Twee^ vreugdige Haagsche dagen Deze Courant DE TELEX GEMENGD NIEUWS. Eerste- en Tweede Kamer bijeen. LAATSTE BERICHTEN. STAATSLOTERIJ. Kanon niteengesprongen. Doodelijk ongeval tijdens de feestvreugde. Honderdjarige verdronken. In verband met de geboorte van Prinses Beatrix. PRINS BERNHARD MAAKT AUTOTOCHT. Viering van de blijde gebeurtenis in het Berner Oberland. (Speciale correspondc n t i e.) Feestelijkheid bestaat niet uit „dingen- die-er-te-doen zijn", doch uit de stem ming die er heerscht. De dingen die er gedurende deze mooie dagen te doen waren, waren eigenlijk niet eens zoo bij zonder. Wat positieve, echte feestviering betreft, waarbij de gansche bevolking betrokken wordt, is Den Haag een stad die haar sporen zeker niet verdiend heeft. Het is niet noodig daar nu in te treden, maar wel mag gezegd worden, dat zulk een wensch in zulk een zeer uitgebreide stad ook waarlijk niet ge makkelijk te vervullen is, temeer waar zulk een stad uit zoovele, verschillend- geaarde bevolkingsdeelen bestaat. Een feest als het Brabantsche of Limburgsche carnaval, waarbij de standen zich ver broederen, en alle inwoners in den wa ren zin één zijn, dat is hier onbestaand baar bijvoorbeeld. Maar waarom, zoo vraag ik mij af, is er hier niet wat meer muziek? Waarom houden bij ons in Den Haag niet een tiental vroo ijk-spelende muziekkorpsen muzikale marschen door de stad? Zoo iets zou ongetwijfeld Den Haag van feestelijkheid vervullen. Méér dan een overigens ditmaal al weer mislukte ballonopstijging, of vreugde-vuren brandend op het Scheve- ningsche strand. Er zijn hier gisteren verschillende plechtigheden geweest, waarvan die op het Buitenhof, georgani seerd door het Nationaal Jongeren Ver bond, en waarbij de jeugd in al hare schakeeringen betrokken was, ongetwij feld de best-geslaagde, immers indruk wekkendste en waarlijk-plechtigste ge weest is. Het zijn hier mooie, hartelijke en vroo- lijke dagen geweest. De Nationale Feest dag zelve zag door de dreigende grij ze wolken telkens de zon, die alle vertier op straten en pleinen in haar gulle, gouden feestelijkheid zette. Een feestelijk van allemaal Zondags-aange dane, met oranje getooide menschen die de binnenstad met hun rustige vroolijk- heid vulden, die in de koffiehuizen bij- een-dromden zonder bepaald ander doel dan tezamen in gezelligheid en prettige stemming de groote, blijde gebeurtenis te vieren. Op het Buitenhof, waar steeds meer de vroolijkheid zich samentrekt, dat mooie open plein grenzend aan den Hof vijver, met zijn waaierend-witte fontein- pluim een aan dat fraaie Binnenhof, dat altijd getuige is van belangwekkende gebeurtenissen op het Binnenhof, stond een groot blauw en oranje staketsel met vriendelijke welkomstwoorden aan de Koninklijke jonggeborene beschilderd, bewaakt door padvinders, en waarin ieder die dat wilde voor een klein be drag een „zilveren" spijker (die van nik kel was) kon slaanHet was aardig te zien hoeveel animo er voor dit ha meren bestond. Ik heb er een kwartier tje bij staan kijken. Het was maar een héél klein en opvallend onderdeeltje van de sfeer dezer stad, maar het was toch wel typeerend en aardig genoeg, om te zien in welk een vervoering een oud vrouwtje deze hamerende daad vol bracht. Zij sloeg den hamer alsof het 't grootste oogenblik van haar eenvoudig leven was en ik bedacht dat het voor zulk een oud vrouwtje ook inderdaad een groot oogenblik zijn moest. Een krijgshaftige meneer niet witte snorren, zooals er zooveel door Den Haag marcheeren, in stoere paradepas van huis naar de Witte en van de Witte naar huis (wanneer hij mij zou hebben aangesproken, zou ik hem zeker, zonder aarzelen, met „kolonel" geantwoord heb ben), deze