BUITENLAND. ona WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. M00HD-BEVELAND. ZEEUWSDH-VLAANDEREN W.D. •EDRS VAM AMSTERDAM. Italiaansch-Russisch handelsconflict. Dat kost meer 'n ROOD RIJWIELACHTERLIjfjfiT BELGIE. I' ll frankrijk y% no it i>it rem (ingez. Med den doet dan welke andere organisatie ook. Bovendien is het politiek- en re ligieus-onafhankelijk karakter van de Vereeniging volledig waartoe dat iedere bonafide handelsreiziger zich in deze or ganisatie volkomen thuis kan gevoelen Na deze met een warm applaus be loonde rede bestond gelegenheid tot het stellen van vragen waaruit een zeer ge animeerde gedachtenwisseling volgde Staande de vergadering traden verschei dene aanwezigen tot de vereeniging toe Nadat de heer Van Eek nog een korte opwekking had uitgesproken om ook na dezen avond het zoo succesvol ingezette propagandawerk met kracht voort te zetten opdat spoedig tot de oprichting van een zelfstandige afdeeling te Goes kan worden overgegaan, werd deze zeer geslaagde vergadering door den heer Vos met een woord van dank aan de aanwezigen en den spreker, geslofen. KOUDEKERKE. De Raad dezer ge meente komt Maandagmiddag te hal vier in openbare vergadering bijeen Op de agenda staat o.m. een voorstel van B en W. om hen te machtigen een riolee- tingsplan te doen ontwerpen. Ter voorkoming van moeilijkheden in de toekomst, komt het B. en W. ge- wenscht voor, een rioleeringsplan te doen ontwerpen, waaruit duidelijk blij ken moet op welke diepte rioolbuizen eventueel moeten worden gelegd. Wanneer zoo'n plan precies wordt uitgevoerd, dan kunnen geen moeilijkhe den ontstaan, maar worden alle rioleeringswerken volgens een zelf de systeem, dat geheel in elkaar past uitgevoerd. De gemeente-bouwop zichter kan met dit-werk belast worden. De daaraan verbonden kosten zullen een bedrag van 300 niet overschrijden. B. en W. stellen den Raad voor, hen te machtigen, het ontwerp van een rioleeringsplan aan genoemde functiona ris op te dragen. Als laatste punt staat op de agenda vermeld: Weerlegging door den voorzitter van hetgeen in het Gemeenteblaadje dd 5 Januari 1938 en in „De Zeeuw" dd. li Januari 1938 gezegd wordt ten opzichte van Burgemeester en Wethouders en van den Burgemeester inzake de be kende onderwijskwestie. GAP1NGE. Donderdagavond is het 20- jarig bestaan der Stieren-vereen, door de leden en genoodigden herdacht. De voorzitter W. Louwerse heette al len welkom, inzonderheid den zuivelcon- sulent den hr. Zwagerman, den hr. Van Maasdam van het N. R. St. e.a. Spr. wees in zijn openingswoord op den pioniersarbeid aan wat in de veeverbe tering is tot stand gebracht. De secretaris J. Wattel gaf in dicht vorm een historisch overzicht van het 20-jarig vereenigingsleven. Hulde werd gebracht aan den heer Zwagerman en de Eereleden J. Louwer se, J. Looise, C. Langebeeke en A. Aarnoutse, voor hun verrichten arbeid. De zeven fokstieren Jan, Dirk, Doris, Jonge Meinen, Lena's Meinen, Pietjes Jan en Botermijn II passeerden de re vue. Begonnen werd met 12 leden en 60 koeien. Thans zijn er 29 leden met 180 koeien, In de daarop volgende pauze het de tractatie van de Coöp. Melkfabriek zich goed smaken. Na de pauze hield de heer Zwagerman een pittige toespraak over den droom van „Boerinne". Namens het N. R. S. voerde de heer Van Maasdam het woord, waarop hij de prachtige films van het