BINNENLAND. ZEELAND. BUITENLAND» WEERBERICHT. NUMMER 16. TWEE BLADEN. DONDERDAG 20 JANUARI 1938. EERSTE BLAD. 181e JAARGANG. MIDDELBURG. C. Boudewijnse. f GOES. VLISSINGEN. IEEUWSGH-VLAANDEREN W.D, FRANKRIJK DUITSCHLAND. P1RITUS THEELICHTJE Verbruik: slechts één vijfde cent per uur HONGARIJE. PALESTINA. CANADA. twiticitit* ELBURGSCHE COURANT Öögfelad Voor Middelourg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. GOISCHE COUPANT£££ Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 1 7. Aangesloten bij het Bureau voor PubliciteitswaEyde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1—7 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. mot „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. WAAR DE TIJD STIL STAAT. De wachtparade te Baarn. (V ,a o onzen n-r e d a c t e u r). BAARN, 20 Januari. Men wacht.... men verwachten vervoegt het werkwoord wachten in alle tijden die de dierbare Nederlandsche grammati ca ons geschonken heeft. Er is een tijd geweest dat het journalstendom te Baarm dit wachten een groote attractie vond. Maar dat is sinds een paar dagen afgeloopen en van velen heeft zich een gevoel van neerslachtigheid meester gemaakt. Er is niets zoo vervelend in zijn gevolgen dan wachten en nog eens wachten. Een nerveuse stemm ng heerscht hier thans. Eenïge malen heeft men getracht wil lens en wetens een einde aan de ze nuwachtigheid te maken door middel vjan een thee- of een cocktail-fuif en tijdelijk zijn daardoor de gemoederen eenigermate tot rust gekomen. Om daarna de react'e van het wachthouden <achter des te sterker te gevoelen. Niet alleen op vrijwel alle redactie- bureaux in den lande wordt dag en nacht het telexapparaat bewaakt, ook in het Badhotel is van de zijde der journalisten geboortewacht ingesteld. De dagen rijen zich ,aaneen en de nieuwsbronnen drogen u t. Ook het weer is niet zoo wisselvallig meer dat daarover in smeuige taal over verteld kan worden. De Prinses rijdt nog da gelijks uit of maakt een wandeling Pr'ns Bernhard doet al hetgeen in de macht van zijn chauffeur is om de in- rijperiode van zijn nieuwe auto zoo kort mogelijk te laten duren. De foto grafen zijn de wanhoop nabij, want geen nieuwe objecten doen zich voor om ails nieuws in de kranten afgebeeld te kunnen worden. Ridders van het blitzPcht zijn de enkele Engelsche fotografen die er thans in den nacht op uit trekken ten einde hun licht te laten schijnen over wat donker is. In het holst van den nacht stopt een taxi voor het Badhotel en eenïge vertwijfelde Engelsche jour nalisten verdwijnen, belust op werke lijk nieuws. Alleen de Phohi heeft een dezer da gen voor prettige afwisseling gezorgd door een reportage te maken over al wat zich in den avond in het Badhotel afspeelt. Een Aimerikaansche journa liste voor de p'ano zingend een fluks vervaardigde song.... over de Vor stelijke baby; gemeenschappelijke zang door het Engelsche koor, begeleid door de enkele .aanwezige Hollanders. Men tracht den tijd te korten maar of het lukt??? Wilt u krantennieuws in Cineac- vorm? De Prinses maakte een ochtendwan deling. de Pr'ns reed uitheden middag ging dokter De Groot een eind 'Joopen (naar men zegt gelukte het zelfs een Engelsch fotograaf niet een foto van hem te maken....) de nacht zuster is nog niet aangekomen op het Paleis te Soesdijk. (Dit bericht verwek te groote consternatie bij het Engel sche legioen!) INSTALLATIE DER STAATSCOMMISSIE BETREFFENDE DE WERKLOOZENZORG. De minister van sociale zaken heeft hedenmiddag in een der zalen van het departement van sociale zaken de staatscommissie, ingesteld bij koninklijk besluit van 6 Januari j.l. geinstalleerd aan welke commissie wordt opgedragen der regeering van advies te dienen over de vraag in hoeverre in de huidige wij zen van hulpverleening met betrekking tot de groepen