f f RECHTSZAKEN. BUITENLAND. FRANKRIJK NIEUWS. Laat ons toch ver standig zijn en bij een opkomende verkoudheid zonder aarzelen direct ASPIRIN nemen. SCHOUWEN-DUIVELAND. 's GRAVENPOLDER. BELGIL BEURS VAN AMSTERDAM. WISSELKOERSEN. RUSLAND JAPAN ZUID-AFRIKA. 1ue*eex- r^de^l xjtSF' is een »8ae«*« - pro dü ct. Oranjeband en »Bóyc*k.kruis waarborgen de werkzaam- -fiaid' èh onschadelijkheid 1 (Ingez. Med.) Nat. Vakverbond, Eenige vragen werden door spreker op bevredigende wijze beantwoord. Geen opheffing o.l. school. OUDELANDE. Boven het raadsver slag stond gisteren een verkeerde kop. De Raad besloot om de o.l, school niet op te heffen. Arbeider door auto gegrepen en ern^jig gewond. HAAMSTEDE Gistermiddag opi- streeks half vijf is de 57-jarige C. de Vlieger uit Haamstede, die bezig was met het rooien van hoo rnen, door een auto gegrepen en te gen den grond gesmakt. Hevig bloedend en met ernstige verwondingen is het slachtoffer, dat doof was, naar het zie kenhuis te Noordgouwe vervoerd. Men vreest voor zijn leven. Zestig jaar getrouwd. KERKWERVE. Heden 26 Januari herdenken de heer A. Vloet en mej. B. VloetGelijiise alhier ,hun 60-jarige echtv ere eniging LEGER EN VLOOT. Overste C. A. van Beugen Bik. f Te Haarlem is overleden de gepensi onneerd luitenant-kolonel der infanterie C. A. van Beugen Bik. De overledene was van 19191921 eerst kapitein bij het 10 R.I., dat toen te Haarlem in gar nizoen lag, was daarna majoor te Maas tricht en commandant van het 14e regiment infanterie te Middelburg en werd in April 1933 commandant van het 14e reg. infanterie te Bergen op Zoom. Hij werd op 60-jarigen leeftijd gepensionneerd. Na eerst een paar jaar in het buitenland te hebben gereisd, ves tigde hij zich een jaar geleden metter woon te Haarlem. De overledene was officier in de orde van Oranje-Nassau. De teraardebestel ling zal plaats hebben op 27 dezer op Westerveld. HELING. De J. uit Schoondijke in vrij" heid gesteld. Voor het gerechtshof te 's-Gravenhage is hedenmorgen de zaak behandeld te gen M. de J., 74 j., wonende te Schoon dijke, thans in voorarrest, die door de Middelburgsche rechtbank op 10 De cember veroordeeld wed tot vie maan den gevangenisstraf wegens heling. In hooger beroep vorderde de procu reur generaal heden 3 maanden, waarop de vedediger, mr. P. C. Adriaanse, uit Middelburg, imvrijiheids^tellUng van de verdachte bepleitte. Het hof ging in raadkamer en deed bij terugkomst in de zittingszaal ver vroegd uitspraak. Het veroordeelde de J. tot twee maanden met aftrek van het voorarrest en gelastte zijn invrijheidstel ling. ERNSTIGE DIERENMISHANDELING. Bejaarde vrouw tot een maand gevangenisstraf veroordeeld. De rechtbank te Amsterdam veroor deelde een bejaarde juffrouw uit Broek in Waterland wegens dierenmishandeling tot een maand gevangenisstraf. De offi cier van justitie had twee maanden ge vorderd. De vrouw had een hond een kom ko kend water over het lichaam gegooid, waardoor het dier ernstige brandwonden opliep. ABONNEMENTEN en ADVERTEN- TlëN voor dit blad worden aangenomen door den Agent IZ. DE BLAUWE. Misse De Spaansche burgeroorlog BARCELONA HEFTIG GEBOMBARDEERD. De rechtsche vliegtuigen hebben 'gis teren tweemaal de stad Barcelona met bommen bestookt. De eerste luchtaan val geschiedde des morgens en hij was zoo verrassend, dat de meeste perso nen niet in de gelegenheid waren een schuilplaats te bereiken. Negen groote driemotorige bommenwerpers, geëscor teerd door drie jachtvliegtuigen, wier pen een groote hoeveelheid bommen in het centrum der stad. Verscheidene hui zen werden verwoest. Des middags ondernamen zes vlieg tuigen der opstandelingen eéh nieuwen aanval op Barcelona. De arbeiderswij ken in het Noorden der stad werden hoofdzakelijk met bommen bestookt. Men raamt dat bij deze luchtaanvallen meer dan 150 personen zijn gedood en meer dan 300 gewond. Ceuta gebombardeerd. Volgens een bericht uit Gibraltar hebben vliegtuigen