roumciaU W.o de GOESCHE COURANT - BINNENLAND. WEERBERICHT. NUMMER 7. TWEE BLADEN. MAANDAG 10 JANUARI 1938. EERSTE BLAD. 181e JAARGANG. l°I6I3 ZEELAND. WALCHEREN. lUSD-BEVÉLAMB. EENHEID DOOR DEMOCRATIE. KERK EN SCHOOL Op verzoek van den eersten spreker zong de gemeente Gezang' 29, ds. Hofland staande toe. ELBUQG Dagblad Voor Middetotirg. Goes en agent schap Vlis8ingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, lngez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. COURANT Uitgeefster; Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg Telefoon; Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Puhliciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1 7 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubric* „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven of „Bevragen bureau dezer cou rant 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. a M. DE KONINGIN TE SOESTDIJK. De Koningin is Zaterdagmiddag half vier per auto van het Paleis Noordeinde te 's-Gravenhage naar Soestdijk ver trokken. Te ruim half zes is H. M. ten paleize Soestdijk aangekomen. De liberalen dienen een klacht in tegen het katholiek instituut voor volks voorlichting. In de gemeente Utrecht en verschil lende andere plaatsen van ons land is door het katholiek instituut voor volks voorlichting een pamflet verspreid, waarin op krenkende wijze over het liberalisme en de liberalen wordt ge sproken. Het dagelijksch bestuur van de libe rale staatspartij „De Vrijheidsbond" heeft tot den officier van justitie bij de arrondissementsrechtbank te Utrecht het verzoek gericht om tegen de schrijvers en verspreiders een vervolging in te stellen wegens overtreding van de ar tikelen I37c en 137d van het wetboek van strafrecht, daar het van oordeel is, dat het pamf'et van het katholiek insti tuut voor volksvoorlichting zich opzette lijk in be'eedigenden vorm uitlaat over de ïibaralen in Nederland. Nooi'sehi stoomschip heeft machineschade Het Noorsche s.s. „Villanger", heeft gisteren, op weg van Antwerpen naar Rotterdam, een machinedefect opgeloo- pen. Het schip wordt met behulp van twee Belgische 'sleepbooten naar zijn plaats van bestemming gesleept. Bij het invaïïem van de duisternis is de „Vil langer" nabij Hansweert voor anker ge gaan. Heden bij daglicht werd de reis voortgezet. MIDDELBURG; Schuttevaêr. Onder leiding van den voorzitter, den heer P, de Vos, had Zaterdagavond j.l, de Jaarvergadering plaats van de pl. afdeeling van „Schuttevaêr". Nadat de heer P. Vermeulen verslag had uitgebracht van de verrichte werk zaamheden ten dienste der schipperij en de algemeene vaart, was aan de orde de .verkiezing van een bestuurslid. In de plaats van den heer L. A. Stofkoper, die voor het bestuurslidmaatschap be dankt had, werd gekozen de heer W. van Ouwerkerk, terwijl de heer P. Ver meulen bij acclamatie werd herbenoemd. Bij monde van den heer W. Vermeu len werd den oud-voorzitter, den heer A. C. de Vos, die tot eere-lid van de af deeling is benoemd, dank gebracht voor hetgeen onder zijn leiding nu bijna 25 ja ren voor de afdeeling is tot stand ge bracht. Spr. bood hem namens bestuur en leden een verkleind model metalen jachtje op marmeren voetstuk benevens een azalea aan. De heer De Vos was zeer verrast met dit huldeblijk en dank te hartelijk. Vervolgens ontspon zich een. zeer ge animeerde discussie over verschillende onderwerpen de scheepvaart betreffen de en werden voorstellen ter tafel ge bracht om straks op de algemeene ver gadering, welke te Zwolle zal worden gehouden, op de agenda geplaatst te zien. Tot afgevaardigde naar die ver gadering werd gekozen de heer Joh. Vermeulen. EEN REVUETREIN? Een Middelburgsch