martiale meneer kon zijn on geduld om de timmerhandeling te ver richten nauwelijks bedwingen en toen het padvindertje hem dan ook den ha mer had overhandigd, sloeg de heer den spijker zóó raak op den kop, dat die met twee slagen vrijwel in het hout verdwe nen was. Een fijn, grijs dametje zoo'n da metje bij ons uit de kleine villatjes van de Bloemenbuurt deed het weer héél anders dan de kolonel. Waarschijnlijk heeft zon grijs dametje in heur gansche, een beetje grijs-getoonde leven, nog nooit gehamerd. Zij deed het dan ook verle gen en met een gansche reeks kleine, voorzichtige klopjes. Doch toen het werk voltooid was, keek zij er zéér trotsch naar en haalde zij uit haar zilveren beursje een kostbare zilveren gulden, een groote schat voor zoo'n dametje uit de Bloemenbuurt, die zij met een ge zicht vol zaligheid in het busje glijden het. Zoo waren er overal deze dagen en vooral deze avonden wel kleine, aardige dingen te zien die te zamen de stem ming bepalen. Vooral 's avonds kwam de vreugde en e jolijt eerst recht tot uiting in de dich- rt^>_,roin?len zingende en dansende jon- sen e^,S '.die van het zingen en dan- Zp hn!ur nie,^ genoeg konden krijgen, en orani? "Jeestst°hken" in de hand pen rSÏJJ het Zii de volle breedte van 1™,'° f™ Tï ht>7ürh'rfnW an de Straat, zoodat zoowaf™? VOl\as^ner menschen het zoowaar wel eens benan-»rj i 1 die uitbundigheid. benauwd kre^en in al Die ouderen genoten dar, m j ver vandf\ji lanês den vij- vSïd m?t V teeAe koperen bekkens Hd met lichtende oranje-appels, die ge her en der zich spiegeiden in het stille, blin kende duister van het water, van de wit-overschenen gevels der lands-gebou- wen die in dit onwezenlijke licht een waarlijk indrukwekkend beeld gaven zooals zij uit den vijver loodrecht om hoog rèzen. Er hingen trossen verlichte oranje- bollen in de boomen van den Vijverberg en van den breeden, statigen Voorhout, de poffertjeskramen geurden naar vanil le, de kleine kooplieden prezen met schorre stemmen hun heerlijkheden aan, van warme worstje tot warme chocolade, van haring in 't zuur tot vijf reepen voor een dubbeltje. Langs statige gevels lijn den de lampjes in echt feestelijke schit tering; in de Jacobskerk waar het huwelijk tusschen de Prinses en den Prins het vorig jaar voltrokken is was een feest- en dankdienst voor het groote goed ons geworden. De toren stond in lichten schijn en het was merkwaardig te zien hoe die een hoogen schaduw wierp op de laag-hangende avondwolken en door de gekleurde ramen viel een mild en zacht licht. Glanzende auto's reden af en aan. Maar ook de „mindere man" kwam in het Godshuis van zijn dank baarheid getuigen, te voet en rustig ging een groote schare het verlichte kerkge bouw binnen. Doch nevens die vroomheid was er dan toch vooral het meer wereldsche vermaak. Het vermaak van menschen in eafé's die allemaal voor dezen gïooten dag, voorzoover zij dat al niet hebben, een muziekje deden spelen. Geen koffie huis of het was afgestampt vol. Geen café, al gaat het op andere dagen niet bijster florissant, of het had een gedul dig-wachtende drom adspirantbezoekers voor zijn deuren. Omstreeks tien uur toen ik na ge- danen journalistieken arbeid, óók wel eens deel aan de feestvreugde wilde heb ben, was er geen plaatsje meer te krij gen. De dure, mondaine restaurants waar tot diep in den nacht gedanst zou wor den met alle verrassingen, cotillon-arti kelen en natuurlijk een menigte in fees telijke avondkleedij, die waren al dagen te voren geheel gereserveerd. Voor de meeste had men maar eenvoudig de deu ren op slot gedraaid. Zoodat de honge rige laatkomer zich troosten moest met de gedachte dat de menschen daarbin nen althans pleizier in overdaad