rairitwiate IS GOiSCHE COURANT W.9de PI8I3 Deze Courant BINNENLAND. C. DE LEEUW WEERBERICHT. TWEE BLADEN. VRIJDAG 21 JANUARI 1938. EERSTE BLAD. 181e JAARGANG. Zorgvuldigheid DE TELEX Soestdijk in afwachting. IN MEMORIAM C. BOUDEWIJNSE "teruggekeerd. BAARLAND. j. j. hoogvliet. NUMMER 17. ELBURGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen f 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Inge?, mededeelingen 60 ct. p. r. 8ij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naaralooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Pubüciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Een betrekkelijke kleinigheid kan goms aanleiding zijn tot een zich iels wijder uttspinnenden gedachtengang. Zoo krijgen wij den laatsten tijd meer malen, in verband met de B.G. (wie in deze diagen voluit „blijde gebeurte nis" op het redactiebureau durft te zeggen, krijgt een woordenboek naar z'n hoofd) n verband met de B.G. dus krijgen wij meermalen teekeningen, drukwerken, en andere afbeeldingen on der oogen, waarop het wapen voor komt van Z.K.H. Bernhard, Prins der Nederlanden. En wat ziet men dan? Dat het gebruikte wapen niet alleen een wapen is, dat niet meer het wapen van den betrokken persoon is, maar zelfs een, hetwelk n mmer zijn wapen geweest is ook! Toen Prins Bernhard uit Lippe naar Nederland kwam, voor heel het land op z'n alleronverwachtst, niets voor bereid, geen levensbeschrijvingen, geen portretten, niets klaartoen viel het niet te verwonderen, dat men eerst wel eens, in de haast van het moderne leven, mistastte hier en daar. Wij her inneren onze lezers bv. aan de contro verse, of de vlag van 's Prinsen Hu s nu rood-wit, dan wel geel-rood was, en zoo meer. In die dagen kwamen ook de Lippe- Biesterfeldsche wapens uit met de twee vogeltjes op een vijfpuntige ster. Later bleek dit fout te wezen; de vijfpuntige ster is van een vroegeren L ppischen vors4 maar prins Bernhads zwaluw zit op een 8-puntige ster. Als gezegd: het vergissinkje was be grijpelijk. En de ernstige, zorgvuldige lieden veranderden het toen ze beter wisten Maar: omstreeks den tijd zijns huwe lijks is voor prins Bernhard een geheel nieuw wapen bij Koninklijk Be sluit vastgesteld; het wapen voor den Prins der Nederlanden, echtgenoot van onze kroonprinses. Twee malen komt thans in het gevie rendeelde schild de N e d e r 1 (a n ri se h e leeuw voor, één maal daarnaast het vogelkijn op 8 puntige ster, eenmaal ook nog de Lipp'sche roos. Dat, en dat alléén, is nu het wapen van prins Bernhard. Maar des ondanks teekent en schil dert en graveert men er maar lustig op los.met het oude wapen met de twee rozen en de twee vinkies en dat dan nog tot overmaat van ramp foutief ook, Nu versta men ons niet verkeerd. Wij weten waarlijk wel, dat er on eindig veel belangrijker vraagstukken op de wereld, en ook meer bepaald in Nederland en in Zeeland, zijn dan de kwestie van het aantal punten aan een ster en een roos en een leeuwtje in een wapen van den prins-gemaal, M&arzooals we in den aanvang schreven: een kleinigheid kan aanlei ding zijn tot het verder uitspinnen van een gedachtendraad, En zoo zien wij dan deze kleinigheid als een symbool, een teekenend ver schijnsel: het gebrek aan zorgvuldig heid van dezen tijd. Het kan zoo wel en wat doet het er toe.... zoo hoort men tegenwoor dig zoo v,rak. Maar; het kan zoo niet, en het doet er w 1 wat toe. Want wie in zaken als deze de zorgvuldigheid niet betracht, die betracht ze waarschijnlijk op velerlei .ander terrein óók niet. En dan zou deze kleinigheid toch wel eens op een leelijk wonde plek in de struktuur van dezen tijd kunnen wij zen. krijgt dag en nacht uit alle oorden der wereld het nieuws toegezonden per vol-automatische