KRONIEK van den DAG. Gevaarlijk spel. ZEELAND. NIEUWE Kwartaalabonnees G R A l|l S TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN VRIJDAG 24 DECEMBER 1937. No. 303. BELGIE ÜIDBELBURG. Bij de slechthoorenden. VLISSINGEN. WALCHEREN. £en- De economische en sociale zorgen in Frankrijk. Bij decreet van 25 Augustus jl. be paalde de Fransche regeering, dat er een diepgaand onderzoek zou worden ingesteld naar den toestand van het bedrijfsleven (landbouw en veeteelt, handel en industrie) n Frankrijk. Een commissie ad hoe werd benoemd, be staande uit afgevaardigden der pa troonsorganisaties, gedelegeerden van het vakverbond en vertegenwoordigers der regeering. Een paar dagen geleden heeft de comm ssie het resultaat van haar werk in een lijvig rapport gepu bliceerd. Uiteraard berust dat resul taat op een compromis: op het stuk der sociale en economische politiek loopen ook in Frankrijk de opvatt n- gen v.an werkgevers en werknemers nog steeds vrijwel hemelsbreed uiteen. Daar de commissie niet alleen tot taak had een academisch oordeel, desnoods vol tegenstellingen, samen te vatten, maar tevens en vooral de regeering te adviseeren, over maatregelen, welke op korten termijn dienstbaar zouden kunnen worden gemaakt aan de zoo heet begeerde opleving, moest zij elimi- neeren, wat op onverzoenlijke tegen kanting van een der partijen stuitte, en naar voren h'alen, wat als 't ware in een grootsten gemeenen deeler w,as onder te breng'en. Hoewel hierdoor de wetenschappelijke beteekenis van he' rapport belangrijk verkleind wordt, if. zijn practische waarde er zooveel te grooter door geworden. De regeerino kan er wetsontwerpen aan ontleenen, waarvan zij de vrij groote zekerheid heeft, dat ze door het parlement zuil in worden aangenomen. Enkele van de voornaamste conclu s es, waartoe de commissie gekomen is willen wij hier onder de aandacht bren gen. In de eerste plaats is van belang, dat zij het beginsel der 40-urige werkweek, welke de laatste jaren eer> omvangrijke toepassing in Frankrijk vond, handhaaft. Echter moet de mo gelijkheid worden geschapen, zoo zeg ze, tot een soepeler toepassing der voorschriften met betrekk ng tot de be faamde vijfdagenweek, die, naar oud minister Lamoreux beweert, de wet niét heeft voorzien en de wetgever niet gewild. Ook de regelingen voor de se'zoenbedrijven worden losser, de be palingen op de overuren ruimer. Natuurlijk wordt ook het vraagstuk der productie-vergrooting wederom te berde gebracht. Nieuwe gezichtspunten opent de commissie echter niet. Alleen wijst zij !n het bijzonder op de wen- schelijkheid van credietverleening, zoo wel op korten als op langen termijn en niet slechts aan de industrie doch ook aan den landbouw. Men verwacht daar veel v,an en denkt in dit verband o.a. aan Nederland, waar de productie weer 's gestegen tot op het peil van 1929. Omgerekend naar het zielental ,,la production individuelle", zou zij bij ons van het laagste punt 66,5 ge klommen zijn tot 102,5. Ons land trouwens wordt meermalen het Fransche volk ten voorbeeld ge steld. Onlangs nog heeft senator Cail laux op de krachtige financieele posi tie van Nederland gewezen en aange toond, dat dit kleine landje, door eeni ge breideling der speculat e, een krach tige deflatie en een gemodereerde de valuatie, waaraan op zichzelf niet te ontkomen was, ondanks de crisis zijn gouddekk'ng had weten te verdubbe len. Nu het Frankrijk's goud repatri eert en het wantrouwen bij de beleg gers vermindert, is het zaak om hef getij niet te laten verloopen. De indu strie vooral, die sedert het midden van hef vorige jaar tot meer. dan de helft Uit het Engelsch van PAUL TRENT. 