N. TK. DE JONG ï\ou en üriep De feestelijke stemming te Middelburg. De ontvangst van de blijde mare in de residentie. Ook Indië viert feest. Den leden der Sociëteit ,.De Vergenoeging", Middelburg, worden er aan herinnerd heden- en morgenavond St. Pieterstraat 13, Middelburg. Saluutschoten over de hoofdstad de gereedstelling in te nemen. Dit com-1 mando wordt dan nog eens telegrafisch bevestigd. Thans weten wij, dat de ontknooping spoedig zal volgen. Hoe lang nog? Eenige uren, schatten wij. Elke schatting bergt echter gevaren in I zich, want zoo lang als het wachten ge duurd heeft, zoo snel is nu de ontknoo ping. Enkele minuten voor tienen rinkelt weer de bel van de paleis-lijn. De spanning heeft nu haar hoogtepunt j bereikt. De passiviteit is omgezet in de groot-1 ste activiteit. Een lid van de A.N.P,-redactie en een der officieren .grijpen naar de te- lefoon. Het is jhr, Dedel, Zijn stem, beheerscht als altijd, heeft] toch een bijzondere trilling toen hij zeide: „Thans k,an ik u mededeelen, dat eén Pr'nses geboren is." „Een Prinses", wordt in de A.N.P.-| kamer herhaald. Nauwelijks is dit telefoongesprek af- geloopen, of het bericht: „Een Prinses I geboren"; aandacht militaire autoritei-1 ten: 51 schoten", wordt op de telex gedicteerd en onmiddellijk daar.ua doorgezonden op het A.N.P.-riet naar de dagbladen, naar] de garnizoenen, naar de departemen ten, voorts naar omroepvereenigingen I en naar het buitenland. Slechts enkele seconden: de geheele] wereld v,an Oost tot West, in Europa] en de Nederlandsche gebiedsdeelen over zee, weten, dat onze Prinses Ju liana het leven heeft geschonken aan een dochter. De telex höeft zijn werk gedaan en het is, of er een abrupt einde is geko-| men aan de spanning, welke latent zoo veel weken in de A.N.P.-kamer heeft geheerscht den -welke in de laatste uren tot de hoogste toppen was opgevoerd. Nu na zoovele lange dagen de zoo zeer verbeide mare door het land is gegaan, de blijde gebeurtenis een feit is geworden en :'n geheel Nederland en ver over de grenzen de bange span ning is gebroken, plaats makend voor uitbundige vreugde, over de geboorte van een nieuwen Oranjetelg, heeft ook de koninklijke residentie, welke z ch ditmaal noode' de eer van het blijde ge beuren binnen haar veste zag ontgaan, zich onmiddellijk na het vernemen der heuglijke tijding opgemaakt om uit'ng te geven ,aan lang ingehouden blijd schap over deze vermeerdering in de koninklijke familie. Nauwelijks waren- de woorden van den radio-omroeper, d e de blijde mare verkondigde, in, de huiskamer verstor ven, of meö' haaste zich anderen in dit heuglijke nieuws te doen deelen. Sommige vooruitzienden, die reeds bij voorbaat Or/anje bij zich hadden ge stoken, haalden dit te voorschijn en tooiden zich met dit bewijs van aanhan kelijkheid aan ohs vorstenhuis, ande ren voorzagen zich h'ervan bij de als bij tooverslag opgedoken verkoopers en verkoopsters, en op ,aller gelaat weerspiegelde zich de thans dominee rende gedachte: „Een Prinsesje is ge boren." De kanonschoten. Er zijn ook vele Hagenaars geweest, die zich niet konden verheugen in het bezit van een radio of er om een of andere reden niet naar geluisterd hadden en die zich nog niet op straat hadden be geven, d e plotseling werden opge schrikt door kanongebulder en aldus er van werden verwittigd, dat het gewich tige feit geschied was. Op het Malieveld waren namelijk na het sein, dat de blijde gebeurten s spoe dig zou kunnen worden verw.acEt, de voor het geven van eereschoten be stemde kanonnen in stelling gebracht en onmiddellijk na de ontvangst van het telex-bericht met de blijde mare deed de batterij-commandant het eer ste schot losbranden, d,at ver in den omtrek kon worden gehoord en dat met