GOESCHE COUGAMT^ttü akker* s Abdijsiroop BINNENLAND. WEERBERICHT. 1 NUMMER 11. TWEE BLADEN. VRIJDAG 14 JANUARI 1938. EERSTE BLAD. 181e JAARGANG. Conversieleening van 1700 millioen gulden. Verplichte verzekering tegen normale werkloosheid. ZEELARB. ien wetEder-middel fegjess PRIKKEL-hoest! het beproefde hoest geneesmiddel! 1 tfrOl'ittCiHW M1DDELBURQSCHE COURANT Dagblad Voor Middeiourg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, lngez. mededeelingen 60 ct. p. r. 8ij contr. voor beide veel lager; tar.' op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau vpor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regelt, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. ■I Naar wij vernemen, heeft de minister van financiën besloten tot de uitgifte van een 38-jarige staatsleening met ge lijke aflossingen, waarin alle aflosbaar te stellen 4 leeningen, te weten de leeningen 1931, 19331, 1933II, 1934 en 1936 zullen worden geconverteerd, wel ke leening derhalve ongeveer 1700 mil lioen groot zal zijn. De houders van obligatiën der ge noemde leeningen zullen bij de toewij zing recht van voorkeur hebben. De rentevoet is bepaald op 3 pet. geduren de de eerste 10 jaren en op 3% pet. voor den verderen duur van den looptijd, ter wijl de uitgifte tegen den koers van 99% pert zal geschieden. Helt ligt in het voornemen het prospectus in het begin der volgende week verkrijgbaar te stellen. De inschrijving zal worden openge steld op 27 Januari a.s. bij de bekende bankinstellingen en bij het agentschap van het ministerie van financiën te Am sterdam. Autotocht van de Prinses. HJLH. Prinses Juliana en Prinses Armgard hebben gisteren in den laten -namiddag per auto een rit gemaakt in de omgeving van het paleis Soestdijk- AUTOTOCHT VAN PRINS BERNHARD. ZJOï, Prins Bernhard is vanmorgen te kwart over elf in zijn grijze sportauto, bestuurd door zijn chauffeur, uitgereden in de richting Baarn voor een tochtje in .de omgeving. BESPREKING TUSSCHEN DEN MINISTER VAN BINNENLANDSCHE ZAKEN EN DE COMMISSARISSEN DER KONINGIN. Op het departement van binnenland- sche zaken vindt heden een samenspre- king plaats van minister Van Boeyen en de commissarissen der Koningin in alle provinciën over verschillende vraagstuk ken vao practisch staatsbeleid. MINISTERSDINER. De aaabtgenooten van dr. Colijn heb ben gisteravond in Hotel des Indes te Den Haag een diner aangeboden aan den minister-president. Voorontwerp van wet aanhan gig gemaakt. De minister van sociale zaken heeft, bij den hoogen raad van arbeid aanhan gig gemaakt een voorontwerp van wet inzake de verzekering tegen de gelde lijke gevolgen van werkloosheid. Uit de toelichting op het voorontwerp blijkt dat de minister een stelsel van verplich te werkloosheidsverzekering voor nor male werkloosheid in de plaats wenscht te stellen van de bestaande vrijwillige verzekering en wel op de vol gende gronden: Onder het systeem van vrijwillige ver zekering blijkt slechts een deel van de arbeiders bereid, de daarvoor noodige offers ie brengen. Degenen, die zich bui ten de vrijwillige verzekering plaatsen, hebben echter bij werkloosheid van de gevolgen daarvan te lijden en moeten alsdan een beroep op de overheid doen, die voor groote lasten wordt geplaatst vooral in een tijd van dalende conjunc tuur. Verplichte, verzekering heeft daaren boven het voordeel, dat de werkgevers an deze verzekering kunnen worden be trokken. Tot dusver zijn dezen gehee buiten de verzekering gebleven, want in de bestaande systeem was voor mede werking hunnerzijds geen plaats. Maar wanneer men zich voorstelt een wette lijke regeling te maken tegen de gelde lijke gevolgen van die werkloosheid, die voor een goeden gang van zaken in het bedrijfsleven noodig is ofwel uit den bouw van het bedrijfsleven resulteert, m.a.w. tegen de geldelijke gevolgen van wat men normale