binnenland. WEERBERICHT. ZEELAND» NUMMER 307. TWEE BLADEN. DONDERDAG 30 DECEMBER 1937. EERSTE BLAD. 180e JAARGANG. Een Gloednieuwe Vlaggentheorie De nieuwe schepen voor de „Zeeland". VRA-ANTIVRIES f 3.SO per 5 liter bus BANKETBAKKERIJ van MELLE MIDDELBURG. 4 Dec.. met d tot ie al en ti- epho- hoon- ïoemd istent mgen 1938 voor irruch- geen voor Zang, rwitïtöiU MIDDELBURGSCHE COURANT Dagblad Voor Midderourg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 16 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. =2* GOESCHE COURANT^ Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening yo. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij bet Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. Is Zeeland de oorsprong van 't Rood-Wït-Blauw? Ir. L. Jonker Czn is een goed vriend van ons blad. Daarnevens is hij onze beproefde medestrijder voor het herstel der aloude Princevlag tot Neerlands na tionale vlag.' Maar op de eerste plaats is hij, schoon een man met een gezond- koppige overtuiging, toch een weten schappelijk man. Hij is een overtuigd voorstander van, een hardnekkig strij der voor, het Oranje-Wit-Blauw maar hij steunt zijn overtuiging op een breede en diepgaande, in moeizamen, zorgvul- digen arbeid vergaarde, kennis van feiten. Tegenover het vele half-we- tenschappelijke en misschien nog wel meer on-weienschappelijke, hetwelk op dit gebied maar al te vaak met kwalijke luchthartigheid neergeschreven wordt, stelt hij: bronnenstudie en kennis van zaken. in den tijd, toen de strijd om het Oranje-Wit-Blauw in de dagbladen fel woedde, heeft ir. Jonker meer dan eens in ons blad belangrijke bouwsteenen daartoe bijgedragen, waaaran wijzelve dan op onze wijze, wel eens getracht hebben een kleinigheid toe te voegen. In:,die dagen ook schreven wij den heer Jonker eens, in een particulieren brief zoo ongeveer: „Gij weet, met J. W. van Nouhuys, misschien meer dan eenig andere Nederlander, van onze vlag en haar geschiedenis af: publiceer dat nu toch .eens uitvoerig! Daarmede zult Ge allen oprecht belangstellenden een groo- ten dienst bewijzen". Dat is al geruimen tijd geleden. Sinds dien zoo gaat het in de journalistiek nu eenmaal eischten andere onder werpen onze, en onzer lezers, aandacht op, en wij hebben nadien geen persoon lijk contact meer met ir. Jonker gehad. En nu valt daar ineens, nog wel bij Aïtorffer te Middelburg uitgegeven, een fraai verzorgde uitgave op onze tafel: „Wat is de Oorsprong van onze Vlag?" door ïr. L. Jonker Czn., met 10 fraaie Illustraties op kunstdruk, meerendeels van de tapijten in de Middelburgsche Statenzaal, en een in kleuren gerukt vïaggekaartje Wij weten.niet, of onze aandrang me de oorzaak van deze uitgave geweest is. Zoolang het tegendeel niet bewezen is, vleien we ons maar met die gedachte. Want, vóór het wetsontwerp tot vast stelling onzer vlag is aangenomen, is nu toch wel een zeer belangrijke publi ca tic verschenen, waarvan wij slechts mogen hopen, dat degenen, die zoo aan stonds: tot oordeelen geroepen zullen zijn, terdege kennis zullen nemen! Zij is het meer dan waard. Het kan hier niet onze taak wezen, den inhoud van dit belangrijke, van veel vlijtige studie getuigenis afleggende, werk samen te vatten. Wie ook maar eenïge belangstelling voor de zaak heeft, leze het boek zelf. Wel zij hier gewezen op een, naar wij meenen, gloed nieuwe, zeer merkwaar dige en op het eerste gezicht waarlijk er wel aannemelijk uitziende theorie over het omstaan van onze nationale drie kleur, Jonker komt namelijk tot dit ver bijsterend eenvoudige inzicht, opvatting of hypothese, op veel feitenmateriaal ge steund: dat de oorspronkelijke veelba- nig' rood-wit-blauwe vlag nimmer de Nederlandsche