Instantine KRONIEK van den DAG. ijk spel. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCUE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN WOENSDAG 12 JANUARI 1938. Ne, 9, ZEELAND. MIDDELBURG. VLISSIHGENi tilt voorkomt pijnen! Instantine WALCHEREN. De taaie Kleine Entente. £)e Bjeuwe Roemeensche min ter van bui'en^an<^sc^e zaken, Istrate Mi- cescoe, is z ch gaan voorstellen aan de staatslieden der ;beide landen, welke met Roemenië de Kleine Entente vor men: Tsjecho-SJovakije en Zuid-Slavië. Drie dagen vertoefde hij te Praag, thans bevindt hij zich te Belgrado. Zooals men weet, werd de Kleine Entente na den wereldoorlog gevormd De drie landen, die als de overwinnaars in midden- en Zuidoost-Europa uit den krijg te voorschijn kwamen, richtten haar op ter beveiliging hunner gemeen schappelijke belangen. Die belangenge meenschap kwam en komt neer op het behoud van de bij de vredesverdragen ^verworven gebieden met een bevolking van vreemde nationaliteit, Eén land is er, dat aan alle drie leden der Kie ne Entente grondgebied moest afstaan: Hongarije. En geen klein beetje: onge veer de helft van het territorium dat voorheen Hongarije heette^ kwam aan Roemenië, Tsjecho-Slavakije en Zuid- Slavië. De grootste buit sleepten de Roemenen met geheel Zevenburgen en een deel van den vruchtbaren Banaat in de wacht. Het is geen wonder, dat de Hongaren nationaal bitter ontstemd raakten over de amputaties op hun vaderland toegepast en tot op den dag van vandaag weinig lust gevoelen er in te berusten. Tegen dit niet-willen-be- rusten, deze Hongaarsche pol'tiek van „revisionisme" vooral werd de Kleine Entente als politiek bolwerk opgewor pen. In den beginnen floreerde het bond genootschap zoo schoon, als de drie bondgenooten het maar konden wen- schen. Ze waren een van ziel en zin nen, legden een hartroerende eendracht aan den dag; een toonbeeld, zoo scheen het, voor geheel Europa. De laatste j,a- ren is dat echter een beetje anders ge worden. De antithese der moderne po litieke ideologieën liet zich ook in de Kleine Entente gelden. Eerst viel Zu'd- Slavië aan de besmettelijke ziekte van den autoritairen (crypto-fascistischen) bewindsvorm ten offer. Er kwamen hier staatsl eden aan de regeering, die meer dan platonische belangstelling voor het nieuwe Duitschland en het nieuwe Italië bleken te bezitten. Daarna ging het met Roemenië dien kant op. Tata- rescu, de onlangs .afgetreden „liberale" minister-president, hield er merkwaar dige dictatoriale manieren op na. De wijze, waarop hij het gezag uitoefende, ging steeds meer gelijken op de staat kunstige prestaties van Hitler en Mus solini. En koning Carol legde steeds duidelijker neigingen aan den dag, om een nieuwen vorm van autoritair be wind te beproeven: een vorm, waarin de koninklijke macht de schitterende top der befaamde dictatoriale bestuurs- pyramide zou moeten uitmaken. Enkele weken geleden nu heeft de koning dit verlangen in vervulling doen gaan. De heer Goga, het hoofd van een kleine nationalistische en anti-semietische groep, werd tot minister-president uit verkoren. Het laat geen twijfel, dat Goga's bewind crypto-fascistisch zal zijn en op het gebied der buitenlandsche staatkunst eenige natuurlijke politieke genegenheid voor Duitschland en Italië aan den dag zal leggen; mitsgaders een uit dezelfde bron afkomstigen afkeer van Sovjet-Rusland. De innerlijke constitutie der Kleine Entente is door dit een en ander ta melijk ingewikkeld geworden. Twee van de drie bondgenooten gingen ideo logisch overstag. De derde, Tsjecho- Slovakije bleef zijn democratische kom af getrouw en heeft zelfs met Sovjet- Rusland een verdrag van wederzijdsche hulpverleening gesloten. Geen wonder, dat de vroegere eendracht een beetje Uit het EngeUch van PAUL TRENT. 