182 9 NIEUWE Kwartaalabonnees BINNENLAND. ZEELMD. WEERBERICHT. BANKETBAKKERIJ vanMEUE NUMMER 305. 28 DECEMBER 1937. EERSTE BLAD. 180e JAARGANG. 305.TWEE BLADEN. DINSDAG t kajfcll 28 DECEMBER 1937. EERSTE BLAD. 180e JAARGANG, GRATIS ilODELBURG. GOES. WALCHEREN* ZUID-BEVELAND. OND. BRANDWAARBORGMIJ. Een gemaal te Yerseke. tovincissU gS B ELBUB05CHE COURANT Dtgbkd Voor MidcleJénrg, Goe« c» agent- schap Vlunngtn 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg ea Goes 18 et. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. By eoatr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. 32* GOESCHE COURANT^ Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon I 7. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandscbe Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 11 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. Zij, die zich met vngang van 1 Januari a.s. op ons blad abonnee- ren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers Koningin en Prinses uitgereden, Gisterm ddag zijn H.M, de Koningin, die tot heden in het Burgerziekenhuis te Amsterdam zal blijven toeven, en Prin ses Juliana wederom uitgereden om op een rustige plaats aan den buitenkant van Amsterdam een wandeling te ma ken, HET NATIONAAL GESCHENK VOOR PRINSES JULIANA. Hoe men het ionds van de stichting „Ons Kind" denkt te vormen. Het landelijk comité van aanbeveling van de stichting „Ons Kind" deelt het volgende mede: Het fonds, dat de st:chting „Ons Kind" bijeen hoopt te brengen en dat door H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard wordt aanv/aard als een na tionaal geschenk ter gelegenheid van de geboorte van het Prinselijk kind, hoopt men te vormen, in de eerste plaats uit het batig saldo van den ver koop van de twee luxe-u'tgaven v,an het boek „Ons Kind", gids voor jonge ouders, De prijs van deze uitgaven f 100 of f 25 is weliswaar aanzienlijk te noe men, maar daar staat tegenover, dat de namen yan de inteekenaren op een van deze beide edities, waarvan de eerste u t genummerde exemplaren op bijzon der papier bestaat, vermeld worden in de uitgave en op de oorkonde welke het, H. K. H. aan te bieden exemplaar zal vergezellen. Intusschen deelt het landelijk comité v,an aanbeveling mede, dat ook zij, die het fonds op andere wijze willen hel pen aangroeien, daartoe ruimschoots gelegenhe'd krijgen. Ten eerste door storting op de postrekening van den penningmeester, den heer J. M. G. van Lanschot te 's-Hertogenbosch (nr. 175,70 van firma F. van Lanschot met vermel ding „Ons Kind") en ten tweede door het koopen van zegeltjes, die het pu bliek binnenkort door vele jeugd'ge han den zullen worden aangeboden en d e men reeds zal kunnen verkrijgen van een waarde van vijf cent af. Uit het een en ander moge dus dui delijk zijn geworden, dat men niet op de heugelijke gebeurtenis zelve behoeft te wachten om het fonds, dat te dier gelegenheid wordt gesticht, te beden ken. Het comité zal het integendeel op bijzonderen prijs stellen, wanneer men reeds thans bijvoorbeeld bij wijze van laatste goede daad in d t jaar met be stelling van boeken of met overmaking van gelden begon, opdat reeds op den dag van de heugelijke gebeurtenis een hechte basis aanwezig zij, waarop Kan worden voortgebouwd, teneinde, als het feestgedruisch zal zijn verstorven, de weerklank ervan te kunnen hoor'en in den vorm van een kapitale