BlflNERLAID. WEERBERICHT. DONDERDAG 27 JANUARI 1938. EERSTE BLAD. 181e JAARGANG. Sneeuw rond het paleis j Soestdijk. PIRITUS THEELICHTJE Verbruik: slechts één vijfde cent per uur Helpen beter en sneller. NUMMER 22. tciriffrftiU ELBUBGSCHE COURANT 'Dagblad Voor MiddeMturg, Goes en agent- tehap Vlisaingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. SS* GOISCHE COURANT^ Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1—F regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Ady. mat „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou. rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. Autorit van Prins Bernhard. Uit Soestdijk: Hedenochtend te ruim half twaalf is Prins Bernhard weder in zijn beige „Cord" uitgereden, welke bestuurd werd door' zijn chauffeur. De auto vertrok in de richting Baarn, Maar overigens: geen nieuws. BAARN, 27 Januari. Hedenochtend een nieuwe en tot nu toe ongekende sensatie voor de velen, die zich in Baarn ophouden in afwachting van de blijde gebeurtenis, ten paleize. Een sneeuw laag bedekte de boomen en de velden. Niet dik en ook niet van langen duur, dat zag een ieder. Maar toch was het een verrassend gezicht, toen men van morgen uit het raam keek en alles wit was. Daarbij was het weer bijzonder zacht en een mild lentezonnetje lokte velen naar buiten om een flinke wan deling te maken door de bosschen, wel ke in de vroege ochtenduren nog met een volstrekte blankheid overdekt wa ren. Rustig, als steeds in de laatste dagen, lag het paleis. Het gazon aan de voor zijde was egaal wit, links en rechts strekte het park zich uit, nu vol teere kleuren: de sneeuw langs de boomen, de takken tegen de grijze lucht, de zon schaduwen tooverend tot in de verten. Later in den ochtend, toen er meer verkeer was, werd de straatweg glib berig en modderig. Om half twaalf was de auto van den Prins nog niet voorgereden en men uitte reeds het vermoeden dat Z. K. H. van daag niet zou uitrijden. Was het omdat de wegen glad waren of was het omdat zijn aanwezigheid op het paleis noodza kelijk was? Een ieder verkeerde in spanning. Deze verdween echter, toen tegen kwart voor twaalf de Cord van Prins Bernhard uit de garage werd ge reden en voor het Paleis werd gebracht. Enkele oogenblikken later verscheen de Prins op het bordes en nam in den wa gen plaats, naast den chauffeur. De auto verdween in de richting van den Am- sterdamschen straatweg. Enkele oogenblikken later kwam een andere auto, het paleispark binnenrij den. Het was de wagen van dr. J. de Groot. Hij was vanochtend reeds vroeg uitgereden en keerdg eerst tegen twaalf uur terug. Onder de personen, die geruimen tijd voor het Paleis hadden gestaan, waren er enkelen, die beweerden, dat zij de Prinses in den tuin hadden zien wande len. Zekerheid hieromtrent was niet ie verkrijgen. Wel werd meegedeeld, dat de gezond heidstoestand van H. K. H. uitstekend is en dat men ten paleize met vol vertrou wen de komende dagen tegemoet gaat. Waarom? Men vraagt zich al, waarom de ge boorte van een Prinsje of Prinsesje zoo lang op zich laat wachten? Ziehier de oplossing van deze vraag: bij mi nisterieel besluit is het verboden in een cirkel, 5 kilometer rondom Soestdijk, te vliegen.... en nu moet de ooievaar heel dat eind loopende afleggen! NATIONALE BIJEENKOMST VAN DE ORANJE-GARDE. Rede van minister Colijn. Uil verscheidene deelen des lands kwamen gisteravond de geuniformde le den van de Oranje-garde :n de groote zaal van den Haagschen Dierentuin bij een. Met den minister-president, dr. H. Colijn, die zich bereid had verklaard op dezen avond de Oranje-gardisten toe te spreken, waren .aanwezig o.a. de minister van binnenlandsche zaken, de heer Van Boeijen, de burgemeester van 's-Gravenhage, mr. De Monchy, en de oud-ministers Schokking en Donner. Na gebed en Psalmzang w,as het woord aan den