GOESCHE COUPAMT^l Instantine DE Z.E.G.A.M. WEERBERICHT. NUMMER 4. TWEE BLADEN. DONDERDAG 6 JANUARI 1938. EERSTE BLAD. 181e JAARGANG. ÜÜIIEHLAND. Voorbereiding tot de blijde gebeurtenis. De verovering van Abessynië. Hoofdpijn en juist nO! Instantine MIDDELBUBGSCHE COURANT dagblad -Voor Midderourg, Goes en agemt- jchap Vlisaingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per eegel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 11 regels f 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. HOE HET HEUGELIJKE FEIT BEKEND ZAL WORDEN GE MAAKT. Nu ook Prins Bernhard na zijn ver blijf in het Amsterdamsche burgerzie kenhuis n het paleis te Soestdijk is te ruggekeerd, concentreert zich de be langstelling van ons volk meer en meer op de dingen, welke in de naaste toe komst daar zullen plaats hebben. De blijde gebeurtenis, is wel zeer het onderwerp van den dag "voor Baarn en Soestdijk, waar men zeer meeleeft met de dagelijksche voorvallen in het een voudige w'tte paleis, dat zich halve maanvormig tusschen de bosschen uit- sterkt en van waaruit straks naar «en ieder hoopt de heugelijke tijding van de geboorte van een prins of een prinses aan de wereld bekend zal wor den gemaakt. Het zal natuurlijk een ieder belang inboezemen te vernemen, hoe het bericht bekend zal worden gemaakt. Zoo-iets is dikwijls niet eenvoudig en toch naar aller genoegen te regelen! In 1909. Toen prinses Juliana in 1909 werd geboren, waren er nogal w,at moe'lijk- heden„ De buitenlandsche en ook de Nederlandsche persvertegenwoordigers waren ernstig ontevreden over het ge brek aan medewerking, dat zij van de autoriteiten ondervonden. Het jtwam zelfs tot een officieele klacht bij den min ster van buitenlandsche zaken, jhr, mr. ir. De Marees van Swinderen. Als gevolg van een bespreking met den particulieren secretaris van H. M. de Koningin, baron Van Geen (destijds nog jonkheer Van Geen) bood deze aan 11 journal sten zijn werkkamer ten palei- ze Noordeinde aan: 6 buitenlandsche correspondenten en 5 Nederlandsche journalist en. Twee dagen hebben deze daar gebivakkeerd. In den vroegen och tend. van den' 30sten April, even na zeven uur, kwam de heer Van Geen zijn kamer binnen, „het gelaat moe en strak en even wachtend voor hij sprak", zoo als een der aanwezige journalisten la ter schreef en deelde zeer onder den mdraik mede: „Messieurs c'est une prineesse." Toen begon de taak der journalisten om het nieuws te verspreiden. De di recteur van het Ned. correspondentie- bureau voor dagbladen, wist in het pa leis een vertrek waar een telefoon stond; van daar u t telefoneerde hij het bericht r:aar het correspondentiebureau, waar onmiddellijk een groot aantal drin gende telegrammen naar alle bladen in het geheele land werd verzonden. De andere jousnalisten renden on middellijk hef paleis uit om het ber'cht zelf maar hun redacties te brengen jf telefonisch naar het buitenland door te geven. Bulletins waren in een ommezien ge drukt en versprerd. Deze bevatten slechts de mededeeling: een prinses is geboren. Tegen acht uur was het bericht in Den Haag algemeen bekend en korter tijd later ook in de andere steden en plaatsen in ons land. In 1938. Hoe zal hst dit jaar gaan? De techniek staat nu in 1938 met haar modernste hulpmidelen ter be schikking om het blijde nieuws vrijwel gelijktijdig in de groote steden en in de kleine plattelandsgemeenten, 'n binnen land zoowel als in het buitenland als in-onze overzees-che gebiedsdeelen be kend te maken. Het Alg. Ned, Persbureau heeft voor deze dagen een hoofdkwartier der be richtgeving over de bijlde gebeurtenis ingericht, gevestigd in het badhotel te Baarn', v,an oudsher nauw verb'onden geweest met het paleis Soestdijk. Behalve het „A.N.P." hebben tal van