22* GOESCHE COUCANT^ü Prins Bernhard hedenmorgen naar Soestdijk teruggekeerd. THERMOGENE De gebeurtenissen bij de gemeentereiniging. WEERBERICHT. SPORT. NUMMER 3. TWEE BLADEN. WOENSDAG 5 JANUARI 1938. EERSTE BLAD. 181e JAARGANG. StöNEHUHD. De uitbreiding van onze luchtmacht. Bezwaren tegen de Zondagswet. ZEELAND. UIDDUBttAS. De directeur met buiten gewoon verlof. DOES. op de pijr plek .bestrijdt HOEST. KEELPIJN ORIEP.RHEUMATIEK STEKEN IN DE ZUeni PIJNSTILLENDE WATTEN UID-BEVELAND. HOORB-BEVEUISD. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. van met een zij met itels, een ond- in- drie- met snen, etje, een 10 ank- rij- >ord- paar wiel, >mes, erin- een lder- n. n. en 10.00 arbei- use- 1.15 p>r de ,Fan- Cy- Herh. AiRA- 9.35 Ram- ccor- 1.30— Irvvijs- kuziek jchen. iram. Be- cone, lec- Feli- 5.45 6.30 7.15 8.00 Arn- t'ause- arich- kstiek- ahrift- blspel. 112.35 Te- zijn |or de Car- 6.20 Har- 8.05 Cau- vir- Actor Jazz- 0 en 3.05 -*iano. 9.20 Irkest. irieks- sk en pst en Kre- fcst en [12.20 iram. IZang. llisten. tlexy's 7.35 iMusi- 110.30 7.20 phten. Fehse- L20— .O.V., leelh. Dom- ltore jin de uit |,30 h. Cur- ir. de M DDELBURGSCHE COURANT dagblad Voor Midderourg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvt. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels f 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. Z. K. H. Prins Bernhard heeft heden morgen te negen uur het Burgerzieken huis te Amsterdam verlaten en is in ge zelschap van dr. Van Valkenburg per auto naar Soestdijk vertrokken. DE PRINS OPGEWEKT IN ZIJN EIGEN AUTO VER TROKKEN. Nader wordt gemeld: Het vertrek van Z. K. H. Prins Bern- hard, die sinds 29 November, den dag, waarop het ongeval op den Muider- straatweg heeft plaats gehad, in het Burgerziekenhuis te Amsterdam werd verpleegd, is hedenochtend vrijwel on- opgemerkt geschied. Hoewel het bekend was geworden, dat de Prins dezer dagen naar Soestdijk zou terugkeeren, is het vertrek toch nog vrij onverwacht geko men. Nadat reeds tevoren afscheid was ge nomen van de doktoren in het Burger ziekenhuis, begaf Z. K. H. zich heden morgen tegen negen uur, in gezelschap van de directrice, mej. A. A. Weijtlandt, naar de vestibule van het gebouw, waar de zusters van het ziekenhuis stonden opgesteld. Hier heeft de Prins met een woord van dank voor de goede verzor ging en een handdruk afscheid genomen van de directrice en de zusters. Alleen vergezeld door dr. C, T. van Valkenburg begaf Prins Bernhard zich vervolgens naar de voor den ingang van het ziekenhuis gereedstaande auto. De Prins zag er monter en zeer opgewekt ait eis stapte zonder eenige hulp in zijn eigen wagen, waarmede de terugtocht naar Soestdijk werd gemaakt. Buiten het hek stonden op het vroege morgenuur slechts weinig belangstellen den. Niemand had verwacht dat de Prins zoo vroeg zou vertrekken. Toen de auto wegreed, wuifde de Prins nog eens naar de in den uitgang van het ziekenhuis staande verpleeg sters. Langs de Oosterparkstraat werd naar de Weesperzijde gereden, vanwaar langs den Muiderstraatweg de terugreis naar Soestdijk werd aanvaard. Dit is de zelfde weg, welken ook H. K. H. Prinses Juliana op Nieuwjaarsdag voor den te rugkeer naar Soestdijk heeft gevolgd. De aankomst te Soestdijk. Vanochtend om tien minuten voor 10 is Prins Bernhard, in gezelschap van dr. Van Valkenburg, ten paleize Soestdijk aangekomen. Z, K. H. deed de reis van Amsterdam naar Soestdijk in een gewone hofauto, waarin hij op de achterbank had plaats genomen. De Prins droeg een grijs costuum en een donkerblauwe winterjas. Hij was blootshoofd. In een langzaam tempo was de af stand van het Burgerziekenhuis naar het Paleis afgelegd. De tocht duurde iets minder dan een uur. De