KRONIEK van den DAG. Het oog van Abu BINNENLAND. ZEELAND. TWEEDE BLAD VAK DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT .(W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN ZATERDAG 2» JANUARI 1938. Nó. 24. Het restrictie mes. 3). DE GROOTE CONVERSIE-LEENING. Op de vri|e inschrijvingen kan maar 2% worden toegewezen. DE 3 INDISCHE LEENING 1937 GEHEEL GEPLAATST. MIDDELBURG. MEN VORDERT GOED. •-JM Vijf jaar nazi-bewind in Duitschland. Morgen, Zondag, viert het nieuwe Duitschland zijn vijfjarig bestaan. (Op den 30en Januari 1933 werd Hitier door wijlen Von Hindenburg tot rijkskanselier uitverkoren.) Men had gedacht, dat het lustrum o.m. gevierd zou worden met een bijeenkomst van den Rijksdag. Dat zal het echter niet. Het instituut aer ja broers is tal van geruchten in de af geloopen week ten spijt niet bijeen geroepen. Heeft Hitier het bestaan er van misschien totaal vergeten? Voor het laatst kwamen de heeren „volksverte genwoordigers" op den 30sten Januari 1937 bijeen. Morgen kunnen zij dus op een record bogen: een jaar aaneen gene geerd te zijn. Vijf jaren zijn slechts een korte spanne tijds. Maar voor Duitschland hebben ze een geweldige beteekenis gehad. En het is te verwachten, dat Hitier en anderen voor de zooveelste maal daarop morgen het licht hunner nat. soc. gedachten zul len laten vallen. Er zullen naar alle waarschijnlijkheid weer redevoeringen worden gehouden, waarin volgens be kend recept het verschrikkelijk-slechte verleden (eindigend op 30 Januari 1933) met het, boven alls critiek hoog verheven heden vergeleken wordt en dan wcrrdt opgesomd, welke zegeningen sedert de nationaal-socialistische omwenteling over het Duitsche volk reeds zijn uitgestort. Zulke beschouwingen zijn in de eerste plaats voor Duitschers bedoeld, ze be hooren bovendien tot het systeem der propaganda en men hoeft ze als outsider niet al te scherp onder de loupe te ne men. Want ze zijn uit den aard der zaak zeer subjectief. Maar wat er aan feiten materiaal in verwerkt pleegt te zijn, is toch meestal wel juist. Over één belangrijk detail zal men wel weer niets te hooren krijgen: over 's Rijks duiten! En dat is toch een punt, dat ons niet-Duitschers niet weinig in teresseert. De klassieke vraag van het zoete, lieve Gerritje was zelden zoozeer van pas als in dit geval. Duitschers zul len op het standpunt staan, dat ons dit niet aangaat. Niet-Duitschers zullen meenen, dat zij er wel degelijk in meer of mindere mate bij betrokken zijn, wat de geweldige uitgaven, die zich het toch aan geld arm geworden Duitsche Rijk dagelijks durft te getroosten, op den lan gen duur voor gevolgen zouden kunnen hebben voor de internationale verhou dingen. Spreakt men met ontwikkelde en op dit speciale gebied goed beslagen Duitschers, die hun nuchter verstand be waard hebben, dan kan men dezelfde be denkelijke gezichten zien en dezelfde verwachtingen hooren uitspreken: dat zulk een blijkbaar absolute onverschil ligheid met betrekking tot de vraag, waar het geld vandaan moet komen, ten slotte toch tot verarming op groote schaal ten koste van komende Duitsche generaties moet voeren. Een feit is, dat zich de thans regee- rende generatie daarvan weinig of niets schijnt aan te trekken. Geld is niets, denkt of zegt men. Geld is een ruilmid del, maar geen werkelijk nationaal ver mogen. Het speelt weliswaar een groote rol in den internationalen ruilhandel, maar niet binnen de nationale grenzen, zoodra men zich monetair van het bui tenland afgesloten heeft en over het on beperkte vertrouwen van de eigen staatsburgers beschikt. Dit onbegrensde