11.) „Wil je mee naar mijn slaapkamer gaan? Ik heb geen zitkamer", zei Stel la. „Is je moeder niet hier?" vroeg' Valda nieuwsgierig. „Neen. Ik ga vanavond naar huis of morgenochtend". „Heeft je moeder je alleen laten gaan?" vroeg Valda verbaasd, „Ik heb het haar niet gevraagd. Ik begin er spijt van te krijgen dat ik ge komen ben". „Als je kwam om mijnheer Hallam te zien, spijt het me ook voor je". „Ik kwam om hem te ontmoeten", zei Stella koeltjes. „Je moet me niet kwalijk nemen. Ik ben openhartig tegen je geweest. Voor je de stad uit ging, heb ik je verteld, dat ik erg op^ Hallam gesteld was. Hij was daarnet bij me toen jij kwam". „O! Was alles, wat Stella kon uitbren gen. ti me fen huweijlk gevraagd. Ik heb toegestemd. Ik wist dat je ver loofd was met Furber". „Wat ben ik dwaas geweest. Ik ga naar bed. Goeden dag". „Zal ik niet met je meegaan?" is ingezakt, heeft een opleving brood- noodig. Uiteraard heeft de enquêtecommissie zich ook met het probleem van den in voer beziggehouden. Het is een beetje dwaas, dat een „kolenproduceerend" land als Frankrijk jaarlijks voor zes mil liard franken aan steenkool invoert. Men moet b.v. steeds weer constateeren, dat er voorts ontzettend veel buitenlandsch speelgoed aan de Fransche markt ite. Een verschijnsel, dat men ook in ons land kan waarnemen. Maar in f rankrijk te merkwaardiger, omdat het zelf Speel goed fabriceert. Gedurende de eerste zeven maanden van 1937 is er voor 32,7 ton aan poppen geimporteerd, tegen 10,3 ton over d e periode van het vo rige jaar. De invoer van metalen speel goed is gestegen v.un 42,8 tot tot 65,5 ton. En het gevolg? In de Fransche fa brieken van metalen speelgoed werd 25 procent der arbeiders van het vorige jaar ontslagen; zij, die konden blijven, maakten ruim vijftig procent m ndei arbeidsuren. Waarop vanzelfsprekend de veertig-urige werkweek invloed heeft uitgeoefend. Wil men een totaal cijfer? Over de afgeloopen elf maanden van 1937 importerde Frankrijk voor rond 38 m'lliard, tegen 15 milliard ovei de elf overeenkomstige maanden van het vorige j,aar. Hel nadeelig verschil op de handelsbalans, dat over die periode van 1936 rond 8,5 milliard bedroeg, is d t jaar niet minder dan 16 milliard Dat de export eveneens is toegenomen is het eenige lichtpunt, ,al was die ver hoogde uitvoer niets dan een gevolg van den goedkoopen frank. Veel reden tot opt misme is er ze ker nog niet. Dreigend aangekondigde of bereids begonnen stakingen, de te verwachten belastingverhoogingen, het duurder worden van benzine en tabak ook de prijzen der levensm'ddelen zijn, vergeleken met die in December 1936, gemiddeld nog 22 procent hoo- ger de aanstaande prijsverhooging bij de spoorwegen, dit alles heeft den goeden indruk der sluitende en met overgroote meerderheid van stemmen in de Kamer aangenomen begrooting weer tenietgedaan. Onzeker is de toestand en de geldmarkt blijft stroef en scep tisch gestemd. Maar er valt toch een kentering te bespeuren in de geesten, een terugkeer naar het gezond verstand zooals één der financieele bladen het noemt. Als het rapport der enquêtecom- m'ssie niet uitsluitend een stuk. is vooi de archieven, en dat gelooven we niet en de overigens bescheiden maatrege len worden toegepast? Als de proef eens gelukte en men in st.aat zou zijn mee en goedkooper te produceeren, meer te exporteeren en minder in te voeren? Als de prijzen en de werkeloosheid daalden, de koopkracht toenam en het vertrouwen terugkeerde en daarmede een steviger positie van het betaalmid del? He.t lijkt haast te mooi om waar te kunnen zijn voor de Franschen. Maai waarom zouden ze in den Kersttijd wanhopen aan den terugkeer van het licht? ■aan ibid Vlaamsche voorvechters