tovttwiaU $#èvwgch# ELBUbGSCHE courant =2* GOESCHE COUDANT^» DANSEN KUNST EN WETENSON». NUMMER 14. TWEE BLADEN. DINSDAG 18 JANUARI 1938. EERSTE BLAD. 181e JAARGANG. „Ik heb zoo'n idee ZEELAND. ÉSfSDËLBURG. GOES. Verweer van den burgemeester van Koudekerke Aan de Leden der Sociëteit „de Vergenoeging", Middel burg, wordt ter kennis gebracht, dat op den dag der blijde gebeurtenis, wanneer deze plaats heeft vóór 5 uur, anders den daarop volgenden dag, gelegenheid wordt gegeven totTT;~ in de benedenzaal der sociëteit van af 8 uur 's avonds, die uitsluitend toegankelijk is voor leden en hunne dames. Het Bestuur. VLISSINGEN. WALCHEREN. WEERBERICHT. NOORD-BEVELAND. ZEEUWSGN-VLAANDEREN W.D. ZUID-BEVELAND. heeft ld: jetelg, zijn rond- 15.00 onbe- ekend tocht. 13.00 oren, arkt, R. V. 19.45 den vater Markt Schil- ïtroff, [unst- Werk- -16 h :lsCh., n Jr., Gem.. uit Dagblad Voor Midderourg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, lngez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager! tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Ptrblicifceitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen i7 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. RubrieS* „Kleine Advertentiën", ten .hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. mei „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnummers 5 cent. ■MIIIHIIIP—IIIII Ja, hoevelén hebben dat dezer dagen al niet gezegd. In huiskamers, in café's, op kantoren, overal waar Nederlanders in deze dagen met Nederlanders spre ken, worden er veronderstellingen ge waagd. En dein komt, geheimzinnig verze kerend, met een beroep op een be weerd voorgevoel of zesde zintuig, de eeuwige zinsnede: „ik heb .zoo'n ideewaarop dan datum en zelfs uur volgt van de gebeurtenis waarnaar wij allen uitzien Wij allen hebben af en toe „een idee", onszelf verbeeldend te luisteren naar een betrouwbaar voorge voel, terwijl wij niet beseffen, dat al onze looze voorspellingen slechts uitin gen zijn van een gespannen verwachting en van een lang geconcentreerd verlan gen. Ook in het Badhotel te Baarn, waar de binnen- en büitenlandsche pers nu reeds zooveel dagen wachtende is,zijn er menschen, die last van „zoo'n idee" hebben. En telkens ontmoeten deze voorspellende geesten tegensprekers, die geen cent om die ideen geven, om dat. zij een eigen idee hebben. In deze sfeer van verwachting is de bo dem rijp voor weddenschappen en bloeit een door de Engelsche persmen- schen opgezette sweepstake. Het ver schil van de voorgevoelens van journa listen en die van andere menschen is echter, dat journalisten er last van hebben, Want deze menschen worden, tengevolge van hun voorgevoelens, al te waaksch. In het Badhotel hebben al len op hun beurt wel eens van die pe rioden gehad, dat zij meenden verplicht te zijn laat op te blijven, of eens vroeg op te staan, of dat zij meenden beslist niet even een boodschap te kunnen doen. Maar ook hier weet men volko men.-.. niets. Men heeft vanmorgen Prins Bernhard zien uitrijden, zooals ei ken dag, en weet, dat dit niets zegt. Het 'was mooi weer oranjezonnetje, zei een profeet, en men verwachte een rijtoer van de Koningin. Als H. M. ech ter niet uitrijdt, zegt het ook niets. Men hoort nu en dan wel eens wat, en klei nigheid bij kleinigheid voegend, weet men wel, dat deze week wel zeer spannend zal zijn. Men weet dan ech ter niet meer dan heel het Nederland sche volk dat nu precies een week ge leden in het communiqué van dr. J. de DE POST OP DEN NATIONALEN FEES 1 DAG. Op den nationalen feestdag zullen al leen de eerste brief- en de eerste post pakketbestelling plaats hebben en z'ooals reeds eerder gemeld wordt het kantoor te 13 uur voor den postdienst gesloten. DE A.S. BLIJDE GEBEURTENIS. Naar aanleiding' van