vertrouwen is het punt van uitgang voor een financieel beleid, dat geen dekking van het circuleerend papier door goud of andere waarden meer noodig heeft. Het werkelijke volksvermogen is de werkkracht, de prestatie, de daaruit voortkomende productie van het volks geheel, de qualiteit en de artistieke waarde dezer productie. Volgens deze beginselen is het Derde Rijk thans vijf volle jaren bestuurd. Behalve enkele ingewijde regeerings- instanties weet niemand, hoe het er in 's Rijks schatkist werkelijk uitziet. Men kan alleen maar vermoeden, dat een plotselinge r u n op alle banken, spaar kassen, enz. (natuurlijk onder de gege ven omstandigheden practisch ondenk baar) de onmiddellijke sluiting aller lo ketten en een onvermijdelijk staats bankroet ten gevolge zou hebben. En dat een opening der grenzen voor het mo netair verkeer een nieuwe inflatie zou uitlokken, welke voor die van 1922/23 niet veel zou onderdoen. Men kan het vermoeden. Maar men weet niets, omdat alle deuren, waarachter de boeken li gen, gesloten blijven. Waarnemen kan men slechts de tegen prestatie voor de bijna onbegrensde uit gaven: den wederopbouw. Er is daarb: het een en ander, dat de buitenlander niet' anders dan als tamelijk dwaas en belachelijk kan kwalificeeren. Maar er is ook het een en ander, dat hem als hij objectief vermag te zijn met ver bazing vervult. Dit positieve culmineert in de verbluffende resultaten met de be strijding der werkloosheid bereikt. Mo gelijk en zelfs waarschijnlijk, dat de werkverschaffing niet overal „produc tief" zal blijken. Maar daar staat het nauwelijks te overschatten resultaat te genover, dat zes millioen wanhopigen van 1933 thans weer aan het werk zijn geld verdienen, geld uitgeven en moree weer mensch zijn geworden. Dat is een productiviteit van hoogere orde, die door vele nadenkende menschen ook buiten Duitschland als van grooter beteekenis wordt geacht dan het nuchtere inzicht der nationaal-economen van professie, Men móet daar eerbied voor hebben zonder reserve, althans zonder reserve met betrekking tot het feit op zichzelf, Want, die andere reserve, die samen hangt met het: zoete-lieve-Gerritje, heeft ook voor den objectiefsten buitenstaan der recht van leven. Immers, wat zullen de gevolgen zijn, als het verbluffende re sultaat later eens bereikt zou blijken ten koste van opofferingen, welke op volgende generaties als een looden last komen te drukken? Er zijn in Duitsch land zelf financieele en economische des kundigen, mannen als dr. Schacht, die hun hart vasthouden bij deze gedachte Financieel economisch weekoverzicht. De groote conversie-leening een groot succes Stuurloos held in Frankrijk Flauwe markt. Er treedt zoo langzamerhand wel heel duidelijk aan het licht, dat voor een groot aantal producten de restr ctie ge hanteerd zal worden als een snelwer kend middel tot „conjunctuurbe'neer sching." De koper-, tin-, thee-, en rub- ber-restrict'es zijn daar de tastbare voorbeelden van. Voor de rubber deinst men zelfs niet voor de meest drastische beperking terug en zoo werd deze week bekend dat het inter nationale Rubber Comité besloten hac de uitvoer-quota voor het tweede kwar taal 1938 tot 60 pet. van de standaan product'e terug te brengen, terwijl de ze voor het eerste kwartaal 1938 nog op 70 pet. waren gefixeerd. Genoemde restrictie beteekent dus dat, aangeno men dat het gemiddeld percentage voor 1938 65 pet. zal bedragen, de totale export voor 1938 'niet meer dan 842.000 ton zal bedragen, terwijl de standaard productie circa 1.300.000 ton beloopt. Aannemende dat de consump tie zich