BINNENLAND. ZEHJUfO. WEERBERICHT. NUMMER 304. TWEE BLADEN. MAANDAG 27 DE< ER 1937. EERSTE BLAD. 180e JAARGANG. Democraten-Plicht MIDDELBURG. GOES. tWitYffelf* Dagblad Voor Middeiourg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders f 2.50 per Kwartaal Week-abonn. in Middelburg ea (Soes 18 et. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r S!j contr. voor beide veel lager; tar. op aanrr. $ttvwgch0 ELBUÖG5CHE COURANT £U£GOESCHECOU2ANT£Ü£ Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen I7 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. Wij hebben de laatste dagen, mede in antwoord op uit den lezerskring tot ons gerichte vertoogen, etwat breed voerig aandacht besteed aan een min of meer theoretische quaestie, die, als hoofdzakelijk van academischen aard, zeker niet van belang ontbloot was, maar die toch, wanneer wij het oog op het werkelijkheidsleven van ailen dag r chten, van aanzienlijk p'eringer be lang is dan de groote problemen, waar voor onze tijd gesteld is. Een dier werkelijk brandende groo te problemen is dat van het recht in den democr.atischen rechtstaat. Van het recht, hetwelk, zoo ooit ergens, dan daar door de volledig geblinddoekte justit a gesproken en gehandhaafd dient te worden. Voorzoover de zaken al thans aan haar onderworpen worden, want in den rechten democratischen staat moet dat zelfs nog uitzondering blijven: de regeerders zelve dienen zoo sterk in him schoenen te staan en zoo recht door zee te gaan, dat een beroep op den rechter u tzondering dient te blijven. A Het is nu, naar ons gevoelen, taak eener rechte democratie, dat zij zelve er zorg voor draagt, rotte plekken en zwakke steeën, zoo ze in haar staats bestel en staatshuishouding aan te wij zen zijn, uit eigen innerlijken aandrang, uitbrandt en u tsnijdt, zonder naar rechts of naar links te zien. Er is geen staatsinrichting denkbaar waarin dat beter en rechtvaardiger kan gesch eden, geen staatsvorm die, bij rechte hanteering, meer waarborgen biedt dat dit zal geschieden, dan de democratie. Mits: de burgers van dien staat goede democraten zijn, goe de vaderlanders en rechtschapen lieden tevens. Slechts in de democrat e met haar spreek- en drukpersvrijheid en haar onafhankelijke rechterlijke macht, is deze volstrekte mogelijkheid tot verwezenlijking der publieke recht vaardigheid, gegeven. Onder een dic tatuur 's zij, in theorie, als ideaal wei- licht nog denkbaar, maar in haar practijk zal er, juist door het ont breken dezer persvrijheid en der spreekvrijheid en door de niet steeds meer volkomen onafhankelijkheid der rechtsprekende lichamen, als regel aanzienlijk minder van terecht moe ten komen dan bij een rechte demo cratie het geval is. Ook in den democratischen rechts staat heeft men echter zoo nu en dan zijn causes célèbres. Zulk een geval ligt hier thans voor ons, in den vorm van een gecyclostyleerd geschriftje, hetwelk door de aannemers J. en J. Broersma te Alkmaar is verspreid. Het is een trieste, hier en daar ietwat pathetische, geschieden's: een strijd tusschen deze aannemersfirma's en den Rijkswater staat. De feiten, die het geschriftje stelt, zijn, zeer in het kort, de volgende: Najaar 1923 ontstond tusschen de firma Joh. en Jac. Broersma te Alk maar en ir, Wentholt te Nijmegen een geschil over het werk „Maken van een voorhaven v,an het Maas.