algemeenen voorzitter, en heer P. A. van Schuppen uit Delft ie in het kort het doel van de Oranje- deLo sc*}etste. Men zong vervolgens nP ppeli'k het gardelied. l ¥£;r.ma-ndant'de heer M-H- ^otterdam, bood na- vnnrrittvr f edede.n den algemeenen orzitter een fraai bewerkte, voor natonde samenkomsten e.d. bestemde oranjevlag aan. Prol. dr. K. Schilder uit Kampen hield een korte tdespraak, getiteld: „Despo tic o' Koningschap." Dr, Colijn, daarna het woord verkrij gend, zeide;; de Oranje-garde, die in September naar Den Haag w,as geko men om hem aan zijn won'ng te be groeten, gaarne dezen avond een weder groet te willen brengen. De tweede re den, waarom spr. de uitnoodiging reeds een tijd geleden had aanvaard, was gelegen in de keuze van den datum, welke hem aan het rekenen had ge bracht, Doch de blijde gebeurtenis, die verwacht werd, moet nu nog komen. Spreker citeerde uit het gardelied den regel Jong Holland w'nnen voor Oranje", en zeide, dat Oranjeklanten moeten worden gekweekt, die pat staan onder alle omstandigheden. Wij moeten komen tot een wezenlijke ver dieping van onze Oranje-liefde en van onze trouw aan het vorstenhuis. Spr, stelde hierbij Willem den Zwijger ten voorbeeld, die onder de moe'lijkste omstandigheden toonde, de ware vadev des vaderlands te zijn, en verder de beide zonen van den Zwijger, den deF- den Willem en andere voorgangers, o. w. de beide stadhouders uit de 18e eeuw die ons volk uit de handen der despotic hebben weten te houden. In de 19e eeuw was het vooral onze eerste koning, die er heel veel toe heeft bijgedragen om onze weder on afhankelijk geworden natie er boven op te helpen. Koningin Wilhelmina, die het woord van haar vader getrouw was: „Oranje kan nooit genoeg voor Nederland doen", is haar gansche leven het voorbeeld van trouw en toewijding geweest. Tenslote gingen sprekers gedachten uit naar het prinselijk echtpaar, waar bij spr, de aanwezigen uitnoodigde, een minuut in stil gebed te verwijlen voor de blijde verwachting. Gemeenschappelijk werd daarna het Wilhelmus gezongen. Een telegram;, waarin de Oranje garde haar gevoelens van aanhankelijk heid weergaf, werd naar Soestdijk ge zonden. De avond werd verder gevuld met muziek en zang, AVONDOEFENING DER BAARNSCHE SALUUTBATTERIJ. Wanneer zullen de commando's „ge- reedstelling innemen" gegeven worden aan de saluutbatterijen, welke in de gar nizoensplaatsen en in de prinselijke re sidentie Baarn nu reeds drie weken lang zijn opgesteld? Het tijdstip, waarop dit commando ge geven zal worden hangt, zooals een ieder begrijpen zal, af van het antwoord op een andere vraag, welke thans ge heel Nederland in zoo groote spanning houdt: wanneer zal de blijde gebeurte nis in het Prinselijk gezin plaats heb ben? Zal het heden, morgen of overmorgen zijn? Zal het overdag, des avonds of des nachts zijn? Niemand die het weet. En onmiddellijk nadat de blijde ge beurtenis bekend is, zullen de eere- schoten door de lucht daveren. Het spreekt vanzelf, dat de batterij commandanten geregeld met hun man schappen oefenen om dit „in gereedstel- ling" komen binnen den kortst moge lijken tijd te doen plaats hebben. Tel kens weer ziet men den troep met de stukken door de straten trekken om goed bekend te geraken met het terrein, zoodat verwarring en oponthoud niet voor zullen komen, wanneer het groote oogenblik eenmaal aangebroken is. Dit groote oogenblik kan ook des avonds zijn en dan wordt de batterij weer voor geheel andere moeilijkheden geplaatst in verband met de duisternis. Daarom had de commandant van de saluutbatterij in Baarn, kapitein Nijnat- ten gisteravond besloten, zijn troep te laten uitrukken om 7 uur om op deze wijze zijn manschappen aan het terrein en de toegangswegen in duisternis te wennen. De weersomstandigheden waren ka pitein Nijnatten gunstig. Het regende en het was pik-donker. Om