werkloosheid moet noemen, is er alle reden, ook de werk gevers in te schakelen. Deze regeling toch betreft primair de bevordering van de doeleinden telkens van den betrok ken bedrijfstak, en wel in drieërlei op zicht, Vooreerst behoort' de bedrijfstak te beschikken over een zoodanige re serve aan geschikte arbeidskracht, dat hij steeds zijn functie, voorziening in de behoeften, op juiste wijze kan verrich ten. Vervolgens behoort de bedrijfstak te voorzien in de bestaansmogelijkheid van de arbeiders, die normaal er toe be- hooren, ook in perioden dat zij in het bedrijfsbelang in de reserve zijn. En in de derde plaats brengt het bedrijfsbe lang mede, dat het aantal bedrijfsgenoo- ten binnen redelijke grenzen blijft en de betrokkenen zoowel in werkgevers- als in werknemerskring worden geprikkeld, om die maatregelen te nemen, welke er op gericht zijn de werkloosheid voor zoover deze samenhangt met de toe standen in den bedrijfstak zelf, niet bo ven het voor het bedrijf noodige te doen uitgroeien. Wat voor elke sociale verzekering geldt, geldt wellicht nog in verscherpte mate voor de werkloosheidsverzekering', wil zij in en voor den bedrijfstak haar doeleinden kunnen bereiken, dan moet zij verplicht zijn, wijl haar welslagen de medewerking van al degenen, die tot den bedrijfstak behooren, vereischt. De verplichte verzekering tegen de geldelijke gevolgen van normale werk loosheid zal in het systeem van den mi nister in de eerste plaats moeten wor den uitgevoerd door het bedrijfsleven zelf. Hieraan geeft hij de voorkeur bo ven de uitvoering door overheidsorga nen. Op deze wijze kan ook worden be reikt een grootere eenvoud en unifica tie van de sociale verzekering, waarme de het bedrijfsleven niet anders dan ge baat kan zijn. Het behoeft geen betoog, zoo merkt de minister op, dat in een stelsel van verplichte verzekering een koppeling van de uitvoering uitsluitend aan de organisaties van werknemerszij de niet past. Dit beteekent allerminst een uitschakeilng van den invloed van de werknemers-vakorganisaties op het stuk van voorziening in de geldelijke ge volgen van normale werkloosheid. Veeleer is het tegendeel het geval. De invoering van een verplichte werkloos heidsverzekering beteekent voor de vakorganisaties van werknemers wel de schoonste bekroning van haar pioniers arbeid, welke de voorwaarden, heeft ge schapen, noodig om tot deze uitbreiding van de voorziening over alle onderne mingsarbeiders te kunnen geraken. Het ontwerp gaat er van uit, dat de werkgevers premies betalen voor de verzekering, terwijl zij gehouden zijn, de helft van die premies op de arbeiders te verhalen. Voor een overheidsbijdrage is in het systeem van den minister geen plaats. De geldelijke taak van de over heid vangt zijns inziens eerst daar aan, waar de normale werkloosheid eindigt. Neemt de werkloosheid een zoodanig karakter aan, dat buitengewone oorza ken haar invloed doen gelden, dan dient de verantwoordelijkheid niet uitsluitend op het bedrijf, maar op de gemeenschap in haar geheel te worden gelegd. Als criterium voor de vraag, hoever de nor male werkloosheid reikt, neemt de mi nister aan, dat de reglementen voor de werkloozenkassen een zoodanigen ter mijn van uitkeering moeten stellen als voor elk bedrijf kan worden geacht over een te komen met den jaarlijkschen ge middelden duur der werkloosheid van alle in het bedrijf" werkzame arbeiders. De overheid kan, omdat zij alle regle menten voor werkloozenkassen moet goedkeuren, toezien dat hier een zoo juist mogelijke regeling wordt getroffen. Hoe hoog de premie zal moeten zijn, zal afhangen van het werkloosheidsrisi co en van de prestaties van de werkloo zenkassen. Dit kan uit den aard der zaak zeer uiteenloopen, maar de mi nister meent, dat, gelet op de ervaring, met de vrijwillige werkloosheidsverze kering verkregen, een gemiddelde pre mie van 