N. R. S. vertoon de. De heeren Sietema en Kleinepier uit ten nog hun beste wenschen, zoo ook de heer Arendse voor de controle- en fok- vereeniging. Namens het bestuur dankte de voor zitter het N. R. S. voor de vertoonde films en alle heeren voor hun toespra ken. (D- Z.) Conflict iusschen Burg. Armbestuur en Gemeenteraad, KRUININGEN. In de laatstgehouden vergadering van den gemeenteraad van Kruiningen werd het (als no. 1 voorge dragen) aftredend lid van het Burg. Armbestuur niet herkozen, omdat de R,aadsmeerderheid meende, dat de sa- j menstelling van het Burg. Armbestuur niet klopte met de politieke verhou dingen in de gemeente. Het gevolg h ervan is, dat de vier andere thans zitting hebbende leden van dit college tegen 1 Februari a.s. ontslag zullen nemen, EEN NIEUWE LANDBOUWHUIS- HOUDSCHOOL. KOR1 GENE. Als er zich geen abnor male omstandigheden voordoen, zal er in de maand Augustus van dit jaar al hier een nieuwe landbouwhuishoud- school geopend worden. Deze school zal door de Z.L.M. gesticht worden. Ze komt te staan in de Voorstraat alhier, midden in de kom van het dorp op de plaats waar thans de woning van mevr. Mar- kusse (vroeger Danckaêrts) afgebroken wordt. Het ligt in de bedoeling van de Z.L.M. om alle cursussen, den landbouw betref fende, in het gebouw te doen houden De cursus in landbouwhuishoudkunde, welke gedurende plm 3 jaar in het gym nastieklokaal der O. L. school gegeven is, alsmede de land- en tuinbouwcur sus, verhuizen dan naar de nieuwe school. Het nieuwe gebouw verrijst in het centrum van Noord-Beveland, het land bouw gebied bij uitnemendheid; en men rekent er op dat de school veel leer lingen zal trekken. Vooral de cursus in landbouwhuishoudkunde is de laatste ja ren populair geworden onder de meisjes van Noord-Beveland. Velen van hen be zitten reeds het diploma landbouwhuis houdkunde en zijn als oud-leerling lie geworden van den Bond van Boerinnen en andere plattelandsvrouwen. Toen de voorz. van den kring „Noord- Beveland' van de Z.L.M., de heer J. G. de Regt uit Kats, bij de eindles van den cursus in landbouwhuishoudkunde in December '37 mededeelde, dat er een nieuwe school gebouwd zou worden in '38 ontstond er een luid „hoera '-geroep, van de aanwezigen. Aan den primitie ven toestand in het gymnastieklokaal zal dan een einde gekomen zijn, hoewel de Z.L.M, natuurlijk blij is, dat het lo kaal van gemeentewege steeds beschik baar gesteld is. BIERVLIET. Donderdag gaf de Chr. zangvereeniging „Hosanna" een uitvoe ring in de Nieuwe consistorie ter gele genheid van-de tweede jaarvergadering. Ds. Pliester van Hoofdplaat sprak een openingswoord. De koorzang was goed, ferwijl ook de solo-zang van d°n direc teur, den heer Basting te Breskens, ver melding verdient Zeer verdienstelijk werd het tooneel- stuk „Toch timmerhout" door Jan Ligt- hart opgevoerd. De voorzitter, de heer A. de Regt, mod den directeur een electrische or gellamp aan namens de vereeniging, uit waardeering voor zijn leiding. De eere-voorzitter ds. Vrijlandt sloot den avond. jDe strij d'n het Verre Oosten. DE CHINEEZEN IN DEN AANVAL. Eerste noteering is vorige koer(en) daarachter officieele noteering van he den; beteekent geen uoteering ontvangen. VERHOOGING MELKPRIJS. SLUIS. Met ingang van 15 Januari heeft de Bond van Melkveehouders al hier besloten den melkprijs te verhoo- gen van 8 cent op 10 cent per