belangstelling voor het Paleis was uiterst klein. Eerst op het laatste oogenblik was be sloten, dat de Prins reeds vanochtend zou vertrekken. Slechts enkele fotogra fen voor het ziekenhuis hadden het ge zien en tijdens den tocht naar Soestdijk passeerde een auto met eenige persfo tografen den hofauto. Zij waren vrijwel de eenigen, die voor het paleishek den Prins opwachtten. Langzaam zwenkte de auto den pa leistuin in en stopte voor het bordes, dat naar den rechterpaleisvleugel voert. De Prins maakte geenszins den indruk pas uit het ziekenhuis te zijn ontslagen, integendeel, frisch en vlug stapte hij uit den wagen en beklom den stoep. Enkele oogenblikken later was hi' achter de glazen deuren van den pas verbouwden vleugel verdwenen. Prins Bernhard was weer thuis. Een officieel communiqué om trent den toestand van den Prins, Van dr. C. T. van Valkenburg kregen «dj na het vertrek van Z. K. H. Prins Bernhard uit het Burgerziekenhuis de volgende verklaring: ,,Z. K. H. Prins Bernhard is heden ochtend zonder eenige stoornis verhuisd van het Burgerzi ekenhuis te Amsterdam .naar het paleis Soestdijk. De toestand van Z. K. H. geeft in elk opzicht reden tot groote tevredenheid. Lichamelijk zijn de gevolgen van het on geval bijna geheel geweken. Psychisch is er van den beginne af aan geen spoor van eenige afwijking geweest. Niettemin brengt de aard van het ongeval, dat K. H. getroffen heeft, mede, dat voor alsnog zekere beperkingen moeten gel den, die in het bijzonder inspanning van allerlei aard betreffen." H.M. de Koningin in de residentie teruggekeerd. H, M. de Koningin, die eenge dagen op het paleis Soestdijk heeft doorge bracht, is gisteravond om 7 uur per auto in de residentie teruggekeerd, waar zij haar intrek heeft genomen n het paleis Noordeinde. DE A.S. BLIJDE GEBEURTENIS. Herinneringspenning, Het hoofdbestuur van „De Princevlag' zal bij de a.s. blijde gebeurtenis een grooten zilveren herinner ngspenning laten slaan, welke aan Prinses Juliana en Pr ns Bernhard aangeboden wordt en waarvan zij de aanvaarding reeds heb ben toegezegd. De penning is ontworpen en vervaar digd door Cornelis Begeer te Utrecht en draagt aan de eene zijde de beelte- n s van de Prinses met diadeem en van den Prins in zeeofficiersuniform, aan de keerzijde den Nederlandschen leeuw beschermend een moeder met kind, ter wijl twee cupidootjes uit de wolken een kroon aandragen, daaronder de wapens van Prinses en Prins en op den achter grond het slot Soestdijk. Deze penning wordt ook aangeboden aan H. M. de Koningin en aan Prinses Armgard, de moeder van den Prins. Van dezen herinneringspenning wor den, evenals verleden jaar bij hef hu; welijk van Prins en Prinses is gesch ed, verguld bronzen draagmedailles, beves tigd aan een zijden oranjelint, in den handel gebracht. Groote vliegtuigorder van de fensie aan de N.V. Nederland sche vliegtuigenfabriek Fokker. Geruimen tijd geleden werd bekend gemaakt, dat de minister van defensie voornemens zou zijn bij de N.V. Neder landsche vliegtuigenfabriek Fokker een belangrijke opdracht te plaatsen ten be hoeve van de luchtvaartafdeeling te Soesterberg. Naar verluidt is aan bedoeld voorne men dezer dagen definitief uitvoering ge geven en zijn de desbetreffende contrac ten reeds tot stand gekomen. De directie van de Fokkerfabrieken deelde mede, het bovenstaande te kun nen bevestigen. Inlichtingen omtrent aantal en soort der betrokken vliegtui gen, kon men evenwel niet verstrekken. Aangenomen mag echter worden, dat de thans bestelde vliegtuigen behooren tot de nieuwste producten van de Fok kerfabrieken en dat derhalve de lucht macht zal worden uitgebreid met eenige tientallen der nieuwste Fokker-jagers van het type D. 21, eenige tientallen