Een Prinses van Oranje, Prinses van Lippe-Biesterfeld $r<mnei<*U GOiSCHE COURANT W.?d€ PI6I3 Aangifte der geboorte. De laatste uren voor het blijde bericht. De spanning gebroken. NUMMER 25, MAANDAG 31 JANUARI 1938. EERSTE BLAD. 181e JAARGANG. Bij paleis-lijn en telex. foor het paleis Soestdijk. MIDDELBUQGSCHE COURANT jOagblad Voor Midderourg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekeni ng no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Pirbliciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingea 1— rogels f 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. mof „Brieven" of „Bevragen "bureau dezer cou- rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5. cent. Morgenochtend. Wij vernemen, dat morgenochtend de plechtige geboorte-aangifte van de Prin ses zal geschieden ten paleize Soestdijk. Prins Bernhard zal zelf de aangifte van de geboorte doen. Getrouw aan de tradities, zal deze aangifte der geboorte worden gedaan in tegenwoordigheid van twee getuigen, en zal bij die plechtigheid het kind aan den ambtenaar van den burgerlijken stand worden getoond. Z. K. H. heeft als getuigen uitgenoo- digd de ministers van staat, dr. H. Co- lijn en jhr. mr. F. Beelaerts van Blok land. Als ambtenaar van den burgerlij ken stand fungeert de burgemeester van Baarn, jhr. mr. G. C. J. van Reenen. (Van een bijzonderen correspondent). In de werkkamer van het A.N.P. in het Badhotel was het Zondagavond niet voller of levendiger dan anders. Echter was de spanning tastbaarder dein waar elders ook. Wel waren eenige bijzondere maatre gelen noodig, omdat het A.N.P.-vertrek natuurlijk in het middelpunt der belang stelling zou staan, zoodra bekend ge worden zou zijn, dat de blijde gebeurte nis te verwachten was. In de hall van den A.N.P.-vleugel zaten twee korpo raals, die verdwaalde slenteraars in de hotelgangen in het oog hielden. In de A.N.P.-kamer waren de leden van den staf aanwezig te zamen met de officieren van dienst van het departe ment van defensie. Deze waren kapitein Steenhauer en le luitenant Staring. In de A.N.P.-kamer beschikte men aanvankelijk slechts over dezelfde aanwijzingen als de overige jour nalisten. In den loop van den avond werden deze aanwijzingen echter sterker en-verdween de laatste zweem van twij fel over de komende dingen. Vol spanning hielden wij de wacht. De directe telefoonverbinding met het paleis rinkelde een enkele maal en ver oorzaakte een moment van intense stilte» Neen, niets bijzonders, slechts een sim pele dienstaanwijzing werd doorgegeven, Zoo werd het middernacht. Langzaam verstreek uur na uur. De conversatie stokte, slechts een en kele opmerking werd gemaakt, doch een ieder beleefde in zich zelf te sterk de historische beteekenis van dezen nacht om zijn gevoelens in enkele nietszeggen de zinnen tot uitdrukking te brengen. Langzaam gleden de uren voort. De nacht maakte plaats voor de ochtend schemering en toen omstreeks 7 uur het daglicht in de kamer scheen, was er nog geen verandering gekomen. De stem ming werd gedrukt. Waarom duurde het zoo lang? Zouden er bijzondere moei lijkheden zijn? Geen enkel contact was mogelijk met het paleis in de nachtelijke uren. In vol komen passiviteit zaten de officieren en de A.N.P.-menschen rond hét paleis-toe stel en de telex. Afwachtenafwach ten Een nacht was voorbijgegaan en nog was het teere geheim nog niet ontslui erd. Tegen zeven uur kwam de comman dant van de saluutbatterij Baarn even binnenloopen en vroeg of hij om zeven uur kon beginnen met het afvuren der eere-schoten. Neen, wachten. Tusschen kwart over negen en half tien: de paleis-telefoon belt. De particuliere secretaris van Prins Bernhard, jhr, mr, Dedel meldt aan de vertegenwoordigers van het departement van defensie, dat het oogenblik gekomen is om de batterijen de gereedstelling te doen innemen. Kapitein Steenhauer neemt de mede- deeling in ontvangst en onmiddellijk daarna vliegen de ordonnancen met de telegrammen van de legerautoriteiten het hotel'uit. Luitenant Staring voert een serie in tercommunale telefoongesprekken om de commandanten der saluutbatterijen in de verschillende garnizoenen namens den minister van defensie opdracht te geven, Maandagmorgen. 