KUNST EN WETENSCHAF. RECHTSZAKEN. BUITENLAND. duitschland. ZUID-BEVELAND. SCNOUWEN-DOIVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. ËEilfiS VAK AMSTEMAIi. h.va, Tapan wil niets meer met Chinee- sche regeering te maken hebben. FRANKRIJK. Kabinetscrisis. ge olievat geloopen. Door de hitte heb ben zich daarin dampen ontwikkeld, welke tot ontploffing zijn gekomen. Het vat vloog hierdoor uit elkaar met bo venstaand noodlottig gevolg. De heer Stevens woonde vroeger te Middelburg en heeft vele jaren lang ge werkt op de Ijzergieterij alhier. Naar wij vernemen bekwam hij wonden aan ar men, handen en voeten. Gisteren was de toestand van den on geveer 50-jarigen, naar omstandigheden bevredigend. WALCHEREN. ARNEMUIDEN. Betreffende de a.s. feesten kan nog nader worden vermeld, dat^oodra het heugelijk feit bekend ge worden is, het blijde nieuws door he rauten te paard door de gemeente be kend gemaakt zal worden. Tevens zul len de ingezetenen dezer gemeente zoo spoedig mogelijk bij het gemeentehuis bijeen geroepen worden, alwaar de pro clamatie van het heugelijk feit van de pui van het gemeentehuis af afgekondigd zal worden. Dit bijeen roepen der ingeze tenen zal geschieden door het luiden van de stadhuisklok. (Hoeveel inwoners van Arnemuiden weten dat boven in het gemeentehuis een metalen klok hangt, welke zijn metalen stem in deze eeuw nog niet heeft laten klinken over de ge meente?) Wanneer dit gebeurt zal zijn, zullen dé torenklokken geluid worden. ARNEMUIDEN. Vrijdagavond werd onder leiding van den heer C. Schroe- vers de jaar- en propagandavergadering gehouden van de plaatselijke afdeeling van den B.V.L. De heer H. G. Hornin- ge, burgemeester van Arnemuiden, opende deze bijeenkomst, waarbij spre ker wees op de beteekenis en het doel van den B.V.L., herdacht den eere- voorz tter den heer B. Franse die door ziekte verhinderd was en wenschté hem een spoedig herstel toe. De heer J. C. Coppoolse bracht het jaarverslag uit waarbij bleek dat de afdeeling 52 leden telt. Uit het verslag van den burgemeester bleek dat ontvangen was f. 221 tegen een uitgaaf van f 161, ba tig, saldo f 60. De heer P. I. Krijger hield een cau serie over „Een sober verhaal en een groote daad", terwijl de heer H. A. van Ossewaarde „Een avond van tegen spoed" declameerde. Daarna hield de heer J. G. Eckhardt secretaris van het gewest Zeeland een lezing met lichtbeelden over „De Rus sische revolutie." Nadat nog een sa menspraak opgevoerd was geworden door de heeren P. de Nooijer en A. Kodde werd overgegaan tot het uitrei ken v,an een 8-tal platen van den landdag te Barneveld in 1935, Tevens werden brevetten uitgereikt aan 2 ko- ningsschutters en scherpschutters. De heer P. I." Krijger hield nog een voordracht in dichtvorm over „Colum bus' ontdekking van Amerika", waar na deze avond door den leider geslo ten werd met het laten zingen v,an het Wilhelmus dat ook op verzoek van den heer Horninge bij de opening gezongen was geworden. SEROOSKERKE. Vrijdag werd jaar vergadering gehouden van de pl. land- bouwvereeniging afd. van de Z.L.M. on- d^r leiding van den heer W. C. Allaard. De voorz. heette welkom inzonderheid ir. Dorst, algem. secret, der Z. L. M. Jaarverslag en rekening over 1937 wer den goedgekeurd. De heer W. Dekker Wz. werd als bèstuurslid herkozen. Uit de vergadering gingen stemmen op om een musschengilde op te richten en ook om de regeering te verzoeken machti ging te verkrijgen tot het schieten van woudduiven in het veld. Hierna were door den heer Dorst een lezing gehou den over de beteekenis van den land bouw, waarop een aangename bespre king volgde. Vervolgens werden nog •enkele films vertoond van de Z.L.M.