regelmatige tusschenpoozen door meer werd gevolgd. Zw.aar dreun den de schoten over de stad en veleiy wier aandacht h erdoor werd getrokken, spoedden zich naar het Malieveld om dit bijzondere schouwspel gade te slaan. Steeds meer nieuwsgierigen ver- zamelden zich in de nabijheid van dit militair evenement en vol spanning tel de men de schoten, of het er 51 zou den zijn., een Prinses of 101.. Prins i Om kwrirt over negen werden de vier kanonnen |op het Malieveld opgesteld. Om 9.55; werd van de kazerne u t het bericht doorgegeven, „Een Prinses ge boren, 51 schoten". Enkele seconden la ter knalde het eerste schot en 10.13 het 51e. De meriigte groeide spoedig tot en kele honderden aan. Militaire polit e zorgde ervoor, dat de menschen op be hoorlijken afstand van de vuurmonden bleven. Na elk schot ging er een ge jubel op en vooral de schoolkinderen die aankwamen rennen lieten zich n:et onbetuigd. Velen waren met oranje ge tooid, enkele scholieren hadden zelfs al oranjemutsen op. Na het eerste schot gingen de vlaggen uit. De stad in feesttooi, Interessant was het voorts té zien, hoe verrassend snel het aanzien van een stad zich kan wijzigen. Reeds zeer kort na 't bekend worden van de heuglijke tijd'ng werden de eerste vlaggen uitgestoken door het publiek met luide vreugdekre ten begroet. Dra volgden er meer en in een minimum van tijd wapperde er in de residentie een zee van vlaggen. De trams werden geleidelijk gepavoiseerd, de autobussen en taxi's werden in een mi nimum van tijd van vlaggetjes voorzien. De snelheid waarmede de mare door het land ging moge dank zij de moderne techniek gegaan zijn in een tempo, dat zoo niet onbegrijpelijk, toch groote ver bazing' en bewondering wekte, de reac tie van het Nederlandsche volk is zeker niet minder snel geweest. Nauwelijks toch daverden de kanonschoten over de stille stad en was het zoo verblijdende nieuws door .de radio medegedeeld, of overal in de stad liepen de, menschen naar buiten. Merkwaardig was het daar bij hoe verschillend men uiting gaf aan datgene, wat in het hart opwelde. De een waarschuwde zijn buren, de andere maakte dat hij zoo snel mogelijk naar het Malieveld kwam om getuige te zijn van de saluutschoten, die daar werden afgevuurd en weer anderen staken zoo snel als eenigszins mogelijk was de vlag uit. En binnen het kwartier was de bin nenstad een vlaggenzee. Bij alle bewo ners der residentie heerschte een eenigszins nerveuze stemming en zoo kon het gebeuren, dat een krantenjongen op de Kneuterdijk in zijn zenuwachtig heid en enthousiasme zichzelf vergat en inplaats van te roepen: een Prinses ge boren, luidkeels kond deed van „de geboorte van Prinses Juliana". De belangstelling hoe kon het an ders concentreerde zich in de binnen stad, die dra werd overstroomd door de Haagsche schooljeugd, die hossende, schreeuwende en zingende uiting gaf aar. haar blijdschap over het heuglijke nieuws waar natuurlijk nog T>ij kwam het Zeker zeer gewaardeerde buitenkansje van twee vrije dagen. Zoo verging het ook het personeel van vele kantoren. Vooral die in de binnen stad. Want bij zoovele feestvreugde in de straten, kon men zich niet op het da- gelijksche werk concentreeren. Men toog de stad in, eerst naar het Malieveld, later naar binnen- en buiten' hof, waar nauwelijks een half uur na ont vangst van het bericht zingende en de lende feestgangers in optocht op en neer hosten. Ook de kerkklokken bleven niet achter, vroolijk galmden haar feestelijke klanken over de stad en in strijd met alles wat anti-lawaaicampagne heet, snerpte het geluid van auto-claxons door de lucht, belden "3e trambestuurders ex tra luid en weerklonken fabriekssirenes Uit de verte', op den heuvel in het park slaan zij de vierstukkett 