liter. IJZENDIJKE. De leiding der feeste- ijkheden ter gelegenheid van de ge boorte van een Prins of Prinses is in han den der Vereeniging „Gemeentebelang". Voorts is er een eerecomité gevormd, bestaande uit den burgemeester, den pastoor, den dominee, de beide wethou ders en den gem. secretaris. Het voor- oopig programma voor den „Nationalen mestdag" (dat is de dag, volgende op die der geboorte) luidt: 9.15 Dankdienst in de R. K. Kerk; 9.30 Dankdienst in de Ned. Herv. Kerk; 10.1511.15 Planten van een Herinne ringsboom in de Verlengde Molenstraat door de schoolkinderen; 12.3015.00 Film voor de schoolgaande kinderen in de R. K. Bewaarschool waarna tractatie. 13.3017.00 Volksspelen op de Markt bestaande uit ringrijden per fiets, ringrij- den te paard en stoelendans te paard. 18.3019.30 Fakkeloptocht, na afloop waarvan een korte muziekuitvoering on der den inmiddels ontstoken vreugde vuurboom. Fakkels met 2 uur brandtijd zullen verkrijgbaar zijn a 10 ct. Na den optocht wordt ieder vriendelijk verzocht zijn fakkel rond den vreugdevuurboom te plaatsen. Alle IJzendijkenaren wor den bovendien verzocht elk venster dat aan een openbaren weg is gelegen, apart te verlichten op een eenvoudige wijze bv. met een kaars, lampion. Van Chineesche zijde wordt beves- tigd dat, n,a een hevigen slag, welke Denemarken Obhg. 1926-5 101% een dag en een nacht heeft geduurd, ^Amsterdam 1936-3% 101%101% de Chineesche troepen de stad Tsin ng Zeeuws. Hyp. B-4 100 in de provincie Sjantoeng hebben her- Cities Service Cy. P. 1958 5 43 >443 overd. De operatie werd uitgevoerd Amsterd. Bank 159%160 door een strijdmacht, die onverwacht Pref. Jurgens A 136- en met grooten spoed over een dicht- i Ned- Gist-en Spiritusf. 504%500 gevroren kanaal ten Westen van Tsi-A De Schelde N.B. 5556% n ng werd gedirigeerd. De Japanneezen C Am. Smelt en Ref. 4039% werden door deze actie verrast en 1 A Born. Sum. H.M, 185185% moesten terugtrekken. A Houth, Alberts 96%96% Chineesche ongeregelde troepen heb- C Union Pac. Rr. 65%65% ben gisteren tusschen Tsjinjoeanfoe en C Int. N ckel Cy. 36%37 Sitsjiwang een Japanschen trein aange- Ned. 1000-4 100%—100%-% vallen en vernield. O. Indie 37 100-3 97-97-% Volgens mededeelingen uit Hankau Engeland 1960-90 4 83%84 zouden ,aan het Zu delijk front de Chi neesche troepen er in geslaagd zijn Kausjoeng te bezetten, terwijl ook Kwanteh, in de nabijheid van het Tai- meer, heroverd moet zijn De Japansche legerberichten maken slechts melding van het bezetten door de Japanneezen van de stad Kaomi, 100 km ten W. van Tsingtau in de pro vincie Sjantoeng. Heeft Japan tot drastische maatregelen besloten? De „Asahi Sjimboen" meldt uit To kio, dat het Japansche kabinet giste ren drastische maatregelen tegen China besproken heeft. Besloten zou zijn een campagne van langen duur met onwr'k- bare standvastigheid ten uitvoer te leggen, Het standpunt der Japansche regeering ten aanzien van den status der centrale Chineesche regeering zal binnenkort duidelijk gemaakt worden. De regeering z,al de algeheele mob li- satie van het volk „op geestelijk, fi nancieel en stoffelijk gebied" vragen. De „Jomioeri Sjiemboen", verwacht, dat den Chineeschen ambassadeur zijn paspoort zal worden overhandigd, en verklaart, dat van oogenbl k tot oogen- blik de terugroeping van den Japan schen ambassadeur in Chin,a, Kawagoe tegemoet gezien