Insïantine LANDBOUW. BUITENLAND. Insiantlne WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. BEURS VAN AMSTERBAR. beursthermometer dinsdag. FRANKRIJK. DUITSCHLAND. ENGELAND. DENEMARKEN. •.Va'"' vA1.' 4>*\ V A^T' °m wat migraine, zoo'n beetje Scheie .j. -A hoofdpijn de afspraak niet nakomen? 1 of twee tabletten Instantine en de pijn Is verdwenen Dus onthoudt Iv 3 X f A BAYER) V E Vr V stilt en voorkomt pijnen! Prijs 70 cent. (Ingez. Med.) vroedschap aan, dat de bouwkundige inspectie in de eerste plaats dient om .zeker te zijn dat het gebouw behoorlijk onderhouden wordt en op de tweede plaats om te voorkomen, dat door het piet tijdig verrichten van reparaties het schoolbestuur voor onnoodige uitgaven komt te staan. De Kroon besliste dat de bedoelde 40 als kosten van instandhouding aan gemerkt konden worden en vernietigde pet afwijzend besluit van Ged. Staten. Het schoolbestuur kreeg dus gelijk, -- Sluitingsuur van café's enz, in verband met de blijde gebeurtenis» Op den geboortedag van een Prins of Prinses van Oranje mits deze dag niet valt op Zaterdag of Zondag en ook op den nationalen feestdag, mits deze niet valt op Zaterdag, is het sluitingsuur van café's,, koffiehuizen en dergelijke voor Middelburg bepaald op één uur des nachts, de muziek in bedoelde inrichtin gen zal op gemelde dagen te half een des nachts moeten eindigen. Ned, Juristenvereniging. De Nederlandsche Juristenvereeniging zal dit jaar op Vrijdag 24 en Zaterdag 25 Juni te Middelburg haar algemee- ne vergadering houden. Op de internationale jubileum ten toonstelling te Tilburg behaalde de heer A. A. Clement met Weener ram oud le prijs Z. G., en met dito jong 2e pr. G-, en 1 eereprijs; de heer P. J. den Hollander met Havana voedster oud le prijs ZG. en met dito jong 2e prijs G. en 2 eereprijzen beide heeren zijn lid van „Nut en Sport" RAAD VAN ARNEMULDEN. ARNEMUIDEN. Maandagmiddag ver gaderde de Raad onder voorzitterschap van burgemeester H. G. Horninge. Afwezig de heer B. Franse, zulks wegens ziekte. Ingekomen waren o.m. een besluit van Ged. Staten van 14 Jan, 1938 ten aanzien van O.L. scholen tot 31 De cember 1939 waarbij vrijstelling wordt verleend tot het geven van onderwijs in v,ak j; en een adres van den Neder- landschen Bond van Hotel- en Koffie- hüishouders inzake afwijking sluitings- verboden tijdens de eventueele feesten ter gelegenheid van de te verwachten gebeurtenis in het Prinselijk gezin, waarvoor inmiddels een regeling reeds getroffen werd. Daar een zestal boomen afgekeurd zijn geworden door het Staatsboschbe- heer vond de Raad het goed dat deze publiek verkocht worden. Goedgevonden werd de convertee ring van nominaal f 4900 x 4 pet. Ne derlandsche Staatsleening in 3 pet. dito Obligaties. Definitief werd geld beschikbaar ge steld aan de Vereen, voor Bijizonder Lager Onderwijs op Ger. Grondslag voor aanschaff ng van podiums, terwijl voor dezelfde vereen, een voorschot verleend werd ingevolge artikel 101 L.O.