22* GOESCHE COUBANT*»» Beatrix Wilhelmina Armgard De geboorte-aangifte van Prinses Beatrix De geboorte-acte. De toestand van H.K.H. Prinses^ Juliana. WEERBERICHT. :rv- NUMMER 27. DRIE BLADEN. WOENSDAG 2 FEBRUARI 1938. EERSTE BLAD. 181e JAARGANG. Beatrix Wilhelmina Armgard. Een intieme en onvergete lijke plechtigheid. Een kerngezonde baby. Dr. de Groot tevreden. Breskens Beatrix-straat. fgen- onti- ■ram. ■1.45 ouw. 6.00 Loor- 8.03 9.00 0.00 pi.). 12.00 fwija- jziek phen. 1.00 12.00 conc. 3.00 >1 en sugd. ifuur. üihten. Be- st en )am- iym- serna; Or- l-or- byera. 5.40 6.40 beret- >rkest 10.40 Band. 1)0.40 in de Piano. Zang mdea- fksor- rkest. evar. |I2.20 -2.20 EZang 9.55 Jrders" Felle- 7.35 9.05 110.40 6.30 7.20 9.50 1 richt. iieeft tot toren, iarkt, R. V. 19.45 den irater Iarkt hytm. St. Car le far. [20 fa- Ge- spr. )lgen- i $>tovmciHW m MIDDELBUBGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent- x&ap VKssingen 2.30, elders f 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en GOes 18 ot. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bq contr. voor beide veel lager; tar. op aanvx. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant Bureaux: Lange Sint Pieterstraat' te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 1 7. Aangesloten bij bet Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen I—-5 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriei „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. ma* „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou« rant" 10 ct. extra öewijsnommers 5 cant. Gisternamiddag heeft Prins Bern hard officieel aangifte gedaan van de geboor te van zijn dochtertje ten overstaan van den burgemeester van Baarn. De namen van de jonggeboren prinses zijn; Ter toelichting diene, dat de twee laatste namen die der beide grootmoe ders zijn. De eerste naam staat niet in verband met eenig familielid, doch is uitsluitend gekozen om de mooie betee- kenis van dezen naam.. Beatrix betee- kent; de gelukmakende of gelukbrengen de. De prinses zal genoemd worden; PRINSES BEATRIX, Wanneer prinses Beatrix eenmaal ge roepen zal worden den troon te bestij gen, zal zij desverkiezende dit kunnen doen onder haar tweeden naam; Wilhelmina. l f\S -V Gistermiddag om half zes heeft de of- ficieele geboorte-aangifte van Pirinses Beatrix ten paleize Soestdijk plaats ge had ten overstaan van den burgemees ter der gemeente Baarn, jhr. mr. G. C. J. van Reenen, in tegenwoordigheid van twee getuigen, den minister-president, dr. H. Colijn en den vice-president van den Raad van State, jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland. Burgemeester Van Reenen begaf zich om enkele minuten voor half zes, ge kleed in zijn ambtsgewaad en met den keten om per auto naar het paleis. De auto reed het Soesterhek in en de bur gemeester betrad het paleis door den Soestervleugel. Daar werd hij ontvan gen door den secretaris van Prins Bern- hard, jhr. Dedel en door 's Prinsen ad judant, kapitein De Roo van Aldewe- relt. Beide heeren geleidden jhr. v. Ree nen naar een der zalen in het oude ge deelte van het paleis, waar ook de hee ren Colijn en Beelaerts van Blokland zich bevonden. Beiden gekleed in zwar te jas. Hier werd een oogenblik gewacht en toen werden de autoriteiten verzocht zich naar de nieuwe eetzaal in de Baarnsche vleugel te begeven. In deze eetzaal heeft de plechtigheid van de geboorteaangifte plaats gehad. De zaal ligt aan de achterzijde van het paleis en geeft een wijd uitzicht over de gazons en de vijvers, onderbroken door hoog opgaand hout van