GOESCHE COURANT 182 9 binnenland. weerbericht. ZEELAND. C. R. v. NUMMER 15. TWEE BLADEN. WOENSDAG 19 JANUARI 1938. EERSTE BLAD. 181e JAARGANG. »«BD£L8Ü«S. GOES. WALCHEREN» TH01EN. iUITEHim Kellogg. BELGIE. DUITSCHLAND. FRANKRIJK Een nieuw kabinet-Chautemps. ENGELAND BALKAN, CANADA. PALESTINA. Irgen, L. Jiao, L. Ï1. Vlis- |s. St. |er Par- tdschoe- Isweg 7; Jftriem lAchter- Iff, B. v. [Jasmijn- 't ver leidek- Imeente- dienst- Crt. 14 |lk heeft sleld; |anjete!g. op zijn h., rond- tot 15.00 Irillonbe- bekend loptocht. tot 13.00 dfjtoren. Markt, |t; 10.45 op den lenwater >p Markt "eestbal'i h. r, M'burg MIDDELBUBG5CHE COURANT Dagblad Voor Middejourg, Gees en agent schap Viiasingen 2.30, elders 2.50 par kwartaal Week-abonn. ia Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bjj contc. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap ,,De MiddelbuTgsche Courant Bureaux: Lange Sint PieteTstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij bet Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen l~7 regel» 2.10 elke r. m. 30 ct. Rubriel „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven'" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. Ons blad zal op den Nationalen Feest dag vroeger verschijnen dan op andere, dagen. In verband hiermede kannen ad vertentiën welke ons des- morgens na 10 uur bereifcen, dien dag niet meer ge plaatst worden. De Directie. DE GEBOORTE-AANGIFTE VAN HET PRINSJE OF PRINSESJE. De geboorte-aangifte van het Prinsje of Prinsesje zal ten paleize Soestdijk geschieden ten overstaan van den bur gemeester van Baarn, jhr. mr. G. C. J. van Reenen. Naar alle waarschijnlijk heid zullen ministerpresident dr. H. Co- lijn en de vice-president van den Raad van State, jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, of de minister van justitie, als getuigen fungeeren. De aangifte zal door Prins Bernhard persoonlijk verricht worden. PRINS BERNHARD VANMORGEN WEER UITGEREDEN, Prins Bernhard is hedenochtend om elf uur uitgereden voor zijn gewone och- tendrit. Z.K.H. zat naast zijn chauffeur in een open auto en reed in de richting van Soest. DE A.S. BLIJDE GEBEURTENIS. Landgenooten te Berlijn leven mede. In hoe sterke mate de Nederlandsche kolonie te Berlijn medeleeft met de a.s, blijde gebeurtenis, moge blijken uit het feit, dat een groot aantal landgenooten de redactie van het Duitsche nieuws bureau verzocht heeft onmiddellijk na ontvangst telefonisch op de hoogte ge steld te worden van het geboortebericht. De redactie heeft zich bereid verklaard aan deze verzoeken gevolg te geven. Zij heeft in verband hiermede een lijst aan gelegd van de gegadigden, welke lijst reeds een respectabele lengte gekregen heeft. Ook vele Duitschers en andere buitenlanders hebben den wensch te ken nen gegeven telefonisch van het groote nieuws te worden verwittigd. ■mJ Collecte voor groene- en wit-gele Kruis- vereenigingen.. De Groene- en Wit-gele Kruisvereeni- gingen hebben besloten op de Zaterdag na de blijde gebeurtenis in ons Vorsten huis een speldjesdag te houden ten bate van de hygiënische verzorging voor Moeder en Kind. Als de geboorte Donderdag of Vrijdag van deze week plaats heeft, dan heeft de speldjes verkoop Zaterdag 22 Jan. plaats, komt de nieuwe Oranjetelg* Za terdag of in den loop der volgende week ter wereld, dan eerst Saterdag 29 Jan. Vergadering Chr. Landarbeiders, Gisterenavond kwamen de Chr. Land arbeiders van Zuid-Beveland *in dis trictsvergadering in het Schuttershof bij een. Voor deze vergadering was zeer groote belangstelling. Circa 500 perso nen mannen zoowel als vrouwen, waren aanwezig. Na een openingswoord van den voorzitter, den heer Luikenaar van Wolfaartsdijk sprak de heer A. Vinger ling, hoofdbestuurslid van den. Ned. Chr. Landarbeidersbond te Goes over „Nieu we