Gevaarlijk spel. RECHTSZAKEN. IHtNENLAND. ZEELAND. Echt en goed Uit het Engeltch van PAUL TRENT. MIDDELBURG. VLISSIHGEN. WALCHEREN. Uit tie Goesche Courant »»n een halve eeuw geltdtn. „Guy. ze hield ontzettend veel van je. We hebben veel aan haar te dan ken", zei Stella en haar stem brak. voorbeeld heeft reeds gewerkt. Het wtare te wenschen, dat er meer van zulke menschen waren, die zoo in het goede wilden voorgaan". Veel hebben we op onzen inspectie tocht van 's morgens negen tot des middags vier uur nog gesproken over de vraagstukken, die hier aan vast zit ten. Onze eindindruk was deze: ze maken in Italië zoo'n ontzettende kou- we drukte over die Pontijnsche moeras sen. Zeker, het is goed werk d,at de eer verdient, die het toekomt. Maar weet Gij, lezer dat w ij in Ne derland in het land van Vollenhove precies hetzelfde doen.... alleen zónder daarbij zoo de groote trom te roeren als Mussolini en z'n kornuiten? Denkelijk weet ge 't niet. Ziedaaf: het verschil in stijl. Maar, ook: ten aanzien van dat trommelroeren deugt onze stijl dan niet. Dan is de Italiaansche beter. Men moet niet meer in het verborgen werken. Onze maatschappij verandert, ook wat zijn geestelijke aanzicht be treft. Als wij Nederlanders in Vollen hove ónze Pontijnsche moerassen droog leggen, dan moet vader Colijn er heen om eerste steenen te leggen, eerste schoven te maaien of te dorschen, dan moet de man met den Sinterklaasbaard er de eerste school openen (met een redevoering natuurlijk); dan moet de radio er met de filmjournalen reporta ge van geven, d,an.moeten de kram ten er heen, om te zien en naar waar heid er van te berichten. Want als het Nederlandsche volk niet op deze wijze verneemt, dat het géén volk van slampampers en lu'izw,an sende nietsnutten isv dan zullen som mige politieke troebelwatervlsschers en stokebranden voortgaan met te trachten hetzelve aan z'n verstand te brengen, dat wij I t ,a 1 i toch lot voorbeeld zullen moeten nemen, als zij eens aan bod komen. Dezulken moet n u reeds bijgebracht worden, dat we ook in ons vrije Nederland al lang zoo ver en verder z ij n, zonder Italië's voorbeeld. In elk geval, na deze politieke zij sprong tot onze schapen terugkeerende: pr wordt volop gewerkt in Zeeland; en er is, met goeden wil der betrokkenen, nog heel veel van dat werk te vinden, hier ook. Zal het de Zeeuwsche werkloos heid niet geheel kunnen opheffen, het zal tot leniging van den nood toch aan zienlijk kunnen blijven bijdragen, ge lijk het dit nu reeds doet. In hooger beroep. J. J. D., 55 jaar, slager te Oost- en West Souburg, heeft hooger beroep aangetekend tegen het vonnis van den kantonrechter te Middelburg van 22 December, waarbij hij wegens overtre ding der Jachtwet is veroordeeld tot f 5 boete of 5 dagen hechtenis met verbeurdverklaring van het geweer. H. K„ 30 jaar, los werkman te Krui- ningen: tegen het vonnis van den kan tonrechter te Middelburg van 22 De cember, waarbij hij wegens dronken schap :s veroordeeld tot 3 dagen hech tenis en plaatsing in een Rijkswerkin richting voor één jaar. De ambtenaar van het O. M. heeft hooger beroep aangeteekend van het vonnis van den kantonrechter te Mid delburg van 22 December, waarbij S. M., 69 jaar, en P. -B., 50 jaar, beidne landbouwer en wonende te Seroosker- ke, als verdacht van overtreding der vleeschkeuringswet, zijn vrijgesproken. 