114 a 2 pet. van het loon vol doende kan zijn om de uitgaven wegens normale werkloosheid te dekken, DE N.S.B, IN INDIE, De heer Bruineman heeft aan den mi nister van koloniën de volgende schrif telijke vragen gesteld: 1. Heeft de minister kennis genomen van het verslag van de in December gehouden groote wapenschouw der N. S.B. te Batavia (Bat. Nieuwsblad van 20 December) waarin de volgende passage voorkomt: „Gaarne zouden wij met knuppels op willen trekken door al die nette tuintjes van Den Haag, de schuttingen omver werpen en tenslotte het Binnenhof op- marcheeren om die zaal binnen te trek ken, waar thans de volksontbindende krachten nog bezig zijn hun werk te ver richten. Dit gaat echter niet, maar men zal de zaak op grootscher wijze aan Wij moeten leeren door leed. Wie nooit gebroken is geweest in zichzelf en de kern van eigen wezen niet heeft gezien, kan een ander nooit volkomen bereiken. Annie Salomons. pakken. Wij zullen blijven strijden, tot dat het Nederlandsche volk zal zijn uit gemest, we zullen het uitschreeuwen, onfatsoenlijk desnoods, opdat die slaap mutsen, slijmeringen en droogstoppels wakker zullen worden. Wij zullen strijden totdat de rood zwarte bloedvlag geeselend door de Jor- daan trekt ten teeken dat het Neder landsche volk is opgestaan"? 2. Is het den minister bekend, dat de juistheid van dit verslag van N.S.B.-zijde niet is betwist, zpodat dus mag worden aangenomen, dat het hier uitgesprokene weergeeft het in die partij heerschende sentiment omtrent het wettig gezag? 3, Indien deze mededeeling juist is, komt het dan, gezien de wijze waarop door genoemde partij in een koloniaal land over de volksvertegenwoordiging wordt gesproken, nog wel juist voor, dat in Indië den ambtenaar geoorloofd is lid van bedoelde organisatie te zijn? HET ZINKEN VAN DE „HANNAH", Van H.Ms. gezantschap te Barcelona is bericht ontvangen, dat de bemanning van het stoomschip „Hannah", dat Dinsdag' 11 dezer om 8 uur op 6 mijlen ten Z.W. van de Cabo San Antonio is gezonken, verdeeld is in haar meening over de vraag of het zinken veroorzaakt is door een torpedo of door een mijn. De geheele bemanning, bestaande uit 32 koppen en de observatie-officier, gered, in de eigen booten, daarbi) ge holpen door de Spaansche kustwacht. Zij vertoeft thans te Benia. DE HANDEL MET SOVJET RUSLAND. Gunstige ontwikkeling. Het Centraal Bureau voor den Han del met Sovjet-Rusland bericht ons het volgende: De handel tusschen Nederland en Sovjet-Rusland heeft zich in het afgeloo- pen jaar gunstig ontwikkeld. Blijkens de Nederlandsche statistieken heeft Neder land gedurende de periode JanuariNo vember 1937 uit Sovjet-Rusland góede ren ingevoerd voor een waarde van 37.770.000 en uitgevoerd naar Sov jet-Rusland voor een waarde van 20.468.000. Berekend over het geheele jaar 1936, bedroegen de cijfers resp. 22.027.000 en 17.434.000. De uitvoer van tin blijft nog steeds de grootste post uitmaken van den uitvoer uit Nederland naar Sovjet-Rusland. Van het standpunt der Sovjet-Russi sche statistieken bezien de jongste gedetailleerde statistieken zijn die van September 1937 schoof Nederland, in clusief overzeesche gewesten, als impor teur in Sovjet-Rusland op van de vijfde plaats onder de landen naar de vierde en als land, waarnaar geëxporteerd wordt, d-.w.z. als kooper van Sovjet-Rus sische goederen, van de zevende naar de vijfde plaats. Tenslotte geeft ook de lijst van be stellingen door Sovjet-Rusland in Ne derland geplaatst een aangenaam beeld. Bedroeg het totaalcijfer van deze lijst van bestellingen in 1936 22.263.000, in 1937 kon een totaalcijfer van 49.671.000 worden bereikt. Onder de bestellingen in 1937 in Ne derland geplaatst komen voor de op drachten voor baggermolens, sleepboo- ten, machines en andere industriepro ducten, alsmede de scheepherstellingen in Nederland verricht, welke posten