even na zeven uur vertrok de bat terij van het Oranjepark. Zonder rumoer werden de vier stukken zeven-veld door de manschappen het terrein afgetrokken en naar het weiland aan den Eemnesser- weg gebracht. Voor elk stuk liep de stukscommandant, een wachtmeester, om den weg te wijzen. Het zandweggetje, dat naar het weiland voert, was door weekt maar toch trokken de soldaten de stukken er zonder noemenswaardi- gen hinder door en het was nog geen kwart over zeven, toen de vier stukken in stelling gebracht warén en de batte- jBekeering, zinsverandering, vernieu- weg des gemoeds moet ons aller stre ven wezen; dan eerst komt de hemel op aarde. rijofficier zijn commandant kwam mel den, dat de batterij gereed was om de eere-schoten af te vuren. Het stuk dat het eerst zal vuren is het meest rechtsch opgestelde kanon 103, gecommandeerd door wachtmeester Van Griffen. Nadat de stukken in stelling waren gebracht voor de eere-schoten, werd nog een eenvoudige oefening in de be diening gehouden, de stukken werden evenwijdig gesteld en daarna op een be paald punt gericht. Na ongeveer een uur was de oefening afgeloopen en werden de stukken weer naar het Ofranjejjark teruggebracht. De afstand, nauwelijks 300 meter, werd in enkele minuten afgelegd. De publieke belangstelling trok het nauwelijks. De inwoners van Blaairn zijn feeds zoo vertrouwd met het dagelijks uitruk ken der batterij, dat men er weinig aan dacht meer aan schenkt. Temeer niet, daar de geheele oefening in volkomen stilte verloopen was, Wanneer men op den Eemnesserweg geloopen heeft, zal men zich hoogstens verbaasd hebben af gevraagd, wat toch al die lichtjes in het weiland te beduiden hadden. Dat daar een batterij in stelling werd gebracht, zal niemand hebben kunnen bevroeden. DE NOODTOESTAND IN HET VARKENSBEDRIJF. De Nederlandsche bond van varkens handelaren heeft in zijn dezer dagen te Rotterdam gehouden algemeene verga dering een motie over den noodtoestand in het varkensbedrijf aangenomen, die ter kennis zal worden gebracht van den minister van sociale zaken en van de minister van sociale zaken en de leden leden der Eerste en Tweede Kamers. In deze motie werd uitgesproken, dat het thans vigeerende systeem der Ne derlandsche veehouderscentrale het par ticuliere kleinbedrijf in de varkens-, vee- en vleeschhandel ten zeerste schaadt en breede groepen deelnemers daarin ernstig heeft gedupeerd. Het stelsel van maatregelen, door de Nederlandsche vee houderijcentrale t.a.v. den handel en af zet der veeteeltproducten in toepassing gebracht, heeft de ontwikkeling van hel bedrijfsleven gestimuleerd in de richting van coöperatie- en trustwezen. Het behoud van een normaal particu lier tusschenbedrijf in de distributie en export van veeteeltproducten moet noodzakelijk geacht worden voor het stabiliseeren van gezonde verhoudingen in Nederland. De gevolge van het tegenwoordige en voorheen gevoerde beleid manifes teeren zich vooral in de concentratie van het grootbedrijf en toespitsing der land bouwcoöperatie. Een overheersching van beide laatst genoemde bedrijfsvormen aldus de motie tast de individueele zelfstan digheid van den staatsburger in zijn diepste wezen aan en maakt breede la gen van het volk ondergeschikt aan de handelingen en het inzicht van enkelen. Een nog verder terugdringen van het middenstandsbedrijfsleven zou het alge meen landsbelang nog verder benadee- len. NIEUWE CRISIS OF TIJDELIJKE INZINKING Een antwoord van dr. Korten- horst. In de vergadering van de Werkge versvereniging Kring Goningen hield het R.K. Tweede Kamerl'd dr. L. G. Kortenhorst te 's-Gravenhage een zeer belangrijke rede, waarin hij zich af-* vroeg: Staan wij thans voor een nieu we crisis of voor een tijdelijke inzin king? Spreker gaf een overzicht van het conjunctuur-verloop in 1937. Het opt- misme, waarmee 1937 w,as