Bi-mm ZEELAND. SyiTENUNS. rniurs' 111 BEURS VAN AMSTERCAa. SOES. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. BELGIË. FRANKRIJK. DUITSCHLAND. ENGELAND OOSTENRIJK. POLEN. PORTUGAL RUSLAND. VERRE OOSTEN. VER. STATEN, SS L4NPEN HST? v. 7 *C' - Zij geven mild, over vloedig liclit, en ver bruiken slechts luttele centen aan stroom per avond i In Zuid-Chiria zijn Japansche marine- j troepen er gistermiddag opnieuw niet De Spaansche burgeroorlog, j in geslaagd aan land te gaan op het eiland Hainon. Gesteund door een he- BOMMEN OP &EN BRP-SCH SCHIP, vig luchtbombardement hebben 200 man Tijdens een bombardement van Tara- Japansche' marinetroepen pogingen in i gon door drie vliegtuigen van de lucht- het werk gesteld de haven Joelin op het macht van Franco zijn enkele bommen uiterste Zuiden van Hainan -te bereiken, terechtgekomen op het Britsche schip Zij werden na een uur strijden door de „Tnorpeness dat in de haven voor an- Chineesche kutswacht teruggeslagen, ker lag. Vier leden van de bemanning Hooge officieren terechtgesteld, werden zoo ernstig gewond dat ze kortUit Hankau wordt gemeld, dat negen daarop aan hun verwondingen bezweken, personen wegens plichtsverzuim terecht- Verschillende andere opvarenden werden gesteld zijn. Tot de geexecuteerden be deels ernstig, gewond. Het schip liep hooren een commandant va neen lege- ernstige schade op. i corps, een rechter van den krijgsraad, Amerikaansch schip door ioor" twee regimentscommandanten en de chef logsschepen van Franco aange- yan een telegraafkantoor. Namen zijn houden, n;et bekend gemaakt. Het Amerikaansche tankschip „Ken- i tucky Chief" is ten Noorden van de Incident aan de Estlandsch-Russische Balearen door oorlogsbodems van de j grens, vloot van Franco aangehouden en op- Het telegraafagentschap Elta deelt gebracht; waarschijnlijk naar Palma. Het mede, dat gisteren een groep Sovjet schip had 7000 ton petroleum aan boord Russische grenswachten over het ijs van bestemd voor de Spaansche regeering, het Peipsi-meer op Estlandsch grondge- Het schip was 18 Nov. uit Port Art- bied is aangeland. Zij hebben verscheiden hur in Texas vertrokken met een be- Chineesche kustwacht teruggeslagen, manning van 35 Amerikanen. Het heeft Na een waarschuwingsschot van een C Unilêver 156% een lading petroleum naar Barcelona -Estlandsche patrouille openden, de Sov- C Am. Car en Foundry 19% gebracht en is van daar naar Batoem jet-Russische grenswachten het vuur op C Anavonda Cop 25%25%-24% vertrokken. Het schip keerde thans naar de Estlandsche patrouille, die het vuur C Bethlehem St. 46—46%-% Eerste noteering is vorige koer(en) daarachter officieele noteering van-he den; r- beteekent geen noteering ontvangen. Denemraken Oblig. 1926-5 102% Amsterdam 1936-3% 101%101% Zeeuws. Hyp. B-4 100 Cities Service Cy. P. 1958 5 41%41% A Amsterd. Bank 161462% A Pref. Jurgens A 137 A Ned. Gist- en Spiritusf, 500 A De Schelde N.B. 57%—56% C Am. Smelt en Ref. 3939% A Born. Sum, H.M. 186f86 j A Houth. Alberts 96%—96% C Un on Pac. Rr. 6260% C Int. Nickel Cy. 37% Ned. 1000-4 100%—100%-% O. Indië 37 1000-3 97%—9r% Engeland 1960-90 4 84%—84% A Koloniale Bnk. 135135% A N.I. Hbk. 1000 138%—140 C Ned. H. M. 1000 159%—156 A v. Berkels Pat. 65%—65% C Calvé-Delft 9494%-% A Philips Gem. B. afg. 312%— 319%-17% BEURSTHERMOMETER VRIJDAG Kubbsr Merkt Amerika Schepen Knnlnkl Wettig. Untie««r Tabak - Philips H.V.A. ÜbLK«rkf~ Suiker Gedeponet* (Ingez. Mea.) De kerkdiensten. Naar wij vernemen zal van Zondag af de klok niet meer geluid worden op het tijdstip van aanvang van de kerkdiensten der Hed. -Herv. gemeente doch vijf minu ten tevoren. Zulks opdat de diensten op den aangegeven tijd kunnen