ingezetene, ge zien de groote kosten, die door over nachten enz. voor velen verbonden zijn aan een bezoek aan Rotterdam, als men daar een revue of andere voorstelling, wil bijwonen, kwam op het idee of het mogelijk zou zijn, dat evenals uit andere plaatsen een revuetrein zou kunnen loopen, die bijv. des Woensdagmiddag van Vlissingen, Middelburg, Goes en Bergen op Zoom naar Rotterdam vertrekt en na afloop van de voorstellingen nog terugkeert. Een onderzoek heeft doen uitkomen, dat dit zeer goed mogelijk zal zijn als een 300 tal personen uit genoemde plaatsen samen van zulkeen gelegenheid gebruik zou willen maken. Van de zij de van de spoorwegen voelde men er veel voor half Februari zulkeen trein te laten rijden, die dan om een uur van Vlissingen zou vertrekken, aankomst te Rotterdam te 3 uur. Dan heeft men daar ook wat aan den middag. Des avonds te ongeveer middernacht rijdt dan een trein direct door naar Bergen op Zoom en verder naar de Zeeuwsche hoofdsta tions. Het zou in de bedoeling liggen voor zulk een trein de zelfde goedkoope ta rieven te hebben als nu voor de goed koope treinen, die af en toe op Woens dag rijden. Bedrieglijke bankbreuk. De gemeenie veldwachter te Rilland- Bath heeft aldaar in zeer overspannen toestand aangehouden, W. J. M. wonen de te Middelburg. Zijn aanhouding en voorgeleiding, was door den Officier van Justitie gevraagd, wegens het ple gen van onregelmatigheden bij een fail lissement, Hij is Zaterdagmiddag naar Middelburg overgebracht. Weer drie onbeheerde fietsen. Op het politiebureau staan weder drie heerenrijwielen, waarvan de eigenaar onbekend is. VOOR HET VREUGDEVUUR. Het is bekend, dat vele personen gaarne iets voor het vreugdevuur willen offeren, maar moeilijk hun offerande kunnen doen bezorgen bij de gasfabriek. Als men kennis geeft aan den heer F. B. den Boer, St. Pieterstraat of Chr. J. Mazure, Wagenaarstraat, dan wordt het Woensdagmiddag gaarne afgehaald. De komst van den wagen zal door met een bel te luiden worden aangekondigd. ARNEMUIDEN. Ter gelegenheid van de blijde gebeurtenis in het Koninklijk Huis werd door de Oranjevereeniging het volgende programma samengesteld: Den dag zal ingeleid worden met het luidep der torenklokken. Daarna zullen de kinderen van alle scholen een op tocht door de gemeente maken waarna door hen liederen gezongen zullen wor den op het marktplein. Na afloop hier van worden de schoolkinderen in 'de scholen getracteerd. In den namiddag zal het kinderkoor „De lustige Zangers liederen zingen terwijl ook bij voldoen de deelname volksspelen zullen plaats vinden. Des avonds zal de muziekver- eeniging „Arnes Genoegen" concertee ren terwijl de zangvereeniging „Oranje" liederen zal zingen. Wanneer deze con certen geëindigd zijn zal een lichtstoet geformeerd worden en begeleid door de muziek een wandeling door de gemeente maken. Ook een vreugdevuur zal op een nader aan te duiden plaats ontsto ken worden. De Oranje-vereeniging wekt de ingezetenen op, gedurende deze da gen hun woningen resp. straten zooveel mogelijk te versieren en de vaderland- sche driekleur uit te steken. ARNEMUIDEN. Het damescomité, dat werkzaam is in verband met de blij- Een man behoeft zich niet te scha men om te bekennen, dat hij zich ver gist heeft. Want dat beteekent m.a.w., dat hij vandaag wijzer is dan gisteren. de gebeurtenis, is thans gereed gekomen met haar arbeid. De vruchten van haar arbeid, bestaande uit een drietal keurig samengestelde luiermanden, worden thans geëtaleerd in de meubelzaak van Gebr. Joosse. ARNEMUIDEN. De bevolking dezer gemeente Bedroeg op 31 Dec, jl. 2451 personen (1235 m. en 1216 v.) Er werden in 1937 geboren 28 jongens en 33 meisjes