ontplooiing, oude banden". Na de pauze voerde de heer H. Oude- kerk, secretaris-penningmeester van ge noemden bond, het woord over het on derwerp: „Arbeid, die wacht". Beiden wekten op tot krachtigen ar beid voor de Chr. vakorganisatie, die °P den grondslag van den bijbel staat en alle Chr. arbeiders wil omvatten. Jnist nu we gaan naar bedrijfsorga nisatie moeten de arbeiders hun taak verstaan. j ru,eert>^' Lanée, voorzitter van den Chr Besturenbond, sprak het slot woord. De mondtorgelclub uit Kloe- tinge verleende medewerking. NIEUW- EN ST. JOOSLAND. Het Ziekenfonds alhier hield Dinsdag zijn jaarlijksohe algemeene vergadering in de bewaarschool, onder voorzitterschap van den heer L. Wattel. Het jaarverslag van den penningmeester, den heer L. Sluimer, sloot met een ontvangst van 802 en een uitgaaf van 872, nadeelig slot 70. Daar dit reeds het vierde jaar is, dat de kas met een nadeelig slot sluit, was er als volgende punt een be stuursvoorstel, dat als volgt luidde: a. Vermindering van den tijd van uit keer ing, welke thans maximum 26 we ken per jaar bedraagt, tot maximum 20 weken per. jaar, of b. vermindering van het bedrag der uitkeeirng, hetwelk thans 0.50 per dag bedraagt tot 0.45 per dag. V Na eenige discussie werd het eerste voorstel met overgroote meerderheid van stemmen aangenomen, zoodat de uitkeering van 1938 af tot een maximum van 20 weken plaats heeft. Bij de ver kiezing van leden van de financiéele commissie werden de heeren H, v. Leer dam en W. Boekhout bij acclamatie herkozen, terwijl in de plaats van den heer P. Baurdoux, die niet meer in aan merking wenschte te komen, gekozen de heer P. Polderdijk. De heer P. van Eenennaam bracht het bestuur den dank der leden over voor de activiteit inzake de financiën der vereeniging. THOLEN Dezer dagen vervoegde zich bij een geacht inwoner dezer gemeente, in den avond een jongeling, met de bood schap: „Juffrouw, compliment van die en die, en hier hebt u een lekkeren, vet ten haas". Uit erkentelijkheid gaf de dame den gewilligen jongen een ruime fooi, welke opmerkte: „ik ben goed af, want ik heb van den gever al een kwartje ontvangen". Toen men echter de langpoot bekeek en betastte, bleek hij opgevuld te zijn. De Spaansche burgeroorlog. DE STRIJD BIJ TERUEL. Van de zijde der opstandelingen wordt uit Saragossa gemeld, dat gisterochtend de troepen van Franco voor Teruel wederom tot den aanval zijn overge gaan, Zij dreven de regeeripgriroepen over de R o Alfambra terug er, na een hevig artillerievuur maakten de recht- schen zich meester van de laatste heu vels ten Noorden van de stad. Ds re- geeringstroepen lieten vele dooden op het slagveld .achter. De hoogten, die den weg door de vallei van de Alfambra beheerschen, waren door de regeeringstroepen krach tig versterkt en de troepen, welke deze hoogten moesten verded gen wa ren welvoorzien van oorlogsmaterieel en levensmiddelen. De verdedigers werden na het hevige artillerievuur met de blanke wapenen uit hun stel lingen verdreven. Het min'sterie van landsverdediging te Barcelona deelt mede, dat deze aanvallen waren gericht op El Petron, ten Noord-Oosten v,an de stad. Terwijl de batterijen van den vijand een hevig vuur ontwikkelden, bombardeerden, zijn vliegtuigen onophoudelijk de stellin gen der regeeringstroepen. Doordat de luchtmacht der aanvallers sterker was, moesten de regeeringstroepen op ver- dedig'ngsstellingen terugtrekken. Boven de stad kwam het tot luchtgevechten, w.aarbij verschillende vliegtuigen der opstandelingen werden neergeschoten Ten Zuiden van El Petron konden de troepen van Franco tot staan gebracht worden. Bom gevallen bij auto van Britsche parlementsleden. Op het oogenblik, dat de delegatie van Britsche arbe'dersafgevaardigden de volkskrijgsschool te Valencia zou bezoeken, viel een door een