97). - Haar oogen vielen toe, maar toen Stella trachtte weg te gaan, hield Valda haar hand stevig vast. „Ga nog niet.... Wacht tot hij komt. Ga dan naar je hotel terug". „Wil je heusch dat ik je alleen laat?" „Ik wil. dat je me alleen laat. Ik wil alleen met Guy zijn. Ik heb jou al mijn juweelen vermaakt tot je oudste meis je oud genoeg zal zijn om ze te dragen. Zul je haar Valda noemen?" „Valda, liefste, praat niet zoo!" „Nu wil ik rusten". Kort na twaalven ging de bel. De ver pleegster stak haar hoofd om de deur en knikte. „Het is Guy", fluisterde Stella. „Dag lieveling kus me". „Dag Valda. Ik zal je nooit vergeten. De tranen stroomden haar over de wangen en ze bleef haar vriendin staan aankijken. „Zend hem bij me", zei Valda, en haar stem klonk sterker. HOOFDSTUK L. Guy Hallam in uniform met de slree- pen van luitenant-commandant stond :n de hall. Zijn gezicht stond ernstig en vastberaden. Toen de deur open ging, deed hij een stap naar voren. Stella", riep hij en zij gaf hem een teeken om stil te zijn. „Ga mee naar de zitkamer, een oogen- blik maar. Valda wacht op je. En Guy, het arme meisje heeft niet lang meer te leven. Zul je heel lief voor haar zijn.." „Dat hoef je niet te vragen", zei hij BELASTINGHEFFING. Geen nieuwe belasting op koiiie en radio-toestellen. Spoedig een beslissing inzake de accijn zen op bier etc. De belasting van de doode hand moet wor den gehandhaafd. In zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer inzake de begrooting van financiën, deelt de minister mede, dat hij er voorshands niet aan denkt, om tot een hernieuwde heffing op koffie over te gaan. Het denkbeeld, eene radiobelasting te heffen ten behoeve van de algemeene middelen, is eenige jaren geleden, na grondig onderzoek door de regeering verworpen. Nieuwe gezichtspunten die tot een andere beslissing zouden kunnen leiden, heeft de minister sedert dien niet ontdekt. Voor zooveel noodig wordt op gemerkt, dat radio-ontvangtoestellen, als deel uitmakende van de stoffeering van een perceel, aan de personeele belasting naar den grondslag „mobilair" zijn on derworpen. Omtrent een nieuwe regeling van de personeele belasting naar de grondslagen pleiziervaartuigen en biljarten, welke re kening houdt met het belang van de in dustrie en de werkverruiming, is de mi nister bereids in overleg getreden met zijn ambtgenoot van binnenlandsche za ken, met het oog op de bij deze aangele genheid betrokken financieele belangen der gemeenten. Tenslotte kan de minister mededeelen, dat het nemen van een beslissing door de regeering omtrent het vraagstuk van verlaging van de accijnzen op gedistil leerd en bier thans spoedig kan worden tegemoet gezien. Aangezien de belasting van de doode hand volgens de bestaande wet voor het laatst over het belastingjaar 1938 kan worden geheven, zal in den loop van dat jaar een beslissing moeten worden ge nomen over de vraag, of de heffing na 1938 dient te worden voortgezet. Naar het zich thans laat aanzien, zal deze vraag bevestigend moeten worden be antwoord, al ware het slechts op grond van de overweging, dat haar opbrengst tot het verkrijgen van een sluitende be grooting voorshands niet kan worden ge mist. Voor een vergunning van de in de wet opgenomen vrijstellingen in dien zin, dat bij eventueele-voortzetting van de hef fing alle kerkelijke goederen worden vrijgesteld, ziet de minister vooralsnog geen grond. DE VESTIGING VAN SLAGERS. Afgekondigd is het staatsblad 641 van 25 Januari 1938 inhoudende de eischen van handelskennis, vakbekwaamheid en credietwaardigheid, waaraan, waaraan met ingang van 1 Februari a.s. ingevol ge de vestigingswet .kleinbedrijf 1937 diegenen, die zich als slager willen ves tigen, moeten voldoen. Op dienzelfden datum vervalt het tij delijk vestigingsverbod (de zg. spertijd) dat 18 Augustus 1937 was ingesteld. De