veroordeeld- Wegens het met teer besmeren van den Franschen tekst der naamborden van straten en trams te Gent, heeft de rechtbank aldaar Florimond Grammens veroordeeld tot 700 frank boete of een maand gevangenisstraf. Tien studenten der universiteit werden voorwaardelijk veroordeeld tot 15 frank boete of drie dagen gevangenisstraf. Wegens een soortgelijk feit werden de professor der universiteit Evrard en diens assistent De Sweemer voorwaar delijk veroordeeld tot 350 frank boete of 15 dagen gevangenisstraf. „Neen. Ik zou je liever niet meer te rug zien. Toch kan ik het je niet ver wijten, Valda. Ik wil probeeren eerlijk te zijn. Je hebt me gewaarschuwd. Maar toch zou ik je heusch liever niet meer ontmoeten", „Misschien heb je gelijk. Ik heb je eigenlijk niet volkomen eerlijk bestre den. Het was met vrouwenwapenen en ik ben niet trots op mijn overwinning. Maar ik houd van Guy innig en harts tochtelijk en ik zal probeeren een goede vrouw voor hem te zijn". ^iac' met opz'et haar linker handschoen uitgetrokken en Stella's oogen vielen op de glinsterende robijn en de verlovingsring. Haar hart brak toen zij de beteekenis ervan begreep en zij had groote moeite om haar zelfbe- heersching te bewaren. Maar ze wilde niet, dat haar mededingster haar lijden zou zien en ze slaagde er zelfs in om een glimlach op haar gezicht te voorschijn te roepen. „iGoeden dag", zei ze, en haar stem was helder en vast. HOOFDSTUK XXXVII. Sir George grinnikte in zichzelf toen hij de admiraliteit verliet. „Ik wist wel dat de jongen een kraan was", mompel de hij en begon toen dadelijk plannen te maken om Guy te helpen. Hij ging naar zijn club en zond een felegram aan mevrouw Cameron: „Zou graag uw dochter spreken. Wilt u haar naar Londen brengen?" Om half vijf F aillissementen. Het faillissement van Willem Francke, expediteur te Vlissingen, is geëindigd wegens bet verbindend worden der eeni ge uitdeelingslijst, met een uitdeeling van nihil aan de concurrente crediteu ren. Vrederust-Krantje, De hr. C. Klap te Bergen op Zoom schrijft ons: Het personeel der Stichting „Vrede rust" geeft met ingang van 1938 een ge- cyclostyleerd maandblaadje uit ten ge rieve van patiënten en personeel. Het staat onder de redactie van enkele per soneelsleden en wordt gemaakt op de Stichting zelve met medewerking van de patiënten. De inhoud wordt eveneens verzorgd door personeel en zoo mogelijk door patiënten. Het vele werk, dat hier voor noodig is, wordt door allen belan geloos verricht. Het is vrij vanzelfsprekend, dat dit blad in hoofdzaak alleen waarde heeft voor hen, die op „Vrederust" verblijven of werkzaam zijn. Toch meende ik op deze wijze aan dit feit meer algemeene bekendheid te moeten geven, van de veronderstelling uitgaande, dat er wel licht buitenstaanders zouden zijn, die belang stelden in „Vrederust", als ver blijfplaats hunner aanverwanten. Met het oog hierop werd de mogelijk heid geopend voor buitenstaanders zich eveneens te abonneeren. Het eerste num mer zal verschijnen op 15 Januari a.s. Een kerstboom op het perron. Velen onzer lezers zal het niet on bekend zijn, dat de N.S. de laatste jaren op eenige grootere stations een mooien kerstboom plaatsten. Met medewerking der technische diensten is dit jaar door den stationschef te Middelburg ook op het perron alhier een kerstboom ge plaatst. Een dergelijke versiering brengt aan komende en vertrekkende reizigers ter stond in de goede stemming en roept hen als het ware een „Vroolijk Kerst feest" toe. Een bazaar gedurende de Kerstdagen. Gisterenavond namen wij een kijkje in de groote zaal van het Schuttershof waar gedurende de beide Kerstdagen een bazaar zal worden gehouden