vliegtuig van Franco geworpgn bom vlak bij den auto, waarin eenige leden der delegatie hadden plaats genomen. De auto werd licht beschadigd, doch de nzittenden bleven ongedeerd. De strijd in het Verre Oosten DE VREDESONDERHANDELINGEN DOOR DUITSCHE BEMIDDELING. In een verklaring door den woord voerder v,an het departement van bui- tenlandsche zaken te Tokio afgelegd ten aanzien van de gemelde vredeson derhandelingen tusschen Japan en Chi- na(, wordt gezegd, dat in begin Decem ber de Duitsche ambassadeur te Tok o aan de Japansche regeering mededeel de, dat de Chineesehe regeering wenschte te spreken met Japan ovei vrede en dat de Duitsche regeering be De militaire verbonden en verdra gen, die den wedstrijd in bewapening hebben veroorzaakt, hebben den oor log niet voorkomenmaar hebben de conflicten, als ze kwamen, veel bree der en diepgaander gemaakt. reid was haar beimiddeling te verlee- nen. De Japansche regeering legde de natonale regeering door tusschenlcomst van dén Duitschen ambassadeur te To kio eenige vredesvoorwaarden voor, welke de Japansche regeering het meest geschikt achtte en het meest rechtvaar dig. Dit was de laatste gelegenheid, d e aan de nationale regeering gebo den werd lot herziening harer hou ding. De nationale regeerkig echter ging .stilzwijgend de door de Japansche regeering getoonde grootmoedigheid voorbij, evenals het vriendelijke gebaat van de Duitsche regeering. Zij bleef in gebreke met oprechtheid eenig ant woord te geven. Onder deze omstan digheden is de Japansche regeering verplicht geweest, gelijk bekend ge maakt is 'n haar verklaring van 16 Ja nuari jl„ een einde te maken aan ver der'e besprekingen met de nationale regeering. De Japansche regeering, zoo zegt de woordvoerder, gevoelt diepe dankbaar heid voor de door de Duitsche regee ring verleend bemiddeling. DE CHINEEZEN IN DEN AANVAL BIJ WOEHOE Van Chineesehe zijde wordt medege deeld, dat de Chineesehe troepen reeds de voorsteden van Woehoe, vijftig mijl stroomopwaarts van Nanking aan de Jangtse, hebben bereikt De Japansche troepen te Woehrie trekken zich terug naar de overzijde v.an de rivier, naar Hosien. Hosien wordt voortdurend door de Ch neesche luchtmacht gebombar deerd en de Japansche oorlogsbodems welke in de rivier voor Woehoe voor anker lagen, zijn weggestoomd voor deze voortdurende bombardementen. Japansche mededeelingen over munitielevering aan China. De Japansche regeering heeft gistel den Br tscben ambassadeur te Tokit meegedeeld, dat de groote weg van Hongkong naar Kanton onder de ob jecten valt, die ,aan luchtbombardemen ten zullen bloot staan. Deze maatregel is hoofdzakelijk genomen omdat langs dezen weg het meeste oorlogsmateriaal voor de Chineesehe legers wordt aan gevoerd. Volgens de Asahi Sjimboen' uit Hongkong bericht houden zich 18 schepen met het vervoer van deze oor- logsvoorr.aden bezig: zeven Britsche, drie Italiaansche, twee Duitsche, twee Amerikaansche, twee Noorsche sche pen, een Deensch en een Nederlandsch schip. Uit Italië zou 1800 ton munitie afkomsrig zijn, uit Engeland 800 ton, uit Duitschland 620 ton, uit de Ver eenigde Staten 450 ton, uit Denemar ken 400 ton, uit Nederland 250 ton en uit Noorwegen 100 ton. Uit Engeland zouden 40 vliegtuigen ngevoerd zijn, uit de Vereenigde Staten 11. Dr. Borms en Muylle geverbaliseerd we gens het overschilderen van Fransche opschriften. „Het Laatste Nieuws" meldt, dat de heer Borms er ter gelegenheid van den negenden verjaardag van zijn vrijlating uit de gevangenis te Antwerpen op klaar lichten dag is op uitgetrokken om den Franschen tekst van tweetalige straat naamborden te Brussel uit te schilderen De heer Borms liep met den verfpot en de heer Muylle, die hem 'vergezelde hanteerde de verfkwast. Nadateenige opschriften, onder welke „Avenue de Belgique" waren