snelle tweemotorige gevechtsvliegtuigen van het reeds dadelijk na zijn verschijnen op de Parijsche luchtvaartsalon in 1936 zooveel opzienbarend type G 1, en de in het najaar gereedgekomen tweemotorige luchtkruisers T 5, alsmede een aantal soortgelijke doch zwaarder bewapende luchtkruisers van een iets zwaarder type. Verschenen is het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer inzake de begrooting van binnenlandsche zaken. Wij ontlee- nen daaraan het volgende: Verschillende leden maakten er be zwaar tegen, dat de regeering de Zon dagswet van 1 Maart 1815, die door het gewoonterecht grootendeels hare kracht heeft verloren, tot nieuw leven wil trachten te wekken. De wet past h.i. niet meer op de huidige toestanden. In verscheidene opzichten kan zij zeP n et meer tot geding komen, omdat la tere wetten het onderwerp voor bepaal de gebieden zijn gaan regelenj drank wet, winkelsluitingswet, e.d.). Een strik te en uniforme toepassing zou trouwens zonder twijfel op groot verzet stuiten. Men denke zich slechts in, dat een in ternationale voetbalwedstrijd op Zon dagmiddag zou worden verboden. Enkele leden verklaarden deze op merkingen ten volle te onderschrijven. De Zondagswet achtten ook zij geheel verouderd en niet meer te strooken met de rechtsovertuiging van de groote meerderheid der bevolking. Naar hun gevoelen vraagt de calvinistische volks groep vaak te veel voor zich en drukken De invloed, die van een handeling uitgaat, zal grooter zijn, naarmate het gevoel dieper is, waaruit zij voort vloeit. haar eischen op het Nederlandsche volk, waarin nu eenmaal een groote verschei denheid van inzichten leeft. Verscheidene leden verklaarden Zon dagsheiliging voor te staan, doch ten aanzien vap een regeling der Zondags rust van meening te zijn, dat daarbij met de in verschillende streken des lands vaak sterk uiteenloopende wenschen der bevolking rekening behoort te wor den gehouden. Zij oordeelden derhalve een nieuwe Zondagswet gewenscht, waarin alge- meene regeleh worden opgenomen en aan de gemeentebesturen de bevoegd heid wordt toegekend om nadere, ver der strekkende, voorzieningen te tref fen. Publieke eerbaarheid- Sommige leden vreesden, dat onder den schijn van strijd tegen zedenverwil dering welke strijd uiteraard hunne instemming had zal worden ingegre pen in velerlei oirbaar en onschu'dip vermaak, als watersport, strandleven e.d. Ook op dit gebied, aldus deze leden dringe men eigen levensopvatting niet aan andersdenkenden op. Hiertegenover meenden andere leden dat men, op deze wijze redeneerend, heel spoedig in naam der vrijheid een pleidooi kan leveren voor de meest on begrensde bandeloosheid. Zij wezen er op, dat vele ontspanningsoorden in het bijzonder strand en strandbaden door de vrijheden, welke men zich daar meent te mogen veroorloven, een zoo danig beeld dreigen te gaan vertoonen, dat zij voor personen met andere opvat tingen ontoegankelijk worden en dezen aldus in hunne vrijheid van beweging worden belemmerd. DE VERBOUWING VAN HET PALEIS SOESTDIJK NAGENOEG GEREED. Het algemeen comité tot aanbieding van een nationaal huwelijksgeschenk deelt ons het volgende mede: De verbouwing van den Baarnschen vleugel van het paleis Soestdijk tot prin selijk kwartier is thans zoover gevor derd, dat dit in gebruik kon worden ge nomen, al zal de afwerking van een deel der vertrekken nog eenigen tijd ver- eischen. Aan de achterzijde zijn gelegen de ka mer van de Prinses, die van den Prins, de eetkamer en de ontvangkamer-bibli otheek, welke vertrekken op een groot terras uitkomen, van waar af men een prachtig uitzicht heeft in het park met den vijver. Boven deze kamers werd de slaapkamer-afdeeiing ingericht. De kinder-slaapkamer is boven