beginnen. CHR. LANDARBEIDERS OP WALCHEREN. Donderdagavond hielden te Middel burg het district Walcheren van den Nederl. Chr. Landarbeidersbond zijn jaarvergadering onder voorzitterschap van den heer J. Janse te Vrouwenpol der. Veertien afde'elingen waren verte genwoordigd. Uit de jaarverslagen bleek, dat het ledental vrijwel gelijk gebleven is en 450 bedraagt. Er was een batig saldo van 91. De heer A. Francke te Grijpskerke sprak over „Verbindend en onverbin- dendverklaring van ondernemersover eenkomsten en bepalingen van collectie ve arbeidsovereenkomsten". Enkele vragen hierover werden nog door den inleider beantwoord. Paard op hol door blaffenden hond. BORSSELE. Hedenmorgen is een voor een kar gespannen paard geschrok ken van een hond, die blaffende voor de pooten van het paard liep. Het paarc sloeg op hol en de voerman J. Paarde- kooper wonende alhier, viel van de kar en.kwam in een diepe sloot langs den weg terecht. Onmiddellijk kwam de heer J. de Voogd, voor wiens woning het on geluk gebeurde, te hulp en hielp P. op het drage. Deze kon zich na ten huize van den heer De Voogd wat tot zichzelf te zijn gekomen, naar dokter Kieviet begeven, omdat hij dacht een arm te hebben gebroken. De geneesheer stelde vast, dat dit. niet zoo was en dat er al leen sprake was van kneuzing. Het paard was door J. Boone met den kar op een weiland gejaagd en is daar gegrepen. Een jongentje, dat op den kar medereed sprong, er af en bekwam geen letsel. WOLPHAARTSDIJK. Woensdag avond hield de pi, ,afd. van den B. V L. haar algemeene vergadering in de zaalvan den heer J. Poleij, onder lei d'ng van den beer I. A. N. van Oeveren burgemeester. De secretaris de heer Van Kleunen bracht verslag uit over het afgeloopen jaar. De opkomst bij de schietoefeningen liet te wenschen over. Besloten werd dan ook dat voort- Barcelona terug. De bombardementen op Barce lona en Valencia, Officieel wordt medegedeeld, dat door het groote bombardement van Barcelona door vliegtuigen van Franco 142 men- schen gedood zijn en ongeveer 200 ge wond. D luchtaanval, die gisterenmorgen op Valencia is gedaan, heeft drie dooden geeischt, terwijl 18 menschen gewond werden. Vier gebouwen werden ver woest. De zes aanvallende vliegtuigen lieten 18 bommen vallen. Verwoede gevechten bij Teruel. Volgens te Salamanca van de zijde der opstandelingen verstrekte inlichtingen, wordt het rechtsche offensief aan het front van Teruel krachtig voortgezet. De infanterie is opgerukt in het bergmas- sief ten Noorden der stad en marcheert op naar Tortajada en Valdecebro. Sinds drie dagen zijn de rechtschen over een diepte van zes kilometer en een breed te van tien kilometer opgerukt. Het aantal gevangenen is groot. In het officieele legerbericht van de regeering te Barcelona wordt medege deeld, dat de slag, die gisteren aan het front van Teruel geleverd is, tot de verwoedste gevechten van den burger oorlog kan worden gerekend. De op standelingen, die door talrijke vliegtui gen gesteund werden, deden heftige aan vallen op de vlakte en de heuvels van Celadas, doch zij werden teruggeslagen. Na zware verliezen geleden te hebben, konden de opstandelingen zich van Mu- leton meester maken. De vijandelijke ruiterij, die de stel'ingen der regeerings- troepen trachtte binnen te dringen, kon verspreid worden. De strijd in het Verre Oosten f beantwoordde. Twee Russische grensbewakers wer den gedood, DE STRIJD OM DE ACADEMIE. Prof. dr. M, Sabbe treedt uit de Académie Royale. Naar men zich herinnert heeft prof. dr. A. Vermeylen, vóór enkele dagen, C Kennec Copper 29%— 29%-% C U. States St. C. 44-44%-% C North Am. Cy. 15%—15% A Kon. Petr. Mpij. 366%—367%-65 C Contin. Oil Cy. 2322% C