vestig'ngen 28 m. en 27 v. pers., over leden 10 m. eü 15 v. pers., vertrokken 38 m. en 42 v. pers. (Bevolking einde 1936: 2440 personen). RITTHEM. Te Oost- en West-Sou burg is op 77-jarigen leeftijd overleden de heer A. Cevaal Wz. Voor zijn ver trek naar deze gemeente woonde hij te Ritthem. Hier heeft hij jaren lang de burgerlijke en de kerkelijke gemeen te gediend als wethouder en kerkvoogd der Ned. Herv. Kerk. VEERE. De collecte ten bate van het orgelfonds der Ned. Herv. gemeente al hier heeft in de maand December een bedrag van bijna 10 opgebracht. De lijstenrondgang voor de diaconie der Ned. Herv. gemeente gaf als eindbedrag een ontvangst aan van ruim 140. HANSWEERT. Het wrak van het nabij Bath gezonken sleepschip José 2 is thans geheel gelicht en alhier in de vluchthaven op de slikken omhoog- gezet. De bokken zijn weer naar hur, basis teruggekeerd. Het motorschip Gelderland, gela den met stukgoed van België naar Rot terdam 's in het Keeten (Oosterschelde) omhooggevaren en blijven zitten. Ber gingsvaartuigen zijn v,in Wemeldinge vertrokken. Het gehikte het schip met hoog water vlot te brengen. Met be langrijke bodemschade is 'nel schip naar Rotterdam vertrokken, geass'steerd door de bergingsvaartuigen. Het Belgische sleepschip Anna is op de Oosterschelde omhooggev.iren waardoor het achter hem hangende sleepschip in aanvaring kwam. Het schip kreeg daardoor belangrijke roer- schade en is onbestuurbaar. Het sen kw,am op eigen kracht vlot. BH Thans meer dan 20,009 leden De groei blijft aanhouden. Zaterdagmiddag zijn in het Jaar beursgebouw te Utrecht de afgevaar digden der 60 afdeel'ngen van de Ne derlandsche beweging voor Eenheid Door Democratie bijeen geweest voor het houden van de derde algemeene jaarvergadering. De leiding berustte bij dr. H. Fiber van Schiedam, voorzitter van het hoofdbestuur, die in zijn ope ningswoord 1937 een belangrijk jaar noemde, zoowel voor ons vaderland als voor de beweging. „Wij mogen tevreden, méér dan te vreden zijn", aldus spr., „over het re sultaat der verkiezingen en over ons aandeel daarin. Onze leden hebben zich geweerd met den inzet van veel tijd en moeite, met den 'nzet ook van idealis me, dat zich steeds bewust bleef, dat de strijd met zuivere wapenen moest worden gestreden," Het ledental der beweging is in 1937 meer dan verdubbeld en ook het aan tal der afdeelingen steeg snel en re gelmatig. Na de verkiezingen zijn de verhoud n- gen ongetwijfeld gewijzigd. Het defen sieve gedeelte van de taak der bewe ging vergt niet meer zooveel van ons als tevoren, zoodat meer aandacht kan worden besteed aan de eigenlijke doel stelling, zooals deze in onze zeven pun ten is neergelegd. Met name punt zes daarvan, „versterk ng van een op de vaderlandsche traditie voortbouwend zedelijk volksbewustzijn, boven partij politieke groepeering en met eerbiedi ging van 'elke godsdienstige overtu - ging", komt thans op den voorgrond te staan. Men zou er verkeerd aan doen om op grond van den uitslag der ver kiezingen te meenen, dat de gevaren van communisme en nationaal-socialisme thans voor Nederland zijn overwonnen. Tegenover hen past zakelijke geduldige waakzaamheid. De innerlijke opbouw der democratie is nu een der dringend ste eischen van dezen tijd (Applaus). Vervolgens werd het woord verleent aan den secretaris der beweging ir, W. Ritmeester te Billhoven, voor het uit brengen van zijn jaarverslag. Het aantal van ruim 10,000 leden, waarmede wij dit jaar zijn aangevangen, aldus spr., moge voor een vereeniging wellicht indrukwekkend zijn, voor eon beweging het het zeer g'ering. De taak van E. D. D. ligt geenszins op hei vereenigingsgebied, ziji dient immers zeer groote aantallen