de speelkamer gelegen aan het begin van den ronden vleugel. Deze vertrekken konden zoodanig worden gesitueerd, dat zij volop zon krijgen. In den ronden vleugel 'bevinden zich de vertrekken voor de logé's en het personeel, terwijl de keuken-afdeelng en verdere dienstvertrekken in de be nedenverdieping plaatsing vonden. #Aan de achterzijde van het paleis werd een filmzaal aangebouwd, die wordt uitgerust met een volledige ge- luidssmalfilminstallatie, terwijl ten slot te nog te noemen is de turnzaal, die aan het einde van den ronden vleugel is ge legen. Aangezien het pirnselijk paar voor de inrichting van alle kamers persoon lijk aanwijzingen geeft en hiervoor nog niet ten volle gelegenheid was in ver band met het verblijf van hunne 1 <-> ninklijke hoogheden te Amsterdam, kon de meubileerng nog niet geheel wordeln voltooid en zal het nog eenigen tijd du ren, alvorens afbeeldingen voor publi catie kunnen worden gemaakt. Een adres yan den alg. militairen 1 pensioenbond. Het hoofdbestuur van den algemeè- nen militairen pensioenbond heeft zich met een adres gericht tot den minister van defensie, waarin het zijn teleurstel- l ng uitspreekt over het antwoord van dien bewindsman op de van verschil lende zijden in de Tweede Kamer ge uite wenschen ten aanzien van de ge- pensionneerde oud-m'litairen, die bui ten de militaire pensioenwet 1922 val len. Aan dit adres is een memor e van toelichting en een overzicht v.an de tot stand gekomen verhoogingen der In- dischc pensioenen en van de maxima pensioenen der gepens onneerden van land- en zeemacht. Van vóór 1918, toe gevoegd, alsmede een overzicht van de conclusies waartoe de leden der Ka mer, die over dit onderwerp het woord voerden, zijn gekomen. Het hoofdbe stuur verzoekt den minister alsnog aan de wenschen van de gepensionneerde oud-milita ren tegemoet te komen. De blijde gebeurtenis. De Kerkeraad der Ned. Herv. gemeen te heeft besloten bij de te verwachten „blijde gebeurtenis" een dank- en bede stond te houden in de Nieuwe Kerk, met dien verstande, dat wanneer de blijde gebeurtenis in den loop van den dag tot nam. vier uur hier bekend wordt, deze samenkomst denzelfden avond om half negen plaats heeft, anders den volgen den morgen om tien uur. Naar wij vernemen, wordt het onder zoek inzake onregelmatigheden, die bij den gemeentelijken reinigings- en ont- smettingsdienst alhier zouden hebben plaats gevonden, nog steeds voortgezet. Intusschen hebben Burg. en Weth. aan den directeur, den heer J. F. Vermeulen, een week buitengewoon verlof toege kend, zoodat deze momenteel van het beheer van het bedrijf is ontheven. DE 70e VERJAARDAG VAN DEN HEER VAN DER WART. Gister heeft de heer A. van der Wart, lid van Ged. Staten, zijn 70sten verjaar dag gevierd onder talrijke blijken van belangstelling. Vele bloemstukken wer den de woning van den jarige binnenge bracht en de post bezorgde den gehee- len dag gelukstelegrammen en andere felicitaties. Nadat in den morgen een groot bloem stuk van den Commissaris der Koningin en de leden van Ged. Staten aangeboden was, hebben mr. Stieger en de heeren Van Bommel van Vloten en Vogelaar in den middag hem persoonlijk gecompli menteerd. De Goesclie padvinders. De Goesche padvinders gaven giste ren een film- en tooneelavond in Schut tershof. De voorz. ir. C. Reedijk, heette in zijn openingswoord speciaal welkom de hee ren Joh, Pilaar, den schutspatroon, en ds. Homburg, den eerevoorzitter. Verder wees spr. op het mooie doel der padvin derij, gezonde menschen op te voe den en hun karakter te vormen, en ves tigde hij den nadruk op het tekort aan leiders. Spr. wekte hen op, die z;ch daar toe in staat voelen, zich beschikbaar te stellen. Verder werd eerst de uitvoerige en belangwekkende jamboree-film ver toond, en daarna werden een aantal aar dige tooneelstukjes en schetsjes door de padvinders opgevoerd. Aankleeding en voordracht dienen geroemd te worden. Het geheel had een prettig verloop. Ook de muziek dient genoemd te worden. Met het zingen van het Wilhelmus werd de avond gesloten. De collecte voor het Fonds voor Bijzondere Nooden heeft deze week 50 opgebracht. doozen A 53 «i 95 ct. (Ingez. Med.l kvs».