ZEELAND. STCCMWASSCHERIJ „ZEELAND" 1938 Voor slechts 10 cent BUITENLAND. Langevielesingel D 197 - T el. 631 Tarief per kilo en per stuk. MIDDELBURG. GOES. VUS SIRGEÜ. WALCHEREN. NOORD-BEVELAND. SCHOUWEN-DUIVELAND. BELGIË. FRANKRIJK. DUITSCHLAND. Nieuwjaarsboodschap van Hitler. De „Wielewaal" heelt raoiorpech. Het K.L.M. Indië-vliegtu g de „Wie lewaal", dat Dinsdag ii. v!,n ScMohol maar Batavia vertrok, heelt de reis wt« gens een ernstige sim ing aan een uer motoren moeten onderbreken in Athe ne. In verband hiermede startte g ster- jniddag van Schiphol met bestemming Athene de Douglas DC Jan van Gent met aan boord een nieuwen motor. Eveneens gisteren vertrok v,an Schip hol het Indië-vliegtuig Ib s, welk toe stel de lading en voorzoover nno«t«.iw:< ook de passagiers van de gestrande Wielewaal zal overnemen. WERKLOOZENZORG. De centrale voor werkloozenzorg, ge sticht op initiatief v.an den Raad v" Nederlandsche kerken voor practise!? christendom, zal in t>et nieu w--; (tar, haar werk ter bestrijding van de ge volgen der werklooshe d voortzetten, j De negen kampen welke v.an deze „centrale" uitgaan, werden in 1937 be zocht door 4618 werklooze jongeren, In totaal brachten zij daar 169319 kamp dagen door. Het internaat werd bezocht door 120 meisjes d e een spoedopleiding voor huishoudelijk werk ontvingen. Het to taal .aantal kampdagen bedroeg in het internaat te Haarlem: 10107. In totaal werden dus door de deelnemers 179426 dagen in kampen en internaat doorge bracht. Invoer van boter in België Men dee't van bevoegde zijde mede, dat het aan Nederland toekomende aan deel in het a gemeen contingent voor den invoer van boter in België gedu rende Januari 1938 bedraagt 68.750 kg. welke hoeveelheid uiterlijk 31 Januari 1938 in België moet zijn ingevoerd. Middelburg (Ingez. Mcd.) De gezonken „Srdj". Aan de Belgische bergingsmaatschap pij Towage and Salvage Union is opge dragen om het bij Baalhoek (Wester- schelde) gezonken Joegoslavische stoom schip „Srdj" te lichten. Thans wordt de lading pyriet in lichters gelost, waarna «en duikeronderzoek zal plaats hebben. Voor de gaten in den scheepswand en boven de luiken zal een noodbekisting worden aangebracht, waarna getracht zal worden de ruimen leeg te pompen. De „Srdj" zou dan uit eigen drijfkracht boven moeten komen. De scheepvaart ondervindt geen hinder van het wrak. DE UITKEERINGEN AAN DE GEMEENTEN. Volgens het bij de Staatscourant van gisteren behoorende bijvoegsel zullen over het uitkeeringstijdvak 1935/1936 uit het gemeentefonds o.a. de volgende uit- keeringen worden verstrekt (in afgeron de bedragen): Middelburg 209.900; Neuzen 87.000; Goes 62.900; Vlissingen 286.900. IS UW ACHTERLICHT IN ORDE? Morgen, 1 Januari, gaat de bepaling in, dat alle rijwielen voorzien moeten zijn van een achterlicht. Daarom laten wij een laatste waarschuwing hooren, bij duisternis niet zonder zulkeen ach terlicht te rijden. NIET SCHUREN BIJ VRIEZEND WEER. Het lijkt ons goed, nu vooral in den vroegen morgen de temperatuur zich om het vriespunt beweegt, nog eens te herinneren aan het verbod van met wa ter aan de straatzijde te werken en aan de verplichting bij gladheid voor de wo ningen enz. zand te strooien. Besmettelijke ziekten. In de week van 19 tot en met 25 De cember kwamen in onze p/sovincie 4 gevallen van besmettelijke ziekten voor, nl. 2 gevallen van roodvonk te Oost. en West-Souburg (in één gezin) en één te Vlissingen, terwijl voorts nog één geval van meningitis werd geconstateerd te Clinge. OUD-BURGEMEESTER P. DUMON TAK 70 JAAR. Men schrijft ons: Heden herdenkt de heer P. Dumon Tak zijn 70sten verjaardag. De heer Tak heeft gedurende 17 jaar aan het hoofd gestaan