-wet tot een bedrag van f 8,32 per leerling. De Raad keurde goed de verlaging der landpacht door de vereen. Weder- zijdsch Belang tot f 25 voor ieder per ceel. Besloten werd gelden beschikbaar te stellen voor tractatie der schoolkinde ren ter gelegenheid van de te verwach te gebeurtenis in het Prinselijk gezin tot een bedrag van f 0,25 per leerling. Bij de rondvraag stelde de heer W. van Belzen voor den rijweg op het Schorretje te verbreeden en al het verkeer naar de haven daarover te leiden. Na eenige bespreking werd dit verworpen, voor het voorstel stemden de heeren W. van Belzen en J. van Belzen. Het algemeene stemmen werd ten slotte nog aan B. en W. machtiging verleend om ter secretarie hulpperso neel in d enst te nemen zulks wegens overbelasting der werkzaamheden. RAAD VAN OUDELANDE. Tot opheffing o.l. school besloten, OUDELANDE. Maandag vergaderde de Raad,onder voorzitterschap van bur gemeester A, W. Nieuwenhuizet voltal lig. Op voorstel van B. en W. werd met algemeene stemmen besloten tot niet opheffing van de openbare lagere school in deze gemeente. Deze school telt thans 49 leerl ngen. De pensioengrondslag van A. West- veer werd nader vastgesteld op f 653. In verband met opmerkingen en advies van de schoonheidscommissie zullen aan het ontwerpgemeentehuis eenige veranderingen worden aangebracht, voor zoover althans de bouwkosten hierdoor n et stijgen. WEMELDINGE. Zondagavond had in de Ned. Herv. kerk een wijdings- dieast plaats in verband met de her denking van het 60-jarig bestaan van de Chr. Jongel. Vereeniging alhier. Ds. De Bru jn hield aan de hand vatt Efeze 6 een inleiding tot deze gebeur tenis en gaf nadat de gemeente Ps. 103 vers 1 had gezongen en voorgegaan was in gebed, het woord aan den eere voorzitter van het Chr, Jongel. Ver bond, ds. Homburg uit Goes. Ds. Hom burg feliciteerde de jarige vereen ging met het 60-jarig bestaan en koos als onderwerp van zijn tekst: 2 ïvron. 30 vers 8, meer bepaaldelijk het laatste gedeelte: „Geef de Heer de hand." Spr. deed dit op zeer kernachtige wijze en betrok in zijn rede niet alleen de C. J. V-ers, doch ook de niet C, J. V-ers. kortom allen die bij dezen herdenkings dienst aanwezig waren. Een zangkoor, onder leiding van den heer H. Dekkei Pz. zong op verdienstelijke wijze eeni ge toepasselijke liederen. De.kerk was voor deze plechtigheid tot in alle hoe ken gevuld, Rijwielpaden langs den Rijksweg door Aardenburg. Langs den Rijksweg door de kom der gemeente Aardenburg zijn geen rijwiel paden, hetgeen een ernst'g bezwaar is voor de wielrijders, omdat op willekeu rige wijze dan aan den eenen, dan weer aan den anderen kant van den weg een strook bestrating is gelegen, wel ke den indruk maakt van een rijwiel pad. Daardoor gebeurt het dikwijls, dat de wielrijders zich te goeder trouw aan den verkeerden kant van den weg be vinden en dan tegen hen proces-verbaal wordt opgemaakt. Ten einde aan dit bezwaar tegemoet te komen, heeft de A.N.W.B. den weg- beheerder verzocht, den aanleg van rij wielpaden te willen bevorderen. AARDENBURG. Met ingang van 1 Februari a.s. is de hulp-kommies bij de directe belastingen, invoerrechten en accijnzen,, deheer J. M. J. Frusch ver plaatst van Aardenburg naar Sas van Gent. SLUIS. Vermoedelijk tengevolge van een aanval van hartverlamming, zakte Maandagnamiddag ter hoogte van de brouwerij van Dusarduyn, de oude vrouw, de weduwe De R. plotseling in elkaar. De inmiddels gewaarschuwde genees heer kon slechts den dood constatee- ren. BORSSELE. Zaterdag vergaderde de afdeeling „Borssele" der Z.L.M. onder voorzitterschap van den heer P. Dekker. Tegenwoordig' was ook de heer ir. Dorst secretaris der Z.L.M. Het aantal leden bleek in den loop van het jaar geste gen van 34 tot 37. De voorzitter wees er op, dat de afdeeling nuttig werkzaam is geweest, o.a. door het doen geven van 3 cursussen in 1937, één voor aard appelselectie, één in landbouwhuishoud- kunde en één