GOESCHE COURANT- W.9dc BINNENLAND. ZEELAND. WEERBERICHT. Donderdag 27 Januari NUMMER 21. TWEE BLADEN. WOENSDAG 26 JANUARI 1938. EERSTE BLAD. 181e JAARGANG. 5*1813 PRINS BERNHARD RIJDT UIT. Spanning nadert haar hoogtepunt. Conferentie in het Raadhuis te Baarn Des avonds zorg de het Noorderlicht voor de noodige afleiding, MR. BESIER GAAT HEEN ALS PROCUREUR-GENERAAL BIJ DEN HOOGEN RAAD. Hij ving zijn ambtelijke loop baan aan te Middelburg. CONTROLE OP DE WEGEN DOOR AMBTENAREN IN BURGER. Ernstige bezwaren van de K.N.A.C. NOORDERLICHT. T IJZENDIJKE. MIDDELBURG. NOG NIETS BEKEND? EEN AANRIJDING. MIDDELBURG SOES. „Eigen Hulp". IfLISSIMGEN. 2U5D-PSEVEL SSiB. 1 .V \ïl I #totimciale t I- MIDDELBURGSCHE COURANT Sagbiad Voor Middemurg, Goes en agent schap Vlisaingen f 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, lngez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1—f regels f 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou- rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. Vanmorgen te 11.40 is Prins Bernhard in zijn grijze sportauto, bestuurd door zijn chauffeur, van het paleis Soestdijk uitgereden voor zijn gewonen ochtend* rit. (Van onzen n-r e d a c t e u r), Baarn, 25 Januari. Er was een groot contrast tusschen de kleine, eenvoud ge marktkraampjes op de Brink en de twee groote glanzen de limousines die in alle schittering te pronken stonden voor het Raadhuis. De Commissar-s der Koningin te Utrecht, mr. dr, L. H. N, Bosch ridder v,aji Rosenthal en de particuliere secre taris van Prins Bernhard, jhr, mr. C. Dedel bevonden zich hedenmiddag ten gemeentehuize waar zij een vrij lang durig gesprek voerden. Baarn's burge meester, jhr. dr. G, C. J, van Reenen was h erbij niet aanwezig. Na het ver trek y,an jhr. Dedel, hadden de Com missaris en de burgemeester een zeer langdurig onderhoud. Wat het onderwerp van de gesprek ken' was, geen ruchtbaarheid is' hieraan gegeven, maar men kan er op zijn minst gesproken vrij zeker van zijn dat het de aanstaande blijde gebeurtenis be trof, Deze regelen gelden in het bijzon der voor hen die niet zelf deze gevolg trekking konden maken Een andere consequentie was dat de pers eenigszins gealarmeerd werd, waarbij nog de omstandigheid kwam dat de secretaris v,an Prinses Juliana, mr. J, C. baron Baud op een^ater tijd stip ia de hall van het Badhotel ver toefde den men gewend was. En de i betrekkelijke rust keerde pas weer toen hij zich te ruste begaf. De pers-jilarmstelling werd weer tijdelijk verlaten hoewel een ieder op zijn of haar qui vive bleef. Ten tijde dat wij dit schrijven brandt het licht in de uiterste kamer van den rechtervleugel van het paleis. In het midden schijnt licht in de hall en ook eenige bediendenvertrekken vertoonen brandende lampen. In het telegraafkan toor is men waakzaam, het huis van den intendant van hef paleis vertoont sporen van leven en in hotel Trier zit een fotograaf in de rustige zaal. Eenige veldwachters doen datgene Wat zij reeds dagen lang gedaan heb ben. Om kort te gaan, paleis en omge ving leven ib harmonische, ^rustige waakzaamheid. Maar hedenavond is het gewone aspect veranderd door het Noorderlicht dat zich in al zijn zacht rosse pracht aan den sterrenhemel ver toonde, Dit zeldzame verschijnsel heeft inderdaad door de schoonheid iets ont spannen. Naderhand verdween de gloed maar een z.achtuitvloeiende - wit te boog bleef achter en zette den nacht in een ongekend licht. Een waar ge not. Naar men van bevoegde zijde mee deelde, waren de weersomstand ghe- dn wel uiterst gunstig voor het Noor derlicht en zelden heeft men hier te lande zoo intens