van onze gemeente en in de moeilijke mobilisatie-jaren was dit Ian* geen sinecure. Met bijzonder bele'd heeft hij toen onze belangen behartigd, zoo dat de Middelburgers van de ons toen opgelegde lasten betrekkelijk wein'lg moeite ondervonden. Ook de in zulke dagen soms moeilijke quaestie van mili tair en burgerlijk gezag gaf hier geen wrijving. „Menig twistpunt wordt door een kwinkslag beter opgelost dan door een lange discussie", zei een der ouden. Het schijnt wel of burgemeester Dumon Tak deze spreuk reeds jong heeft ge weten en later met succes toegepast. Na zijn aftreden heeft de heer Tak zich metterwoon in Den Haag gevestigd Het zal menigen stadgenoot wellicht wel kom zijn te weten dat Z.E.d. heden ver toeft ten huize van zijn zoon mr, J, Du mon Tak alhier. Wij wenschen onzen oud-burgervader verder een rustig otium toe, i [Namens de N.V. de Middelburgsche j Courant, van welker Raad van Com-1 missarissen de heer Dumon Tak nog steeds deel uitmaakt, voegen wij onze gelukwenschen gaarne bij de boven staande. Red.] Dankbetuiging van den Prins Men maakt er ons op attent dat niet van den heer Onderdijk, doch van Z.K.H. Prins Bernhard in de spoede schende raadsvergadering van Dinsdag een dank betuiging voor het mede.even van den Raad was ingekomen. De dankbetuiging was gericht-aan den Burgemeester met het verzoek haar aan den Raad over te brengen. Benoemd met ingang van 1 Janu ari a.s. tot werkman le klasse de hulp besteller-chauffeur C. J. H. J. Honds- merk werkzaam aan het bureel van den inspecteur der Posterijen-, Telegrafie en Telefonie alhier. GRAND THEATER, Tarzan's vlucht. Tarzan en Jane leven tevreden in het oerwoud. Gelukkig door hun liefde, door den rijkdom der natuur, door hun vriendschap met de dieren. Er dreigt echter een einde aan dat geluk te ko men, want er is een expeditie onder weg om Jane op te zoeken en weer naar de beschaafde wereld terug te brengen, mede omdat zij een vermogen geërfd heeft. De hoofdpersonen van de ze expeditie zijfi: Eric Parker en zijn zuster Irene (neef en nicht van Jane) en kapitein Fry. De laatste gaat echter alleen mee uit winstbejag. Hij hoopt zich op deze expeditie meester te kun nen maken van Tarzan, den blanken mensch-aap, d e heerscher over de ge- heele wildernis moet zijn. En kapitein Fry, die van zijn geweten niet spoedig last heeft, zal voor geen enkel middel terugdeinzen om zijn doel te bereiken. Na een aantal avonturen, een gevecht met inboorlingen, enz., bereikt de ex peditie inderdaad de hoogvlakte in de buurt van Tarzan's geb ed. Kapitein zet valstrikken voor Tarzan op, maar voor- loopig falen deze. Tenslotte smeedt ka pitein Fry een complot met één der ne gerstammen. Deze moet hem helpen aan voedsel en booten, hij zal hen dan verlossen van den witten mensch-aap en hen bovendien twee blanke vrouwen en een blanken man bezorgen. Kapitein Fry denkt zoo een dubbelen slag te slaan Hij is dan verlost van het lastige drie tal en kan met Tarzan alleen terugkee- ren. Maar het loopt anders, dan kapi tein Fry zich voorgesteld heeft. Ook nu weer zegeviert de geweldige Tarzan. Het is een film op het peil van de vorige. Avontuurlijk, spannend en aan trekkelijk door de natuurtafereelen, het optreden der dieren, en niet in het minst door het spel v,an Johnny WeissmKiller als Tarzan. Maureen O'Sullivan is weer zijn waardige partner als Jane. Het verdere programma bestaat uit de altijd aantrekkelijke journaals (Land en Wereldnieuws); twee grapp'ge tee kenfilms w.o. een gekleurde en een goe de klucht, getiteld: „Wie heeft het bus kruit uitgevonden" met Thelma Todd de bekende vrouwelijke komiek, als hoofdpersoon. staat voor de deur. En voorwaarts gaan we