VROOLUK KERSTFEEST VOORSPOEDIG NIEUWJAAR! a ZEELAND. GEMENGD NIEUWS. Vandaag eens geen woord over verkoud heid en Aspirin! Ik wensch U aflen een en een MIDDELBURG. Het feest der blijde gebeurtenis. GOES. BEURS VAN AMSTERDAM. ZUID-BEVELAND. NOORD-BEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. (Ingez. Med.) GEEN GRATIS ACHTERLICHT VOOR WERKLOOZEN, In antwoord op vr.agen van het Twee de Kamerlid, den heer De Visser be treffende het kosteloos verstrekken van een rijwielachterlicht aan wcrkloozen, heeft de m nister van sociale zaken het volgende geantwoord: Het is den minister bekend, dat de verplichting tot het aanbrengen v,an een achterlicht kosten voor de rijwiel gebruikers medebrengt, gelijk ook hei geval is met het voldoen aan andere voorschriften, welke van de rijw elge- bruikers worden verlangd. Mede in verband met het feit, dat in de bestaande regeling alle kosten v,an rijwielgebruik, met uitzondering van den daaraan verbonden belast ng plicht, door de werkloozen worden be taald, kan de minister zich niet bereid verklaren, een gratis achterlicht te doen verstrekken. De nieuwe Nederlandsche gezant te Brussel. N,aar wij vernemen, kan binnenkort de benoem'ng tegemoet worden gezien van mr, B. Ph. baron van Ha- rinxma thoe Slooten, thans zaakgelas tigde der Nederlanden in Turkije en Bulgarije, tot H.M.'s buitengewoon ge zant en gevolmachtigd minister in Bel gië en Luxemburg, Hr. Ms, „O 12 EN O 14" IN DEN HELDER. De groep onderzeebooten, bestaande uit Hr. Ms. „O 12 en O 14", onder bevel van den luitenant ter zee der le klasse H. C. W. Moorman, is heden te Den Helder aangekomen. Prof. Vening Meinesz heeft aan boord van Hr. Ms. „O 12" de thuisreis uit West-Indië meegemaakt, voor het verrichten van wetenschappelijke on derzoekingen. VERBINDINGVERKLARING IN DE SCHOENINDUSTRIE. De regeeringspersdienst meldt: In de Nederlandsche Staatscourant van heden is opgenomen de beschikking van den minister van sociale zaken van 24 December 1937, no. 4077, af deeling arbeid, waarbij een aantal bepalingen van de collectieve arbeidsovereenkomst voor de schoenindustrie algemeen ver bindend zijn verklaard voor de werkge vers en arbeiders in die industrie. De verbindendverklaring is geschied voor het tijdvak van 10 Januari tot en met 30 Juni 1938. Bij het departement van sociale zaken zijn afdrukken van bedoelde beschik king verkrijgbaar. Aan belanghebben den die daartoe den wensch te kennen geven, zal, zoolang de voorraad strekt, gratis een exemplaar worden toegezon den. STERFGEVALLEN TENGEVOLGE VAN HET MOND- EN KLAUWZEER. Het aantal sterfgevallen ten gevolge van mond- en klauwzeer was in de week van 1218 December als volgt: 186 (2503) runderen, 253 (2723) kalveren, 143 (2208) varkens en biggen, 12 (174) schapen en 3 (45) geiten. De tusschen haakjes geplaatste cijfers geven de totalen aan sinds 19 Septem ber jl. Bnitenlandsche fietsers behoeven ge«n goedgekeurd achterlicht. Bij beschikking van den minister van waterstaat is bepaald, dat, indien de be stuurder van een rijwiel in het buiten land woont, het achterlicht niet tot een door of vanwege den minister goedge keurde soort behoeft te behooren en niet van het door den minister vastge stelde merk voorzien behoeft te zijn. INVOER VAN BOTER IN BELGIë. Men deelt ons van bevoegde zijde mede, dat aan Nederland een extra con tingent werd verleend voor den invoer van boter in België van 27.500 kg, wel ke hoeveelheid uiterlijk 31 December 1937 in België moet zijn ingevoerd. Engelsch schip aangevaren. Het Engelsche s.s, „Yewvalley", ko mende van Antwerpen, is gisteravond nabij Terneuzen in aanvaring geweest met een motorlogger. De „Yewvalley" is met schade Vlis- singen binnengeloopen. Het heeft een klein gat in den boeg boven de waterlijn. Besmettelijke ziekten. In de week van 12 tot en met 18 De cember kwamen in onze provincie 7 gevallen van besmettelijke ziekten voor, n.l. 2 gevallen van roodvonk in elk der gemeenten 's-Gravenpolder en Oost- en v^Vest-(Souburg (beide in één gezin), een geval te Heinkenszand en Hoede- kenskerke en één diphteriegeval te Vogelwaarde. Eervol ontslag. Ged. Staten hebben met ingang van 1 lApril 1938, op zijn verzoek, eervol ont slag' verleend aan den heer J. J. Kerk- meijer, adjunct-comnres ter provinciale griffie, zulks met dankbetuiging voor zijn' langdurige diensten. De heer Kerkmeijer trad 1 Oct. 1893 in dienst en werd met ingang van 1 Jan. 1908 adjunct-commies. „Uit het VolkVoor het Volk" heeft het programma nader ge regeld, In verband met het feit, dat van re- geeringswege thans medegedeeld wordt, dat de dag na de blijde geboorte van een Prins o^ Prinses van