som, bijeen gebracht ter eere van het kind van Staat en ten bate van het in eenig op zicht behoeftige Nederlandsche kind. DE PLAATSING VAN ONDEROFFICIEREN - CAPITULANT. Het maximum aantal in de vre desorganisatie verhoogd in ver gelijking met de beroepsonder officieren. Bij^ Kon, besluit van 1 December is, met intrekking van het Kon. besluit van 6 Januari 1936, bepaald, dat de in de samenstelling van de Koninklijke andmacht op voet van vrede vermelde uncties, waaraan de rangen van ser geant (wachtmeester, fourier) zijn ver bonden, tot door den minister van de- *ensje TOOr de onderscheiden legeron- erdeelen of personeelscategorieën te e?j j11 aan^a^eni kunnen worden ver vuld door onderoffici eren-capitulant. k» vfrba°d. hiermede kunnen, aldus heeft de munster van defensie bepaald, ~'°*nader ordfr - de volgende hoog- .f e" capitulanten worden toege- aten (m ftet hierna volgende zijn tus schen haakjes geplaatst de aantallen paald) CZen mmister 'm Jan"ari 1936 be- hij de regimenten infanterie, bij het mobilisatie-bureau 2 (2), den staf van de regimentsschool 18 (15); bij het gar nizoensdetachement te Amsterdam 1 (geen); bij het regiment wielrijders bij het mobilisatie-bureau 3 (3); den staf van de regimentsschool 17 (10); bij de regimenten huzaren, bij elk der veldes- kadrons 3 (2); elk der 5de (reserve-) es kadrons 3 (2); bij het eskadron pantser wagens 3 (0); bij het korps motordienst 3 (0); bij de luchtvaartafdeeling, bij de le luchtvaartcompagnie 1 (0); bij elk der beide overige luchtyaartcompag- nieën 2 (0); bij de regimenten veldar- artillerie, bij het mobilisatie-bureau 2 (2); bij elke schoolbatterij 3 (2); bij de schoolmeetafdeeling van 2 R.V.A. 3 (0); bij elk der treinafdeelingen van een ar tillerie brigade 3 (2); bij het korps rijden de artillerie, bij het mobilisatie-bureau 1 (1); 1ste schoolbatterij 3 (2); 2de school batterij 3 (1); bij het regiment motorartil lerie, het mobilisatiebureau 2 (2); bij e'ke schoo'batterij 3 (3); bij het regiment schoolbatterij 1 (3); bij elke schoolcom- pagnie 3 (2); bij het korps luchtdoelar tillerie het mobilisatie-bureau 1 (1); bij elke schoolcompagnie 6 (3); bij het re giment genietroepen, bij het Iste batal jon, het mobilisatiebureau 3 (3); bij elke schoolcompagnie pioniers 4 (3); bij het Ilde bataljon, het mobilisatiebureau 1 (1); bij elke schoolcompagnie verbin dingstroepen 3 (2); bij het Hide bataljon, het mobilisatie-bureau '1 (1); bij elke schoolcompagnie verlichtingstroepen 3 (2); korps pontonniers en torpedisten, de schoolcompagnie pontonniers 5 (4); de schoolcompagnie torpedisten 3 (2). Uit bovenstaande blijkt dat, bij een nagenoeg gelijk gebleven aantal plaat sen voor sergeants (wachtmeester, fou- riers) (alleen de 2e schoolbatterij van het korps rijdende artillerie heeft 2 wachtmeesters mèer in de organisatie,) het aantal daarvan wat ten hoogste door capitulanten mag worden ingeno men, nagenoeg over de heele linie is verhoogd. De voor capitulanten berekende fou- riersplaatsen kunnen uitsluitend wor den ingenomen door dienstplichtige ser geanten-administrateur of dienstplich tige fouriers. DE WERKLOOSHEID. De directeur van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeids bemiddeling deelt mede, dat in de week 6 tot en met 11 December 1937 bij ge subsidieerde vereenigingen met werk- loozenkas waren aangesloten 545.600 personen (waarvan 73.600 landarbei