^ 11 n i bi ui ii—1ii— wp—i—iiTTij rru—in Verwachting tot morgenavond: DE BILT: Zwakke tot matige, later toenemende wind uit W. richtingen, zwaar bewolkt tot betrokken, later waarschijnlijk natte sneeuw of regen, dooi. UKKEL: Aanvankelijk schoon maar vrij koud weer, zwakke veranderlijke wind, later matige wind uit N.W. richtin gen, bewolkte hemel, plaatselijk sneeuw of regen, kans op ijzelvorming, nog nachtvorst, met een nachtelijk minimum van 2 tot 7 graden. Morgen hoogere temperatuur. Do. 6 Jan. Zon op: 8 h 11; onder 16 h 01. Licht op: 16 h 31. Maan op: 9 h 50; onder: 21 h 35. E.K.: 9 Jan. o Hoog- en Laagwater te Vlissingeni Januari. Hoogwater. Laagwater Wo. 5 3.13 '15.38 9.54 21.53 Do. 6 3.45 16.11 10.27 22.23 Vr. 7 4.22 16.50 11.05 23.04 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge* Januari. Hoogwater. Laagwater Wo. 5 5.12 17.29 10.54 23.03 Do. 6 5.42 18.01 11.25 23.33 Vr. 7 6.16 18.36 12.02 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later (S springtij.) Een klinker op de spoorrails. Even buiten Goes, n.l. bij den derden; overweg in de Poel, werd Maandagmid- dag een klinker op de spoorrails gevon den. Dank zij de baancontröle, is erger voorkomen. j Daar het feit is gepleegd op het grond gebied der gemeente 's Heer Arendsker- ke, zijn de autoriteiten daar er mee in kennis gesteld. (De Z.) KRUININGEN. Dinsdagavond werd een vergadering gehouden in café „De Uil kijk",, ter voorbereiding vari het feest, te houden ter gelegenheid van de te verwachten blijde gebeurtenis. Op den officieelen feestdag zal van 8 9 uur de klok worden geluid, verder; kerkdienst, tractatie schoolk nderen en iichtstoet. De schoolkinderen krijgen van gemeentewege een melkbeker en op initiatief der burgerij beschuit met muisjes en chocolademelk. Ook zal nog getracht worden een vreugdevuur te laten branden. D reet bij het bekend worden zal ook de klok worden ge luid, wanneer dit valt voor 's avonds 9 uur. KGRTGENE; De héér P. lazelaar te Kolijnsplaal is met ingang van 1 Jan. jl. benoemd tot ambtenaar ter secreta rie alhier .op een jaarwedde van f 800, KAMPERLAND. De, meisjesvereeni- ging „Dorcas" alhier heeft 140 stuks kleedingstukken vervaardigd welke aan de behoeftige gezinnen werden u tge- deeld, De jeugdafdeeling dezer vereeni ging „Zonnestraaltje" vervaardigde 22 gebre'de jongenstruien, borstrokken enz. welke aan de stichting „K nderzorg" werden verzonden, HULST. Aan 12 man personeel van de N.V. Zeeuwsch-VJaamsche Tramweg maatschappij moest met ingang van 1 Januari ontslag worden aangezegd we gens bezuiniging. Hieronder vallen per sonen, die reeds gedurende tien en. twin tig jaar in dienst van de maatschappij waren. (N.R.C DAMMEN. Souburg IIGoes D.I.D. II 151. Voor de competitie van den Zeeuw- schen Dambond speelde gisteravond Souburg II tegen Goes D.I.D. II, De re sultaten waren D. BakkerH. Slabbe- koorn afgeb.; M. PluijmerseM. v. d. Linde afgeb.; F. v. EenennaamA. Fou- draine 20; J. KochJ. Temmerman 20; J. JagtW. Dekker 20; J. Wal ravenJ. v. d. Kreeke 20; F. v. Dix- hoornJ. Nieuwdorp 20; A. v. Sor- geJ. Knuist 20; B. v. Eenenaam.A. de Jonge 20; A. RoelseW. de Jonge 11. Voorloopige uitslag 151 in het voordeel van Souburg II met 2 afgebro ken partijen,

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 1