GOISCHE COURANT^ BINNENLAND. ZEELAND. WEERBERICHT. NUMMER 19, TWEE BLADEN. y MAANDAG 24 JANUARI 1938. EERSTE BLAD. 181e JAARGANG. Om den Rechtsstaat MIDDELBURG. PIRITUS THEELICHTJE Verbruik: slechts één vijfde cent per uur a GOES. VLISSINGEN. fwtnrfn(* ELBUBöSCHE COURANT SagWad - Voor Middelburg, Goes en agent- .cAap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Gae» 10 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij coatr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekeni ng no. 40255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 1 7. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriel „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. me$ „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra BewijsnommeTs 5 cent. Naar men elders in dit blad kan lezen, is Zaterdagmiddag te Amsterdam defini tief besloten tot de oprichting van een studiegenootschap, hetwelk zich ten doel stelt bevordering van het behoud der grondslagen van den rechtsstaat in Nederland, zoo mogelijk de versteviging dezer grondslagen. Met volledige erkenning van de on gemeen groote practische moeilijkheden, waarvoor dit genootschap bij de ver dere uitwerking van zijn organisatie en, meer nog misschien, van de practische bevordering zijner doelstelling zal ko men te staan, achten wij niettemin het tot stand komen van dit studiegenoot schap verheugend en van groot be lang. Niet, omdat wij er een onmiddellijken en grooten invloed op het politieke par tijleven en op de algemeene practische politiek in Nederland van verwachten. Zulks te meenen, zoude blijk geven van onvoldoende nuchter werkelijkheidsbe sef en, met het zeker brandend wil len houden van de vlam van eigen per soonlijk idealisme, is er toch niets wat dit genootschap eerder voorop wil stel len dan juist de erkenning en de aan vaarding dezer nuchtere werkelijkheid. Het is niet uitgesloten, het mag zelfs gerekend worden in de doelstelling van het genootschap mede-begrepen te zijn, dat het op den langen duur en onrecht- streeksch, namelijk door beïnvloeding ten goede der geesten, eens een nuttige en heilzame werking op het practische politieke leven in Nederland zal uit oefenen, maar dat is zeker niet het eer ste noch ook meest voor de hand liggen de doel van dit studiegenootschap. Integendeel; dat doel ligt meer op het terrein des geestes. Daar heeft het genootschap een, zich zelf gestelde, taak. Het is dezemet volstrekte eerbiediging deze beide woor den in de volle zwaarte hunner betee- kenis genomen van de uiteenloopen- de grondslagen der zeer verschillende levensovertuigingen naarstig, van goe den wille en met wetenschappelijke hof felijkheid zoowel als wetenschappelijke strengheid (om zoo te zeggen: suaviter in modo, fortiter in re) zoeken naar het gemeenschappelijke in die overtuigingen, Opdat, indien mocht blijken, dat er, zij 't misschien onder velerlei verschillen den naam en vorm, zulk gemeenschap pelijks toch te vinden is, meer, wellicht veel meer, dan de geïsoleerd van elkan der levende en denkende denkers tot dusverre dachten, uit het be sef dezer uiteindelijk gevonden gemeenschappelijkheid van denk- inhouden in verscheidenheid van denkv o r m e n, en met velerlei ver schil van laatsten grond misschien, waar aan. deze gedachten uiteindelijk ont spruiten, aldus toch een grootere waar deering en een helderder begrip van el kanders overigens niet aan te vechten standpunten zal kunnen ontstaan, en, gegeven de wetenschappelijk-wijs- geerige gezindheid der leden van het genootschap, stellig ook z a 1 ontstaan. Niemand zal, dunkt ons, kunnen of willen of durven ontkennen, dat b/et bereiken van dit doel de moeite niet waard zoude zijn. Integendeel zelfs. Wie, met ons, van oordeel is, dat de geest in de wereld het primaire is, dat, hoe be langrijk de sociale en economische ont wikkeling der dingen ook moge zijn, welk een grooten bij-invloed deze ook op den voortgang van het geestelijke evolutieproces der menschheid mogen hebben, niettemin