nationale vlag was, noch bedoelde te zijn, maar dat deze vorm zich als het ware heraldisch-lo- gisch ontwikkeld heeft uit de provinci ale Zeeuwsche vlag! Deze meerbanig rood-wit-blauwe vlag zon dan langzamerhand van 9 tot 6 en toen van 6 tot 3-banige geworden zijn, om daarna, toen nationale omstandigheden de behoefte hiervan spontaan deden ontstaan, over te gaan van provinciaal Zeeuwsch rood- wit-Mauw in nationaal oranje- wit-bïauw naar de schrijver zich voorstelt bij of kort na den val van den Briei. Na breedvoerige historische beschou wingen, welke talrijke en goede, spre kende argumenten voor het oranje-wit blauw bevatten, komt Jonker tot zijn conclusie: „Als een gouden draad loopt door heel de historie van ons vrije Va derland het drietal kleuren Oranje-Wit- Blauw En wanneer het schijnt alsof die draad is afgebroken en voor altijd gaat verdwijnen, dan ziet men hem onver wacht iets verder weer in volle glans te voorschijn komen. Het Oranje-Wit- Blauw sterft niet in het hart van ons Volk, want het is de ware, de echte Nederlandsche Vlag!" Een criiische opmerking vergunne de schrijver ons. Op p. 85 spreekt hij van rood-wit-blauwe vlaggen, wanneer we „niet letten opdeteekening der vlaggen" en noemt dan, met vele ande re, allemaal in teekening ietwat of veel afwijkende, landen, ook Luxemburg. En ook op p. 86 noemt hij de Nederland sche, Luxemburgsche en Fransche vlag in één adem, niet als i d e n t i e k, maar als alle drie „de k 1 eu r e n rood- wit-blauw vertoonende". Dit verzwakt zijn betoog. In het eerste geval zou hij moeten zeggen dat de Luxemburgsche (en eventueel ook de Kroatische) vlag in alle opzichten v o 1 s t r eik t identiek zijn met de huidige wet tige Nederlandsche; op p. 86 zou hij er op hebben moeten wijzen dat, als men een rechte lijn trekt van den Dollart tot het drielandenpunt Duitschland- Frankrijk-Luxemburg, en op deze zijn projecteert het Zuidelijkste punt van Nederland, omstreeks Vaals, en het Noordelijkste punt van Luxemburg, om streeks Troisvierges, dan ter rechterzij de van die lijn overal Duitschland is met de roode en wit-zwarte haakkruis-vlag, ter linkerzijde echter 85 identiek horizontaal rood-wit-blauw, te weten 67% Nederlandsche vlag en 18 Luxemburgsche vlag, thans beiden volkomen gelijk aan elkaar, en slechts gescheiden door een smal strookje van 15% Belgische vlag. Men zette dit eens op een teeke ning uit, om te zien, hoe zwaar ook dit reeële argument wel zou moeten wegen! Overigens: wij hebben een heel zwaar hoofd in het geval. Wij kunnen ons niet onttrekken aan het gevoel, dat het der vorige en deze regeering niet al te hevige ernst was en is met de zaak. Dat zij nu zoo'n beetje bij zichzelf denkt: „dat gezeur over die vlag moet nu maar eens uit wezen, en een oranje bovenbaan in de vlag is ons veel te vooruitstrevend (of te revolutionair misschien wel), wij zijn er maar voor om de zaak rustigjes te laten zoo als het de laatste honderd jaar meest was". Vergissen wij ons niet, dan, vreezen wij, zal de regeering zich van de zorg vuldige en hoogst belangrijke studie van ir. Jonker óók wel niet veel aan trekken, enkele afgezaagde argumentjes nog eens overzeggen, het een of andere overleden stokpaardje misschien van stal halen. en tenslotte zal de fanta sielooze, dorre behoudzucht dan wel weer zegevieren, niet alleen over de nieuwe, frissche gedachte waarop wij hoofdzakelijk deze verandering zouden willen doen steunen, maar obk over het zorgvuldige, rustige, gedocumenteerde historische onderzoek, waarvan ir. Jon ker ons nu zoo'n knap en belangwek kend staaltje heeft geleverd. Van harte hopen wij, het ditmaal mis te hebben, en te zwartgallig geweest te zijn. Niemand zal verheugder ongelijk