der Spaansche re geering gisteren Ceuta (Marokko), waar 500 Mooren op inscheping wachtten, gebombardeerd. Hierbij werden 165 per sonen gedood of gewond. Britsch stoom;schip door duikboot aangevallen. Het Britsche stoomschip „Lake of Geneva" is, naar uit Londen gemeld wordt op 15 dezer, zonder voorafgaan de waarschuwing door een onbekende duikboot beschoten in het Westelijk deel van de Middellandsche Zee. De duikboot, aldus het bericht, werd be schoten van een afstand van minder dan 300 m. De torpedo ging evenwel onder het schip door. Nadat de duikboot even boven water was gekomen, ver dween zij weer beneden den zeespiegel Geruchten over een commu nistisch oproer in rechtsch Spanje. In verband met geruchten, volgens welke in Portugal en in het aan Portu gal grenzende deel van het rechtsche Spanje voorbereidingen tot opstand ont dekt zouden zijn, meldt Reuter, dat de geheime diensten van Portugal en het rechtsche Spanje vernamen, dat vóór het einde der maand te Lissabon en in zekere groote Spaansche steden aan de grens, een communistisch oproer zou uitbreken. De opstand werd onderdrukt. De samenzwering schijnt aan het licht gekomen te zijn, doordat te Badajoz te vroeg tot actie werd overgegaan. Aan beide zijden van de grens verricht de politie huiszoekingen en men verwacht, dat zij weldra communistische haarden zal ontdekken. Militaire maatregelen zijn genomen: in de Spaansche grensste den zijn troepen samengetrokken. Ook in de Portugeesche groote steden werd het leger gereed gehouden om op alles voorbereid te zijn. De geheele maand zullen speciale maatregelen van kracht blijven. Het is rustig in Portugal. Er is niets over deze gebeurtenissen gepubli ceerd. De strijd in het Verre Oosten De sterkte van het Mongoolsche leger zal tezamen met de Sovjetrussischè af- deelingen op 200.000 man gebracht wor den. De Sovjetregeering opent een nieuw crediet van 200 millioen roebel voor het leveren van materiaal aan het Chinee- sche leger. De Chineesche regeering van haar kant is bereid aan de Sovjetunie een reeks handelsconcessies op haar ge bied te verleenen. Het aantal der in China vertoevende Sovjetrussische mi litaire instructeurs zal vergroot worden. DE ACTIE VAN DEN „RAAD DER DAAD'. Socialistische tegenkanting. Grammens, de man van den gerucht makenden Raad der Daad, die, schier iederen dag, in een of ander stadje of plattelandsgemeente, een meeting houdt, had, tot dusver, nog nergens tegenkan ting ontmoet. Dit deed zich Maandag avond echter wel voor in het Oost- Vlaamsche dorp Lebbeke,waar de ge wezen Vlaamsche principieele dienstwei geraar, Jons. de Leeuw, die naderhand naar de socialistische partij overging, na de uiteenzetting van Grammens aan het woord wenscht te komen. In de zaal bevonden zich, samen met den bur gemeester van Lebbeke, senator Dubois, ook verscheidene katholieke en soci alistische raadslieden. Deze laatsten steunden De Leeuw met het gevolg dat voor- en tegenstanders van Grammens weldra handgemeen werden. De plaat selijke politie bleek niet bij machte om de rust te herstellen en moest de hulp inroepen van de gendarmerie uit de dichtbij gelegen stad. Het blijkt dat de socialisten ook elders van zins zouden zijn de vergaderingen van Grammens te verstoren. (N.R.C.) Denemarken Obl g. 1926-5 102 103% Amsterdam 1936-3% 101% Zeeuws. Hyp, B-4 100% Cities Service Cy. P. 1958 5 41%41% A Amsterd. Bank 161%162 A Pref. Jurgens A 141 A Ned. Gist- en Spiritusf. 485490 A De Schelde N.B. 52%—52 C Am. Smelt Ref. 38 36% A Born. Sum. H.M. 189188 A Houth. Alberts 96%96% C Union Pac. Rr. 59%58 C Int. Nickel Cy. 3736 Ned. 1000-3 100%—100%-% O. Indie 37 1000-3 98%—98 Engeland 1960-90 4 84%—84% A Koloniale Bnk. 134% A N.I. Hbk. 1000 140—140% C Ned. H. M. 1000 161-161%-% A v. Berkels Pat. 65 C Calvé-Delft 94%—92% A Philips G. B. afg. 320%—312-15% 1 C Unilever 157%—156%-55% C Am. Car Foundry 19%17% C Anaconda Cop. 24%23-% C Bethlehems St. 45%43%-% C Kennec Copper 28%27%-% C U. States St. C. 43%—41%-% C North Am. Cy. 14%14% A Kon. Petr. Mpij. 369 366 -65 C Contin, Oil Cy. 22%(21% C Phillips Petr. Comp. 28%28% C Shell Union O.C. 12%—12%-% C Tide Water Ass. Oil 11.