-Waalkanaal te Weurt". „Aangezien zoo schrijven de HH, Broersma nu een arbitrage procedure al de fouten aan den dag zou hebben gebracht, door hierbe- doelden ingenieur gemaakt; aange zien verder genoemde ingenieur w.as een zoon van een oud-minister van Mar'ne, enz. enz., zijn er niet veel woorden noodig om duidelijk te maken, dat wij bij ons zoeken naar recht vochten te gen de bierkaai. Waar echter de teleurstellingen bij hierbedoeld werk van dien ,aard waren, dat bij non-betal!ng onze firma totaal zou zijn geruïneerd wat dan ook na dien inderdaad het geval was w,aar wij verder alle instanties van den hoofdingenieur-directeur tot den minister-president waren doorgeloopen, zonder eenig resultaat, vroegen w" een audiëntie aan bij H.M. de Konin„— in het voorjaar van 1925. Ik wil bekennen aldus de schrij ver van dit pamfletje dat het voor mij een spannend moment was, toen wij tegenover de Vorstin in persoon onze grieven uiteerffcetten.... En onder deze hoogspanning vond ik de woorden noodig om de Konin gin duidelijk te maken, dat tegen over ons het recht was verkracht. Ik had de voldoening te consta- teeren, dat H.M. onder den indruk van mijn betoog geraakte, want toen ik was uitgesproken, stak de Ko ningin de hand uit en sprak: „Mijn heer, geef mij de stukken. Ik zal de zaak persoonlijk onderzoeken." Na eenigen tijd vernamen wij het resultaat van het onderzoek. De pro cedure', waarom wij de Koningin hadden verzocht, werd toegestaan. Wij meenden nu zoo vervolgt de schr. voor 100 de zaak te hebben gewonnen. Want de eigen lijke procedure was maar bijzaak voor ons, aangezien de heer Went holt schriftelijk had erkend, dat de feiten inderdaad waren, als door ons gesteld. De procedure zou gevoerd worden voor de Alkmaarsche rechtbank, doch door „een juridische vondst" van den toenmaligen landsadvocaat mr. Telders had ze geen voortgang. De zaak werd van de rol afgevoerd, aangezien de staat niet per procu reur was verschenen. En ondanks onze pogingen werd ze er niet weer op geplaatst. Wij verzonden aan de Koningin een schrijven, waarin wij mededee- ling deden van den gang van zaken, in de stellige verwachting, dat alles weer in het rechte spoor zou wor den geleid, doch die verwachting bleek ijdel. Aangezien het ondenk baar is, dat Hare Majesteit er in zou hebben berust, dat tengevolge van machinaties van den landsadvo caat Haar uitgesproken wil, dat recht zou geschieden, zou worden lamgelegd, mag men aannemen, dat de Vorstin niet met het schrijven in kennis is gesteld. De zoon van oud-minister Went holt, nu gerugsteund door den lands advocaat, had het weer gewonnen." fot zoover dit geschriftje van deze aannemers. Wij vatten daaruit samen: le dat deze heeren in de stellige over tuiging verkeeren, dat hun schro melijk onrecht geschied is; 2e dat deze heeren tot dusverre in al hun pogen, recht te verkrijgen, ge faald hebben; 3e dat H, M. de Koningin persoonlijk in dezen zou zijn opgetreden, ten einde door onze onafhankelijke rechterlijke macht naar eer en ge weten alsnog Recht te doen ge schieden; 4e dat door een, den rechtzoekenden burger niets-zeggende processu- eele oneffenheid, of nalatigheid, voorkómen zou zijn geworden dat dit Recht geschiedt, en; 5e dat de oorzaak van dit alles te zoeken zou zijn in het feit, dat overheid en rechterlijke macht on der één hoedje zouden spelen, om den zoon van een oud-minister te sauveeren. Laat ons er geen doekjes om winden: zóó staat het er duidelijk te lezen in dit aan pers en volksvertegenwoordiging gezonden schriftuur. Nu ontsta hier geen misverstand. Wij nemen gaarne aan, dat de