andere persvertegenwoordigers hun in trek m dit badhotel genomen; 14 tele foonlijnen zijn uit het gewone verkeer genomen en aangesloten op het badho tel; in hotel Trier, aan den straatweg recht tegenover het paleis zijn de cor respondenten van buitenlandsche bla den ondergebracht. Een directe telefoonlijn zonder tus- schenkomst van centrales, telefonisten of schakelborden. waarborgt de on middellijke verbinding en het blijvend contact tusschen het paleis en de werk kamer van het A.N.P. in het badhotel. Als nu in dat vertrek het allereerste bericht b nnen is, komt het vraagstuk vap dë distributie. fo de ontvangstkamer staat een telex toestel, dat met een speciale lijn is ver bonden met het Amsterdam sche kantoor v,an het „A.N.P." On middellijk na ontvangst van het bericht uit het paleis wordt het naar Amster dam getelext, doch op deze telexlijn zijn ook aangesloten twee ontvangstma- ch nes, welke in de vertrekken voor de Nederlandsche pers te Soestdijk en twee, welke in hotel Trier zijn opge steld (twee, en niet één, voor de zeker heid). Op hetzelfde oogenblik wordt het bericht dus ontv.angen door het „A.N. P." in Amsterdam, door de Nederland sche journalisten in Baarn (badhotel) en door de buitenlandsche persvertegen- woord gers in hotel Trier te Soestdijk. Slechts enkele seconden later begint het groote raderwerk van de Amster damsche telexinstallatie te werken (slechts enkele seconden, omdat in Amr sterdam „per band" het bericht ontvan- gen wordt en deze band dus onmiddel lijk in den zender voor het groote telex- net van het „A. N. P." kan worden ge legd) en op dat moment ontvangen cir ca 80 couranten in het geheele land, waaronder ook ons blad, het bericht waarnaar aller belangstelling uitgaat, De omroepvereenigingen worden op hetzelfde moment van den inhoud van het bulletin in kennis gesteld, zoodat het slechts een halve minuut kan duren of het bericht is overal, in ons eigen land en daarbuiten bekend, per radio dus gelijk als via de nieuwsbla den. Er is echter nog meer! Zooals men weet zullen er saluutscho ten gelost worden. Dit was ook in 1909 het geval. Toen ging echter eerst om negen uur het eerste schot op het Haagsche Malieveld af, en de Prinses was, blijkens de buitengewone Staats courant, om 6.50 uur geboren! De regeering heeft nu maatregelen getroffen om te zorgen, dat de saluut schoten slechts luttele seconden na het bekend worden van de geboorte van een prins of prinses door de lucht zullen da veren; daartoe zijn o.m„ in de kazernes van de verschillende garnizoensplaatsen ieveneens telex-toestellen geplaatst, welke onder voortdurende bewaking van een officier zijn gesteld. En niet alleen Nederland in Europa, doch ook Nederland in Azië en in Ame rika wacht vol spanning op de komende dhigen, daarom is ook op het departe ment van koloniën een telex-ontvangst machine, aangesloten op het „A.N.P."- net, geplaatst. Gelijktijdig met de Indische pers via „A.N.P." en Aneta zal dus ook de In djsche regeering (en wel officieel door de Nederlandsche) ten spoedigste wor den ingelicht. En dit alles kan door één enkele handbeweging, door één vingerdruk! „Een zoon géboren", „een dochter geboren", het is in de werkkamer van het „A.N.P." op de telex getikt en dan: ratelen de telexmachines in Nederland, wordt het bericht uitgesproken voor den Nederlandschen omroep, donderen de kanonen in de garnizoensplaatsen, seint de regeering naar Indië, Aneta naar de Ind'sche bladen, wordt het be richt aan Reuter, Havas, D.N.B. over gebracht, terstond herhaald in de draad- looze werelduitzendingen', per Morse en per Heli-toestel het is als een symphonie van technische perfectie WIEG VOOR HET VORSTENKIND, In den kring van het 's-Gravenhaag- sche diakonessen-huis is dezen