met nieuwen moed. Ook 't Geschenkenhuis dit nieuwe jaar nög iets beter, dit jaar weer een stap verder, dit jaar nög duidelijker het antwoord op de vraag: Nummer één op 't gebied van geschenken? Witkam's Geschenkenhuis natuurlijk! (Ingez. Med.) De raadsvacature. Naar wij vernemen zal ook de heer A. Baars zijn benoem:ng tot lid van den raad (vacature Simons) niet aannemen, Opvolger is dan de heer P. Chamuleau die de benoeming zal aanvaarden. De loodskweekeling le klasse A. Schout Velthuijs is met ingang van 1 Jan. 1938 benoemd tot hulpzeeloods. De loodskweekeling 2e klasse C. van Baa- ren is met ingang van dien zelfden da tum bevorderd tot loodskweekeling te klasse. OOSTKAPELLE. De bazaar gehou den op 27, 28 en 29 December ten bate van het vergaderlokaal der Herv. Jeugd- vereenig ngen is een succes geworden. Van de verloting viel de sprei op No. 10 en een pop op No. 61.. De naam van de andere pon was Erna, terwijl de geboor tedatum der laatste pop was 10 Augus tus. De opbrengst, netto ongeveer 400 beantwoordde ten volle aan de verwach tingen. 4 RAAD VAN DOMBURG. DOMBURG. Donderdagavond verga derde de Raad onder voorz tterschap van burgemeester mr. F. L. S. F. baron Van Tuyll van Serooskerken voltallig. £.en a^res van den tfoncl van Kolne- huis- en Restauranthouders inzake de dag van viering der a.s. blijde gebeurte nis werd voor kennisgeving aangeno men. Hier ter plaatse wordt reeds ge handeld in den zin van dit adres. Tot lid van het B. A. werd herkozen de heer J. W.sse Pzn. Tot lid van de com missie van Toezicht op het L. O. werd herkozen mej. C. J. Brakman; tot leden van de commissie voor de werkver- schaff ng en steunverleening de heeren W. Brand, J. de Visser Szn. en J. de Pagter. De heer W. Brand weth. had be dankt als lid van de Streekplancommis sie. In zijn plaats werd benoemd de bur gemeester. De heer Brand bedankte tevens voor verschillende commissies, teneinde den nieuwen burgemeester gelegenheid te geven meer daadwerkelijk aan het bestuur der gemeente deel te nemen. Spr. deelde echter mede dat na bespre kingen in het college van B. en W. hij zich mede op verzoek van den voorzit ter zal blijven belasten met alle zaken betreffende sociale voorzieningen. De overige door hem als wethouder ver richte werkzaamheden zullen in den vervolge door den burgemeester worden waargenomen. De v o o r z. zeide dat hij den heer Brand verzocht heeft zich met de sociale zorgen te blijven belasten omdat hij uit den aard der zaak nog niet op de hoog te is met den toestand in de verschillen de gezinnen. Op voorstel van B. en W, werd be sloten met de gemeente Oostkapelle een rentelooze leening aan te gaan van 3500 ten hoogste ter financiering van de uitbreiding van de waterleiding in den Duinweg aldaar. Zulks nadat aan den Raad breedvoerige inlichtingen wa ren verstrekt, inzake de verwachte ren dabiliteit van deze zijtak in verband met uitbreidingsplan van Oostkapelle. De leening zal worden afgelost naarma te meer aansluitingen in den Duinweg tot stand komen. B. en W. stelden voor het betreden van het schoolplein der openbare school te verbieden behalve gedurende een kwartier vóór en na den aanvang van den schooltijd, zulks in verband met de schade door de jeugd toegebracht aan gebouw en omheiningen. De heer Gel dof stelde voor te lezen een half uur vóór schooltijd, in verband met den druk ken rijweg ter plaatse. B. en W. namen dit over, waarmee hun voorstel z.h.s. werd aangenomen. B. en W. stelden voor als stempellokaal te huren een huisje aan den ingang van de manteling van den heer P. de Pagter voor 1.50 per week en dan het tegenwoordige stempellokaal in te richten als burge meesterskamer, daar deze