verreschrijfmachine Abonneert U op de courant, die U het wereldnieuws snel en accuraat m uw huis brengt. De kijkers nemen toe in tal. SOESTDIJK, 20 Januari. Het weer is zoo zacht hier in de Baarnsche bosschen, als op een heerlijken voorjaarsdag. Zon der jas of hoed wandelen, daartoe ver lokt het al. En ach, als de eerste schre den, op den ochtend van een nieuwen dag, na een nieuwen nacht van waken, zonder heusch een oog te sluiten, gezet worden buiten het Badhotel, waarom zouden wij het niet erkennen, dat zij zich richten, ongewild en onbewust, naar het Paleis, op de kruising van twee hoofdverkeerswegen, waar het gierend geluid van voortijlende, snelle wagens zonder ophouden wordt gehoord. Zoo vroeg in den ochtend is er nog geen re den toe, we weten het wel, maar we worden geboeid, met magische kracht, door het groote gebeuren, dat ons wacht. En we weten het ook: wij niet alleen, maar allen in Nederland, die bewust of onbewust aanvoelen, dat onze oude, vaderlandsche geschiedenis een nieuw tijdperk staat in te gaan, zoo de hemel het wil. De reacties daarop be reiken ook ons, in het stille, vredige Baam. Op allerlei wijzen. Na dagen en nachten van verwijl buiten de eigen wo ning, worden de kinderen gebeld, thuis: hoe gaat het? „De leeraren hebben nooit meer last met ons gehad, als in de ze dagen", wordt er eerlijk gebiecht. Rusteloosheid kenmerkt de klassen. En dat zal overal wel hetzelfde zijn. De spanning zit in de lucht, in de huis kamers, de klassen, de kantoren, overal waar menschen tezamen zijn. Een me neer telefoneert een vriend, over de aankomst van een broeder, jaren weg geweest, in Indië, ene begint: „Hij is er". „Wat? Een prins?" „Ach, kerel, mijn broer." Dit is historisch en teekent de sfeer. Aller gedachten toeven in Soestdijk, in en om het witte Paleis, en de reacties worden zoo groot, dat naar mate de dag vordert, de kijkers zich Het ismet het leven als met een redevoering: het komt meer op den in houd dan op de lengte aan. Laurillard. vermeerderden langs den mooien, rech ten voorrangsweg door Soestdijk, kij kers uit wagens, ver weg geparkeerd (want niematid mag dichtbij stilstaan,) op rijwielen, zelfs uitbussen, en wandelaars, oud en jong, deftig en een voudig, op en neer kuierend, vertellend van weleer, zelf beleefd of gehoord van vader of moeder Ja, er is plotseling veel meer sfeer ge komen in de omgeving, waarin wij toe ven, verlangend wachtend op het groote bericht. Het is er bepaald druk. En veel te zien is er heusch niet, buiten de pos ten van de veldwachters. „Je ziet hier niks", zegt een Amsterdammer, die met een volgeladen, vehikel is meegekomen, „wat doen.de menschen hier eigenlijk?" Hij zegt het een beetje critisch. Maar twee uur later staat hij er nog. Het is kostelijk, want dit kleine trekje teekent ons zooals we zijn. De Prins reed vanmiddag weer uit, nu niet alleen voor een tochtje in de om geving. Hij bracht een bezoek aan de rijschool in Amersfoort, waar zijn wa gen langzaam gestuurd werd door zijn chauffeur, door de nauwe straatjes, langzaam, zoodat iedereen zijn vroolijk, lachend gezicht herkende. Men juichte hem toe en wuifde. De Prins wuifde har telijk terug. Het deed .hem zichtbaar goed, dit eerste nauwe contact, zoo on verwachts, met het volk, na zijn ongeval. Hij vertoefde geruimen tijd in de rij school en sprak opgewekt en blij met den commandant. Terug in Soestdijk, werd hij ook toe gejuicht. ....Wij moeten wachten, met geduld. Maar overal is de reactie. De wachten worden nu ononderbroken betrokken, in de werkkamers van het A.N.P., in de journalistenkamers, met twee man, dag De heer W. Berdenis van Ber- 1 e k o m, voorzitter der Kamer van Koophandel en Fabrieken, schrijft ons: Met grooten weemoed