eischen voor handelskennis komen overeen met die van het zg. midden standsdiploma algemeene handelsken nis, waarvoor door de drie Nederland sche Middenstandsbonden circa 200 cur sussen zijn opgericht. Behalve aan de slagersvakschool te Utrecht zal bij een 20-tal cursussen, over het geheele land verspreid, ingericht door de slagersorganisaties, gelegenheid bestaan zich de vereischte vakbekwaam heid eigen te maken. In verband waar mede kan worden opgemerkt dat in het ontwerp onderscheid wordt gemaakt in ernstig. „Ga dadelijk naar haar toe.... Maat'" wacht nog even, heeft mijnheer Sylves ter je alles verteld wat ze gedaan heeft?" „Alles". „Dag", zei ze en raakte even zijn lin ker arm aan, die in een doek hing. Een oogenblik later stond hij naast Valda's bed. „Arm kind", zei hij heesch. „Kom op het bed zitten, dicht bij me. Je arme arm. „Dat is niets. Mijn rechterarm is des te beter", en hij legde die om haar schou ders en trok haar dicht tegen zich aan. „Dit was Wftsrd om voort te blijven leven.... Guy, wil je me een kus ge ven? Ik denk dat Stella het zal kunnen begrijpen en vergeven". Hun lippen vonden elkaar en hij voel de dat zij heftig beefde, „Jij hebt je belofte gehouden en ik zal de mijne houden", zei hij zeer ernstig. „Het is te laat". „Een speciale vergunning", stelde hij voor. Ze glimlachte flauw toen ze er aan dacht dat zij zulk een document in haar tasch had. „Neen, liefste, maar ik zegen je voor' je loyaliteit. Je bent nooit werkelijk van mij geweest. De eenige band, die je aan mij bond, was je eer. Guy, ik ga sterven". „Dat moet je niet zeggen". „Maar het is waar, lieveling Stella en ik hebben veel met elkaar gepraat, Zij is niet jaloersch op mij en ik ben net niet meer op haar. Je moet me één ding beloven". „Alles". „Dat je zoo gauw mogelijk met Stella zult trouwen. Er mag niet om mij ge treurd worden". runder-, varkens-, paarden- en lamssla- gers. Diegenen, die zich willen vestigen, hebben zich voortaan niet meer te wen den tot het departement van economi sche zaken doch tot de kamer van koop handel en fabrieken van het district, waar de vestiging zal plaats hebben on der overlegging van de stukken, waar bij zij moeten aantoonen, dat zij aan de eischen van handelskennis, vakbe kwaamheid en credietwaardigheid vol doen. Zoo spoedig mogelijk zullen eenige overgangsmaatregelen voor diegenen, die reeds in het bezit zijn van bepaalde diploma's en voor ouderen, die reeds langdurige ervaring in het bedrijf heb ben, worden gepubliceerd. Nieuw Fokkervliegtuig ingevlogen. Gistermorgen te half elf onderging op Sch phol wederom een nieuw Fok ker vliegtuig den luchtdoop, ingevlogen door een der fabrieksvlxegers van de Nederlandsche Vliegtuigenfabriek Fok ker, den heer Leegstra, die vergezeld was van ir. Stok. Dit vliegtuig is van het type S 9 een lesvliegtuig, w.aarvan een serie van 15 voor den marine-luchtvaart- difenst in aanbouw is, echter met dit verschil, dat in plaats van den lucht- gekoelden Menasco motor, een lucht- gekoelde Armstrong S'ddeley is inge bouwd. Het toestel is voor eigen gebruik van de N.V. Nederlandsche vliegtuigen- fabriek Fokker bestemd en dr,uagt als inschrijvingskenmerk X - 3. Na afloop van de eerste vlucht, die ruim een kwart'er duurde, verklaar den beide vliegers zich tevreden over de eigenschappen van het vliegtuig. Een symphatieke daad. \De signaalafdeeling van Achilles is er in geslaagd de partituur van den van vroeger zoo bekenden maneuvre marsch op te sporen en heeft deze met verschil lende partijen aan het Middelburgsch Muziekkorps aangeboden. Dit is zeer op prijs g'esteld