85). „Ik heb nooit gezegd, dat ik het graag deed". „Maar juffrouw Glyn is er ingeslaagd u er mede te verzoenen, is het niet?" „Ik zou heel veel willen doen voor juffrouw Glyn". De tegenwoordige toestand kan niet lang meer duren. Oostenrijk stelt een ultimatum aan Servië en wij zullen groote dingen zien. Dank zij -j is onze positie een zeer machtige". „Denkt u dat er oorlog komt?" „Ik kan u nu vertrouwen. Ja, Hal lam. De oorlog is zeker." „Met Engeland?" „Wij hopen van niet. De keizer denkt het niet. Maar..." „En u zelf? Wat denkt u?" „Ik vind dat we ons op alle moge lijkheden moeten voorbereiden." Er was geen gelegenheid om Valda te telefoneeren en met een angstig voor gevoel ging Guy met den baron op weg naar Valda's kamer „Zal ik eerst naar boven gaan?" vroeg Guy terloops toen zij uit den auto stap ten „Neen, we zullen samen g'aan", ant woordde de baron. Marie deed de deur open en de baron vroeg of juffrouw Glyn thuis was. is gaan hinken, en in landen als Hon garije, Italië en Duitschland voorspellin gen over een te verwachten ineenstorting opgeld zijn gaan doen. Maar bij deze voorspellingen fungeert de wensch in- tusschen weer eens als de vader der gedachte. Want al kan er ten aan zien van de Kleine Entente niet lange, sprake zijn van: één van ziel en zin nen, dat het bondgenootschap op zijr laatste beenen zou Ioopen, lijkt aller minst waarschijnlijk. Te Praag, waar men uiter,aard de po litiek-deologische evoluties der Zuid Slavische en Roemeensche vrienden met leede oogen aanschouwde, heef het bezoek van Micescoe, als verte genwoordiger van Goga's bewind, dui delijk een gevoel van opluchting te weeggebracht. Blijkbaar viel, w,at M - cescoe had mee te deelen, heel erg mee. En dat ligt volkomen in de lijn der politieke ontwikkeling. Want bui ten alle ideologie om, vertoont de politieke praktijk, wat midden-Europa betreft, een aanzicht dat de instand houding der Kleine Entente onverbid delijk voorschrijft. Hongarije is nog steeds het land, door welks revisionis tische aanspraken Roemenië wel in de eerste plaats zich min of meer Belaagd moet gevoelen en dat thans speculeert op de rotatie van de as RomeBerlijn. Van welken kant men de zaak ook be kijkt, de belangen van de drie landen der Kleine Entente blijven grootendeels samenvallen, en de politieke natuur de zer belangengemeenschap zal zonder den minsten twijfel sterker blijken dan de leer van het een of ander staatkun dige stelsel. DE BLIJDE GEBEURTENIS. Naar wij vernemen heeft het Israëli tisch kerkbestuur besloten een dank dienst te houden als de blijde gebeurte nis te Soestdijk heeft plaats gehad. Nu gisteren is gemeld, dat het nog één of twee weken kan aanloopen voor dat de nieuwe Oranjetelg het levenslicht aanschouwt, hebben wij in de agenda van vergaderingen enz. vanaf heden een kor te samenvoeging opgenomen van het geen op den dag van de geboorte en op den nationalen feestdag te Middelburg te doen zal zijn. DE LICHTWEEK. Gisteravond is op drie plaatsen in de stad gedurende een paar uur controle gehouden op de auto's en rijwielen zulks in de eerste plaats in verband met de verlichting van deze vervoermiddelen, zoowel aan de achter- als aan de voor zijde. Bij de Stationstraat was het de rijks- veldwacht, op de Markt de maréchaussée en op den Dam de gemeentepolitie, die de auto's aanhield om de sterkte en den stand der lichten te controleeren, terwijl ook menig rijwiel, vooral ten opzichte van het verplichte achterlicht op het witte deel van het spatbord werd gecon troleerd. Er waren heel wat