tot op heden op het gemeentehuis ontbrak. Nadat de heer Brand gezegd had dat het huisje tevens zal moeten dienen als bergplaats der te distribueeren levensmiddelen zoodat andere lokalen niet geschikt zijn, werd dit voorstel aangenomen. Een cre- diet van 150 tot inrichten der burge meesterskamer werd daarna verleend. Het gemeentebestuur van Oostkapel le had verzocht mede te werken tot af sluiting van het wandelpad door de man teling tot het Villapark voor alle rijver- keer en het drijven van vee. Zonder be spreking werd een voorstel tot inwille- gen aanvaard. Een verordening werd vastgesteld voor het heffen van leges voor inlichtingen uit het bevolkingsre gister. Overeenkomstig het overgelegde ont werp werd een verordening vastgesteld inzake de besmettelijke ziektegelden. Op verzoek van Ged. Staten werd een wijziging gebracht in de verordening op de heffing van schoolgeld. Degenen die hooger dan tegen 26 per week zijn aangeslagen, zullen meer moeten gaan betalen. Rondvraag. De heer DeVisser vroeg strenger toezicht van de politie in verband met de baldadigheid tegenwoordig van de jeugd. Verschillende winkeliers klaag den daarover. Door den voorz. werd dit toegezegd. De heer G e 1 d o f vroeg plaatsen van borden inzake fietsverboc op het 't Groentje. B. en W. zullen dit overwegen en daarbij ook rekening hou den met het ontsieren aldaar bij het plaatsen van een teveel aan borden. Verder vroeg de heer G e 1 d o f naar de plannen voor de werkverschaffing Antwoord zou hem gegeven worden in een besloten zitting. pe heer DePagter wees op den slechten toestand van den weg Aagte- kerkeWestkapelle. De gemeente Dom burg is voor een deel onderhoudsplich tig maar ook de stoomtram „Walche ren". Mede in verband met het verdwij nen der tramlijn vroeg hij de aandacht hiervoor van B. en W., wat hem were toegezegd. O. EN W„ SOUBURG. De Nieuwjaars collecte heeft alhier ruim 232, opge bracht, hiervoor worden in natura be deeld 61 gezinnen. KA I'S. Donderdagavond vergaderde de Landbouw Vereen ging in caié de Vriendschap onder voorzitterschap van den heer H. v/d Maas. Aanwez.g z3 vair de 31 leden. De voorzitter stelde aan de orde het punt: Ontbinding der Vereeniging. Spr. lichtte een en ander toe. De heer J. S. de Regt zou toch liever zien dat de Vereeniging bleef bestaan en zich dan in haar geheel aansloot bij het Centraal Bureau. Na eenige verdere dis cussie werd het voorstel tot ontbinding aangenomen met 19 tegen 4 stemmen. De voorzitter dee de nu mede, dat de Vereeniging nog eigendommen heeft. Spr. wilde die onder de leden verkoopen bij inschrijving; brief.'es in te leveren voor 15 Januari 1938 bij den heer N. de Regt. Aldus besloten. De heer J. S. de Regt voerde hierop het woord en vroeg, of er van de aan wezigen waren, d e zich bij het Centraal Bureau wilden aans.uiten. Er gaven zich 9 personen voor op; 20 zeiden, lid te willen blijven van de Z.L.M. SEROOSKERKE. De bij gelegenheid van het Kerstfeest der Zondagsschool ge houden collecte ten bate van de Ver eeniging „Kinderzorg" He Middelburg, heeft opgebracht een bedrag van 4.20. kunl U nu kennis maken met de zoo voor treffelijke kou-, griep- en pijnverdrijvende „Mijnhard!jes" (hartvormige cachets). Tijdelijk proefdoosje lOct. Bij Apoth.en Drog. (Ingez. Med.) De Spaansche burgeroorlog. KRACHTIGE POGINGEN DER OPSTANDELINGEN OM TERUEL TE BEVRIJDEN. Volgens mededeelingen van recht- sche zijde is de groote slag bij Teruel gisteren begonnen. De regeeringstroe- pen worden door de rechtschen van twee zijden aangevallen, na een krach- t'ge voorbereiding van de artillerie en gesteund door honderd driemotorige bombardementsvliegtuigen. De opstan delingen melden dat de