bekennen op dit punt, dan wij! KERK EN SCHOOL. Herkozen tot ouderling in de Ned. Herv. kerk te Arnemuiden de heer C. van Waarde en tot diaken de heer J. Jr.osse, Benoemd aan de Chr. U.L.O. school ;n Vlissingen met in gang van 1 Maart a.s. de heer G. J. Vis te Hillegersberg, DOODENDAGBOEK VAN HET VERKEER. Den Haag: 1 doode. Gisteravond is op den Westduinweg te Scheveningen door een autobus der H, T. M. het 6-jarige jongetje J. van D. overreden en op slag gedood. Het kind liep met een vriendinnetje op het trot toir en stak toen plotseling den rijweg over. Het lijk is naar het ziekenhuis aar> den Zuidwal gebracht. Sassenheim: 1 doode. De vijftigjarige doove W. te Sassen- heim, is Dinsdag door een auto aan gereden. In het St. Elisabethziekenhu's te Leiden is de man thans aan zijn be komen verwondingen overleden. Verloren illusies zijn gevonden waarheden. PRINS BERNHARD OP 5 JANUARI THUIS. ..Naar „12 uur" meldt zou Prinses Ju liana deze week, nog' vóór Oudejaar, het Burgerziekenhuis te Amsterdam verla ten en naar Soestdijk gaan, waarna haar gemaal op 5 Januari toestemming zal worden verleend eveneens naar Soest dijk te vertrekken. Uit goede brpn vernam het blad bo vendien, dat de geneesheeren van de Prinses de blijde gebeurtenis op of om streeks 15 Januari verwachten. NIEUWE INSTALLATIE VAN LICHTSEINEN OP ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Naar wij vernemen zullen bij den on- bewaakten overweg bij Nijverdal in den rijksweg Hellenck>orn-Rijssen twee licht seinen opgesteld worden ter beveiliging van het wegverkeer als een goederen trein den overweg berijdt. De seinen, elk bestaand uit een rooc flikkerlicht met 90 wisselingen in d,e minuut, gaan branden als de begeleider van den trein, die vóór den overweg den trein tot stilstand brengt, met een schakelaar de lichtseinen aansteekt. Daarna blijven de lichtseinen automa tisch ongeveer 3 minuten branden. In dien tijd is de trein den overweg gepas seerd. De juiste datum van de indienststel- ling zal nader worden vastgesteld. BOND VAN NEDERLANDSCHE ONDERWIJZERS. De bond van Nederlandsche onder wijzers welke te Rotterdam in congres bijeen is hield gistermiddag de laatste openbare middagzitting. Aangenomen werd een motie van de landelijke N.O. groep, betreffende het avond-practijkonderwijs en wel betref fende het aantal leerlingen, dat te groot geacht wordt en het ontwikkelingspeil van deze leerlingen dat zeer ver uit eenloopt, zoodat het onderwijs dus „hoofdelijk" Zal moeten zijn, terwijl het aantal lesuren te gering is, cm bevredi gende resultaten tp kunnen bereiken. De motie vermeldde voorts de onvol doende inrichting van vele schoolwerk plaatsen. De commissie is verder van meening, dat het gebruik van gereed schap en machines voor dag- en avond scholen tot groote moeilijkheden zal lei den, terwijl het practijkavondonderwijs leiden zal tot minder bezoek aan de dag-ambachtsscholen. De motie besluit met het hoofdbestuur te verzoeken al les in het werk te stellen, om de op richting en uitbreiding van dergelijke cursussen tegen te gaan. Een zevental voorstellen o.a betref fende de verlaging van de examengel den voor de examens ter verkrijging van u.l.o. bevoegdheden, en het salarisvraag- stuk bij het nijverheidsonderwijs, wer den zonder discussie aangenomen. Aan de orde waren daarop voorstel len, ingediend door de afdeelingen 's-Gravenhage en Amsterdam. Deze voorstellen behandelden dc vergadering van hoofdbesturen van vakbonden, aan gesloten bij het N.V.V., waarin het N. V. V., dus ook de bond, besloten heeft, in den vervolge ook voor landsverdedi ging te zijn. De afdeeling Den Haag betreurt het, dat de hoofdbesturen-vergadering zon der de vakbo'nden te raadplegen, het