duidelijk het ver schijnsel waargenomen. Aan den w,und is vandaag een brief kaart opgeprikt waarop in woorden de aan duidelijkheid niets te wen- sqhen overlaten, medegedeeld wordt, dat hedennacht om 4.27 u. de Oranjetelg geboren zal worden. De profetie strekt zich zoover uit dat 'ook verkondigd wordt dat het een jongen zal zijn. Dat fer zonderlinge menschen zijn die et een sport van maken dergelijke pam fletten de wereld in te sturen, is een algemeen bekend feit. Maaf dat er lie den rondloopen d'e er nog geloof aan slaan', is erger! Er zijn krantenmenschen, die er zwaar v,m verdacht worden zich tegen den opgegeven tijd per tandem naar het paleis te begeven. Desillusie nummer zooveel zal hun ongetwijfeld wachten. daarom niet getreurd. Eens zal een lid van het w.aarzeggersgilde gelijk krijgen al zal de een'ge waarheid zijn j ev hem een handje gehol pen heeft in plaats van ei en koffiedik. A propos, de Prinses heeft heden we derom gewandeld Wegens het bereiken van den daar toe door de wet gestelden leeftijd zal mr. L. Ch. Besier, procueur-generaal bij den Hoogen Raad, op 1 April a.s. zijn functie neerleggen. Mr. Besier is in 1868 geboren te Utrecht. Daar bezocht bij het gymna sium en studeerde hij in de rechten om 23 Juni 1891 te promoveeren op het proefschrift: „De stichtingen en het ont werp tot herziening van het burgerlijk wetboek". Na eenige jaren de practijk van advocaat en procureur te hebben uitgeoefend, werd hij benoemd tot amb tenaar O. M. bij het kanton gerecht ter standplaats Middelburg. Dit was in 1896. Een jaar later werd hij ambtenaar O. M. te Utrecht. In 1903 volgde zijn benoeming tot substituut officier van justitie te Am sterdam. Nog geen volle tien jaar later werd mr. Besier benoemd tot advocaat- generaal bij den Hoogen Raad der Ne derlanden. Toen in 1934 mr. A. Tak overleed, werd mr. Besier in zijn plaats benoemd tot hoogsten magistraat in het openbaar ministerie. Het procureur-generaalschap bij ons hoogste -rechtscollege is geen functie, waarbij aan den weg getimmerd wordt. Toch is zij in den rechtsstaat van het al lerhoogste belang. De procureur-gene raal toch waakt voor de juiste toepas sing der wetten bij alle rechtscolleges en is ook belast met het toezicht op de le den der rechterlijke macht. Voor zoover van belang voor de recht spraak, blijkt naar buiten van zijn werk zaamheid hoofdzakelijk uit de conclu sies, welke hij neemt bij de beroepen in cassatie, ingesteld hetzij door hemzelf in het belang der wet, hetzij door par tijen, waaronder begrepen de lagere or ganen van het openbaar ministerie. Hoewel mr. Besier zijn zeer eervolle loopbaan aanving als strafjurist, heeft hij nimmer zijn belangstelling voor het civiele recht verloren. Om zijn zeer groote kennis van het recht worden zijn conclusies door de Nederlandsche ju risten evenzeer bestudeerd, gewaar deerd en geciteerd als de arresten van den Hoogen Raad zelf. Tal van hoogst belangrijke zaken werden door mr. Be sier behandeld, bv. uiterst ingewikkel de octrooikwesties. Zeer bekend zijn ook zijn omvangrijke conclusies in de goudclausuleprocessen tegen de „Ko ninklijke" en de „Bataafsche". Het bestuur van de Koninklijke Ne derlandsche Automobiel Club heeft zich met een adres tot den Minister van Ju stitie gewend, teneinde de aandacht van Zijne Excellentie te vestigen op een kortgeleden in de dagbladpers versche nen bericht, waarin is vermeld, dat twee onbekend gebleven personen op den straatweg bij Birkhoven ver scheidene automobilisten hebben doen stoppen, daarbij gebruik makend van de Ieder mensch, jong of oud, rijk of arm, moet bedenken dat hij