alle we r k i n g toch primair en zelfs uitsluitend van den geest uit-gaat en dus, wie die werking ten goede wil beïnvloeden, of tegen het kwade wil beschermen, bij den geest be ginnen moet wat ook 's menschen godsdienstige of politieke overtuiging moge zijn die zal tevens met ons moe ten instemmen, wanneer wij dit moge lijke doel van het genootschap voor den rechtsstaat: verheldering van inzicht, opzoeken van wat vereent, voor de toe komst van ons volk van gróót belang kan zijn, wijl dit doel immers juist op dit terrein van den geest ligt.' Nu dient men, ter voorkoming van misverstand, hetwelk onherroepelijk tot mislukking van den geheelen opzet zal kunnen voeren de politieke praktijk van den laatsten tijd heeft dat meer dan eens bewezen onmiddellijk hel der voor oogen te hebben en te houden, dat het streven van dit genootschap zeer bepaald niet is: verdoezeling van grenzen, uitwisschen, of verdringen, van bestaande wezenlijke verschillen. Het genootschap streeft weliswaar naar bevordering van het eenheïds- besef onder zijn leden, en, naar het hoopt en voor de toekomst verwacht, door de leden henen, van de politieke groepen waartoe zij behooren. Maar het genootschap wil, dunkt ons het woord eenheidsb e s e f drukt dit trouwens op zichzelf reeds uit deze versterking enkel en alleen bereiken langs den weg van bewustmaking van wat reeds in verscheidenheid van vormen aanwezig i s. Elk practisch-politieke streven is er daarbij niet alleen vreemd aan, ook elke andere vorm van p r o p a g~a n- d a zal er geheel en al taboe zijn niet, omdat statuten of conventie het zouden verbieden, maar omdat het uit de doelstelling des genootschaps en uit de geesteshouding zijner leden eenvou dig niet kan voortvloeien. Maar: wij zitten zoo opgesloten, elk in ons eigen hokje, in ons goede vader landje. De liberaal die een streng- wetenschappelijk artikel van een sociaal-democraat of een anti-revolu tionair leest, is maar al te zeer gewend naar roode of zwarte addertjes onder het malsche gras te zoeken; de anti revolutionair of sociaal-democraat, die een beschouwing van een liberaal leest, kan de gedachte bijna niet van zich af zetten, dat er toch zeker een wolf uit den tijd der Fransche revolutie of een kapitalistische ratelslang ergens in het struikgewas verscholen moet liggen! En nu zeggen wij: als dat ongedierte er werkelijk zit, dat men het moedig te lijf ga, of dat men op den loop ga al naar elks eigen aard. Maar indien de weiden ongevaarlijk grazig en het bosch slechts vredig blijkt te zijn: dat men dan elkander toch met iets minder wan trouwen, als goede en oprechte leden van de ons allen na aan het hart liggen de eene staatsgemeenschap: ons vrije vaderland, met open hand tegemoet tre de! Mag het Genootschap voor den Rechtsstaat haar steentje tot zoodanige, uit verheldering van inzicht gebaren, betere verstandhouding onder de bevol kingsgroepen, welke het zijn steun ver- leenen of van welke althans gezag hebbende mannen lid des genootschaps zijn*) bijdragen, dan zal het in Neder land zeker goed werk kunnen doen. Na de groote moeilijkheden, die over wonnen moesten worden voor het be sluit tot definitieve oprichting van dit genootschap Zaterdag viel, hebben wij nu goede hoop dat, zoo zijn weg al niet over rozen zal loopen, het niettemin ge zonde levenskracht zal blijken te bezit ten. In de studiecommissie zaten staats rechtgeleerden van de volgende poli tieke overtuiging: a.r.; c.h.; r.k.; lib.; v.d. en s.d.a.p. PRINS BERNHARD RIJDT UIT. Men meldt ons uit Soestdijk: Z. K. H. Prins Bernhard is hedenochtend om elf uur een autorit gaan maken met zijn chauffeur in de open „Cord". KERK EN SCHOOL. Bevestiging en intrede. Ds. A. W. M. Odé, Ned. Herv, predi kant te Koudekerk a. d. Rijn hoopt op Zondag 27 Maart te G o e s intrede te doen na bevestigd te zijn door zijn zwa ger ds. J. Hengeveld te Stedum, Geslaagd voor diploma-reclame- teekenaar (Asso) de heer J. Visser te Middelburg. Winterbespuiting van vruchtboomen In verband met