RECHTSZAKEN. BINNENLAND. WEERBERICHT. Conclusie. NUMMER 306. TWEE BLADEN. WOENSDAG 29 DECEMBER 1937. EERSTE BLAD. 180e JAARGANG. KERK EN SCHOOL. RECHTBANK TE MIDDELBURG. DE ONTVLUCHTE SPANJAARDEN WORDEN TERUGGEZONDEN. CONGRES VAN DEN BOND VAN NEDERLANDSCHE ONDERWIJZERS. LEGER EN VLOOT. de MIDDELBURGSCHE COURANT Dagblad Voor Midderourg, Goes en agent schap VlUsingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 16 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. contr. voor beide veel lager; tar. op a&BYr. zz* GOESCÜE COUDANim Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen IJ regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. '•T3 Het Zeeuwsche gemeenteraadslid, het welk ons enkele vragen stelde in ver band met de stof opjagende gijzelings- quaestie, schrijft ons thans nog een klaarblijkelijk ,als particulier bedoelden brief, waaruit wij meenen toch nog wel enkele algemeene opmerkingen te mo gen overnemen, tene'nde ten besluite uit «en en ander onze zakelijke con clusie te mogen trekken. Dit Raadslid dan schrijft ons o.a. (n.s.) Het ambtsgeheim van arts, gees telijke e.d. is heel iets .anders dan het zwijgen van den betrokken journalist. De arts legt een eed af, geheimen, hem in z'n werk toevertrouwd, n et te zullen schenden. Het Raadslid legt een eed af zich aan de wetten te zullen houden, waartoe ook behoort te zwij gen van besloten zittingen, indien tot geheimhouding is besloten door den Raad. Een Raadsld heeft nu (vermoedelijk) de wet verz,aakt en de heer Hansen, die geen wettelijk verschoningsrecht heeft, bewaart niet (als arts of gees telijke) een door hem volgens de wet te beschermen geheim, maar een, dat hem in strijld met de wet is toevertrouwd Vergelijking met bestaande verscho ningsrechten gaat dus niet op en alle juristen, d e men spreekt of van wie men leest, zijn tegen uitbreiding van het verschoningsrecht. Uw tweede artikel is een knappe verdediging. Die verded'ging viel mij mee, want er scheen niet veel in te brengen tegen de artikelen van prof Van Oven en dr. Schuurmans Stekho ven noch tegen wat ik over democra tie gezegd had. Daarom juist vond ik uw verded'ging knap, ofschoon on juist. U vecht tegen te veel besloten zittingen. Acoord. Maar daartegen vechte men niet door geheimen te ver raden (vanwege het Raadslid), ge heimen op te nemen (vanwege den journalist). Men tone steeds op nieuw aan, dat zoveel mogelijk open baarheid pi cht is. Het blijkt Ook hier weer, dat ,,du choc des opinions jaillit la vérïté". Want deze gedachtenwis selingen hebben weer opnieuw het be sef verlevendigd van de noodzaak van zoveel mogelijk openbaarheid. Overi gens bestaan hier vermoedelijk hersen schimmen Ik ben het wel met u eens, dat de gemeentelijke vuil was niet en familie moet worden gewassen. Maar het be kladden in den Raad van iemands goe de n,aam in het openbaar moet als er geen gemeentebelangen bij betrokken zijn achterwege blijven. De democrat e blijft eisen: nakomen van de wet, alles z'oveel mogelijk open baar, zwijgen waar het moét, persvrij heid, verschoningsrecht, voor zover de wet dit toestaat. Aan juristen en wet gevers het oordeel of dit recht ten gun ste van den journalist 1 diens mening gehoord uitbreid ng behoeft. Ik vrees, na wat ik las, dat dit niet zo zal zijn en het geval Hansen toont er m.i. ^ook niet de noodzakelijkheid van aan". Tot zoover de meening van dit Raads lid. Voorzoover een weerlegging van het hier gestelde niet reeds in hetgeen wij eerder schreven, te vinden is, nog het volgende. De meening van dit Raadslid „de journalist heeft geen verschoo ningsrecht" is te stellig. Dit is juist de vraag, waarom het gaat. Wat moet men verstaan onder het „hebben" van een verschooningsrecht? De wet geeft dit niet .geprecizeerd ,aan! Het thans hoofdzakelijk aanvaarde verschoo