<j» BINNENLAND. Gevaarlijk spel. ZEELAND. KRONIEK van den DAG. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT ,(W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN WOENSDAG 5 JANUARI 1938. No. 3. VIJFTIGJARIG JUBILEUM DER NEDERLANDBCHE HEIDE MAATSCHAPPIJ. AMERIKAANSCHE TOURISTEN NAAR NEDERLAND. Een gunstig jaar ligt achter ons. Maar er wordt nog veei te wei nig gedaan. Ze glimlachte even, want ze begreep EEN BELANGRIJKE TOENAME. MIDDELBURG. BEKEND STADGENOOT HEEFT EEN AU i O-ONGELUK. De admiraal keek Hallam vragend aan, 'k Heb de proef op de som genomen - en in derdaad, er gaat niets boven ASPIRIN 1 De goe de eigenschappen van ASPIRIN zijn dus met recht beroemd - en voor al de uitstekende wer king bij verkoudheid en rheumafiek. /LISSINGEN. (Wordt vervolgd). £5 Italiaansche boosheid. De Ita.ianen hebben de eerste dagen van dit jaar reeds twee dingen gevonden,- om zich nijdig over te ma ken, De president der Ver. Staten, de heer Kooseveit, brak eei gisteren den staf weer eens over de iascistische sta ten, die volgens hem ae veroorzakers van al de barbaarsctie en bloedige aan gelegenheden in onze wereld zijn. Op denzellden dag vond te Londen de eer ste radio-uitzending in het Arabisch plaats. Deze uitzendingen geschieden thans dagelijks als tegengif tegen de an- ti-britscüe uitzendingen in het Arabisch van Italiaansche stations. Wat de eerste zaak betreft, kan men er maar al te goed inkomen, dat Rome boos is geworden. Kooseveit moge tot zekere hoogte gelijk hebben, zijn voor stelling van zaken was al.erminst van eenzijdigheid ontbloot. Hij vergat o.m. uiteen te zetten, dat de fascistische ver schijnselen, welke zoozeer zijn ergernis hebben opgewekt, verband houden met even ergerlijke fouten der democratie. Men kan op zeer goede gronden betoo- gen, dat die speciale vorm van fascisme, welke nationaal-socialisme heet en in Duitschland het levenslicht aanschouw de, nooit zulk een omvang had gekregen als hij thans bezit, indien de democrati sche landen en dan in het bijzonder Frankrijk na den oorlog niet zulk een barbaarsche overwinnaarspolitiek had den toegepast. Het gaat derhalve niet op maar zonder meer' een antithese demo- cratie-fascisme te construeeren en het fascisme daarin met al wat slecht is te belasten. Voor het overige doet het ta melijk koddig aan, de Italianen als re actie op Roosevelt's oratie te hooren beweren, dat Mussolini's staatsinrichting feitelijk veel democratischer is dan die der „groote democratieën". Men schijnt te Rome, al e d ciatuur ten spijt, van net woord democratie geen afstand te kun nen doen. Dan zijn de Duitschers tegen woordig consequenter. Wat de tweede aangelegenheid be treft, die van de radio-uitzendingen, daarin hebben de Italianen zich heel wat meer te verwijten. Gelijk het fascisme in zekeren zin door de fouten der democra tie in het aanzijn werd geroepen, ont stonden de Britsche uitzendingen in het Arabisch als reactie op de anti-Britsche propaganda der Italianen. Al bijna een jaar wordt het nabije Oosten stelselmatig door fascistische zenders van dagelijkscn nieuws voorzien, dat, in het Arabisch ge steld, er kennenjk op berekend is, de Moliammedaanscne wereld tegen Enge land op te zetten. De Engels'che regee ring waarschuwde de laatste maanden herhaaldelijk dat er een einde aan deze dingen moest komen, of ze zou tegen maatregelen nemen. Men trok zich daar te Rome echter niet veel van aan, en nu heeft de Engelsche regeering dan haar tegenmaatregelen genomen. Zooals de Italiaanscne uitzendingen van anti-En- gelsch makelij zijn, zit er in het nieuws, dat de Engelschen thans in het Arabisch verspreiden, een