hadden. Voor de eenvoudige eafé's stonden overal krijgshaftige gelegenheidsportiers in uniformen om een generaal van het Urugueesche leger te doen watertanden, die de menschen met twee of drie tege lijk telkens wanneer er een tafeltje opengekomen was, binnenlieten. Men moest al het gedulcf hebben een uurtje in zoo'n queu te staan, wilde men in het heerlijk-binnenste worden toege laten. Totdat ik dein ten lange leste in een verre buitenwijk, ergens aan.het randje van de stad tegenover het donkere, stille en zwijgende Haagsche Bosch, eindelijk nog een plaatsje kon krijgen in een klein café, waar de menschen knus en feeste lijk naar de radio zaten te luisteren. Het zijn dagen van echte, warme feest vreugde voor Den Haag geweest, de 31e Januari, die in het vervolg wel „Prinses jesdag" zal heeten en de 1ste Februari die in onze herinnering zal blijven voort leven als .een Nationale Feestdag bij uit nemendheid. Mr. E. Elias. BURGERLIJKEN STAND. Aagftekerke. Over de maand Jan. 1938. Bevallen: J. M. Simonse, geb. de Vis ser dochter. Borssele. over Januari. Bevallen: M. van Westen geb. Huis- son z. C. de Winter geb. Romijn d. L. Paauwe geb. Karelse z. G. A, Bus geb. Drost z. (D. Z.) (Trekking van heden), f 1000: 7018 10157 18440 19126 f 400: 1459 2513 7217 7959 12535 16011 17084 18673 18818 19645 20322 f 200: 5985 10980 19661 f 100: 487 2206 2981 3056 4058 5727 6618 6895 11283 14620 16007 19458 krijgt dag en nacht uit alle oorden der wereld het nieuws toegezonden per vol-automatische verreschrijfmachine Abonneert U op de courant, die U het wereldnieuws snel en accuraat in uw huis brengt. Gisteren, op den Nationalen Feestdag, was het ook te Goedereede feest. Om streeks twee uur zouden op de markt vreugdeschoten worden gelost, waarvoor gebruik werd gemaakt van een heel oud stukje geschut. Reeds bij het eerste schot vloog het instrument uiteen, de scherven vlogen wijd en zijd en troffen den 29-jarigen Philippus den Eerzamen zoodanig aan het hoofd, dat het slacht offer vrijwel onmiddellijk daarop is over leden, Drie mede-omstanders werden licht gewond aan handen en hoofd, doch hun toestand was niet zorgelijk. De doode was gehuwd en laat geen kin deren na. Omtrent de toedracht van dit ongeval vernemen wij dat het kanonnetje naar schatting wel ongeveer 400 jaar oud moet zijn. Het moet geladen worden met kruit en de uitlaat volgepropt met pa pier, waarna de lont ontstoken wordt en de explosie volgt. Voordat de jeugd der scholen een aubade voor het Raadhuis zou brengen werd het gebruikt. Het publiek stond rondom het geschut, het geen vroeger door degenen die het ap paraat bedienden nimmer werd toege staan. Plots, bij het inbrengen van de lont, vloog het oude ding uit elkaar, de scherven vlogen meters in het rond en het mag een wonder heeten, dat er niet meer slachtoffers zijn gevallen, in aan merking genomen de groote drukte die op de markt heerschte. De verslagen heid was onmiddellijk groot in de ge meente, en de lust tot feestvieren was verdwenen. De oudste inwoner van B o skoop de honderdjarige heer C Droog, is gis teravond, vermoedelijk door den ster ken wind welke in den ham stond langs het talud in de langs den weg loopen- de sloot gevallen en verdronken. De heer Droog had een bezoek ge bracht aan zijn zoon en was om negen uur uit diens huis vertrokken om naar het tehu s voor ouden v,an dagen terug te gaan. Toen hij na eenigen tijd niet terugkeerde is men hem gaan zoeken. De heer Droog genoot een uitsteken de gezondheid. Hij maakte nog iederen dag een wandeling. Op 12 Januari jl. vierde hij zijn honderdsten verjaardag. Oranjeleed. In de Sarphatistraat te Amsterdam ;s gisteravond een auto, welke zoo vol met