menschen te doordringen van bepaalde waarheden." Zij moet de lauwen wakker schudden, hen in beweg'ng brengen voor de goe de gedachte en hen doen medemarchea- ren naar het gestelde doel. Het is de propaganda voor een idee, welke de zuivere basis'is voor een beweging Naarmate de verkiezingsdatum na derde, groeide het aantal leden 'edere maand meer, Bi; de jaarwisseling be droeg het aantal leden 21,567. Dit heeft een groote beteekenis. Ver moedelijk is onze beweging de. oenige organisatie n Nederland, welke groeit met een snelheid van meer dan twee honderd leden per maand. Op 1 Januari 1937 waren er 22 afdeelingen, er kwa men er dit jaar niet minder dan 39 bij De taak van onze beweging had r.a de verkiez'ngen geen verandering on dergaan, wellicht was het noodig het accent te verleggen, doch de tweeledigheid van het doel defensie eenerzijds en constructie anderzijds - kon zuiver worden gehandhaafd'. Terecht merkt prof. Bonger in ziin „Problemen der democratie" op- „De YERSEKE. De auto van den heer J. C. Verweys had Vrijdagavond bij het draaien op den Kanaaldijk bij de Post- burg het ongeluk achteruit van den dijk te rijden en in de sloot terecht te komen. Een juist passerende auto bene vens 8 daar werkende jongens verleen den hulp en wisten de auto uit de sloot •te helpen. De heer Verweys zelf be kwam geen letsel. De mosselverzending gaat de laat ste dagen iets minder. De export naar Frankrijk is goed, naar België geringer. Van Yerseke zijn ongeveer 5800 ton mosselen verzonden. De vraag voor Duitschland en Engeland is veel min der. De aanvoer van mosselzaad is ge heel stopgezet; noch van de Wadden, noch van de Belgische kust is iets aan gevoerd. KAPELLE. De bevolking dezer ge meente bedroeg op 31 Dec. jl. 2970 per sonen (1516 m. en 1454 v.) Er werden in 1937 geboren 21 jongens en 39 meisjes; vestigingen 40 m. en 86 v. pers., overle den 19 m. en 14 v. pers., vertrokken 44 m. en 75 v. pers. (Bevolking einde 1936 2936 personen). KAPELLE. De zangvereeniging „Zang- lust" te Kapelle gaf in het gebouw „ObadjaZaterdagavond een uitvoe ring. Het kinderkoor voerde op de ope rette „Repelsteeltje" van Johanna Veth. Ze werd zeer goed vertolkt, wat ook bleek uit het applaus der talrijke aan wezigen. Het koor onder de eminente leiding van den heer W. L. Harthoorn, gaf daarna nog verschillende liederen ten gehoore. Het zingen was zooals we dat van „Zanglust", dat immers den vorigen zomer op het gehouden concours het hoogste aantal punten behaalde, ge woon zijn. De opkomst was zeer goed te noemen, KRABBENDIJKE, Zaterdagavond werd door het Oranje-comité het feest programma vastgesteld bij de a.s. te verwachten blijde gebeurtenis. Van 12 —12,30 uur klokluiden; 1,30 uur gods dienstoefening n alle kerken; 3,30 uur optocht door de schoolkinderen en toe spraak door den burgemeester; 6,30 uur optocht met muziek, groote lichtstoet van alle deelnemende vereenigingen; 8 uur ontsteken van een vreugde boom op het dorpsplein. Bij gunstig weer te vens muziek- en zangu tvoeringen op de muziektent. Be burgerij wordt verzocht dadelijk na het bekend worden van de geboor te van een Prins of Prinses de vlag uii te steken. Herauten zullen kondschap doen van de blijde gebeurtenis. mocratie moet g' e 1 e e r d worden". Het zal de taak zijn van onze beweging, aldus spr., aan hare leden en a in ande- len democratie te ïeeren, d.i. willige onderschikking aan zelf gestelde re gelen en vermijding van het onbevoeg de oordeel. Er moet een nieuwe geest werden geschapen, ten einde oris demo crat sch land in staat te stellen de hui dige zware moeilijkheden te overwin nen. Aan deze taak is E. D, D. eerst ter nauwernood begonnen. Hierop werd bet algemeen