betrokken Alkmaarsche aannemers, ons overigens volstrekt onbekend, volkomen te goeder trouw meenen, dat het recht geheel en al aan hun zijde is, en dat de zaken pre cies zoo zijn als zij dat zeggen. Maar: al zijn deze in het openbaar aanklagenden nog zoo bona fide, dat is ons niet voldoende om h u n ziens wijze nu maar tot de o n z e te maken! Volstrekt niet, en integendeel zelfs. Want er zijn in deze uiteraard eenzijdige uiteenzetting van het geval al ernstige vraagteekens contra de visie J. en J. Broersma te zetten. Maar o.i. ligt het groote belang dezer Zaak elders, en dus niet in de vraag, of die firma haar zin zal krijgen. Dat is haar zaak. Het niet te on derschatten publieke belang van deze zaak ligt echter hierin: dat twee vrije Nederlandsche staatsburgers hier een vooraanstaand waterstaatsin genieur, in zamenspanning nog wel met nu wijlen een landsadvocaat, beschuldi gen van iets hetwelk heel veel op cor ruptie lijkt, en hetwelk in elk geval op beiders eer 'n zwarte smet werpt. Niet al leen op die beiden, maar daardoor fei- Organen, die men ongebruikt laat, teren weg. Onuitputtelijke praters, die nooit luisteren, worden dool. telijk, zij het dan zijdelings, op de ge heels overheid. Tegenover zulk een krasse, openlijke en openbare beschuldiging is maar één houding mogelijk: volstrekte opklaring. Hooghartig zwijgen is hier een misdaad tegenover de democratie. Indien de aanklagers een eerbaar man of hij zoon van een oud-mi- nister of van een landarbeider is, boezemt ons hierbij geen grein be lang in ten onrechte beschuldi gen, dan moeten zij als vuige lasteraars aan de kaak ge steld worden. A's de aanklagers echter in hun recht staan, dan moet hun recht ge schieden, ook al zouden zeven zo nen van oud-ministers daardoor ten val geraken. De Kamers, de Pers, het Volk mogen zich hier niet met een kluitje in het riet laten sturen. Niet om die al-of-niet onrechtmatig benadeelde firma in Alkmaar. Die heeft slechts particuliere belangen te behar tigen. Maar hier staat een publiek be lang van de allereerste orde op het spel: het bestaansrecht der rechte democra tie. Daarom is het democraten-plicht, te zorgen dat hier zonder aanzien des per- soons recht geschiede hoe dan ook. Zorgen wij in dit, en soortgelijke, ge vallen daar niet voor, dan zijn wij de de mocratie niet waard. Er mag in den rechten staat geen we reldje van onaantastbaren wezen, noch zelfs moet ongestraft de schijn gewekt of aangeduid mogen worden, dat dit zoo zoude zijn; te dien aanzien gelde het: fiat justitia, pereat mundus. Zoo niet: dan vergaat er nog veel méér en hardhandiger, op den duur! Verschenen OPLOSSING TWEE TON PUZZLE VOOR HET KIND. De oplossing luidt: Helpt allen mede, om een opbrengst van twee ton voor de Misdeelde Jeugd te krijgen. Koopt daartoe Kinderzegels. Gevormde woorden achtereenvolgens: kinderpostzegels; doel; steun; nie mand; kind; toekomst; hulp; zijn; blij ven; niet; twee ton; mogelijk; oplossing; kleintjes; twee; eer; vaders; voor; doet; dag; daarvoor. DE KERSTFEESTVIERING IN HET BURGERZIEKENHUIS. H.M. de Kon ngin heeft de Kerstdagen rin het Burgerziekenhuis te Amster dam doorgebracht. Vrijdag heeft de Koningin aan alle verpleegden in het ziekenhuis een sou venir laten uitre ken. Den eersten Kerstd.ag, des morgens na het ontbijt, heeft H, M. de Konin gin aan alle verpleegsters persoonlijk een geschenk overhandigd. Ook het verdere personeel, dat aan het ziekenhuis verbonden is, werd door de Koningin