van valide, werkwillige personen, die voornamelijk tengevolge van maatschappelijke oorzaken niet in het onderhoud van zich zelf (en van hun gezin) kunnen voorzien, verandering behoort te worden gebracht en voor stellen betreffende de regeling van holpverïeening ten deze, anders dan bij wijze van armenzorg, te doen. In zijn rede zeide de minister o.m. dat tot het terrein der commissie niet be hoort de jeugdwerkloosheid en de rege ling van de gevolgen der normale werk loosheid van loontrekkenden, waarom- jent afzonderlijke mhatregelen zullen genoiaen worden. De taak der commis sie estrijkt het gebied van de hulpver- een,ng aan hen, die tot de loontrekken- en oe«,ooren en dat van de hulpver- eening aan die men pleegt te noemen e eine zelfstandigen, voorzoover zij engevolge van maatschappelijke oorza ken niet in hun onderhoud of dat van nun fë&ziti kunnen voorzien. Eventueele voorstellen betreffende de regeling van hulpverleening door de commissie te doen, behooren niet in te houden een hulpverleening bij wijze van armenzorg. De regeering meent, dat het verschil in oorzaak van de behoefte aan onderstand tusschen den werklooze en den arme, uitdrukking moet vinden in verschillende voorziening dier behoefte. Bij het bepalen van het object der steunverleening moet volgens den mi nister vóór alles het oog worden ge richt op het redden en op het behoud van den arbeidslust. Want het culmina tiepunt is toch wel dit: dat de werkloo ze niet worde tot arme. Verder zal men er voor dienen te waken, dat de steun uiteraard den steunbehoevende bereikt, maar ook zal aandacht geschonken moe ten worden aan de bevordering van een goede besteding ervan. Voorts zal men bij het brengen van den steun tot den gesteunde bedacht moeten zijn op de veiligstelling van het kostbare goed van diens zin voor zelf verantwoordelijkheid. En in de derde plaats wees de minister bij dit onder deel der materie erop, dat het „draagt elkanders lasten" zich niet alleen heeft te realiseeren in de verlichting van eens anders materieele zorgen, maar zich ook uitstrekken moet tot het deelen en daar door dragelijker maken van eikaars leed, in verband waarmede het de vraag is, of bij de steunverleening ook moet wor den ingeschakeld de medewerking van niet-ambtelijke zijde als een bijdrage in de voorziening van dézen moreelen kant der zaak. De voorzitter der staatscommissie dr. J. P. Fockema Andreae heeft de rede van den minister beantwoord. DE LOONEN IN DEN LANDBOUW. Door den Ned. Chr, Landarbeiders- bond zijn verschillende contracten, waarvan de looptijd bijna verstreken was, opgezegd. Op Walcheren voor de gemeenten: Biggekerke, Grijpskerke, Oostkapelle en Serooskerke. Ook te Domburg en Aagtekerke, waar slechts met enkele werkgevers was gecontrac teerd. Te Serooskerke en Oostkapelle is reeds met de werkgevers over- een nieuw contract geconfereerd. Voor Big gekerke en Grijpskerke zal dat op 28 Jan. a.s. plaats hebben. Ook is een conferentie aangevraagd met het bestuur van den C.B.T.B., afd. Walcheren om te spreken over de loon- actie en over de mogelijkheid om te ko men tot oprichting van een bedrijfsraad. Op Zuid-Beveland zijn de contracten opgezegd te Nieuwdorp, 's Heer Arends- kerke, Wolfaartsdijk, Wemeldinge, Ka- pelle-Biezelinge, Kloetinge, Kruiningen, Waarde, Krabbendijke en Rilland-Bath. Te Krabbendijke en Nieuwdorp is reeds met de werkgevers geconfereerd. Voor Kruiningen en Wemeldinge zal dit vandaag, voor Kloetinge en Kapelte- Biezelinge morgen, voor 's Heer Arends- kerke op 25 Jan. voor Rilland-Bath op 27 Jan. en voor Wolfaartsdijk op 29 Jan. plaats hebben. Op Noord-Beveland zijn de contrac ten te Kamperland en Wissenkerke op gezegd. Conferenties zijn hier aange vraagd tegen 26 Jan. a.s. HOOG BEZOEK AAN DE WERK VERSCHAFFING OP ZUID- BEVELAND, Gisteren hebben de