duidelijke anti-Itali- aansche strekking. Het is den Britten wel toevertrouwd, dergelijke zaken deugde lijk te organiseeren. Mussolini's spreek trompet, de heer Gayda, heeft reeds in de „Giornale d'Italia", woedend vuur en vlam over deze nieuwe snoodheid van John Buil uitgespogen. Hij noemt de Ita liaansche propaganda zelfs een „fabel tje", dat door de Engelschen zou zijn uitgevonden, „ter rechtvaardiging van hun actie tegen de Arabieren, die z ij te vuur en te zwaard wil len verderven!terwille van hun strategische plannen in het Oosten der Middellandsche Zee." Verder spreekt Gayda van „schurkachtige vervalschin- gen", waaraan de Engelsche pers zich dagelijks bij haar berichtgeving over Ita lië te buiten zou gaan. Heden wordt te Arnhem een zeldzaam jubileum herdacht; het vijftigjarig be staan der Nedërlandsche heidemaat schappij. Schier bij elk ontginningswerk in Ne derland, het zij ten 'behoeve van den land-, tuin- of boschbouw, hetzij bij de verbetering van cultuurgronden of vai. afwateringen, bij den aanleg van kana len, parken, vischvijvers, zelfs in dei laatsten tijd van vliegvelden, is de Ne- derlandsche Heide Maatschappij betrok ken, en aangezien sedert het uitbreker, van de economische crisis vele, zelfs dt meeste van bovengenoemde werken veelal worden uitgevoerd met het dub bele doel, ook werkloozen aan het werk te helpen, is de Neder andsche Heide maatschappij het voornaamste lichaam geworden, dat met de uitvoering der werkverschaffing is belast. Op 5 Januari 1888 werd in een te Arnhem op initiatief van de Geldersch- Overijsselsche maatschappij van land bouw gehouden vergadering de Neder- landsche Heide Maatschappij opgericht. Slechts geleidelijk begon de Neder- landsche Heidemaatschappij de plaats 'n te nemen, die zij zich thans veroverd heeft. Aanvankelijk moest zij zich be perken tot het geven van adviezen en het propageeren van nieuwe ideeën over ontginn ng. Een der eerste belang rijke opdrachten kwam in 1889 van re- geeringswege, toen men de maatschappij verzocht, een plan te wi len opstellen voor de bebossching van de staatsdui- nen. Pas na het optreden van den heer Lovink in 1891 als adjunct-directeur be gon de heidemaatschappij de verschil lende opdrachten zelf uit te voeren. Omstreeks 1900 ontwierp de N. H, M. voor het eerst groote plannen voor de ontginn ng van uitgestrekte heidevlak ten in Drente, welke ontginningen daar na ook krachtig ter hand zijn genomen. De N. H. M. nam ook het initiatief tot het organiseeren van boschbrandweren. De heidemaatschappij heeft een lang- durigen strijd moeten voeren om grond eigenaren en landbouwers tot betere ontginn:ngsmethoden te brengen. In den loop der jaren kreeg de heide- maatschappij steeds meek opdrachten van particulieren voor het bebosschen van woeste gronden en ze fs voor het aanleggen van geheele landgoederen. Velen lieten het geheele beheer van hun goederen aan de N. H. M. over, over tuigd als zij waren, dat deze geheel be langeloos werkende instelling slechts vergoeding der gemaakte onkosten brengt zij haar opdrachtgevers in reke- j ning de meest bevoegde instantie was om een zoo gunstig mogelijke ont wikkeling van bosschen of goederen te bereiken. Een groot aantal ambtenaren en ar beiders vinden thans werk in de ver schillende afdeelingen van de N. H. M., welker directie sedert de oprichting te Arnhem is gevestigd, waar ook de ge heele administratie is gecentraliseerd en de leid ng' van de techn'sche zoowel als van de administratieve werkzaamhe den samenkomen in handen van den di recteur, ir. J. P. van Lonkhuyzen. Naast de groote ontginningen zijn van niet te onderschatten belang voor den Uit het Engelsch van PAUL TRENT. 