de zinssnede in ons bericht van gisteren, dat de kinde ren van gemeentewege een blijvende herinnering wordt aangeboden zij er nog opgewezen, dat dit souvenir eerst een week na de geboorte van een Prins of Prinses kan worden uitgereikt omdat er de datum op gegraveerd moet worden De geboorte zal ook worden aange kondigd met de stoomfluit van de was- scherij Zeeland aan den Langeviele Sin gel. Na een lang alarmsein, volgen 5 korte stooten bij de geboorte van een Prinses en 10 als een Prins geboren is. DAAR ZIJN WE WEER. Door een misverstand maakten wij tot onze spijt gisteren geen melding van de opvoering van de revue „Daar zijn we weer", die Zaterdagavond in het Schut-1 tershof voor de tweede maal werd gege ven door de mondharmonica- en tooneel- vereeniging „E.M.M." Wij kunnen dit echter thans in zoo verre herstellen, dat wij vast stellen, dat deze revue met zijn mooie deelen, mede door de aankleeding van tooneel, door de costuums en de belichting, ook nu weer geheel voldeed, vooral de slot scène stond voor amateur-revuespelers op hoog peil. Het was voor de aanwezi gen een avond van genot voor oog en oor. BESMETTELIJKE ZIEKTENGELDEN Ged. Staten hebben er op aangedron gen het vervoer-tarief van 0.50 per km zooals vermeld in art. 3 der heffings verordening van besmettelijke ziekten- gelden alsnog te verlagen. Dit tarief alsook het minimum van 3 en het maximum van 10 waren gebaseerd op de kosten van den Gasthuis-automobiel, zooals die aan de Godshuizen verschul digd waren bij vervoer van een persoon, Groot heeft gelezen, dat de blijde ge beurtenis over een of twee weken zou plaats hebben. Een is er nu om Begeer geen dank. Wees tevreden, als gij geen ondank oogst. lijdende aan een besmettelijke ziekte. Intusschen zijn die kosten van 1 Octo ber 1937 bepaald op: 0.25 per km of gedeelte daarvan, met een minimum van 2.50 en een maximum van f 7.50. B. en W. stellen daarom den raad voor de verordening dienovereenkomstig te wij zigen. Als gevolg van de, met ingang van 1 Januari jl. ingevoerde wijzigingen der gemeente-wet, waarbij onder meer is bepaald^ dat de afzonderlijke invorde ringsverordeningen voor plaatselijke be lastingen worden afgeschaft en invorde ring voortaan in de verordening behoort geregeld te worden, is thans de nood zaak aanwezig om, een geheel nieuwe heffingsverordening vast te stellen en bieden B. en W. een ontwerp daarvoor aan. EEN MOOI RESULTAAT VOOR EEN GOED DOEL. De op 7 Januari in het Schuttershof gehouden brige- en whistwedstrijd heeft na aftrek van alle onkosten 195.85 ten bate van de kas der Vereeniging tot be strijding der t.b.c. opgebracht. Het comité voor Emmabloemcollecte, dat den wedstrijd organiseerde kan dus op een mooi resultaat terug zien en al len, die op eenigerlei wijze dit mede be vorderden, komt daarvoor een woord van dank toe. Onder voorzitterschap van ds. P. J. Steinz vergaderde Zaterdag de Sta- tenkring Goes der Chr. H. Unie. Na het uitbrengen der verslagen volg de een rede van het kamerlid Tilanus over de Staatsbegrooting 1938. Spr. gaf een overzicht van de belang rijkste vragen, die daarbij aan de orde zijn geweest. Bij de bespreking werden door een zestal personen vragen gesteld over tal van onderwerpen en onderde,elen der begrooting'. Het was een goed bezochte vergadering. Tot le klerk der secretar e dezer gemeente is benoemd de heer H. Schef- fer, thans ambten,aar ter secretarie te Oosterwoide 'burg. In de gistermiddag gehouden vergade ring van den Raad van Koudekerke is o.m besproken een brief van den bur gemeester aan de Raadsleden inzake de kwestie van de uitkeering aan de bij zondere scholen, waarover in ons blad en vervolgens in het Koudekerksche ge meenteblaadje het een en ander werd geschreven. De burgemeester ving zijn