Gevaarlijk spel. ABDIJSIROOP KRONIEK van den DAG. BINNENLAND. Waarom hoest Ge zoo? AKKER's verstèrkte U TWEEDE BLAD VAK DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CR T.) VAN VRIJDAG 21 JANUARI 1938. No. 17. Japan en de Sovjet-Unie OPGEPAST. as# 1 >tads; of Spatbordlampjes noodig 1 De R.A.l.tentoonstelling. j in d e* i i e ÏNI wij neuble- rdeelige ■week, rernler. d'eeos- 75, 99, n 854, bruin. „De Mbrg. i .Zuid- gelijks Jonge, aan» aaas T ge- "axiü! .eg of !s pa- ncurr. Mbg. GDIH \.ssen. Ge- aat 3;, ©oetv Onze Russische medewerker, dr. Boris Raptschinsky, is van oordeel, dat er een nieuwe Japansch-Russische oorlog voor de deur staat, dat de Japansche inval in China niets anders zou beteekenen dan een voorspel van dezen krijg: Japan zou China als een militaire springplank voor de verschrikkelijke onderneming willen bezigen. Dr, Raptschinsky. grondt zijn overtuigingen op het ver schijnsel, dat die Japanners, die zulke weidsche politieke droomen koesteren, steeds meer in de melk te brokken krij gen. Kort samengevat komt, zoo schrijft hij ons, hun gedachtengang ten aanzien van een aanval op Rusland op het vol gende neer: Amerika bevindt zich pas in het be ginstadium van zijn bewapening. Ver mijdt Japan al te groote schendingen van de Amerikaansche rechten, dan hoeft bet in de eerstvolgende jaren van dien kant niets te vreezen. Engeland heeft ongetwijfeld vorderingen gemaakt op het gebied van de herbewapening, maar het is niet in staat tegelijkertijd in de Middellandsche Zee aan de groeiende macht van Italië het hoofd te bieden, in de Noordzee Duitschland in bedwang te houden en tegelijkertijd een vloot naar bet Verre Oosten te sturen, die in staat zou zijn zich met de Japansche vloot te meten. Van dien kant heeft Japan dus evenmin veel te vreezen. Japan moet 'dus den tijd, dien de achterstand in de bewapening van Engeland en Amerika het gunnen, benutten om door een blik semsnellen aanval den belangrijksten te genstander te land, Rusland, te verplet teren. Maakt Japan geen gebruik van deze paar jaren, welke het vrij heeft dan zal het zich geplaatst zien tegenover een coalitie van Engeland, Amerika en Rusland, dan zal het aan twee fronten moeten vechten, hetgeen de krachten van het arme land verre te boven gaat Bovendien neemt de militaire macht van Rusland toe. Rusland bewapent zich koortsachtig, het bouwt nieuwe oorlogs schepen, het legt strategische spoorwe gen aan, het bouwt vliegmachines, het kweekt veel vliegeniers. Over eenige ja refl zal Rusland dus aanzienlijk sterker zijn dan nu, een oorlog tegen dat lanc zal dan veel grootere offers eischen, de kans op overwinning zal geringer zijn Wil Japan dus den grooten tegenstan der op het vasteland verpletteren, dan moet het niet lang meer wachten, dan moet het toeslaan;- De binnenlandsche toestand in Rus land is gespannen. Japansche spionnen, wier aantal in Rusland schrikbarend groot moet zijn, rapporteeren, dat de on tevredenheid in Rusland toeneemt. Vol gens de Japansche inlichtingen is de op positie tegen Stalin veel grooter dan men algemeen aanneemt. De roode ter reur, die nu in Rusland woedt, het af maken van tientallen volkscommissaris sen-, diplomaten, bolsjewistische leiders, hoofdambtenaren enz. heeft de ontevre denheid versterkt. Een oorlog met Japon maakt een algemeene mobilisatie in Rus land onvermijdelijk. Wat zullen de ge- mobiliseerden doen? Zullen zij voor Sta lin vechten De Japanners zijn overtuigd dat de gemobiliseerde Russische boeren verzet zullen plegen, dat zij hun wape nen tegen het Stalinsche regime zullen richten. Er zullen in het geheele land onlusten uitbreken, een burgeroorlog zal onvermijdelijk zijn. Onder zulke om standigheden zal het Japansche leger een betrekkelijk makkelijke taak heb ben, Sommige Japanners gaan nog ver der en zijn overtuigd, dat het Russische leger in het Verre Oosten geen of bijna geen tegenstand aan de oprukkende Ja panners zal bieden. In hun verbeelding zien zij al de volkomen ineenstorting van Rusland, dat in vele staatjes uiteen zal vallen. Japan zal zonder noemens waardige inspanning bijna geheel Sibe- Uit het Engelsch van PAUL TRENT. 