79). „Stella, wees niet zoo officieel. Kan ik iets voor je doen?" „Ik ben gisteren bij Valda geweest. Ik was er toen baron Branden kwam. Ik kon niet helpen, dat ik hun gesprek hoorde. U t wat gezegd werd, maak ik met zekerheid op, dat zij in den Du.t- schen Geheimen D enst is", Guy zei niets, maar beduidde haar verder te gaan, „Nog erger, de baron zinspeelde er op, dat jij hem inlichtingen had gegeven, die je van de admiraliteit gekregen had. Ik weet, dat dat een leugen was, maar ik - voel, dat ik je moest vertellen wat ik gehoord heb ik vraag je ook niet om jezelf te verded'gen. Ik beschul dig' niet. Ik herhaal alleen maar wat ik hoorde, „Vertrouw je me?" vroeg' hij en er was een eigenaardige bittere glimlach op zijn Gezicht. „Onvoorwaardelijk", „Dank jeWat jammer, dat je dat zelfde vertrouwen niet eerder hebt ge had. Nu ziet a'les er leelijk uit. Je hebt bewijzen genoeg om me aan te klagen en toch zeg je dat je me vertrouwt. Vroeger was er niets geen bewijs". „Jij bent het, die onze verloving hebt Onaangenaamheden door eigen schuld ontstaan, plegen het ergst te steken. Dat geldt ook in dit geval. Gayda weet drom mels goed, dat de anti-Britsche propa ganda van Italiaansche zenders allesbe halve een fabeltje is, door die boosaar dige Britten uitgevonden. De Engelsche uitzendingen, me hém zoo misiiagen hebben de Italianen aan zichzelf te wij ten. afgemaakt", riep ze dr.ftig, „Het was niet meer dan eerlijk tegen over jou om dat te doen". „Ik was jaloersch van Valda. Ik zag jullie dien avond samen. Je zag er uit of je haar het hof had gemaakt. Ik was dol van jalouzie". „Ik had haar gekust. Jij had me den bons gegeven. Ik was ehendig en zij is heel mooi." „Ja, de schoonheid van den duivel. Ze is niets anders dan een ekendige Duit- sche spion". „Dat moet je niet zeggen", riep hij streng, „dat is een leugen. Hetzelfde vertrouwen, dat je zoo goed was mij ie schenken, ben je haar ook verschuldigd. Maar ik kan het niet uitleggen. Het is niet mijn geheim. Maar om Valda's wi moet ik er nu op aandringen dat je naar admiraal Langton gaat. Hij is om t en uur op de admiraliteit. Je moet hem pre cies herhalen wat je gisterenavond ge hoord hebt". „Alles aan admiraal Langton vertel len?" zei ze verbluft. „Heb ik me weer gek aangesteld?" „Neen, maar je z'oudt het misschien kunnen doen", antwoordde hij en zij b'oosde om zijn grofheid. Guy ontroerde op het gezicht van haar verlegenheid. Hij, die aan een andere vrouw gebonden was, hunkerde er naar om haar in zijn armen te nemen en he verdriet van haar gezichtje te kussen. „Ik heb aan Valda gezegd dat je van landbouw de kleinere zgn. boeren-onl ginningen die door de uitvoering in werkverschaffing sterk zijn bevordert, aangezien het thans mogelijk is, het wen te doen uitvoeren met rijkssubs dit waardoor de kosten voor den boer be perkt worden tot het bedrag waarmet de waarde van zijn grond daadwerkeijl stijgt. Omdat deze ontginningen ah werkobject worden beschouwd, word het graaf- en spitwerk niet met machi nes of ploegen, doch uitsluitend met dt schop verricht, waardoor de uitvoering wel' duurder, maar de ontginning betei wordt, Het nut, dat de Heide Maatschappij alleen al door haar ontwater, ngswerk .n vele streken van ons land heeft ge sticht, is moeilijk in cijfers uit te druk ten. In de laatste 16 jaren werden 2100 km beken genormaliseerd, 4700 km nieuwe waterlijnen gegraven en 20.000 km bestaande waterleidingen verbeterd. Het ontg nningswerk van de nieuwe gronden in den W eringermeerpolder is grootendeels door de Heidemaatschappij verricht, evenals de Maasverbeterings- werken. De propaganda