voor 1938 op c'rca 8 tot 900.000 ton zal kunnen handhaven, beteekent de jongste restrictie, dat voor dat ge val geen verdere stijging der voorra den) welke thans ongeveer 6 a 7 maan Door ALAN DARE. Hij keek haar scherp aan. Het was moeilijk, in haar ovaal, droevig gezich tje dat van een dievegge te zien. In haar oogen stond duidelijk eerlijkheid te le zen. „Diefstal!" mompelde hij. ,,Ik ben geen dievegg'e", zei ze. „Dat had Phenuit goed in elkaar gezet ,,U was dus onschuldig?" „Ja. Ik vraag u niet, mij te gelooven, want de voorwerpen werden bij mij ge vonden in mijn tasch." „Maar ik geloof u toch." t,Dank u," „En wie is Phenuit?" Zij verbleekte en keek zenuwachtig in het rond, terwijl zij zich met haar slanke handen aan de leuning van den stoel vastklampte. „Iemand een duivel. Vraag mij niet naar hem. Ik ben zoo bang voor hem. til) zou hier best kunnen zijn in deze a* 's ^aar achter dat gor dijn? Zij was zoo zenuwachtig dat haar stem bijna gillend werd en haar oogen die eerst vochtig en helder waren geweest, teken nu gloeiende lidhtjes. Hij greep haaIL bij den arm. •'Wees kalm! U hebt hier niets te vreezen. U moet u beheerscher,. Het komt door den schok, dien u gehad hebt." ,,Ja ja. Het spijt mij heel erg. U bent zoo goed voor mij geweest." „Wilt u mij nog meer van uzelf ver tellen?" „Ik heet Reeves Maxine Reeves. U hebt mij uw naam nog niet genoemd." „Robert Kennedy. Die Phenuit waarom bent u zoo bang voor hem?" „Ik - ik kan u dat niet vertellen. Mr. Kennedy vraag mij niets meer. Het zou veel beter zijn geweest, als u mij nooit gezien had." „Dat is een kwestie van gevoelen. U zei dat u geen tehuis had...?" ,Dat is waar." „Maar wat bent u dan van plan te doen? U kunt niet den heelen nacht door de straten blijven dwalen". „Neen. Ik weet het niet. O, laat mij nu gaan. Misschien zijn mijn kleeren al droog". „Nog' niet. Ik zou graag willen, dat u mij een gunst bewijst". „Een gunst?" „De kamer, waarin u zich verkleed hebt, wordt niet gebruikt. Neem die voor vannacht. U hebt heel wat door gemaakt. Laat mij aan mrs. Morrison zeggen, dat u „Neen neen". „Waarom niet?" „U hebt al zooveel voor mij gedaan U weet niets van mij af niets". „Ik weet genoeg', om er zeker van te den consumptie vertegenwoordigen, plaats vindt, wordt voorkomen. Dat deze restrictie den kostprijs aanzienlijk moet verhoogen, behoeft wel geen na dere toelichting. De op de afkondiging van de beperking volgende prijsstijging bleef voorloopig echter betrekkelijk gering. Wat onze beleggingsmarkt betrefi, hierop werd op Donderdag jl. de 4 pet. Nederland uitgeluid op een koers van 100%, op grond waarvan men voor de nieuwe leening een koers van om en nabij de 99% pet. calculeert. Het staat reeds vast dat de emissie, vooral in vergelijking tot de jongste Indische Staatsleening een volkomen succes is geworden. Naar bekend zal slechts een gering gedeelte op de vrije inschrijvin gen kunnen worden toegewezen het geen in niet onbelangrijke mate in de hand wordt gewerkt door de omstandig heid dat ook het Rijk zich tot een be drag van f 255 millioen het recht tot preferente inschrijving heeft voorbe houden. Men zou z'cb kunnen voorstel len dat het Rijk d.w.z. de fondsen voor het bedrag dht zij niet vrij krij gen toegewezen, overgaan tot aankoop en de nog niet geplaatste Indische lee ning. In ieder geval is de positie van de schatkist thans zoodanig dat vooi geen enkele verrassing meer behoeft te worden gevreesd, A In de afgeloopen week was er van eenig animo op onze beurs niets te be speuren, omdat, hoe goed ons bedrijfs leven zich ook houdt, de