het park. De zaal zelf is in lichte tinten gehou den, llfchte gordijnen, lichte stoffeering en een fraai ameublement, waarvan de stoelen met leder, eveneens in lichte kleuren, zijn overtrokken. Toen de drie autoriteiten, de beide ministers en de burgemeester de eetzaal binnentraden, waren de lichten aange stoken. Niemand bevond zich in de zaal. Na enkele minuten wachten gingen de deuren open en trad Prins Bernhard binnen. Hartelijk begroette Z. K. H. de drie heeren, die hem hun gelukwénschen aanboden met de geboorte van Prinses Beatrix. Eenige oogenblikken onderhield de Prins zich met de heeren Colijn en Bee laerts van Blokland en met den burge meester en zeide toen, dat hij de baby zou gaan halen. Prins Bernhard verdween, doch keer de direct daarna terug, nu met zijn jong geboren dochter in zijn armen en toon de haar den burgemeester. Prinses Beatrix lag op een kussen van crème zijde. Zij is zoo verzekerde de burgemeester ons later in een onder houd, dat wij met hem hadden en waar in hij ons verschillende bijzonderheden mededeelde een flink kind, 52 cm lang en zeven pond wegende. Blauwe oogen en blond haar, zooals de meeste baby's, zijn ook de kenmerken van on ze jonge prinselijke baby. Gedurende de plechtigheid van de ge boorte-aangifte, welke slechts enkele minuten duurde, heeft prinses Beatrix geen kikje gegeven. Stil lag zij oo fa"' kussen, haar oogen dicht en deze slechts een oogenblik opslaande, te wachten in in de armen van haar vader, die over gelukkig en met trots zijn eerste dochter aan den burgemeester en daarna ook aan minister Colijn en aan den heer Beelaerts van Blokland toonde. Het was een ontroerend moment, dat op allen, die er bij tegenwoordig waren, diepen indruk gemaakt heeft, toen Prins Bernhard met het kind in zijn armen zeide: „De namen van onze dochter zijn: Beatrix, Wilhelmina, Armgard". Daarna bracht Prins Bernhard zijn dochter buiten de eetzaal en gaf haar over aan een nurse, die de baby weer naar boven bracht. De Prins keerde onmiddellijk weer in de eetzaal terug om de verdere formali teiten der geboorte-aangifte te vervul len. Een aardig moment was het, toen de Prins met de baby de zaal verliet. De minister-president, dr. Colijn, deed de deur open en zeide daarbij, lachend tot den Prins: „Ik mag de eerste zijn, Ko ninklijke Hoogheid, die de deur voor Prinses Beatrix open doet." Toen de Prins bij de heeren Colijn, Beelaerts van Blokland en den burge meester was teruggekeerd, werd nog even gepraat over de blijde gebeurtenis zelve. Prins Bernhard zeide, dat Prinses Juliana het uitstekend maakte en was vol lof over de toewijding van den dok ter en de verpleegsters. Toen werd de plechtigheid voor een oogenblik onderbroken door een aardig tafereeltje, wat een oud-Hollandsch ge bruik is en dat thans ook in ons prinse lijk gezin in eere is gehouden, namelijk het aanbieden van een kopje kandeel. Een lakei trad binnen en bood in klei ne kopjes met oranje-spreuken erop, den geurigen oud-Hollandschen kruidenwijn aan. De Prins dronk op de gezondheid van de drie aanwezige heeren, waarop zij op de gezondheid van Prinses Beatrix dron ken. Na dit genoegelijk intermezzo stelde de burgemeester aan Prins Bernhard eenige vragen, verband houdende met de vast stelling van de akte der geboorte-aan gifte. Daarna werd deze vöorgelezen en allereerst geteekend door den Prins, die in zijn duidelijk handschrift, met de vul pen, welke hij voor een oogenblik van minister Colijn leende, teekende: Bernhard, Prins der Nederlanden, Prins van Lippe-Biesterfeld. Daarna teekende minister Colijn, ver