is Uie5. Het oog van Abu Dobbelmann lekker,man! KRONIEK van den DAG. ZEELAND. TWEEDE BLAD VAK DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT ,<W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN DONDERDAG 27 JANUARI 1938. No. 22. mGHEREÜ. 1UID-BEVELAND. UIEN-DIEF BETRAPT. MÖQRÖ-BEVELAMD. Tifcr zijn nog wel men- schen, mannen óók, die dat, zonder blik- ken of blozen, zeggen. ;,T Brandt op de tong" ,/t Ruikt naar in huis" Jawel, maar goede tabak - IBIS - brandt niet op de tong, en ruikt lekker in huis. ZEEUWSCH-VLAARDERER W.O. Een merkwaardig sociaal confict. Zweden, het grootste der drie Scan dinavische landen, wordt momenteel be zocht door een „hotelstaking". Het grootste deel van de duizenden openbare gelegenheden, waar men kan eten, drin ken, slapen, feestvieren en misschien nog het een en ander, heeft de deuren dicht gedaan: Ruim twintigduizend dien sters en kamermeisjes, kellners en koks hebben op last van hun werkgevers den arbeid moeten staken, alle georganiseer de hotel- en restauranthouders hebben de gordijnen neergelaten en 't bordje „gesloten" opgehangen. Hun voorbeeld is door de georganiseerde caféhouders gevolgd, hoewel die hun collectieve con tracten nog tot 1 Februari in orde had den. En eiken dag sluiten zich tientallen ongeorganiseerde werkgevers bij de ac tie aan, eiken dag wordt in verscheidene hotels den gasten beleefd maar nadruk kelijk verzocht zoo spoedig mogelijk de koffers te pakken, eiken dag vinden dor stige en hongerige zielen de deur van het restaurant of het café, waar ze Jen vorigen avond nog een pilsner of een zeemansbiefstuk bemachtigden, op slot, onverbiddelijk op slot. Zelfs de restauratierijtuigen van de spoorwegen staan onttakeld in de wagen depots, de koffiecoupé's zijn gesloten en de blonde maagd, die met een vervaar lijken roodkoperen koffieketel en een mand vol kopjes en ritselende zakken met meer of minder versche broodjes door de schokkende gangen van de nachttreinen placht te gaan om melige reizigers lafenis te brengen, is ook al uitgesloten. En in een geweldig land als Zweden, waar men desnoods anderhal- ven dag aan één stuk tusschen de wielen kan zitten, zijn de restauratierijtuigen en die koffiemaagden vrijwel onontbeerlijk heden Het „hotel- en restaurantconflict" is een strijd tusschen werkgevers en werk- Etemers. De werkgevers hielden ditmaal het initiatief aan zich. Men heeft hier dus te doen niet met een staking van het personeel, doch met een „uitslui ting". Maar in eerste instantie wordt het gioote publiek er de dupe van zooals bij geen ander arbeidsconflict in Zweden sedert de groote werkstaking van 1909 het geval is geweest. De meeste Zweden hebben tot het laatste oogenblik niet kuiunen gelooven, dat het conflict een feit. zou worden. Dezen winter zijn de collectieve arbeidsovereenkomsten voor een paar honderdduizend arbeiders in belangrijke takken van de Zweedsche nijverheid vernieuwd, zonder dat het tot opzegging van de oude contracten be hoefde te komen en zonder dat er zich ook maar eenige moeilijkheid voordeed, ofschoon vele gevraagde en ingewilligde ïoonsverhoogingen geenszins onbelang rijk zijn. Maar in het hotel- en restau rantbedrijf kwam het wél tot een con flict, moesten de rijksbemiddelaars wél ingrijpen, leidden alle onderhandelingen tenslotte niet tot een gunstig resultaat. Het is voor een buitenstaander niet te beoordeelen, wie, werkgevers of werk nemers, het recht aan hun zijde hebben, maar wel kan hij constateeren, dat beide partijen het aanbod van de bemiddelaars om nog een compromisvoorstel op te ma ken, als overbodig van de hand gewezen hebben en dat daarna direct de al we ken in 't voren aangekondigde