ders.) Voor de 472.000 verzekerden buiten de landarbeiders was het werkloos heidspercentage 28,8. (in de vorige ver- slagweek, 22 t/'m 27 November 1937, was dit percentage 26,5). Voor de 545.600 verzekerden met in begrip van de landarbeiders was het werkloosheidspercentage 28.3. In de eerste verslagweek van Decem ber was het werkloosheidspercentage voor alle verzekerden in de 'laatste ja ren a.v. (tusschen haakjes zijn vermeld de percentages, indien de landarbeiders buiten beschouwing worden gelaten): 1934: 30.4 (30,6); 1935: 34,0 (34.2); 1936: 31,7 (31.6); 1937: 28,3 (28.8). Bij de organen der openbare arbeids bemiddeling stonden op 11 December 1937 in totaal 428,988 werkzoekenden ingeschreven, onder wie 404.884 man nen. Van deze werkzoekenden waren er 410,572 werkloos, onder wie 392.667 mannen. Blijkens een opgave van den direc teur-generaal van werkverschaffing en steunverleening waren einde October 1937, 48.259 arbeiders geplaatst bij een werkverschaffing. Het bestuur van het werkfonds 1934 heeft opgegeven, dat op 17 December 1937 rond 6.950 arbeiders aan het werk waren met behulp van dit fonds. C ris istuinbouwb esluit. Blijkens heden uitgegeven staatsbla den no's 669 en 670 zal met 1 Januari a.s, in werking treden het crisistuin- bouwbesluit, waarbij nader door de Kroon aan te wijzen fruit, zuidvruchten en warmoez'erijgewassen als monopolie producten worden .aangewezen krach tens de landbouwcrisiswet 1933. DE WERKLOOSHEID" IN NOVEMBER. Groofere seizoenstijging dan in de twee vorige jaren. Het Centraal Bureau voor de Statis tiek deelt de volgende cijfers mede be treffende het aantal geheel werkloozeu, bij alle organen der openbare arbeids- Wat gij ook van nature zijt, blijf erbij! Overschrijdt nooit de grenzen van uw talent; wees. datgene waarvoor de natuur u bestemde en ge zult sla gen! Wees wat anders en ge zult tien- duizendmaal erger zijn dan niets! bemiddeling als werkzoekende ingeschre ven. Opgemerkt zij, dat niet alle werkloo- zen in Nederland zich als werkzoeken de bij de openbare arbeidsbemiddeling laten inschrijven. Aantal geheel werkloozen op het einde van Nov. Nov. Oct. Gemeenten met: 1937 1936 193? 100,000 en meer inw153,570 165,726 146,326 50,000—100,000 inw48,853 52,252 45,974 20,000—50,000 nw50.912 52,937 45,060 Minder dan 20,000 inw... 132,648 148.565 103,076 Totaal 385,983 419,480 340,436 Blijkens deze cijfers was het aantal ingeschreven werkloozen eind No vembér 1937, 33,000 kleiner dan eind November 1936. Vergeleken bij eind October 1937 steeg het echter met 45,000, welke stijging d e van verleden jaar overtrof (25,000), terwijl zij ook grooter w.as dan in 1935 (33,000). KUNST EN WETENSCHAPPEN. Maurice Ravel overleden. Na een langdurige ziekte is de Fran sche componist Maurice Ravel in den ouderdom van 62 jaar te Parijs overle den. HANDEL EN NIJVERHEID. Handelsregister. Aan de in Handelsberichten opgeno men wekelijksche openbaarmakingen i. z. het Handelsregister betreffende Zee land ontleenen wij het volgende: Kamer van Koophandel voor Zeeuwscn- Vlaanderen (Terneuzen). Nieuwe inschrijvingen; J. van Damme, IJzendijke, handel in en export van aardappelen; J. C. de Dobbelaere, IJzendijke, garag ebedr.; Fa. J. G. de Groen en Zoon, Terneuzen, timmermansbedrijf; P. Hooftman, Bres- kens, Boulevard 17, kruideniers- en manufacturenzaak, enz.; K. Kayser, Ter neuzen, grossier in biscuits enz,; Maga zijn „De Zon", Oostburg, Brouwerijstr. 