volgens jhr. Beelaerts van Blokland en tenslotte de ambtenaar van den burger lijken stand, burgemeester Van Reenen. Hiermede was de plechtige geboorte aangifte geëindigd. Het gemeente-bestuur van Baarn had van de kroon voor deze bijzondere gele; genheid toestemming gekregen een spe ciaal register der geboorte-akten in tc stellen. Dit register is gebonden in zacht blauw linnen. Op den band staat in goud gedrukt: Register van geboorte-akten der gemeente Baarn. Het zal worden bewaard in het ge meente-archief. Prins Bernhard heeft een foto van het gezelschap gemaakt. Hij vertelde daar bij aan den burgemeester, dat hij zijn dochter ook reeds gekiekt had. Een uur na hun aankomst verlieten de heeren Colijn, Beelaerts van Blokland en Van Reenen het paleis. De heeren Colijn en Beelaerts keerden onmiddel lijk per auto naar Den Haag terug. Het was een intieme, doch aangrij pende plechtigheid geweest, welke op de drie autoriteiten, die geroepen waren er bij tegenwoordig te zijn, een diepen in druk gemaakt hefeft, niet alleen vanwe ge de groote eer, welke hun te beurt viel dit te mogen bijwonen, doch ook door het huiselijk, eenvoudig en genoegeliik karakter, dat deze plechtigheid, welke voor Neerlands land en volk van histo rische beteekenis is, droeg. De charme, welke van Prins Bernhard reeds uitging, toen hij als verloofde van Prmses Juliana ons land binnenkwam, welke zich nog duidelijker vertoond heeft, toen hij als echtgenoot van onze Prinses met haar in het afgeloopen jaar door het leven is gegaan, trad ook thans weer duidelijk aan het licht, nu hij als vader zijn eerste plicht volgens de Ne derlandsche wet vervulde. Heden, den eersten Februari negen tien honderd acht en dertig, heeft Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Bernhard Leopold Frederik Everhard Julius Coert Karei Godfried Pieter der Nederlanden, Prins van Lippe-Biesterfeld, oud zes en twintig jaren, wonende te Baarn, aan mij, ambtenaar van den burgerlijken stand der gemeente Baarn, jonkheer Gerlach Cornelis Joannes van Reenen, burgemeester van Baarn, verklaard, dat op Maandag den een en dertigsten Januari negen tien honderd acht en dertig, des voor middags te negen uur, zeven en veer tig minuten, hem en zijner gemalinne, Harer Koninklijke Hoogheid, Prinses Juliana Louise Emma Marie, Wilhelmina der Nederlan den, prinses van Oranje Nassau, hertogin van Mecklenburg, prin ses van Lippe Biesterfeld, enzoo- voorts, enzoovoorts, mede wonende te Baarn, in het ko linklijk paleis, gelegen aan den Am- sterdamschen straatweg, nummer een, binnen deze gemeente, eene dochter is geboren, genaamd: Beatrix, Wilhelmina, Armgard, Prinses van Oranje Nassau, Prin ses van Lippe Biesterfeld. Zijne Koninklijke Hoogheid heeft zijne dochter aan mij vertoond. Een en ander is geschied in tegen woordigheid van: Hendrikus Colijn, oud acht en zestig jaren, minister van staat, minister van algemeene zaken, wonende te s-Gravenhage en jonkheer Frans Beelaerts van Blokland, oud zes en zestig jaren, kamerheer in buiten gewonen dienst van Hare Majesteit de Koningin, minister van staat, vice-pre sident van den Raad van State, wo nende te 's-Gravenhage. Hiervan is deze akte opgemaakt, welke overeenkomstig de wet is voor gelezen. Naar de „N. R. Ct." van gemeenlijk welingelichte zijde verneemt, is de klei ne Prinses een kerngezonde baby, die bij haar komst niet minder dan 8 pond woog. Zij heeft lichtblond haar en blau we oogen en zij is 52 centimeter lang; ZILVEREN DRINKBEKER VOOR PRINSES BEATRIX. Hedenochtend omstreeks elf uur heb ben luitenant-kolofael J. J. van