onafgebroken reeks slechte berichten uit Amerika, tenslotte toch steeds weer haar vat krijgt op onze nationale markten. Wij laten nog geheel buiten beschouwing de dre'gende situatie in Frankrijk, waar men na het optreden van het tiVeede kabinet Chautemps blijk geeft den toe stand nog minder te beheerschen dan voorheen. Duidelijker bewijs dan in de afgeloopen" week werd hiervoor wel nimmer geleverd, Ojd een moment toch besloot de Regeering tot een deviezen restrictie, doch door tegelijkertijd de allerbelangrijkste bron van franken aanbod, t.w. d e uit kapitaalvlucht, vrij te laten, werd de speculatie nog meer aangewakkerd en het gevolg was dan ook, dat de regeering na twee dagen van hopeloos experimenteeren 75e sloot de geheele restrictie maar weer overboord te werpen. Welk een indruk een zoodanige stuurloosheid in binnen- en bu tenland moet maken, kan men zich voorstellen. De ongunstige vooruitzichten, voor een bedrijf als de A.K.U., welke door den voorzitter van de K. v. K. te Arn hem nog eens duidelijk in het licht wer den gesteld, hebben niet nagelaten den koers van dit fonds steeds verder te drukken. Thans bedraagt deze nog slechts 37 pet. of c'rca de helft van die van eenige maanden geleden. In de afdeeling culture waren de rubberaandeelen flauw gestemd; een uit zondering hierop vormden slechts aan- deelen Salatri Plantations, een en an der op grond van de gunstige diwdend- declaratie. Suikeraandeelen waren bijzonder flauw gestemd. Direct nawijsbare oor zaken hiervoor zijn niet aan te geVen; hoogstens kan men constateeren dat men den Iaatsten tijd geruchten hooTt, dat het niet uitgesloten moet worden geacht, dat voor het komende suiker convent e-jaar, de uitvoer-quota lager zullen dienen te worden gesteld, omdat de vrije markt het huidige quotum fei telijk niet zou kunnen verwerken. Wat dit voor Java wil zeggen, dat voor van zijn afzet op export is aangewe zen, is duidelijk. Te erger zou dit zijn, omdat juist deze industrie, getuige de in de afgeloopen jaren doorgevoerde reorganisaties, haar capacite't reeds tot de helft van haar vroegere heeft terug gebracht, en dit proces slechts kon wor zijn, dat u een groot onrecht is aange daan. Ik sta er bepaald op, dat u blijft". Zij weifelde nog, maar gaf eindelijk toe. Dien nacht sliep Kennedy onrustig'. Het avontuur op de rivier herhaalde zich voortdurend, en steeds zweerde hem het mooie, maar droevige gezicht van zijn geheimzinnige gast voor den geest. HOOFDSTUK II. De magneet. Den volgenden morgen bracht de waardige mrs. Morrison Kennedy al vroeg slecht nieuws. „De jonge dame moet een dokter heb ben, mijnheer", zei ze. „Dat bad in de rivier heeft het arme ding geen goed gedaan. Zij heeft zware kou gevat en moest eigenlijk het bed houden". „Dat spijt me. We zullen Ferguson opbellen". „Ja mijnheer, maar zij vraagt om haar tleeren". „Geef ze haar niet. En, mrs. Morrison, vraag, of ik haar mag spreken". „Ja mijnheer". Ofschoon hij het zich niet wilde be rennen, was hij heel blij, dat de macht der omstandigheden zijn gast waarschijn lijk zou beletten, onmiddellijk heen te gaan. Zij interesseerde hem. Hij voelde iets zeer geheimzinnigs om haar heen, en wilde dat niet laten bestaan. Hij her innerde zich haar angstigen blik, die zelfs afschuw uitdrukte, toen zij den naam Phenuit had genoemd en haar afkeer, om er een verklaring van te geven. den voltooid door talrijke kleine fabrie ken tot enkele groote eenheden te her- groepeeren. Zou men nu gedwongen worden ook hierop weer te gaan reor- ganiseeren, dan zou hiermede de met zoo veel moeite verkregen saneering weer