GOESCHE COURANT w©dc PldlS binnenland. 182 9 weerbericht. ZEELAND. nummer 2a twee bladen. dinsdag 25 JANUARI 1938. eerste blad. 181e JAARGANG. De richtpunten te Soestdijk. MIDDELBURG. Verassching C. Boudewijnse. OND. BRANDWAARBORGMIJ. ELBUBG5CHE COURANT Dagfblad - Voor Middrttturg, Goea en agent- ohap Vfissingen 2.30, elders f 2.50 per kwartaal Week-ai>onn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. Advertentiën 30 ct. per regd, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. By contr. voor beide veel lager; tar. op aanvx. Uitg^ster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieteratraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 - Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Pirbliciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1—F regela 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek A Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regela, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. Men wenscht iets te weten (Van onzen u-r e d a c t e u r). BAARN, 24 Januari Het dagelijks verschijnen van het commun'qué betref fende het uitrijden van en wandelen door de Prinses moge tot velen gespro ken hebben als een althans voorloopig uitstel van de geboorte, het is volgens vele lieden niet het eenige teelten. Ook aangaande kenteekenen van uitstel wenscht men variatie! Niet in het minst neemt men daarom de lampjes die in een grilligen kring rondom aan de boomen op de wegen rondom het paleis hangen als „licht snoer' in het duister der onzekerheid. Immerszij zullen ontstoken worden als een rustige omgeving een absolute ver eischte wordt voor de Prinses. Tot dus verre heeft men weinig aandacht ge schonken aan de zeer eenvoudige lampjes die in den wind heen en weer bungelen en de blauwe borden waarop met een witte pijl de richting is aange wezen die het verkeer zal dienen te nemen tot op vandaag onverlicht heb ben gelaten. Maar een maal hebben een paar lichtjes gebrand en een journalist heelt het gemerkt De geel-wit brandende lichtjes aan de twee boomen in de contraien van het Lyceum hebben zijn hart aanzienlijk sneller doen kloppen en zijn snelle gang richtte zich naar het paleis waar tot verhooging van z'n emoties het licht in tenser straalde dan anders het geval was op hetzelfde uur op den avond. Was het daarom wonder dat zijn ge volgtrekkingen voor de hand lagen. En was het evenzeer een wonder dat even later nog meer „in-rep-en-roer" krah- tenmenschen paleiswaarts togen waar zij nog net op tijd kwamen om langzaam maar zeker de lichten te zien dooven. En ook de lichtpunten bij het Lyceum waren schijnensmoe geworden. En de rust keerde weder in de ge moederen De omleggingslampjes hebben alzoo gefaald bovendien zijn zij slechts in de donkere uren van nutte voor men- schelijke deducaties en combinaties maar het wanhopige brein bleef zich inspannen en zocht naar nieuwe richt- middelen en men slaagde! Tenminste dat hoopt men. Men redeneerde dat als het verkeer omgelegd moest worden, een dergelijk besluit toch tijdig moest worden mede gedeeld aan de busondernemingen uit den omtrek wier reisroute langs het pa leis loopt. Thans rinkelt in diverse Soas- dijksche garages de telefoon vaker dan dan tot dusverre mischien wel het geval was. Maar het zal niet immer een aan vrage voor een taxi zijn. Tot op den hui- d gen dag snorren de bussen nog steeds langs het paleis. Vermoedelijk zal het toch de telex zijn die den verlangenden mensch het zoo zeer begeerde bericht zal geven. Met een hardnekkigheid voortko mend uit vaderlandslievende harten wordt uit vrijwel alle deelen van Ne derland getelefoneerd met het Badhotel en het lijkt vrijwel overbodig hier te ver tellen wiat de vraag behelst. Ook teekeningen naar het journalisten kamp