kan worden. Italië zou betaling van handels- scholden geweigerd hebben. Russische tegenmaatregelen. Als de politie uw fiets zondei achterlicht ziet óf. als 'n automobilist u niet mocht zien Dan kan u dat duur te staan komen, terwijl u voor 'n paai kwartjes klaar kunt zijn 11 Maar let op t „RIJKSKEUR"! DAARTOE BENT U VERPLICHT 11 Uit Moskou wordt gemeld: dat de Raad van Volkscommissarissen der Sov jet-Unie het volgende besluit heeft ge nomen: „Gezien het feit, dat Italiaansche fir ma's en instellingen eenzijdig en wille keurig haar betalingen aan Sovjet-orga nisaties in een groot aantal handels transacties gestaakt hebben en dat men herhaling van een dergelijk optreden moet vreezen; gezien voorts het feit, dat op een desbetreffende Russische nota geen antwoord van de Italiaansche re geering ontvangen is, heeft de Raad van Volkscommissarissen om schade voor de Sovjet Unie te vermijden, besloten: le. De handelsvertegenwoordiging der Unie in Italië en den economischen or ganisaties in de Unie op te dragen tot nadere aanwijzingen zullen volgen, be talingen op grond van bestaande ver plichtingen of verbintenissen die nog zullen ontstaan jegens Italiaansche fir ma's en instellingen voorloopig te depo- neeren op bijzondere rekeningen, die daartoe door de staatsbank geopend worden hetgeen ook geldt voor aan der den gecedeerde verbintenissen; 2e Te bepalen dat niet tot transfer de zer rekeningen wordt overgegaan, alvo rens speciale aanwijzingen van den Raad van Volkscommissarissen ontvan gen zijn. In verband met dit besluit publiceeren de Russische bladen de volgende toevoe- ging: „In den loop van het vorige jaar zijn zekere Italiaansche firma's en instellin gen, zonder zich te wenden tot de rechtscolleges, waarnaar de handelscon tracten verwezen, begonnen eenzijdig en willekeurig de betalingen, verschuldigd aan Russische economische organisaties wegens de levering van goederen aan Italië te staken. Zoo bijvoorbeeld heeft het Italiaansche ministerie van marine in strijd met zijn contract met de „Soeieznefte export" de Sovjetorgani satie voor den uitvoer van petroleum in September niet de stookolie die ge leverd was, betaald. Ondanks herhaalde vertoogen weigerde het ministerie iede re betaling. Een der grootste Italiaan sche firma's is op dezelfde wijze opge treden. Bovendien zijn Russische sche pen zonder reden in Italiaansche havens vastgehouden, waardoor het speciale ItaliaanschRussische verdrag over staatseigendom geschonden werd. Der halve hebben de Sovjet-organisaties het recht op het standpunt te staan, dat Italië geen waarborgen genieten". VERHOOGING VAN DE SPOORWEGTARIEVEN. De Raad van beheer van de Belgische spoorwegen heeft besloten met ingang van 20 Januari de tarieven met vijf pro cent te verhoogen, zoowel voor reizi gers- als voor goederenvervoer. A Kolonviale Bnk. 135- A N.I. Hbk. 1000 138%—138 C Ned. H M. 1000 155%—159 T A v. Berkels Pat. 65%65% C Ca'vé-Delft 88%—88% A Philips G. B. afg. 301 302%-05% C Unilever 147%—148% C Am. Car Foundry 19%19% C Anaconda Cop. 25%25%-% C Bethlehem St. 46%—46%-47% C Kennec Copper 29%30% C U. States St. C. 43%—43%-44 C North Am. Cy. 15%15% A Kon. Petr. Mpij. 367%—369%-70% C Contin Oil Cy. 22%—23% C Phillips Petr. Comp. 29%29% C Shell Union O.C. 12%—12%-% C Tide Wate rAss. Oil 11%—11%-% A Ned. Scheepv. U. 118119%-21 A H.V. Amsterdam 443%447 