zomer hét voornemen gerijpt, om aan H, K. H. Prinses Juliana een geheel door de zus ters zelf vervaardigde wieg met toebe- hooren aan te bieden. Nadat zekerheid was verkregen, dat de aanbieding van zulk een geschenk niet onwelgevallig zou zijn, is op verzoek van „Bronovo" door den directeur van de rijks-riet- vlechtschool te Noordwolde (Fr.) een ontwerpt gemaakt. H.K.H., die het ont werp ter beoordeeling kreeg, heeft hier in eenige veranderingen aangebracht,, welke het geheel zeer ten goede zijn ge komen. Onder leiding van genoemden direc teur is de wieg door een der diakones- sen gevlochten en daarna gespoten in de kleur passend bij de garneering van de wieg, door de firma Mutters. De wieg en ook de neervallende kap zijn van bin nen gevoerd met saumonkleurige tafzij de, overtrokken met ivoorkleurige tul- Ie. Al het verder bijbehoorende: laken tjes, sloopen, onderlakentjes onderleg gers, kruikenzakjes enz. werd door De arbeid, waarin wij genot vinden is een geneesmiddel tegen pijn. Shakespeare. oudere en jongere zusters van het huis met de hand bewerkt. De zes bovenla- kentjes, waarvan twee versierd zijn met eigenhandig geklotste kant, een met open zoomen, dne met Engelsch borduursel, werden evenals de bijpassende sloopjes door verschillende diakonessen gemaakt Het dekentje in z.g. quilting-werk met bloem-motief werd vervaardigd van de zelfde zijde als de bekleeding van de wieg. In de bewogenheid der voorgaande weken was voor eventueele persoonlijke overhandiging geen gelegenheid meer, maar nu is Woensdagmiddag ten 4 ure de wieg met begeleidend schrijven ten paleize Soestdijk bezorgd. Door het 'sLGravenhaagsche diako- nessen-huis zijn op verzoek van den ge neesheer van H. K. H. twee zusters- kraamverpleegsters aangewezen om bij de verwachte blijde gebeurtenis haar diensten te verleenen, en wel de eerste kraamverpleegster van het huis, zuster Trijntje Boonstra, geassisteerd door zus ter Romkje Vermeer. Wat Italiaansche kringen van het Nederlandsdhe initiatief denken. Het officieuze Italiaansche tijdschrift „Informazione Diplcmatica" schrijft,: Het in tiatief der Nederlandsche re geering inzake de erkenning der sou- vereiniteit -van Italië over Abessynië, en de verklaringen, waarmede de heer Patijn dit onlangs heeft verduidelijkt worden in verantwoordelijke Hal aan- sche kringen beschouwd als een bewijs van de mogelijkheid, di't probleem op te helderen en te vereenvoudigen, wanneer het, zooals de Nederlandsche minister van buitenlandsche zaken ge daan heeft, op den grondslag van wer kelijkheid en het gezonde verstand wordt geplaatst. Men weet, dat de Italiaansche re geering aan het initiat ef van Nederland volkomen vreemd is. Zij heeft ncoit de bedoeling gehad, evenmin als zij d e thans heeft, wien ook, onverschillig in welken vorm, om erkenning van het keizerrijk te verzoeken, ofschoon zij steeds getoond heeft, dat zij het vriend schappelijke gebaar van hen, de de-e erkenning uit eigen beweging hebben aangeboden, weet te waardeeren,, en ofschoon zij slechts met welgevallen kan zien, dat de diplomatieke betrekkingen met de landen, die n'et op regelmatige wijze te Rome vertegenwoordigd zijn, genormaliseerd worden. Trouwens, de staten in en buiten Eu ropa, die formeel zijn overgegaan tot erkenning de jure van het keizerrijk, ol hun' vertegenwoordiger te Rome ge- accred teerd hebben bij Z, M, den Ko ning van Italië en Keizer van Abessynië, of de uitoefening var; onze souvereiniteit over de geb e- den van het voormalige Abessijnsche keizerrijk hebben erkend, zijn thans vele. De volgende zijn de landen, die het keizerrijk formeel de jure erkend, heb ben: Duitschland, Zwitserland, Oosten rijk, Hongarije, Joegoslav'ë, Albanië, Spanje (Franco-bewind Red.) en bui ten