Phillips Petr. Comp. 29%—29 C Shell Union O.C. 12%12%-13 C Tide Water Ass. Oil 11%11%-% A Ned. Scheepv. U. 120%—120%-21 A H.V. Amsterdam 450%—455-57 als lid van de Académie Royale M j a'lt. Mij. 1171 170% de Belgique bedankt, naar aanleiding duiker U, 140 139% van het afwijzend votum door bedoeld wetenschappelijk licihaam uitgebracht inzake het voorstel van minister Hoste tot oprichting van een Vlaamsche af- deeling in den schoot van deze acade mie. Prof. Vermeylen schreef onmiddel lijk daarna aan den voorzitter van de Vlaamsche vereeniging voor wetenschap prof. dr. Frans Daets, teneinde hem zijn instemming te betuigen met het plan uitgaande van de tien Vlaamsche weten schappelijke congressen en strekkende tot het verkrijgen van geheel zelfstandi ge Vlaamsche academiën voor weten schappen en geneeskunde. Thans heeft prof. dr. Maurits Sabbe, hoogleeraar aan de universiteit te Brussel en hoofdcon servator van het Plantinmuseum te Ant werpen, op zijn beurt ontslag genomen als lid van de Académie royale de Bel gique. In Vlaamschgezinde wetenschap pelijke kringen verwacht men dat nog verscheidene andere Vlaamsche leden van dezelfde academie uit dit lichaam zullen treden. (N.R.C.) A Deli Batavia 242—246-44 C Deli Mij. 1000 297%—304-03 A Senembah 293290-99 C Baltimore en Ohio 7%7% C Southern Pac. Cy. 14%14% A Southern Rlw. 9%9% A Amst. Rubb. C. 223%—226%-24 A Deli-Bat. Rubb. 148—151% A Hessa Rubber 142144% A Serbadjadi S.R. 109%109% «Cf WISSELKOERSEN. Londen Berlijn Parijs Brussel New-York Heden. 8.97 72.29 5.94 30.34 1.79% Gister. 8.97% 72.30 6.04 30.41 1.79% FELLE TEGENSTAND DER CHINEEZEN. Het middelpunt der krijgsverrichtin gen bevindt zich op het oogenblik ten Zuiden van den spoorweg Tientsin-Poe- kau, waar een verbeten slag geleverd wordt ten Zuiden van Pengpoe, het cen trum der verkeerswegen in het Noorden van de provincie Anhwei. De Japansche troepen hebben het of fensief ingezet. Men denkt, dat zij po gen verband te bewerkstelligen met de Japansche troepen, die opereeren ten Noorden van den spoorwteg Tientsin- Poek'au. Ten Noorden van het front Tientsin- Poekau is de stad Tsining opnieuw in handen van de Japanneezen gevallen. De Chineesche troepen versterken zich te Soetsjau tegen de oprukkende Japansche troepen. In de omgeving van Poetoeng, tegen over Sjanghai, zijn gemotoriseerde Chi neesche eenheden zeer bedrijvig. Volgens nog niet bevestigde geruch ten zouden de Chineezen Penghsien ten Zuiden van Sjanghai nabij Soengkiang, dat het eerste belangrijke station ten Zuiden van Sjanghai vormt, heroverd hebben. aan om deel te kunnen nemen aan de schietwedstrijden, minstens 4 oefenin gen moeten worden bezocht, welke zullen dienen als wedstrijd-ser'es. Ver volgens werden 7 brevetten voor scherpschutter en 1 voor koningschut- ter door den voorzitter uitgereikt. Ook werd nog besproken het schieten met scherp op de Goesche baan. Den lei der is opgedragen een en ander nader met Goes te regelen. De heer Eckhardt, secretaris van het gewest Zeeland, verklaarde zich bereid een en ander te helpen bevorderen. Na de pauze hield de hr. Eckhardt een rede, verduidelijkt door lantaarnplaatjes over de toestanden in Rusland. Spr. verge leek h erbij den toestand in ons land Door verschillende leden werden ver volgens nog eenige voordrachten ten beste gegeven. Met het zingen van de eerste twee coupletten van het Wil helmus werd de vergadering gesloten. Hoewel het mond- en klauwzeer zich in deze gemeente niet u tbreidt hebben zich toch in de laatste dagen bij enkele landbouwers sterfgevallen on der het vee voorgedaan. HOE EEN MOORD VOORKOMEN WERD. Door een menschkundigen wa penwinkelier. De bekende zangeres van de Opéra