met een Kerstgeschenk ver rast. Hare Majesteit wordt morgen in Den Haag terugverwacht. KERK EN SCHOOL. Herkozen tot kerkvoogden bij de Herv. kerk te Meliskerke de hee ren Kr. Dekker en H. Krijger, en tot ouderling de heer P. Sturm, tot diaken de heer L. de Wolf, die allen hun be noeming aannamen. Bij de gehouden stemming in de Geref. kerk te Colijnsplaat is tot ouderling herkozen de heer M, J. Con tant, en tot diaken de heer J. Tazelaar. Bij de Geref. kerk te M e 1 i sk e r- k e is tot ouderling gekozen de heer C. Polderman en tot diaken de heer D. Koppoolse. WAT IS IE OORSPRIKG VAÜINZE VLUG? door Ir. L. Jonker Czn, Met 10 illustraties en een vlaggenkaartje. Prijs f 1,25 Verkrijgbaar in den Boekhandel en bij de Uitgevers: 1 DRUKKERIJ ALTORFFER n.v. Middelburg - Tel 379 en 768 - Giro "42534 (Ingez. Med.J Engeisch stoomschip aan den grond en weer vlot getrokken. Het Engelsche stoomschip „British Pride" is gisteravond om zeven uur op de Wester Schelde ter hoogte van Walsoorden omhoog gevaren en blijven zitten. De „British Pride" is een Shell- tankschip en was op weg van Aruba naar Antwerpen. Te 9 uur is het schip met behulp van sleepbooten uit Terneuzen, Walsoorden, Viissingen en Antwerpeii vlot getrok ken, waarna het,, oogenschijnlijk zon der schade te hebben opgeloopen, de reis heeft voortgezet. Verwachting tot morgenavond: DE BILT: Meest zwakke veranderlij ke wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig oi geen neerslag, aanvankelijk lichte tot matige vorst, later temperatuur om het vriespunt, UKKEL: Matige Oostelijke wind, over het algemeen betrokken en nevelige he mel, plaatselijk mist, op vele plaatsen opklaring, daling der temperatuur, bij helderen hemel vrij sterke nachtvorst, nachtelijk temperatuursminimum van 1 tot 9 graden. Op de Qostersoheide is het iedi ge tankschip Nassaovia, terwijl het voor anker lag aangevaren door het geladen sleepschip Leopold. De Nass.aovia be kwam hier door lekkage in het voor schip, hetwelk door het bergingsvaar- tu g Zeehond is dichtgemaakt. Daar na heeft het schip de reis naar Ter- neuzen voortgezet. De opruiming van het wrak van de nabij gezonken José 2 is door den Rijkswaterstaat opgedragen aan de fir ma De Graaf en Koelman te Rotter dam. Hel met beurtgoed geladen mo torschip Cornelia van Breskens is op de Oosterschelde omhoog gevaren en blijven zitten. Met hoog water 's het schip op eigen kracht kunnen vlot ko men en is te Wemeidinge binneng?loo- pen. De schipper heeft bij dit ongeluk en klap van het roer gekregen waar door hij ernstig gewond werd en genees kundige hulp moest worden ingeroe pen- lililii! Het met aardappelen geladen mo torschip i,Buiten verwachting" is tij dens mist op de Vondelingenplaat om hoog gevaren en blijven zitten. De sleepboot Zeehond is van Wemeidinge u tgevaren en heeft het schip met noog water vlot gesleept, waarna het de reis heeft voortgezet. Het motorschip Zwaluw, schipper Smedeman, geladen met cement is Zon dag tijdens dikken mist op de Molen plaat omhoog gevaren. Het bergings- vaartuig Bruinvisch vertrok van h er, doch de schipper weigerde assistentie. Hij hoopte met hoog water op eigen kracht vlot te komen. Concert in de Nieuwe Kerk. Op den eersten Kerstdag, 's middags van 3 tot 4 uur 15, hebben mevr. Bont- huis-Dhont en de heeren Th. C. Ferwer- da en Coen Muller, de laatste uit Rotter dam, een concert van gewijde muziek in de Nieuwe Kerk gegeven. Op het programma stonden o.m. werken van