regeeringstroe- pen een bloedige nederlaag hebben ge- eden en meer dan 6000 man hebben verloren. Van regeeringszijde wordt toegege ven, dat haar troepen gedwongen wa ren eenige wijzig nge;; in hun linies te brengen. In de stad Teruel daarentegen hebben de regeeringstroepen hun voor- deelen behouden. De hevige bombarde menten uit de lucht dwongen de re geeringstroepen de hoogten bij Cerro Gordo te verlaten. Zij werden evenwel snel in een tegenaanval hernomen. De linkervleugel v.an de regeringstroepen moest een'ge stellingen prijs geven, zon der dat dit evenwel gevaar oplevert voor de aanvallers van Teruel. De strijd in het Verre Oosten HET JAPANSCHE ANTWOORD /SAN ENGELAND. In het Japansche antwoord op de Britsche nota inzake het incident met het Britsche oorlogsschip „Lady Bird" op de J.angtse wordt gezegd, dat aan de reeds eerder aangeboden veront schuldiging en aan het aanbod tot scha deloosstelling niets behoefde te wor den toegevoegd. Ten aanzien van de garanties voor de toekomst verklaarde de Japansche opperbevelhebber dat strenge opdrach ten waren gegeven geen schepen op de Jangtse aan te vallen, tenzij duide lijk blijkt, dat zij dienen voor militaire doeleinden van de Chineezen. Deze op drachten zijn thans herhaald, de grootst mogelijke zorg moet in acht worden ge nomen, d,at geen aanvallen worden ge daan op de levens en eigendommen van Britten en andere buitenlanders. De nota legt er wederom den nadruk op, dat de bewuste incidenten in ieder geval veroorzaakt zijn door het feit, dat de betrokken eenheden hadden .aangenomen, dat onder de heerschendc omstandigheden er in deze omgev'ng geen andere schepen konden zijn ach tergebleven dan schepen van vijandelij ken aard en door het feit, dat tengevol ge van den dichten mist het zichf slecht was. Zoodra de beide Japansche vloot eskaders, bombardementsvliegtuigen en de militaire eenheid tot de ontdekking kwamen, dat ze met Britsche schepen te doen hadden, staakten zij het vuur en trachtte de Jap.ansche militaire een heid bijstand te verleenen aan de doo- den en gewonden van de „Lady Bird' De indruk te Londen. Uit Londen wordt gemeld, dat de Britsche regeering met voldoening van de verontschuldigingen en van de ver klaringen heeft kennis genomen. Wel wijkt de Japansche lezing der gebeur tenissen af van de Britsche. Eenige punten zullen dan ook door besprekin gen opgehelderd moeten worden. Het Engelsche antwoord zal over eenige dagen verzonden worden. De krijgsverrichtingen. Tijdens luchtaanvallen in de provin cie Sjantoeng hebben de Japansche vliegtuigen in de laatste dagen zeven honderd bommen geworpen op Taianfoe eenige honderden huizen werden ver nield en ongeveer tweehonderd perso nen vonden den dood. Het front in Sjantoeng is niet gewij zigd. Aan het front van hangtsjau w,as het gisteren kalm. De Japansche troe pen trachtten de rivier Tsientang over te trekken, doch dit werd h^n door de Chineezen belet. Onder bescherming van de artillerie pogen th.ans Japan sche geniesoldaten de brug te herstel len, welke de Chineezen bij hun te rugtocht hebben vernield. De uittocht der Chineesche bevol king uit Tsjingtau duurt voort. De be volking is begonnen de Japansche win kelwijk te plunderen. De toestand is uiterst gespannen. Russisch oorlogstuig voor Chin&. De Chineesche pers bericht, dat een vloot v,an kleine, in Rusland gebouwde duikbooten, gedemonteerd ovër land naar China is gebracht en in de Jangt se ten Westen van Anking te water is gelaten. Tegelijkertijd zijn, naar de Chineesche pers verder bericht, twaalf ,amphibie vechtwagens uit de Sovjet Unie aangekomen. De verliezen bij Nanking. Volgens een communique van het Japansche hoofdkwartier