gestuurd, zullen in de toekomst een aardig'e plaats in het Persmuseum vinden. Thans prijken bekroonde exem plaren aan de wanden van de perska mer naast dichterlijke uitzendingen die de (droge telexproeven van het sOiOrt „Proefuitzending BaarnscKe net om op aangename wijze vervangen. Met de regelmaat van de klok spreken de Engelschen met hun redacties en steeds moeilijker wordt het zelfs voor hen die alles schrijven wat hun maar even belangrijk voorkomt hoe onbelang rijk het in feite ook is om „nieuws" door te geven. Ook het fotografenkruit is vrijwel verschoten. En de telex zwijgt DE HANDHAVING VAN DE ZONDAGSWET. Aan de memorie van antwoord op het voorloopig verslag van de Eerste Ka mer over de begrooting van binnenland- sche zaken 1938, wordt het volgende ontleend. Wat de handhaving van de Zondags wet betreft is er in ons land een bonte verscheidenheid van toepassing. Met het opruimen dezer wet alleen is men er niet. Naast het inzicht, dat door bevorde ring vaii de Zondagsrust omstandighe den kunnen worden geschapen, waar door de heiliging van den Zondag zal worden bevorderd is er een uitermate levendig en wijdvertakt verlangen naar verzekering van Zondagsrust als alge meen socialen maatregel. Wat staat nu den wetgever te doen? Heeft hij reeds thans voldoende aanwij zingen, om een phase van ontwikkeling der ideeën op dit gebied te besluiten met een poging tot registratie daarvan? De geschiedenis zal hem niet hoopvol stemmen en de tegenwoordige toestand is verre van eenvoudig, ook niet ge schikt om een eenigszins synthetisch element te ontdekken. Maar tevens ziet hij niet voor zich, wat velen meenen te mogen verkondigen: een doode stof, een verstarring. Integendeel, er valt actie en reactie waar te nemen, beweging, groei. En het gaat er nu maar om deze niet alleen nauwkeurig gade te slaan om, allengs datgene te zien worden, wat te eenigertijd een deugdelijke basis kan vormen voor een regeling, die op haar gebied vrede brengt;, maar ook, tijdens dezen groei uitwassen, die h:er of daar ontstaan, af te snijden, eenige leiding te geven en het besef bij te brengen, dat de overheid niet berusten kan in een ontwikkel'ng, die zich niet verdraagt, eenerzijds met hetgeen als diepste overtuiging in de harten van ons volk leeft. Den leden, in het voorloopig verslag aan het woord, zal het duidelijk zijn, dat de regeering geen strikte en uniforme toepassing van de wet zou willen be vorderen in den zin, zooals zij dat vrees den. Ook aan de wenschen van fanatie ke volksgroepen zal de regeering het oor niet leenen, reeds hierom niet, om dat het bewust extreme in een teere materie als deze, niet op zijn plaats is en nimmer een oplossing kan brengen. DE WERKLOOSHEID. De directeur van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbe middeling deelt mede, dat in de week 3 t/m 8 Januari 1938 bij gesubsidieerde vereenigingen met werkloozenkas wa ren aangesloten 546.500 personen (waar van 73,800 landarbeiders). Voor de 472.700 verzekerden buiten de landarbeiders was het werkloos heidspercentage 32.5 (in de vorige ver- slagweek, 20 t/m 25 December 1937, was dit percentage 29.9). Voor de 546.500 verzekerden met in begrip van de landarbeiders was het werkloosheidspercentage 35.3 (in de vo rige verslagweek was het 32.2). In de eerste verslagweek van Janu ari was het werkloosheidspercentage voor alle verzekerden in de laatste ja ren a.v. (tusschen haakjes zijn vermeld de percentages indien de landarbeiders buiten beschouwing worden gelaten): 1935 35.7 (34.7); 1936 38.0 (36.6); 1937 35.7 (32.9); 1938 35.3 (32.5). Bij de organen der openbare arbeids bemiddeling stonden op 8 Januari 1938, in het totaal 466.598 werkzoekenden in geschreven, onder wie 442.525 mannen. Van de werkzoekenden waren er 