T op sLot JKê 11 KUNST EN WETENSCHAP. 21-30 JANUARI 1938. Ferdinand Bolstraat 1 55 AMSTERDAM. Geopend van 10-5 u. en 8-1 Ou. Toegangsprijs f.1.- incl. bel. SLUITING ZONDAG 30 JAN. 5 u. M MESHtSZAMfÜ. SEMINSD NIEUWS. LAATSTE BERECHTEN. ABWERTENTIEN. KERK EN SCHOOL 0. EN W. SOUBURG. AUTOMOBIELÉM EM MOTORByvs/l EAET"H RECHTBANK TE MIDDELBURG, Zitting van Vrijdag 21 Januari, De volgende zaken werden behan- deld. Diefstal van een auto. J. W„ 21 jaar, expediteur, vroeger te Axel, tnans gedetineerd in het nu.s van bewaring tg Middelburg, had zich ie verantwoorden wegens diefstal van een vierwieLg motorrijtuig met toebehooren, toebehoorende aan j. Sukkel, gepleegd op 11 November 1936 te Axel. Verdachte was verschenen en werd rechtskundig bijgestaan door mr. W. Vermaas advocaat te Middelburg. De getuige J. Sukkel, autohandelaar te Middelburg, bleef bij zijn destijds af gelegde verklaringen. De waarde van al les was ongeveer 1500. De auto werd later onbeheerd in Luik teruggevonden. Het reservewiel en enkele andere din gen waren weg. Verdachte's vader had van getuige een Dodge-vrachtauto ge kocht. Verdachte door den president onder vraagd, erkende met den wagen te zijn weggereden. Hij verkocht het reserve wiel om benzine daarvoor in de plaats te koopen. Sukkel had een vrachtauto aan zijn vader verkocht, die 40.000 km zou hebben geloopen, terwijl zou zijn gebieken dat het 140.000 km was. Daar over was verdachte ontstemd en daar om is hij er met de personenwagen van Sukkel vandoor gegaan. De officier van justitie requisitair ne mende, zeide, dat het verweer van ver dachte ten aanzien van de vrachtauto van zijn vader geen excuus is om zoo te handelen zooals hij deed. Spr. achtte de feiten ernstig en eischte 4 maanden ge vangenisstraf. De verdediger zeide, dat verdachte geen recidivist is. Verd. was zeer ver bolgen op Sukkel, het verontschuldigt de daad van verdachte niet, maar maakt die wel verklaarbaar. Er is vólgens plei ter hier geen sprake van een gevaarlijk mensch. Pleiter verzocht de rechtbank aan verdachte een voorwaardelijke straf subs, gedeeltelijk voorwaardelijk en on voorwaardelijk op te leggen. Een valcshen naam opgeven. W. I,, de G., 40 jaar, molenmaker, Groede, was in hooger beroep gekomen van een vonnis van den kantonrechter te Oostburg van 25 November, waarbij hij wegens het opgeven van een onjuis- ten nham werd veroordeeld tot 15 of 15 dagen hechtenis. Verdachte heeft op 9 Juli te Sluis, toen hem, in verband met een overtre ding van het Motor- en Rijwielreglement door den marechaussee J. Schipper naar zijn naam werd gevraagd, in strijd met de waarheid opgegeven, dat zijn naam en voornaam waren ,,'t Zelfde, 't Zelfde". Eisch bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. Aanrijding. M. de.K,, 47 jaar, koopman, Goes, was in hopger beroep gekomen van een von nis van den kantonrechter te Middel burg van 17 November, waarbij hij we gens overtreding der Motor- en Rijwiel- wet was veroordeeld tot 10 of 10 d. h. Verdachte heeft op 11 September te Goes, rijdende op een rijwiel en daar mede plotseling naar links zwenkende, M. van de Velde die hem tegemoet kwam rijden, aangereden, waardoor deze kwam te vallen. Eisch bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. Ondeugdelijke boter. P. A. B„ 49 jaar, veehouder te 's Heer Hendrikskinderen, was in hooger beroep gekomen van een vonnis van den kan tonrechter te Middelburg van 10 Nov., waarbij hij wegens overtreding der Bo- terwet veroordeeld werd tot 10 of 10 dagen hechtenis; met last tot open baar making van den zakelijken inhoud van het vonnis, op kosten van den ver dachte in de Provinciale