zullen vele stadgenooten en daarbuiten de tijding hebben vernomen van het overlijden van den heer C. Boudewijnse, oudsten direc teur der N.V. The Vitrite Works. Met weemoed niet alleen omdat met hem wederom een der Middelburgers is heen gegaan, geboren ejti getogen in deze stad, maar vooral ook omdat hij als industri eel van zoo groote beteekenis voor Mid delburg is geweest. Merkwaardige figuur en, ondanks zijn vooraanstaande positie, betrekkelijk wei nig gekend. Want hij had den aard der eenzelvigheid; hij leefde stil en terug getrokken en gaf zich geheel aan zijn werk.'En hoe gaf hij zich? Met de groot ste toewijding, met groote energie en met buitengewone nauwgezetheid. Zucht naar uiterlijkheid, naar onderscheiding, was hem vreemd. Zijn werk doen, zijn werk goed te doen, dat was zijn levens taak. Daarbij bezat hij een natuur, die moeilijk toegankelijk was voor anderen, maar hij leefde ook moeilijk voor zich zelf, want aan zijn eigen persoon stelde hij de hoogste eischen. Wij, ouderen, weten hoe Boudewijnse in de eerste helft van zijn leven gewor steld heeft om de industrie, waarin hij geloofde, levenskracht te geven. Tegen spoed en tegenslag werden hem niet be spaard, maar niets kon hem ontmoedi gen; zijn koppige energie was ontem baar. En ten slotte kwam de overwin ning. Vooraanstaande stadgenooten met breeder blik dan waarover gemiddeld beschikt wordt, zettenhun krachtige schouders onder zijn plannen; bekwame medewerkers verleenden hun steun. An deren, meer deskundig dan ik, zullen den vorm, de beteekenis van dit slagen be ter kunnen beoordeelen; hier zij slechts vastgesteld hoe de Vitrite Works, een maal op gang, zich ontwikkeld hebben tot een industrie van de eerste orde, die een zegen werd voor onze stad. En nu is het merkwaardige van deze figuur, dat hij, ondanks den drukken werkkring, maar vooral ook ondanks zijn ingetogenheid en zijn in zich zelf ge keerd leven, toch groote belangstelling j had voor het sociale leven. Van 1910 tot 1923 vervulde hij het lidmaatschap van den Gemeenteraad, i Met groote onafhankelijkheid, liberaal conservatief, nam hij deze functie waar, een functie, welke voor hem geen sine cure was. Want het lag in Boudewijnse's aard zich in alle zaken, klein of groot, diep in te werken; zijn adviezen getuig den dan van de grootste degelijkheid. Van partijpolitiek wilde hij niets weten. Jarenlang, van 1903 tot 1925, was hij lid van de Kamer van Koophandel en voorzitter van 1925 tot 1935, Voorwaar, sprekende cijfers! Zijn volkomen onpartijdige leiding zonder den minsten aandrang tot supre matie, waren ook in de Kamer eigen schappen, die aan zijn persoon een bi zonder cachet gaven: bescheiden in al les en toch een prestige van de eerste orde. En zeer zeker mag ik niet verzwij gen het vele werk dat hij heeft verricht als lid van het Bestuur der Godshuizen. Het is nu wel genoegzaam in onze stad bekend, dat het lidmaatschap van dit college niet over een weg van goed pla veisel loopt. Boudewijnse heeft daar moeilijke jarfen gehad, pal stond hij voor de .autonomie dezer instellingen en ook deze taak heeft hij wederom vervuld met een precisie en een consciëntieuze op vatting, die zoo teekenend waren voor zijn karakter. En ondanks al den arbeid, dien hij ook aan deze functie gaf, zag hij kans een geheel modern systeem van ad ministratie en boekhouding daar in te voeren. Hij was een der warmste vrienden van het Departement Middelburg der Neder landsche Maatschappij voor Nijverheid. Zijn rapporten trokken zoozeer de aan dacht, dat de Maatschappij hem een ze tel in het Hoofdbestuur aanbood, een plaats, die hij zes jaar heeft vervuld. Het kan niet anders of een vluchtig overzicht als dit moet onvolledig zijn, maar