448.277 werkloos, onder wie 429.965 mannen. AANSLAG UIT MINNENNIJD. Zaterdagavond half negen stond W. F,, een 18-jarige jongen, met zijn meisje te Doornspijk achter haar huis te pra ten, meldt de „Zw. Crt." Plotseling kwam er iemand uit het duister op hen af, die een mes in zijn hand hield. Het meisje wilde nog iets roepen, doch de onbeken de sneed W. F, reeds tweemaal over zijn gezicht. F. snelde daarop het huis van zijn meisje binnen, terwijl het meisje om hulp riep. Toen de 30-jarige broer van het meisje, E. v. d. P., op dit hulpgeroep eenige stappen naar buiten deed, kreeg ook hij een diepe snede over zijn kin. Daarop koos de dader het hazenpad. De ijlings ontboden arts, dr. D. J. Bruins, constateerde, dat de halsslagader nog juist gespaard was gebleven. Het bloe den was bijna echter niet te stelpen, zoo dat v. d. P. veel bloedverlies leed. Met W. F. scheen het meegevallen te zijn. Hij had niet zooveel bloedverlies en is later naar zijn woning vervoerd. Een verdachte is 's nachts om 2 uur van zijn bed gelicht en naar de cel over gebracht. De aangehoudene blijft ech ter hardnekkig ontkennen. Minnennijd schijnt oorzaak van deze snijpartij te zijn. LEGER EN VLOOT. Bij beschikking van den minister van defensie is de volgende plaatsing gelast met 24 Januari luit. ter zee 2e kl. A. C. van Versendaal a. b. Hr. Ms. „Schorpioen". Groote gebreken zijn gemakkelijker te dragen dan een slecht humeur; on ophoudelijk kwetst het zijne omgeving. Arnold Ising. DE „VLISSINGSCHE COURANT"^ Eeuw ononderbroken bestaan. Maandag 31 Januari a.s. bestaat de „Vlissingsche Courant" 75 jaar. Welis waar verscheen te Vlissingen reeds in 1802 een Vlissingsche courant, maar dit nieuwsblad was evenmin trouwens als zijn talrijke opvolgers geen lang leven beschoren. De uitgevers hebben daarom den 31 Januari 1863 als den oprichtings datum van hun dagblad beschouwd, om dat sinds dat tijdstip te Vlissingen o n- afgebroken een neutraal nieuws blad is verschenen. Het blad, dat aanvankelijk „Vlissingsch Weekblad" was en heette, werd in 1882 door den heer F. van de Velde Jr. van den heer F. H. Schiffer overgenomen. In 1872 was de naam intusschen veran derd in „Vlissingsche Courant"; toen verscheen het blad tweemaal per week. In 1888 kwam de courant drie maal we kelijks uit en in 1899 werd de „Vlissing sche Courant" dagblad. In December 1923 verliet de heer F. van de Velde de firma, die sindsdien onder leiding staat van zijn beide zoons, de heeren F. van de Velde en B, van de Velde, die in 1911 in de firma waren opgenomen. Van 1901 tot medio 1936 werd de „Vlissingsche Courant" geredigeerd door den heer D. A. P. de Zeeuw, die op 1 Oct. 1936 zijn taak om gezondheidsrede nen moest neerleggen. Het blad wordt sedertdien geredigeerd door den heer H. de Jongh, die er sinds December 1935 reeds werkzaam was. A.s. Zaterdag verschijnt een omvang rijk en geïllustreerd jubileum-nummer, terwijl de uitgevers Maandag 31 Januari een receptie houden. Bond van Harmonie- en Fanfarecorpsen in Zeeland. Het achtste concours voor solisten, duetten, trio's en kwartetten, zal dit jaar te Goes worden gehouden op 5 en 12 Februari in de concertzaal van „De Prins van Oranje". De muzikale begeleiding is opgedra gen: voor Walcheren aan den heer P. de Rooij te Vlissingen en voor Zuid-Be veland aan den heer W. Harthoorn te Goes. FAILLISSEMENTEN. Het faillissement van J. Bakker, koop man, te Oost en West-Souburg (Abeele) is opgeheven wegens gebrek aan baten; Curator mr. A, Bolle, te Middelburg'. Zooals wij gisteren in het kort meld den, had dien middag te Westerveld de verassching plaats van het stoffelijk overschot van wijlen den heer C. Bou dewijnse, in leven directeur der N.V. The Vitrite Works, oud-lid van den ge meenteraad en oud-voorzitter van