- dagen uit Zierikzee.'*' 's HEER ABTSKERKE. De dag na de blijde gebeurtenis zal 's avonds ds. Dros te, Ned. Herv. predikant alhier een dienst houden in de kerk. 's Middags zul len volksspelen plaats hebben en alle schoolgaande kinderen van de openbare school worden getracteerd. Hoewel het vee nu al eeri paar maanden op stal staat, brak tegelijker tijd op twee boerderijen weer mond- en klaudzeer uit. Tot op heden gelukkig nog niet heel ernstig. 's HEER ABTSKERKE. De bevolking dezer gemeente bedroeg op 31 Dec jl 445 personen (229 m. en 216 v.) Er wer den in 1937 geboren 6 jongens en 3 meis jes; vestigingen 8 m. en 11 v. pers., over leden 2 v. pers., vertrokken 12 m. en 13 v. pers, (Bevolking einde 1936 444 per sonen), KAPELLE. Benoemd tot controleur bij de werkverschaffing voor de ge meente Kapelle met ingang van 17 Ja nuarj de heer J'. Mallekote alhier. WEMELDINGE. In de Zaterdag ge houden jaarvergader ng van de maat schappij „De Benzijbrug" bleek dat op de beide weegbruggen in het afgeloo pen jaar gezamenlijk de navolgende goederen zi;'n gewogen: suikerbieten 3088135 kg; pulp 2328323 kg; aardap pelen 657702 kg; hooi cn stroo 135567 kg; diversen 1489942 kg en 2 stuks vee. „Algemeen Schippers- en Visschersbelang." BRUINISSE. Zaterdagavond hield de schippersvereeniging „Algemeen Schip pers- en Visschersbelang" alhier haar al- gemeene jaarvergadering in hotel Storm. Uit het verslag van den penningmees ter bleek, dat de ontvangsten hadden gedragen 729, de uitgaven 727. Het totale bezit der vereeniging bedraagt thans 4054 tegen 4131 het vorig jaar. Je achteruitgang is voornamelijk te wij ten aan de actie, gevoerd door den heer Sterk uit Yerseke, die aan de vereeni ging ongeveer 188 heeft gekost. De aftredende bestuursleden de hee ren Adriaan Haeck en Math, de Koning werden bij acclamatie herkozen. Naar aanleiding van een schrijven van den inspecteur der Visscherij in het vier de district over het openstellen van een gedeelte der Waddenzee voor de mos- selzaadvisscherij gedurende de maan den November tot en met 15 Februari was door het bestuur er op gewezen dat zoodanige openstelling weinig zin had voor de kweekers te Bruinisse, die im- j mers niet over geschikte perceelen voor uitzaai in dezen tijd van het jaar de beschikking hebben. Onderzocht was verder de mogelijk- j ïeid om visschersv^artuigen te doen ïerstellen met regeeringssteun, zooals dat ook voor garnalenvisschers in ver schillende kustplaatsen gebeurd. Geble- sen was echter dat dit voor visschers uit. Bruinisse niet mogelijk was. Voorgelezen werd het antwoord van den minister van economische zaken naar aanleiding van het onderhoud met den heer Math, de Koning. Alles wat door den heer Koning was bepleit en betoogd, werd afgewezen of ontkend, zelfs zaken die iedereen nu nog kon con- stateeren. Eveneens werd voorgelezen het verzoek van G. A. Jumelet en 41 anderen gericht aan de leden van de Tweede Kamer, De Kamer had gemeend met het aannemen van een afwachtende houding te kunnen volstaan. Naar aanleiding van de soepele rege ling die. door het bestuur der visscherij- en op de Zeeuwsche stroomen werd toe gepast inzake de pachtbetaling door oes terkweekers, werd het bestuur gemach tigd alles te doen wat mogelijk is, om ook voor mosselkweekers met ongunsti ge bedrijfsuitkomsten clementie te ver krijgen. Aangedrongen werd om bij de bevoeg de instanties de opvoering van het mi nimum te-leveren kwantum consumptie mosselen van 2000 op 3000 tonnen te bepleiten. Breedvoerig werd nog gesproken over de noodzakelijkheid dat ook de Wad denzee dezen zomer nog voor de