'Het is t'en minu ten voor tienen. De Amsterdamsche straatweg ligt stil in den regen. Auto's snorren voorbij, houden even in voor het Paleis en de bestuurders staren even zijwaarts, naar de woonstede van het prinselijke gezin en dan snorren de auto's weer verder, Oogenschijnlijk is er niets bijzonders. Doch dan komen van alle kanten fotografen, op de. fiets en met auto's. Zij posteeren zic*h voor het paleishek, waar zij nu reeds zoo vele dagen hebben gestaan, doch th,ans staan zij er met een zekerheid, dat er wer kelijk een einde zal komen aan den vruchteloozen wachttijd, want: de telex van het A.N.P. heeft hen gewaarschuwd op hum hoede te zijn. Auto's snorren aan, met gevaarlijke zwaaien parkeeren zij tegenover en bij het Paleis; journalisten springen er uit, en al spoed'g begint het ook op den straatweg duidelijk te worden, dat er iets groots op handen is. Dan plotseling, het is vijf minuten voor tienen, springt ineens het blijde bericht op de wachtenden aan: Uit hotel Trier, w,aar de telex het heeft gemeld, en bijna gelijktijdig uil het Badhotel, van waar auto's in ra zende vaart komen aansnellen. Handen wuiven, er wordt zenuwachtig heen en weer gefoopen, en dan gaat het van mond tot mond: „Een Pr'nses." Deze roep veroorzaakt een levensgevaarlijk moment op den straatweg. In alle rich tingen stuiven auto's en motorfietsen weg. Het wordt zelfs een oogenblik leeg voor het paleishek, dat thans ge sloten wordt en waarvoor de rijksveld- wacht post v,at. Als het tien uur is, luiden de klok ken in Soest reeds. De saluutbatterij van Baarn schiet reeds, naar later bekend wordt, heeft zij reeds te 9.55 geschoten, dus vrijwel gelijktijdig met het oogenblik, dat het bericht per te lex doorliep. In de omgeving van het paleis is de batterij echter nauwelijks te hooren, zij wordt overstemd door de kerkklokken en de sirenes, die wonder - baarijïk snel in werking zijn gesteld. Nu dringt het ook door tot bet publiek, en er zijjni yele vriendelijke voorbijgangers, die dem journalisten en fotografen met stralend gezicht komen inlichten: „Een rimSes' ^en z*et een colonne rijks veldwachters op de fiets uitrukken: het zijn de mannen, die te kwart over tien precies de omlegging van het verkeer in de hand zullen nemen, Tusschen tien en kwart over tijen passeert er dus het normale verkeer langs den rijks straatweg. Autos snorren voorbij, ach teloos en niets vermoedend, doch de meeste stoppen toch, vooral wanneer voor de woning van den brigade-com mandant der rijksveldwacht, den heer Van Amerongen, tegenover het patfeis, een vlag aan den mast wordt gehe- schen, welke ceremonie plechtig voor hét front der manschappen plaats vindt. De inzittenden der auto's begrijpen spdedig, wat er aan de hand is en raampjes worden opengedraaid. Nieuws? Ja, zegt dan de rijksveldwachter, tot wien de vraag is gericht, „een Prin ses", rijdt u maar door. De stemming is uitstekend, men ziet onbekenden el kander de hand drukken en stugge po- litie-koppen breed lachen. Het voor beeld van de vlag tegenover 't paleis is aanstekelijk. Honderd meter voorbij de vlag zijn er al auto's, die de nationale kleuren voeren: er is blijkbaar op ge rekend. Van de gebouwen in de omge ving van het postkantoor, van de c,a- fé's, van de woonhuizen, van de werk plaatsen, van de boerenwoningen, over al waait na eenige m'nuten de vlag. En .,als dan te kwart over tien de Rijksstraatweg plots weer stil wordt omdat de verkeersregeling is ingegaan zoodat auto's het paleis niet.meer kun nen passeeren, dan zijn de rijksveld wachters, wier taak het :s op de knoop punten v.an wegen het autoverkeer te gen te houden, tevens inlichtingenbu- reaux geworden. Want wie laat zich nu den toegang naar het paleis Soestdijk in deze dagen ontzeggen, zonder te vragen: „Wat is er dan voor nieuws?" en de veldwachter heeft een goede bui, hij begrijpt, dat de automobilist het gewilligst aan zijn aanwijzingen ge volg zal geven, als hij hem eerst in licht. En zijn roep is dan ook: „Een Pr'nses, doorrijden." En daarna? Daarna wist immers heel Nederland de blijde tijding. Baarn, 31 Januari. Het groote oogenblik, dat heel het Nederlandsche volk bijkans een maand lang in groote spanning heeft verbeid, heeft de dag van heden ons gebracht: H. K. H. Prinses Juliana heeft vanoch tend om 9 uur 55 het leven geschonken aan een dochter, een Pr'nses van Oran je, Prinses van LippeBiesterfeld. De spanning is voorbij! De in simpele woorden gespelde boodschap heeft in luttele seconden we ken weggevaagd. Het commando: „Aandacht militaire autoriteiten 51 schoten" heeft ge klonken en werd overgebracht naar de groene weide, even buiten Baarn, waar de vier vuurmonden, evenwijdig ge richt in de alarmstelling stonden.. Wag, er iets plechtigers toen op den Januaxi-ochtend een schot daverde uit het rechterstuk en het geluid plechtig voortgalmde over de landen en zij weerklank vond in de harten van allen die met angstige spannig dit oogenblik verbeid hadden? Een vreugdeschot gleed uit den loop van het kanon in welks stalen mantel gegrifd staat: ,,Je Maintendrai". Weg is de spanning in het Badhotel, verdwenen is de nerveuze drentelstap van den wachtenden man. Na dagen van nietseen oogenblik van alles. Telefoonlijnen waren in een oogwenk bezet en over de wereld klonk in verschillende talen de blijde bekend making van het heugelijk gebeuren in het Mesne Nederland.

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 1