worden teniet g'edaan want deze groote eenheden kunnen alleen maar efficient werken bij volle bezetting. Thans laten we de gebruikelijke koer sen volgen: H.A.L. 113—112 K.N.S.M. 131—<128 H.V.A. 453—437 Deli-Bat. Mij. 242—242 Senembah 298295 Rep Steel 1413 A.K.U. 41i38 Philips 314309 Kon. Petr. 366363 Amsterd. Bank 161162 Ned. Bank 162—164 Naar wij vernemen, zal in de volgen de staatscourant'worden opg'enomen, de bekendmaking van den minister van fi nanciën betreffende den uitslag van de inschrijving op de 3-3% pet. staatsleening 1938, blijkens welke op de vrije inschrij vingen ad juim 1700 millioen slechts 2% pet. kan worden toegewezen. De emissie is dus wel een enorm suc ces geweest. Van bevoegde zij<je vernemen wij, dat het restant aan obligaties der 3 Ne- derlandsch-Indische leening 1937 A thans geheel is geplaatst, zoodat de ge legenheid tot het verkrijgen dier stuk ken bij het agentschap van het ministe rie van financiën te Amsterdam niet zal worden heropend. UITVOER VAN POOTAARDAPPELEN NAAR JOEGO-SLAVÏé. Men meldt ons uit Belgrado, de hoofd stad van Joego-Slavië: Den Iaatsten tijd heeft een Nederlander in Joego-Slavië groote belangstelling weten te wekken voor den invoer en het verbouwen van Nederlandsche pootaardappelen. Hij heeft hiervoor in het Joego-Slavische kustge bied een bijzonder goede bodemgesteld heid gevonden, waar men juist de met meer rendabele druivencultuur had op gegeven voor een andere cultuur en wel voornamelijk voor het verbouen van pootaardappelen. De Nederlander heeft in het begin eerst alle boerrenbedrijven opgezocht en de boeren, gewoonlijk 's Zondagsmor gens na den kerkgang, zijn denkbeelden laten vertolken, zoodat zijn optreden al wmmwi (Ingez. Med.) Maar het zwaarste woog', dat zij vol komen gestrand was in deze groote stad, met een straftijd in de gevangenis achter zich. Hij kon zich indenken, hoe moei lijk het voor haar zou zijn, zich weer op de been te helpen, met die zwarte vlek op haar leven, hoe onverdiend die ook mocht zijn. „Mijnheer!" Mrs. Morrison stak haar hoofd naar binnen. „Ik heb den dokter gevraagd te komen, en de jonge dame wacht u. Zij wil niet ontbijten". „Misschien zal de dokter haar iets voorschrijven. Het is goed, mrs. Morri son." Dank u. Hoe zei u ook al weer dat de jonge dame heette?" Gelukkig herinnerde hij het zich, en nadat zij de naam eenige keeren her haald had, ging mrs. Morrison heen. Zij was een moederlijke oude vrouw, maar zeer stijf en achterdochtig als het vreem de vrouwen betrof. Zij was blijkbaar Jieel nieuwsgierig naar dit geval. Kennedy klopte op de deur van de gewoonlijk ongebruikte kamer en hoor de binnen roepen. Het meisje lag te bed en zag er rood en opgewonden uit. „Het spijt mij, te moeten hooren, dat u niet goed bent", „Ik ben heelemaal in orde. Waarom kan. „U bent heelemaal niet in orde. U hebt een zware kou gevat. Ik vrees.dat u een poosje het bed zult moeten hou den". „Neen. Dat is onmogelijk. Het is maar spoedig de Joego-Slavische regeering ter oore kwam. Het gevolg hiervan was dat de regeering besloot het totale op de begrooting uitgetrokken bedrag voor den invoer van pootaardappelen te be stemmen voor den invoer van Neder landsche pootaardappelen. Overwonnen moest worden een groo te moeilijkheid nl. !het hooge invoer recht op aardappelen, indien zij niet in de periode AprilJuni worden inge voerd. Men trachtte gedaan te krijgen dezen datum vervroegd te krijgen tot 1 December, hetgeen na moeizame on derhandelingen en met medewerking van Nederland gunstig gezinde Joego- Slavische kringen gelukte. Zoodoende zal Dalmatië