WEK DE GAL IN UW LEVER OP LANDBOUW. GEMENGD NIEUWS. BUITENLAND. Voorstellen van Van Zeeland m en U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. (Ingez. Mcd. De strijd in het Verre Oosten japansche schildwacht geeft amerikaanschen diplomaat een oorvijg. Japan zal China schadevergoe ding vragen! russische wapens naar china. Het gunstigste moment voor economische pacifi catie is reeds voorbij, maar er is misschien toch wel wat te beginnen. ITALIAANSCHE VERONTWAARDIGING. Over het Abessijnsche commu niqué inzake den toestand in Abessynië. BELGIË, Schildwacht overvallen te Eisden, BALKAN. Koning Zogoe gaat zich verloven. VERSCHERPTE DICTATUUR IN GRIEKENLAND. VER. STATEN. EEN „ELECTRISCH OOG" TEGEN SNELHEIDSMANIAKKEN. afloop aanbesteding. BEURS VAN AMSTERDAM. 476STE STAATSLOTERIJ. beursthermometer vrijdag Wettig. Gedeponesrè LANDBOUW EN MAATSCHAPPIJ. Vergadering te Oostburg. ONVOORZICHTIGHEID MET DOOD BEKOCHT. OUDE VROUW AAN BRANDWONDEN BEZWEKEN De ontslagen inspecteur van politie te Assen. VUURWERKFABRIEK OP JAVA IN DE LUCHT GEVLOGEN. Goede vangst van de Apeldoomsche recherche. Eiken dag moet Uw lever een liter gal in de Ingewanden doen vloeien. Wanneer de galaf- scheiding onvoldoende is. wordt Uw voedsel niet verteerd, het bederft. Er vormen zich gas sen in Uw lichaam. U raakt verstopt. Uw orga nisme wordt vergiftigd en U wordt humeurig en loom. U ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zön slechts lap- middelen: een geforceerde stoelgang neemt de oorzaak niet weg. Maar CARTER S LEVERPILLETJES zullen ÏPUL'i vo?r de vrije toevoer van gal. waardoor U weer geheel herstelt. Een plantaardig, zacht, m.lddel om de &al te doen vloeien. kJFii Carter s Leverpilletjes, verkrijgbaar Wj apothekers en drogisten In flacons van 0.76. John Al.ison, de derde secretaris van de ambassade der Vereenigde Staten te Nanking, die tijdelijk verantwoordelijk is voor de ambassade, is gisteren door een Japansche schildwacht aangevallen. Men meent te weten, dat Ahison Was hington van het gebeurde heeft in ken nis gesteld. De Japansche autoriteiten hebben hun verontschuldigingen aange boden. Zij trachten het incident plaatse lijk te regelen. Volgëns de Japansche lezing van het geval, de eenige, welke thans disponibel is, zou Allison geprobeerd hebben een Chineesch huis binnen te gaan ondanks de bezwaren, welke de schildwacht daar tegen in bracht. De schildwacht gaf Allison toen een oorveeg. In het Japansche parlement heeft mi nister Hirota verklaard, dat Japan aan China niet alleen de gebruikelijke oor logsschatting zal vragen, doch bovendien nog schadeloosstelling voor de schade, welke aan .Japansche onderdanen is toe gebracht!! Uit betrouwbare bronnen zijn in Noord China berichten binnengekomen, welke een bevestiging' vormen van de recente berichten uit Hankau, volgens welke aanzienlijke hoeveelheden Sovjet-Rus sische wapens China binnenstroomen. Deze wapenen bestaan bijna voorname lijk uit pantserwagens en vliegtuigen. Tot voor korthebben nauwkeurige waarnemers minimaal 600 pantserwa gens door Sinkiang naar Kansoe zien komen, evenals 200 vliegtuigen, welke meerendeels vechttoestellen waren, ter wijl er zich ook een aantal meermotorige bombardementstoestellen onder bevon den. Zooals men weet, is de vroegere Bel gische minister-president Van Zeeland indertijd op uitnoodiging van de regee ringen, van Frankrijk en Engeland een onderzoek gaan instellen naar de econo mische toestanden in verschillende lan den, teneinde indien mogelijk voor stellen tot verbetering van den interna tionalen