uitsluiting in werking is getreden. En als men vraagt, waarom in vele andere bedrijven wel overeenstemming over de arbeids voorwaarden bereikt kan worden, maar hier 'niet, dan kan de buitenstaander, zonder zich een oordeel over den strijd zei! aan te matigen, de aandacht vesti gen op de zeer bijzondere omstandighe den, waaronder het hotel- en restaurant bedrijf in Zweden werkt. Die Zweed, althans de Zweed in de i). Door ALAN DARE. HOOFDSTUK I. Te middernacht. Reeds verscheidene dagen was het drukkend warm geweest, en nog bleef de barometer stijgen. De millioenen men- schen in Londen hadden geleden onder de gloeiende h.ttegolven en snakten er naar, bevrijd te raken van de doordrin gende oliewalmen, die de atmosfeer vervulden en het leven ondragelijk maakten. Maar Robert Kennedy drukten die omstandigheden niet zoo zwaar. Na een vijfjarig verblijf in Brazilië was hij. aan hitte gewend, en als de mode hem niet gedwongen had, zich te kleeden op een manier, die in het geheel niet bij de heerschende hitte paste, had hij het koud gtevonden. Waarom de Londenaars dezelfde kleeren bleven dragen, onver schillig of de zon scheen of niet, was werkelijk onbegrijpelijk. Hij had één dag een wit linnen pak gedragen en toen ondervonden, dat hij algemeen de aan dacht trok, het voorwerp was van ver baasde en vernietigende blikken. Daar na was het pak naar den bodem van zijn diepsten koffer verbannen. Londen! Gedurende drie jaar en lan ger had hij er van gedroomd. Op vijfhon- groote steden, eet veel buitenshuis. Men- schen die op kamers wonen, zijn zelden bij de hospita in de kost; menschen, die buitenshuis hun werk hebben, de arbeider en de winkelbediende even goed als de leeraar en de bankier, gaan ergens in een restaurant of een café of een melk bar de warme lunch gebruiken en vaak ook het middageten, want het is gemak kelijk en het is betrekkelijk goedkoop en het is bovendien de eenige manier om, als men het goed uitzoekt, iets ster kers dan een weinig alcohol bevattend, glaasje wijn of een slap cognacgrogje te kunnen krijgen. Tien of vijftien centiliter alcohol kan de Zweed in een zaak-met- schenkrecht bij zijn lunch of zijn avond eten krijgen, wanneer hij tenminste voor een bepaald bedrag meestal kr. 1.50 of circa 70 cent aan warm eten nut tigt en niet een zij is, want vrouwen wor den in de Zweedsche drankpolitiek voor half aangezien en dus op 't halve rant soen gesteld. Waaraan dan nog toege voegd moet worden, dat velen de vier liter sterken drank, die zij bij goed ge drag en eenigszins gevorderden leeftijd elke maand op hun, als een kostbaren schat gekoesterde, bonboekje in de win kels van „Het Systeem", oftewel het drankmonopolie, mogen koopen voor de consumptie thuis, ontoereikend vinden, zoodat zij zich wel gedwongen achten, buitenshuis te gaan eten en dusdoende het rantsoen te vergrooten. Nu zou men verwachten, dat de res tauranthouders daar slechts wel bij va ren, Maar niets is volmaakt in deze we reld en zelfs het Zweedsche dranksy steem niet. De restaurateurs moeten er voor waken, dat niemand een centiliter te veel krijgt bij de tapkast hanteeren witgejaste juffrouwen de centilitermaat- jes alsof ze analisten waren in een schei kundig laboratorium en die zooge naamde technische controle brengt aller lei moeilijkheden met zich mee, welke ten deele ook de nu tusschen werkgevers en werknemers gerezen moeilijkheden ver oorzaakt hebben. Maar tegelijkertijd waakt de drankcontróle er voor, dat de restauranthouders geen profijt trekken van den verkoop van sterken drank, om dat alleen de staat daar profijt van trek ken mag. Dus wordt voor elk restaurant- met-schenkrecht telkens voor korten