een totaal van 13.208.000 beloopen. Waar het grootste gedeelte dezer opdrachten in 1938 tot uitvoering zal komen, zullen de orders de werkgelegenheid in Neder land in 1938 zeer ten goede komen. EEN COMMISSIE INZAKE STEUNVERLEENING. Naar wij hebben gemeld, is bij Ko ninklijk besluit van 6 Januari een Staatscommxss e ingesteld, aan welke wordt opgedragen der regeering van advies te dienen over de vraag in hoe verre m de huidige wijzen van hulp verleening met betrekking tot de groe pen v,an val'de, werkwillige personen, die voornamelijk ten gevolge van maatschappelijke oorzaken' niet in het onderhoud van zichzelf {ep van hun gezin) kunnen voorzien, verandering behöort te worden gebracht er, voor stellen -betréffende de regeling van hulpverleening ten deze, anders d,an bij wijze van Armenzorg te doen. Bepaald is, dat de comm ssie nopens alle zaken, waaromtrent "zij niet een parig oordeelt, bij meerderheid van stemmen zal beslissen, doch dat het den leden vrijstaat hun gevoelen, van dat van meerderheid afwijkend, tege lijk met het rapport der commissie, aan de regeering te doen kennen. Aan de commissie is de bevoegdheid gegeven, zich door bijzondere desfrum- digen te doen voorlichten. Tot voorzitter is benoemd dr, j, ~P. Fockema Andrea te Bilthoven. Sterfgevallen tengevolge van n.ond- en klauwzeer. Het aantal sterfgevallen tengevolge van mond- en klauwzeer was in de week van 2 t/m 8 Jan. als volgt, waarbij de totaalcijfers sedert 19 Sept. jl; tusschen haakjes zijn geplaatst. Runderen 96 (2821), kalveren 175 (3225), varkens en biggen 119 (2630), schapen 4 (192), en geiten 0 (46). is de vanouds beproetde Akkers Abdij siroop, daar de werking in hoofdzaak berust op de geneeskracht van reeds in oude tijden bekende „genees-kruyden". Apotheker Dumont heeft daaraan nu toe gevoegd de resultaten der hedendaagsche wetenschap. Nóq meer dan vroeger is nu Per flacon 90 ct., f 1.50, f. 2.^0. Overal verkrijgbaar. Hoe grooter flacon, hoe voordeeiiger het gebruik. DE TEWATERLATING YAN DEN POOLSCHEN ONDERZEEBOOT TE VLISSINGEN. Met den Berlijnschen nachttrein zijn hedenochtend te Den Haag aangeko men: admiraal J. Swirski, chef van de Poolsche oorlogsmarine en vertegen woordiger van den Poolschen minister van defensie, generaal Kwasniewski, voorzitter van den bond voor z'eevr art en koloniën en mevrouw Sosnkowska, echtgenoote van den voorzitter van het fonds voor zeeverdediging.- Deze delegatie zal morgen te Vlissin gen aanwezig zijn bij de tewaterlating van den „Orzel" (in het Nederlandsch „Arend"), een onderzeeër, die voor re kening van den bond voor zeevaart en koloniën door de Kon. Mpij. de Schelde is gebouwd en de Pcolsche marine zal worden aangeboden. Mevrouw Sosnkowska zal de doop plechtigheid verrichten. Vergezeld van den Poolsche gezant heeft de delegatie hedenochtend om kwart voor twaalf een bezoek afgelegd bij den minister van buitenlandsche za ken, mr. J. A. N. Patijn, te zijnen de- partemente. Daarna heeft de delegab'- met den gezant een bezoek gebracht aan den minister van defensie, den heer J. J, C. van Dijk en aan den chef van den marinestaf, vice-admiraal J. Th. Fürstner, op het departement van de fensie. DE FAKKELOPTOCHT OP DEN DAG DER BLIJDE GEBEURTENIS. In verband met het feit, dat als de ge boorte van een Prins oi Prinses voor 4 uur des middags bekend wordt des avonds te half negen in de Nieuwe kerk de Hofpleinkerk en de Waalsche kerk een kerkdienst plaats heeft, doch als het na 4 «uur bekend wordt eerst in den mor gen van den nationalen feestdag te 10 uur, heeft het bestuur van Uit het Volk- Voer het Volk een nadere regeling ge maakt voor den op dien avond van den geboortedag te houden fakkeloptocht. Als de geboorte voor 4 uur bekend is, wordt de optocht des avonds te 7 uur gehouden dus voor de kerkdiensten, Is, het bericht hier binnen gekomen tus schen 4 en 8 uur, dan