93). Dinsdagmorgen vernam ze dat er geen verlof werd gegeven om aan wal te gaan. 's Avonds kreeg ze een brief van Guy, waarin hij schreef dat hij naar haar toe zou komen, zoodra hij verlof kon krijgen. Het is echter de vraag of het wordt toegestaan, kom jij dus aan boord om de revue te zien. JDe piketboot van de Clytie komt naar de pier en ik zal je laten weten hoe laat", schreef hij. Den morgen van de revue kreeg ze een brief van den admiraal. \Jk vermoed, dat u zult denken dat ik u.ln den steek heb gelaten. In zekeren ?m ik dat ook, maar geloof me, het is voor Uw eigen bestwil. Volgens mijn meening is een overhaast huwelijk, zoo- a s u dat wilt, noodlottig voor uw kans op ge uk met Hallam. Hif is een eigen aardige kerel en het zou hem voorko men of u hem wilt dwingen met u te rouwen. Zoodra de revue voorbij is, gaat de flotille naar Weyport terug. Ik zal er voor zorgen, dat Hallam dan een verlof van veertien dagen krijgt" „Misschien heeft hij gelijk", mompelde ze. Een uur later liep ze naast Hallam op rië met zijn onuitputtelijke rijkdommen kunnen bezetten. Dan wordt Japan de grootste macht in Azië, dan hoeft het niets te vreezen. Dat is de gedachtengang van de Ja pansche voorstanders van een spoedi- gen oorlog tegen Rusland. Het kan niet ontkend worden aldus onze Russische medewerker verder dat er in die re deneering een zekere logica zit. Er komt nog iets bij. Het is algemeen bekend, dat de Japansche regeering tot een mo bilisatie van het geheele economische leven is overgegaan. Alles wordt opge offerd aan de oorlogsvoering. De harts tochten zijn tot het uiterste opgezweept, het volk is door de pers, door propa gandisten, door de verhalen over de overwinningen in zulk een toestand ge bracht, dat het bereid is de grootst denk bare offers te brengen. Het oogenblik is dus geschikt om verder gaande stappen te ondernemen dan alleen een oorlog te gen het zwakke China: een oorlog met China alleen rechtvaardigt trouwens zul ke inspanningen niet. Het is dus duide lijk, dat er achter de operaties in China iets anders in voorbereiding is. Berichten uit Mantsjoerije bevestigen deze opvatting ten volle. Het blijkt, dat de mobilisatie van het Japansche volk slechtsvoor een gedeelte tegen China gericht is. Groote Japansche legers wor den niet naar China, maar naar Mants joerije gezonden, naar de grenzen van Rusland en vooral naar de grens van Buiten-Mongolië, dat, zooals de lezer na tuurlijk weet, een Russisch protecto raat is. Op sommige dagen zijn de havens van Mantsjoerije volgepropt met Japan sche soldaten, zoodat geen goederen ge lost of geladen kunnen worden. Tegelij kertijd rijden lange treinen met fourage door Korea naar de gebieden, die aan het land van Wladivostok, het uiterste Oosten van Siberië, rijden. Het ligt voor de hand, dat Japan zal trachten aller eerst dit gebied te veroveren. Van de havenstad Wladiwostok uit toch, zouden de Russen door middel vooral van hun luchtmacht het hart van Japan kunnen treffen. Tot zoover dr. Raptschinsky. Zijn zijn vermoedens inderdaad gerechtvaardigd? Men kan er onmogelijk aan ontkomen, ze in elk geval vrij logisch te vinden. Maar op het onderhavige stuk van za ken wil de logica nogal eens in botsing met de realiteit komen. Wat ten aanzien van een