voor ruilverkaveling heeft nog niet voldoende succes opgele verd, want van de 500.000 ha, die hier voor in aanmerking zouden komen, zijn nog slechts 15 000 ha verkaveld, hoewel een onderzoek heeft aangetoond, dat door ruilverkaveling de opbrengst van den bodem met 20 procent verhoogd kan worden. De N. H. M. stichtte in 1935 een hoofd- afdee ing zoetwatervisscherij, met eigen kweekplaatsen, en in 1921 een afdeeling fruitteelt, die een uitgebreide propa ganda voert en den fruitkweekers nut tige voorl'chting bie.dt. Veel nieuw natuurschoon heeft de N. H. M. voorts geschapen, en den aanleg van duizenden kilometers fietspad heeft den Nederlanders de schoonheid van het eigen land dichterbij gebracht. De Nederiandsch-Amer kaansche Ka mer van Koophandel te Amsterdam drukt in haar maandverslag over DecemOer 1937 haar tevredenheid uit over het tou- risienverkeer van Amerika naar Neder land in het afgeioopen jaar. Hoewel de jaarcijiers nog niet zijn op gesteld, schat zij het aantal Amerikaan- sche bezoekers aan Amsterdam en aan Nederland dus m nstens hetzeltde aantal in 1937 op 14.000. Indien men dit cijfer vergelijkt met 't totaai van 6500 Amerikaansche be zoekers gedurende 1936, dan zou deze vermeerder ng van ruim 100 pet. „bui tengewoon" genoemd mogen worden. Aangezien echter n het afgeioopen jaar ongeveer 350.030 Amerikanen den At- lantischen oceaan naar Europa oversta ken, is het aantal Amerikaansche tou- rislen, dat Nederland jaarlijks bezoekt, toch we. zeer gering. Deze cijfers wijzen wel zeer sterk op de noodzakelijkheid alles in het werk te ste'len voor een krachtige propaganda in Amerika, ten einde te trachten in de komende jaren tot betere verhoudingen te komen. Te meer ook, omdat de Amerikanen verre aan het hoofd staat van de bu ten'and- sche tour'sten, d e Nederland bereisden en daarin ligt volgens de .kamer weer het bewijs, dat Neder-and een grooten „goodwill" in Amerika geniet, doch dat onze propaganda door gebrek aan mid delen ontoereikend is. De kamer consta teert, dat het particulier initiat ef gedu rende 1937 tekort geschoten is, zoodat de door de regeerng te betalen subs die belangrijk zal blijven beneden de als maximum toegezegde 100,000 gulden. mij hie'd", zei ze, „en dat doe je ook". „SU". „Je kunt het ontkennen, maar je oogen verraden je. Ik schaam me niet. Ik heb g sterenavond een boel geleerd en mijn instinct heeft me nog meer gezegd. Je handelt onder dwang. Als je vrij was om te doen wat je hart je ingeeft, zou je aan mijn zijde staan. Je vindt het natuurlijk schaamteloos van me dat ik zoo spreek. je begrijp het niet. Ik ben zoo wanhopig, dat als ik n:et zeker wist dat je van me hield, ik gek zou worden. Maar je houdt wel van me en met die wetenschap kan ik a les verdragen". „Stella, je maakt het me -heel moei lijk", zei hij met inspanning. „Met d e wetenschao kan ik blijven leven. Ik zal zelfs gelukkig kunnen zijn maar geen andere man zal mijn lippen aanraken", „Goddank", zei hij impulsief. „Maar Furber dan". „Ik verloofde me a'leen met hem om jou pijn te doen. In mijn hart heb ik hem altijd veracht. Mijnheer Furber bestaat voor mij n'et meer". Guy keek op zijn horloge. Tof nu toe had hij z'chzelf in bedwang gehouden, maar er was een grens aan zijn kracht en het zou veiliger zijn om ineens weg te gaan. „We zullen door St. James-park kro nen. Ik heb frissche lucht noodig. Ga mee", zei hij bevelend. De in de centrale van de N.V. Prov. Zeeuwsche Electriciteitsmaatschappij te Westdorpe voor de Zu dgroep en te Vlis- singen voor de Middengroep opgewekte stroom plus de van de Prov. Noordbra- bantsche Electriciteits-Maatschappij voor de Noordgro'ep