Comique te Parijs, Aline Vallandri, zou door een leerling vermoord zijn, w.an- neer een wapenhandelaar zich niet bui tengewoon scherpuz'nnig betoond had. Het moet voor een winkelier in wa pens een ernstige gewetensvraag zijn, wanneer een jongedame in zeer opge wonden staat een revolvertje en patroon komt koopen, zoodat er allerlei onge lukken te vreezen zijn. Hij kan natuur lijk weigeren, maar dan gaat een van zijn concurrenten met het voordeel strijken en het ongeluk gebeurt waar schijnlijk tóch. Voor dit dilemma geplaatst, redde de bewuste Parijsche wapenhandelaar zich er op hand'ge wijze uit, door aan de zenuwachtige klant volgens haar wensch een aardig damesrevolvertje te verkoopen, maar het te laden met los se patronen. Ook hiertegen zou het noodige in te brengen zijn, maar in dit bepaalde geval redde het twee men schen. Het meisje, dat de revolver gekocht had, begaf zich nl. regelrecht naar de won'ng van madame Vallandri, die h/iar anderhalf jaar geleden zangles gegeven had. De concierge zeide, dat de zanger es niet huis was, maar het meisje liep hem dreigend voorbij en snelde de trap op naar het appartement van Mme Val landri, waar zij het verschrikte dienst- me sje op zij schoof en met de revol ver in de hand alle kamers ging afzoe ken, roepende: „Waar is die Lucretia Borgia?" Zij daalde kort na twaalf uur onver- richterz,ake de trap af, juist toen de gezochte het huis binnenkwam. De conc'ergej, het gevaar ziende, trachtte haar op de diensttrap te verbergen, maar reeds was het meisje dichtbij ge komen en vuurde tweemaal op de ar tiste. Ontzet bleef zij daarna st,aan kijken naar Mme Vallandri, die nog voor haar stond alsof zij onkwetsbaar was. Zonder verzet liet het meisje zich ontwapenen en aan de polit e overle veren. Op het bureau kwam zij tot bezin ning. Zij was in zeer overspannen toe stand tot de idéé fixe gekomen, dat haar vroegere leerares haar vergiftigen wilde en had toen het plan opgevat haar te vermoorden. Nu na het verrich ten van de daad de spannn ng geweken en het verstand teruggekeerd is, ge denkt de aspirant-moordenares dank baar den wapenhandelaar, die haar voor het ergste behoedde door ondeug delijke waar te leveren en het spreekt vanzelf, dat het gemiste slachtoffer daar niet minder blij om is. VAN DE DUITSCHE NATIONALITEIT VERVALLEN VERKLAARD. Bij decreet van den minister van bin- nenlandsche zaken zijn wederom zeven tien personen van de Duitsche nationa liteit vervallen verklaard. De meeste personen, die door deze maatregel ge troffen worden, zijn joden. DE LUCHTMACHT. Behalve over reservevliegtuigen be schikt de luchtmacht van Groot Brittan- nië thans over 2031 toestellen der z.g. eerste linie, waarvan zich 1542 in het moederland bevinden. Hiervan zijn 840 bommenwerpers en 162 verkenningsvliegtuigen. Daze cij fers zijn 150 procent hooger dan die van voor 1935. De meeste escadrilles jachtvliegtuigen bestaan uit gladiator-tweedekkers, die een snelheid kunnen bereiken van 410 km per uur. Zij zijn bewapend met vier machinegeweren, waarvan twee in de vleugels gebouwd zijn. Dit vliegtuig zal worden vervangen door eendekkers, die meer dan 482 km per uur kunnen afleggen. Tal van vliegers geven evenwel de voorkeur aan den tweedekker boven den eendekker, daar met den tweedek ker beter te manoeuvreeren is. De eendekkers daarentegen worden door allen als bommenwerpers verko zen. Vliegtuigcombinatie in de luch'i. De vliegtuigcombinatie van ingenieur Mayo is gisteren voor de eerste maal opgestegen van Medway. Het toestel had 500 m noodig om in de lucht te komen en streek in goede orde weer op het wa ter neer, na gedurende een tiental mi nuten boven Rochester te hëbben ge