zware zieke geldt, geldt voor ons gevoel daarom ook hier ten aanzien van den vrede: zoolang er nog leven is, is er hoop. Hoezeer dan ook het vraag- teeken,. dat de toekomst in het Verre Oosten verheelt, een groot en griezelig voorkomen heeft. Is de afstandtusscheiV derf zijkant van uw auto en de buitenzijde van het koplampglas soms ook grooter dan 40 centimeter? Dat moogt u wel eens nameten, want ln dat geval hebt u het dek van de Clytie. Ze verbaasde zich over de verandering in hem. De gespan nen trek was uit zijn gezicht verdwenen zijn oogen stonden helder en hij sprak opgetogen over zijn schip. Toen begon de groote revue een gezicht, dat zelfs Valda ontroerde. Al haar vroegere haat tegen Engeland was verdwenen, het was tenslotte alleen het gevoel geweest, dat haar moeder haar kunstmatig had bijgebracht en dat nooit' natuurlijk was geweest. Zij had het bloed van haar vader in de aderen en ze was blij dat zij het land, dat zijn zijne was geweest, kon helpen. Guy wees naar de lange rij Dread noughts. „Denk je dat Duitschland een kans! heeft?" vroeg hij. „Neen, tenzij jullie bij verrassing ge nomen worden en nu is dat onmoge lijk, dank zij jou. Engeland moet je heel dankbaar zijn voor wat je gedaan hebt". „Neen, jou Va'da". „Al wat ik gedaan heb, heb ik voor jou gedaan". Hallam kon geen permissie krijgen om Valda naar den wal te brengen. ••„Wij gaan met den koning mee wan neer hij de rest van de vloot, die hier in Spithead niet geborgen kan worden, gaat inspecteeren. Ik weet niet wan neer ik je weer zal kunnen zien". „Dan ga ik naar mijn kamers terug. Zul je me telegrafeeren zoodra je kunt Men meldt ons uit Amsterdam: De groote internationale tentoonstelling in het R.A.I.-gebouw, welke hedenmiddag te half twee officieel is geopend door den minister van waterstaat geeft een vrijwel volledig overzicht van hetgeen er door de nijver heid der geheele wereld op het geb ed van het mechanische vervoermiddel wordt gemaakt, dat was onze indruk bij het voorbezoek van dezen morgen. In de reusachtige hal werd door ve len nog met spoed gewerkt om de laatste hand aan de verschillende stands te leggen. Men heeft de laatste jaren wel eens de meening hooren ver kondigen, dat, nu de auto de volmaakt heid zoo dicht genaderd :s, een speci ale tentoonstelling eigenlijk weinig zin meer zou hebben wegens gebrek aan nieuws. Het is inderdaad een feit, dat het tijdperk der groote omwentelingen in de auto-constructie voorbij is. Het komt thans niet meer voor „dat een auto na een jaar uit de mode is, of on verkoopbaar werd omdat het n:euwe model 100 procent beter is. Niettemin zijn de kleine verbeteringeni, welke ieder jaar worden aangebracht, van ingrijpend belang en dit valt nog dui delijker in het oog, indien men eens een wagen van- 1928 naast een wagen van 1938 zet. Niet alleen het uiterlijk is veranderd, gerijpt zouden wij haast zeggen, maar men zie de verschillen eens in comfort en technische kwali teit. Hèt versch 1 in prijzen van nu en tien jaren geleden is eveneens groot. De snelheid werd verhoogd, dus moest de band geperfectioneerd worden. Remconstructie en chassisbouw moes ten aan de grootere rijsnelheid worden aangepast, de vormen werden veran derd in verband met beschutting en luchtweerstand. De onafhankelijke vee- r ng en de stroomlijnvorm zijn opmer kelijke voorbeelden van den vooruit gang op dit gebied. Op deze 26e tentoonstelling van au tomobielen, en vrachtauto's en motor rijwielen kunnen de bezoekers de ver beteringen, van een jaar arbeid aanschou wen, verbeteringen welke zeer belang wekkend mogen worden genoemd en die er op wijzen dat de constructeurs nimmer stil z'tten en er voor zorg dragen, dat het publiek ook ditmaal ongetwijfeld met de grootste interesse de tentoon stelling zal bezoeken. N,a een rondgang langs de stands heeft de voorzitter der vereeniging „Rij wiel- en Automobielindustrie", de heer J. Leonard Lang de persvertegenwoor digers aan een lunch in het restaurant van het gebouw verzameld. De R.A.I.