tijd bepaald op hoeveel drank de restaura teur winst mag maken ter vergoeding van zijn onkosten als restauranthouder. Wat hij op de rest van de in zijn zaak geschonken drank verdient, moet hij aan het monopolie afdragen, zonder er ook maar een örewoor gebroken glazen, voor bediening of voor wat ook te mogen af trekken. En volgens een verleden jaar door den Rijksdag aangenomen wet zal de hoeveelheid drank, waarvan de winst niet afgedragen behoeft te worden, ge leidelijk inkrimpen, zoodat de restaura teurs over vijf-en-twintig jaar niets meer aan den drank verdienen ën de bedrijfs- onkosten ten volle moeten dekken met de winst op het eten. Hiermede nu staat in direct verband, dat de werkgevers op de eischen der werknemers niet konden ingaan en tegenvoorstellen deden, welke de laatsten onaannemelijk, verklaarden. Het is misschien overdreven in de ac tie van de hotel- en restauranthouders een poging te zien om de vakvereeni- gingen tegen de meerderheid van den Rijksdag en de overheerschend sociaal democratische regeering op te zetten. Maar wel is het duidelijk, dat er voor dit bedrijf groote belangen op het spel staan. Anders had men niet juist in het voor de restaurants drukke wintersei zoen de deuren gesloten, anders zouden niet tallooze zaken, die buiten de werk geversorganisaties staan en nu, profitee- rend van de sluiting bij de concurrenten, goede verdiensten zouden maken, zich bij de actie aansluiten en ook het bordje „Gesloten" op de deur hangen tot er gernis van handelsreizigers en winter- sche toeristen, van buitenshuis-eters en derd mijl van den mond der reusachtige Amazone had hij zich al dit mensche- lijk gekrioel, het net van straten, 't drukke verkeer, de vermakelijkheden, de ontelbare winkels en de keurige, knappe kellnerinnen, en meisjes, die zich als krekeltjes iederen morgen naar het terrein van haar werkzaamheden be gaven, voor den geest gehaald. Het was een van zijn verlangens geweest, boven op een omnibus te zitten en nog1 eens volkomen zonder doel door de stij'd zij ner droomen te rijden. Hij had dit nu meer dan eens gedaan en nog duizenden andere dingen boven dien. Hoe hij het ook beschouwde, zijn vacantie was bijna in elk opzicht een kolossaal succes. Soms kneep hij zich in zijn been, om er zeker van te zijn, dat hij werkelijk wakker was en niet in droo men verzonken in het muskietenrijke, moerassige Brazilië. Als er al een klein wolkje was aan zijn geestelijken hori zon, werd dat veroorzaakt door het feit, dat er in die vijf jaren zooveel verande ringen waren gekomen veranderin gen, die zijn maatschappelijke betrek kingen betroffen. Zijn vader was kort voor zijn terugkomst in Engeland gestor ven en had hem enkele eigendommen nagelaten, waaonder een klein, gemeubi- 'eerd flat in Hampstead, waar hij nu woonde. Bovendien waren verscheidene van zijn oude schoolkameraden buitens lands. Zoo was hij heel dikwijls alleen. H}j was lang en goed gebouwd en de andere vredige zielen, die niets liever willen, dan in de van ouds bekende za ken met afgemeten passen rond de wel voorziene „Smörgasbord" te wandelen of er alleen maar in de gezellige sfeer van warmte en licht een kop dampende koffie naar binnen te slobberen. Hoe het conflict eindigen zal valt nog onmogelijk te zeggen. Men rekent op een duur van tenminste een week of vier, zes en men gelooft niet, dat de re geering zal ingrijpen, want de bekwame rijksbemiddelaars zijn bereid de leiding van nieuwe onderhandelingen op zich te nemen als beide partijen dat wenschen. Maar één ding is zeker. En dat is, dat het aanpassingsvermogen van de Zwe den hen ook nu niet in den steek laat. Wie geen zin heeft in de queue te gaan staan