bedroegen dö Japansche verliezen bij de gevechten om Nanking 4800 manschappen, Waar van 800 dooden. De Chineezen lieten 84,000 dooden achter. De Japanneezeo maakten voorts vele Chineesche krijgs gevangenen en veroverden een aanzien lijke hoeveelheid oorlogsmateriaal en- munitie. FRANCK OVERLEDEN. De gouverneur van de Belgische Na- t'onale Bank, Louis Franck, over wien in het afg'eloopen jaar nogal wat te doen was in verband met de financiee'e schan dalen te Brussel is hedenochtend over- eden. Nader wordt gemeld: De overleden gouverneur van de Belg'sche Nationale Bank, Louis Franck. was lijdende aan een hartaandoening. Hij was gisteren uit Brussel naar Antwerpen teruggekeerd en de réis had hem zeer vermoeid. Hier door werd de bloedsom'oop bemoeilijkte Jij werd door twee geneesheeren ver zorgd op kasteel Eertbrugge bij Antwer pen. Toen een van deze geneesheren vanochtend naar het kasteel terugkeer de om den zieke verder te behandelen ïoorde hij, dat de patient te half drié in den ochtend was overleden. 80-jarige vrouw doodgevallen van de trap. In de kazerne der Rijkswacht te Ste- cene aan de Zeeuwsch-Vlaamsche Grens is de 80-jarige vrouw M. van de Wie'e van de trap geva'len en onmiddellijk daarna aan de gevolgen overleden. Luguber drama. In de Vlaamsche gemeente Eisene heeft de 61-jarige vrouw J. Aberdiens haar 57-jarigen man met bijls'agen ge dood, toen hij te bed lag. Daarna heeft' de moordenares zich door gasverstik- ring van het leven beroofd. DE MASSA-MOORDENAAR WEIDMANN. De rechter van instructie in de zaak van den massa-moordenaar Weidmann heeft Henri Tricot den echtgenoot van Colette Tricot, die vriendin en dienst meisje was van Weidmann en Roger Million, verhoord. Uit dit verhoor blijkt duidelijk, dat zijn vrouw en Roger Million op de hoog te waren, voor 28 September, van den moord op Jean de Koven. Op 3 Novem ber bekende Colette Tricot haar man, dat zij evenals Roger Million op de hoog te was van het tragische einde van Jean de Koven. Zij hadden het lijk gevonden bij de villa „La Voulzie". Toen Weid mann op 3 November vernam, dat zijn vrienden het lijk ontdekt hadden, ver wondde hij Colette Tricot met een re volverschot in het been. De rechter hot hierop onmiddellijk een arts nagaan of zich inderdaad sporen der verwonding op het been van Collette Tricot bevon den. Dit bleek het geval te zijn. Gisteravond is Weidmann in tegen woordigheid van zijn moeder gebracht. Des middags verklaarde hij Jegenover zijn advocaat: „Ik wil moeder niet zien. Ik zou het niet kunnen verdragen haar te zien, nu zij dit van mij weet. Het zou haar en mijzelf te veel pijn doen." Niet temin heeft Weidmann in de werkka mer van den rechter van onderzoek zijn moeder ontmoet. In een tragische scène vroeg hij haar vergiffenis. De moe der is gisteravond naar Frankfort terug gegaan. Bij haar aankomst en vertrek moest de politie vele fotografen, film operateurs en andere nieuwsgierigen op een afstand houden. Ter gelegenheid van de jaarswisseling, heeft rijkskanselier Hitier een oproep uitgevaardigd, waarin hij begint met er aan te herinneren, dat over enkele we ken een half decennium der nat.-socialis- tische staatsleiding zal zijn voltooid, om aldus te vervolgen: Welk een onvergetelijke verandering heeft sindsdien plaats gegrepen een Volk, politiek, moreel en materieel verslagen, en van de diepste ellende vervuld, is in nauwelijks vijf jaren tijds weer gewor den tot een fiere grootheid. Inplaats van het toenmalige parlementaire gewirwar, is een Duitsch volksrijk als eenheidsstaat gegroeid. Zonder rekening te houden met ontstaan en vorming der afzonderlijke

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 2