Commissaris der Koningin, de griffier der Provinciale Staten en enkele leden van Ged. Staten met den Inspecteur der rijkswerkver schaffing in Zeeland een bezoek ge bracht aan verschillende werkverschaf fingsobjecten in Zuid-Beveland. Te Goes betrof het bezoek voornamelijk de zwaaihaven, die voor een groot deel ge reed is, maar waar men de werkzaam heden even stop gezet heeft om den grond te laten zakken. Te Wolphaartsdijk ging het o.a. om het werk voor het dempen- van een kreek en daar en ook te Kloe tinge en Hoedekenskerke cm egalisatie van perceelen grond. Ook Baarland en Driewegen kregen een bezoek, maar daar staat het werk' tijdelijk stil al hoopt men er spoedig we der te beginnen. De Oranje ^creenig'ing p 't Zand or ganiseert in verband met de a.s. blijde gebeurtenis een kerkdienst. Indien voor den middag 4 u. de geboorte plaats heeft, wordt de dienst denzelfden dag des avonds om half nèg'en in de Ned. He'rv. kerk gehouded met als sprekers ds. Van Niet het oordeel der menschen, maar ons geweten moeten wij volgen. Kooten en ds. Heij beide uit Koudekerke, Indien het bericht na 4 uur komt, dan heeft de dienst den volgenden avond op hetzelfde uur plaats, doch wordt wel di rect na het bekend worden, de klok ge durende een half uur geluid. Gisteravond is alhier na een ziekbed van enkele weken overleden de heer C, Boudewijnse', oprichter in 1893 van The Vitrite Works en tot aan zijn dood directeur dezer vennootschap. In deze ruim meer dan 40 jaar heeft de stichting van den overledene een belangrijke rol in het leven van onze stad gespeeld. De heer Boudewijnse was op 4 Maart 1869 te Middelburg geboren en bereik te dus den leeftijd van bijna 69 jaar. Heeft hij krachtig medegeholpen om aan de stad zijner inwoning een indu strie te bezorgen, die tot verre over de landsgrenzen bekendheid geniet, ook op andere wijze heeft de heer Bou dewijnse de belangen van Middelburg helpen bevorderen. Wij denken het eerst aan zijn lid maatschap van den gemeenteraad, waar hij van 1910 tot 1923 deel uitmaakte van de linkerzijde. Als voorzitter van de commissie van f nanciën in de eer ste plaats heeft hij daar met groote kennis van zaken en met hooge ernst aan belangrijke rapporten medegehol pen en ook de bedrijven, met name' de gasfabriek had zijn groote belangstel ling. Ook voor hen, die het met den inhoud niet eens waren, was het altijd aangenaam naa; zijn betoog te luiste ren. Zijn voorname piaats in de 'ndustri- bracht hem reeds in 1903 in de Kamër van Koophandel, zooals die toen alleen voor Middelburg bestond en toen 1 April 1922 de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwsche eilan den haar arbeid begon, was hij' ook daar lid van en koos de afdeeling groot bedrijf hem tot haar voorzitter. Toen in 1925 een vacature was ont staan als voorzitter is de heer Boude wijnse als opvolger van den heer Jos, van Raalte gekozen en heeft hij tot 1 Januari 1936 met zijn bekende toewij ding ook die functie waargenomen. Te gen laatstgenoemden datum heeft hij na 33 jaar dus ontslag genomen als lid der Kamer. In het bestuur dér Godshu zen had de overledene zitting van 1919 tot 1931 en was hij gecommiteerde voor het gasthuis. De notulen van dit bestuur getuigen ook van de groote werkkracht van den ontslapen medeburger. Tot zoover de openbare functies van den overledene. Maar ook' in andere organisaties heeft de heer Boudewijnse zijn groote gaven gegeven. De overledene was jaren lang voor zitter van de Middelburgsche Vrijmet selaars loge La Compagnie Durable." Toen hij, nu enkele jaren geleden, wegens drukke bezigheden aftrad, 'is hij door de loge benoemd tot meester van eer. De verdiensten van den heer Boude wijnse zijn officieel erkend door zijn benoeming tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Overeenkomstig den wensch van den