in land- en tuinbouwkun de, die nog niet is geeïndigd. De rekening bleek aan te wijzen in ontvangsten f 184 en in uitgaven f 182. Tot bestuurslid werd herkozen de heer P. van den Dries, terwijl men in de va cature A. J. van Luyk koos den heer J Priester Wz. Men opperde bezwaren tegen het te genwoordige bedrag der teeltheffing. De heer Dorst verklaarde, dat de verschil lende landbouwmaatschappijen en ook het K.N.L.C, ijveren, om vermindering te verkrijgen van dit te hooge bedrag Opgemerkt werd, dat, hoewel het aan tal uit te geven kalverschetsen over ons land met 7 percent is verhoogd, slechts één zoo'n schets meer zal uitgereikt worden in den geheelen Borsselepolder dan voorheen. Er gingen stemmen op om bij de regeering te doen aandringen op opheffing van dezen crisismaatregel De heer Dorst gaf toe, dat die verhoo ging z.i, ook zeer gering is, maar toonde aan, dat opheffing van dezen crisismaat regel in 't nadeel van den landbouw zou zijn. Op een vraag over de aanvrage om toestemming voor jacht op gevogelte merkte de heer Dorst op, dat men een vergunning voor jacht op schadelijk ge vogelte moet aanvragen aan den betrok ken minister en een vergunning voor ja ger, in bijzondere gevallen, op sommige beschermende vogels, kan de burge meester verleenen. Hij sDrak als zijn meening uit, dat deze regeling' juist an dersom moest zijn. Tenslotte zegde hij toe een onderzoek te zullen instellen naar de oorzaak van het verschil in den boterprijs tusschen de officieele markt zetting' en de marktzetting der hande'a ren, welk 'verschil in Goes altijd vrij groot is. De Spaansche burgeroorlog. BOMAANVAL OP FRANSCHEN TORPEDOJAGER. Terwijl de Fransche torpedojager „La Poursuivante" gistermiddag op een kilometer uit de kust in de Fransche wateren kruiste verschenen op een ze ker oogenblik v er rechtsche oorlogs schepen, die zich in de richting der Spaansche kust bewogen. Kort daarop vloog een vliegtuig over de schepen, en liet boven de „La Poursuivante",, d e het ongetwijfeld voor een recht- schen oorlogsbodem hield, twee bom men vallen, die evenwel geen doel troffen. De oorlogsschepen van Franco verwijderden zich met volle kracht on der dekking van een rookgordijn, xjj- rend op drie vliegtuigen, die over het smaldeel vlogen. De luchtbombardementen. Zestien vliegtu gen der opstandelin gen hebben Enlaudete in de provincie Cuenca gebombardeerd, waarbij zeven luizen werden vernield en verscheide ne slachtoffers onder de burgerbevol king werden gemaakt. De stad Reus is tweemaal gebombardeerd. Her werden 22 menschen gedood en 30 gewond. De strijd in het Verre Oosten CHINEEZEN MELDEN SUCCESSEN. Uit Chineesche bron wordt gemeld, dat een Chineesche escadrille gister morgen ten Noorden van Swantsjang in de provincie Anhwei een groot aantal booten heeft gebombardeerd!, waar'n Japansche troepen, die naar het Noord oosten terugtrokken, vervoerd werden, Een tiental booten zou tot zinken ge bracht zijn, waarbij 300 Japanneezen om het leven gekomen zouden zijn. Verder wordt uit Sjanghai gemeld, 'dat de Chineesche troepen hebben gepoogd de Japansche troepen te Tsining (pro vincie Sjantoeng) te oms'ngelen en de versterkingen, welke uit Jen Tsjau op weg waren tegen te houden. De Japan sche achterhoede wordt door de Chi neesche troepen bestookt. De Chinee- zen passen hierbij een guerilla toe. Het schijnt dat de Japansche versterkingen moeite hebben om de open'ng van 240 kilometer langs den Tientsin-Poekau