ingekochte bedroeg in 1937 in totaal 23.716.590 kwu. In 1936 was het cijfer 21,343.054 kwu, een voor uitgang dus van 2.373.536 kwu of ruim 11,1 pet, ken INTERESSANTE 'i eNTOonö i ekeinG. De afdeeiing Middelburg van den Al gemeenen iNederlandschen Typografen oond heeft een goed werk geuaan door de „Ainetybo lvd7", de reizende ten toonstelling van den bond, ook hier te doen komen en dat in de bovenzaal van „Ue Gouaen Koorte". L)e opening had plaats in een der be neuenzaien, waar ae aldeehngsvoorzit- ter, de heer J. P, Goeman, een woord van welkom sprak tot de velen, vooral vangenootcn, uit Middelhurg, Vhssmgen en uoes, die de zaal vuiaen en daarna het woord gal aan den hondsecretaris, den heer J. A. Jttippe, die in een viotte toespraak er op wees, dat de vakbewe ging er niet alleen is om een centje meer ox een hall uur minder te krijgen, maar dat zij begrijpt ook te moeten zorgen 1 voor de ontwikkeling der werknemers, waardoor het vak op hooger peil wordt georaent, wat niet, zooais sommigen meenen, alleen van beteekenis is voor den werkgever maar wel degelijk ook voor de werknemers, Spr. deed verder o.a. uitkomen, dat men de verbruikers ook moet roepen naar de tentoonstelling opdat men hen kan overtuigen, hoe het drukwerk voor hun zaken verre te ver kiezen is boven het cyclostyle werk. Spr. verklaarde de tentoonstelling voor ge opend en verzocht allen boven een kijkje te gaan nemen, waaraan ook wij gaarne heboen voldaan. De heer tiippe heeft hier bij enkele onderdeden en dit speciaal, die slaande op het werken van oen A. N. T. B. zeil nog eenige toelichtingen gegeven. Uaaruit bleek o.a. het groot aanta leerlingen, dat opgeleid is, het aantal typograien, dat zien reeds een pensioen zag toegekend, enz. Ais men dit aanschouwt heeft men bij de aldeehng, die duidelijk de superior! telt van het drukwerk tegenover het cy- clostyiewerk doet uitkomen, om dan een kijkje te nemen bij het werk uit lndie, dat toont, dat ook daar de typografie op hoog peil staat. De afdeeling „toen en nu" iaat zien, hoe over heel de we reid de typograiie, mede dank zij ae betere machines en materialen, is voor uit gegaan. Men krijgt een kijkje in de machine zetterij, in de binderij, in de drukkerij met de modernste rotatiepersen, in de clichélabricage, terwijl de atdeelingen over de samenstelling van papier en inkt toonen, dat men de werknemers ook inwijdt in de kennis der artikelen, die zij te bewerken krijgen, Dinsdagmorgen reed de heer E. Vis- scher, leeraar aan de ambachtsschool alhier, inspecteur van de brandweer en deskundige op autogebied, belast met het alnemen van de examens voor het verkrijgen van een rijbewijs, alleen me zijn grijze auto voor 4 personen, K 2805, naar Goes; een weg, dien hij volledig kent. Onder Lewedorp is hij echter het siachtofter geworden van het slipgevaar en is hij met den auto tegen een boom gereden. De portieren sloegen open en de heer Visscher sloeg uit den auto en lag een meter of tien verder. hem en het deed haar genoegen. „Je hebt niet ontkend, dat je me lief hebt", Luisterde ze, maar hij liep de ka mer uit en antwoordde niet. HOOFDSTUK XLI. Zoodra adm raai Langton in zijn bu reau kwam, ging hij regelrecht naar de brandkast en. nam er de enveloppe uit. Hij onderzocht de slu ting zorgvuldig met een vergrootglas. Nog niet voldaan schelde hij om Sylvester. De agent kwam binnen en bekeek op zijn beurt de enveloppe, „Knap werk", zei hij tenslotte, „Ben je er zeker van dat hij oper. is geweest?" „Absoluut, mijnheer". „Heb je Hallam al gesproken?" „Neen, ik ben den heelen nacht bezig geweest. Is hij nog niet gekomen?" „Ik zal het eens vragen", antwoordde