Zeéuwsche en Middelburgsche Courant, waaronder be grepen de Goesche Courant. Verdachte heeft op 20 Augustus te Goes door zijn dochter doen leveren een hoeveelheid van ongeveer 11 kg boter, welke een vetgehalte bezat van onge veer 65 pet., althans van minder dan 80 pet. Eisch bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. De verkeerde kant van den Ifc* n MWeÉ' M. was in beroep gekomen te- ÖL A Tnn van de" kantonrechter pf l'aar> accountant te Goes, waarbij hij wegens overtreding der Motor- en Rijwielwet werd ontslagen van alle rechtsvervolging. Kltidaci-re hefft°P 5 November te Krabbendijke als bestuurder van een vierwielig motorrijtuig zich met dat mo torrijtuig begeven op het voor het ver keer uit tegenovergestelde richting be stemde weggedeelte waar het uitzicht niet vrij was. Eischt vernietiging van het vonnis van den kantonrechter, thans 0.50 of 1 d. h. Vonnissen, De volgende vonnisen werden uitge sproken: P; E, v. H.,. 42 jaar. echtgenoote van A. de V. te Hulst wegens meineed 3 maenden gevangenisstraf. A. H., 24 jaar, bietendrager te Z,aam- siag en E. F. 'V., 30 jaar, bietendrager te Vogelwaarde, wegens het aan zijn schuld te wijten zijn dat gevaar ont staat voor het verkeer door mechani sche kracht over een spoorweg; ieder i lü ot 5 dh. A, H, de M., 26 jaar, koopman te De Klinge (België), thans gedetineerd in het huis van bewaring te Middel burg, wegens openbare schennis van de eerbaarheid; 3 maanden gevangenisstraf met .aftrek voorarrest. P. C. d. B., 49 jaar, caféhouder te VI ssingen, thans gedetineerd in het huis van bewaring te Middelburg, we gens heling en wegens het opzettelijk bevorderen van ontucht door anderen met derden; drie maanden en twee we ken gevangenisstraf met aftrek voor arrest, opheffing gevangenhouding en onmiddellijke invrijheidstelling, R, A. V,, 31 jaar, huishoudster te Vossingen. thans gedetineerd, wegens van het opzettelijk bevorderen van on tucht door anderen met derden eene gewoonte maken; zes weken gevange nisstraf, YMUIDER VISCHSORTEERDER STAAT TERECHT. Tegen and-lid der Proy. Sta ten vijf maanden gevange nisstraf geeischt. Voor de Haarlemsche rechtbank stond gistermiddag terecht de vischsorteerder K, van S., oud-lid van de Provinciale Staten van Noord-Holland, voor de Na- tionaal-Socialistische beweging, die er van verdacht werd op 25 Augustus j.l. in de rijksvischhal te Ymuiden visch weggenomen te hebben. Een politiebeambte van het staats- visschershavenbedrijf, die van S. tevo ren reeds had gewaarschuwd, had rich op 25 Augustus verdekt opgesteld, op een zolder van de vischhal, vanwaar hij verdachte in het oog kon houden. Deze had op een zeker moment eerst om zich heen gekeken en daarna driemaal een paar visschen in een kist gegooid, waarin dat soort visch nooit gesorteerd wordt. Doordat op een moment op een botter een ongelukje gebeurde, kon de politie man eerst eenïgen tijd later een onder zoek instellen. De vischen waren toen echter weer uit de kist verdwenen. Deze kist stond toen op een zeer ongewone plaats. Verdachte ontkende, dat hij visch had willen wegnemen. Een wachfsman ver klaarde, dat de kisten inderdaad niet op de gebruikelijke {plaats stonden, doch volgens 'andere getuigen was dit niet iets ongewoons. De politie-beambte zei- de echter dat hij gedurende de vijf jaar dat hij bij de vischhal in dienst was, nog nooit had gezien dat men de bewuste kisten voor het sorteeren van de visch- soort, waarmede verd, bezig was, had gebruikt. De officier van justitie achtte het be wijs geleverd en eischte gezien het feit dat er vaker visch in de hal te Ymuiden gestolen wordt, vijf maanden gevange