begonnen, werd beschaamd. Dr. Kortenhorst meent, dat een nieu we crisis niet op komst is. Er zijn ver schillen met den toestand in 1929 aan te geven. Vooreerst :'s het rentepeil thanst veel lager dan in 1929, in welk jaar de rente zeer hoog was. Toen was men zeer geporteerd voor de zg, .aan passingspolitiek, waarvan men thans algemeen vrij afkeerig is. Vervolgens zijn de volkshuishoudin gen momenteel veel minder afhankelijk van de wereld-hu shouding, daar -men destijds, door de crisis overvallen, zich nog niet door protectie-maatregelen te gen internationale instortingen be schermd had. Het voornaamste verschil ;s echter: de groote oorzaak van de en sis in 1929 was de over-investeering van het bedrijfsleven met geleend geld. In 1937 kunnen wij het tegenoverge stelde vaststellen: de bedrijven zijn wéi nig uitgebreid; er is niet te veel geld in de bedrijven geinvesteerd. Ook de onkosten en de loonen liggen nu veel gunstiger. Wij mogen ook de ongunstiger facto ren niet vergeten: de koopkracht is la ger; de belastingdruk veel hooger; aan de beurs vielen zware klappen; de werkloosheid is enorm veel grooter. Beter dan met 1929 zou men de hui- d ge depressie kunnen vergelijken met den toestand in 1921. Ook toen zat men „volgekocht". Van zoo'n „crisis-kater" echter kan men gemakkelijker genezen. In Nederland zelf meent spreker geen inerlijke oorzaken te kunnen aanwijzen, die een hernieuwing van de crisis zou den kunnen veroorzaken. De haard van de momentelijke economische depressie ligt in Noord-Amerika. Wat doet de regeering De nieuwe regeering heeft, bij het bestrijden van de depressie, de volle instemming van dr. Kortenhorst, De muntpolitiek moet een middel zijn om het gelijke niveau van nationaal en in ternationaal prijspeil te bewaren. Dat de fiscale politiek in deze zorg voor verbetering der conjunctuur n et kan medewerken ligt aan de noodzakelijke bewapening. Spreken wijst op het ondernemen van groote productieve werken (moeilijk in ons land te vinden); op de versterking van de nationale koopkracht, industru- alisatie (er zijn 50 projecten bij de re geering in onderzoek); op de tarieven politiek. De contingenteering is een wapen geworden, zegt spreker, be doeld om onze industrie te helpen, maar is geworden een middel om on zen internationalen handel te steunen. In verband h'ermede wijst dr. K. op de Tariefmachtigingswet, die, blijkens het Voorloopig Verslag veel tegenstand in de Kamer ontmoette; men acht het staatsrechtelijk onjuist, dat een minis ter de macht krijgt tot het heffen van een belasting nvoerrechten!) Men zal thans een formule moeten bedenken om de zaak zelf te behouden en tegelijker tijd de staatkundige bezwaren te on dervangen. Verder onderzoekt de regeering de mogelijkheid tot het organisch samen stellen der Kamers van Koophandel, die nu nog individualistisch zijn. Spreker behandelde verder de op sta pel staande wetten voor kindertoeslag, verbetering van de Ongevallen-verze kering en wettelijke werkloosheidsver zekering (u't het oogpunt van bedrijfs organisatie en als stimulans om bedrijfs- raden te vormen). De economische or dening moet komen van onderop. De regeering werkt daaraan mede. Concludeerend zegt spreker, dat wij er thans heel wat beter voorstaan dan in 1929, omdat meer conjunctuur-be- heersching thans mogelijk is. Opheffing van Openbare lagere scholen. Het Tweede Kamerlid, de heer Thijs- sen, heeft den minister van Onderwijs de volgende vragen gesteld: 1. Is het den minister bekend, dat de raad der gemeente Graft genoodzaakt is geweest, op 18 Jan, jl, te besluiten tot opheffing van de o. 1. school te Oost- Graftdijk, omdat anders volgens de via Ged. Staten ontvangen mededeeling eener „inter-departementalq» commis sie" deze gemeente van 1 Febr, a,s. af geen uitkeering meer zou ontvangen voor haar werkloozensteun? 