- tentoonstellingen, aldus vertelde de heer Lang tijdens dezen maaltijd, hebben zich steeds in de belangstelling van' het publiek mogen verheugen. Ditmaal heeft men de tentoonstell ngsruimtefk moeten uitbreiden. Aan de twee ten toonstellingszalen, is een derde, zij het tijdelijke zaal bijgetrokken, dit als on vermijdelijk gevolg van de omstandig heid, dat behalve personen- en vracht- automobielen, thans ook de motbrrij wielen weer aan de tentoonstelling deelnemen. Deze derde zaal heeft een oppervlakte van 2500 m2, zoodat het totaal der in beslag genomen exposit'e ruimte ditmaal niet minder bedraagt dan 15.300 m2. Wanneer we zien hoe de laatste jaren het buitenland voor den dag komt, waarbij \yij dan speciaal denken aan Berlijn en thans ook aan Londen, dan moet worden toegegeven, dat wij ons wat den omvang betreft, zeker nog niet kunaen meten met deze geweldige bui tenlandsche shows al slaat het kleine Nederland dan ook geen slecht figuur. Wat volledigheid betreft echter neemi de R.A.I, tentoonstelling nog steed» een vooraanstaande plaats in, hetwelk blijkt uit het aantal verschillende ge komen? Ik kom, waar je ook bent, En Guy „Ja?" „Zou je willen. „Ik zal alles doen wat je wilt", zei hij' vast. „Ik wou dat we konden trouwen. De admiraal zei, dat je veertien dagen ver lof zal krijgen". „Valda, ik ben absoluut in jouw han den". - „Guy, liefste, vindt je het niet naar om met mij te trouwen?" „Vertel geen nonsens", zei hij lachend. „Ik heb zooveel verdriet gehad sedert ik je met Stella samen heb gezien. Maar daar wil ik nu niet meer over praten. Dag schat". Toen de piketboot wegvoer, zag ze hem op het dek staan en er kwam een droevige uitdrukking in haar oogen. In het hotel pakte ze dadelijk haar koffer en nam den eersten den besten trein naar Londen. Op haar kamers vond ze een briefje van den baron, waarin hij haar vroeg hem dadelijk te telefoneeren. Ze deed het en een uur later was hij bij haar. Hij ondervroeg haar nauwkeurig en zij ant woordde schijnbaar openhartig. „Ik kan Londen elk oogenblik moeten' verlaten. Ik kom morgen vroeg terug' er ik wil zien hoe je de rapporten behan delt als ze binnen komen. Heb je nog iets van Hallam kunnen krijgen?" ëxposeerde merken. Zoo zijn er ditmaal wat de personenauto's betreft: 21 auto merken van Amerikaanschen oorsprong 12 van Engelsche nat'onaliteit, 10 Frai, sche en evenveel Duitsche, 2 Italiaan sche en v,an België, Nederland en Tsje cho-Slowakije elk een merk aanwezig Voor de vrachtautomobielen en trailer: zijn de getallen 18 Amerikaansche, II Nederlandsche, 10 Duitsche, 3 Engel sche, 2 Fransche), 2 Zwitsersche merken alsmede 1 Tsjecho-Slowaaksch en 1 Zweedsch merk. Met recht mag deze tentoonstelling dus internationaal ge noemd worden. Wat de motorrijwielen aangaat, vin den we Duitschland en Engeland verte genwoordigd elk met 13 merken, Neder land met 8 merken, België Amerika, Frankrijk, Oostenrijk, en Zwitserlandf resp. met 3, 2 an 1 merk. Ook nieuw tjes zal men ongetwijfeld kunnen vin den. Op een enkel wees spr. spec'aal, nl. den krukasloozen motor van Jaffa en de installatie voor houtgas. DE DISTRIBUTIE VAN GOEDKOOPE LEVENSMIDDELEN DOOR KERKELIJKE INSTELLINGEN. Voortaan zonder bemiddeling van de gemeente en onder rijkscontrole. De minister van sociale zaken heeft aan de gemeentebesturen o.m. het vol gende medegedeeld: Met betrekking tot de distribut e van goedkoope levensmiddelen aan