en gisterenavond kon het corps samen met de signaalafdeeling de eerste repetitie er van houden met zulk een succes, dat bij de komende optochten ook deze marsch ten gehoore zal kunnen worden gebracht. Een bazaar voor het Leger des Heils. Gedurende bijna een halve eeuw is 't Leger des Heils alhier gevestigd in het perceel aan de Hoogstraat, thans ge nummerd 144 en als wij het goed beluis terd hebben, is nog steeds hetzelfde meu bilair van de opening in gebruik, althans zeker kwam vast te staan, dat het 27 jaar geleden reeds in zeer bouwvall'gen toestand verkeerde. Nu met de medewerking van hen, die zich speciaal voor de restauratie van oude gebouwen interesseeren, het uit wendige in een beteren toestand is ge bracht, en inwendig ook een mooie ver betering werd aangebracht, was het aan de officieren om tenslotte voor de meu bileering een vernieuwing mogelijk te maken. Daarvoor is gisteren en wordt heden en morgen in de zaal een bazaar gehou den, die gisterenavond met muziek, zang en woorden van majoor M. Huig is ge opend, die er o.a. op wees hoe noodig het is het meubilair te vervangen, maar ook zeide, dat het nog slechts 4 weken geleden is dat tot hel houden van den bazaar besloten werd. „Ik heb beloofd met jou te trouwen. Ik zal er nu dadelijk op uit gaan om een speciale vergunning te krijgen..." „Doe niet mal, liefste. Houd me ste vig vast. Ik voel me zoo zwak en jou arm is zoo sterk. Weet je zeker dat de wond niet ernstig is?" „Over een paar weken is het weer in orde en dan ben ik weer terug op de Clytie, hoop ik", „Wil je me over het gevecht veriel- len?" Guy was blij dat hij het onderwerp van g'esprek kon veranderen en gaf een levendige beschrijving van hun succes vollen tocht. Haar oogén genoten van de opwinding in zijn gezicht. Wat hield hijf van zijn beroep en wat was hij toch een echte man, een man, waar iedere vrouw trots op kon, zijn. „Vondt je het heerlijk?" „Het was een prachtige tijd ik ver lang er al weer naar om er op los te gaan. Plotseling voelde hij, dat ze slap in zijn armen lag'. Hij snelde naar de deur en riep de verpleegster. „Telefoneer den dokter, dan zal ik hpar een opwekkend middel geven, Blijft u liever in de zitkamer. Ze mag niet meer opgewonden worden", zei de zus ter bevelend. Gelukkig was de dokter thuis en kwam kort daarna, maar eerst een uur later verscheen hij in de zitkamer. „Mijnheer Hallam, wilt u bij juffrouw Glyn komen? Maar u moogt maar een oogenblik blijven. Ze wil niet rusten voor ze u gezien heeft. Ik heb haar juist een slaapdrank geven". Weer stond Guy naast haar bed. „Dag lieveling. Ik heb altijd van je ge houden vergeet me niet. Dat is mijn excuus voor alles. Het zal ook mijn ex- Dank bracht hij aan allen zoowel aan Heilssoldaten als andere personen of firma's, die voorwerpen vervaardigden, of schonken en aan het gemeentebestuur dat alle verzoeken betreffende den ba zaar gedaan inwilligde. Toen de opening had plaats gehad hebben wij een kijkje genomen bij de ta fels, waarop talrijke voorwerpen als handwerken, luxe en huishoudelijke voorwerpen, in groote verscheidenheid en voor elke beurs gereed lagen voor de koopstesr en verkoopers; maar ook bij het touwtje trekken, bij den vogelpiek, bij het ballenspel, bij den sjoelbak, het postkantoor en de grabbeltonnen hebben wij ons overtuigd, dat alles wat op een bazaar aanwezig moet geacht worden, ook nu niet ontbreekt. Er waren direct vrij veel personen, die hun beurs openden en wij twijfelen niet of dit aantal zal ook de volgende avonden groot zijn. Het Mimuco'comité blijft actief. Het Mimuco-comité vergaderde gis