beleid van het hoofdbestuur uitvoerig besproken waarbij een twintigtal sprekes het woord voerde. Des avonds bracht de penn ngmeester de heer H. M. van Gelder uit Amster dam, zijn jaarverslag uit. Wij stippen hieruit aan, dat de ontvangsten aan contributies gedurende het vereeni - gingsjaar zijn g'estegen van f 23,144 ove' 1936 tot 61,511 over 1937, Nadat was kennis genomen van he* rapport van de commissie tot nazien van de rekening en verantwoording, van den penningmeester voor 1936. werd aan het hoofdbestuur decharge verleend voor deze beheersperiode, ter wijl een nieuwe commissie voor con trole op de rekening 1937 werd be no^md. Bovendien deed de heer Van Gelder onder instemm'ng van de vergadering, reeds voorlezing van het accountants rapport over 1937. Nadat nog enkele voorstellen der af deelingen van technischén aard waren besproken, werd de vergadering, omdat het vereischte minimum aantal afdee lingen niet langer aanwez'g kon blij ven, verdaagd tot vermoedelijk 12 Fe bruari a.s. Zij werd besloten met een ovationeele huldiging van den voor zitter, dr. H. Faber. (Ingez, Med.) Verwachting tot morgenavond: DE BILT: Matige tot krachtige Z. tot W. of N,W. wind, zwaar bewolkt tot be trokken, tijdelijk opklarend, nog regen buien, later iets zachter. UKKEL: Vrij sterke of sterke wind nit Z.W. richtingen, afwisselend zwaar be wolkte en heldere hemel, regenbuien en plaatselijk zelfs sneeuw, aanhoudend matige temperatuur, met een nachtelijk minimum boven het vriespunt, slechts plaatselijk nachtvorst. Di. 11 Jan. Zon op: 8 h 08; onder: 16 h 08. Licht op: 16 h 38, Maan op: 11 h 49; onder: 2 h 35, V.M. 16 Januari. Hoog te Vlissingen Leegwater Januari. Hoogwater. Ma. 10 6.43 19.24 Di. 11 7.47 20.34 Wo, 12 9.05 21.55 Hoog- en Laagwater te Januari. Hoogwater. Ma. 10 8.20 20.56 Di. ^11 9.19 22.06 Wo. 12 10.38 23.32 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger: Veere 38 min. later. (S springtij.) Laagwater 0.40 13.25 1.44 14.32 2.57 15.45 Wemeldinge) Laagwater. 1.46 14.21 2.51 15.29 4.03 16.41 (Ingez. Med.) Intrede eiv bevestiging ds. A. B. C. Hofland. Zondagmorgen werd candidaat A. B. C. Hofland van Naaldwijk ais predikant bevestigd door ds. Lindeboom van Se- rooskerke. Aan de handoplegg' ng werd deelgenomen door ds. Roest van Opper does. De gemeente zong staande Psalm 119 vers. 9. Des namiddags deed ds. Hofland zijn intrede met als tekst: Jesaja 40 vers 1 en 2. Na afloop der predikatie richtte spr. zich met enkele woorden tot ds. Linde boom als bevestiger, consu'ent en als afgevaardigde der classis, tot de afge vaardigde der zusterkerken, tot den kerkeraad, de commissie van Beheer, B. en W, en oud-burgemeester Van Teijlin- gen. Namens den kerkeraad werd de nieu wen leeraar toegesproken door ouder ling D. Coppoolse, namens de class's door ds. Lindeboom en namens de bur- gelijke gemeente door burgemeester Fa- bius. Het kerkgebouw was des middags tot in alle hoeken bezet. Benoemd tot tijdelijk onderwijzer aan de Chr. School te Yerseke (Ka- keldans) met ingang van 15 Jan. a.s. de heer C. Wuykhuise te Wolphaartsdijk. Benoemd tot kweekeling met acte (tevens vakonderwijzer) aan de Chr. U- lo-school te Goes de heer M. Ver burg te Goes, thans werkzaam aan een Chr, School te IJerseke. HANDEL EN NIJVERHEID. Handelsregister. Aan de in Handelsberichten opgeno men wekelijksche openbaarmakingen i.z. Het Handelsregister betreffende Zee land, ontleenen wij het volgende: Kamer van Koophandel voor Z.-Vlaan deren (Ter Neuzen), Nieuwe inschr ij vingen: J. F. van Driel, schoennhandel, Axel. Wijzigingen: Fa. Cornelis van Kampen, Axel; E. C, Oggel en Zoon, Axel.

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 1