ningsrecht van den geestelijke berust niét meer op de wet, dan het al lang verlangde verschooningsrecht van den journalist! Het is een quaest'e v,an jurisprudentie, van rechterlijk inzicht, datzich wijzigen kan. Maar het desbetreffende wetsartikel is op z;ch- zelf zeker voldoende om het verschoo ningsrecht aan de journalist niet te verleenen, maar het te erken nen. Voor 't overige is het resteerende verschil van inzicht tusschen ons en het Raadsld in quaestie terug te bren gen tot dit: wij zijn en blijven van oordeel dat een den journalist on- uitgelokt geworden mededeeling uit een geheime Raadsvergadering dermate van algemeen belang geacht kan worden te zijn, d,at hij, die het Raadsgeheim niet schond omdat hij geen Raadsl'd is, zich gerechtigd en verplicht kan ach ten daarvan mededeeling te doen in zijn blad. Acht bic overheid het haar plicht, dan iii ie grijpen om te trachten den schuldige, ie weten den verkl.appcr van het gehe m, op te sporen en te straffen: uitstekend. Maar zij late den bona fiden journalist, die kennelijk in het algemeen belang heeft gehandeld, .althans oprecht heeft gemeend te han delen, ongemoeid zooals zij zelfs den arts ongemoeid laat die den in een ge vecht gewonden moordenaar onge moeid laat. Maar er is een ander, hoogst be langrijk, .aanzicht aan deze zaak. De vraag kan, mag en moet gesteld wor den, of de journalist in het algemeen in staat, bekwaam en gerechtigd is te achten op zijn eentje te beoordeelen, of hij zelf bon,a fide is, en slechts mei goede bedoelingen en het algemeen belang voor oogen, publiceerde? D.t nu zouden wij niet zoo maar dur ven te stellen. Daarom is onze conclusie deze: het verschooningsrecht komt- den journalist in het algemeen stellig toe; de rechter is o.i. niet de geëigende man, te be oordeelen, of d t in een bepaald geval terecht wordt aangevoerd daarvoor denkt de jurist te eenzijdig-crimineei, terwijl de typische vak-atmosfeer der journalistiek hem als regel onbekend zal zijn en derhalve voere men voor de journalistiek in, wat 'n andere be roepen al lang bestaat: een valt-raad van bekwame, ervaren beroepsjourna listen, met een jurist als president. Deze Kamer van Toezicht zou dan in een geval als dit de vraag te beoordee len voorgelegd krijgen: heeft de journa list, die zekere publicatie verrichtte, zulks gedaan in overeenstemming met de eischen en gebruiken eener goede journalistiek, kortom: handelde hij vol gens, of in strijd met, den eere-codex van het vak? Bij een bevestigend antwoord zou de rechter van instruct e het verschoo ningsrecht voor den gëtuige-journalist moeten erkennen en aanvaarden bij een ontkennend antwoord zou de getui- ge-journalist, door dezen eere-raad van vakgenooten daartoe verlof erlangd hebbende, met een gerust hart kunnen spreken, wetende, dat hij dusdoende niet in strijd met de beroeps-eer zou handelen. Zou hij dan nog willen zwijgen dan waren de gevolgen terecht voor zijn rekening. Tot hulpprediker bij de Geref. keik te Middelburg is benoemd de heer A. A. van den Hoorn te Amersfoort. Te 's Gravenhage slaagde voor het examen boekhouden M.O. (onderdeel q) de heer J. Ferdinandusse te Goes. - Bij de Ned. Herv. Gem. te Ko u d e- kerke is gekozen tot notabel (vaca- ture-H. de Lange) de heer Jac. Besuijen. Zitting van 29 December 1937, De volgende vonnissen werden uitgespro ken. A. L., 28 jaar, expeditieknecht, wo- nendete Middelburg, thans gedetineerd in het Huis van Bewaring te Middelburg wegens „diefstal, meermalen gepleegd" tot 8 maanden gevangenisstraf met af trek voorarrest. R. A. V., 31 jaar, huishoudster", wonen de te Vlissingen, thans gedetineerd in het Huis van Bewaring te Middelburg wegens diefstal tot 6 maanden gevan genisstraf met aftrek voorarrest. E. D., 28 jaar, chauffeur, Axel, we gens overtreding der Motor- en Rijwiel- wet