handel aan de hand te doen. Na zijn aftreden, eenige maanden geleden, zette Van Zeeland dit onderzoek voort en dezer dagen bracht hij zijn rapport te Parijs en Londen uit. Gisteren werd het in zijn geheel aan de openbaarheid prijs gegeven. Wij ont leenen er het volgende aan: In het eerste deel wijst Van Zeeland er op, dat een oeconomische samenwer king tusschen de volken de voorkeur moet hebben boven de autarkie. In het tweede deel behandelt hij de be lemmeringen, die de ontwikkeling' van den wereldhandel in den weg staan en de mogelijkheid deze op te heffen. Van Zeeland is van meening, dat het voorloopig voldoende zou zijn de be staande toltarieven niet te verhoogen en de buitengewoon hooge tarieven gelei delijk aan te verlagen. Ook zouden de beperkingen op het gebied van den uit' voer van grondstoffen moeten worden verminderd. Deze algemëene ontspanning dient volgens Van Zeeland bewerkt te wor den langs den weg van onderlinge over eenkomsten tusschen 2 of meer landen, gebaseerd op het beginsel der meestbe- gunstiging. Voorts beveelt hij een vermindering der- contingenteeringsbepalingen aan die thans den handel het meest bena- deelen, hetgeen evenwel geenszins de handhaving van maatregelen tegen dum ping buitensluit. Ten aanzien van de monetaire politiek spreekt Van Zeeland zich vastberaden uit voor een terugkeer tot den gouden standaard op gewijzigde basis. Hij geeft evenwel toe, dat dit slechts mogelijk is na het herstel van een zeker econo misch en financieel evenwicht en der halve als slotphase. Voor den overgangstijd is voorzien in een aantal tusschenopiossingen waarbij de Bank voor Internationale Betalingen te Bazel zou kunnen worden ingeschakeld. In het derde deel van het rapport stelt Van Zeeland vooral vast, dat van politiek standpunt uit de toestanden voor het oogenblik zeer ongunstig zijn. Ook van oeconomisch standpunt bezien is het gunstigste oogenblik reeds voorbij, zoodat hij verscheiden malen overwo gen heeft, zijn opdracht terug te geven. Gunstig is slechts het feit, dat overal in de wereld een reactie tegen de oeco nomische verhoudingen optreedt. Na een opsomming van de motieven, welke verschillende landen toeschrijven aan de verschillende moeilijkheden van de huidige oeconomische situatie, zooals bijv. de ongelijkmatige verdeeling der grondstoffen, zoomede van het goud en de koloniën, het vraagstuk der oorlogs schulden, de overmatige uitgaven voor de bewapening en den onzekeren poli- tieken toestand geeft het verslag ook een opsomming van de maatregelen, wel ke het meest bepleit worden voor de terzijdestelling dezer moeilijkheden o.m. een herziening van het stelsel der man daten, een politiek van de open deur in de koloniën, de internationalisatie van zekere maatschappijen en de uitwisseling van koloniale producten tegen industrie producten. Tenslotte beveelt Van Zeeland ter op heffing van de moeilijkheden een „pact van oeconomische samenwerking" aan, waaraan zooveel mogelijk staten zouden moeten deelnemen. De deelnemers zouden zich eenerzijds moeten verplichten zekere niet nader aangegeven met de algemeene richtlij nen van het pact in strijd zijnde hande lingen na te laten en anderzijds in den geest van wederzijdseh begrip de bestu-. deering der oeconomische moeilijkheden ter hand te nemen. Binnen het kader van dit pact zouden bijzondere overeenkom sten kunnen worden gesloten, waarbij Van Zeeland de meening uit, dat dien overeenkomstig waarborgen zouden moeten worden gegeven. Ter verwezenlijking van het pact denkt Van Zeeland zich de volgende