wagens en ook vrij vele rijwielen, die niet aan de bepalingen der wet op het gebied van de lantaarns voldeden en dan kreeg de bestuurder van den auto of de wielrijder een pa piertje, waarop uitkomt wat niet in orde is en wanneer men op het politiebureau moet komen voor een nieuwe controle. Dat dit allemaal, onder leiding van de Vereeniging voor Veilig Verkeer ge schiedt, zonder dat proces-verbaal wordt opgemaakt, wordt over het algemeen zeer gewaardeerd en ook wij hebben ons overtuigd, van het rustige optreden van de politiemannen, ook in gevallen, „Ik geloof, dat ze juist naar bed gaat", antwoordde het meisje. „Dan doen we misschien beter met morgenochtend terug te komen", stelde Hallam -voor. „Neen, antwordde de baron beslist „Vraag juffrouw Glyn om zoo spoedig mogelijk bij ons te komen" zei hij en ging toen de zitkamer binnen. Na eenige minuten kwam Valda bin nen, ging regelrecht naar Guy toe en stak hem haar lippen toe. „Ik ben zoo blij, dat ik je zie", fluis terde zij, toen hij haar gekust had. De baron keek hem onderzoekend aan. „Mijnheer Hallam gaat vanavond naar zijn schip. Wij vinden het jammer om je te storen Valda, maar ik wil zeker weten dat alle voorbereidingen getroffen zijn, zoodat je met elkaar contact kunt houden". Hij nam twee kaarten uit zijn zak en gaf er één van aan Guy en één aan Valda. „Deze code is eenvoudig, maar veilig. Valda, je zult haar gemakkelijk begrij pen", zeide de baron en begon haar toen zorgvuldig aan Guy uit te leggen. Ein delijk was hij voldaan en stond op om heen te gaan. „Jullie jongelui zult niet veel tijd meer met elkaar alleen zijn dus ik neem afscheid". „Goeden nacht", zei Guy mechanisch. „Denk er om ik wil dadelijk hoo- ren van elke groote manoeuvre van uw vloot. Dat is van het grootste belang", riep hij nog bij de deur. dat de overtreding er „dik" op lag, zoo als bijv. een wielrijdster, die nog met een reflector meende te kunnen volstaan. Dn kan nog een verregaande onwetendheid zijn, maar onhebbelijk is het als een wiel rijdster, die reed met een niet brandend achterlicht en de boodschap krijgt dit op een aangewezen dag opnieuw te doen controlecren, meent te moeten zeggen: „Voor zulken onzin kom ik niet" en dii op een weinig zachtaardigen toon. De politieman zeide, dat moet U weten, maar dan volgt een proces-verbaal. Zulke woorden en onverschilligheid als dank voor het werk van bovengenoemde vereeniging, zijn sterk af te keuren. Daartegenover zijn er velen, die de waarschuwingen op hoogen prijs stellen, vooral ook als zij daardoor merken, dat de garagehouder of de rijwielhersteller, bij wie zij auto of rijwiel in orde iieten brengen, hen niet geholpen hadden zoo als de wet het voorschrijft. De voorlichting vanwege de vereeni ging wordt zeker op prijs gesteld door de automobilisten, die vroegen of men ook niet eens controle met de zgn. grijze schijf zou willen doen plaats hebben, zooals verleden jaar op den Veerschen weg. Dit werd tegen een nader bekend te maken datum toegezegd. Ook Donderdag- en Zaterdagavond zal nog controle plaats hebben. De tuberculosebestrijding en de subsidies. In ons verslag van den bridge- en whistwedstrijd schreven wij, dat de heer Onderdijk zou gesproken hebben van het missen der subsidies. Om mogelijke ver keerde gevolgtrekkingen te voorkomen, melden wij, dat de voorzitter sprak van vermindering van subsidie van het Rijk, want de vereeniging tot bestrijding der t.b.c. ontvangt ook nu nog subsidie van rijk, provincie en gemeente. Van deze gelegenheid maken wij ge bruik een verzuim te herstellen en mede te deelen, dat 140 bridgers en 28 whis ters aan den vreedzamen strijd deelna men. De viering van