ter versterk'ng van de kassen van de zang vereeniging „De Volksstem", de mu ziekvereeniging „Excelsior" en het In stituut voor arbeidersontwikkeling. De zaal was nog wel n et geheel in gericht, maar maakte toch reeds een vroolijken indruk en wij kunnen in groote trekken aangeven wat er te zien en te genieten z,al zijn. Het deel van de zaal voor het too- neel is in een keurig verlichten win tertu n herschapen, en daar zal ook den geheelen dag door directe-muziek of wel muziek uit den aether gegeven worden. In het overige deel van de zaal staat in het midden een tafel met vele welkome ,artikelen, bestemd voor ver koop en daarnaast een met de prijzen der verloting, waarvoor reeds vele lootjes verkocht zijn, al zullen er ook in de zaal nog aan de vrouw of den man werden gebracht. Langs de wanden staan grabbelton, 't rad van avontuur, v'sch- en schiettent, touwtjes trekken; gelegenheid om na men van poppen te raden e.d. Iets nieuws zal zijn, dat men m,ag raden op een groote afbeelding van Zeeland, op welk daarop in de Zeeuwsche wateren met nummers aangewezen plaatsen zich een schip bevindt. Als iemand een nummer aangegeven heeft, wordt dit doorgeschrapt. Als het in een verzegel de enveloppe bewaarde nummer later ge raden blijkt te zijn, krijgt de winnaar een gratis overtocht eerste klasse met de kwam het antwoord: „Mijn dochter lo geert in het Langhamhotel. Telegrafeer als u mijn overkomst noodzakelijk acht. Indien niet, zend haar terstond naar huis". Sir George kwam eenig'e minuten na het vertrek van Valda. Hij werd aange diend en, hij liep nijdig heen en weer ge durende het kwartier, dat hij moest wachten. „Je ziet er niet goed uit", zei hij kortaf. „Ik ben blij, dat je dien kwas+ Furber den bons hebt gegeven. Je hebt zeker gehoord van Guy's verloving?" „Ja", zei ze met moeite. „Juffrouw Glyn is net weg". „Moed houden kind. Wij gaan samen thee drinken en zullen eens rustig met e'kaar praten. Mijn auto staat buiten. Zet je hoed op, dan gaan we naar Carl ton". Toen Stella aarzelde, werd hij beve lend. „Pas op, als je een half uur over je toilet doet. Ik geef je vijf minuten". Stella haastte zich en was kort na den opgegeven tijd klaar. „Mooi zoo, ie ziet er lief uit", zei hij m?J,.een goedkeurenden glimlach' Zif_ vonden een rustig tafeltje in een hoekje van den palmentuin. Sir George Het geen tijd verloren gaan. Hij ging re gelrecht op ziin doel af, „Guy houdt var 'ou, daar twijfel ik geen seconde aan. Er wat dat meisje Valda betreft nou. daar zal ik maar niets van zeggen, anders mailboot van de Zeeland n,aar Enge land. In den hoek van de zaal bij de kleine zaal, zijn nog een paar stands aan fir ma's verhuurd en in de kleine zaal zal gelegenheid zijn tot dansen. Men ziet er zal voor „Elck wat wils" zijn -n het Schuttershof. Gisterenavond had de maandelijksche bijeenkomst van de afdeeling Middel burg en omstreken van de Vereeniging tot bevordering van de belangen van slechthoorenden plaats in de Eendracht. Dit maal hebben de aanwezigen ge noten van den zang van mevrouw LoeffKunst, het pianospel van me vrouw Adr aanseBergansius en een goed vertolkt zangstukje van de twee meisjes en een jongen uit dezelfde ge zinnen. Later kwamen de aanwezigen allen in actie door geblinddoekt te trachten een prijsje te bemachtigen. Het was weer een gezellig samenzijn. In een Woensdagavond gehouden vergadering der bewoners van Noord singel en Noord-Bolwerk is tot oprich ting eener buurtcommissie besloten. Het bestuur is als volgt samengesteld: J W. H. L. van Karssen, voorzitter; A. C. M. J, Schram, secretaris; G. Dekker, penningmeester; J. M. Hertogh, D. Jon- gepier en J. Ton. VREEMDE MANIEREN. Bij de politie