de propaganda, die op dit oogenblik voor eenige winter bespuitingsmiddelen voor vruchtboomen gevoerd wordt, vestigt de Plantenziek- tenkundige Dienst te Wageningen er de aandacht van alle fruittelers op, dat nog niet aanbevolen kan worden de tot nu toe gebruikelijke bespuiting roet vruchtboomcarbolineum geheel door een bespuiting met andere mid delen te vervangen. Bespuiting met 68 pet. carbolineum moet vooralsnog als de meest aan te bevelen winterbespuiting voor vrucht boomen beschouwd worden. Waar spintbestrijding noodig is, dient zij met een minerale-olie-praeparaat te wor den aangevuld, welke ook 'tegen want sen en bloedluis werkzaam is. Ten sterkste wordt aangeraden an dere winterbespuitingsmiddelen slechts proefsgewijs aan te wenden. Is uw heden te lustig, Dan is uw toekomst niet rustig. Scheepsongevallen. Het Engelse he stoomschip „Bobie" is, nabij het Pas van Terneuzen, met een defect aan de machine ten anker geko men. Sleepboothulp is geweigerd. Men verwacht namelijk de schade zelf te kunnen herstellen. Tijdens de vaart op de Westerschelde heeft een Zuid-Slavisch stoomschip, vermoedelijk de „Timok", een anker met ketting verloreh. Ankervisschers zijn vertrokken. Zij zullen pogen het anker te bergen. Het Engelsche stoomschip „Minnie de Larrinaga" komende van Antwerpen, is op de Westerschelde in aanvaring geko men met het Belgische stoomschip „Eli sabeth van België". Beide schepen kre gen lichte averij. gen lichte averij. Het Engelsche schip heeft schade boven de waterlijn en zal te Vlissingen een noodreparatie krijgen door middel van cementbekisting. C. BOUDEWIJNSE. f Zaterdagmiddag was er voor vrienden en belangstellenden gelegenheid in het sterfhuis aan den Dam, een laatsten groet te brengen aan het stoffelijk over schot van wijlen den heer C. Boudewijn- se. In een der vertrekken stond de kist met het stoffelijk overschot, gedekt door een groot aantal kransen en bloemstuk ken, waaronder een van de Commissa rissen en directie, een van de beambten en een van de arbeiders der N.V. The Vitrite Works, een van den „Conseil d'Administration et Direction du Vitrite Works (France)", een van de Philips fa brieken te Eindhoven, een van de loge „La Compagnie Durable"; een van den voorzitter der loge; een van de huis bewaarders en verder van familieleden en vrienden. Velen hebben een bezoek gebracht en in tegenwoordigheid van een drietal fa milieleden een stille hulde gebracht aan de nagedachtenis van hem, die op een of andere wijze in hun leven een rol van beteekenis heeft gespeeld, om daarna hun naam in het bezoekregister te plaat sen. Daarin komen o.a. namen voor van den heer W. Berdenis van Berlekom als voorzitter van de Kamer van Koophan del en voorzitter van het bestuur der Godshuizen; verder van leden van de Vrijmetselaarsloge; van de Kamer van Koophandel; van het bestuur der Gods huizen en van vele, die in een of andere betrekking staat tot The Vitrite Works, het levenswerk van wijlen den heer Bou- dewijnse. Hedenmorgen vrieg is het stoffelijk overschót per lijkauto naar Westerveld overgebracht, waar het hedenmiddag verascht is. GEBOORTEDAG EN NATIONALE FEESTDAG. Nu de blijde gebeurtenis langer op zich laat wachten dan velen hadden ver wacht, is het te begrijpen, dat er nog wel enkele wijzigingen, om welke re denen dan ook, in de vastgestelde pro gramma's worden gebracht. Zoo is er een wijziging gekomen in de route van den optocht op den geboortedag, en zal deze zijn: Markt, Lange en Korte Noord straat, Molenwater, Koepoortstraat, Sin gelstraat, Schuitvlotstraat, Dam, Korte Delft, St, Pieterstraat, Balans, Abdij, Koorkerkhof, Reigerstraat, Nieuwstraat, Londensche Kade, Segeerstraat, Lange Delft, Markt. Voor den nationalen feestdag hebben B. en W. bepaald, dat de heer Ferwerda niet van 12 tot 1, doch van half één tot half twee het carillon zal bespelen. Het zal dan mogelijk zijn, de muziek van den Langejan ook voor de uitzending der N.C.R.V. vast te leggen, en wordt direct na deze bespeling, met zang