nisstraf. De verdediger pleitte op juridische gronden vrijspraak. Verdwenen meisje terecht. Sinds de vorige week Zaterdag werd te 's-Gravenhage vermist een 16-jarig dienstmeisje, Johanna Hubertina Theo dora van der Lee. Op 10 Januari jl. ver liet het kind in overspannen toestand de ouderlijke woning, nadat zij kort te vo ren had gezegd zich te zullen verdrin ken. Gisteren is het meisje echter uit eigen beweging in de ouderlijke woning teruggekeerd. Het heeft verklaard met een vriendin naar Amsterdam te zijn ge weest op zoek naar werk. Het tweetal had de nachten in logementen doorge bracht. Drieling geboren. In het gezin A. van P. te Nieuwe Schans is vanochtend een drieling gebo ren. KUNSTFILMAVOND. De Muze der Filmkunst! Naar ik hoor, waarde vriend; zijt gij g'steren- avond naar de bijzondere filmavond in de City-Bioscoop te Middelburg ge weest? De Bioscoopbezoeker: Uwe inlichtin gen zijn ju st; ik ben er geweest. De M,i! En welke indrukken hebt Gij er op gedaan? Zijt Gij er ontroerd, ver rijkt door innerlijk schoonheidsbeleven, van weergekeerd? De Bb.J Och, wat zal ik U zeggen. Jullie muzen hebt altijd zooveel noten op je zang, en jullie werkt altijd met zoo dikke stadhuiswoorden en zoo. ik heb me best geamuseerd hoor.... De M.: Geamuseerd? Maar sta me toe, mijn vriend, gaat Gij daarom naar zi,tVe .'vonden? De Bb.: Nou ja, hoor-eens dat moet je nu ook weer dadelijk zoo nauw niet nemen. Ik bedoel n et, dat ik reuze- pret gehad heb al moest ik wel ef- fentjes grinniken om die ouwe tante in de tweede film, die de deur niet uit mocht m,aar ik bedoel, 't was tóch best wel aard g hoor.... De M.; wel aardig, zoo zoo. Dus niet amusant en ook niet diep-ontroerend, maar wel aardig. Zijt Gij daarmede te vreden? Be Bb,: tevreden, tevreden, nou ja, waarom niet? Kijk eens; die eerste film was lang' niet slecht hoor. Die pastoor had een moo'e kop, en ESiza- beth ook, al werd je soms akelig van d'r hysterische blik, en Anna was een lief boerekind, en of-d-r nou wonderen bestaan of niet heeft deze film niet op- "gelost, maar d'r was hier en daar toch heusch wel goed spel van de hoofdper sonen in, en er waren ook echt wel ,ar-. t'stieke opnamen bij hoor.... D|! M.; Ik neem het gaarne aan, het komt meer voor. Iedere vakman ver staat het vak tegenwoordig, maaf of dat nu met filmkunst met een gróóte K te maken heeft; die onder mijn hooge beschcminö geplaatst is?.... De Bb,: Hoor ereis, juffrouw, dat kan allemaal wel zoo wezen, maar ik vond die eerste film toch maar een béste film: d'r werden je nog eens ernst ge gedachten over ziekte en dood bijge bracht en zoo en een ernstig woordje op z'n tijd, al is het ook in de bioscoop, dat vind ik wel een erg best ding. De M.: En vervolgens, mijn vriend, toen Gij dus, om zoo te zeggen) Uwe port'e ernst te pakken h,adt, wat hebt Gij toen, om in den U zeker wél lig- genden maaltijdstijl te blijven, tot na gerecht gehad? De Bb.: Een echte fijne griezelfilm. Mensch, dat was me effen een lekkere radauw! Zoo'n geheime-dienst-film van een bende schurken onder aanvoering van Peter Lorre als opperschurk. Alle- machies, en aan het einde als slot-apo- theose, om zoo te zeggen, een reguliere belegering van het schurken-fort midden in Londen, met een heel bataljon politie, en met geweren. En schieten, me lieve meid, het leek wel oorlog. Nou, en toen zou het dochtertje van de held vermoord worden, en toen zette de eigenste pa, die ook in de macht der schurken was, d'r door een dakvenster in de goot, en toen ging de scherpschutter van de schurken d'r achterna, maar d'r moeder stond beneden en die heeft die scherp schutter toen doodgeschoten, zie