feestvoerders was geladen, dat zelfs de treeplanken bezet waren van het rechte pad afgeweken en tegen een stil staande auto gebotst, zoodat beide voer tuigen deerlijk werden gehavend. De gevolgen waren, dat er ruzie ont stond, die in een vechtpartij ontaardde, waarbij over en weer rake klappen vie len, De feestgangers die allemaal rijke lijk hadden gedronken werden door de politie gezamenlijk naar het bureau Stadhouderskade overgebracht, doch na verhoor weer op vrije voeten gesteld. Arbeider van een ladder gestort en overleden. Tijdens de feestviering te Gouda heeft zich een tragisch ongeluk voorgedaan. Tengevolge van een rukwind is gister middag op de Markt een veertien meter hooge ladderwagen, waarop de 33-jarige monteur der gemeente-lichtfabrieken, J. van Petegem uit Gouda stond, die bezig' was lampen voor de feestverlichting op de Markt aan te brengen, omgeslagen. De man, die zich op ruim tien meter hoogte bevond, kwam met den ladder wagen op de steenen terecht. Van P, bleef bewusteloos liggen. Een genees heer liet het slachtoffer naar het van Ittersonziekenhuis overbrengen. Kort na aankomst is de man hier overleden. Lijk opgehaald. Gisteren is uit het Eindhovensche ka naal nabij den Voorterweg onder Eind hoven het lijk opgehaald van een onbe kend manspersoon van ongeveer zestig jarigen leeftijd. De man droeg een blauw grijze jas, blauw vest, zwarte broek en schoenen. De identiteit is nog niet vastgesteld. Er zijn geen papieren op het lijk gevon den. DOOBENDAGBOEK VAN HET VERKEER. Eindhoven 1 doode Vannacht is de 52-jarige gehuwde vrouw Van Kleef, terwijl zij plotseling den Aalsterweg te Eindhoven overstak, door een personenauto, bestuurd door den keer van P. ait Eindhoven, aangere den. De vrouw werd tegen den grond ge smakt eft met zware verwondingen naar het St. Jozef-ziekenhuis overgebracht, waar zij vanochtend is overleden. Tilburg 1 doode. Vanmorgen is in het ziekenhuis te Tilburg overleden de 21-jarige J. van K. uit Tilburg, die vannacht op den Bre- daschen weg aldaar na uit een autobus te zijn gestapt door een juist passeeren- de auto is gegrepen en overreden. Zijn meisje, mej. Der K., die bij hem was en die ook werd aangereden, liep een hersenschudding en een beenbreuk op. Haar toestand is evenwel niet ern stig. Hedenmiddag om half twee kwam dt Eerste Kamer bijeen onder voorzitter schap van mr, W. L. baron de Vos vai Steenwijk, De griffier deed voorlezing van een missive van den m nister-president dr. Colijn, houdende kennisgeving van de geboorte v,an prinses Beatrix. De voorzitter hield hierop de vol gende rede:" Zoo is dan een uit de diepte van de nationale ziel opgewelde wensch in ver vulling gegaanl Een koninklijk kind is ons geboren, een Prinses is ons gege ven. Eene Beatrix. Naam rijk aan be loften. Met klank en jubel heeft de natie de zoo heug ijke gebeurtenis begroet, welke op den dag van eergisteren in het paleis Soestdijk plaats greep. Ook met dankzegging aan den Aller hoogste voor hetgeen dynastie en volk in de vorstelijke te'g werd geschonken Immers mogen wij onder biddend op zien vertrouwen, dat Hare Koninklijke Hoogheid zich zal betoonen een weldaad Gods, eene parel met vaderlijke zorge uitgekozen en door de hand zijner trouwe geregen in het snoer der liefde, waar mee Hij Neerland siert. Zoo dat, wanneer het moment mocht aanbreken, waarop de troon door haar wordt beklommen, de scepter op haar overgaat, de heerschappij, op hare schou ders komt te rusten, het blijken zal; dat der souvereine het Oranjebloed de ade ren rijkelijk doorstroomt, het vaderland ten zegen. Een wonderschoone dag die Januari 31. De Eerste Kamer van de Staten- Generaal deelt van ganscher harte in het geluk, dat