Eurona, Japan. Mantsjoekwo en Yemen, Bij deze landen kan men nog voegen Polen, dat te Genève verklaard heeft, dat het de Italiaansch-Abessijn- sche kwestie als geregeld beschouwt. De volgende landen hebben hun ver tegenwoordigers te Rome bij Z, M. den Koning van Italië en keizer van Abes synië, geaccrediteerd: Chili, Panama. Guatemala, Ecuador, Ierland en Nica ragua. Nog andere staten hebben de Italiaansche regeering. er van in kennis gesteld, dat zij van plan zijn, binnen kort hetzelfde te doen. En hier volden thans de landen, die in feite de uitoefening van de souverei niteit van Italië over de gebieden van het voormalige Abessijnsche keizerrijk kohtien erkend: Engeland, Frankrijk, België, Griekenland, Bulgarije, Roeme nië, Tsjecho-Slowakije, Turkije, Iran, Peru en Haïti. Men ziet, dat het probleem, waar over op het oogenblik. dank zij het prij zenswaardige initiatief der Nederland sche regeering, tusschen de landen van de zg, Oslo-groep, besprekingen wor den gevoerd, als grootendeels opgelost kan worden beschouwd. Hoe moeilijk i$ het soms zich goed te houden en niemand iets te laten merken. Het lukt nauwelijks. Instantine echter zal de pijn onmid dellijk doen verdwijnen! Onthoudt daarom tilt en voorkomt pijnen! Prijs 70 cent. (Ingez. Med.) ALEXANDRIë—AMSTERDAM IN ééN DAG. Bijzondere prestatie van piloot Van Balkom met de Wielewaal. Het K.L.M. vliegtuig „Wielewaal" ge zagvoerder Van Balkom, is vannacht om kwart over een op Schiphol terugge keerd. De Wielewaal had de post, vracht en passagiers van. de „Nandoe", die te Bagdad is gestrand door motor stoornis, overgenomen. De Wielewaal was de vorige week zelf op de uitreis te Athene blijven steken tengevolge van een motordefect. Toen dit verhol pen was, werd het toestel naar Bagdad gedirigeerd om in te springen voor de Nandoe, die zich op de thuisreis bevond. Van Balkom heeft een buitengewoon snel le vlucht gemaakt. Hij vertrok Dinsdag van Bagdad en kwam dien dag tot Ale xandria. (Egypte). Woensdag vloog hij in één ruk naar Amsterdam, met tus- schenlandingen te Napels, Marseille en Parijs. Zoo heeft hij den achtertsand van de „Nandoe", die Dinsdag op Schiphol had moeten aankomen, op. schitterende wij ze ingeloopen. Er heerschte op de Amsterdamsche vlieghaven ondanks het nachtelijke uur nog een groote bedrijvigheid. Familie en kennissen van bemanning en passagiers waren naar Schiphol gekomen om de hunnen te begroeten. EEN GARNIZOEN TE WEERT, Bij ministerieele beschikking is Weert aangewezen tot garnizoensplaats. De kazernes zullen, gebouwd worden op een terrein van Oud-Weert, ten zui den van Weert. Het garnizoen zal be staan uit twee bataljons infanterie, d.i. ongeveer duizend manschappen. De ge meente Weert heeft een oefenterrein van 500 a 600 h.a. beschikbaar gesteld. De heeren J, A. Dekker te Goes én W. F. van Gorsel te Rilland-Bath, bei den voor de N. S. B. lid der Provinc'a- le Staten v,an Zeeland, hebben schrifte lijk de meening van het college van Ge deputeerde Staten gevraagd over de volgende zaken, welke h.i. het belang der Provincie raken: „1, Hebben Ged. Staten kennis, geno men van den voor de Zeeuwsche Gas maatschappij (Zegam) zoo ongunstigen uitslag van een 100-tal door deze maat schappij gevoerde processen, welke pro cessen zoowel in eerste- als in tweede instantie door de Zegam zijn verloren? Welke consekwenties brengt deze uit spraak mede voor de Zegam? 2. Zijn Ged, Staten bereid mede te deelen welk totaal bedrag' aan kosten de Zegam ingevolge deze procedures zal hebben te betalen, met inbegrip van de kosten voor borgstelling, of hoe' dan ook genoemd? 3. Zijn Ged. Staten bere'd hun invloed aan te wenden,, dat de Zegam geen ver.dere kapitalen uitgeeft in deze z,aak, wat bv, het geval zou kunnen zijn, indien nog cassatie werd aange- teekend? 