mossel- visscherij wordt opengesteld. Een demper op de uitingen van blijdschap en Oranjezin! Men schrijft ons uit Zeeuwsch- Vlaanderen: Verschillende feestcommissies, waarbij in den regel ook betrokken zijn de burgemeesters der desbetreffende ge meenten, werden in de laatste dagen onaangenaam verrast, door het bekend worden v.an een decreet van den Minis ter van Binnenlandsche zaken genomen als beheerder over de radio-omroepen Dat decreet is blijkbaar in de laatste maand van het vorig jaar vastgesteld, naar verluidt op aandrang van de groo te omroepvereenigingen, en brengt stoornis in een deel van de door de plaatselijke commissies vastgestelde feestprogramma's ter v ering van den Nationalèn feestdag. Het moge wonderlijk klinken, dat van hooger hand een rem wordt ge plaatst op de uitingen van Or.anjezin en Vaderlandsliefde, zooals die zich tot nu toe in de versch'llende gemeen ten kon uiten, maar jammerlijk ge noeg het feit is niet te loochenen! Indien het mogelijk was de bedoe- l'ng die ;aan dezen maatregel ten grondslag ligt consekwent door te voe ren, zou de Nationale Feestdag die we spoedig hopen te kunnen vieren niet mogen worden gevierd met het organiseeren van feestelijkheden op openbare of besloten plaatsen, zoowel op straat als in zalen, doch zouden we volgens dat decreet d en dag binnens huis bij den luidspreker moeten vieren, „want dien dag zenden de groote om roepvereenigingen Nationale program ma's uit, en de aandacht mag daarvan niet worden .afgele'd!" Alzoo een na- nionale feestviering op gezag! 't Lijkt wel of niet „Eenheid door De mocratie" doch Mussert in- den strijd om de vrijheid voor het Nederlandsch volk de overwinning heeft behaald! De omroepvereenigingen niet meer voor de bevolking, doch de bevolking voor de omroepvereenigingen. In vele gemeenten op het plattelanc is het de gewoonte, vooral de Oranje- dagen te vieren door een plechtige sa menkomst der burgers van alle gezind ten, waarin een of meer sprekers dén geest der bevolking vertolken en de geestdrift verhoogen. Die bijeenkomsten worden in den regel gehouden in het grootste beschikbare kerkgebouw. Deze zijn echter bij zulke gelegenheden niet ruim genoeg om alle belangstellende ge meentenaren te bevatten. De nieuwe vinding der techniek, de microfoon met de plaatselijke radiodistributie-centrales boden daarvoor in de laatste jaren een oplossing. Deze samenkomsten werden middels de derde lijn dier ondernemin gen uitgezonden, waardoor men dan nog enkele honderden gezinnen in de gele genheid kon stellen de samenkomst te beluisteren. Die vinding is ook van groote beteekenis voor menschen met minder scherp gehoor, die in een groote zaal alles niet kunnen volgen, en nu h ervoor gelegenheid vonden bij den luidspreker, thuis of bij familie of buren. - Zulke plannen bestaan weer, voor den nationalèn feestdag. Een feestcommissie die niet kan aannemen, dat de bedoeling van den Minister werkelijk zoover ging, dat de door haar beoogde uitzending niet mocht gehouden worden, vroeg telegrafisch vergunning tot uitzending van 4,30 tot 5.30 uur op de derde lijn (dus zonder stoornis voor de uitzendin gen der omroepvereenigingen.) Met begrijpelijke verbazing werd ech ter van Z.Exc. het antwoord ontvangen dat dezen zijn ten deze „na rijp beraad genomen beslissing" niet kan wijzigen. Het mag wel den dag vóór of den dag nè, maar niet „op" den nat. feestdag. „Dien dag zenden de omroepvereenigin gen nationale programma's uit en daar van mag door andere uitzendingen de aandacht niet worden afgeleid." Dat dit verbod bij de betrokkenen ver bazing, ontevredenheid, wrevel of nog erger verwekt, is te