Diepen- brugge, ritmeester jhr. W. Gevaerts, adj;- ritmeester jhr. H. I. B. T. A. von Hey- den en de 1ste luitenant K. G. A, Feist, van het 4de halfregiment huzaren te Deventer, voor het jonggeboren prinses je een zilveren drinkbeker ten paleize Soestdijk bezorgd, welk geschenk ver gezeld ging van een bloemenhulde. Op den beker staat gegraveerd „Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Beatrix, aangeboden namens het officierencorps van het 4de halfregiment huzaren, 31 Januari 1938". Volgens de traditie geeft het officie rencorps aan alle eerstgeborenen in de gezinnen der leden van het corps een drinkbekertje, een traditie, welke het corps ook tegtenover de jonge Prinses in eere wilde houden. De officieren werden ontvangen door den secretaris van den Prins, jhr. mr. C, Dedel en den adjudant van Prins Bern hard, kapitein De Roo van Alderwerelt. De geschenken werden met een geluk- wensch overhandigd door luitenant-ko lonel Van Diepenbrugge. Hedenmiddag te 12 uur verstrekte de particuliere secretaris van Z. K. H. Prins Bernhard, jhr. mr. C. Dedel, het volgen de communiqué: „Dr. de Groot deelt mede, dat hij tot „nu toe over den toestand van Prinses „Juliana en van de jonggeborene tevre- „den is". DE NATIONALE FEESTDAG IN INDIë, De nationale feestdag werd in Indië's hoofdstad ingezet met plechtige diensten in alle r.k. kerken; later op den dag werden in alle andere kerken en bede huizen bijzondere godsdienstoefeningen gehouden. Een ander hoogtepunt van de offici- eele viering was hte défilé van alle korp sen van Batavia en Meester-Cornelis, voor hte paleis van den Gouverneur- Generaal aan het Koningsplein. Terwijl het défilé in vollen gang was, verschenen in de lucht achttien leger vliegtuigen. Een enorme menigte sloeg het schouw spel gade. De burgerij van de hoofdstad bracht den dag verder in gepaste feeststemming door, waartoe een Hollandsche kermis in den planten- en dierentuin ingericht, niet weinig bijdroeg. Telkens opnieuw barstten vroolijke groepen in spontaan gejuich los. Uit alle deelen van den archipel ont ving Aneta telegrammen, welke getuige nis afleggen van de groote dankbaarheic en het geweldig enthousiasme door de blijde gebeurtenis gewekt. Breskens moet de eerste gemeente in Nederland zijn, die een straat naar ons prinsesje genoemd heeft. Misschien zal het minuten schelen met een andere stad of dorp, maar toch is 't niet waarschijnlijk en bijna onmo gelijk dat er een gemeente in Neder land zou kunnen zijn, waar het o f- f i c i e e 1 e Raadsbesluit en daar gaat het toch maar om eerder ge nomen is. Ziehier waarom. Gisteren schenen de gestelde mach ten van oordeel te zijn, dat het nog niet genoeg was geweest, tientallen journalisten in Soestdijk weken te laten wachten, neen: een paar hon derd man moesten op den pationalen feestdag zelf óók nog aan den verre schrijver gekluisterd uren in spanning worden gehouden. Het eenige wat de vermadelijde telex meldde was, dat het geheim der namen van 't prinsekind tusschen vijf uur en half zes onthuld heette te zullen wor den. En d,aar was het wachten op. De Bressiaander burgemeester be liep tegen dezen tijd een Raadsverga dering. En daar zou het besluit geno men worden een Bressiaander straat naar de prinses te vernoemen. Maar ziet: het werd vijf uur en half zes, en het werd kwart voor zes, en zelfs zes uur Toen kwam er een wanhopig tele foontje van d'overkant naar onze re dactie: „meneer, zeg-u-nu-toch-in-vre- desnaam hoe die prinses zal heeten. want we zitten hier in extra-plechtige- spoed-vergadering van den Bresstaan der