voor de twee restaurants-met schenkrecht, die Stockholm nog over heeft, organiseert thuis een feestje of reist naar een nog open Stadshotel er gens op het platteland of zoekt een res taurant op, waar hij zich met een twee- de-rangs-strijkje en een glas limonade tevreden moet stellen. En de menschen- van-kantoor ontdekken lunchrooms, waar je toch ook gezellig zit, ontdekken, dat je je lunch ook met een paar boter hammen in een zakje en een thermos vol koffie doen kunt en.dat ze nu goed- kooper leven dan vroeger. Het is mo gelijk, dat het restaurant-conflict veran dering zal brengen in veler levensge woonten en dat vele werkgevers, ook als zij den strijd met de werknemers win nen, zullen moeten constateeren er door het verlies van trouwe klanten niet op vooruit gegaan te zijn. De Provinciale Almanak. Bij de firma Littooy en Olthoff te M'ddelburg kwam van de pers de Pro vinciale Almanak voor Zeeland voor het jaar 1938. Dit door den heer J. F. Magendans, referendaris ter Prov Griffie nu reeds voor de 14e maal sa mengestelde boekje, bevat zooveel ge gevens, dat het in velerlei opzicht voor kantoren en zaken als onm sbaar moei worden beschouwd. Mr. P. Dieleman heeft een zeer waar- deerend artikel geschreven over mr. Jan Stieger, lid van Ged. Stagen te Goes. MELISKERKE. Dezer dagen was het 25 jaar geleden,dat de heer D, Louwf benoemd werd rot organist der Ned. Herv. Kerk. Zondag jl, is in den mor gendienst dit feit door ds. Bakker her dacht. De gemeente zong den jub'l.aris toe Psalm 121 vers 4. Daarna is hij met zijn familie in de consistorie-kamer ontvangen. De heer K. Dekker, presi dent-kerkvoogd, sprak eenige waardee- rende woorden namens de kerkvoogdij Maandag hebben de kerkeraad, de kerkvoogden en notabelen met ds, .Bak ker ten huize van den heer Louws, bi monde van den president-kerkvoogd den jub'laris, als bewijs van waardee ring, een fraaie vulpenhouder gebracht. Maandag werd in het vergaderlo kaal gehouden het eerste jaarfeest der Ned Herv. Meisjesclub ,,Wees een Ze gen" en de Jongensclub „Ken hem in alle uwe wegen" onder leiding van den eere-voorzitter, ds. Bakker De avond werd gevuld door samenspraken en voordrachten hetgeen bij de vele toe schouwers goed in den smaak viel. On der de energ'eke leiding van mej, J. Flipse en den heer A. Janse werd veel bereikt in korten tijd. SINT LAURENS. Dinsdagavond hield de Chr. Hist, kiesvereeniging alhier haar jaarvergadering onder leiding van haar voorzitter, den heer A. Abrahamse. De bruine kleur van zijn gezicht verried een lang verblijf in een heet klimaat. Tus schen twee schitterend blauwe oogen stond een rechte en vrij groote neus; zijn hoofd stond op een stevigen, sterken nek. Alles bij elkaar leek hij, wat hij was een buitengewoon gezonde man met een helderen geest en een volhar denden aard. Hij was tot ernst gene'gd, want in zijn betrekking had hij een groote verantwoordelijkheid gehad, en er was zoowel tact als een krachtige geest vereischt om eenige honderden in boorlingen in bedwang te houden. Maar nooit had hij verleerd, zichzelf bezig te houden, en nadat hij het harnas van zijn beroep had afgeschud, had het hem geen moeite gekost, zich lachend in het gril lige leven in het wonderlijke, oude Lon den te schikken. Een klucht had hem naar het theater- gelokt, en hij genoot gedurende het ge- heele, dwaze stuk. Toen hij weer buiten kwam, voelde hij zich veel te opgewekt, om naar huis te gaan. Doelloos baande hij zich een weg door de tallooze taxi's en golvende menigte en bevond zich eindelijk op de kade. Een tijdlang zat hij op een bank en keek naar de talrijke bochten in de door maanlicht overgoten rivier. De duizenden, die huiswaarts