je, want die moeder was óók scherpschut- teres, weet-je. Maar,- als ik vragen mag, mejuffrouw de Muze der filmkunst, waarom laat U mij dit alles vertellen? U zal 't zelf toch ook wel allemaal haarfijn gezien heb ben? De Muze: Neen, mijn goede vriend, i k ben er gisteravond niet geweest. Ja, heusch, ei zijn automobilisten, die hun wagen niet afsluiten als ze hem onbeheerd laten' staan I Ideaal, zooietsvoor los- loopende jongens om zoo'n auto even te „leenen"' voor 'n „vro'olijken avond En wat erop volgt Politie rechtbank Brengt hen niet in verleiding: sluit uw af II auto DE PRINSES WANDELT IN HET I PARK VAN HET PALEIS. H.K.H. Prinses Juliana heeft vanoch tend een korte wandeling in het park achter het paleis te Soestdijk gemaakt. AUTORIT VAN PRINS BERNHARD. j Ietwat later dan gewoonlijk, is Prins j Bernhard hedenochtend weder uitgere den voor het maken van zijn dagelijk- schen autorit. Even over twaalf verliet de beige „Cord", waarin de Prins naast den chauffeur gezeten was, het paleis en vertrok in de richting Baarn. DE 26e R.A.L-TENTOONSTELLING GEOPEND. De lasten, waaronder het weg verkeer gebukt gaat. Onder groote belangstelling is heden middag te Amsterdam de 26e R.A.I.- ten toonstelling door den minister van waterstaat, mr. dr. ir, J. A. M. van Buu- ren geopend. Voordat de minister de opening ver richtte, heeft de voorzitter van de R.A.I., de heer J. Leonard Lang, een welkomst woord gesproken, waarin hij er op wees dat, niettegenstaande onze goede we gen en bruggen, de toeneming van het aantal motorvoertuigen, ook in verge lijking met andere landen, uiterst gering is geworden. Spr, zeide met nadruk, dat het wegtransport overmatig is belast en hij sprak de hoop uit, dat de regeering het groote economische belang van de gezonde ontwikkeling van het wegtrans port zal willen inzien. Minister Van Buuren noemde het or- ganiseeren van deze tentoonstelling een kloeke daad. Het verheugde spr., dat er thans in de statistiek van het aantal motorrijtuigen weer een opwaartsche tendenz is te be speuren; bij vergelijking met andere lan den kan deze tendenz gering schijnen, maar men moet zich hierbij toch wel rea- liseeren, dat de verhoudingen elders zeer belangrijk van de onze kunnen afwijken. Het trof spr., dat de voorzitter een iet wat somber beeld heeft gegeven van de lasten, waaronder het wegverkeer ge bukt gaat. Elders is door de regeering reeds als haar standpunt verkondigd, aldus spr., dat zij erkent de zwaarte van de lasten op het motorverkeer drukkende, maar dat zij daarin op het oogenblik geene verlichting kan brengen giet het oog op de eischen van het budget. Spr. zou in dit verband ook nog eens de aandacht willen vestigen op de zeer hooge bedragen, welke de overheid in hoofdzaak ten bate van het moterver- keer voor haar rekening neemt. Op de verkeersfondsbegrooting voor 1938 is rond 26 millioen uitgetrokken om aan de rijkswegen te verwerken en meer dan 10 millioen voor bruggenbouw. Let men nu verder op de uitgaven van provincies, gemeenten, waterschappen en andere lichamen voor de onder hun beheer staande wegen, waarbij men toch zeker wel op eenige tientallen mil- lioenen per jaar moet rekenen, en denkt men dan voorts aan de nog enorme pro gramma's van verdere wegenaanleg en wegverbetering, dan gelooft spr. toch wel te mogen zeggen, dat dé belasting opbrengst van het motorverkeer een nuttige bestemming vindt. Op twee factoren wilde de minister tenslotte wijzen, die gelukkig een com- penseerende werking uitoefenen ten op zichte van den last der overheidshef- fingen. En wel in de eerste plaats op de daling van den benzineprijs, en in de tweede