10 cm veld gade, die met hun monden over de huizenzee zijn gericht en telkens vlamt er een s'chot om de heugelijke gebeurtenis wijd en zijd bekend te ma ken. Het was een snelle rit, die tweede lu tenant Du Burck met zijn batterij langs Sarphatistr.aat Weesperzijde en Noorderamstellaan maakte, toen het bericht „batterij' gereedstelling inne men" was binnengekomen. Enkele minu ten voor tienen was het bevel uitge voerd en men heeft geen tijd behoeven te wachten. Ruim een minuut over tien brandde uit vuurmond 35 het eerste vreugde schot los. Kwiek en blij kweten allen die tot de batterij behoorden zich van hun ver- eerende en blijdschap verkondigende taak en het 51ste schot rolde nog over de daken voort toen allen een spontaan gejuich aanhieven. De geboorte van 'een Prinses van Oranje, Prinses van cLippeBiesterfeld was den volke kónd gedaan. En de hoofdstad daverde meteen van de feestvreugde. Men seint ons uit Batavia: Een dag als heden beleefde Ind nog nimmer. Het was, alsof iedereen op onverklaar bare'wijze voelde, dat deze dag de groo te dag Zou zijn. Hoewel net publick slechts over de enkele aanwijzingen be schikte, welke ook in Nedetiand bekend waren, drong op allerlei manieren de spanning tot de geheele Indische be volking door, waardoor var. den vroe gen morgen tot in oen namiddag teeke nen van verwachting tot uiting kwamen. c m kwart over vijf i-i.rm'ddag's fln- dtsche tijd] dat is num tien uur (Am. tijd) kwam de heuglijk tijding binnen te Batavia, Onmiddel.ijk werd met alle be schikbare middelen het verblijdende nieuws op de meest snelle en uitgebrei de wijze rondgezonden. Dit had tot ge volg, dat binnen een kwartier de ge heele Indische archipel op de hoogte was van het verblijdende nieuws en dat in alle huiskamers door de radio het Wil helmus weerklonk, ontroering wekkend bij iederen luisteraar. Ondanks de wetenschap van reeds we ken, dat dit geluk ons kon toevallen, bleek toch dit moment van ontroering te groot voor velen om het te verwer ken. Prachtig blinkend in den namiddagzon zweefde een K.N.I.L.M.-vliegtuig met twee oranje-linten aan den romp beves tigd, over de Indische hoofdstad om de bevolking kond te doen van het heuge lijke feit. Tegelijk werden de eereschoten door extra batterijen afgevuurd, begonnen de klokken te beieren en loeiden allerwege de sirenes. De schepen in de haven van Tandjong Priok werden in feesttooi ge zet. Overal weerklonken vo^sliederen. Zij die voor het eerst in Indië een ware oranje-stemmmg aanschouwden, begre pen nu eerst hoe diep de aanhankelijk heid aan het vorstenhuis in Nederlandsch- Indië is geworteld. GELUKWENSCHEN. Een stroom van gelukwenschen en van bloemstukken werd reeds korten tijd na het bekend worden van de geboorte van een prinses ten paleize Soestdijk be zorgd. Het eerste felicitatie-telegram wis van den gouverneur-generaal van Neder- landsch-Indië. Het eerste bloemstuk was een groote mand van witte azalea's met oranje strikken, aangeboden door de beide Baarnsche Oranje-vereenigingen, Daarna kwam een prachtige bloemen mand van de gemeente Baarn met een oorkonde en onmiddellijk daarop een bloemstuk van burgemeester Van Ree- nen. DE TWEEDE KAMER BIJEEN. In verband met de geboorte van een Prinses is de Tweede Kamer bijeenge roepen tegen Woensdag a.s. des middags te half drie. verdrijft U wonder snel met Koken 12 cachets 50 et. Proef doosje 2 stuks lOct (Ingez. Med.j Verwachting tot morgenavonds DE BILT: Matige tot krachtige Z.W. tot W. wind, aanvankelijk zwaar be wolkt tot betrokken met regen, later tijdelijk opklarend, zachter. Di 1 Febr, Zon op: 7 h 44; onder 16 h 44. Licht op: 17 h 14. Maan op: 7 h 37; onder 18 h 14. N.M. 8 Febr. H oog- en Laagwater te Vlissingeai Januari. Zo. Hoogwater. Laagwater. 