eigenlijk altijd rekenschap moet kunnen geven van de wijze waarop hij zijn tijd heeft doorgebracht. zoogenaamde „claque", het kenteeken waarvan de met de controle op de nale ving der motorrijtuigenbelastingwet be laste ambtenaren zijn voorzien. Na er op gewezen te hebben, dat een drietal automobilisten wier papieren niet in orde bleken te zijn zich tot afkoop van strafvervolging heeft laten verlei den, zulks tegen ontvangst van een on leesbaar onderteekende kwitantie wijst het adres er op, dat deze vorm van op lichting uiterst geraffineerd is, waarom adressante reden aanwezig acht om te vreezen, dat nu het gemakkelijk onbe kend blijven der daders hun straffeloos heid ten gevolge heeft, meerderen in de verleiding zullen geraken dergelijke practijken uit te oefenen. De omstandigheid, dat oplichting als hierboven omschreven blijkbaar gemak kelijk kan plaats vinden, wordt naar adressante meent veroorzaakt door de wijze waarop de officieele controle op de naleving van tal van wetten, het ver keer en de belasting daarop, alsmede het vervoer van personen en goederen geschiedt, namelijk door in burgerklee- ding zich op de wegen vertoonende amb tenaren enkel voorzien van een zg. „claque" waarmede zij een stopteeken geven, hetgeen zeer ongewenschte toe standen ten gevolge heeft. Naar de meéning van adressante ver mag deze toestand slechts te worden op geheven of voorkomen indien de hier bedoelde controle slechts plaats vindt in tegenwoordigheid en onder medewer king van in uniform gekleede manschap pen der Rijkspolitie, aangezien misbruik van een politieuniform vrijwel onmoge lijk mag worden geacht, hetgeen van een „claque" niet kan worden gezegd. Adressante verzoekt den Minister dan ook het daarheen te leiden, dat voor schriften worden gegeven, die in burger gekleede contröleerende ambtenaren de verplichting opleggen zich daarbij door de Rijkspolitie te doen bijstaan. DE ONTVANGSTEN DER SPOORWEGEN. In 1937 bijna 4 millioen booger dan in 1936. De geschatte ontvangen der spoor wegen over de maand December 1937 (inclusief die der geëxploiteerde tram wegen) zijn: reizigers 4.219.300, baga- ge 46.600, brief- en pakketpost 220.000, goederen 2.850.600, leven de dieren en lijken 16.260, diversen 158.000. Totaal 7.510.760. De totaal ontvangst van 1 Januari af bedroeg f 99.216.749 tegen f 95.576.502 in 1936. DE VERJAARDAG VAN DEN EX-KEIZER. De 79ste verjaardag van ex-keizer Wilhelm morgen, Donderdag, wordt op de gebruikelijke wijze, als familiefeest, op huize Doorn gevierd. In den loop van Dinsdag en heden zijn voor deze viering Het krachtige en fraaie Noorderlicht, dat gisteravond in een zachtroode kleur in Zeeland werd waargenomen, blijkt, volgens de vele berichten uit alle deelen van ons land, boven geheel Nederland te zijn gesignaleerd. Door de groote hoog te waarop het licht zich vertoonde is het verschijnsel waargenomen in België, Frankrijk, verschillende deelen van En geland, in Beieren en Silezië, Zwitser land, Oostenrijk, Italië, Portugal en na tuurlijk in de Scandinavische landen. Voor een beschrijving en een verklaring van het verschijnsel zie men het feuille ton op de le pag. van het 2e blad. Magnetische storingen. Het Kon, Ned. Met. Inst, in De Bilt deelt mede: Omtrent het bijzonder krachtige en fraaie poollicht (Noorderlicht), dat gis teravond en hedennacht hier te lande en verder over een groot gedeelte der aar de is waargenomen, kan worden mede gedeeld, dat dit gepaard ging met bui tengewoon sterke magnetische storin gen, zoo sterk, als sedert den magneti- schen Pinksterstorm van 1921 (15 Mei) te De Bilt niet zijn opgeteekend. De