ont wikkeling: 1.) Voorbereidende besprekingen tus schen de vijf voornaamste mogendheden: Vereenigde Staten, Groot Brittannië, Frankrijk, Duitschland en Italië, die de volgende vragenlijst ter beantwoorden zullen ontvangen: a) of zij bereid zijn deel te nemen aan een poging' tot internationale oeconomi sche samenwerking; b) of zij bereid zijn te dien einde de voorstellen van Van Zeeland als basis van discussie te aanvaarden; c) of zij wenschen, dat zekere punten van het rapport worden weggelaten of sterker naar voren worden gebracht en d) of andere niet in het verslag opge nomen kwesties ter behandeling worden voorgesteld. 2) Instelling van een centrum, waar iedere staat voorstéllen kan indienen of zijn moeilijkheden en behoeften kan ken baar maken. Op grond van deze mededeelingen zou dan te Brussel een internationaal oeco nomisch bureau kunnen worden inge richt, dat de programma's zal uitwerken, die dan na voorafgaande goedkeuring aan een pas later bijeen te roepen oeco nomische wereldconferentie zouden moe ten worden voorgelegd. De indruk te Berlijn. Uit Berlijn wordt gemeld: Duitsche politieke kringen verklaren, dat het nog onmogelijk is een def'nitief oordeel te vellen over het rapport van Van Zeeland. Zij zijn nochtans van meening, dai men hier te doen heeft met een belangwekkende poging de moeilijkhe den en tegenwoordige problemen op te lossen. Zij hopen, dat deze poging met succes zal worden bekroond. Zij voe gen hieraan echter toe, dat Duitschland zich er n:et als eerste behoeft over uit te spreken,, daar de eerste gedachte in dezen is uitgegaan van Engeland. Engeland en Frankrijk moeten derhalve eerst de verwezenlijking toestaan der in het rapport vervatte denkbeelden. Duitschland zal er zijnerzijds geen hin derpalen aan in den weg leggen. In Amerika ischijnt men niet veel van Van Zeeland's denk beelden te moeten hebben. Het raport van Van Zeeland is in de Vereenigde Staten 'een sympathiek, doch gereserveerd onthaal te beurt ge vallen. Men juicht het beoogde doel gunstiger toe dan de bepleite metho- cien. Het denkbeeld van een conferentie van vijf met Amcrikaansche deelnem ng schijnt te moeten worden afgewezen, .laar de Vereenigde Staten zich in geen enüele oeconomische controverse met Europeesche landen willen begeven. De eenige mogelijke samenwerking moet langs diplomatieken weg worden gevest gd, zoo verklaart men te Was hington. Stefani meldt uit Rome, dat men in Italië met verontwaardiging de „volko men onjuiste" berichten gelezen heeft over den toestand in Abessynië vermeld in het communiqué van de Abessijnsche legatie te Londen. Het bewijs is reeds sedert te lang ge leverd, dat de berichten uit een derge lijke bron valsch zijn, dan dat het nog de moeite zou loonen ze tegen te spre ken. Overigens is de publicatie van het communiqué op het oogenblik dat de Volkenbondsraad zijn werkzaamheden en beraadslagingen over de erkenning van het Italiaansche keizerrijk heeft hervat, een duidelijke aanwijzing van de manoeuvres, die het nastreeft. Het betreft evenwel zulke grove po gingen, dat het moeilijk is, te gelooven, dat iemand er in geloopen is te meer daar dit niet de eerste keer is. Naar „Het Laatste Nieuws" meldt is een soldaat, die gedurende den nacht op wacht stond op de brug te Eisden, plot seling aangevallen door een drietal man nen, die trachtten hem in het kanaal te werpen. Op zijn hulpgeroep snelden echter eenige manschappen toe, die de aanvallers wisten te overmeesteren. Een van hen werd daarbij door een revol verschot gewond. De drie mannen wer den