en het overi ge Joego-Slavische kustgebied de mo gelijkheid tot het verbouwen van Ne derlandsche pootaardappelen geheel te nutte kunnen maken en even vroeg als Malta en Egypte met nieuwe aardappe len op de Midden- en Noord-Europee- sche markten kunnen verschijnen. Bij Kon. besluit zijn benoemd: tot dijkgraaf van den Schorerpolder, A. Boone, te R i 11 h e m, tot plaatsvervan ger van den dijkgraaf van den Schorer polder, J, Durink, te Nieuw- en St. Joosland, tot lid van het bestuur der waterkeering van den calamiteuzen Su- zannapolder, M. Moerland, te S t, A n- n a 1 a n d. Na een paar zeer lastige dagen bij de Kanaalbrug, zal heden dfc aansluiting aan den nieuwen Kanaalweg gereed zijn, zoodat in beide richtingen het ver keer normaal kan plaats hebben. Dan wordt wordt begonnen met het tweede rijwielpad langs den rijweg en daarnaast, dus langs het kanaal een voetpad. Als ook dat gereed is, zal een zeer groote verbetering tot stand zijn gekomen en zullen de geregelde gebruikers van dien weg spoedig de last, die zijn een drietal maanden ondervonden hebben, vergeten. Zij zullen dankbaar zijn» voor wat ver kregen is. WALCHEREN AAGTEKERKE. De Commissaris der Koningin heeft tot deskundig adviseur inzake verleening van vogelwet-vergun- ningen aangewezen den heer S. Kodde. 'S HEER ARENDSKERKE. Het is verleden jaar nog al eens voorgekomen, dat procesverbaal is opgemaakt tegen eigenaars van in het landbouwbedrijf ge bezigde paarden, welke drukwonden onder het tuig hadden, kreupel waren of in zoodanigen toestand verkeerden, dat door die dieren op pijnlijke of kwellende wijze arbeid moest worden verricht. Van bevoegde zijde wordt er ons op gewezen, dat de politie voornemens is er nu met onverminderde strengheid te gen op te treden. HANSWEERT. Gisteren vonden de ambtenaren van de invoerrechten alhier aan boord van de sleepboot „Nelly 1800 boekjes cigarettenpapier Welke frauduleus zouden worden ingevoerd. YERSEKE. Verschillende pachters van kreeftenperceelen langs de dijken van Zuid-Beveland (o.a. onder Katten- dijke en Wemeldinge) bevisschen hun diepe gronden met korven voor kreef ten en verhuren hun bovengronden de laatste jaren voor het uitzetten van pan nen voor de oestercultuur. Nu hebben deze pachters gistermorgen evenwel be richt gekregen van den voorzitter van het visscherijbestuur (mr. Van der Beke een lichte verkoudheid. Als ik buiten ben, zal het wel overgaan. Hij schudde beslist het hoofd en zette zich naast haar neer. „Ik ben van plan, mijn eigen zin te doen, of u het goed vindt of niet. Waar om zou u er op tegen hebben, dat ik u hier door help?" „U weet niets van mij niets!" ,,U bedoelt, dat u niets van mij af weet", hernam hij glimlachend. „Ik vrees dat u op mij zult moeten vertrouwen". „Dat bedoelde ik niet. Maar begrijpt u het niet, dit is uw huis en ik „En u bent ziek en kunt niet weggaan, voordat u heelemaal beter bent". „Het is heel vriendelijk van u, het zoo licht op te nemen, maar ik wil er u niet' in betrekken' „Waarin?" „In mijn mijn zaken". „Nu u zoover bent gegaan, lijkt het me, de omstandigheden in aanmerking genomen, dat de eerste stap al gedaan is". Toen vervolgde hij op ernstiger toon: ,,U bent in groote moeilijkheden, dat is duidelijk. Ik begrijp dat wel. Misschien wilt u mij veroorloven u te helpen, als u weer beter bent". „Mij te helpen?" Er klonk een licht verwijt in deze woorden, en hij maakte er uit op, dat zij dacht, dat hij geldelijke hulp bedoel de. De trotsche houding van haar hoofd beviel hem. ■ff*'' 1 (Wordt VWVölgd).

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 5