volledigheid is ook niet het doel van dit In Memoriam. Dat doel is te zeggen, dat Middelburg een van zijn beste en misschien ook een van zijn meest origineele burgers heeft verloren; origineel in den besten zin van het woord. Middelburg zal aan den stillen harden werker, den rustigen mensch met zoo veelzijdige gaven, een dankbare herinne ring bewaren. De voorzittend meester der Vrijmet selaarsloge „La Compagnie Durable' schrijft ons: Tn de rangen der Vrijmetselaren in Zeeland is een groote leegte ontstaan, Een hunner meest voortreffelijke mede alléén is in staat, een 350 c.c. kop- klep te leveren met oliebad, ket- tingkast, 4 versnellingen, model 1938 voor I 535.- Vraagt cfe schitterende prijsert. Vliss. straat 39-41 Middelburg Telefoon 669 (Ingez. Med.) en nacht. En de wachten zijn er nu blijk baar voor het Paleis, wachten van kij kers, die het eerste bericht „beleven" willen. De Prinses is dezen middag niet uitgereden, zooals anders, vernemen zij. Het A.N.P. telext het op het kleine netje, dat van Baarn uit de hotels en Amsterdam verbindt. De Prinses heeft een wandeling gemaakt in het park, ge volgd door een hofauto. Het bericht gaat van mond tot mond, alles wat verteld wordt, omtrent eiken stap, die een lid der hofhouding doet. Nieuwsgierigheid is dit niet, indis creet evenmin. Uiting alleen van een groot en diep verlangen naar de vervul ling van een wensch, welke sterker 'dan in eeuwen de eenheid van volk en vor stenhuis tot uitdrukking brengen zal. Eenheid, waarop het buitenland naijve rig is. En met reden. Met een gevoel van trots en geluk gaan wij weer naar onze werkkamers. Want waarlijk, benijdenswaardig en be voorrecht is het volk, dat in dit wach ten zoo gespannen een is en daarin weten mag zijn zekerheid en zijn kracht. GENERAAL-MAJOOR B/D BAUDUIN NEEMT AFSCHEID VAN DE BURGERWACHTEN. Het heden verschenen nummer van De Nederlandsche Burgerwachter be- Familieberichten en dankbetuigingen IS regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijanommera 5 cent. Verwachting tot morgenavond; DE BILT: Meest matige, tijdelijk wei- zwaar bewolkt tot betrokken, later op licht toenemende Z.W. tot W. wind, klarend, weinig of geen regen, aanvan kelijk weinig verandering in tempera tuur, later iets kouder. UKKEL: Vrij hevige tot matige wind uit Z.W. richtingen, betrokken tot ne velig weer, plaatselijk een weinig mot regen, vooral in West-België, matige temperatuur. Za. 22 Jan. Zon op: 7 h 58; onder: 16 h 26. Licht op: 16 h 56. Maan onder: 10 h 05. L.K. 23 Jan. Hoog- en Laagwater te Viissinge» Januari. Hoogwater. Laagwater. Vr. 21 4.38 17.09 11.25 23.24 Za. 22 5.24 17.54 12.06 Zo. 23 6.08 18.43 0.12 12.50 Hoog- en Laagwater te Wemeldinges Januari. Hoogwater. Laagwater. Vr. 21 6.35 18.56 12.24 Za- 22 7.14 19.37 0.37 13.05 Zo. 23 7,52 20.20 1.23 13.50 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij.) broeders ging heen. Gedurende enkele tientallen van jaren was de heer Bou dewijnse lid der Middelburgsche Loge. En gedurende dien tijd heeft hij een p,aar decenniën lang deel uitgemaakt van het Bestuur, waarvan verschillen de jaren als voorz'tter. Het Vrijmetse laarsleven in Middelburg groepeerde zich dan ook vrij wel om de figuur van Boudew,ijnse, In velerlei opzicht was B. een opmerkelijk man, Als groot in- dustriëel w,as h.ii meer een man vaiï doen dan van spreken. In de loge vroetf hij dan ook alleen het woord als hij werkelijk iets té zeggen had. Meestal was zoo'n opmerking dan zakelijk, prc- c es en op den m.an af. Wie hem op pervlakkig kende, kon moeilijk iets an ders in hem zien dan den bedachtzamen zakenman. Als voorzitter en niet min der als thesaurier heeft hij de hem toe vertrouwde belangen d,an ook voortref felijk behartigd. Maar, wat