overledene zal zijn stoffelijk overschot te Westerveld worden verascht. De collecte voor "het Fonds voor Bijzondere Nooden bracht deze week f 37 op. DE VLISMAR GAAT UITBREIDEN. De N.V, Vlissingsche mineraalolie- en asphalt-raffinaderij zal zich in de toe komst in sterker mate dan tot dusver het geval was, toeleggen op den handel in benzine, gasolie en petroleum. Reeds thans komen dagelijks uit België ben- zine-tankauto's van 3000, 4000 en zelfs 10.000 liter inhoud te Vliss'ngen om dan gevuld naar onze Zuiderburen terug te ke'eren, terwijl, öok veel benzine de Vlis- mar in ketelwagens verlaat. Een deel van de terreinen van de Vlismar is in de afgeloopen maanden opgehopgd. Met den bouw van een -ben- zine-tank met ruim 5000 m3 inhoud is men zoo goed als gereed en binnenkort wordt begonnen met den bouw van meerdere tanks. Deze zullen dienen voor den opslag van benzine die recht streeks uit Amerika zal worden inge voerd; de installaties zullen van de nieuwste technische snufjes worden voorzieö, zoodat o.m, het verdamping's- verlies dat bij benzine-opslag zulk een gewichtige rol speelt, tot een minimum wordt beperkt. ST, KRUIS. Op de Dinsdag j.l. gehou den algemeene vergadering van de „On derlinge Varkensverzekerings Mij. St. Kruis" werd de rekening over 1937 vast gesteld met aan ontvangsten 1234 en uitgaven 66, batig slot 1168. Betref fende de contributie werd bepaald dat deze onveranderd zal blijven. De hee- ren C. Mazimans en A. Duininck werden als bestuurslid herkozen. De Spaansche burgeroorlog. BARCELONA GEBOMBARDEERD. Honderd dooden, In een officieel communiqué wordt medegedeeld, dat Barcelona gisteren in het begin van den middag door zes vliegtuigen van Franco werd gebom bardeerd. De toestellen kwamen van de zeezijde van Palma de Majorca. Zij wierpen verscheidene bommen van groote kracht. De luchtdo'Sl.artillerie kon de toestellen nét raken. Er zijn ongeveer honderd dooden gevallen. De vliegtuigen der opstandelingen hebben gisteren de kust van de Middelland- sche zee met groote heftigheid be stookt. Sagonta heeft het meest te lij den gehad van de .aanvallen van den vijand, terwijl ook te Valencia materi eele schade is aanger cht. De strijd bij Teruel, Van de zijde der opstandelingen wordt gemeld, dat het geschut der rechtsche troepen gisteren den geheelen dag de stellingen der regeeringstroepen bij Teruel heeft gebombardeerd, terwijl ook de luchtmacht aanvallen onderneemt. Alle tegenaanvallen van den vijand zijn met groote verliezen 17oor de aanvallers afgeslagen. Het ministerie van landsverdedig ng" te Barcelona meldt dat alle aanvallen van de troepen van Franco zijn ,(fge- slagen. Hevige gevechten zijn geleverd tusschen Celadas en de stelling Mule- ton welke de rechtschen hebben aan gevallen, doch die weerstand bood. BALDUR VON SCHIRACH CONSTA TEERT TOENADERING TUSSCHEN DUITSCHLAND EN FRANKRIJK. In een bijeenkomst van nationaal-so- cialistische ambtenaren te Berlijn heeft de rijksjeugdleider, Baldur von Schirach, een rede gehouden, waarin hij zeide: „Niemand kan ontkennen, dat er door de ontmoetingen tusschen de oud-strijders en de jeugd van beide landen een aan zienlijke ontspanning in de Fransch-Duit- sche betrekkingen is gekomen". Hij deelde verder mede, dat in den zomer van dit jaar een huis van de Hit- lerjeugd ten gebruike van de buitenland- sche jeugd geopend zal worden. Staking in de wasscherijen. De C.G.T., de groote vakbond in Frankrijk, heeft gisteren opdracht gege ven tot staking aan de arbeiders in de wasscherijen. Dit bevel werd hedenoch tend door talrijke arbeiders opgevolgd. Tot nu toe is alles kalm verloopen. Het bezoek van Hitier aan Italië. Naar verluidt zal Hitier bij zijn be zoek aan Italië vergezeld worden door het grootste deel van de Duitsche regee ring, n.l. Von Neurath, Goering, Goeb- bels, Hess, Frank, Darré, Von