ingerekend en bleken van Duitsche afkomst te zijn. In officieele Albaansche kringen be vestigt men een bericht over een op handen zijnde verloving van koning Zo goe van Albanië met gravin Geraldine Apponyi, die zich sedert verscheidene dagen te Tirana bevind!. Gravin Aj>- ponyi is 22 jaar oud en Italiaansche. Volgens te Weenen ontvangen berich ten zou minister-president Metaxas in Griekenland een absolute dictatuur heb ben ingesteld. Gemeld wordt, dat een in de Griek- sche ochtendbladen gepubliceerde ver klaring o.m. behelst: Het dictatoriale regiem van Metaxas treedt een periode van gestrengheid in. Het zal zonder par don optreden tegen al degenen die ge dacht hebben of in de toekomst moch ten denken de rust der bevolking te ver storen. Indien noodig zullen andere zelfs nog gestrenger maatregelen zonder dra len worden genomen. (Metaxas oefent reeds een jaar een autoritair régime uit. Het schijnt, dat er den laatsten tijd geheime politieke organisaties tegen hem werkzaam wa ren. In verband met de ontdekking daar van zal de thans afgekondigde verscher ping wel staan.) Iemand te Cambridge (Massachusetts) heeft een zg. electrisch oog uitgevon den, waardoor overtreders van de maxi mumsnelheid, ook ai is er geen politie agent in de buurt betrapt kunnen wor den, De uitvinder is een zekere Mc Ca leb, radio-instructeur aan de Harvard universiteit te Cambridge. Het systeem komt hierop neer, dat een infra-roode lichtbaan den weg op een be paald punt kruist en opgevangen wordt in een foto-lectrische cel. Indien nu een automobilist te snel rijdt, zal de cel de snelneid registreerec waarmede de lichtbundel is verbroken. De electrische cel zal niet reageeren op lager snelheden, dan die, waarop ze is ingesteld. Bij grootere snelheid zal het toestel echter een electrisch waarschuwings signaal doorgeven naar een politiepost, welke langs den weg is opgesteld en op het hoofdbureau van politie zal een elec trische schel in werking treden, wan neer de snelheidsovertreding is begaan. B. en W. van Goes, hebben heden aanbesteed: het aanbrengen van een be strating en trottoirs in de Zuidvlietstraat (Poelweg V). De navolgende inschrijvin gen kwamen binnen: L. van Boven, El- lewoutsdijk f 4444; M. Hoogesteger, We- meldinge f 4330; Gebr. J. en H. Geldof, Serooskerke f 3475; G. M. Breas en Zn, Goes f 3110, W. M. en J. Knuist. Goes f 2960; Fa. Duynhouwer Jr., Goes f 2957; A!f. Warrens, Ossenisse f 2900. Donderdag werd te Wemeldinge in de herberg' van mej. Korstanje door notaris J. C. Kram voor het bestuur van het waterschap „De Breede Watering Bewesten Ierseke" publiek verpacht 127 perceelen bouw- en weiland. De prijzen van de pachtsommen liepen in verband met de gesteldheid van den grond sterk uiteen. Bijna iedere pachter kon volgens taxatie van f 40 a f 50 per ha. inpachten. Enkele perceelen werden opgedreven tot f[112 per ha. Het weiland bracht voor enkele perceelen f 40 per ha. Denemarken Oblig. 1926-5 102%—102% Amsterdam 1936-3% 101%—,— Zeeuws Hyp. B-4 100%—100 Cities Service Cy. P. 1958 5 39%— 39% A Amsterd. Bank 162160 A Pref. Jurgens O 141 A Ned. Gist- en Spiritusf. 