%—11-10% A Ned. Scheepv. U. 120—119%-16% A H.V. Amsterdam 453446-42% A Java Cult. Mij. 168—167 A N.I. Su'ker U. 135—132 A Deli Batavia 248—246%-45 C Deli Mij. 1000 301%—298-96 BEURSTHERMOMETER WOENSDAG- -ObLMarL'; Amerika Rubber Philips H.V.A Wettig -i j -«4 Schepen Markt Unilever Koainki A Senembah 301 298-97 C Baltimore en Ohio 7%6% C Southern Pac. Cy; 14%13% A Southern Rlw. 9%8% A Amst. RHbb. C. 225%— 221% -18 A Deli-Bat. Rubb. 152—146-43% A Hessa Rubber 141%134 A Serbadjadi S.R. 111%106-% Londen Berlijn Parijs Brussel New-York Heden. 8.97% 72.28 5.85% 30.30% 1.79% Gister. 8.97 72.27 5.85 30.30 1.79% DE CHINEEZEN IN DEN AANVAL In de hoop de druk van de Japansche troepen op Soetsjoefoe te verlichten, doen de Chineezen heftige aanvallen op Woehoe. De Chineezen berichten verder Hoe- sien aan de Jangtsje te hebben herno men. De woordvoerder van het Japan sche leger heeft toegegeven, dat de plaats door |de Japansche troepen is ontruimd op 22 Januari. Hij verklaarde, dat de troepen daar niet langer noodig waren. De Chineezen beweren verder, dat meer dan driehonderd Japansche solda ten zijn verdronken, of ernstig werden gewond, toen zij door Chineesche vlieg tuigen werden gebombardeerd tijdens het overtrekken van de rivier Ta, een zijrivier van de Jangtsje. Ten Zuiden van Woehoe wordt een hevig gevecht geleverd. Beide partijen zijn handgemeen en twee dorpen zijn reeds enkele malen in andere handen overgegaan. De Chineesche stellingen worden door Japansche oorlogsbodems onder vuur genomen. Nederlander en Engelschman door Japansche politie gear resteerd. Naar aanleiding van een klacht, dat 2 opvarenden van het Britsche stoomschip „Severnleigh" betrokken waren in het afrukken van twee Japansche vlaggen van Japansche huizen in de haven van Nagoya, werden een Nederlander en een Engelschman gevangen genomen. De bei de zeelieden zijn door de rechtbank te Nagoya veroordeeld tot het betalen van 200 yen boete wegens het opzettelijk vernielen van eigendom. Samenwerking tusschen China en Rusland? De „Voelkischer Beobachter" ver neemt uit Moskou, dat de besprekingen der Chineesche delegatie onder leiding van Soen-fo te Moskou tot de vaststel ling der volgende punten voor de sa menwerking tusschen China en Sovjet- Rusland hebben geleid: De Sovjet-regee ring erkent de souvereine rechten van China over Buiten-Mongolië en gaat er mede accoord, dat China in Ulanbator door een gevolmachtigd gezant verte genwoordigd wordt, die tevens toetreedt tot de regeering van Buiten-Mongolië. Met afbraak van de „Expo" begonnen. Gister is officieel een aanvang ge maakt met de afbraak der tot verdwij ning gedoemde gebouwen der wereld tentoonstelling. Niet alle paviljoens zul len echter worden afgebroken. Eenige der aardigste hoekjes der tentoonstel ling zullen behouden blijven. Men verwacht, dat het sloopingswerk in het voorjaar geëindigd, zal zijn, en dat dit gedeelte van Parijs dan zijn ge wonen aanblik zal hebben herkregen. Naar schatting zal de slooping 25.000 ton, d.i. driemaal het gewicht van den Eifeltoren, afbraakmateriaal opleveren. ONTPLOFFING IN EEN LABORATORIUM. Tien dooden. Vanmorgen heeft zich in een pyro- technisch laboratorium te Villejuif na bij Parijs een ontploffing voorgedaan. Er zijn hierbij tien menschen om het leven gekomen. Nader wordt gèmeld, dat zich even voor tienen twee hevige ontploffingen voordeden in het gemeentelijke labora torium te Villejuif, waar de directeur, Kling, tde handgranaten en bommen, die bij de huiszoekingen in verband met de Csar-affaire in beslag waren genomen, onderzocht. Talrijke ambulancewagens staan bij het gebouw. Er zijn geen gewonden. Al degenen, die bezig waren met de