en toespra ken op de Markt begonnen. Uitvoering „Crescendo". Het was Zaterdagavond weer gezellig druk in „St. Joris", nu de muziekver- eeniging „Crescendo" voor een geheel met belangstellenden gevulde zaal een uitvoering gaf. De voorzitter, de heer W. F. Willems, wees er in zijn welkomst woord op, dat het nog niet zeker is of op deze tweede uitvoering in dezen win ter nog een derde zal volgen, mede om dat er groote dingen staan te gebeuren bij het 10-jarig bestaan, dat „Crescen do" dit jaar hoopt te herdenken. Onder leiding van den directeur, den heer P. C, J. de Graaf, bracht het corps, da.t opnieuw versterkt was, en wel met een drietal clarinetten, een zestal mu zieknummers ten gehoore, waarvan wij speciaal als succesnummer noemen de Potpourri Populaire van Renoud. Na de pauze trad de afdeeling tooneel voor het voetlicht, en werd door haar een tweetal kluchten vertolkt. Aller eerst „Dooie Suikeroom" en daarna „De Weddenschap", beide in één bedrijf. Bei de kluchten werden uitstekend vertolkt, dank zij mede de goede leiding van den heer P. C, Buijs. Mej. Kieboom-Joosse bracht met haar liedjes ook nu de goede stemming er in, vooral met „Wat jammer" en „Annemie- ke" oogstte zij veel succes. Met de ko mische gezelschapscène „De Huldebe- tooging" werd het programma besloten, doch men bleef nog lang bijeen voor een dansje. De zaal was te klein voor alle danslus- tigen en dit maakte het niet mogelijk om van een gezellig bal te kunnen spreken. HET P.T.T. CABARET. Het P.T.T. Cabaret, dat langzamer hand in onze stad veel bekendheid heeft gekregen, heeft Zaterdagavond in het Schuttershof een uitvoering gegeven van een ander genre, althans ten deele, dan wij van het cabaret g'ewoon zijn. De bezoekers hadden hun plaatsen zoo dat midden in de zaal een vrij flin ke dansvloer was vrij gehouden en daar op is door vele paartjes heel wat afge- danst. Dit is echter hex-haaldelijk onderbro ken als op het tooneel de vroolijke da mes en heeren hun cabaretliedjes in grootere of kleinere ploegen ten ge hoore brachten. Er waren bekende on der als de Indische liedjès van mejuf frouw Wisse en haar broèr, in de café- taria, Ik zoek een meisje; de oude lan- cier en de Wienerwals, maar ook nog minder bekende als matroozenliedjes bij het vertrek van een schip; het kinder koor van Jacob Hamel; en niet te ver geten „The Rhytms.". een muzikale ne ger-trio. Het slot „Geld alleen maakt niet gelukkig" lokte niet minder dan de andere een luidap- plaus uit. Meer of minder bekend, alle liederen voldeden ook nu weer volledig, en het is te begrijpen, dat de medespe lenden een groot deel van het succes meenden te kunnen overhevelen op den heer E. J. Pitlo, die dit gezelschap nu reeds 5 jaar met zijn krachten terzijde staat en het was een spontane uiting van dankbaarheid, toen zij hem bij mon de van den heer J. Wisse een rooktafel als blijvend souvenir aanboden waarbij zij mevrouw PitloVan Schqgen een mand bloemen overhandigden. Het had voller kunnen zijn, maar zij die er waren, hebben zich goed geamuseerd. NEO-MALTHUSIAANSCHE BOND. Zaterdagavond hield de afdeeling Mid delburg van den Nieuw Malthusiaanschen Bond een door een kleine 100 perso nen bijgewoonde openbare vergadering in de bovenzaal van „De Vergenoeging". De voorzitter, de heer A. M. Witte, heette de aanwezigen welkom en wees er op, dat men deze vergadering mede belegde om de verkeerde gedachten, die nog bij velen ten opzichte van het stre ven van den bond bestaan, weg te ne men, De bond heeft geen enkel doel, dat met de zedelijkheid in strijd is, maar hij wil bevorderen, dat iedere toekom stige geboorte werkelijk als een blijde gebeurtenis tegemoet wordt gezien, Hierna gaf de voorzitter het woord aan den algemeenen secretaris van den Bond, dr. Tuijt uit Den Haag, die sprak' over „De gevaren van vruchtafdrijving". Aan de hand van een groot aantal lichtbeelden, zette spr. het proces van de zwangerschap en de geboorte uiteen om ten slotte er, mede aan de hand van lichtbeelden, op te