2, Zijn den minister nog meer gevallen bekend, dat zg, „gesteunde" gemeenten gedwongen worden tot concentratie van haar lager onderwijs, zonder dat voor deze concentratie de procedure kan worden gevolgd, die de Lager Onderwijs wet 1920 voorschrijft? 3. Is de minister niet van meening, dat voor zulk ingrijpen in gesteunde gemeen ten de ouders die voor hun kinderen openbaar onderwijs verlangen, een be handeling ondervinden, die in strijd is met de rechten, hun gewaarborgd in de Lager-Onderwijswet 1920? 4, Is de minister niet van meening, dat de, door een Staatscommissie met groote zorgvuldigheid en algeheele éénstemmig heid voorbereide, wijziging van de Lag'er- Onderwijswet, die ten doel had de con- (Ingez. Med.) Verwachting tot morgenavond: DE BILT: Matige tot krachtige, later afnemende N.W. tot W. wind, aanvan kelijk nog zwaar bewolkt, met regen, sneeuw of hagelbuien, later opklarend, kans op lichte vorst des nachts, over dag weinig verandering in temperatuur. UKKEL: Matige tot vrij sterke N.W. wind, afwisselend helder en zwaar be wolkte hemel, plaatselijk regen oi zelfs sneeuwbuien, vrij koud, plaatselijk nacht vorst met een nachtelijke temperatuur van 0 tot 3 graden. Vr. 28 Jan. Zon op: 7 h 50; onder 16 h 36. Licht op: 17 h 06; Maan op:- 5 h 39; onder: 13 h 51. N.M. 31 Jan, Hoog- en u*! water te Vlissingsa: anuari. Hoogwater. Laagwater. Do. 27 10.40 23.19 4.30 17.09 Vr. 28 11.42 5.37 18.06 Za. 29 0.08 12.28 6.34 18.49 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Januari. Hoogwater. Laagwater. Do. 27 12.14 5.36 18.08 Vr. 28 0.58 13.22 6.41 19.07 Za. 29 1.53 14.11 7.38 19.54 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij.) Een belangrijk voordeel van de nieuwe Mijnhardt-cachets (Mijnhardt- jes) is, dat zij veel vlugger pijnen stillen en kou en griep verdrijven, zoodat de duur van elke pijn en ongesteldheid er belangrijk door verkort wordt (Ingez. Med.) centratie van de scholen, waar noodig, te bevorderen op een wijze, welke het pacificatie-denkbeeld niet in gevaar bracht, voor gesteunde gemeenten bui ten werking wordt gesteld, wanneer een andere instantie dan de gemeenteraad het eerste oordeel heeft uit te spreken over de al-of-niet-noodzakelijkheid van een openbare school? 5. Is de minister bereid, te bevordferen dat de opheffing der o.l. school te Oost- Graftdijk en eventueele andere opheffin gen, van denz'elfden aard, ondergaan worden gemaakt, ten einde de mogelijk heid te scheppen, ook in gesteunde ge meenten een concentratie van het lager onderwijs, indien deze noodig mocht zijn, te doen verloopen volgens de procedure hiervoor in de Lager-Onderwijswet 1920 aangegeven? HET AANTAL RADIO-LUISTERAARS IN NEDERLAND, Op 31 December 1937 waféü volgens de voorschriften op de postkantoren aangegeven 695.897 radio-ontvangtoe stellen. Het aantal aangeslotenen op de radiodistributie bedroeg op dien datum 375.972, tezamen dus 1.071.869. DE VEREENIGING „HET BINNEN SCHEEPVAART - CONGRES." Oud-minister Van Lidth de Jeude voorzitter, N,aar wij vernemen heeft het bestuur van de vereen'ging „Het Binnenscheep- vaartcongres" in een gistermiddag te Amsterdam gehouden vergadering be sloten het voorzitterschap der vereeni ging aan te bieden aan den oud-minis ter van waterstaat, 'r. O. C. A. v.an Lidth de Jeude. Het voorzitterschap, dat tot zijn overlijden werd bekleed door wijlen mr. Harm Smeenge, werd het vorig jaar tijdelijk waargenomen door den te'gen- woordigen minister van defensie, J. J. C. van Dijk. De Geldermalschensche veiling millionair. Gistermiddag werd op de vefling van de veilingsvereeniging „Geldermalsen en omstreken" voor het eerst in de 34 jaren van haar bestaan een bedrag van 1 m llioen omzet over één boekjaar be reikt. In 1904 begon de veiling met een jaarlijkschen omzet van f 7000,

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 1