A Java Cult. Mij. 168168% A N.I. Suiker U. 139%—139% BEURSTHERMOMF.TER ZATERDAG, Kcmfnk. Unilever IE VA. Wetii^ Schepen Amerika Philips ObLMarki— Tabak r Markt Suiker r Rubber mm M liedeponeeré A Deli Batavia 236—237 C Deli Mij. 1000 289—291%-94 A Senembah 286%287%-94 C Baltimore Ohio 7%7% C Southern Pac. Cy. 15%15%-5 A Sauthern Rlw. 9%9% A Amst. Rubb. C. 221%—224-23 ADeli-Bat. Rubb. 146%149% A Hessa Rubber 140144% A Serbadjadi S.R. 106107 WISSELKOERSEN Heden. Londen Berlijn Parijs Brussel New-York 8.97 72.35 5.93 30.37 1.79% Gister 8.97% 72.33 5.92 30.38% 1.79% EEN BETOOGING VAN VLAAMSCHE STUDENTEN TE TONGEREN. Aanval op de gevangenis. Gisteravond hebben zich te Tonge ren inc'denten voorgedaan. Studenten van de universiteit van Leuven waren per vrachtauto naar To->-seren rfekomen met de bedoeling den Vlaamschen na tionalist Grammens uit de gevangenis te bevrijden. Grammens is opgesloten, omdat hij Fransche namen van straten had verwijderd. Het g ng tamelijk stormachtig toe en er werd geschoten, waarbij een der studenten werd gewond. Degene die geschoten heeft, een koopman uit Ton geren, heeft verklaard uit vrees te hebben geschoten, omdat hij zich be dreigd achtte. Hij is in bewaring gesteld. Volgens „Le Soir" bevond zich onder de studenten een te Leuven woonach- t'ge Nederlander, een jonge man van 26 jaar. Hij is door de rijkswacht ge arresteerd. Hij was niet in het bezit van een. verblijfvergunning. TRIEST GEHEIM VAN VIJF KINDEREN. Toen op 9 December 1924, te drie uur 's mrddags de jachtopziener Maartens te St. Andries, bij Brugge, met het geweer over zijn schouder de ronde deed, ont dekte hij in een afgelegen laan, nabij het kasteel van baron Kervijn de Let- tenhove, het lijk van dén dertienjarigen knaap Leo van Loo. Het gerecht maakte uit, dat de knaap op slag was gedood door een geweer kogel. In dien tijd heeft deze zaak groote opschudding gewekt in die streek, waar de laatste jaren herhaaldelijk verschil lende misdaden werden gepleegd. Een paar dagen na het ontdekken van het lijk van den jongen Van Loo werden de jachtopzichter Maartens en een ze kere Moyaerts, opzichter van de eigen dommen van baron Kervijn, aangehou den, onder verdenking den knaap te hebben neergeschoten. Daar het gerecht echter geen overtuigende bewijzen tegen deze mannen kon aanvoeren, moest het beiden korten tijd na de arrestatie in vrijheid stellen, zoo lezen wij in de Msb. Verschillende personen werden onder vraagd, onder meer vijf kinderen, die met Van Loo gespeeld hadden korten tijd voor het doodelijke schot was afge gaan. Onder hen bevonden zich drie kin deren van den opzichter Moyaerts en een zusje en broertje van het slachtoffer, die in de buurt van het kasteel woon den. Ondanks langdurige ondervragingen heeft het gerecht ook van deze kinde ren, die 10 k 16 jaar oud waren, geen aanduidingen kunnen bekomen, die het op het spoor van den schuldige konden brengen. De zaak werd dan geclasseerd en er was een geheim temeer in de streek van het Brugsche. Verdenkingen bleven op Maartens en op Moyaerts rus ten. Het geheim is thans opgehelderd ge worden. Dezer dagen ontving de com missaris van politie van St. Andries het bezoek van de vrouw van den opzich ter Moyaerts. Zij deelde hem mede, dat haar zoon Gerard, die ongeveer 16 jaar was, toen de kleine Van Loo werd dood geschoten, haar de bekentenis had