spoorweg op te vullen. De Chineezen beweren voorts, dat bij een aanval op Woehoe door Chi neesche vliegtuigen, acht Japansche toestellen werden vernield. De Chineesche verliezen. Volgens het oudste Chineesche dag blad iJSjoenjao" heeft China na vijf maanden vijandelijkheden met Japan reeds 53 pet. (met inbegrip van Sjensi en Honan 86 pet.) van zijn steenkool voorraad, 20 pet. (met inbegrip van Mantsjoekwo 87 pet.) van zijn ijzer- voorraden, 25 pet, (met inbegrip van Mongol'e 40 pet.) van zijn wolmarkt en 50 pet. van zijn katoenproductie ver loren. Chineesch generaal gefusilleerd. Uit Hankau wordt gemeld, dat gene raai Han Foe tsjoe gisteravond door een vuurpeleton is terechtgesteld. De voornaamste hem ten laste gelegde be schuldiging was voortgezette fïïet op volging van m'litaire bevelen, hetgeen China op het verlies van Sjantoeng was komen te staan, Japans bedoelingen. In de Japansche Kamer zijn gisteren verschillende vragen gesteld over de bedoelingen van Japan in China. Mi- n'ster president Konoje antwoordde, dat Japan te gelegener tijd zou kunnen overwegen een politiek orgaan in Noord China in te stellen, De minister van oor log, Soegjama deelde mede, dat de Japansche militaire autoriteiten zullen overwegen of troepen gelegd moeten worden in China en Mantsjoerije, wan neer de hu:dige operaties achter den rug zullen zijn. Schooljeugd moet kleeren van imitatiewol dragen. Alle leerlingen van hooger, middel baar en lager onderwijs in Japan zul len voortaan gekleed moeten gaan in pakjes, gemaakt van imitatiewol, :n plaats van echte wol. Dit is door den minister van onderwijs aan de univer sitaire- en schoolautor'teiten bekend gemaakt. Voor overjassen zal stof worden gebruikt, dat voor fenminslte 20 pet. uit kunstwol zal moetenbe staan. MILITAIRE ACTIVITEIT DER SOVJETS IN HET VERRE OOSTEN. In de „.China Mail" beschrijft een vreemdeling, die juist is teruggekeerd van een tocht door Sovjet-Russisch gebied in het Verre Oosten, de mili taire toebereidselen der Sovjets aldaar. Gez:en de vele nieuwe basis voor vliegtuigen en duikbooten, welke in aanbouw zijn, zoo schrijft, hij, bevinden deze gebieden zich eigenlijk in een oorlogstoestand, In Wladiwostock al leen zijn reeds ru:m 100 duikbooten in dienst gesteld, terwijl onderdeelen van duikbooten per spoor worden aange voerd en gereed gehouden worden. Te zelfder tijd wordt de kust versterkt en worden bases voor vliegtuigen en duik booten op afgelegen plekken aange legd. Elke basis heeft honderden vlieg tuigen ter beschikking, alsmede 20 du'kbooten en andere vaartuigen. Spi onnen doen hun werk als in Europa tij dens den wereldoorlog, en eenige per sonen, die ervan verdacht werden Ja pansche agenten te zijn, zijn terechtge steld. Alle vreemde schepen worden ter dege onderzocht en hun radio-instal- Denemarken Oblig. 1926-5 102%—102% Amsterdam 1936-3)4 101X—101% Zeeuws. Hyp, B-4 100—100% Cities Service Cy. P. 1958 5 41%—41% A Amsterd. Bank 161%161% A Pref. Jurgens A 141 A Ned. Gist- en Spiritusfabr. 