over de natie is gekomen. Leve Prinses Beatrix, leve Prinses Beatrix, leve Prinses Beatrix. De leden stemden met eten driewerf hoezee hiermede in. De. minister-president dr. C o 1 ij r> sloot zich namens de raadslieden var- de kroon van harte bij deze woorden aan. De redevoeringen werden staande aangehoord. In de Tweede Kamer, die vervolgens bij-een kwam, werd op dezelfde wijze de blijde gebeurtenis plechtig gevierd De, voorzitter, mr. Van Schaik, hield de volgende rede: Geachte medeleden. Na het inkomen van de daareven voorgelezen op verzoek van H. M. de Koningin aan de Kamer gedane mede- deeling, heb ik mij gehaast de Kamer bijeen te roepen. De gevoelens die leven in het volk, leven ook in zijn vertegen woordiging. Aan die gevoelens willen wij voor ons deel zonder verwijl uitdruk king geven. Naar de nationale gebeurte nis die thans heeft plaatsgegrepen, ging het volksverlangen in steeds stijgende mate uit. En nu dan het huwelijk van Hunne Koninklijke Hoogheden Prinses Juliana en Prins Bernhard zijne natuur lijke bekroning heeft gevonden in de geboorte van eene dochter, Zijn wij dankbaar voor den zegen, die kennelijk op de echtverbintenis van onze Prinses en haren gemaal rust. Wanneer wij eene verklaring zoeken voor het spontane medeleven van de bevolking met het innig door haar ver hoopte en thans werkelijkheid geworden moederschap van onze troonopvolgster, dan vinden wij die allereerst in de aan hankelijkheid aan de draagster der kroon, Hare Majesteit de Koningin. Daarnaast spruit dat medeleven voort uit warme genegenheid voor het in den bloei zijner jeugd staande prinselijk paar aan hetwelk men uit de volheid des har ten de oudervreugde heeft toege- wenscht. De diepere grond echter van de tinte lende stemming, die zich over gansch het land openbaart, is de 'staatkundige be- teekenis, die in deze blijde geboorte ligt opgesloten. Langs een historisch proces is het Oranjehuis met ons volk saamge- groeid. Het heeft in onze staats- en volksgemeenschap een zeer eigene en onaantastbare plaats verkregen. Zich be ijverend, de belangen en het geluk van het Nederlandsche volk te dienen, was het huis van Oranje steeds zijn stralend middelpunt, tevens een element van vastheid, niet het minst in moeilijke om standigheden. De geboorte nu van een telg uit dit ons vorstenhuis geeft aller wegen een gevoel van gerustheid, dat de voor Nederland zoo waardevolle band met Oranje, naar menschelijke bereke ning, tot in een ver verschiet bestendigd kan blijven. Zoo mag de natie zichzelve verzekerd achten van eene toekomst liggende in de lijn harer geschiedenis. Terwijl wij vurig hopen, dat Prinses Juliana spoedig zelve getuige zal zijn van de warme geestdrift welke haar moederschap alom heeft gewekt, spre ken wij onze hartelijke wenschen uit voor den voorspoed der jonggeborene Met den wil des Allerhoogsten valle die voorspoed haar rijkelijk ten deel. Welke bestemming ook in den loop der jaren voor Prinses Beatrix zal zijn weggelegd, wij vertrouwen dat zij, door het leven geleid in eenvoud en in ware liefde tot ons volk, de beste tradities Z.KH. Prins Bernhard is hedenochtend half twaalf in zijn be ge ,,Cord'\ verge zeld van zijn chauffeur, uitgereden. De autotocht duurde ongeveer drie kwar tier. Men schrijft ons uit Interlaken: Ook in Zwitserland bestond groote belangstelling voor de gebeurtenis te Soestdijk. In het Berner Oberland (in Bad-Weis- senburg ontmoetten de Prinses en de Prins elkaar), neemt ons vorstenhuis, mede door de veelvuldige bezoeken, een bijzondere plaats in. De „Verkehrsverein des Berner Ober- landes" heeft op een bijzonder aardige wijze ervoor gezorgd, dat de aanwezige Nederlanders op nun nationale