24b, handel in manufacturen enz.; I. J. Schijve, Nieuwvliet, installateur, zadel maker, enz.; Zonnevijlle en De Sutter, Oostburg, Violestraat 6, meubelmakerij en stoffeerderij. W ij zi-gingen: C. J. de Breevan der Peijl, Terneu zen" I. P. Casteleijn, Terneuzen; J. HuijssenDieleman, Terneuzen; A. J. Klaassen, Terneuzen; D. H. Littooij Azn,, Terneuzen; R. Platteeuw, Terneuzen; A. J. Risseeuw, Groede;, A. Schijve, Nieuwvliet; Van der Sloot's schoenma gazijn en reparatie-inr., Terneuzen; E. van de Vijver, Sluis; De Zeven Gebroe ders, Terneuzen. Het dezer dagen nabij Stavenisse aan den grond gevaren motorschip „Cor nelia" is, naar ons gemeld wordt, niet op eigen kracht vlot gekomen, maar door het berging'svaartuig „Dorus Rij kers" van Smits Bergingsbedrijf te We- meldinge vlot getrokken. Schipper Jong man, die een klap van het roer kreeg, bekwam een zware hoofdwonde en een hersenschudding. Van Stavenisse uit is hij naar het ziekenhuis te Bergen op Zoom vervoerd. Kerstboomen en vreugdevuur. Men is thans op vele plaatsen nog be zig' met het opruimen van kerstboomen en dit deed een onzer stadgenooten de vraag stellen of het niet goed zou zijn deze kerstboomen op een plaats te ver zamelen om hen als zeker uitstekend brandmateriaal te kunnen gebruiken als op den avond van den te verwachten nationalen feestdag op het Molenwater een vreugdevuur zal mogen worden ont stoken. De Lange Jan zal zwijgen bij de Jaars wisseling. Het is zeker een op prijs gestelde ge woonte der laatste jaren om bij het wis selen van het jaar de groote klok van den Langen Jan te doen luiden. Dit jaar zal dit echter achterwege blijven, omdat bij de restauratie van den toren de galm gaten zijn dicht getimmerd en het luiden niet voldoende over de stad zou klinken. Als volgend jaar de oude toestand is hersteld, zal. zeker weer het klokgelui worden voortgezet. Tuberculose-bestrijding onder het rundvee. Alhier is opgericht een vereeniging tot bestrijding van tuberculose onder het Rundvee en andere veeziekten (kring Zuid-Beveland van den L. T. B.) Tot voorzitter werd gekozen de hr. J, Driedijk uit Wolf aartsdijk. Als secre taris treedt op de heer M. Nijsten van 's Heerenhoek. De volgende heeren ne men zitting als leden: De heer L. Boonman van Ovezand, de heer M. Stijn van Hoedekenskerke, de hr. A. van den Dries, Heinkenszand, de heer P. Rijk te Oudelande. Jong Excelsior. Het Tamboers en Pijperscorps „Ex celsior" onderafdeeling' der C.J.V. is op haar ledenvergadering van 10 December j.l. overgegaan tot oprichting van een Juniorenafdeeling. De naam van deze afdeeüng: „Jong Excelsior". De leef tijd der leden is bepaald van 9 tot en met 15 jaar, waarna zij via een examen lid kunnen worden van de hoofdafdee- ling „Excelsior". De juniorenafdeeling zal zoodra mogelijk, in de toekomst ge heel zelfstandig optreden. In de maand Januari hopen de leiders met een op leidingscursus te beginnen. De aan de inspectie der directe belastingen alhier toegevoegde surnu merair D. P. Sanderse is per 17 Jan. a.s. werkzaam gesteld op het Departe ment van financiën afdeeling indirecte belastingen te 's Gravenhage. Hedenmorgen half elf had een autobotsing plaats tusschen een groote vrachtauto en een bestelauto, beiden uit Goes. Eerstgenoemde vrachtwagen reed de Schengestraat in en uit de Mid delburgsche straat kwam de bestelwa