500485 A De Schelde N.B. 55%52% C Am. Smelt Ref. 37%—38% A Born. Sum. H.M. 187189 A Houth. Alberts 96%96% C Union Pac. Rr. 6059% C Int. Nickel Cy. 36%—37 Ned. 1000-3 100%—100%-% O. Indie 37 1000-3 98—98% Engeland 1960-90 4 84%84%-% A Ko'on ale Bnk. 135%—134% A N.I. Hbk. 1000 139%—140 C Ned. H.M. 1000 158%—161 A v. Berkels Pat. 64%65 C Calvé-Deflt 94%94%-% A Philips G. B. afg. 318319%-22 C Unilever 157%—158-57% C Am. Car Foundry 18%19% C Anaconda Cop. 2424-% C Bethlehem St. 45%45%-% C Kennec Copper 28%28%-% C U. States St. C. 43%—43% C North Am. Cy. 14%—44% A Kon. Petr. Mpij. 367%—368%-70 C Contin. Oil Cy. 22%—22% C Philips Petr. Comp. 28%—28% C Shell Union O.C. 12%—12%-% C Tide Water Ass. Oil 1111% A Ned. Scheepv. U. 119%119%-20% A H.V, Amsterdam 449%454-52 A Java Cult. Mij. 168168 A N.I. Suiker U. 136—135 A Deli Batav'a 246—247-49 C Deli Mij. 1000 300 —300-303 I Robber- Unilever Markt Amerika KasinM Wettig. Philips H.V.A. ObLMarM-t Olie Suiker Schepen Gedeponeerd A Senembah 299%—300-302% C Baltimore en Ohio 7%7% C Southern Pac. Cy. 14%f4% A Southern Rlw, 9% A Amst Rubb. C. 222%—222-»% A Deli-Bat. Rubb. 148-154-50 A Hessa Rubber 141140-43 A' Serbadjad' S.R. 107113-W WISSELKOERSEN. Londen Berlijn Parijs Brussel New-York Heden. 8.97 72.27 5.85 30.30 1.79% Gister. 8;96% 72.27 5.98% 30.33 1.79% iatie verzegeld tot hun vertrek. Vreem de zeelieden mogen onder geen voor wendsel het land intrekken. Vreemde lingen worden met achterdocht gadege slagen. Vliegtuig verongelukt. Te Berres in het departement der Rhonemondingen is een watervliegtuig der marine in een vijver gestort Men heeft het lijk van een der vier inzitten den teruggevonden. Om tweehonderd francs. In het gehucht La Poree, gemeente La Fleche, (dept. Sarthe), heeft een boeren gezin, bestaande uit een weduwe en twee zoons, geweigerd toegang tot de woning te verleenen aan een deurwaar der, die beslag kwam leggen op den in boedel, omdat een belastingschuld ten bedrage van 200 francs sinds een jaar al niet betaald werd. De deurwaarder liet daarop een slotenmaker komen om de deur open te breken. Een der beide zoons ontstak daarop in woede, greep zijn geweer en schoot den slotenmaker neer. De mem werd door een kogel in het hart getroffen en was op slag dood. Het huis is daarop omsingeld. De bewo ners weigerden zich over te geven. Twee kloosterscholen gesloten. De autoriteiten hebben bevel gegeven tot het sluiten van twee kloosterscholen te Landshut in Beieren, nl. de middelbare meisjesschool van de zusters Ursa linen en een meisjesschool der zusters Cister- ciensen. Van gemeentewege heeft men reeds de noodige maatregelen getroffen om de scholen met leeken personeel over te nemen. BIJEENKOMST VAN DEN RIJKSDAG. In gewoonlijk goed ingelichte krin gen wordt vernomen, dat rijkskanselier Hitier den Rijksdag bijeen heeft geroe pen op 30 Januari, den ïvjjjfden ver jaardag van het Derde Rijk. Men verwacht, dat de rede, welke Hitier zal houdent, voornamelijk zal handelen over vraagstukken van bin- nenlandsch pol'tiek belang. Men herin nert eraan, dat de vorige bijeenkomst van den Rijksdag werd gehouden op 30 Januari 1937. De mond- en klauwzeer-epidemie. Sedert 15 Januari is een stilstand te bespeuren in de mond- en klauw zeer-epidemie. Vooral Baden en de Beiersche Pfalz worden nog geteisterd. Tot 1 Januari werden ongeveer 2200 stuks vee, vierhonderd kalveren en 3000 andere dieren gjeslacht wegens deze ziekte. PLANNEN VOOR EEN EENHEIDSKERK. Een plan voor samensmelting tusschen de Anglicaansche kerk en de vrije ker ken van Engeland is Zaterdag door een speciaal concilie te Canterbury bestu deerd en „de hoogste aandacht waardig gekeurd". Het ontwerp, dat is opgesteld door den aartsbisschop van York en 14 An glicaansche bisschoppen eenerzijds en vier bestuurders der vrije kerken an derzijds, zou beteekenis hebben voor het godsdienstige leven van 32.000.000 menschen en een einde maken aan een scheiding die sedert 300 jaar bestaat. Het ontwerp bevat de volgende punten: 1. de vrije kerken zouden bisschoppen benoemen. 