tot bevestiging vonnis kantonge recht behalve de opgelegde straf thans 40 of 10 dagen hechtenis. A. B, 36 jaar, vrachtrijder, Vlissin gen, wegens overtreding der Motor- en Rijwielwet tot bevestiging vonnis kan tongerecht 15 b. of 10 d. h. J. G. E. G. 26 jaar, bakker, wonende te Oostburg, wegens meineed tot 6 maanden gevangenisstraf. Werk voort met ernst en beschei denheid, opdat gij uzelven stevigt en der gemeenschap tot zegen zijt. HET ONGELUK VAN DEN PRINS. Toevallige samenloop van om standigheden. Naar „Het Volk" verneemt, heeft het onderzoek naar de oorzaak van het ongeval, dat Prins Bernhard is overko men, aangetoond, dat den Prins in deze geen verwijt mag worden gemaakt. Prins Bernhard reed met een snel heid van negentig, hoogstens vijf en ne gentig kilometer. Bij goed zicht zou hij de zand-auto hebben moeten opmer ken, toen hij nog een paar honderd me ter van deze verwijderd was. De schemering en het weinige zicht waren oorzaak, dat de Prins de zand- auto, die niemand daar kon verwach ten pas opmerkte, toen deze vijftig me ter verwijderd was. Uit de gevonden remsporen is duide lijk gebleken, dat Prins Bernhad onmid dellijk en voldoende heeft geremd. Op dat oogenblik reed de zand-auto nog in de richting van den berm van den weg, zoodat de Prins verplicht was recht door te rijden. Hij mocht nog niet naar links of rechts uitwijken. De remsporen liepen volkomen recht. Hieruit mag worden geconstateerd, dat het ongeval is te wijten aan een on- gelukkigen samenloop van omstandig heden. Prins Aschwin. Naar aanleiding van een bericht als zou Prins Aschwin deze week zijn broe der, Prins Bernhard, komen bezoeken, verneemt de N.R.Crt., dat het wel in de bedoeling ligt, dat Prins Aschwin 2'ich van den toestand van zijn broer op de hoogte zal komen stellen, doch voorloo- pig zal dit bezoek nog niet plaats vin den DE HOUDING VAN DE NEDERLANDSCHE REGEERING EN HET PROTEST VAN DEN NEGUS. Naar aanleiding van het bericht, dat de Negus Haile Selassie in een telegram aan de staatshoofden der Oslolanden er zijn ongerustheid over heeft uitgespro ken, dat op uitnoodiging van de Neder landsche regeering deze staten in over weging zullen némen de bezetting van Ethiopië door Italië de jure te erkennen, wordt van bevoeg'de zijde erop gewezen, dat het Nederlandsche voorstel betrek king heeft op een erkenning de facto, doch dat van een erkenning de jure nim mer sprake is geweest. AANPASSING VAN DE ONGEVALLENWETGEVING AAN VERDRAGSBEPALINGEN, Bij de Tweede Kamer zijn ingediend wetsontwerpen tot wijziging van de Land- en Tuinbouwongevallenwet 1922 en tot wijziging van de Ongevallenwet 1921. Aan de toelicht ng daarvan- is het volgende ontleend: Bij de wet van 22 Juli 1935 heeft de Koningin zich de bevoegdheid voorbe houden om toe te treden tot het in de achttiende zitting der algemeene con- ferent'e van de vertegenwoordigers der leden van de internationale organisatie van den arbeid van den Volkenbond .aangenomen ontwerp-verdrag betref fende gedeeltelijke herziening van het verdrag (Genève 1925) betreffende schadeloosstelling voor beroepsziekten. In de memorie van toel'chting op het ontwerp van deze wet werd medege deeld, dat onze ongevallen-wetgeving aan de bepalingen van vorenbedoeld ontwerp-verdrag moet worden -aange past en dat de ratificatie van het ver drag zal kunnen plaats hebben, zoodra de noodige wijziging van de Ongeval lenwetten tot stand gekomen en in werk:ng zal zijn getreden. De wetsontwerpen beoogen deze noodige aanpassing te bevorderen. Voor zoover betreft de Ongevallen wet 1921 is de aanpassing niet gezocht in het zonder meer uitbreiden in arti kel 87b van de vermeld'ng der ziekten, die met ongelukken, overkomen in vet- band met de dienstbetrekking worden gelijkgesteld, door opneming in d,at ar tikel van de beroepsziekten, opgeno