bestreken, daagde een politieagent op, die de schil ders verzocht hem naar het commissa riaat te vergezellen. Ds. NIEMöLLER ZAL OP 7 FEBRUARI TERECHT STAAN. Het proces tegen ds. Niemöller zal op 7 Februari te Berlijn beginnen. Niemöl ler zal zich te verantwoorden hebben wegens „arglistige aanvallen op staat cn partij, voortgezet misbruik maken van den kansel voor politieke doeleinden en openlijke aanzetting tot ongehoorzaam heid tegen de wetten van den staat". Men verwacht, naar de N.R.C, meldt, dat de behandeling van de zaak welke voor een speciale rechtbank van het landsgerecKt te Berlijn zal plaats heb ben, verscheidene dagen zal duren,. Een groot aantal getuigen, zoowel a charge als a décharge, zijn gedagvaard. Veelal wordt aangenomen, dat het re sultaat van dit proces het uitgangspunt o5 de grondslag zal zijn voor een latere regeling van de kerkelijke aangelegen heden Camille Chautemps is er gisteravond in geslaagd een nieuwe regeering te vormen. Ze bestaat geheel uit burger lik radic,alen. De soc alisten hebben Chautemps echter hun steun toegezegd en hij kan tevens rekenen op een goed deel van de midden-partijen. Wat na tuurlijk niet wegneemt, dat men voors hands zijn combinatie zwak moet noe men. Ze is en blijft een minderheids minister q, dat geheel afhankelijk zal zijn van de groepen onmiddellijk links en rechts van de radicalen. Maar het is vaker gebeurd in Frankrijk, dat juist zoo'n regeering betrekkelijk lang in het leven wist te blijven. Veel komt al te b,aqgen van de hou ding der communisten. Indien zij fel in de oppositie gaan en met demagogische middelen hun teleurstell ng over het feitelijk bankroet" van het Volksfront mochten willen lucht geven, za! de positie voor de socialisten heel moei lijk worden. Voor de tegenstanders van een Volks- frontregeering geeft het voldoening, dat Georges Bonnet, m nister van finan ciën in het afgetreden kabinet ook in de nieuwe regeering zitting heeft. Bon net is thans minister van staat, „be last met de coördinatie van het econo misch en financieel beleid." Ret z.il nog moeten blijken, „wat dat precies" inhoudt. Het kan heel belangrijk en nutt'g voor Frankrijk worden. Bonnet heeft bewezen een knap financier en econoom te zijn. De portefeuille van buitenlandsche sche zaken is weer ,aan Deibos geko men! die van oorlog aan Daladier, ter wijl Marchandeau, een man die nogal wat vertrouwen bij de beleggers ge niet, het min sterie v,an financiën ou der zijn hoede krijgt (vermoedelijk dan min of meer ais zaakwaarnemer on der Bonnet); Sarraut een oude rot in het vak, zal het departement van bin- nenlandsche zaken beheeren en Ber- traud dat van marine. Verklaring van Chautemps. Chautemps heeft gisteravond tegen over journalisten een verklaring afge legd, waarin hij zeide de regee ring zal trachten, de verwachtingen tt vervullen van een land, dat even be- geerig is naar hervormingen en sociaie rechtvaardigheid als naar burgervrede en veilighe d. Een zware taak wacht haar, doch zij zal deze vervullen met het tweeledige doel, de verlangens zooals het algemeen kiesrecht tot uiting heeft gebracht, voorop te doen staan, en deze in overeenstemming te bren gen met de eischen van het welzijn des lands. Of het erom gaat, de solid'teii onzer financiën te handhaven, sociale wetten voor te bereiden, die de vreed zame samenwerking tusschen kapitaai en arbeid zullen verzekeren, of de vei ligheid en onafhankelijkheid van het vaderland te verzekeren, wij zullen aan deze groote plichten onze geheele toe wijding geven. Men zal bemerken, dat ik speciale beteekenis heb gehecht aan een krach tige organisatie en verlevendiging van het econom'sch en financieel beleid. Voorts heb ik in overleg met mijn vriend Daladier besloten gebruik te maken van de mij geboden gelegenheid om een