de blijde gebeurtenis. In verband met het feit dat op den nationalen feestdag 's morgens zal wor den gewerkt, heeft het programma eeni ge wijziging ondergaan. Op de dag der geboorte treden de buurtvereenigingen met vaandels en vlaggen 's avonds half acht aan in de Emmastraat. Met de muziekkorpsen „Ons Genoegen" en „St. Caecilia" wordt een marsch door de stad gemaakt naar het Koopmansvoetpad. Aldaar zal door den burgemeester een groot vreugdevuur worden ontsto ken. Op den nationalen feestdag treden de schoolkinderen om kwart voor twee aan in de Emmastraat en begeleid door „St. Caecilia" wordt gemarcheerd naar het Bellamypark, waar de kinderzang uitvoering zal plaats vinden. Om drie uur is het verzamelpunt we der in de Emmastraat, thans voor alle vereenigingen met vaandels, vlaggen en banieren, voor het défilé voor het stad huis. De autoriteiten zullen aldaar dit défilé gadeslaan. Des avonds te 9 uur vertrekken de kinderen van de buurtvereenigingen met lampions, van de school in de Bou wen Ewoutstraat naar het De Ruijter plein. Om 10 uur zal daar een vuurwerk worden ontstoken. Een vlag voor de Reddingsbrigade, Dinsdagavond kwamen het bestuur en de leden van de Vlissingsche Reddings- Brigade in buitengewone vergadering bijeen in de bovenzaal van café Ver- meesch. De voorzitter dr. A. Staverman, zeide dat deze vergadering ditmaal niet was belegd door het bestuur, doch door de leden. De heer Van Anraad, memoreerde ver Zoodra hij weg was haalde Valda ver licht adem. „Ik ben zoo blij dat je gekomen bent, liefste.Ik heb me zoo ellendig gevoeld, De baron zal toch niet gezien hebben dat ik gehuild heb?" vroeg ze angstig „Ik denk het niet." „Sommige vrouwen schreien van g'e- luk, dus het doet er ook niet toe of hij het gezien heeft Guy, heb je me nog iets te zeggen?" vroeg ze met een snik. „Je bent een dapper meisje. Ik was bang, dat je iets zoudt zeggen dat hem achterdochtig zou maken". „Tooneelspelen is een deel van mijn opleiding als spion geweest", zei ze bitter. Toen vatte Guy een besluit. „Valda. We zullen dezen dag verge ten", zei hij ernstig. „Heb je me vergeven?" „Ik ga morgen aan boord. Misschien verlaat ik vanavond Londen al voor bij zondere diensten". „Ik ben toch zoo gelukkig dat je van avond nog g'ekomen bent. Nu zal ik kun nen slapen en misschien gelukkige droo- men hebben. Als ik je maar kon doen begrijpen hoe ik geleden heb sinds je me hebt verlaten. Ik dacht over alles na en mijn hart was dood". „Arm kind. Ik zal probeeren je geluk kig te maken", zei hij. „Dat doet een lief woord van jou al tijd. Ik leef voor jou, liefste". Hij kuste haar teeder en ze uitte een kreet toen ze begreep Hat hij wegging. JfamHOH. Om wat migraine, zoo'n beetje schele hoofdpijn de afspraak niet nakomen? 1 of twee tabletten Instantine en de pijn is verdwenen! Ous onthoudt Prijs 70 cent. volgens het doei van deze vergadering. Reeds jaren, aldus spr., voelden de le den tot gemis van een vereenigingsvlag. De hooge aanschaffingskosten waren evenwel steeds een bezwaar. Op initia tief van enkele leden is dezen zomer een fondsje gesticht om de leden in staat te stellen door een vrijwillige bijdrage het benoodigde bedrag bijeen te krijgen. Dank zij de spontane medewerking van allen is het gelukt een fraaie vlag te doen vervaardigen. Spr. bood nu deze vlag het bestuur aan. De voorzitter dankte namens het be stuur voor deze fraaie vlag en sprak zijn vreugde uit, dat de vereeniging thans, na 12 jaar, eindelijk over een eigen vlag beschikt. s De werkloosheid. In tegenstelling met de vorige weken, vertoonde het aantal werkloozen in onze gemeente dez'e week een niet onbelang rijke daling. Het aantal