standpunt t.a.v. de kwestie van lands verdediging heeft gewijzigd, terwijl Am sterdam voorstelde, een commissie te benoemen die de kwestie onderzoekt en aan het N.V.V. te melden, dat de bond weigert, totdat de commiss'e een rap port ter algemeene vergadering 1938 heeft uitgebracht, de gewraakte uit sprak van de besturenvergadering be treffende de landsverdediging te erken nen. Na uitvoerige discussies werden de i moties van Amsterdam en Den Haag echter ingetrokken. Als laatste programmapunt kwam ter tafel een motie, die door het congres tot de regeering wordt gericht betreffende het salarisvraagstuk. Gezien het fjeit, dat de rijksmiddelen over het afgeloo- pen jaar belangrijk ruimer zijn gaan vloeietf, protesteert de vergadering te- gen het uitblijven van elke verbetering der saalrissen en doel een dringend be roep op de regeering ten spoedigste een salaris herziening aan de centrale com- missie voor georganiseerd overleg voor te leggen. De motie werd met algemeene stem men aangenomen. Collecte voor Spaansche kinderen verboden. De Kroon heeft vernietigd een be sluit van B. en W. van Idaarderadeel (Fr.), strekkende tot het verleenen aan de afdeeling Grouw van de sociaal-de mocratische vrouwenclub van een ver gunning tot het houden van een collec te door middel van lijsten, waarvan de opbrengst zou komen ten bate van de uitzending van Spaansche kinderen naar het Zuiden van Frankrijk. Het betreffende Kon. besluit over weegt, dat voor het houden van een collecte als bovenbedoeld, welke haar grondslag vindt in het bestaan van bij zondere toestanden buitenslands, een eisch van algemeen belang is, dat volle dige zekerheid bestaat ten aanzien van de wijze, waarop de met zoodanige col lecte ingezamelde gelden zullen worden besteed, dat, hoezeer de humanitaire be doelingen, welke aan de collecten als bovenbedoeld ten grondslag liggen, moe ten worden gewaardeerd, zoodanige ze kerheid in het algemeen moeilijk is te verkrijgen en in het onderhavige geval ook niet voldoende is gewaarborgd, dat derhalve B. en W. van Idaarderadeel, hun bovenaangehaald besluit nemende, handelden in strijd met het algemeen be lang. De Eerste kamer heeft heden o.a. a?sn- genomen de be.de wetsontwerpen tot wijziging en verhooging van de begroo- ting van uitgaven van het verkeersfonas voor 1937 (deelnemen in preferent ka pitaal der N.V. Stoomvaartmaatschappij Zeeland, ter bevordering van de ver nieuwing van de vloot). Hiermede is deze zaak voor zoover ze het Rijk aangaat dus nu in kannen en kruiken en zal met den voorgenomen houw van twee passagiersschepen bij „De Schelde" binnen afzienbaren tijd een aanvang kunnen worden gemaakt. DE SCHIPBREUK BIJ WALSOORDEN Men meldt ons uit Vlissingen: Zooals bekend heeft in den nacht van Dinsdag op Woensdag nabij Walsoor den een schipbreuk plaats gehad, waar bij het Joego-Slavische stoomschip „S. R.D.J." door een onbekend schip is aan- gèvaren en gezonken, waarbij twee le den van de bemanning worden vermist. Wij hebben Woensdagmiddag een be zoek aan de plaats van de schipbreuk gebracht. Het bleek dat het wrak van de „S.R.D.J." zat tusschen Walsoorden en Bath, in den zgn. Baalhoek, op slechts korten afstand van de lichtboei. Het voorschip steekt boven water uit, even als de brug. Daarentegen is het achter schip geheel onder den waterspiegel verdwenen. Bij het wrak bevond zich het ber gingsvaartuig „Salvor V" uit Antwerpen. Van de bemanning van dit vaartuig kon den wij nadere bijzonderheden over de ze scheepsramp vernemen. De „S.R.D. J." was Dinsdagavond wegens dikken mist ten anker gtegaan. Te ongeveer kwart voor twaalf werd het schip plot- seling midscheeps, tusschen luik 3 en 4 geraakt, waardoor een gat ontstond en het