gen uit de richting Middelburg. Daar ter plaatse een gevaarlijke bocht is, zag men elkaar te laat en was *n botsing onvermijdelijk, welke zonder persoon lijke ongelukken afliep. De materieele schade is gering. AAGTEKERKE, Gevonden voorwer pen: een horloge; inlichtingen gem. veldwachter. NIEUW- EN ST. JOOSLAND. De meisjesvereenigingen Dorcas" en „Wees een Zegen" hebben aan 55 ge zinnen in totaal 163 stuks kleeding uit gereikt. KRUININGEN. Woensdag a.s. hoopt het echtpaar H. van NoordenCok zijn vijftigjarige echtvereeniging te vieren. VOOR DE PROVINCIE ZEELAND MIDDELBURG (Ingez. Med.) Verwachting tot morgenavond: DE BILT: Meest zwakke W. tot N„, later waarschijnlijk weer N. O. wind, neve'ig tot betrokken of zwaar bewolkt, waarschijnlijk eenige neerslag, lichte dooi, later weer temperatuur om het vriespunt in het Noorden, in het Zuiden temperatuur om het vriespunt tot lichte vorst. UKKEL: Matige wind uit O. tot W. richtingen, over het algemeen betrok ken en nevelig, maar ook enkele opkla ringen, gedurende den nacht plaatselijk sneeuw en regen met kans op ijzelvor ming, aanhoudend koele temperatuur, met een nachtelijk minimum van 0 tot 5 graden. Wo. 29 Dec. Zon op: 8 h 12; onder: 15 h 52. Licht op: 16 h 22. Maan op: 5 h 14; onder: 13 h 28. N.M.: 1 Januari. Hoog- en Laag water te Vüssiageai December. Hoogwater. Laagwatsr. Di. 28 10.18 22.57 4.06 16.50 Wo. 29 11.14 23.46 5.12 17.45 Do. 30 12.01 6.04 18.31 Hoog- en Laagwaier te Wemeldingei December. Hoogwater. Laagwater. Di. 28 11.53 5.13 17.46 Wo. 29 0.35 125^ 6.20 18.44 Do. 30 1.29 13.45 7.14 19.31 Westkapelle is 28 min.* en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij.) GOES. (Ingez. Med.) In de hedenmiddag gehouden verga dering van de Breede Watering bewes ten Yerseke, is aan het bestuur machti ging verleend tot het stichten van een electrisch gemaal aan hêt kanaal te Yerseke. De minister verklaarde zich bereid de stichtingskosten, benevens de exploitatiekosten, die dit gemaal mede zouden brengen boven die van een ge maal bij de sluis te Yerseke, te vergoe den. De kosten van een electrisch ge maal aan de sluis werden 30 Jan. 1.1. begroot op: stichting 30.643 en exploi tatie per jaar 3728; de kosten van een electrisch gemaal aan het kanaal (bij de hofstede van den heer Van Voorst Va der) werden begroot op: stichting: 81.590 en exploitatie per jaar 7200. In beide gevallen berekend naar 500 maaluren per jaar. De hoogere kosten van dit laatste plan (dat veel doeltref fender is) zullen dus door het Rijk ge dragen worden. Uit den aard der zaak moeten deze cijfers, zijnde bijna een jaar oud, onder voorbehoud genoemd worden. Het bestuur zou dadelijk stappen ter verwezenlijking nemen, zulks opdat di verse machines, die uit Duitschland be trokken moeten worden, nog dit jaar besteld kunnen worden. Een deel der grondwerken (aanleggen en verbreeden van watergangen) zal in werkverschaf fing geschieden. Verder zal dan aan het kanaal het gemaal met opzichterswoning gebouwd moeten worden, en zal, door den dijk van het kanaal het noodige bui zenstelsel gelegd moeten worden Naar men verwacht, zal het gemaal voor het volgende najaar dus voor het normale regenseizoen in gebruik kunnen worden gesteld. Yerseke zal daarmede eindelijk van de zoo noodige en reeds zoovele jaren verlangde ontwatering voorzien zijn.

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 1