Bach, Handel, Schubert en Franck. Een niet groot, maar aandachtig gehoor luis terde naar de orgelsoli, de liederen, ge zongen door den heer Muller (en door den heer Ferwerda begeleid) en het vi ool-spel van mevr. Bonthuis, eveneens met orgelbegeleiding. Het was een uur vol wijding, dat meer belangstelling had verdiend. Het grillige weer. Het leek Zaterdag, den eersten Kerst dag meer op voorjaars- dan op Winter weer en het was midden op den dag heerlijk voor een wandeling. Gisteren, den tweeden Kerstdag maakte het ne velige weder het kil en des avonds ge leek het of Koning Vorst zich weer wil de laten gelden. Dit deed ons terugdenken aan een mededeeling, die ons verleden week ge werd, dat men door het onder water zet ten van de tennisbanen in den tuin van St. Joris hoopt spoedig een ijsvlakte te hebben, waar vooral ook de jeugd het schaatsenrijden zal kunnen leeren en beoefenen. De Bazaar in het Schuttershof. Het is beide Kerstdagen zeer druk in het Schuttershof geweest bij den bazaar ten bate van „Volksstem", Excelsior en Instituut voor Arbeidersontwikkeling. DL 28 Dec. Zon op: 8 h 12; onder: 15 h 51. Licht op: 16 h 21. Maan op: 4 h 12; onder: 24 h 53. N.M. 1 Jan. Kong- es Laagwater te Vlssaingea! December. Ma. DL Wo. 27 28 29 Hoogwater. 9.09 21.53 10.18 22.57 11.14 23.46 Laagwater 2.57 15.40 4.06 16.50 5.12 17.45 Hoog- en Laagwater te Wemeidinge: December. Hoogwater. Laagwater. Ma. 27 10.41 23.25 4.05 16.37 Di. 28 11.53 5.13 17.46 Wo. 29 0.35 12.55 6.20 18.44 Westkapeile is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later fS springtij). VRA- ANTI VRIES ANTIROIST Vraagt Uw garagehouder f 3.50 per 5 liter bus (Ingez. Med.) Zoowel des middags als des avonds kwa men honderden een kijkje nemen en voor zoover de portemonnaie het toeliet wat koopen, iets gebruiken in den wintertuin of wel aan een der stands raden, vis- schen, schieten of touwtje trekken. Een groot aantrekkingskracht had de kleine zaal, waar het beide avonden stampvol was met danslustigen en kij kers. Gisterenmiddag' had men reeds wat ruimte in de groote zaal gemaakt en dit deed men des avonds nog meer, zoodat toen makkelijker gedanst kon worden. Als nu ten slotte de financieele uitkomst mede valt em Woensdagavond de verlo ting enz. heeft plaats gehad, kan men spreken van een goed geslaagden bazaar. Kerstdagen. Het is met de Kerstdagen zeer rustig in Goes geweest. Alleen Schouwburgen en bioscoop trokken vrij veel bezoekers. De algemeene rust is ongetwijfeld ook een gevolg van het feit, dat op Zondag aan de café's geen dansvergunning meer verleend wordt. In_ verband hiermede zien we ook te Goes meer actie voor het vieren van den derden Kerstdag, en hebben verschillende zaken café's, bios coop) maatregelen getroffen, dat men zich dan ook in deze gemeente amusee ren kan. Opvoering van »,Hun Kind". Tweeden Kerstdag gaf „Kunstvrien-- den" opnieuw een uitvoering van „Hun Kind'.', een spel in drie bedrijven van Joh, van Eekelen. De Prins van Oranje was vrijwel „uitverkocht". De bezetting der rollen was in Vrijwel" dezelfde handen als bij de première, en het stuk werd weer zeer goed gespeeld. Alleen dient „Kunstvrienden", wil het op den goeden weg verder gaan, wat meer spontaniteit in de intieme scènes te brengen. Op dit punt blijft men wat angstig, wat .^dilettanterig". De vele aanwezigen gaven blijk het goede spel te waardeeren. Met een druk bal werd de avond besloten.

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 1