de Kamer van Koophandel. In de kapel waren vele belangstellen den, onder wie commissarissen, directie, beambten en werklieden van de The Vi trite Works, velen uit kringen der Nij verheid en uit die van de Vrijmetselarij, om getuige te zijn van de plechtigheid, die op allen een diepen indruk heeft ge maakt. Het allereerst werd het woord ge voerd door den heer M. A. van der Leijé, die ongeveer als volgt sprak: Gevolg gevende aan den wensch van den overledene, wil ik slechts enkele eenvoudige woorden ter nagedachtenis aan hem wijden, maar niettemin van gan- scher harte. En wanneer ik dit doe als directeur van de N.V. The Vitrite Works te Mid delburg, dan spreekt het vanzelf, dat ik dit doe mede namens mijn geachten vriend en collega ir. H. C. Ghijsen en ook voor hem in zijn kwaliteit als „Meih- bre du Conseil" van onze dochtermaat schappij in Frankrijk. Boudewijnse en ik behoorden in 1893 tot de oprichters der N.V. The Vitrite Works en zijn dus gelijk in dienstjaren. Maar als ik er aan denk, dat ik reeds één jaar ouder ben dan hij, doet mij, getroffen door zijn plotseling overlijden, mij en voorzeker ook velen onder u aan het gezegde herinneren: Gedenk te ster ven! Boudewijnse heeft in zijn leven veel strijd te voeren gehad, zoowel tegen be laging van zijn lichamelijk gestel, als op geestelijk gebied. Lichamelijk door strik te, hygiënische contröle om zich fit te houden voor de uitvoering van het pro gramma van zijn onverzettelijken helde ren geest. Lichamelijk is deze strijd tot een succes geworden door het bereiken van zijn betrekkelijk hoogen leeftijd. Maar ik zou bijna zeggen, dat zijn gees telijke strijd hem nog meer lijden en strij den heeft veroorzaakt. Daardoor wist hij vooral in zaken door zijn vasten wil en doorzettingsvermogen alles wat hij wrocht, als het ware tot een triomf op te voeren, hetgeen velen mede tén goede is gekomen. Midden in dezen triomf, zelf niet wetende wat hem te wachten stond en gereed staande zijn werkzaamheden te hervatten, is hij uit het leven weg gerukt. Op het laatst van zijn leven heeft hij. zich zijn omgeving en verzorging om zich heengeleid zooals hij dit gewenscht had. In die liefderijke omgeving en ver zorging is hij in de armen van zijn ver plegers de eeuwigheid ingegaan. Voor vele teleurstellingen op lichamelijk en geestelijk gebied is hij gespaard geble ven en moge zijn heengaan als een schoone dood worden beschouwd. Moge dit als troost dienen voor hen die hem noode kunnen missen. Streng voor zichzelve en veeleischend, was hij dit ook voor anderen en ook wij colle- gas hadden met hem wel eens verschil van meening, maar dat later weer na overleg met ons en op vriendschappe lijke wijze tot oplossing kwam. Dezelf de middag voor zijn dood getuigde dit ons nog van dit kenmerkend feit door een aangenaam onderhoud met mijn col lega Ghijsen. Bij dit onderhoud werden verschillende belangrijke zaken bespro ken waarover ook verschil van meening bestond die eveneens tof tevredenheid van beide partijen werd opgelost. In vollen vrede is hij dus de eeuwig heid ingegaan. Wil met ons samen in gedachten deze woorden uitspreken: Rust Uw welverdiende rust in zaligheid en vrede. Amen. Vaarwel waarde colle ga Boudewijnse. Namens het college van Commissaris sen heeft de president-commissaris, mr. J. J. Heijse. zich aangesloten bij de waardeerende woorden van den direc teur en ook dank gebracht voor alles, wat de overledene voor de N.V. heeft gedaan. De volgende spreker was de boek houder, de heer J. J. M. Snijders, die het woord voerde namens de beamb ten om in de eerste plaats uiting te geven aan dankbaarheid voor alles was hij voor hun heeft gedaan. De overledene was een man van groo te stiptheid en accuratesse aldus spr. en zijn voorbeeld was een