men in het vorenbedoelde ontwerp verdrag. Van de geboden gelegenheid is tol.' tevens gebruik gemaakt om de rege ling, welke hoofdstuk IX a der Onge vallenwet 1921 bevat betreffende be roepsziekten, te herzien in verband met leemten en onvolkomenheden van de thans geldende wettelijke regeling, waarop de pr.actijk het licht heeft doen vallen. DE WIERINGERMEER KOMT OP EIGEN BEENEN. Voorloopig echter met een paar krukken van den Staat. Het openbaar lichaam De Wieringer- meer treedt naar wij vernemen op 1 Januari in werking. Was het tot voor enkele weken nog twijfelachtig,' of de nieuwe organisatie voor de Wieringermeer, neergelegd in de wet van 31 Mei 1937, staatsblad 512, op 1 Januari a.s. in werking zou treden, thans staat vast, dat nog voor dien da tum een koninklijk besluit zal verschij nen, waarbij de in werking treding op genoemden datum wordt bepaald. De ter uitvoering van de wet noodige algemeene-maatregelen van bestuur zul len eveneens dezer dagen in het staats blad worden opgenomen. Op 1 Januari a.s. zal derhalve het gebied van de Wieringermeer, dat deel uitmaakt van de randgemeenten, aan het territoir van die gemeenten worden onttrokken. Bij het openbaar lichaam De Wierin germeer zal de zorg voor tweeerlei be langen worden ondergebracht, namelijk de rijksbelangen en de gemeentelijke belangen. De rijksbelangen zullen wor den behartigd door een directeur. Practisch komt in de thans reeds be staande organisatie ten aanzien van de ze rijkszorg weinig verandering. Anders staat dit ten opzichte van het gemeentelijk bestuur. Hiervoor komt een geheel nieuwe organisatie, zoodat de Wieringermeer gemeentelijk met in gang van 1 Januari a.s. een publiek rechtelijke eenheid worden zal, wat het publiekrechtelijk beheer betreft, prac tisch op een lijn staande met een ge meente. Deze organisatie z,al als overgangs maatregel worden ingevoerd, om na verloop van een vijftal jaren de oprich ting van een gemeente te vergemak kelijken. Een' bestuurscommissie zal de taak verrichten, welke onder norm,ale omstandigheden aan den Gemeenteraad is opgedragen. Een dagelijksch bestuur treedt :'n de plaats van het college van B, en W. terwijl de voorzitter van de bestuurscommissie ,als burgemeester optreedt. De voorzitter wordt door de wet aangewezen. Als zoodanig zal op treden de directeur van de rijksafdee- ling van het openbaar lichaam. Dit, om zooveel mogelijk eenheid :n het bestuur en beheer te bevorderen. De leden wor den benoemd 3oor de Kroon, waarin ligt opgesloten, dat het Rijk nog eeni- ge medezeggenschap in het plaatselijk bestuur behoudt, hetgeen ook wensche- lijk is, omdat de eerstkomende jaren van rijkswege nog belangrijke bedra gen aan den verderen opbouw van de Wieringermeer ten koste gelegd moe ten worden, doch bovendien, omdat de reeds gevestigde gemeenschap, hoewel deze z'ch de eerstvolgende jaren nog belangijrk zal uitbreiden, den eersten tijd nog niet in staat is, financieel in eigen huishoud'ng te voorzien en dus nog met tekorten te kampen zal heb ben, welke door het rijk zullen moeten worden gedekt. Voor 31 Mei 1942 zal een wetsont werp worden ingediend tot instelling van een gemeente en alsdan zal de be volking ook eerst haar grondwettelijk recht tot het kiezen v,an een eigen plaatselijk bestuur kunnen uitoefenen. De bestuurscommissie zal uit negen leden bestaan, waarvan er vijf een amb telijke functie in overheidsdienst be- kleeden en buiten de Wieringermeer wonen. De over'gen, waaronder een lid van het dagelijksch bestuurfwethou- der) zullen Wieringermeerbewoners zijn. De secretarie zal als model-secre tarie worden opgezet en de administra tie doelmatig op eenvoudige wijze worden ingericht. De bestuurscommis sie heeft haar zetel te Wieringerwerf, alwaar een flinke middenstands woning voorloopig als „raadhuis" dienst doet. Naar wij van de zijde der Franco-re- geering vernemen, is besloten, dat de Spanjaarden, die in Nederland geïnter neerd waren en ontvlucht zijn, zoo spoe dig mogelijk teruggezonden zullen wor den. Op dén eersten congresdag van den Verwachting tot morgenavond: DE BILT: matige tot zwakke O. tot N.O. wind, betrokken tot zwaar be wolkt, tijdelijk opklarend, weinig of geen sneeuw, lichte tot matige vorst. UKKEL: Matige tot vrij sterke wind uit N.O. tot O. wind, betrokken hemel, plaatselijk nevel, hier en daar een wei nig sneeuw, koud weer en vrij strenge nachtvorst, vooral bij helderen hemel, nachtelijk temperatuursminimum van 3 tot 10 graden. Do 30 Dec. Zon op: 8 h 12; onder 15 h 53. Licht op: 16 h 23, Maan op: 6 h 11; onder 14 h 11. N.M. 1 Jan, a 4 Hoog- en Laagwater te Vlissingea December. Hoogwater. Laagwater Wo. 29 11.14 23.46 5.12 17.45 Do. 30 12.01 6.04 18.31 Vr. 31 0.29 12.41 6.52 19.09 Hoog- en Laagwater te Wemeldin-gei December. Hoogwater. Laagwater. Wo. 29 0.35 12.55 6.20 18.44 Do. 30 1.29 13.45 7.14 19.31 Vr. 31 2.16 14.29 8.00 20.10 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij.) bond van.Nederlandsche onderwijzers, gisteren te Rotterdam gehouden, is éeil door de afdeeling Den Haag ingediend j voorstel aangenomen, volgens hetwelk. in de l.o.-wet de bepaling zal worden opgenomen, dat de overgang van het ge woon lager onderwijs ïiaar het middel baar, voorbereidend hooger u.l.ó, en vakonderwijs alleen zal plaats hebben na het zevende .leerjaar. De vergadering keurde verder een voorstel-Arnhem goed een krachtige actie te voeren voor vervroegde pensi- onneering (55 jaar) van de vrouwelijke collega's. Een tweetal moties werd aangenomen waarin het hoofdbestuur verzocht wordt een versterkte actie te voeren voor verlaging van de leerlin genschalen, en verder alle maatregelen te nemen, die noodig zijn om te komen tot ordenmg van de onderwijzersoplei ding. Het verschooningsrecht voor den journalist. Het bestuur van den Ned. Journalis tenkring heeft besloten, een commissie in het leven te roepen, welke het bestuur zal rapporteeren over de vraag of het wenschelijk is, dat een wettelijk gere geld verschooningsrecht voor den jour nalist tot stand komt en zoo ja, hoe een dergelijke wettelijke bepaling zou moe ten luiden. Jhr. mr. G. W. van Vierssen Trip, vice- president van de rechtbank te Rotter dam, oud-redacteur van de Nieuwe Rot terdamsche Courant, heeft zich bereid verklaard de leiding dezer commissie op zich te nemen. De commissie bestaat verder uit de heeren mr. J. F. E. Belinfante, plaatsver vangend directeur van het persbureau Aneta, Den Haag, mr. A. J. Hankes Drielsma, advocaat en procureur te Rot terdam, D. Hans, hoofdredacteur van de Avondpost, Den Haag, mr. dr. G. J. van Heuven Goedhart, hoofdredacteur van het Utrechtsch Nieuwsblad te Bilthoven, G. P. J. van Overbeek, redacteur van de Arbeiderspers te. Amsterdam, mr. L. J- Plemp van Duiveiand, eere-voorzitter van den kring, te 's-Gravenhage, G. Po lak Daniels, parlementair redacteur vein Hét Vaderland, te 's-Gravenhage, en mr. M. Rooy, secretaris van de hoofdredac tie der Nieuwe Rotterdamsche Courant te Rotterdam. Bij beschikking van den minister van defensie zijn de volgende plaatsin gen gelast met 3 Januari a.s.: de kap - tein-luitenant ter zee H.C. Nieuwen- huisen aan boord Hr. Ms. „J,ava"; de luits. ter zee le kl. A. J. van Hemert en J. A. Rauws en de luits. ter zee 2e kl.: C. W. Krabbe; J. A. Bie'ntjes; M J. Arnoldus; J, Meerman; W. H. Crom- melin; de offic ers van den marine stoomvaartdienst le.kl.: H. P, AUa- ries; C. M. van de Velde; H. W. Pol dermans en A. J. Romijn; de officier v,an den marine stoomvaartdienst 2e kl. G. E. J. GroenendaaJ allen aan boord Hr. Ms. „Java". 1

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 1