terenavond met de volledige besturen van de turnvereenigingen Achilles en Wil- helmina en der P.T.T, vereeniging ter be spreking van plannen, die een der co mitéleden in de jongste vergadering naar voren bracht voor een zeer bijzondere uitvoering in het begin van het volgende winterseizoen. De besturen vereenigden' zich na toelichting' der plannen in prin cipe daarmede en zegden ook nu de volle medewerking toe. Het gaat om een combinatie van marmergroepen en voor dracht, samen bepaalde zaken uitbeel dende. Het comité zal nu alles meer in bijzonderheden uitwerken en aan de drie vereenigingen toezenden. Men hoopt door een intense voorbe reiding tot iets heel nieuws voor Mid delburg te komen. De Werkloosheid. Ook deze week verminderde het .aantal werkloozen in onze gemeente nl. van 577 op 561, dus met 16 perso nen. In de werkverschaffing werden 95 werkzoekenden geplaatst. AAGTEKERKE. Dinsdagavond kwam de afdeeling Aagtekerke van den B. V. L. in jaarvergadering bijeen. Burge meester Bosselaar,, voorz'tter van de plaatselijke commissie opende en heet te allen welkom in het bijzonder den commandant van het Zeeuwsche Ver band, overste Bruins, Twee brevetten als koningschutter werden uitgereikt ,alsmede 3 brevetten als scherpschutter. Hierna hield overste Bruins een cause rie over Indië. Tenslotte werd aan alle landstormers een gedenkplaat uitge reikt van den landdag gehouden te Bar- neveld. RAAD VAN OOSTKAPELLE. OOSTKAPELLE. Dinsdag vergader de de Raad onder voorzitterschap van burgemeester Fabius, voltallig. Een dankbetuiging was ingekomen v.an de V.V.V. „Mooi Oostkapelle" voor de aan haar verleende verhoogde sub sidie. Een request was ingekomen van den Bond van Koff ehuishouders om onthef fing van sluitingsuur en tapverboden voor de a.s. feestdagen. Een tapverbod bestaat hier niet, en het te bepalen sluitingsuur der café's berust uitsluitend bij den burgemeester. Derhalve werd het adres voor kennisgeving aangeno men. Een verzoek van de vereeniging van Volks- en Schoolbladen om lid te wor den, werd op voorstel van B. en W. af- cuus tegen moeder zijn. Kus me, lief ste". Hij kuste haar op de lippen. „U moet nu gaan", zei de dokter be velend. Hij gehoorzaamde en had niet den moed om te kijken. In de hall gaf hij de verpleegster zijn telefoonnummer op. „Ik zal in Ryderstraat blijven tot ik iets van u hoor". Een kwartier later zat hij bij zijn va der, en hoewel zijn gedachten bij Valda waren, dwong hij zichzelf om een ver slag van het g'evecht te geven. „Heb je dat meisje die juffrouw Glyn nog gezien?" vroeg de heer Hal lam. „Juffrouw Glyn is een van de dapper ste vrouwen, die ik ooit ontmoet heb", antwoordde hij en ging zijn slaapkamer binnen. Even later kwam zijn vader bij hem. „Er is een dame voor je aan de tele foon". Guy stond op en greep de hoorn. „Is u daar mijnheer Hallam?Ik ben de verpleegster.... Juffrouw Glyn is gestorven. ze is in haar slaap heengegaan De telefoon viel op de tafel en hij be dekte zijn gelaat met de handen. Eenige dagen later stond hij naast het graf van Valda Glyn. Admiraal Langton was bij hem, beide droegen hun uniform en op beider gelaat was diepe droefheid te lezen. „Ik geloof dat het zoo het beste is', zei de admiraal. „God weet het", antwoordde Guy eer biedig'. „Wij hebben een groote schuld van dankbaarheid aan haar". „Ja". 