heeft de -ptoch* des avonds te half negen plaats. In beide gevallen zul de voute zijn: Markt, Lange en Korte Noordstraat, Molenwater, laantje langs de Ambachts school, Bree, Wagenaarstraat, Balans, Abdij, Balans,St. Pieterstraat, Giststraat Dam, Rotterdamsche kade Nieuwe Brug, Rouaansche en Bierkade, Nieuwstraat, Langedelft, Markt. Zooals reeds eerder gemeld bestaat deze optocht alleen uit genoemd bestuur met het Middelburgsch Muziekkorps en de signaal-afdeeling van „Achilles". De groote optocht heeft in den avond van den nationalen. feestdag plaats. HET PROGRAMMA VOOR DEN NATIONALEN FEESTDAG. Een wijziging. In verband met het feit, dat de N.C.R.V. een deel der feestviering te Middelburg op den nationalen feestdag zal uitzen den, heeft het bestuur van „Uit bet VolkVoor het Volk" het programma opnieuw moeten wijzigen, O.m. zullen voor het Stadhuis twee coupletten van het Zeeuwsche Volkslied worden gezon gen. I e d e r e e-n moet daaraan - mee- Verwachting tot morgenavond: DE BILT: Matige tot krachtige Z.W. tot Z. wind, zwaar bewolkt oi betrok ken, niet later waarschijnlijk weer re gen, weinig verandering in temperatuur. UKKEL: Vrij sterke wind uit Z.W. richtingen* geleidelijk toenemende be wolking, regen, onveranderde tenlpera- iuur met een minimum van ongeveer 3 graden, O Za. 15 Jan, Zon op: 8 h 05; onder: 16 h 14. Licht op: 16 h 44. Maan op: 15 h 48; onder: 7 h 03. V.M.: 16 Januari. Hoog- en La'agwater te Visssin^ea Januari. Hoogwater. Laagwater Vr. 14 11.27 23.55 5.31 18.03 Za. 15 12.23 6.39 18.58 Zo. 16 0.45 13.12 7.33 19.50 Hoog- ea Laagwater te Wemeldingei Januari. Hoogwater. Laagwater. Vr. 14 0.48 13.16 6.33 19.05 Za. 15 1.51 14.17 7.37 20.00 Zo. 16 2.47 15.12 8.30 20.52 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later (S springtij.) doen. Morgen zullen wij deze coupletten afdrukken en de verdere wijzigingen van het programma bekend maken. Lezing Ned. Chr. Vrouwenbond. Woensdagavond hield de heer Brou wer in de Bogardzaal een lezing voor" de afd, Middelburg van den N. C. V. B. met als onderwerp „Waar Oost en West elk ander ontmoeten." Deze lezing met lichtbeelden, werd gehouden naar aanleiding van een naar Istambul of Konstantinopel gemaakte reis. De tocht ging van Passau af per Express-boot door de verschillende Do- nau-landen, waarbij een bezoek werd gebracht aan de steden Weenen, Boeda pest, Belgrado en Sofia. Eenige interes sante momenten van deze reis werden door spr. verteld. Daarna volgde het re laas van een rondreis door het merk waardige Bulgarije en na een kort op onthoud in de Zwarte Zee-badplaats, Varna. Een zeereis voerde van hier, door de schoone, 28 km lange Bosporus, naar Konstantinopel. De hoofdschotel vormde de reeds 26 eeuwen oude „Koningin van het nabije Oosten", de stad Byzantium, Konstanti- nopel-Istambul, gelegen aan de azuur blauwe wateren van de Marmora-Zee en den Gouden Hoorn. De toehoorders kregen een algemee- nén indruk van het stadsbeeld, het straatleven de Oostersche -sfeer van de Groote Bazaar en, last not least, van de moskeeën met hun minarets. De spr. be schreef een gebedsdienst in de Bayazit- moskee. Ook de heerlijke Hagia Sophia werd niet vergeten. Spr. heeft voorts vele bijzonderheden verteld van het klimaat den sub-tropischen plantengroei, van ze den en gewoonten enz. De vice-presidente heeft den heer Brouwer dén dank der toehoorders ge bracht voor zijn interessante lezing. Tninbouwver. 't Centrum, Woensdag werd 'n de zaal Den Boer een filmavond met lezing gehouden, uitgaande van de Tuinbouwver. 't Cen trum en verzorgd door de A. S. F. Kunstmestfabrieken te Utrecht De heer Amsing gaf een schitterende uiteenzetting van de enkelvoudige en geconcentreerde kunstmeststoffen. Na dc voor- en nadeelen yau da enkelvou- 1 d ge besproken te hebben, werd spe-

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 1