uiteenzet ting aan met de opmerking, dat de in houd van het Gemeenteblaadje B, en W. volmaakt onverschillig zou kunnen la ten, ware het niet dat daarin de burge meester in het geding wordt gebracht, alsmede het college van B. en W. op een wijze welke niet onbesproken mag blij ven. Alvorens dit nader uiteen te zetten ga mijnerzijds aldus de burgemeester, de algemeene opmerking vooraf, dat debat ten welke op het gemeentehuis in het openbaar gehouden zijn. niet op andere wijze moeten voortgezet worden c.q. in? de Nieuwsbladen en dit gegeven, zal het u niet verwonderen, dat ik hier de ver klaring^ afleg, dat de berichten welke over dit onderwerp in de pers versche nen zijn waar ik geheel maar dan ook geheel buiten sta, mijn sympathie niet' hebben. De eerste vraag welke door mij in 'n onderhoud met den redacteur van het Gemeenteblaadje gesteld werd was, of de genoemde cijfers een correctie be doelden te zijn van de gegevens door B. ■en W overgelegd aan den Raad, dan wel oi ze gericht waren tegen het cij fermateriaal opgenomen in de „Middel- jSC^e van Dec. j.l. De vraag werd m laatsten zin beantwoord. Daar om geen woord daarover. Ik bracht den schrijver verder onder het oog, zoo vervolgt de burgemeester, dat hij mij een beschuldiging aanwrijft,, welke ik in geen geval kan aanvaarden. Na de uiteenzetting van het verloop der bespreking over dit onderwerp in de laatstgehouden raadsvergadering, werd toegegeven, dat het beter geweest was de door mij gewraakte passag'e achter wege te laten. De zaak wordt echter ernstiger, nu in het dagblad ;,D'e Zeeuw" het hierbo- vengenoemde stukje vrijwel in extenso is opgenomen. Daardoor wordt omtrent' het college van B. en W. voor geheel Zeeland in het openbaar in twijfel ge trokken, of het wel eerlijk is bij het groepeeren der rekeningscijfers, met het gevolg, dat de Bijzondere Schoolbestu ren worden benadeeld en de voorzitter staat nu in geheel het Zeeuwsche gewest bekend als iemand, die den Raad in een bepaalde richting durft jagen. Wordt den gemeenteraad hiermede geen brevet van onkunde uitgereikt? Ik mag noch het een, noch het ander onbesproken laten, aldus de burgemees ter. In Januari 3936 werd door B. en W. in overweging genomen de kwestie van den kostenden prijs per leerling ter hand te nemen. De burgemeester gaat dan de loop der gebeurtenissen na en stelt o.m. nadruk kelijk vast dat het idee van een gefi xeerd bedrag uit den boezem der school besturen is voortgekomen. In het voorstel van B. en W. in de laatste vergadering luidde sub b, B. en W. te machtigen, goed te keuren, dat aan de schoolbesturen een bedrag van 12 per jaar en per leerling zonder meer zal worden uitgekeerd, wanneer zulks door hen mocht worden gevraagd. Tot 45 maal toe heb ik, aldus de burgemeester, nu in de laatste vergade ring er op gewezen, dat geen enkele me- dedeeling ons van de schoolbesturen had bereikt, terwijl toch drie schoolbesturen vertegenwoordigd waren en op deze me- dedeeling heeft geen enkel raadslid me degedeeld, namens zijn schoolbestuur te kunnen spreken. Wilde ik mij een teleurstelling als in 1936 opgedaan besparen, dan moest ik aanneming van het sub b genoemde trachten tegen te houden. Van doorjagen dus geen sprake. Er is meer. Wilde de raadsmeerder heid ondanks alles een gefixeerd bedrag bepalen, dan had zij dat volkomen in haar macht. Had ook maar één lid het door den heer Jasperse ter tafel ge brachte ondersteund, dan had ik het voorstel in bespreking en daarna in stemming nj o e t e n geven. Weliswaar had ik dan ernstig overwogen het geno men besluit niet uit te voeren, maar de Raad had toch gedaan, wat hij op dat moment noodzakelijk of wenschelijk achtte te doen. In het dagblad „De Zeeuw" staat ge spatieerd: „Temeer omdat verschillende malen