alhier kwamen de laat ste maanden geregeld klachten binnen van menschen die hun rijwielen een oog'enblik onbeheerd hadden gelaten en dan tot de minder aangename ont dekking kwamen dat hun karretje was verdwenen. Bijna al deze rijwielen wer den later teruggevonden, meestal te Souburg, waar zij maar ergens waren neergezet. Gister is het de politie gelukt den da der te grijpen. Het bleek te zijn een 12- jarigen jongen, wonende alhier en werk zaam te Souburg. De fiets van den jon gen was kapot en daar hij geen geld had voor reparatie, gebruikte hij maar steeds een onbeheerd staand rijwiel om naar zijn werk te gaan, welk rijwiel hij dan te Souburg maar ergens neerplantte. Op één dezer fietsen had een regenjas ge zeten, welke jas de jongen zich had toe geëigend. De jas werd in zijn woning aangetroffen. De jongen is aan het bu reau van politie in bewaring gesteld. ARNEMUIDEN. Woensdagnam'ddar lag een manspersoon, met een hoofd wonde, welke nogal bloedde, naast zijn rijwiel op den Rijksweg naar de Sloe d,am. Daar niet bekend was of er eer aanrijding plaats gevonden had were direct de dokter gewaarschuwd vco? het verleenen van hulp. Nader bleek d,at het slachtoffer teveel aan Bacchur geofferd had. Na ter plaatse verbonden te zijn geworden werd hij naar zijl' woning te Vlissingen overgebracht. Dc wond bleek niet gevaarlijk te zijn, -In de consistorie der Ned. Herv kerk had Woensdagmiddag een uitdee ling plaats v.an een 107 stuks kleerer en beddegoed welke vervaardigd ware: door de leden der Ned. Herv. Meisjes vereen. „Ken den Heere in al uwe we gen". Een 30-tal behoeftige gezinnen konden begiftigd worden, DOMBURG. Donderdagavond had d Herv. Meisjesvereeniging' „Weest een Zegen" haar, in het afgeloopen vereeni gingsj,aar vervaardigde kleedingstuk ken voor belangstellenden tentoonge steld in het lokaal „Rehoboth". Op eer aardig versierde tafel waren de 6' stuks degelijke art'keften, uitgestald Zij, die' zich met ingang' van 1 Januari a.s. op ons blad abonnee- reu, ontvangen de tot dien datum verschijnende^ nummers maak ik me kwaad. Alleen ben ik er zeker van, dat zij niet zooveel considera tie verdient. Je moet met mij meegaan en het met Guy bijleggen". „Neen", zei ze, maar haar oogen licht ten hoopvol op. „Beschouw mij als je vader. Ik heb a1 een aangenomen zoon, dat is Guy, Hei is nu den tijd niet voor valsche preutsch- heid. Als we niet voortmaken, is de jon gen getrouwd en in den val geloopen, Ji, bent de vrouw, die ik voor hem gekozen heb en ik zweer dat hij met je zal trou wen", zei sir George heftig. Als hel niet zoo ernstig geweest was, zou ze hebben gelachen om zijn drift, maar ni stond haar gezicht ernstig' en keek hem weifelend aan, „Guy heeft me niet noodig", fluisterde ze. „Welke bewijzen heb je daarvoor?" vroeg hij. „Hij heeft het afgemaakt". „Toen stond hij onder verdenking. Het was overdreven, maar eervol. Die lamme zaak is nu opgehelderd. Je moe der zal geen bezwaren meer hebben nu hij mijn erfgenaam is. 'Je moet Guy eens goed onder handen nemen en hem vra gen je in vertrouwen te nemen", „Maar hij gaat met Valda trouwen". „Ik bezweer je, dat hij niets om haar geeft. Er zit ergens een mysterie. Ga mee naar Ryderstraat. Ik heb van uit de club getelefoneerd en gezegd dat ik tegen vijf uur zou komen. Ik zal hem één terwijl den bezoeksters een kopje thee werd aangeboden. Na ,afloop werden de kleedingstukken, die vervaardigd waren mede met geldelijken steun van de diaconie toebedeeld aan daarvoor in aanmerking komende gezinnen. RAAD VAN RITTHEM. RITTHEM. Woensdagmiddag verga derde de Raad onder voorzitterschap van burgemeester P. W. ter Haar. Af wezig de heer A. Tange. Voor