storing begon gisteren met een plotselingen inzet om 12.05 uur 's mid dags (Nederl. tijd); de grootste afwijkin gen kwamen voor tusschen 18 uur des avonds en 3 uur 's nachts. De afwijkin gen van den normalen stand gingen bij de declinatie tot ongeveer twee graden, de totale amplitude bedroeg ongeveer drie graden, bij de andere elementen kwamen overeenkomstige afwijkingen voor. Sedert Maandag 17 Januari 11 uur des avonds zijn verschillende sterke magne tische storingen opgetreden, die gepaard gingen met storingen in het telegrafisch verkeer en voor een deel in verband staan met een groote groep zonnevlek ken, die door verschillende personen hier te lande met het bloote oog is waar genomen, o.a. in den namiddag van 19 Januari. Deze vlekkengroep bevindt zich thans aan de achterzijde der zon en is niet verantwoordelijk te stellen voor het poollicht (Noorderlicht) en de magneti sche storingen van gisteravond en he dennacht. Maandag 24 Januari waren op de zon enkele kleinere vlekken te zien, waar van één wellicht met het schitterende natuurverschijnsel in oorzakelijk verband staat. op huize Doorn aangekomen de dochter van den keizer, de hertogin van Bruns- j wijk en alle zoons van den keizer, nl. de kroonprins met gemalin, prins Eitel Friedrich, prins Adalbert met gemalin, prins August Wilhelm en prins Oscar met gemalin. Tevens arriveerden prins Louis Ferdinand van Pruisen met zijn verloofde, grootvorstin Kira van Rus land, de zuster van den keizer, de land gravin van Hessen en bovendien nog eenige kleinkinderen van den keizer. Voor de leiding van de bijzondere godsdienstoefening is de hofprediker Richter-Reichhelm uit Berlijn overgeko men. Wilde staking in confectiefabriek te Amsterdam. In een damesconfectiefabriek in de Lutmastraat te Amsterdam, waar een honderdtal meisjes op het atelier werk zaam is, is een wilde staking uitgebro ken naar aanleiding van een loonkwes- tie. Van het atelierpersoneel is slechts een gering aantal aangesloten bij den bond van arbeiders(sters) in de kleeding- industrie. Dezen hebben den bond thans van het geschil in kennis gesteld en de organisaties zullen trachten het conflict tot een oplossing te brengen. ABONNEMENTEN en ADVERTEN TIëN voor dit blad worden aangenomen door den Agent G. C. BEVIN EN ZN Als men bekenden ontmoet is de eer ste vraag bijna steeds „Nog geen nieuws?" of daarmede overeenkomende woorden. Men doelt dan natuurlijk op nieuws uit Soestdijk en steeds moet dan ons antwoord met woorden of gebaren luiden, dat ook de pers nog niets weet. Maar er komen ook steeds meer vra gen waaruit blijkt, dat men nog steeds niet of niet meer op de hoogte is van ~wat er te Middelburg op den geboorte dag en op den Nationalen feestdag te doen zal zijn, temeer omdat het mogelijk is, dat dit samen op één dag plaats heeft. Wij willen trachten het nog weer eens in het kort uit een te zetten. Als de Oranjetelg op een bepaalde datum des nachtsna 12 uur geboren wordt, dan is dat voor heel het land de geboortedag en zullen te Middelburg in den vroegenmorgen de klokken luiden en de herauten het heugelijk nieuws vertellen, van 12 tot 1 wordt dan het carillon bespeeld op den Abdijtoren, des avonds te zeven uur heeft dan een fak keloptocht plaats en te half negen is het kerk. Komt het kind in den loop van den dag ter wereld dan zal als het na 12 uur is de carillonbespeling vervallen, is het na 4 uur dan rijden de herauten dien dag niet meer uit en is het na 8 uur dan vervalt voor dien avond de fakkelop tocht. De kerkdienst is, als om vier uur niets bekend is, eerst den volgenden morgen. Intusschen blijft als de geboorte