bedragen werden teruggestort in de kas der gemeente, omdat de uitkee ring per leerling niet werd gebruikt." Dat kan den indruk vestigen, dat B. en W. toch zeer onredelijk waren op de vergoeding te willen bezuinigen. Genoemde aanhaling is eenzijdig. In derdaad hebben verschillende schoolbe sturen in den loop der jaren belangrijke bedragen in de gemeentekas gerestitu eerd, maar dat vindt zijn oorzaak meer in het feit, dat de kostende prijs per leer ling meer dan een jaar na afloop van het dienstjaar bekend was, dan wel in een zuinig beheer. De waarheid is, dat sinds de gelijk stelling de gemeente gemiddeld een be drag per leerling en per jaar heeft uit gekeerd van 12.30, terwijl de school besturen gezamenlijk een gemiddeld be drag per leerling en per jaar hebben uit gegeven van 14.66. Tengevolge van de per 1 Jan. j.l. in werking getreden wetswijziging moet van de gemeente dus in de toekomst een gemiddelde uitgaaf verwacht wor den van 14.66 per jaar. Is het wonder dat B. en W. juist nu ingaande 1 Jan. 1938 wilden ingrijpen? De beschuldiging tenslotte aan het adres van B. en W. ware beter weggelaten en is teti eenenmale onverdiend. (Voor de discussies over dit schrijven raadplege men het raadsverslag in het 2e blad). (lngez. Med.j In de kazerne van de militaire po- litietroepen, groep Vlissing'en, heeft in tegenwoordigheid van den geheelen troep ondetr commando van kapitein Ver schoot en van een deputatie van de Kustartillerie bestaande uit kapitein' Van der Slikke en enkele onderofficie ren, een plechtigheid plaats gehad. Majoor Koopman hheft den zilveren medaille voor 24-jarigen trouwen dienst uitgereikt aan den sergeant-instructeur M. de Valk en daabij gewezen op de be- teekenis dezer onderscheiding. De echtgenoote van den hr. De Valk had een paar bloemstukken in ontvangst te nemen. ZIEKENHUISVERPLEGÏNG OP WALCHEREN. Het ledental van de Vereeniging Zie- kenhuisverpleging op Walcheren, dat op J 1 Januari 1937 26014 bedroeg is in 1937 na af en overschrijving gestegen tot 26863 alzoo een toename met 849 leden. Van de 26863 zijn er 1572 mede verze kerde tegen operatie en andere kosten bij opname in een ziekenhuis, OOSTKAPELLE. Het door het be stuur der Oranjevereeniging opge maakte program der feestelijkheden op den nationalen feestdag luidt: 's voor middags 10 uur: bijeenkomst in de Ned, Herv. kerk, gezamenlijk zingen v.an nationale liederen; rede van den bur gemeester; koorzang door de Chr. zang- vereen ging „Sursum Corda"; 's namid dags 2 uur: tractatie der schoolkinde ren vanwege het gem. bestuur; het weer dienende zullen de schoolkinderen om 1,45 uur zingen voor het gemeente huis; 's avonds 78,15 uur; muziek en koorzang door de zangvereeniging .„Eendracht maakt Macht"; 8,30 uur lichtstoet en muz kale omwandeling door het dorp; 10 uur vreugdevuur ach ter het voetbalveld op de weide van den heer J. Maljaars. Voor den licht- stoet worden door de Oranjevereeni- g'ng prijzen beschikbaar gesteld. De stoet wordt om 8,15 uur in het Water straatje opgesteld. VEERE. Maandagavond hield het plaatselijke Varkensfonds zijn algemeene jaarvergadering' in de zaal van den heer J. Boljé alhier onder voorzitterschap van den heer J. de Nood. In zijn openingswoord kon de voor zitter gewagen van een gunstig jaar. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat de vereeniging thans niet minder dan 95 leden telt en dat slechts vijf ongelukken in het afgeloopen jaar voorkwamen. De secretaris, de heer M. Breel, werd als bestuurslid herkozen. De heer J. Melis werd als bode herbe noemd. De contributie werd ongewij- DE BILT, Meest matige, later toe nemende Z. tot Z.W wind, zwaar be wolkt of betrokken, waarschijnlijk eeni- ge regen, later zachter. UKKEL: Matige wind uit Z.W. richtin gen, schoon tot bewolkte hemel, vrij ne velig, op het einde van den nacht regen uit het Westen, aanhoudend matige tem peratuur, plaatselijk nachtvorst. ij Wo 19 Jan, Zon op: 8 h 01; onder 16 h 21. Licht op: 16 h 51. Maan op: 21 h 15; onder 9 h 01. L.K. 23 Jan. Hoog- Di. Wo. Do. Hoog- Di. Wo. Do. 18 19 20 en 18 19 20 Laagwater te Vhssingeti. Januari. Hoogwater. Laagwater 2.23 14.50 9.10 21.17 3.05 15.35 9.56 22.01 3.50 16.22. 