vlogen. Zooals men weet bestaat deze vlieg tuigcombinatie uit twee toestellen, een watervliegtuig van groote afmetingen en een kleiner toestel bovenop het eerste, dat in volle vlucht door het eerste toe stel zal worden losgelaten. Het incident met den Prins van Hohenberg, Het door Prins Ernst von Hohenberg die een uithangbord van de' Duitsche rijksspoorwegen te Weenen-, waarop een hakenkruis was geschilderd,^ had vernield, veroorzaakte incident, is bij gelegd. De Oostenrijksche regeering heeft de Duitsche legatie te Weenen haar ver ontschuldigingen aangeboden. Negen leden van een gezin door gasvergiftiging omgekomen. Te Lodz is het uit negen personen be staande gezin van een kruier door licht gasvergiftiging om het leven gekomen. HET BESTUUR DER COMMUNISTISCHE PARTIJ GEARRESTEERD. De politie voor de waakzaamheid en de sociale verdediging te Lissabon heeft medegedeeld, dat het geheele bestuur der communistische partij gearresteerd is. Ook de leden van het districtsbestuur te Oporto zijn in hechtenis genomen, met uitzondering van een dokter, die de vlucht heeft genomen. Nieuwe arresta ties zouden verwacht kunnen worden. Gezant te Boedapest verdwenen? In politieke kringen te Boedapest versterkt zich steeds meer het gerucht, dat de Russische gezant te Boedapest, Beksadian, die voor Kerstmis met zijn vrouw met verlof naar zijn land is ver trokken, niet meer op zijn post terug zal keeren. Het verlof van Beksadian liep 14 dezer ten einde. Wapenopslagplaatsen uit den wereldoorlog ontdekt. Te Wadi Sjayabnabij es Salt in de buurt van de Palestijnsche grens, zijn twee belangrijke wapenopslagplaatsen, dateerende uit den wereldoorlog, ont dekt. De wapens waren naar het schijnt, verborgen door het terugtrekkende Turksche leger. O.a. vond men talrijke Duitsche gewe ren en twee kisten, elk inhoudende 10.000 Turkschen ponden. Het geheel is onder goede bewaking naar Amman overgebracht. Veldslag tusschen Bedoeïenen. Als gevolg van de rivaliteit tusschen twee hoofden van den Bedoeienenstam Amarat is tusschen hun aanhangers oen vechtpartij ontstaan, die de afmetingen van een waren veldslag aannam. Na een dag en een nacht verbitterd te hebben gevochten, bleven 62 dooden op het ter rein achter. Soldaten, die zich in auto's naar het tooneel van den strijd spoedden, wer den aangevallen en enkele der w&gens werden vernield. Een nieuwe expeditie onder bevel van Emir Hayal ben Moes- said, bestaande uit veertig auto's, wist de vechtenden tenslotte uiteen te drij ven. i Een kidnapper in de vaL Te Rockford iin den staat Illinois was in September van het vor gejaar een fabrikant v,an correspondentiekaar- ten door kidnappers ontvoerd en ver moord. De hoofddader is thans gepakt en heeft reeds bekend. Het slachtoffer was de 72-jarige C. S. Ross, de dader de 30-jarige Peter Anders. De man werd gegrepen, toen hij bij de paarden rennen op de Santa Monica-baan bij Los Angeles een bankbiljet in betal ng .gaf, waarvan het nummer bekend w,as en dat trouwens nog extra gemerkt was, welk biljet indertijd door de fa milie van Ross aan een vertrouwens man v,an de kidnappers was uitbetaald. Men vermoedt, dat anders twee me deplichtigen heeft gehad en men hoopt ook dezen spoed g te zullen pakken. Er was 50,000 dollar betaald als los prijs voor den ontvoerdne Ross. De ontvoering was geschied door de inzittenden van {wee iruto s, die uit Chicago, waar Ross zijn zaken had, hem naar Rockford waren achterna ge reden. Zij dwongen hem uit de auto te komen en de secretaresse, die bij hem w,as, werd van haar geld beroofd, vastgebonden en door een prop in den mond onbekwaam gemaakt om te gil len. r.jT.

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 2