voor 12 uur des nachts plaats heeft, wat ook even na 12 uur door klokgelui kan wor den aangekondigd, dien dag de geboorte dag en valt de viering van de geboorte geheel gelijk met den nationalen feest dag. Dan zullen de herauten dus op den nationalen feestdag uitgaan, dan is het dien morgen kerkdienst. Het verdere programma, dat dus in ieder geval op den nationalen feestdag wordt uitgevoerd is: half een tot half twee cairllon bespeling; half twee zang, muziek en toespraken op de Markt; ge volgd door den kinderoptocht en tracta- tie; des avonds heeft de groote licht- stoet plaats en wordt het vreugdevuur op het Molenwater ontstoken, en volgt ten slotte de bijzondere belichting van het Stadhuis. Wij herinneren er ten slotte aan, dat, als de gebeurtenis op Zaterdag of ondag valt, de nationale feestdag op Maandag is. Hedenmorgen heeft op den hoek St. JanstraatLangedelft een aanrijding plaats gehad tusschen een personenauto bestuurd door H. uit Colijnsplaat, die uit de St. Janstraat kwam en een vracht auto, die door de Langedelft reed. H. had aan dien vrachtauto voorrang moe ten verleenen. WITTE WEEK WIENER (lngez. Med.) Verwachting tot morgenavond; DE BILT; Meest matige, tijdelijk toe nemende Z.W. tot N.W. wini zwaar be wolkt met tijdelijke opklaring, waar schijnlijk regen of hagelbuien, weinig verandering in temperatuur. UKKEL: Vrij sterke wind uit Z.W. tot W. richtingen, later stormgevaar, zwaar bewolkte tot betrokken hemel, tijdelijk helder, regen gedurende enkele uren, aanhoudend matige temperatuur, met een nachtelijk minimum van 0 tot -f- 5 gr. Do. 27 Jan. Zon op: 7 h 52; onder: 16 h 35. Licht op: 17 h 05. Maan op: 4 h 55; onder: 24 h 57. N.M. 31 Jan. A S Hoog- en Laagwater te VlissingcBi Januari. Hoogwater. Laagwater Wo. 26 9.26 22.15 3.11 15.59 Do. 27 10.40 23.19 4.30 17.09 Vr. 28 11.42 5.37 18.06 Hoog- en Laagwater ie Wemeidingei Januari. Hoogwater. Wo. 26 10.57 23.49 Do. 27 12.14 Vr. 28 0.58 13.22 Laagwater. 4.18 16.57 5.36 18.08 6.41 19.07 Verkeersonderricht. Naar men ons bericht zal binnenkort een vergadering worden gehouden van belanghebbenden bij het verkeersonder richt op de scholen. Op deze vergade ring, die op verzoek van den inspecteur L.O, door burgemeester Van Dusseldorp zal worden gepresideerd, zal het ver keersonderricht op de scholen worden behandeld. Uit het 57ste jaarverslag van de werk- liedenvereeniging „Eigen Hulp", alhier, blijkt, dat het aantal leden op 31 Dec. 11. 346 bedroeg. Aan 86 leden werd aan ziekengeld f 2587 uitgekeerd. In de sa menstelling van bestuur of commissies hadden geen wijzigingen plaats, Beslag op een schip gelegd. Een deurwaarder uit Middelburg heeft Dinsdagavond ten verzoeke van de Soci- été Coöperatieve Union de Remorquage et de Sauvetage, gevestigd en kantoor- houdende te Antwerpen, beslag gelegd op het in de buitenhaven te Vlissingen liggende Engelsche stoomschip „Bobie", thuis behoorende te Gibraltar, ter verze kering van door den reeder van voor noemd stoomschip verschuldigd sleep loon, aan voormelde sleepbootmaat schappij, te Antwerpen. ELLEWOUTSDIJK. Op den avond van den dag waarop de blijde gebeur tenis in het Koninklijk gezin zal plaats hebben zal de mondharmonicaclub „Scheldegalm", een muzikale rondwan deling door het dorp maken. KLOETINGE. Gisteravond vergaderde de afd. Kloeting'e van den Chr. Nat. Werkmansbond onder voorzitterschap van ds. H. Boersma. Nadat een Bijbel inleiding was gehouden door den heer A. C. Lankester hield de Bondspropa- gandist de heer Strating een bezielende rede over de Herv. Kerk en het Chr.

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 1