Raad bijeen, en de voorzitter heeft de agenda afgehandeld en nou is-ie al aan z'n negende rondvraag bezig, en de Raadsleden zitten d'r eigen op het hoofd te knauwen en niemand weet nog wat rondvragelijks te bedenken, enne we moeten en zullen dat Raadsbesluit nemen, maar.... maar daartoe hebben, we d en naam toch noodig. toe me neer, help U ons nu tochwe heb ben het al aan de Vlissingsche Courant gevr,aagd, maar die weten het óók niet" „Meneer, we zouden U graag hel pen, maar wij loopen hier óók al met zeven man om den telex te stampvoe ten van razernij. wij weten niets, het A.N.P. in Amsterdam weet niets, niemand weet niks niet.... maar we zullen u bellen zoodra we w.at weten, als we ooit nog wat zullen weten".... „Ja, dat heeft de Vlissingsche Courant ons ook al beloofd" Toen hebben we krijgsraad geKöuden. En gezegd: dat moeten wij winnen En toen dertien minuten later het allereerste schuchtere beltikje van het WITTE WEEK {ïngez, Med.) Verwachting tot morgenavond: DE BILT: Krachtige tot matige N.W. tot Z.W. wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, iets zachter. UKKEL: Vrij hevige wind uit W.-rich- tingen, afwisselend heldere en zwaar bewolkte hemel, tijdelijk regen, aanhou dend matige temperatuur met een nach telijk minimum van ongeveer 0 graden, plaatselijk nachtvorst. Do, 3 FebrZon op: 7 n 40; onder: 16 h 47. Licht op: 17 h 17, Maan op: 8 h 17; onder: 20 h 37. N.M.: 8 Februari. Hoog- en Laagwater te VhssiKgea» Januari. Di. Wo. Do. Hoog- Di. Wo. Do. Hoogwater. 1 1.49 14.13 2 2.21 14.46 3 S 2.55 15.16 en Laagwater te Januari. Hoogwater. 1 3.46 16.05 2 4.20 3 4.54 Westkapelle is 23 min. vroeger; (S springtij.) 16.40 17.09 28 min Veere Laagwater. 8.27 20.32 9.02 21.01 9.34 21.30 Wenseldlngsi Laagwater. 9.25 21.40 9.58 22.10 10.31 22.40 en Domburg 38 min. later eerste v,an een reeks alarmbelsignaleu van den telex door het redact'ebureaux klonk, toen had de redactie-assisteftt het telefoonkantoor ook al aan den haak om dringend-interlocaal Breskens 31 aan te vragen. Ziezoo, die lijn was ge blokkeerd en wij hadden de verbinding. En tegelijkertijd toen de alarmbellende telex tikte b-e-a-t-r-i-x spelden wij het de Breskensche gemeen tesecretarie in de telefoon en toen ging het naar boven in de fraaie Bress aan- der Raadszaal en burgemeester Drost stelde voor een Bressiaander Beatrix- straat te noemen en een klap met den hamer en 't was gebeurd, toen de te lex nog niet uitgerikketikt \Jas. Zoc werd Breskens de eerste ge meente in Nederland met een prinses Beatrix-straat. BARNEVELDSCHE EIEREN VOOR PRINSES JULIANA. Het gemeentebestuur van Barneveld, het dorp van kippen en eieren, heeft de origineele gedachte gehad om aan Prin ses Juliana een mand met uitgezochte Barneveldsche eieren te zenden. Van ochtend heeft zich een deputatie naar het paleis Soestdijk begeven, om de eie ren aan te bieden. Deze deputatie Jpe- stond uit een drietal leden van de Ne derlandsche Barnevelder Club, dat door B. en W. met de uitvoering van de op dracht belast was en waarvan de voor zitter, de heer Janknecht, de leider was, Tevoren was met den particulieren sec retaris van den Prins telefonisch overleg, gepleegd omtrent de komst van de Bar nevelder deputatie zoodat aan een vrijen toegang tot het paleis niets in den weg stond. Bovendien is besloten aan alle geluk kige moeders in de gemeente Barneveld die in dezelfde week als H. K. H. Prin ses Juliana een kind ter wereld brengen, vanwege het gemeentebestuur een doos met Barneveldsche eieren te zenden.

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 1