4. Zijn Ged, Staten bereid te onder zoeken en mede te deelen welk bedrag in totaal aan salaris, bemiddelingskos- ten, adviezen of op welke andere wijze, is betaald of nog is te betalen aan het Bestuurslid den heer mr. Walter Baars te Rotterdam? 5. Zijn Ged. Staten bereid een nauw keurig onderzoek te doen 'nstellen (eventueel door bemiddeling van de bestuursleden, welke de provincie aan wees) hoe de post van meer dan 130,000 gulden oprichtings-, verwervings- en reorganisat'ekosten is ontstaan en of een der bestuursleden hiervan persoon lijke revenuen heeft gehad? 6. Is het juist, dat ten laste van het eerste jaar der Zegam een bedrag van circ.a 3000 gulden is gebracht voor een Verwachting tot morgenavond: DE BILT: Matige tot krachtige N.W. tot Z.W. wind, zwaar bewolkte tot be trokken, later waarschijnlijk weer regen, zachter. ÜKKEL: Matige tot vrij sterke wind uit Z.W. tot N.W. richtingen, aanvanke lijk bewolkte hemel en regen, plaatselijk sneeuw, later tijdelijk heldere hemel, op het laatst van den nacht mistvorming en nevel, geleidelijk hoogere temperatuur, plaatselijk nog nachtvorst. Vr, 7 Jan. Zon op: 8 h 10; onder: 16 h 02. Licht op; 16 h 32. Maan op: 10 h 09; onder: 22 h 46. E.K. 9 Jan, Hoog- en Laag water te Vlissfagem Januari. Hoogwater. Laagwates Do. 6 3.45 16.11 10.27 22.23 Vr 7 4.22 16.50 11.05 23.04 Za, 8 5.02 17.31 11.44 23.47 Hoog- en Laagwaier te Wemeüdingei Januari. Hoogwater. Laagwater. Do. 6 5.42 18.01 11.25 23.33 Vr. 7 6.16 18.36 12.02 Za. 8 6.52 19.14 0.14 12.41 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later (S springtij.) wachtgelder der Ned. Ind. Gasmaat schappij, welke eenige maanden te Vlis- singen heeft „vertoefd?" 7. Zijn Ged. Staten niet van meen ng dat het in deze maatschappij gestoken bedrag van 800,000 gulden aan belas tinggeld, wel buitengewoon onrenda bel is belegd? 8, Zijn Ged, Staten bereid te bevor deren, dat een onpartijdig accountants onderzoek wordt ingesteld betreffende: ,a. de moreele handelwijze van het be stuur der Zegam (al of n'ei bevoordee- ling van één of meerdere har er leden); b. de intrinsieke waarde per 1 Janu ari 1938 van het slechts enkele jaren geleden verstrekte bedrag van 80.000 gulden; c. (indien het .accountantsrapport on gunstig lu dt);vde mógelijkheid dit ber drijf grondig te reorganiseeren, of van de hand te doen. en na te gaan hoe kapitaalsvefliezen kunnen worden be perkt." POSTKLACHT. Men schrijft ons van postale zijde: Zooals in uw nummer van 3 dezer te recht wordt opgemerkt, was het in den morgen van Zondag 1 Januari op het postkantoor te Middelburg over weldigend druk aan het loket, waar gelegenheid werd gegeven tot het af- hahalen van correspondentie. Niettegenstaande deze gelegenheid al leen openstaat voor degenen, die zulks tevoren schriftelijk hebben verzocht en daarvan geregeld gebruik maken, had men er ten postkantore, door verster king van personeel, op gerekend, dat ook verschillende anderen die men welwillend als men is niet wilde te leurstellen, zich zouden aanmelden. Het trok evenwel de aandacht, dat van deze gelegenheid tot afhalen van correspon dentie op Zondag zeer veel gebruik werd gemaakt door personen, die zich voor standers noemen van Zondagsrust em Zondagsheiliging. Verschillenden bega ven zich uit de Kerk, waar hun door den leeraar heiliging van den Sabbath was voorgehouden, onmiddellijk naar het Postkantoor waar zij het hun even te voren voorgehoudene ten aanzien van het Postpersoneel toch zeker niet in practijk brachten. Zou op dat terrein, waar rood en zwart elkaar ontmoeten, de practijk in strijd zijn met de theorie? Zooals bekend is, worden te dezer

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 1