behandeling van de granaten, die moesten worden over gebracht naar het artilleriepark te Ver sailles, zijn om het leven gekomen. DE GEVANGEN BISAMRAT. Dier kon niCt gemakkelijk ge dood worden. Men bericht uit Maastricht aan de N.R.Ct., dat het eerste in Nederland bij Budel gevang'en exemplaar een jong mannetje bleek te zijn, dat, hoe schuw de dieren in het wild ook mogen zijn, in zijn hok buitengewoon spoedig zóó tam geworden was, dat het om een stuk wortel te krijgen, mooi op zijn achter- pooten ging staan. Het heeft den man die het dier gevangen heeft, moeite ge kost ervan te scheiden en het heeft niet minder moeite gekost het af te maken. Toen men het een dos!s zwavelkoolstof gaf, waarmede kort geleden een gevan gen das terstond bedwelmd en gedood was, bleek de jonge muskusrat nog' springlevend: hij had daar blijkbaar wei nig last van gehad. Het heeft tenslotte een ongelooflijke hoeveelheid zwavel koolstof gekost om het dier te dooden. De vroegere gezant in Hongarije. Een Hongaarsch blad heeft gemeld, dat Bekzadian, de Russische gezant te Boedapest, eenige weken geleden gefu silleerd was. Men heeft eenige reden om aan te nemen, dat Bekzadian gevan gen zit, doch over een terechtstelling wordt niet gesproken. DAK VAN EEN SCHOOL INGESTORT. Zes kinderen omgekomen. Tengevolge van den zwaren sneeuw val is het dak van het gymnastieklokaal eener school in de prefectuur Akita in gestort. In het lokaal bevonden zich 62 kinderen. Zes kwamen om het leven, terwijl zeven kinderen ernstig gewond werden. Jacht op bavianen. Volgens te Graaff Reinet (Kaappro vincie) gepubliceerde cijfers zijn in 1937 in het district Graaff-Reinet in de Kaap provincie 3.838 bavianen gedood. Hier uit blijkt wel zeer sterk het vaste voor nemen van de schapenhouders in dit ge bied om deze verwoesters van hun kud den uit te roeien. Voorts werden in het district nog gedood 110 wilde katten, 125 jakhalzen en 29 lynxen. Aan beloo ningen werd den jagers 586 pond ster ling uitbetaald. KERK EN SCHOOL. Geslaagd voor het examen „Mer- curius" en „Vereeniging van leeraren in de Handelswetenschappen" voor het praktijkdiploma boekhouden de heer J Nieuwenhuijse Gzn,, te N i s s e. G«ref. Gem. Op het tweetal te Rijssen komt voor ds. A. Verhagen te Middelburg'. VAN EEN VERDWENEN MILLIONAIR In November van het vorige j.aar brachten de Amerikaansche bladen met de gebruikelijke „headlines" het ber'cht, dat een welbekende millionair Vernon, Tenney, op raadselachtige en spoorlooze wijze verdwenen was van 'n mailschip ergens in de Chineesche Zee, schrijft, de corresponednt van de „Ind. Crt." in Bali aan zijn blad. Niemand had hem intusschen over boord zien vallen of spr'ngen of ge duwd worden. In officieele kringen werd echter op deze ietw.at losse gron den aangenomen, dat Vernon Tenney den dood in de golven gevonden had en dienovereenkomstig werden door de beheerders van4 het fabelachtig ver mogen van den verdwenene de gebrui kelijke stappen en maatregelen geno men. Thans :s onverwacht de even pijn lijke ,als dramatische vraag opgewor pen, of het wel werkelijk vast staat, dat deze millionair om het leven is gekomen. De zaak zit zoo. Eenige maanden voor zijn vermoeden dood vertoefde de heer Tenney op Bali. Bij zijn ver trek gaf hij als zijn vaste voornemen te kennen, weer terug te zullen komen en dan waarschijnlijk gedurende veel lan- geren tijd op Bali te zullen blijven. Na zijn vertrek bleef hij voortdurend in relat e met een Engelsche dame, die eveneens op Bali woont, en met wie hij correspondeerde over het aan schaffen van materialen enz. voor het bouwen v.an een woning, welke den heer Tenney als verblijfplaats zou moe ten dienen bij zijn voorgenomen terug keer op Bali. De dame in kwestie, had op zich genomen hem bij de uitvoering van zijn plannen te behulpzame hand Ie bie den. In November kwam het nieuwsbet richt, dat de heer Tenney hoogstwaar schijnlijk in de golven van den