kennisgeving werd aangenomen een koninklijk besluit, waarbij is beslist dat het besluit van Ged. Staten d.d. 30 Juli 1937 tot afvoer van het Zoutmans- voetpad is goedgekeurd, zulks in afwij king van het desbetreffend Raadsbesluit. De v o o r z. deelde mede, dat de ver zekering van het vrijwilligerscorps bij de brandweer vóór 1 Januari 1938 zal be- werkstelligd zijn. Binnengekomen was een verzoek van de Oranjevereeniging „Oranje Boven tot het verleenen van een bijdrage voor de komende feestelijkheden. De v o o r z. stelde voor een bijdrage van 20 uit te trekken, waarmee de Raad instemde. Er werd een verordening op de leges uit het bevolkingsregister vastgesteld; eveneens een instructie voor den ge meentegeneesheer, belast met de vacci natie en den lijkschouw. Van den Ned. Bond van Arbeiders in het landbouw-, tuinbouw- en zuivelbe drijf,, van den Ned. Chr. Zuivelarbeiders- bond, alsmede van den Ned. RJG Land- arbeidersbond „St. Deus Decit was wederom het bekende jaarlijksche schrij ven ingekomen, waarbij verzocht wordt de werkloozen te steunen met werkver schaffing ook tijdens de trekkingsperi ode. Een en ander zal nader worden ge regeld. Benoemd tot lid van het B.A. werd de heer J. Breel. Ingevolge de wet „Kooiman" tot ver eenvoudiging van de gemeente-admini stratie, welke zeer binnenkort in wer king zal treden, vervalt de ingevolge de Gemeenteborgtochtenwet aan den ontvanger opgelegde verplichting tot het stellen van een zekerheid ten behoeve van de onder zijn beheer zijnde gemeen tegelden. Tengevolge hiervan dienen de gemeenten op andere wijze dkking' van het risico van ontvreemding, verlies enz. van de zich onder den ontvanger bevin dende gelden en stukken over te gaan. B. en W. stelden voor tot aansluiting bij de Frauderisico-Onderlinge van Ge meenten (F.O.G.) over te gaan, hetwelk de Raad aannam. Bij de rondvraag wees de heer O s t er op, dat de Ritthemsche straatweg bij den Bosschaartweg verzakt. De v o o r z. zegde toe, dat dit hersteld zal worden. De v o o r z. merkte op, dat de werk loosheid in de gemeente in het afgeloo pen jaar weer uiterst gering was en dat de samenwerking tusschen de Raadsle den, alsmede ook de wethouders en het gemeentepersoneel zeer aangenaam is geweest en hij sprak den wensch uit dat dit ook in het volgend jaar zoo tal zijn. DRIEWEGEN. De R.aad kwam Woens dag voltallig bijeen onder voorzitter schap van den burgemeester. Medege deeld werd o.a., dat de begroot ng vraag stellen en die is; Kun je me op je' woord van eer zegg'en, dat je niet meer om juffrouw Cameron geeft?" Als hij ,ja" zegt, dan moet je berusten. Dan zijn wij veslagen en ik zal weten dat die syrene hem in haar netten gevangen heeft. Maar als hij „neen" zegt, zal ik dadelijk weg gaan en jij kunt de rest doen", „Ik geloof, dat ik ook schuld heb. „Je hèbt ook schuld. Je had hem moe ten vertrouwen en had moeten wach» ten. Drink je kopje leeg en ga mee", zei hij na een blik op zijn horloge. „Het is niet waardig, maar ik zal mee gaan. Hoewel hij met Valda verloofd is, heb ik toch nog steeds het gevoel of hij" aan mij behoort. Hij kan haar niet lief hebben". „Nu denk je als een verstandige meid" Ze bereikten Ryderstraat kort na vijf uur en werden door Sylvester ontvan- „Mijnheer Hallam heeft juist van de admiraliteit getelefoneerd, dat hij hier niet vóór zes uur kan zijn", zei ïTeze. „Ik heb geen bericht van u ontvangen in het hotel", zei Stella kalm. „Ik was van plan u vanavond te schrij ven. Mijnheer Hallam is met belangrijk werk bezig en ik wilde hem niet storen". „Wij zullen wachten werk of geen werk", z'ei Sir George stug. KWordt vervolgd

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 5