armlastigen, die ondersteund worden door kerkelijke instellingen van welda digheid, 's bepaald dat, gezien den in beginsel strikt verirouwelijken aard van dezeft'vorm van armenverzorging en de gerezen principiëele bezwaren tegen bekendmaking V,an de namen der in ondersteuning zijnde personen, in den vervolge de verstrekking van de van wege het departement van sociale za ken verkrijgbaar gestelde goedkoope levensmidd|elen door die instellingen,' desgewenscht zelfstandig en dus niet meer door het gemeentelijke orgaan kan geschieden. Ten opz'chte v,an de distributie van deze groep van armlastigen zal dus kunnen worden volstaan met een opga ve door de betrokken instelling van weldadigheid aan het gemeentelijke or gaan van het aantal personen dal bij haar in ondersteuning is, van hun om standigheden en van hun gezinsformatie. De instellingen betrekken dan de le vensmiddelen v,an de gemeente ter ei gen distributie. Zij moeten echter aan- teekening houden van de namen der ondersteunden, hun gezirtsfbrmat'e enz. Tevens moeten zij een -yerstrekkings- lijst aanleggen en een voorraadstaat. De controle op deze distributie wordt niet door de gemeentebesturen, doch uitsluitend uitgeoefend door den rijks controledienst voor de levensm ddelen - distributie. De inzameling van gelden voor het kleeding-, Schoeisel- en dekkingfonds. Binnenkort zal de tweede en laatste verdeeling plaats hebben van gelden uit het kleeding-, schoeisel- en dekking fonds. In verband hiermede wordt de inza meling, overeenkomstig den oorspron- kelijken opzet ervan, thans geheel ge ëindigd, waarom de minister van sociale zaken, prof. mr. Romme verzoekt van Zaterdag den 22en dezer af g'een gelden meer op de postrekening 141400 te stor ten en geen briefkaarten met postzegels ten behoeve van het fonds meer te zen den. Het heeft der regeering groote vol doening geschonken, dat het werkende deel van het Nederlandsche volk zoo spontaan en in zoo grooten getale aan den oproep van minister Romme gevolg' heeft gegeven. Het bedrag der ingeza melde gelden heeft dan ook de ver wachting overtroffen. Aan duizenden kon dientengevolge „Daar had ik geen gelegenheid voor. Er werd geen verlof gegeven om aan wal te gaan, maar ik denk wel dat hij zal schrijven zoodra hij kan". De -baron ging laat weg, maar Valda had geen lust om naar bed te g'aan. Ze herinnerde zich alles wat Guy gezegd had en toen ze Stella's naam had ge noemd, had ze de uitdrukking van zijn oogen gezien. „Hij heeft haar nog lief", zei ze be droefd in zichzelf. Voor de eerste maal. begon zij te twij felen aan haar macht om hem te win nen. Hij was zoo standvastig, zoo trouw, maar spoedig troostte zij zich met de ge dachte, dat zij nu gauw getrouwd zou den zijn en dat ze dan een betere kans zou, hebben en eindelijk Zou slagen. ,j,Jk zal maken, dat ik hem waard wordt", zei ze hartstochtelijk, HOOFDSTUK XLVHI. Den volgenden morgen kwam Sylves ter bij Valda en ze kreeg het druk. On der zijn toezicht deed ze het werk voor derf'baron en voerde zijn bevelen nauw keurig' uit. Oostenrijk-Hongarije had de noodlottige nota aan Servië gezonden, maar nog steeds geloofde niemand dat er een oorlog zou uitbreken, waaraan bijna geheel Europa zou deelnemen. Toen kwam de oorlogsverklaring van Oostenrijk-Hongarije en Valda wist, dat het maanden zou duren voor ze Guy te rug zou zien. Neem toch de nieuwe verstèrkte Abdijsiroop, het middel dat op bijna wonderbaarlijke wijze Uw hoest bedwingt. Akker's Abdij siroop werkt snel en krachtig bij hoesten, bij kou op de luchtpijpen, bij beginnende en chronische bronchitis en helpt heerlijk bij borstbenauwdheid en asthma-aanvallen. De uitsluitend van plantaardigen aard zijnde werkzame bestanddeelen