verminderde nl. van 617 tot 591 personen, dus met 26 personen. In de werkverschaffing wer den 75 werkzoekenden geplaatst. AAGTEKERKE. Uitgaande van de af- deeling Westkapelle van den Nationalen Bond van Landbouw en Maatschappij, zou alhier Dinsdagavond een groote openbare vergadering worden gehouden, waarin als spreker zou optreden de heer A. Evers te Rheden. Wegens gebrek aan belangstelling werd de rede van den heer Evers niet uitgesproken. Er hadden slechts 4 per sonen aan den oproep gehoor gegeven. BIGGEKERKE. Maandagavond hield het Veefonds, onder leiding van den heer A. de Voogd, zijn jaarvergade ring. Het afgeloopen jaar had een gun stig verloop; slechts het gewone per centage sterfgevallen kwam voor. De secretaris P. de Lange deelde in zijn verslag mede, dat het ledental 117 bedraagt, dat zijn ingeschreven 263 koeien, 307 stuks jongvee en 163 var kens, Een vergoeding werd uitgekeerd voor 17 koeien, 4 stuks jongvee en 24 kalveren en 4 varkens. Een poging om een vereeniging ter bestrijding der runder t.b.c, op te rich ten mislukte. De ontvangsten bedroe gen f 4009, de uitgaven f 3937, een goed slot dus van f 72. De aftredende bestuursleden Ant. Janse en P. Lam- pert en de bode J. Dekker werden her kozen. Een prijsregeling werd vastgesteld. Besloten werd de varkens dadelijk na inenting te merken. BIGGEKERKE. In deze gemeente zal de geboorte van een Prins worden be kend gemaakt door hoornsignalen met lange stooten, de geboorte van een Prinses door signalen met korte stooten. Na het bekend worden zal onmiddelijk de klok worden geluid. Valt de geboorte vóór 12 uur 's mid dags dan wordt dienzelfden dag 's mid dags om 12 uur een herdenkingsdienst in de Kerk gehouden, waarin ds. De Ru zal voorgaan, terwijl 's avonds om 7 uur door den burgemeester een vreugdevuur op het dorp zal worden ontstoken. De Mondharmonica-cflub zal hierbij muzi- „Misschien zien we elkaar in maanden niet terug. Waar is je schip?" „In Weyport". „Daar is Stella. Ik zal aldoor denken dat...." „Valda, vertrouw je me niet?" vroeg hij streng. „Jawel, maar ik kan er niets aan doen dat ik jaloersch ben. Iedere vrouw, die lief heeft, is jaloersch". „Ik moet nu gaan. Als het kan zal ik morgen nog komen vóór ik wegga. Als ik vannacht nog ga, zal ik schrijven". „Dag lieveling. Ik dank je, dat je zoo goed voor me geweest bent. Je zult er nooit spijt van hebben". Ze klampte zich aan hem vast, zoo dat hij haar armen los moest maken. Zijn bijzijn zou in Ryderstraat noodig kunnen zijn en hij moest zoo gauw mogelijk te rug gaan. Er kwam een taxi voorbij, die hij aanriep. Met een vermoeide zucht liet hij zich in de kussens vallen. Had hij goed gedaan? Hij had gehan deld onder de ingeving van het oogen- blik en was nu aan Valda gebonden met wat een onverbreekbare band scheen te zijn. Had hij goed gedaan? vroeg hij zich zelf steeds weer af. HOOFDSTUK XLIV. Toen Hallam de kamer verlaten had, deed Furber geen verdere pogingen om met den admiraal tot een vergelijk te komen en scheen zijn nederlaag te heb ben aanvaard. „Ik z'ou wel eens willen weten, of ik iets te eten mag hebben", zei hij. kale medewerking verleenen, Voorts ta.1 de verlichting rondom de kerk branden, evenals bij het huwelijksfeest; het ge meentehuis zal met vetpotjes worden verlicht. Valt de geboorte na 12 uur dan worden deze feestelijkheden den vol genden dag uitgevoerd. De schoolkinderen zullen worden ge- tracteerd,' waardoor zoowel van het ge meentebestuur als van de Oranjevereeni- ging een bijdrage is toegezegd De bovengenoemde feestelijkheden gaan uit van de pas opgerichte Qranje- vereeniging. Het dagelijksch bestuur is thans als volgt samengesteld: eere-voor- zitter: burgemeester L. Simonse, voorzit ter I. A, de Moor, vice-voorzitter D. Coppoolse, secretaris E. H. lemhoff, penningmeester, J. Moens «n. Alg. ad junct P. Janse Az. OOSTKAPELLE. Maandagavond hield het varkensfonds „Helpt Elkander" zijn jaarvergadering onder voorzitter schap van den heer A. Bimmel. In het afgeloopen jaar werd voor 4 gestorven dieren vergoeding uitgekeerd. Het ba tig saldo der kas bedraagt 503. De bestuursleden A. Bimmel, S. Roeise en G. de Visser werden herkozen. Een kwajongensstreek., O. EN W. SOUBURG. In den nacht van Zondag op Maandag zag een auto bestuurder zich den weg versperd, door dat een der afsluitboomen van den spoor wegovergang alhier was neergelaten. Met het herhaaldelijk geven van hoorn- signalen trachtte hij de aandacht van den spoorwegwachter te wekken, evenwel zonder resultaat. De man had zich reeds ter ruste begeven. Zelf het hek ophalen ging niet. Een andere spoorwegman, die toevallig aankwam, den toestand over ziende, heeft onmiddellijk den spoorweg wachter gewaarschuwd. Toea was de weg spoedig vrij. Dat dit muisje zoo'n onpleizierig staartje zou hebben, hadden de daders, eenige alhier wonende jon gens van rijperen leeftijd, niet gedacht, toen de politie hen den anderen dag te pakken kreeg en procés-verbaal op maakte. Een hunner, zekere SL. B*f heeft, voordat hij tot bekentenis wilde komen, eerst eenige uren in het arrestantenlo kaal doorgebracht. j VEERE. Bij het vernemen van het overlijdensbericht van den oud-direc teur der Rotterdamsche gemeente-bi bliotheek, den Vlaming prof., dr. Wil lem de Vreese, op 18 Januari 1869 te Gent geboren en destijds lector, daar na bibliothecaris aan de Gemtsche uni versiteit, gaan onze gedachten als van zelf terug tot het belangrijke werk, dat De Vreese als zijn levenswerk be schouwde, en wel de „Bibliotheca Neer landica Manuscripta", het volumineuze werk, waarvoor De Vreese ook zoo menigmaal in onze provincie vertoef de om uit de onderzochte en nog niet onderzochte archieven materiaal voor zijn werk te verzamelen. Zoo is de ge leerde ook menigmaal ten onzent ge weest, waar hij, destijds getrouw bij gestaan door wijlen den heer J_. W, Perrels, dag aan dag tot soms diep in den nacht zat te werken en te zoeken naar manuscripten, die hij in de Veer- sche stadhuis-archieven vermoedde. „Als Sylvester terug komt. Ga op dien stoel zitten en beweeg niet meer tot ik u permissie geef", zei de admiraal streng. Plotseling begon Furber zachtjes in zichzelf te lachen en de admiraal staar de hem verbaasd aan. „Pardon, mijnheer, maar ik dacht aan den baron. Die man is zoo ontzettend met zichzelf ingenomen, en als hij ont dekt dat hij er in geloopen ishij hield veelbeteekenend op, „en nog wel met zoo'n sul als Hallam Zou hij zich zelf wel willen schoppen". „Je neemt de zaak al heel licht op' „Ik kan er niets aan doen, mijnheer. Ik ben altijd voorbereid geweest, dat ik vandaag of morgen gesnapt zou worden. Ik heb verloren, dat is alles, V oor alle practische doeleinden heb ;k opgehou den te leven". „Ik begrijp je niet' zei de admiraal ongeduldig. „Dat is toch niet zoo moeilijk, mijn heer. Bij sommige naturen kunnen de in drukken uit hun jeugd nooit worden uit- gewischt. Toen ik op de Brittania kwam, was ik ongeveer dertien jaar. Toen was ik een heftige kleine patriot. Ze hadden me geleerd Duitschland boven alles lief te hebben. Mijn vader zocht me zoo dik- wijls als hij kon op. Als ik verslapte, moedigde hij me weer aan, Duitschland is een jonge natie, maar jullie Engelschen begrijpen niet, hoe wij Duitschers ons land lief hebben en vereeren' (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 5