manier in de feeststemming kwamen. Direct na het bekend worden van het heuglijk feit werd aan alle bad- en toe ristenplaatsen de blijde mare getelefo neerd. Alles was tevoren geregeld, zoo dat bij het eerste bericht binnen enkele oogenblikketi overal de Nederlandsche vlag wapperde, van de hotels, pensions en van de bureaux der V.V.V.'s, vooral veel oranje-vlaggen waren er en fotos van het prinselijk paar en van de Ko ningin. Kleine kanonnetjes werden afgevuurd (Böllerschüssen), door de orkesten werd het „Wilhelmus" gespeeld, en zoo was er een typisch Hollandsche feestvreugde in het B.erner Oberland. De Nederlanders, die op tochtjes in de omgeving waren, zagen op dien heug lijken Maandagmorgen opeens overal de Nederlandsche vlag en oranje vlaggen, en ze begrepen „het is zoover". Dan spoedden ze zich terug en de aardigste tooneeltjes speelden zich af tusschen op gewonden met oranje getooide toeristen, wildvreemden voor elkaar, maar die als oude vrienden op elkaar afv'ogen. Met groote geestdrift werd het feest door Nederlanders en anderen gevierd In Lenk b.v. hebben de aanwezige Ne derlanders de andere gasten getracteerd op waarlijk grootsche wijze. MOORDAANSLAG TE WARMENHUIZEN. Vermoedelijke dader aangehouden. In den afgeloopen nacht is te War- menhuizen onder Alkmaar een moord aanslag gepleegd op de 62-jarige vrouw Meijer, wonende aldaar. Vermoedelijk heeft'men hier te doen met een wraakneming, omdat de ver moedelijke dader, die vrij spoedig gear resteerd werd, gedurende anderhalf jaar omgang had met de dochter des huizes en deze verkeering onlangs verbroken werd. Het slachtoffer, dat met een mes in de halsstreek werd bewerkt, is in den loop van den nacht naar het ziekenhuis te Alkmaar overgebracht. Haar toestand is niet levensgevaarlijk. De familie Meijer had ter gelegenheid van de feestelijkheden een paar logé's en wegens gebrek aan plaatsruimte was de heer Meijer naar den zolder getrok ken om daar den nacht door te brengen, terwijl mevrouw Meijer met een der lo geetjes in eén der bedsteden beneden sliep. In een tweede bedstede sliepen de dochter en een tweede logé. Plotseling werd de kamerdeur geopend en een onbekende man ging rechtstreeks naar de eerste bedstede en stak met een mes naar mevr. M. Op het hulpgeroep van de anderen in de kamer nam de da der de vlucht. Toevallig kwam een der zoons juist thuis en hij waarschuwde di rect een dokter en de politie. Deze laat ste arresteerde daarop in een der eafé's te Warmenhuizen den vroegeren vriend van de dochter, zekeren C. S. uit War menhuizen. Hoewel S. bleef ontkennen achtte de burgemeester van Warmenhui zen, die het onderzoek leidde, vanmor gen toen hij S. aan een langdurig ver hoor onderwierp, genoeg termen aanwe zig om hem in arrest te houden. S. is vanmiddag naar het huis van be waring te Alkmaar overgebracht. 476STE STAATSLOTERIJ. 5e Klasse, 10e lijst. (Trekking van Dinsdag 1 Febr.) Hooge prijzen, f 1000: 4639 5033 Prijzen van f 70. 12876 13998 20479 20499 20976 NIETEN. 3059 9100 12878 12890 12892 13995 20477 20483 20496 20995 Oostenrijk MARKTRTWCHTEN Oostburg, 2 Februari. Op de graanmarkt was de aanvoer middelmatig. Gerst f 88.25, haver f 6 —6.50, erwten f 9—10. Bruine boonen f 7.5010, maanzaad f 35. van haar geslacht zal voortzetten en aan haar vaderland geluk zal bréngen. Moge het Nederlandsche volk uit het ontluiken van dit jonge leven zelf ver jongende kracht putten ter versterking van de nationale eenheid en vrede, de onmisbare voorwaarden voor zijn gees telijken en stoffeliiken vooruitgang. Beide vergaderingen besloten tele grammen van gelukwenschen aan de Koninklijke familie te zenden.

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 3