30 0.47 .13.03 7.18 19.26 Ma. 31 1.20 13.38 7.55 19.59 Di. 1 1.49 14.13 8.27 20.32 rioog- en Laagwater te Wemeldingef Januari. Zo. Hoogwater. Laagwater. 30 2.37 14.50 8.21 20.32 Ma. 31 3.14 15.29 8.56 21.07 Di. 1 3.46 16.05 9.25 21.40 M 0 <7 BBANJEBAL (Ingez. Med.) JUWELIER, GRAVEUR, HORLOGER. (Ingez. Med.) Amsterdam, tien uur. De hoofdstad heeft zijn dagelijksche beeld. Tien uur een: een kanonschot davert over de stad. Men schrikt op, let op, „Vijftien seconden later weer een schot. Dat is het Prinsenkind. Hoera! Er wordt gejuicht. Wie juicht er? Dat is niet te zeggen. Het komt niet v.an de straat, het komt niet uit de huizen, het komt uit den mensch. Het wordt met het saluut aan de jonge Prinses mee de lucht n geslingerd ver over de huizen in alle richtingen. Met dezelfde snelheid als de vier kanonnen van het regiment motorartillerie in p,ark-Zuid, hun bron zen stem laten hooren, wordt de geest drift, die zoo lang verborgen is geble ven, losgeslagen. Wie in de omgeving v,an de Apollohal s, trekt naar de Diepenbrockstraal om de schoten mee te tellen, terwijl de kerk achter hen in haar tonen vreugdevol de klokken laat beieren. De schooljeugd krijgt vrij, komt los, breekt los. Met een groote zwerm vliegt ze naar het groote hek, dat het nog niet geopende park omgeeft. Zij wil van zoo nabij mogelijk dit historisch oogenhlik 'n Neerlands hoofdstad mee maken. Toen de eerste berichten tot Middel burg doordrongen, dat de spanning over de geboorte van een Oranjetelg ten einde was, toen wij konden publiceeren, dat H.K.H. Prinses Juliana moeder was ge worden van een dochter, toen de klok ken begonnen te luiden, kwamen de ge reedliggende vlaggen als door een too- verstaf uit de ramen, het Oranje sierde in minder dan geen tijd honderden jas sen en mantels, hoeden of petten, om te getuigen van de groote vreugde, die er ook in de harten van de Middelbur gers opkwam, nu dan toch eindelijk de blijde gebeurtenis plaats had gehad. Toen het bericht tot de scholen door drong, klonk alom het parool „naar huis toe" wat 'echter voor het overgroote deel der jeugd beteekende: de straat op naar de Markt, want men wist dat daar de eerste uiting van 't openbaar me deleven met hetgeen in Soestdijk plaats had, zou te merken zijn. Men trok er heen door de straten, die reeds in feestdos waren, want als Middelburg zoo bijna algemeen vlagt, dan is zij reeds in feestkleedij, men denke alleen maar eens aan de Burg met de mooie Oranje vlaggen. Twee meisjes dachten er echter an ders over en voor zich te mengen in de algemeene feestvreugde, gingen zij sa men met een tuiltje bloemen naar den Dam en legden bloemen neer op het mo nument van H.M. de Koningin-Moeder, wel een mooie en spontane uiting van de kinderhartjes. De herauten. Natuurlijk komt een tijding als die he denmorgen heel de wereld kond deed van de geboorte van het Prinsesje toch nog steeds onverwacht en zoo nam het kleeden van de herauten en het smien- ken nog langer tijd in beslag dan men aanvankelijk dacht. Het was dan ook te gen half twaalf toen de beide herauten met hun hoornblazers voor het stadhuis aankwamen, op de pui waarvan het da- gelijksch bestuur der gemeente met en kele andere personen o.w. mr. H. F. Lantsheer, kamerheer in buitengewo nen dienst van H. M. de Koningin, aan wezig waren. i Een der herauten heeft hier, na hoorn signalen de volgende proclamatie voor gelezen: Wij, Wilhelmina, bij de gratie Gods, Koningin der Nederlanden, maken den volke bekend, dat het Gode be haagd heeft, ons huis en ons volk te verblijden met de geboorte van een Prinses der Nederlanden, Prinses van Oranje Nassau, Prinses van Lippe Biesterfeld. Moge zij tot een rijken zegen zijn voor ons huis en voor het Vaderland. Leve