Blomberg, en generaal Von Fritsch. DE STüRMER DOOR DE GESTAPO IN BESLAG GENOMEN. Het laatste nummer van den Stiirmer, het antisemietische orgaan van Julius Streicher, is gister^ond door de Gesta po in beslag genomen. Men meent dat deze maatregel zijn oorzaak vindt in de publicatie in dit or gaan van een artikel onder het opschrift „Geen verzachtende omstandigheden in zaken van rassenschande", waarin Strei- i cher van leer trok tegen rechters en aanklagers, die verzachtende omstandig heden lieten gelden ten gunste van Jo den in zaken van dezen aard. (Ingez. Mea.j Verwachting tot morgenavond: DE BILT; meest matige Z.W. tot Z. wind, gedeeltelijk bewolkt tot betrok ken, weinig of geen regen, weinig ver andering in temperatuur. UKKEL: matige of zwakke yrind uit Z.W. tot W. richtingen, bewolkte he mel, enkele opklaringen, plaatselijk een weinig regen of motregen, aanhou dend matige temperatuur, plaatselijk lichte nachtvorst bij onbewoïirte hemel. Vr. 21 Jan. Zon op: 7 h 59; onder 16 h 24. Licht op: 16 h 54. Maan op: 23 h 43; onder: 9 h 43, L.K.: 23 Jan. Hoog- en Laagwater te Vlissingen i Januari. Hoogwater. Laagwater Do. 20 3.50 16.22 10.42 22.40 Vr. 21 4.38 17.09 11,25 23.24 Za. 22 5.24 17.54 12.06 Hoog- ec Laagwater te Wemeldinge) Januari. Hoogwater. Laagwater. Do. 20 5.53 18.16 11.40 23.51 Vr. 21 6.35 18.56 12.24 Za. 22 7.14 19.37 0.37 13.05 Drama in circus. Nabij Funfkirchen (Pecs) is tijds de voorstelling van een rondreizend circus een jonge leeuwendompteur voor de oogen der toeschouwers door een leeuw- aangevallen en door een beet in de keel gedood. Vervolgens stortten alle leeu wen zich op den in zijn bloed badenden man en verscheurden hem. De razend geworden dieren moesten door revolver schoten worden gedood. Onder de toe schouwers brak een paniek uit. Drie ter dood veroordeelingen. Volgens Havas zijn gisteren te Jeru zalem drie personen ter dood veroor deeld: twee wegens het dragen van wa pens en opstand in Nabloes en Jeruza lem en- een derde wegens een misdadi- gen aanslag' te Haiffa. Verscheidene aanslagen zijn weer ge pleegd op Joodsche kolonies in de streek van Jeruzalem. Er zijn daarbij geen slachtoffers gevallen. In verband met den moord op den Britschen archeoloog Starkey zijn 16 personen gearresteerd, DE NOODLOTTIGE BRAND BIJ MONTREAL. 47 dooden. De groote brand, welke gewoed heeft in de school van het H. Hart te St.Hya- cinthe bij Montreal, heeft volgens de laatste berichten in het geheel 47 dooden geëischt. Tot nu toe is men er in geslaagd de resten van 19 dooden uit het puin te voorschijn te halen. 28 knapen worden nog vermist. Men vreest, dat ook zij den dood heb ben gevonden. Vijftien gewonden liggen in het ziekenhuis, vijf hunner verkeeren in levensgevaar. taws» m iminiti ai—bwh— iihw 111111 111 1 1 wurwwsrowc GOED EN KWALIJK BOUWEN. Wij hebben dezer dagen gewezen op een belangwekkend geschriftje van een Geldersche commissie die werkt tegen de ontsiering van het platteland in die provincie. Thans vestigt men echter van andere zijde onze aandacht op een soortgelijk geschriftje, met geheel dezelfde bedoe- ling'en samengesteld door iemand, die in onze provincie in den strijd tegen de ontluistering van het platteland al om en de bij een kwart-eeuw op de bres staat: Aesthetische Leidraad bij den woning bouw voor timmerlieden, eigenbouwers enz. met 50 afbeeldingen, door B. von Brucken Fock, met een voorwoord van dr. P. J. H. Cuypers. Het is in 1916 ver schenen bij de firma D. Q. Kröber Jr. te Middelburg thans fa. G. W. den Boer. In verband met het Zeeuwsche karak ter van dit geschriftje zij het naast dat destijds genoemde mede van harte aan bevolen; het is waard weer opgediept te worden uit het stof van bijkans een kwarteeuw!

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 1