de admiraal en nam de te^foon van den haak. Nadat hij gesproken had, bedekte hij het mondstuk met de hand en zei tegen Sylvester: „Juffrouw Cameron is bij hem en hij wenscht dat ik met haar zal spreken. Ik ben benieuwd wat er ge beurd is. Ik zal hen binnen laten ko men". De admijraal begroette Stella zeer hoffelijk en vroeg haar p'aats te nemen „Ik zou u graag aleen willen spre ken", zei ze nerveus. is een -product. Oranjeband en=Sa»««-kruis waarborgen de werkzaam heid en onschadelijkheid (Ingez. Med.) Toen hulp toeschoot bleek hij wel bij kennis, doch hij kon niet loopen, daar een been op twee plaatsen gebroken was en hij nog andere wonden had op- geloopen. De heer Visscher is naar het St. Jo- sephziekenhu s te Vlissingen gebracht en daar ter verpleging opgenomen. De auto is door de garage K ev'et af gehaald en naar Middelburg gesleept; aan de voorzijde is een groote verwoes ting het gevolg van de botsing tegen den boom. Huishoudboek 1938, Men weet, dat er ook hier op ver schillend terrein een toe te juichen sa menwerking is tusschen de directie der gemeentebedrijven en de installateurs en dat dze samenwerk ng ook elders bestaat blijkt wel uit het verspreiden door gasbedrijven en installateurs van het bij het publiciteitsbureau „Rego" te Heemstede uitgegeven Huishoudboek 1938. Het is een rijk geillustreerd boek, dat behalve gelegenhe d tot het voeren van een duidelijke, eenvoudige boek houding per week, een aantal artike- .en bevat, die het gebruik van gas voer verwarming en voor koken pro pageeren, verder verschillende recepten, kalenders voor 1938 en 1939, wettelijke bepalingen, voedingsleer, gezondhe ds- leer en nog veel meer, dat de huisvrou wen zeker zal interesseeren. Bij Kon. besluit 's benoemd tot Commissaris van politie te Tiel: J. S. de Jong, thans inspecteur van politie te Zwolle, vroeger inspecteur 2e kl. ie M ddelburg. (Reeds geplaatst in een deel der op lage van ons vorig nummer), Jubileum, Gister v/as het 25 jaar geleden dat de heer J. A. Sm t, machine-construc teur bij de N.V. Kon. Maatsch. „De Schelde", bij deze maatschappij 'n dienst trad. Zijn chef, ir, C. Kapsenberg, heeft hem namens hoofdchefs, chef en colle ga's hartelijk toegesproken en gelukge- wenscht met dit jubileum, welke geluk- wenschen vergezeld gingen van een fraai schilderstuk. De werkeloosheid, Ook deze week is het aantal werk loozen n onze gemeente' toegenomen het steeg nl, van 612 tot 617 personen. „Je kunt gerust spreken waar mijn heer Sylvester bij is hij weet al es", zei Guy tegen haar. „Of zal-ik de zaak uitleggen?" Stella kn'kte en hij begon. „Gister avond was juffrouw Cameron bij juffrouw Glyn. Terwijl ze daar was, kwam baron Branden en niet wetende dat zij in een andere kamer was, verte'de hij een en ander aan juffrouw Glyn, dat juffrouw Cameron hoorde. Hieruit heeft juffrouw Cameron opgemaakt dat juffrouw G yn in den Geheimen Duitschen d enst is en dat ik Engelsche geheimen aan Du'tschland heb verkocht. Ik geloof, dat dat alles is. Ik voelde me niet gerechtigd om uitleg te geven en vond het daarom jeter om haar h:er te brengen", „Dat was heel verstandig van u, mijn- ïeer Hal am", antwoordde de admiraal en wende zich toen tot Stella, „Juffrouw Cameron, u is de dochter van een En gelsch admiraal. Ik zal u een groot ge- ïe'm vertellen. Wilt u mij uw woord van eer geven, dat u het aan niemand zult zegden, ook niet aan uw moeder?" „Dat be'oof ik „Mijnheer Hallam handelt met mijn medeweten. Hij gehoorzaamt mijn beve- en". „Ik had nooit kunnen denken, dat hij een sp'on was. En juffrouw Glyn?" vroeg ze minachtend,

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 5