begrijpen, en die verwondering stijgt nog, wanneer dan bij kennisneming voor den nat. feestdag bestemde radioprogramma's blijkt, dat er althans op het genoemde uur, geen en kel positief nat'onaal nummer voorkomt. De stemming die bij de feestcommissie heerscht, wordt geheel gedeeld, door verschillende burgemeesters in het ge west, die ook met bevreemding deze on dervinding Hebben opgedaan. Ondertusschen heeft de feestcommis sie in dezen naar hare meening geheel onjuistën maatregel nog niet berust en zich telegrafisch eerbiedig tot de Hoog ste Autoriteit van onzen Staat gericht met verzoek tot opheffing van het ver- 3od op het door haar bedoelde uur. BIERVLIET. Zondagmiddag vergader de de varkensverzekering „Uit Voor zorg" onder voorzitterschap van den heer J. J. de Vogelaar. Op 1 Januari 1938 waren er 155 leden en 9 donateurs. De inkomsten over 1937 bedroegen f 796 en de uitgaven f 616; batig sSfdo f 180. Het totale bedrag in kas is groot f 3344. De aftredende bestuursleden, de heeren A. Hubregtse en J. Deseijn, werden met algemeene stemmen her kozen. In de vacature J. Willemsen, d e vertrokken is, werd de heer C. Moens gekozen. De heer H, v, d. Vijver werd voor 1938 weer als veearts der ver eeniging benoemd. De uitkeering voor doode varkens werd vastgesteld op 50 cent per kg tot 1 April, daarna marktprijs. De contributie blijft 40 cent per maand voor ledenr die een varken heb ben, en 20 cent voor tre geen varken hebben. De eerste luiermand, samenge steld in verband met de blijde gebeur- nis is uitgereikt. Waarschijnlijk zullen er in onze gemeente nog drie volgen. ZUIDZANDE. De bevolking dezer ge meente bedroeg op 31 Dec. jl. 894 per sonen (458 m. en 436 v.) Er werden in 1937 geboren 5 jongens en 3 meisjes; vestigingen 35 m. en 29 v. pers.; over leden 3 m. en 6 v. pers. vertrokken 35 m. en 37 v. pers. (Bevolking einde 1937 903 personen.) Eerste noteering is vorige koer(en) daarachter officieele noteering van he den; beteekent geen noieering ontvangen. Denemarken Oblig. 1926-5 101%—101% Amsterdam 1936-3% 101%-- Zeeuws. Hyp,. B-4 100— C ties Service Cy., P. 1S58 5 43—42% A Amsterd, Bank 160158% A Pref, Jurgens A 136 A Ned. Gist- en Spiritusf. 500505 A De Schelde N.B. 56%—57% C Am. Smelt en Ref, 39%41% A Born, Sum, H.M. 185%185 A Houth. Alberts 96%96% C Union Pac, Rr, 65%—66 C Int. Nickel Cy, 37—37% Ned. 1000-4 100%—100%-% O. Indië 37 1000-3 97—97% Engeland 1960-90 4 8484 A IColoni,ale Bnk. 135135% A N.I. libk. 1000 138%—il39% Ned. H.M. 1000 159—159% A v. Berkels Pat. 65%—65% C Calvé-Delft 88%—89-91. A Phi'ips Gem. B. afg. 304306%-8 C Unilever 148%149-51 C Am. Car en Foundry 19%20% C Anaconda Cop. 25%26%-% C Bethlehem St. 4747%-% C Kennec Copper 30%31%-% C U. States St. C. 43%—45%-% C North Am. Cy. 15%—15% A Kon. Petr. Mpij. 370—367%-70% C Contin. Oil Cy. 23%—23% C Phillips Petr. Comp. 29%—29% C Shell Union O.C. 12%—13%-% C Tide Water Ass. Oil 11%11%-% C Ned. Scheepv. U. 120%121 -'21 A H V. Amsterdam 447-450-52 A Java Cult. Mij. 168%170 A N,I. Suiker U. 139%—140 BEURSTHERMOMETER MAANDAG. Mark! r— Schepen Amerika - Unilever Philips Rubber -ObLM*rbi - KoaiokL Suiker - Gedepon- Schilderijen-tentoonstelling van André Petroff. Eigenlijk zijn het geen schilderijen, die deze week in het Kunstmuseum te Mid delburg worden tentoongesteld. Het werk van André Petroff heeft een grafische al lure. Men kan het het beste: gekleurde teekeningen noemen. Het meerendeel er van is op hout gemaakt en in uniforme lijsten gesloten. Mede daardoor geeft de expositie den indruk van een zeer bij zondere eenheid van stijl. Ten aanzien van de kwaliteit van het werk zegt dat