2. De nieuwe kerk, die door de fusie zou ontstaan, de „Vereenigde Kerk van Engeland", zou steunen op de geloofs belijdenis van Nicaea. Zij zou worden bestuurd door een algemeene vergade ring, een bisschoppelijke synode en een raad van geloovigen, waarin ook vrou wen zitting zouden hebben. 3. De nieuwe kerk zou de vormen, die thans bij de verschillende kerken in ge bruik zijn, behouden. Zij zou echter later kunnen overgaan tot het brengen van wijziging en eenheid in d,eze vormen. Het ontwerp heeft betrekking op dc protestanten van Engeiand en Wales. Dezen zijn op het oogenblik als volgt verdeeld: 26.550.000 anglicanen, 2.965.000 me thodisten, 1.540.000 congregatioüalisten, 1.300.000 baptisten, 500.000 presbyteri anen en 8.00Q Moravische broeders. Eenrichtingsverkeer, ook in de lucht'- De luchtvaartmedewerker van de „Daily Heraid" schrijft, dat het ministerie van luchtvaart nieuwe maatregelen heelt getroffen ter bevordering' van veilig luchtverkeer bij slecht weer. Boven Engeland zal een systeem toe gepast worden van eenrichtingsverkeer langs de verschillende routes, zulks ter voorkoming van botsingen tusschen vliegtuigen. Aan deze verkeersregelen zullen zoowel particuliere als militaire vliegtuigen van Februari a.s. af onder worpen zijn. Wanneer de weersgesteldheid eenigs- zins ongunstig zou worden, zullen alle toestellen zich moeten houden aan rou tes met eenrichtingsverkeer op acht ver schillende hoogten tusschen 1500 voet en 3 mijl. Een vliegtuig', dat vier of vijf steden aan moet doen, zal derhalve wellicht op vier verschillende hoogten moeten vlie gen gedurende de reis. De toestellen van de Royal Air Force, die lange tochten ondernemen, zullen iederen keer, dat zij van richting veranderen, ook hun hoogte moeten wijzigen. Vliegtuigen, die lager dan 1500 voet of hooger dan 18.600 voet vliegen, be hoeven echter geen aandacht te schen ken aan deze voorschriften. De nieuwe regelingen zijn noodzake lijk gebleken, nu de snelheid van mo derne toestellen zoo spoedig vergroot wordt, dat botsingen veel waarschijnlij ker zijn dan vroeger. HET WAS DE KONING. Al zei de telefonist® „Ouwe jongen" tegen hem. Koning Christiaan heeft dezer dagen in Kopenhagen gewinkeld. Hij bracht een bezoek aan een groot warenhuis en na dat hij verschillende zaken had gekocht, gaf hij den wensch te kennen den di recteur op te bellen. Volgens „Ekstrabladet" speelde zich daarop het vermakelijke incident af. Het meisje van de telefoon-centrale in het gebouw: „Hallo, wie spreekt daar?" „De koning." De telefoniste, denkende, dat een van haar collega's een grapje maakte: „Schei nu uit met dien onzin, ouwe jongen! Hoe de koning het ten slotte klaar speelde, tóch den directeur aan de tele foon te krijgen, vermeldt de geschiedenis niet. Doch de directeur was in elk geval minder wantrouwend en kort daarop ge leidde hij zijn hoogen gast langs de diverse afdeelingen. Tijdens den rondgang deed de koning den directeur het verhaal van de ongeloovige telefo niste, De vorst had plezier in het geval. Hij kocht althans een doos bonbons en verzocht zijn begeleider deze aan he meisje te overhandigen. Hij in- derhaast nog een brie!je bij: „Met^ de hartelijke groeten van den „cuwe jon- i gen".

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 2