10.42 22.40 Laagwater te Wemeldinge Januari; Hoogwater. Laagwater 4.28 16.50 10.09 22.23 5.11 17.34 10.54 23.08 5.53 18,16 11.40 23.51 WOLPH AARTSDIJK. Maandagmor gen, omstreeks 6,30 uur ging bij alle leden van de vrijwillige brandweer al hier de brandschel, zoodat allen zich n,aar den commandant begaven ten e'n- de te vernemen waar de brand woed- dé. Bij onderzoek bleken alle brand melders onbeschadigd (er moet nl. eerst een glasruitje ingedrukt worden voor de brandmelder in Werking kan wor den gesteld). Een verder onderzoek wees uit, dat te Oud-Sabbinge het meldingskastje met een sleutel w,as ge opend en nadat de bel in werking was gesteld, weer gesloten- Baldad gheid dus: de politie zoekt naar de(n) da- der(s), J WISSENKERKE. De turnvereeniging „Volharding" alhier gaf Vrijdag en Za terdag haar ja.arlijksche uitvoering in het gymnastieklokaal der openbïire' school. De opkomst v/as goed te noemen en er werd goed werk geleverd; jammer voor de vereeniging dat zij zoo weinig mannelijke leden telt. Tengevolge van den velen regen en de daardoor ontstane hooge waterstand, is de werkverschaffing in deze gemeen te stop gezet, met gevolg, dat het aantal werkloozen voorloopig weer met 30 is vermeerderd. AARDENBURG. Zaterdagmiddag j.l, reed de aspirant-autorijder S. met een huurauto uit een zijweg den weg St, Kruis-Aardenhurg op. Als instructeur zat naast hem de heer D. Z. Door niet tijdig het stuur om te draaien reed de lgd fehandhaafd' name,i'k °P 10 cen1 auto van den op den dijk gelegen weg af een sloot in. De inzittenden kwamen met den schrik vrij. De auto werd zwaar per lid, ELLEWOUTSDIJK. Zaterdagavond werd door het kinderkoor „De Zangvo geltjes" alhier een uitvoering gegeven in het M. J. van Hattumhuis. De groo- te z.aal was geheel gevuld. De zang nummers werden op zeer verdienste lijke wijze uitgevoerd. Het tooneelstuk „De wraak der kabouters" viel zeer in den smaak. Na afloop had een tractatie aan de leden van het Kinderkoor plaats, w,aarna den d'recteur een bloemenmand werd aangeboden. Wegens de ongunstige weersge; steldheid der laatste dagen en den hoogen waterstand van het polderbin nenwater is de werkverschaffing onder Driewegen, waar een 20-tal werkloozen uit deze gemeente zijn tewerkgesteld, stopgezet. OUDELANDE. De plaatselijke com missie voor den B.V.L. zal bestaan uit de heeren A. W. Nieuwenhuize, burge meester, voorzitter, ds. J. Matzer van Blooijs, N. H. predikant en A. W. Bu- teijn, bedrijfsleider, penningmeester. beschadigd. BRUGGE. De tooneelvereenig ng „Opgang", gevormd door oud-leerlingen der Oostburgsche H.B.S., onder leiding van den heer E. P. van der Werff, gaf Zondag jl. in het Vlaamsch Huis alhier een opvoering van „De Spooktrein" van A. Ridley, Wij, die op het tooneel hier maar zoo weinige malen goed Nederlandsch hooren spreken, hebben dan ook kun nen genieten van dit amusante griezel stuk, dat door deze enthousiaste (werk- looze!) jongemenschen zuiver en met élan werd gespeeld. Hoewel geheel deze kran ge groep zich uitstekend van zijn taak kweet,- moeten wij apart vermeldeö den op zeer bijzondere wijze gespeelden detective, terwijl den heer Van der Werff dank moet worden gebracht voor zijn loffelijk streven, goed Nederlandsch tnonep' te brengen in Zeeuwsch- en i West-Vlaanderen. E.B,

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 1