21 Jas. KLOETINGE. Bij de herstemming voor een lid van den gemeentenaad verkreeg de heer C. Beenhakker 32 stemmen en de heer C. Caboort 26 stemmen zoodat eerstgenoemde geko zen is, GEMENGDE BERICHTEN. Een 19- jarige velocipedist heeft in 9 dagen ge heel Frankrijk doorgereden. Den 3en Jan. van Havre vertrokken kwam hij den 12en te Toulon >aan. 24 Jaa. RILLAjND-BATH. In een Vrijdag avond alhier gehouden vergadering werd een anti-revolut'onaire kiesver- eeniging opgericht. Een tiental der aan wezige personen trad dadelijk toe. GEMENGDE BERICHTEN. Hoe groot het gebrek iaan geneeskundigen in Drente is blijkt wel hieruit, dat in December niet minder dan 31 personen overleden zonder geneeskundige hulp te hebben ontvangen. 26 Jan. PROVINCIE. Volgens de wet op de zeevisscherij zijn als letterteekeng be paald, voor Tholen T.H. en voor Ierse- ke Y.E. Dat de anti-revolutionairen vol strekt niet stilzitten, bewijst het feit, da zelfs op het kleine Biggekerke een kiesvereeniging dier partij zal worden opgericht. zijn Poeders alleen wanneer zij de ha«<J- teekening dragen s-v Jj> van den fabrikant Maagpoeders, Hoofdpijnpoeders, Kiespigtr- poeders, Hoestpoeders, Wormpoeders, en®. Per poeder 8 ct. Per doos van 6 stuks 45 ctt. (Injez. Med.j gewezen. Op een dergelijk verzoek van de vereeniging voor Bevolkingsboekhou ding, contributie f 2 per jaar werd op voorstel van B. en W., met het oog op het maandelijksch tijdschrift beslo ten als lid toe te treden. De heer S. J. Frelier werd als loco secretaris beëedigd tijdens het verlof van den burgemeester. Besloten werd aan B. en W. een cre- diet te verleenen van f 3000 voor het bouwen van een brandvrije kluis in het gemeentehuis en inrichting van een secretaris in de benedenverdieping'. Dit werk zal onder Oostkapelsche aan nemers worden aanbesteed. De datum van het in gebruik nemen van het geheele gemeentehuis werd vastgesteld op 1 Juli 1938. Van d en datum af kan aan den gemeenteveld wachter geen vrije woning meer be schikbaar gesteld worden. Hem zal dan een vergoeding toegekend worden, zoo als in de verordening is vastgesteld. Thans kwam in behandeling een voor stel v,an B. en W. om deel te nemen aan een object van Rtjkswerkverschaf- fing onder deze gemeente, waartoe zij een uitnoodiging hebben ontvangen van den rijksinspecteur. Het betreft hier het 50 cm diep spitten van een stuk land voor boomgaard van den heer Tet terode. B. en W. hebben gemeend het gevoelen van den Raad te moeten in- „Zij was de edelmoedigste vrouw die ooit geleefd heeft. Den laatsten tijd dacht ze alleen om anderen. Aan jou en aan Stella Cameron". „Admiraal, de wond heeft niets te be- teekenen. Kan ik weer naar mijn schip gaan?" „Het kan wel geschikt worden". „Dank u, mijnheer". Weken later, nat voortdurend op de Noordzee te zijn geweest, kreeg hij eeni ge dagen verlof. Hij kwam geheel onver wacht in Weyport en trof Stella alleen. „Guy", riep zé, toen ze hem zag en haar gezicht straalde van blijdschap. „Stella, ik heb Valda beloofd dat we Zoo gauw mogelijk zouden trouwen. Ik heb een speciale vergunning. Kan het morgen?" „Ben je hier alleen om je belofte aan haar te houden?" vroeg ze ernstig. „Houdt je dan niet meer van me? O, Guy!" „Niet meer van je houden? rjeP hi/ en trok haar met plotselinge pass'e in zl)n armen „Ik zal nooit ophouden je liet te hebben; ik heb altijd van je ge.uuden, maar de arme Valda „Zeg maar niets meer. Ik had net moe- ten begrijpen. morden klaai zijn f zei ze bevend en hij kaste haar teeder. Een week later, de dag voor hij weer -naar zijn schip zou gaan, stonden zij naast Valda's graf een graf bedekt met versche bloemen en zij hielden zwijgend eikaars hand vast. „Niet alleen jij en ik, liefste, maar ons land ook". Toen zij zich omkeerden om heen- te gaan, salueerde hij eerbiedig. EINDE.

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 6