wijzen hoe het toe passen van abortus wordt veroorzaakt en hoe ernstig de gevolgen ervan voor de behandelde vrouw kunnen zijn. Zoowel de inleider als de voorzitter we&idh er op, dat men inlichtingen kan bekomen over de middelen om zwanger schap te voorkomen, want dit voorkó men van zwangerschap, mits hiervoor medische of maatschappelijke aanleiding bestaat, is wel de doelstelling van den Nieuw-Malthusiaanschen Bond. EEN BREUK IN DE WATERLEIDING. Zondagmiddag werd op den Segeers- singel ter hoogte van het voormalige brandspuithuisje een fontein waargeno men, die veroorzaakt moest zijn door een defect aan de waterleiding. Zeer goed mogelijk, dat het voor dezen weg zeer zware vervoer van de laatste (lngez. Med.J Verwachting tot morgenavond: DE BILT. matige tot krachtige, tijde lijk afnemende W, tot Z.W. wind, tijde lijk opklarend, later toenemende bewol king met kans op regen, koelere nacht, overdag weinig verandering in tempera tuur. UNKKEL: matige of vrij sterke wind uit Z.W. tot W. richtingen, afwisselend bewolkte en heldere hemel, plaatselijk een weinig regen, lichte doling der tem peratuur, plaatselijk nachtvorst bij hel dere hemel. Di 25 Jan, Zon op: 7 h 54; onder 16 h 31. Licht op: 17 h 01. Maan op; 3 h 04; onder: 11 h 29. N.M: 31 Jan. o Hoog- en Laagwater te Vlissingen! Januari. Hoogwater. Laagwater. Ma. 24 7.00 19.42 1.00 13.41 Di. 25 8.06 20.58 2.00 14.45 Wo. 26 9.26 22.15 3.11 15.59 Hoog- en Laagwater te Wemeldingei Januari. Hoogwater. Laagwater. Ma. 24 8.37 21.14 2.09 14.39 Di. 25 9.38 22.29 3.09 15.43 Wo. 26 10.57 23.49 4.18 16.57 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij.) maanden daaraan mede schuldig is. Hoe het zij er moesten direct maatregelen worden genomen en het personeel der gemeentebedrijven kwam naar den Sin gel, waar eerst de leiding werd afgeslo ten en daarna het lek opgespoord. Aan vankelijk was de passage nu zeer moei lijk en werd tijdelijk ook het van Mid delburg geleid langs den nieuwen ka- naalweg, waarop reeds het verkeer naar Middelburg toe plaats heeft. Later werd weer tot het éénrichtings verkeer voor snelverkeer teruggekeerd. Van heden af is het één richtingsver keer geheel opgeheven, en een vaste politiepost op het Stationsplein geplaatst tot regeling van het verkeer. Schoorsteenbrand. In den nacht van Zaterdag op Zon dag werd brand ontdekt ten huize van Verheul in de Kuiperspoort. Een po litieagent spoedde z'ch van het bureau derwaarts en bleek, dat een schoor steenbrand was ontstaan doordat roet op een kachelplaat vlam had gevat. Een tweetal intusschen ook ter plaatse gekomen brandweerlieden hebben de plaat verwijderd en het vuur gebluscht. Baldadigheid? Zaterdagavond kreeg het 17-jarig"e meisje J. M. R., toen zij door de Lange- kerkstraat liep, zulk een hevigen stomp in de maag van een passeerenden jonge man, dat zij het bewustzijn verloor en in een nabijzijnde woning moest worden binnen gedragen. Aangifte bij de politie volgde, die naai den nog onbekend zijnden dader een onderzoek instelt. Ver. voor Chr, B.L.O. Zaterdagavond had in meuksalon Bu- traan e,en tweede vergadering plaats v.an de 4 Dec. 11. opgerichte vereeni ging voor Chr. Buitengewoon Lager Onderwijs in Zuid Beveland. De ver gadering, die gepresideerd werd door den heer W. 't Hooft/, was druk be zocht. De ontwerp statuten en het re glement, welke door het voorloopig be stuur ingediend werden, verkregen, na een uitvoerige bespreking en een-ge kleine wijzigingen de goedkeurng. Voorts werd besloten, dat het voor- loopige bestuur, de zaken zal blijven af wikkelen tot op een 26 Febr. te hou den vergadering een definitief Bestuur z,al worden gekozen. O.a. zal intusschen naar een geschikte lokaliteit gezocht worden. Arbeider valt 15 m diep en is ongedeerd. Naar wij eerst thans vernemen, is de arbeider W., wonende te St. Laurens, Vrijdagmorgen tijdens zijn werkzaamhe den aan boord van het in afbouw zijnde motorschip „Ruys", liggende aan de werf

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 1