keerden, verdwenen langzamerhand. Het aantal taxi's werd al kleiner en kleiner en het klaterende lawaai verminderde al meer en meer. Hij kon zich bijna ver beelden, in het kamp aan den boven- heer J. M. Harthoorn, lid van den ge meenteraad te Middelburg gaf daarna een duidelijke uiteenzetting van het pro gram van beginselen en beantwoordde vele door verschillende aanwezigen ge stelde vragen. Hierna werden de huis houdelijke zaken der vereeniging afge handeld als jaarverslagen secretaris en penningmeester. Tot bestuurslid werd herkozen de heer J. Wondergem en ge kozen de heer J. Koole Jz, SINT LAURENS. In den toestand van den schildersknecht W. die vorige week Vrijdag te Vlissingen in het ruim van het motorschip „Ruys" is gevallen, is nog weinig verandering ten goede geko men; zijn toestand is nog steeds levens gevaarlijk. SEROOSKERKE. Maandag .a.s. hoopt het echtpaar L. BazenVan Haaften al hier zijn zestigjarige bruiloft te vieren. BAARLAND. De Oranjevereeniging alhier besloot om het 40-jarig regeerings- jubileum van H. M. de Koningin op 8 September a.s. te vieren met een groot feest. Op denzelfden dag zal het fanfa recorps „Prinses Juliana" zijn 25-iarirf bestaan feestelijk herdenken en tot deel name daaraan verschillende zusterver- eenigingen uitnood1 gen. 't Wordt dus dien dag een dubbel feest. BIEZELINGE. Alhier is in den Willem Annapolder midden op den dag, door de politie op heeter daad betrapt de hr. W. H„ die uien stal uit een aldaar staande uienren. Uien zijn op het oogen blik duur. Naar men meedeelde was de ze diefstal niet het eerste geval. De po litie heeft procesverbaal opgemaakt. j 'S GRAVENPOLDER. Woensdag ver gaderde in de dorpsherberg de kolen- vereeniging „de Kolenmijn" onder voer- zitterschap van den heer Jb. Vermue. Aanwez'g waren 98 leden, Het verslag van den secretaris sprak van een voor- uitstrevenden geest. In het jaar 1937 is door de vereeniging omgezet 482 hl stuk kolen, 460614 hl. eierenkolen, 77 K hl anthraciet en 5600 kg sloffen. De ont- j vangsten bedroegen met'inbegrip van het goed slot per 1 Januari 1937 7977 en de uitgaven 7546, zoodat het goed slot bedroeg 431. De reserve be- droeg op 1 Januari 1938 1648, De voorzitter de hr. J. Vermue werd bij ac clamatie herkozen. In de commissie tot nazien van de rekening 1938 werden bij acclamatie benoemd de heeren L. Jobse, Johs. op 't Hof en C. L. Duininck. De heer M. van Liere bracht nog in het midden het verbeteren van den op ril bij de kolenschuur, doch het bestuur meende dat deze in onderhoud bij de gemeente is. Dit zal worden Onderzocht. KAPELLE. Burgemeester Bierens van Kapelle heeft den eersten cursus hulp bij ongelukken, in verband met den lucht beschermingsdienst geopend. 40 cur sisten hebben zich aangemeld dezen cur sus te volgen, onder leiding van dr. W. F. Pfeiffer. WAARDE. De werkliedenvereniging „Onderlinge Huip" hield haar jaarver gadering onder voorzitterschap van der heer An. Dek. Tegenwoordig waren 33 van de 40 leden. Volgens de rekening over het .afgeloopen jaar hebben de ontvangsten bedragen f 228 en de u t- gaven f 331; nadeelig saldo f 103. Aan 19 leden werd voor ziekengeld uitge keerd f 297. Het aftredende bestuurs lid M. C. van Espen werd herkozen. KAMPERLAND. Woensdagavond hield de hr, J, G. Eckhardt, secretaris van het Zeeuwsch Verband van den B.V.L. aan 'SC'1 t- x ';V- (Ingez. Med.) stroom van de Amazone te zijn, met vuurvliegen in plaats van lichten, en het maagdelijke woud in plaats van de reus achtige, grijze gebouwen. Boem! De groote klok van Big Ben begon te slaan! Hij telde de slagen middernacht! Zijn lang lichaam strek kend, stond hij op en maakte zich gereed raar huis te gaan. Links van hem was het leelijke, ijzeren &éva«Mte, dat de rivier naa.