n et ieder een zag, was zijn warm, menschelijk hart. Vrijmetselaar w,as de heer Boude wijnse in merg en been en wat er aan edels in de loges werd voortgebracht, daarvan nam hij kennis en leefde zich erin. De leden van de Middelburgsche Loge zijn er z'ch dan ook wel van bewust, d,at het een buitengewoon groot voor recht is geweest, dezen man gedurende tientallen van jaren als leidende figuur in hun midden te hebben gehad. Het is bekend, dat de aanwezigheid van een hoogstaande figuur zonder meer reeds het kleine bant en tot gevolg heeft, d,at het denken en dren van de aanwe zigen op een hooger plan komt. Zulk een persoonlijkheid was de heer Bou dewijnse, Waar hij aanwezig was, kon men er >eker van zijn, dat de banden werden versterkt en bepaalde geschil len niet bestonden. In den eersten tijd zal het ons moei lijk zijn zonder zijn bezonken oordeel de loge-zaken te drijven. Maar ook als wij aan het gemis van hem, dien wij unaniem tot Meester van Eer benoem den, zullen zijn gewend, dan zal de herinnering aan hem ons steunen. De stiptheid1, waarmede hij groote en klei ne taken uitvoerde, was voorbeeldig. Verliest Middelburg in den heer Boudewijnse een uitnemend burger', onze vrijmetselaarswerkplaats verliest 'n hem een hooggewaardeerd eerelid. Hij was trouw tot het einde. vat het volgende afscheidswoord van generaal-majoor b/d g. J. D. Bauduin. „Flet heeft H. M. behaagd, mij met ingang van 1 Februari 1938 op mijn ver zoek te ontheffen van de functie van in specteur der burgerwachten. Opgetre den zijnde op 1 Januari 1934, heb ik het mij tot een eer gerekend die iunctie te hebben mogen vervullen, en heb ik het op prijs gesteld met u allen in aanraking te mogen komen, en u waar noodig te mogen leiden. Het is mij bij mijn aftreden een be hoefte, commandanten, besturen, en het bestuur van den Nederlandschen Bond van Vrijwillige Burgerwachten, dank te zeggen voor den van hunne zijde ont vangen steun en medewerking. Wanneer er door mij aanwijzingen zijn gegeven in verband met voorgekomen tekortkomin gen, hoop ik dat deze steeds tot leering hebben mogen strekken. Weest ervan overtuigd dat zij mijnerzijds slechts zijn gegeven in het belang van het instituut der burgerwachten. Bij mijn afscheid spreek ik de beste Wenschen uit voqr het welzijn der vrij willige burgerwachten en hun leden. Het is een gelukkig verschijnsel, dat zoovelen zich vrijwillig en belangeloos als leiders beschikbaar stellen. De le den mogen bedenken, dat alleen door voortdurend oefenen de noodige paraat heid der burgerwachten voor hun taak als reservepolitie kan worden bereikt en behouden. - Het heeft mij dikwijls leed gedaan, U bij aanvragen om hulpmiddelen of uitrus tingstukken, wegens financieele bezwa ren of andere belemmerende omstan digheden te moeten teleurstellen. Ik moge U allen het beste toewen- schen op Uwen verderen levensweg ook Uwe gezinnen. Houdt voor oogen dat het aanzien van het instituut erns ïg wordt benadeeld door oneenigheid en tweespalt. Het moge U gelukken U de eigen schappen, godsvrucht, rust, blijmoedig heid en zelfbeheersching eigen te maken en daardoor uw leven te doen beheer- schen. Dan z»l öngetwpfeid aHerweöe eensgezindheid heerschen tot bed van allen en van de burgerwachten, leve de Koningin", DE johan maïirits van NASSAU" te DEM helder Het flottilie-vaartuig „Johan Maurits van Nassau" is hedennacht op de reede van Texel aangekomen. Deze oorlogsbo dem is bijna vier jaren in de West-lit- dische wateren geweest en daarna - geveer een half iaar in de Soaansohe wateren. Het schip was on 29 Juni 1923 van Nieuwediep vertrokken. ABONNEMENTEN en ADVERTENTïëN voor dit blad worden aangenomen door

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 1