de Prinses. Uit duizenden kelen werden 'deze laatste woorden krachtig ondersteund en terwijl de herauten hun weg vervolg den, nam thans de burgemeester de hr. M. Fernhout, het woord om door de luidsprekers installatie zich tot de ver zamelde menigte te richten. Allereerst bracht spr. „Uit het VolkVoor het Volk" dank voor de wijze waarop het de heugelijke tijding bekend maakte. Spr. wees er op, dat men morgen op de zelfde plaats bijeen hoopt te komen om te getuigen van de vreugde over de ge boorte van de Prinses, maar dat hij nu reeds met een enkel woord wilde wijzen op de groote beteekenis van het feit, dat weder een telg uit het huis van Oranje is geboren. Het huis dat reeds zoovele edele mannen en vrouwen aan Neder land heeft geschonken. Menschen met gebreken zooals wij allen, maar die toch zoo heel veel voor Nederland hebben gedaan. Een Nederlander laat zich niet gauw opzwepen tot enthousiasme. Maar hoe men ook op allerlei gebied verschilt in opvattingen, allen scharen zich op da gen als heden rond de troon van Ko ningin Wilhelmina en Haar huis met lief de en toewijding en zijn een in de woor den: „Dankt, dankt nu allen God". Spr. eindigde met een luide ondersteund „Leve de Koningin, leve Prinses Juliana, leve de kleine Prinses, leve Prins Bern- hard. En allen voldeden ook gaarne aan het verzoek van den burgemeester om als uit een mond de beide eerste couplet ten van het Wilhelmus te zingen. De gevaarlijke zevenklappers. Het moge voor hen, die zevenklap pers afstaken, een vervanging van vreugdeschoten zijn geweest, dat het afsteken niet zonder gevaar is onder vond schrijver dezes bijna op de Markt. En wij willen dan ook hier gaarne het verzoek van de politie aan het welden kend publiek doen om het afsteken van vuurwerk zooveel mogelijk te voorko men en een waarschuwing tegen hen, die er toch mede door gaan, dat bij be trapping beslist procesverbaal volgt. De herauten vervolgen hun weg. De volgende halte van de herauten was in de Abdij voor de woning van den Commissaris der Koningin, waar deze met zijn echtgenoote op het bordes het voorlezen van de oorkonde aanhoorde. Toen gingen de herauten uiteen en ieder nam vergezeld van een hoornbla zer een deel van de stad om alom op hoeken van straten, op pleinen enz. de bevolking het heugelijk nieuws voor te lezen. De S.D.O.A. rukt uit. Tegen 12 uur rukten de leerlingen der S.D.O.A. onder commando van overste Berghuijs uit en trok de stad door om eerst bij den Commissaris der Koningin en daarna bij het stadhuis voor het ge meentebestuur te defileeren. Carillonbespelling. Te 12 uur begon de heer Ferwerda met de uitzending van vaderlandsche- en volksliederen van den Langen Jan. Nog meer bloemen. Hedenmiddag om twee uur waren het de leeraren en leerlingen van de Han delsschool, die bij het monument op den Dam het met bloemen kwamen zeggen, hoe ook zij medeleven met de blijde ge beurtenis. En het bleek dat nog meer onbeken den bloemen neerlegden. Wat wacht ons verder? Hedenavond om 7 uur fakkeloptocht van de Markt, om half negen dienst in de Nieuwe kerk. Morgen, dus Nationale feestdag: half een tot half twee carillonbespelmg; half twee samenkomst schoolkinderen en volwassenen met muziekgezelschappen op de Markt; uitzending van toespra ken en zang door de N.C.R.V.; daarna optocht der kinderen en hulde bij het monument ,op den Dam, receptie bij den Commissaris der Koningin, 's avonds 8 uur groote fakkeloptocht gevolgd door vreugdevuur en stadhuisbelichting. Een plaatselijke blijde gebeur tenis. Bijna op hetzelfde oogenblik, dat he denmorgen de Prinses geboren werd, zag bij de familie Ooms in de Korte Geere een zoon het eerste levenslicht. "•r~'i

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 2