uit oude geneeskruiden welke Abdijsiroop een wereld-vermaardheid heb ben bezorgd, werden in de nieuwe verstèrkte Abdijsiroop nog uitgebreid door de toevoeging van de hoest-bedwingende stof „codeïne", die moet beschouwd worden als het krachtigste mid del ter verdrijving van den hoest en van alljtn- De plantaardige extracten, in Abdijsiroop vejr-, werkt, werken als balsem op de ontstoken slijm vliezen van Uw borst en keeil, die daardoor worden geheeld en versterkt. Om zijn gelukkige samen stelling noemt men terecht de nieuwe verstèrkte Abdijsiroop,,'s Werelds béste Hoest-sipoop". Flacon 90 ct., f 1.50, f 2.40, f 4.20. Overal verkrijgbaar. Hoe grooter flacon, hoe voordeeliger het gebruik. (Ingez. Med.) een niet onbelangrijke tegemoetkoming in kleeding, schoeisel en dekking wor den verleend. Het is voor deze geholpèneri, dat de minister op de Nederlandsche pers een beroep doet, om zijn dank aan allen, die op eenigerlei wijze hebben medegewerkt om de actie te doen slagen, over te brengen. DE NATIONALE FEESTDAG. Het C.N.V. adresseert over het „inhalen" er van. Het dagelijksche bestuur van het Christelijk Nationaal Vakverbond heeft aan den minister van sociale zaken een adres gestuurd, waarin het schrijft: Met teleurstelling hebben wij kennis genomen van de beschikking van Uwe Excellentie, waarbij een algemeene overwerkvergunning is verleend aan hoofden of bestuurders van ondernemin gen in wier fabrieken en werkplaatsen op den komenden- nationalen feestdag', geen arbeid wordt verricht. Wij hadden iets anders verwacht. Wij hadden verwacht, dat door Uwe Excel lentie, namens de regeering, het verzoek tot de ondernemers zou zijn gericht, op den nationalen feestdag vrijaf te geven met behoud van loon, opdat deze nati onale feestdag ook door de arbeiders als feestdag zou kunnen worden gevierd. Aan de arbeiders op dien dag vrijaf te geven, met de bepaling, dat de verzuim de uren moeten worden ingehaald, schijnt ons weinig in overeenstemming met het karakter van den dag, die naar wij allen hopen, een groote vreugde aan ons volk zal bereiden. Tegen het in bepaalde gevallen, in dien bij spoedorders e.d„ voor bepaalde ondernemingen, het inhalen van ver zuimde uren noodzakelijk zou zijn, ver- leenen van een overwerkvergunning, hebben wij uiteraard geen bezwaar. Maar wel gevoelen wij ons verplicht, u ons bezwaar kenbaar te maken, tegen een regeling, die er als algemeene rege ling van uitgaat, dat arbeiders slechts dan aan nationale feesten mogen deel nemen, indien de verzuimde uren door hen later worden ingehaald. „Kunt u me zeggen waar hij nu is?" vroeg ze aan Sylvester. Zij ontmoetten elkaar met toestem ming van den ouden heer Hallam in Ry- derstraat. „Ik kan u niets zeggen. Ik weet het zelf niet", antwoordde de agent. „Duitschland heeft Rusland den oorlog verklaard", eindigde hij ernstig'. „Dus dat beteekent „Oorlog", antwoordde hij beslist. „Ik hoor dat de baron weer in Londen is", „Ik heb hem nog niet ontmoet", riep zij verschrikt. „Ik dank niet dat hij langer dan een paar uur zal blijven. Dit land is te ge vaarlijk voor hem. Ik moet nu gaan, maar ik moet u later op den dag nog eens spreken." Hij nam de voorzorg alleen weg te gaan en zij bleef nog eenige minuten. Voor ze vertrok kwam mijnheer Hallam in de kamer. „Ik moet eens ernstig met u praten. Vanmorgen kreeg ik een brief van me vrouw Cameron...." „Die draak", zei ze minachtend. „Ik mag die dame zelf ook- niet, maar zij is dol op haar dochter. Het schijnt, dat juffrouw Cameron lang' niet goed is". „Ze kwijnt zeker weg. Ik heb niets geen medelijden met haar. Stella heeft haar. kans gehad. Het is haar eigen schuld". W (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 5