reorganisatie tot stand te brengen van de betrekkingen, die tusschen- de mi tt steries van landsverdediging moeten bestaan. Ik kan zeggen, dat mijn kabinet krach tig is samengesteld. En ik zou tegenover al onze medeburgers uiting willen ge ven in mijn krachtig geloof in de toe komst van ons gel'efd vaderland, die slechts afhangt van onzen gemeen- schappelijken wil tot het bew,aren van kalmte, discipline en sociale eensge zindheid." Branden op oorlogsbodems. In de pers zijn den laatsten tijd mede deelingen verschenen over branden aan boord van Britsche oorlogsbodems. Dit heeft te Londen zekere opwinding ver oorzaakt. De mogelijkheid is niet uit gesloten, dat men hier te doen heeft met sabotage en de admiraliteit heeft een rechtbank benoemd om een onder zoek in te stellen OND. BRANDWAARBORGMU. VOOR DE PROVINCIE ZEELAND MIDDELBURG (lngez. Men.) Verwachting tot mórgenavond: DE BILT: Matige tot krachtige wind nit W. richtingen, aanvankelijk meest half bewolkt, Iteter weer toenemende bewolking, weinig of geen regen, weinig verat d.ering in .epsperatuur. UKKEL: Matige of vrij sterke wind uit Z.W, tot N.W, richtingen, afwisselend zwaar bewolkte heldere hemel, en- kjele regenbuien, matige temperatuur, slechts plaatselijk nachtvorst bij helde ren hemel, cp hei s.nde van den nacht nevel en mfstvorming. Do. 20 Jan. Zon op: 8 h 00; onder; 16 h 23. Licht op: 16 h 53. Maan op: 22 h 31; onder: 9 h 22. L.K.: 23 Januari. Hoog- cn Laagwater te Vlisain^esi Januari. Hoogwater. Laagwate We. 19 3.05 15.35 9.56 22.01 Do. 20 3.50 16.22 10.42 22.40 Vr. 21 4.38 17.09 11.25 23.24 Hoog- en Laagwater te Wemeidinfef Januari. Hoogwater. Laagwater. Wo. 19 5.11 17.34 10.54 23.08 Do. 20 5.53 18.16 11.40 23.51 Vr.- 21 6.35 18.56 12.24 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij.) HET EÖEMEENSCHE PARLEMENT ONTBONDEN Uit Boekarest wordt gemeld, dat bij Koninklijk decreet, dat gisteravond is gepubliceerd, het Roemeensche parle ment i- ontbonden. De nieuwe verkiezingen zullen op 5 Maart worden, gehouden. Zoc.als men weet werden in Decem ber ook verkiezingen gehouden n Roe menië, Ze leverden voor geen enkele partij een groote meerderheid op. De koning droeg het hoofd van een der kleinste groepen, den heer Goga op), een nieuwe regeering te vormen. Goga zal er nu wel voor zorgen, dat er bij de verkiezingen n Maart een meerderheid voor zijn regeering in het parlement komt. Zooiets is al vaker in Roemenië vertoont. HEVIGE BRAND IN EEN SCHOOL BIJ MONTREAL. Vermoedelijk 45 dooden. Bij een hevigen brand, welke gister ochtend tijdens vriezend weer heeft ge woed in de school van het heilige Hart te St. Hyacinthe bij Montreal, zijn. 17 jongens om het leven gekomen, terwijl er nog 28 worden vermist. De brand in de school nam den omvang van een ramp aan, toen het dak, waarop Je kin deren gevlucht waren, instortte, zoodat zij voor de oogen der onmachtige om standers in een gloeiende oven vielen. Het reddingswerk werd nog bemoeilijkt door de felle koude en de dikke sneeuw laag Men heeft reees 17 lijken uit de puin- hoopen te voorschijn gehaald. Er wor den 28 broeders vermist, terwijl 22 ge wonden in ernstig'en toestand verkeeren. De autoriteiten, die een onderzoek ingesteld hebben, zijn tot de slotsom ge komen, dat de brand ontstaan is tenge volge van een ontploffing, waarvan de oorzaak niet bekend is. Aanslag op autobus. Een groep terroristen heeft te Jeruza lem een bom geworpen naar een auto, waarin zich vijf personen bevonden. De bom was van groot formaat. De koel bloedigheid der inzittenden, Joodsche ambtenaren, heeft hun het leven gered. Een hunner slaagde er n.l. in de helsche machine op te vangen en op den weg te gooien, waar zij tot ontploffing kwam zonder dat slachtoffers te betreuren wa-

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 1