uiteraard echter niets. Kwaliteit wordt door geheel andere elementen bepaald, zoowel ten goede als ten kwade. Naar die voor de eerste categorie hebben wij helaas vergeefs gespeurd. André Pétroff past een bepaalde manier van lijnen trekken en kleur-opzetten toe en be reikt daarmee dan een effect, dat op 't eerste gezicht den indruk van een vlotte beweeglijkheid geeft. Misschien zit er een groot geheim achter, dat raadsel achtige, waardoor een werk tot kunst wordt verheven. Maar, als gezegd, ons gevóel heeft het niet vermogen te vin den. Er hangen intusschen ook een paar bloemstukken, die in een anderen meer geijkten trant werden geschilderd Zoo kan iedereen, die eenige technische vaardigheid bezit, bloemstukken maken Het lijkt ons niet onwaarschijnlijk, dat André Petroff zich hier heel duidelijk in de kaart laat kijken. De Middelb. rechtbank heeft he den het volgende vonnis uitgesproken P. J. J K., 29 jaar, varensgezel te Vlis- singen, in voorloopige hechtenis in het huis van bewaring te Middelburg; als verdacht van diefstal van een rijwiel.' Vrijspraak, met last tot onmiddellijke invrijheidstelling. A Deli Batavia 237239-41 C Dei Mij. 1000 292%—293%-% A Senembah 390%287%-91% C Baltimore en Ohio 7%8 C Southern Pac. Cy. 15%16% A Southern Rlw. 9%10 A Amst. Rubb. C. 223%223-26 A Deli-Bat. Rubb. 149%—151% A Hessa Rubber 144%147 A Serbadjadi S.R. 107—110% WISSELKOERSEN. Heden. Gister. Londen 8.97% 8.97% Berlijn 72.34 72.35 Parijs 6.01 5.93 Brussel 30.37 30.37 New-York 1-79% 1.79% De Spaansche burgeroorlog. FASCISTISCHE ORGANISATIE TE TE MADRID ONTDEKT. De politie van Madrid heeft 153 per sonen in hechtenis genomen die deel uitmaakten van een fascistische orga nisatie. De voornaamste leiders wer den verrast in een huis, waar zij ge woonlijk 'vergaderden. De organisatie droeg een mil tair karakter en was uit verschillende afdeelingen samengesteld, o.m. een afdeeling voor het inzamelen van geld onder rechtscüe kringen, be stemd om hulp te verleenen aan amb tenaren die tot vijanden van het be wind waren verklaard. Bómmen bi; Valencia. Het m'nisterie van defensie deelt mede, dat drie rechtsche vliegtuigen boven Valencia verschenen zijn en het dorp Cahanal en de omgeving van de wijk Las Airenas hebben gebombar deerd. Er vielen vijf dooden en veer tig gewonden. De strijd in het Verre Oosten. De Japansche regeering heeft de vol gende verklar'ng gepubliceerd over haar politiek ten aanzien van China. Na de bezetting van Nanking heeft de Japansche regeering tot dezen dag niet nagelaten haar geduld te bewijzen en de Chineesche nat'onale regeering de laatste kans te geven op haar houding terug te komen!! De Chineesche regeering heeft zich niet verwaardigd de werkelijke bedoe lingen van Japan te erkennen en zij blijft haar hardnekkig verzet bieden zonder eenige consideratie met den beklagenswaardigen toestand van het Chineesche volk of de handhaving van den vrede en de orde in het Verrt Oosten. Daarom heeft de Japansche regeering besloten voortaan niets meer met deze regeering te maken te willen hebben en te wachten op de vestiging en de ont Chineesch oorlog in een nieuw stadium is geko men, Onze tegenstand, zoo vervolgde de Chineesche opperbevelhebber, zal niet geconcentreerd worden op sómmi ge sleutelposities. Wij zullen gebruik maken van de uitgestrektheid van ons land en het Japansche leger onophou delijk bestoken. Wij zullen ons verder Westwaarts moeten terugtrekken, maar den strijd zöllen wij voortzetten. Van nu af zullen de krijgsverrichtingen erop gericht zijn, een groot Japansch leger op Chineeschen grond te hou den. Des te langer dit duurt des te grooter 