495498 A De Schelde N.B. 51%—51 C Am. Smelt en Ref. 34%34 A Born. Sum. H.M, 185185% A Houth. Alberts 96%99 C Union Pac. Rr. 55%—55% C Int. Nickel Cy. 31%34% Ned. 1000-3 100% O. Indie 37 1000-3 97%—98% Engeland 1960-90 4 84%—84% A Koloniale Bnk. 129— A N.I. Hbk. 1000 137%—137 C Ned. H. M. 1000 159%—158% A v. Berkels Pat. 6463 C Calv'-Delft 90% A Philips Gem, B. afg. 308 -<304-299 C Unilever 154%—153%-1 C Am. Car en Foundry 16%16-15% C Anaconda Cop. 2221%-% C Bethlehem St. 41%40%-% C Kennec Copper 26%—(26%-5% C U. States St, C. 40%—39%-% C North Am. Cy. 13%—12% A Kon. Petr. Mpij. 361%—358-53% C Contin. Oil Cy. 20%—20% C Ph ilips Petr. Comp. 27%26% C Shell Union O.C. 12%12-11% C Tide Water Ass. Oil 10%—10%-% A Ned. Scheepv. U. 115%115%-4% A H.V. Amsterdam 436%—436-27% A Java Cult. Mij. 161—155 A N.I. Suiker U. 132%—130 A Deli Batavia 242242-39 C Deli Mij. 1000 2%%295%-93 Trekking van Donderdag 27 Jan. (Uitsluitend voor houders van loten uit gegeven door het kantoor Dam 34, Mid' delburg'). 5e Klasse, 8e lijst. Hooge prijzen, f 1000: 10419 Prijzen van f 70. 12851 20495 Nieten. 12857 12915 13942 20505 ObLMarkt Konlnbl. H.V.A. Amerika Schepes Markt Philips Unlir»er Aku Rubber Tabak A Senembah 295%295%-93 C Baltimore Ohio 6%6% C Southern Pac. Cy. 13%12%-% A Southern Rlw. 8—7% A Amst Rubb. C 214%—213-210 A Deli-Bat. Rubb. 140%—136-33% A Hessa Rubber 130%130 A Serbadjadi &.R. 105100-M)3 WISSELKOERSEN. Londen Berlijn Parijs Brussel New-York Heden. Gister, 8.%% 72.20 5.84 30.29% 1.79% 8.97 72.30 5.80 301.28 1,79%. Op Maandag 24 Januari werd te Oostburg in hotel „De Vuijst" eene vergadering gehouden, uitgaande van de afdeeling Westelijk Zeeuwsch-Vlaande- ren van den Nationalen Bond van Landbouw en Maatschappij, waartoe behalve de leden van L. en B. ook waren uitgenoodigd de leden van an dere Landbouworganisatje's in deze streek. In deze vergadering) die door onge veer 200 belangstellenden bezocht werd, trad als spreker op de heer C. J. Rui ter te Knijpe (Fr.) met het onderwerp: Doel en Werken van L. en M., terwijl mede aanwezig was ir. J. D, Dorst (se- cretaris der Z.L.M.) die met den heer Ruiter van gedachten zou w:sselen. De vergadering werd geopend, met een woord van welkom, door den voor zitter der afdeeling den héér I. Ris- seeuwBrakman, die den heer Ruiter terstond het woord verleende. Deze begon met uiteen te zetten het beginselprogram van L. en M., dat be oogt zijn doel te bereiken door langs pol'tieken weg de economische cultu- i-eele en sociale vraagstukken op te lossen, waarvoor het Platteland zich momenteel geplaatst ziet, nu Slijkt> dat de belooning van de plattelandswerkers in geen juiste verhouding staat tot de belooning van hen, die werken in de beschutte bedrijven. Bij deze wanver houding in belooning tusschen boer, ar beider en anderen op het platteland en van hen, die werken in de beschutte bedrijven, stond spreker uitvoerig stil. Hij zette uiteen hoe het den werkers in de beschutte bedrijven gelukt is door den politieken invloer hunner vakbonden meer invloed en dientengevolge hooge- re belooning te verkrijgen voor hun arbeid dan economisch is te verant woorden. Doordat de eene groep te veel kreeg moest automatisch een andere groep te weinig ontvangen en d t was natuur lijk de groep, welke politiek geen in vloed kon doen gelden, namenlijk de boer, zijn arbeider en allen op het plat teland, die voor hen werken. Zoo zien we aan den eenen kant groepen, die meer hebben, dan hun economisch toe komt en andere, die te weinig en dus geen koopkracht genoeg bezitten om de producten van de beschutte bedrij ven te kunnen koopen. Zoo is de werkloosheid gekomen met al den aankleve van dien. De heer Ruiter erkende en waardeer de het werk, dat door de Landbouw organisatie^ is verricht om door inge voerde steunmaatregelen gedaan te krijgen dat het platteland niet totaal ontredderd is geworden, maar moest toch constateeren, dat;, doordat de Landbouworganisatie's geen politieken invloed hebben kunnen doen