oceaan was omgekomen. De executeurs stelden zich o.a. in verbinding met de op Ba- li wonende dame, teneinde van haar te vernemen of zij well'cht gegevens verstrekken kon, welke voor de na latenschap van belang konden zijn, Wie schetst echter de verbazing van de dame op Bali, toen zij met Kerstmis een g'elukwensch-telegram uit 't eiland Suva kreeg, onderteekend door nie mand anders dan Vernon? Leefde de heer Tenney nog en ver zond hij inderdaad dit telegram? De mogelijkheid, dat d't draadbe- richt lang van te voren door den heer Tenney op Suva was .aangeboden, met de opdracht het tegen Kerstmis pas te verzenden, moet worden losgelaten, omdat de betrokkene na zijn verblijf op Bali niet op Suva kan zijn geweest, althans niet voor zijn veronderstelden dood, terwijl bij een bezoek aan Suva, dat eventueel zou hebben plaats gehad, alvorens hij naar Bali kwam, hij de dame in kwestie nog niet ontmoet h,ad of kende. De veronderstellng, dat hier een spotvogel de hand in het spel gehad zou hebben, zou allereerst meebrengen, dat deze iemand een wel zeer mis plaatste en een zeer kostbare „grap" zou hebben uitgehaald. Er komt bo vendien, voor zoo ver de betrokken d.ame weet, niemand ook maar het minst in aanmerking, die bij mogelijk- he d een dergelijke streek zou kunnen hebben uitgehaald. Rest de eenige mogelijkheid: Ver non Tenney leeft nog, leefde althans nog bij het verzenden van dat tele gram, ruim twee maanden na zijn ver onderstelden dood in de golven, Is deze mogelijkheid in overeenstem ming met de feiten, dan kan het zijn, dat de heer Tenney, om verklaarbare redenen tijdelijk „uit de wereld wensch- te Je verdwijnen"; dat hij als verste kel ng Suva wist te bergiken, om dan tegen Kerstmis zijn telegram te verzen den. Het behoeft nauwelijks gezegd, dat de betrokken dame onverwijld de Ame rikaansche autoriteiten van de ont vangst van dit telegram heeft in ken nis gesteld, naar aanleiding waarvan thans offic'eele nasporingen verricht worden. Met het geld van zijn baas aan het passagieren. Een 19-jarige kantoorbediende, werk zaam bij een uitgeverij te 's-Gravenhage, werd Maandag met een aantal kwitan ties de stad ingestuurd. De jongeman ia de het geld, doch in plaats van naar kan toor terug te keeren, stapte hij in den trein om in Utrecht te gaan passagieren. Het totale geïnde bedrag was ongeveer 900. In Utrecht, waar hij den nacht van Maandag op Dinsdag heeft gelogeerd, kocht hij van het meegenomen bedrag een rijwiel en een horloge. De jongeman heeft gisteren blijkbaar ingezien hoe ver keerd hij handelde, want in den loop van dezen dag keerde hij naar Den Haag terug. Hij vervoegde zich bij zijn baas en overhandigde dezen het bedrag, dat hij Maandag had geïnd met aftrek van het geld, dat hij had opgemaakt. Dit be droeg circa 40 gulden. Aangezien de royale kantoorbediende reeds bij de pfo- litie aangifte had gedaan, is hij nc g gis teren in het hoofdbureau van politie in gesloten. Na verhoor heeft men hem he denochtend op vrij voeten gesteld. ONGELUKKEN OP ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Eén doode te Ede. Vanochtend omstreeks half negen is de 35-jarige heer A. van Renssen op den overweg van het station te Ede door een vrachtauto aangereden.- Het slacht offer werd met zware verwondingen naar het diaconessenhuis te Arnhem, ver voerd, waar hij kort na aankomst ts overleden. De heer Van Renssen begaf zich per rijwiel van zijn woonplaats Bennekom naar Ede. Bij den overweg moest hij wachten voor een passeerenden trein. Toen de boomen weder geopend wer den, sprong de heer Van Renssen op zijn fiets. Hij werd door een met steenen ge laden vrachtauto aangereden en kwam onder dit voertuig terecht, waardoor zijn linkerbeen werd verbrijzeld. Êén doode te Eindhoven. Gisteravond is de 59-jarige caféhouder A. Jacobs, wonende in de Waalstraat te Eindhoven, toen hij zeer langzaam

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 2