'nspanning zal dit voor Japan beteekenen. Bonnet en Blum deden achter' eenvolgens vergeefschepogin gen tot vorming eener nieuwe regeering. Het vlot nog niet erg met de pogin gen tot oplossing der kab netscrisis. Zooals men weet, werd Vrijdagavond de burgerlijke radicaal Georges Bonnet, minister v.an financiën in het afgetre den kabinet, met de vorming van een n 'euwe combinatie belast. Bonnet is echter allesbehalve persona grata bij de socialisten en communisten, zoodat zijn pogingen .al bij voorbaat mislukt leken. Inderdaad vond Hij geen mede werking van de beide roode -groepen des Volksfronts, zoodat hij Zaterdag avond de opdracht moest teruggeven. President Lebrun heeft vervolgens Blum, den social'stischen leider, een kans gegeven. Blum wilde probeeren een kabinet te vormen, dat niet „alleen op het Volksfront, maar tevens qp een deel van het Centrum (de partij van Paul Reynaüd) zou steunen. Reynaud bleek bereid, mits Blum de basis nog verder zou uitstrekken over alle par tijen van het midden, met nbegrip ^an ■de groep Louis Marin, die bijna tot de rechterzijde behoort, Dat was Blum teveel van het goede, zoodat zijn uit breidingspogingen op niets li tliepen. En daar de burgerlijke radicalen niets voelen voor een puur Volksfront-kabi net met socialist'schen minister president aan het hoofd zich herin nerende de ervaringen met dè in Juni wikkeling van een nieuw regiem, dat met Japan een harmon eu- zen samenhang zou kunnen vormen, van het vorig jaar afgetreden regeer ng- waarop men werkelijk zou kunnen re- Blum 1 moest vanmorgen ook de so kenen. Japan zou met een dergelijk regiem ten volle kunnen samenwerken om de Chineesch-Japansche betrekkingen te regelen en een geheel nieuw China op te bouwen. Het heeft geen zin te beweren, dat hetgeen vooraf gaat, geen enkele wijzi ging brengt -in de door de Japansche regeering goedgekeurde politiek. Deze blijft vastbesloten de territo riale onschendbaarheid en souverein - teit van China te eerbiedigen, evenals de rechten en belangen van iedere an- dere mogendheid. De verantwoordelijkheid van Japan voor zoover betreft de handhaving v,an den vrede in het Verre Oosten is zelfs van nu af aan veel grooter dan te vo- ren!! Te Tokio verwacht men dat thans alle betrekkingen met de Chineesche centrale regeering verbroken zullen worden, doch een oorlogsverklaring acht men nét waarschijnlijk. De Chineezen in Japan zijn door hun consuls gewaarschuwd zich op een spoedig vertrek voor te bereiden. Nieuwe oorlogstactiek van Tsjang Kai sjek. Maarschalk Tsjang Ka sjek heef heden te Hankau verklaard, dat de cialistische leider de opdracht terug geven. Weder een wapenopslagplaats ontdekt. De politie heeft gisterochtend in een niet bewoond appartement in de rue St. Lazare te Parijs een wapenopslagplaats ontdekt. De concierge van dit huis, Hasenfuss, geheeten, heeft toegegeven lid te zijn van de Csar. Tevens heeft de man ver klaard, dat hij den huurder, een zekeren Leon Paoli, kende als lid derzelver or- ganisatie en dat hij bekend was met den. aard van het opgeslagene. JODEN DOEN BEROEP OP HITLER. In de „Jüdische Rundschau" wordt door den rijksraad van Duitsche Joden een beroep gedaan op de Duitsche re geering om zich te onthouden van ver dere maatregelen, die de economische mogelijkheden der Joden beperken, daar anders de Joodsche bevolking ge dwongen zou worden van openbare lief dadigheid te leven. In het bewuste ar tikel wordt uiteengezet, dat het groot ste deel der jonge Joodsche generatie het land verlaten heeft. Zij, die gebleven zijn, zijn voor het meerendeel bejaarde»

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 2