water binnenstroomde. Onmiddellijk werden op het Joego-Slavische schip de ankers gelicht, met de bedoeling het schip op den wal te zetten. Inderdaad gelukte het, terwijl het schip steeds die per wegzonk, het voorschip aan den grond te zetten, waarop de ankers weer werden uitgeworpen. De vrij steile oe ver was echter oorzaak dat het schip terug gleed en nagenoeg geheel onder water verdween. Onder de 31 opvaren den moet toen een paniek zijn ontstaan, daar de twee reddingboeien bij het overboord zetten, kapseisden, waardoor allen in het ijskoude water terecht kwa men. Gelukkig werden de noodseinen op de stoomfluit gehoord door de in de nabijheid liggende Belgische sleepboot „Thames", die onmiddellijk ter hulp snelde en 29 drenkelingen wist op te pikken. Het bleek toen dat twee leden der bemanning, n.l. een stoker en de kok werden vermis:. Met vrij groote ze kerheid kan worden aangenomen, dat beiden zijn verdronken, daar geen an dere schepen in de nabijheid waren. Het schip, waardoor de ,,S.R.D.J." is E ANTIROEST Vraagt Uw garagehouder (Ingez. Med i Verwachting tot morgenavond: DE BILT: zwakke tot matige N.O. tot O. wind, gedeeltelijk bewolkt, tijde lijk opklarend, weinig of geen sneeuw, temperatuur om het vriespunt tot lichte vorst in het Noorden in het Zuiden lich te tot matige vorst. UKKEL: matige tot vrij sterke wind uit N.O. tot O. richtingen, betrokken en vrij nevelig weer, plaatselijk een weinig sneeuw, enkele opklaringen aanhoudend koude temperatuur, vrij strenge nacht vorst, vooral bij heldere hemel, nachte lijk temperaluursminimum 3 tot 13 Vr 31 Dec, Zon op: 8 h 12; onder 15 h 54. Licht op: 16 h 24. Maan op:* 7 h 00; onder: 15 h 02. N.M. 1 Jan. Hoog- Do. Vr. Za. en 30 31- 1 Laagwater te December. Hoogwater. 12.01 0.29 12.41 Januari. 0.59 13,19 Vlissiages; Laagwater 6.04 18.31 6.52 19.09 7.32 19.45 Boog- en Laagwater te Wemeldinge' December. Hoogwater. Laagwater. Do. 30 1.29 13.45 7.14 19.31 Vr. 31 2.16 14.29 8.00 20.10 Januari. Za. IS 2.54 15.11 8.32 20.50 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij.) GOES. (Ingez. Med.) aangevaren, is na de butsing cljorge- varen, zoodat de naam van dit schip nog onbekend is. De „S.R.D.J." zal ver moedelijk gelicht kunnen worden. Soli Deo Gloria. In de schitterend versierde zaal van het feestgebouw St. Joris hield gister avond de Chr. Zangvereeniging „Soli Deo Gloria" haar feestvergadering ter herdenking van haar 40-jarig betsaan. Na gebruikelijke opening door den voorzitter den heer J. J. Ornee, werd een aanvang gemaakt rnet de werk zaamheden, Nadat een klein orkest on der leiding van den heer Van Kamer, eenige nummers ten gehoore had ge bracht gaf de secretaris een historisch overzicht, waarbij hij zich voornamelijk bepaalde bij de geschiedenis der oprich ting. Daar tevens herdacht werd dat de heer Ornee 25 jaar voorzitter was, werd hem bij monde van den- secretaris na mens de vereeniging een kapstok met kleed aangeboden. Met enkele welgeko zen woorden zei de heer Ornee de ver eeniging dank. Verder wisselden muziek zang, samenspraken en films elkaar af. Vooral „Ziek gemeld", dat keurig ge- speeld werd, viel zeer inden smaak en werd met een hartelijk applaus beloond, j Te half één sloot de voorzitter de ver- i gadering, die door den heer De Troye met dank beëindigd werd. i De zaal was geheel vol, zoodat „Soli" I op een goed geslaagden herdenkings- i avond terug mag zien. j -De heer P. J. den Hollander behaal de op de Kersttentoonstelling van den j Noord Nederlandschen Bond, gehouden i te Kruiningen een derden prijs G met j Havana konijn, ram jong en een eersten j prijs G met eereprijs met Havana voed ster jong.

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 1