gelden, door de organisaties's niet bereikt is kunnen worden, wat andere geroepen, over meer macht beschikkende, wel hebben kunnen bereiken. Daarom is de raad aan alle plattelanders: wordt of blijft lid van de Landbouworganisa tie's, waartoe gij meent te behooren, doch wordt ook lid van Landbouw en Maatschappij, tracht in de politiek- godsd'enstige organisatie's elk op eigen terrein - om de doelstellingen van L. en M. te helpen verwezenlijken) om te bewijzen, dat de plattelandswerker even goed recht heeft op een mensch- waardig bestaan als de werker in de beschutte bedrijveqi. Dit resultaat te bereiken is het hoofddoel van L, en M. De heer Dorst, het woord verkrijgen de, zeide hier niet op te treden als secretaris der Z. L. M. doch als per- Op den Deventerstraatweg te Ho 1- t e n is gisteravond de 24-jarige wiel rijder Lubbersen, die z'ch door een zeS- wielige vrachtauto liet trekken, komeo te vallen en voor een passeerende au tobus terecht gekomen. De wielen van de bus gingen den man over het lichaam met het gevolg, dat hij op slag dood was. Woensdagmiddag heeft in een woning aan den Parallelweg te 's-G raven- h a g e, een droev'g ongeluk plaats gehad, waarbij de 65-jarige mej. M. de V. het leven heeft verloren. De oude vrouw zat bij de kachel de krant te lezen.' Op een gegeven moment viel zij in slaap, waardoor de krant uit haar handen gleed en tegen de brandende kachel viel, met het nood lottige gevolg, dat het papier in brand vloog. De kleeren van de vrouw vat ten eveneens vlam, zoodat zij ernstige brandwonden bekwam. In het zieken huis is zij gisterochtend aan de beko men verwondingen overleden. Het brandje, dat in de woning was ontstaan, werd met een emmer water gebluscht. De centrale raad van beroep voor ambtenaarsz,aken te Utrecht, heeft gis teren uitspraak gedaan in het twistge ding tusschen den burgemeester der gemeente Assen, mr. J, B. Lohmae, en den heer H. R. van der Meulen, ge wezen hoofd-inspecteur van pol'tïe te Assen, betreffende het door hem in gestelde beroep tegen het door den burgemeester van Assen gegeven ont slag. De raad van beroep heeft het ont slag van den hoofd-inspecteur gehand haafd. Hij had anonieme smaadbrieven geschreven. 15 dooden. Te Rembang (Java) is een Chineesche vuurwerkfabriek in de lucht gevlogen. Vijf personen kwamen direct om het le ven, 22 werden zwaar, en 14 licht ge wond, allen arbeidsters. Van de zwaar-gewonden zijn nog 10 slachtoffers overleden, waardoor hel aantal dooden tot 15 is gestegen. Vermoedelijk is de ontploffing te wij ten aan het feit, dat de vulling voor vuurwerk van andere samenstel! mg was, dan was voorgeschreven. Mét de toelaatbare samenstelling zou een der gelijke explosie niet mogelijk zijn ge weest. De behandelende geneesheeren heb ben uiting gegeven aan de vrees, dat nog enkele slachtoffers, die tot de ge wonden behooren, het leven zullen la ten. Reeds geruimen tijd werd een groot gedeelte van de Veluwe onveilig ge maakt door een inbreker, die vrijwel ieder en avond zijn slag wist te slaan, waarbij hij het n de eerste plaats ge waardeerde voor de wijze, waarop bij altijd de belangen van den boerenstand heeft voorgestaan en waarvoor hij steeds te velde trekt. De heer Dorst heeft vervolgens ver schillende vragen gesteld, welke door 3 aer z, l.. hl. uuuii ai» p«=i- den heer Ruiter beantwoord zijn. soon en dat hij met genoegen geluisterd den heer Ruiter beantwoord zijn c^eaa! had naar den heer Ruiter, wien hij eenige vragen van den heer A. lak». a.s.

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 2