en voornaamste plaats, op de zoo prijzenswaardige activiteit van de auto-industrie inzake het naar beneden brengen van de vervoerskosten, o.a. door lager brandstofgebruik tengevolge van zuiniger motoren, grootere econo mie in bandengebruik door prijsdaling en verbeterde constructies en lagere aanschaffingskosten van de motorrijtui gen zelf. Spr. verklaarde vervolgens de tentoonstelling voor geopend. Arrestaties in verband met een 4 jaar geleden gepleegden overval. De marechaussee te Sittard heeft in verband met een overval, welke in Oc tober 1933 op den 67-jarigen landbou wer R. T. te Ophoven (gem. Sittard) is gepleegd, aan de gevolgen waarvan de alleenwonende oude man enkele da gen later overleed, vier personen uit Sittard aangehouden. Drie van hen, de gebroeders van der D. en zekere G. zijn na verhoor op vrije voeten gesteld, doch de vierde, zekere K., bevindt zich nog in arrest. Dr. J.. H. Gunning J.H.Z, 80 jaar. Op Zondag 23 Jan. a.s. hoopt dr. J. H. Gunning J.Hz., emeritus-predikant van de Ned. Herv. Gemeente te S e r o o s- kerke (W.) zijn 80sten verjaardag te vieren. Dr. Gunning werd nu 80 jaar geleden te Hilversum geboren, waar toen zijn vader predikant was. Op 11 December 1881 werd hij door zijn vader te Wilhelminadorp bevestigd. Verder diende hij de gemeenten Ben- nebroek, Leiden (waar met de uitgave van „Pniël" een begin werd gemaakt) en Utrecht. In 1913 werd dr. Gunning pred.- directeur van het Diaconessenhuis te Haarlem. Toen hij zich later weer be roepbaar stelde, werd in 1920 een be roep aangenomen naar S e r o o s- kerke (W.) waar hem tegen 1 Nov. 1924 eervol emeritaat werd verleend. Dit wil niet zeggen dat daarmee de rusttijd aangebroken was. Als jong pre dikant is dr. Gunning begonnen met het schrijven en hij is er mee doorgegaan. Ned, Herv. Kerk. Ds. P. Brakman te Oudkerk heeft het beroep naar Apeldoorn (Vereen, van Vrijz. Herv.) aangenomen. BURGERLIJKEN STAND. Middelburg. Bevallen: M, C. Alma, geb. Ooms d.( H. C. Korstanje, geb. Beekman d. Overleden: L, Boone wed. A. Bos- sckaart 87 j., E, M. Barentsen wed. J. Bosschaart 80 j., W. P. Baerendse wed- L J. Ruijtenburg. Ondertrouwd: W. F. Geldof jm. 28 p en M, J. Wondergem jd. 27 j. Goes. Ondertrouwd. P. C. Ventevogel jm, 25 j. en H. E. de Dreu jd, 20 j. Overleden: I. Luteijn 81 j. wedn. N. Temperman. Vlissingen, Van 17 tot 20 Januari. Getrouwd: F. J. Dr es 53 j. en A. van Vessem 57 j.; L. Gunter 24 j. en S. C. de Wblff 22 j. Bevallen: C. M. van Aken geb. Blink- hof z.; E, Kamermans geb. Clemens z.; P. C, van de Velde geb. Belfroid z.; M. Schot geb. Bronke (levenl.) Overleden: A. Caljé 74 j. wedn. v:an H, van Dalen; G, E. C. Vanmol 18 j.; T. Holkamp 66 j, (V.C.) 476STE STAATSLOTERIJ. 5e Klasse, 4e lijst. Trekking van Donderdag 20 Jan. Hooge prijzen. 1.000: 3687 5718 13765 Prijzen van f 70: 12898 NIETEN. 12903 13940 20988 Abonnem aten en Advertentiën voor dit blad v/orden aangenomen door den Agent - M. DE WITTE Marnixplein, West-Souburg. Geboren ALBERT FRANCOIS. C. P. VAN KOOTEN— VAN AMSTEL. J. A. VAN KOOTEN. Koudekerke, A 61, 19 Jan, 1938. Heden overleed, na ben langdurig lijden, onze gelief de Man, Vader, Behuwd- en Grootvader, de Heer JAN THEUNIS BUT, in leven Sergeant-Majoor- Ziekenverpleger bij de Kon. Marine, in den leeftijd van 59 jaar. Middelburg: Wed. J. J. BUT— SCHRIJVER. Vlissingen: JOHa. DE SMIT—BUT. E. DE SMIT. RINIE. Middelburg: JAC. BUT. A. M. T. BUT. J. BUT. En Verloofden. Middelburg, 20 Januari 1938. St. Janstraat 38. De begrafenis zal plaats hebben op Maandag 24 Janu ari. Vertrek van het sterfhuis 12 uur. -

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 3