aansporing voor ons om van ons werk het beste te ma ken wat er van te maken was. Hij eisch te veel van ons, maar nog meer van zich zelf. Wanneer het soms gebeurde, dat wij zijn beslissingen niet vonden in over eenstemming met onze wenschen, dan gingen wij toch heen in de overtuiging', dat hij naar eer en geweten had gehan deld, daartoe gedreven door een groot gevoel van verantwoordelijkheid. Wij beseffen ten volle, dat wij in hem verliezen een directeur van groot for maat, een man van karakter: een perka ment in goeden reuk, dat nooit een barst had of een kreuk. Wij meenen niet beter zijn nagedach tenis te eeren en in zijn geest te kun nen handelen, dan ieder naar onze beste kunnen onze krachten te geven aan de onderneming in Middelburg die zijn le venswerk was en die hij zijn levenlang met volle overgave van zijn geheele persoon heeft gediend. Zijn leven was werken en dienen, mo ge hij thans rust genieten na een werk zaam en welbesteed leven. Hij ruste in vrede. Namens de werklieden sprak de heer Chr. Bank. Deze spr. betuigde eveneens de dankbaarheid voor de wijze ^waarop de heer Boudewijnse een open óor had voor het sociale in het bedrijf in het bijzonder voor de verschillende fondsen ten bate van de arbeiders. Ten slotte sprak namens de Loge „La Compagnie Durable" haar voorzit ter, dr. J. Dekker, die er nogmaals op wees dat de overledene juist voor de Loge te Middelburg zoo heel veel heeft gepresteerd en dat hij niet alleen er op wees hoe het leven van een vrijmetse laar moet zijn, maar ook zelf daar naar leefde en een ander tot voorbeeld was. Behalve de Loge was ook het capittel VOOR DE PROVINCIE ZEELAND TE Mï D/jpEX BURG (Ingez. Med.) Verwachting tot morgenavond: DE BILT: Meest matige tot krach tige Z.W. tot W. wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring, waarschijnlijk regenbuien, iets kouder. UKKEL: Vrij krachtige tot krachtige wind uit Z.W. tot W., bewolkte tot be trokken hemel, regen, aanhoudend ma tige temperatuur, nachtelijk minimum vtui 0 tot 5 graden. Wo. 26 Jan. Zon op: 7 h 53; onder: 16 h 33. Licht op: 17 h 03. Maan op: 4 h 03; .onder: 2 h 09. N.M. 31 Jan, Hoog- en Laagwater - te Vlissiujeui Januari. Hoogwater. Laagwater. Di. 25 8.06 20.58 2.00 14.45 Wo. 26 9.26 22.15 3.11 15.59 Do. 27 10.40 23.19 4.30 17.09 Hoog- en Laagwater te Wemeldingei Januari. Hoogwater. Laagwater. Di. 25 9,38 22.29 3.09 15.43 Wo. 26 10.57 23.49 4.18 16.57 Do. 27 12.14 5.36 18.08 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min later. (S springtij.) (Ingez. Med.) „La flamme royalte" bij de plechtigheid vertegenwoordigd. Namens de familie heeft de heer C. W. Boudewijnse uit Amsterdam een neef van den overledene dank gebracht voor aller aanwezigheid en voor de woorden die gesproken zijn. Hierna zakte de kist met het stoffe lijk overschot onder de toonen van het orgel. HET SCHOOLBESTUUR KREEG GELIJK. Iedere R.K. parochie in het bisdom Haarlem heeft zijn bouwkundig inspec teur, die tegen een vast bedrag de ker kelijke eigendommen controleert en toe zicht houdt op alles wat met het onder houd daarvan in verband staat. Het kerkbestuur te Middelburg had een gedeelte der jaarlijksche vergoeding van dezen inspecteur, zijnde 40, op den staat gezet der school-uitgaven, die voor de exploitatie-vergoeding, krach tens art. 101 der L.O.-wet in aanmerking komen. De Raad van Middelburg wenschte evenwel dit bedrag niet uit te betalen. Het schoolbestuur ging van deze be slissing in beroep bij Ged. Staten, welk college zich, bij besluit van 11 Juni 1937, ook achter den Raad stelde. Het kerkbestuur ging in beroep bij de Kroon. De raadsman van het schoolbe stuur voerde bij den Raad van State tegen de meening der Middelburgsche

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 1