- Charing Cross overbugt. Hij keek er naar en ver baasde er zich over, dat men het zoo lang had laten bestaan. Hij wendde den blik af, toen iets donkers van de leuning van de brug in het zwarte water daar beneden viel. De plons, die er op volgde, deed zijn hart sneller kloppen Hij tuur de in het schemerlicht en zag duidelijk een wit gezicht in het deinende water. Dat het een menschelijk lichaam was, was zeker, en de eb voerde het sne1 voort. Het gelaat verdween enkele se conden, toen zag1 hij het weer recht voor zich. Hij wierp zijn jas en hoed van zich af, sprong in het water en bègon met krachtigen slag te zwemmen. Toen hij de plaats bereikte, waar hij het gelaat had gezien, vond hij niets. Hij zwom met groote vaart de rivier af, en na eenige minuten stiet zijn ,arm op iets. Zijn v'ngers sloten er zich om heen en grepen kractig vast Het was een stuk van een vrouwenrok. Zich op den rug keerend, bracht hij het roerlooze lichaam boven, met het hoofd uit hel de hand van een serie lichtbeelden een lezing over „de Russische Revolutie" in het Ontspanningslokaal - Duidelijk werden de verschrikkelijke toestanden in Rusland geschilderd, en daartegenover werd in het licht gesteld de zegen van ons volk onder de regee ring der Oranjes. De vergadering stond onder leiding van den afdeelingsvoorzit- ter burgemeester J. Geuze en was druk bezocht. - OOSTBURG. Onder matige belang stelling werd Dinsdagavond in. de Beurs te Oostburg eens lezing gehouden door den heer H. Bierman uit Middelburg, ter inleiding der tentoonstelling van den luchtbeschermingsdienst. Slechts van een drietal buitengemeenten waren ver tegenwoordigers aanwezig. Wij verna men van het bestuur der afdeeling Oost burg met welke moeilijkheden men te kampen heeft gehad om de tentoonstel ling te organiseeren; het zal dan ook groote voldoening schenken aan gemeld bestuur, nu gebleken is dat zeer velen door een bezoek aan de tentoonstel ling blijk hebben gegeven van hunne be langstelling; ook vertegenwoordigers van diverse gemeentebesturen schonken door hun bezoek aandacht aan een en ander. GROEDE. In verband met de ziekte van de onderwijzeres aan de o.l, school alhier, is met ingang van 26 Januari als tijdelijk onderwijzeres benoemd mej. A. J. de Winde, kweekeling te Schoondijke. water, terwijl hij het met zijn handen onder de okselss teunde. Nu begon een verwoede strijd tegen het getij. Hoe wel hij een zwemmer was, w.as dit soort werk iets nieuws voor hem en vorder de het al zijn kracht. Hij slikte heel wat Theems-water inu maar h'eld moe dig vol. Eindelijk zag hij eenige treden aan zijn linkerzijde, niet meer dan vijf tig meter van zich af. Met nieuwe hoop vervuld, zwom hij er heen en bere kte ze eindelijk. Nu zag1 hij het gelaat van de vrouw voor de #eerste maal duidelijk. Zij was nauwelijks meer dan een meisje hoog stens twintig jaar. Haar kleeren waren van een goeden snit en haar gelaatstrek ken hadden een beschaafde uitdrukking. Eenige oogenblikken bleef hij er ge boeid n,aar kijken toen herinnerde hii zich de dringende noodzakelijkheid. Een kwartier kunstmatig toegepaste ademhaling ontlokte een zucht aan haar lippen, toen maakte zij een lichte bewe ging en sloeg de oogen naar hem*op. Het licht van de lantaarn boven haar scheen in haar verwonderde oogen. „Beweeg u niet!" fluisterde hij. „Bin nen een paar miunten zult u weer heele- maal in orde zijn". „Waar ben ik?" „In veiligheid". Hij zag1, dat haar blik zich naar de snel voortstroomende rivier richtte en zij begon hevig te trillen (Wordt vervolgd),

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 5