af gelegd, dat hij Van Loo had doodgescho ten. De commissaris van politie, die aan vankelijk geen geloof aan deze verkla ring wilde hechten, heeft de kinderen, die zich op den dag van het drama met Van Loo bevonden, gedagvaard, en hen aan een streng verhoor onderwor pen. Hieruit bleek, dat het drama plaats had op een Zondagnamiddag. De kinde ren speelden in de omgeving van het kasteel van baron Kervyn, toen een der jongens op de gedachte kwam, eens in het onbewoonde kasteel te gaan rond snuffelen, Op de 2e verdieping vonden 2# verschillende vuurwapens en zij begon nen in de gang „jachtopziener" te spe len. Gerard Moyaerts hanteerde een jachtgeweer en deed alsof hij ©r mede ging schieten. Plotseling viel een schot en de kleine Van Loo stortte dood neer. De kinderen zijn toen op de vlucht ge gaan, doch in den tuin hebben zij een soort krijgsraad gehouden, om den toe stand te bespreken. Er werd overeen gekomen, dat allen het grootste geheim over dit ongeluk zouden bewaren en teneinde het gerecht op een dwaalspoor te brengen, is Gerard Moyaerts verge zeld van zijn twee zusjes en van een broer van het slachtoffer weer in hef kasteel gegaan. Zij hebben het bloed weggewasschen en het lijk - naaf bene den gebracht, waarna zij het met een kleine kar naar de plaats hebben ge voerd, waar het korten tijd daarna door den jachtopziener Maartense werd ont dekt. Dertien jaar lang hebben de kinderen hun akelig geheim bewaard. Men kan zich indenken tot welke vreeselijke si tuaties dat aanleiding heeft moeten ge ven gedurende al dien tijd, terwijl de kin deren tot menschen opgroeiden en el kaar voortdurend in het dorp ontmoet ten. Tenslotte heeft het berouw bij Gerard Moyaerts de overhand gehad en hierdoor is deze sombere geschiedenis thans opgehelderd. Het Parket van Brugge heeft deze zaak weer in handen genomen, doch zij zal naar alle waarschijnlijkheid ^een ver der gevolg hebben, daar bet misdrijf is verjaard. STAKINGEN. De havenarbeiders te Brest zijn gis ter in staking 'gegaan. Zij eischen hoo- ger loon en afschaff ng v;an overwerk. Het personeel der tramwe»- en auto busmaatschappijen te Rijssel heeft gis teren met algemeene stemmen beslo ten tot een algemeene staking. Dit be sluit werd genomen om de weder m dienst stelling te verkrijgen van 92 ar beiders en bedienden, die onlangs wa ren ontslagen en om te protesteeren tegen de onvoldoende geachte loons- verhoog ng. BONNET ZAL TRACHTEN EEN NIEUWE REGEERING TE VORMEN. Georges Bonnet, (rad.), de minister van financiën in het afgetreden kabi net, heeft er in toegestemd te trachten een nieuwe regeering te vormen. President Lebrun had eerst nogmaals een beroep op Chautemps gedaan, d.e echter weigerde; vervolgens op Dala- dier, minister van oorlog in het afge treden kabinet, die eveneens weigerde. Het staat vrijwel vast, dat in elk geval weer een regeering, steunende op het Volksfront, tot stand z,al komen. WEDEROM ARRESTATIES IN DE CSAR-AFF AIRE. Gisteren zijn wederom drie personen te Clermond Ferrand gearresteerd, ver dacht van het in het bezit hebben en het vervoeren v.an wapens n verband met de Csar-affaire. Ook te Parijs is in verband met de Csar een nieuwe arrestatie verricht. De arrestant, een zeven en twintig ja rige man, heeft medegedeeld, dat hij in 1937 de.eed van de Csar hééft af-

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 2