Oranje-Nassau als „nationale feestdag" zal worden be schouwd, heeft het bestuur der vereeni- ging „Uit het VolkVoor het Volk" ha re plannen voor de feestelijkheden bij die gelegenheid nader onder oogen ge zien. Voorop zij gesteld, dat het bestuur een beroep doet op de geheele burgerij, onmiddellijk na het bekend worden der blijde tijding huis aan huis de vlaggen uit te steken. Zoo spoedig mogelijk zal daarna een heraut, vergezeld van twee trompetters en een vaandeldrager (al len te paard) door de geheele stad me- dedeeling doen van de geboorte. Wordt de geboorte bekend na zonsondergang, dan zal deze mededeeling den daarop- volgenden nforgen om 8 uur geschieden. Indien het bericht vóór des avonds 8 uur bekend wordt, zal het bestuur nog dienzelfden avond een muzikale omme gang met medewerking van het Middel- burgsch Muziekkorps organiseeren. De daarop volgenden dag, welke na tionale feestdag zal zijn wordt begonnen (behoudens het uitrijden van den heraut) met een dankstond, waartoe alle kerk genootschappen door het bestuur zijn aangeschreven deze in den voormiddag te willen organiseeren. Eveneens is aan de betrokken kerkgenootschappen ver zocht, zoodra het bericht bekend wordt, hunne klokken te doen luiden. Een der gelijk verzoek tothet luiden van de groote klok van den Abdijtoren is tot het gemeentebestuur gericht, en tevens op den nationalen feestdag en zoo de tijd dit toelaat eveneens op den dag der geboorte zelf, het carillon van den Abdijtoren te doen bespelen, (des mid dags van 121 uur). In den namiddag van den nationalen feestdag zal, aanvangende te 2 uur op de Markt, een muzikale ommegang ge maakt worden door de leerlingen van alle lagere scholen, waarbij vaderland- sche marschliederen zullen worden ge zongen. Aangezien ooVspronkeijk niet op een nationalen feestdag' mocht wor den gerekend, is door heeren hoofden van scholen vóór het ingaan der Kerst- vacantie hun leerlingen medegedeeld, dat ingeval het bericht der geboorte in den voormiddag bekend mocht worden, deze ommegang dienzelfden namiddag te 2 uur gehouden zou worden, en mocht het bericht in den namiddag of avond gepubliceerd worden, den daaropvolgen- den morgen te 10 uur. Deze regeling blijft dus gelden indien de blijde gebeur" tenis in de Kerstvacantie mocht vallen, dus voor 4 Januari. In den avond van den nationalen feestdag organiseert „Uit het Volk Voor het Volk" een groote fakkel-op- tocht, waaraan medewerking wordt ver leend door het Middelburgsch Muziek korps, de muziekvereeniging „Crescen do", de signaal-afdeeling van „Achilles", de padvinders-band, en alle vereenigin- gen die zich daartoe opgeven. Het be stuur roept de buurtvereenigingen, en alle mogelijke andere vereenigingen, on verschillig op welk terrein werkzaam, op, aan dezen fakkeloptocht deel te ne men. Opgave aan het secretariaat, Sexs- singel 34 voor 1 Januari 1938 wordt schriftelijk ingewacht, waarbij te ver melden met hoeveel personen de ver-' eeniging deelneemt, en hoeveel fakkels' mede z'ullen worden gedragen (het mee voeren van lampions is natuurlijk even eens gaarne toegestaan). Deze vereeni gingen worden dan verzocht in den avond van den nationalen feestdag zich te verzamelen op den Dam N.Z. waar de stoet zal worden samengesteld (af- marsch te 8 uur). De route zoowel van dezen optocht, evenals van die met de schoolkinderen zal nader worden gepu bliceerd. Getracht zal worden tijdens de route van den fakkeloptocht op het Molen water een vreugdevuur te ontsteken, althans wanneer daartoe medewerking van de betrokken autoriteiten kan wor den verkregen. Een in dat geval te plaat sen advertentie zal een oproep bevat ten tot het inleveren van hout, pakkis ten, etc. welke de brandstof zullen vor men, terwijl de medegedragen fakke.s dezen stapel in brand zullen steken. Dat het medewerken van een aanta' muziekgezelschappen voor de vereeni- ging „Uit het VolkVoor het Volk" be langrijke onkosten medebrengt is van zelfsprekend. Hoe gaarne het bestuur daarom ook alle in aanmerking komen de gezelschappen zou uitnoodigen, in verband met de beschikbare middelen is dat onmogelijk gebleken. Voor de mede werking aan den kinder-ommegang heb ben'het Middelburgsch Muziekkorps er de Chr. muziekvereeniging „Oefening na den Arbeid" de uitnood'ging tot be geleiden der te zingen liederen ontvan gen, en hebben genoemde korpsen deze ook bereids voor zoover noodig in studie genomen. In den avond-optocht werkt behalve het Middelburgsch Mu ziekkorps ook de muziekvereeniging „Crescendo" mede. Mochten meer mu ziekgezelschappen hun diensten bui ten bezwaar van de schatkist willen aanbieden, dan zal hiervan vanzelfspre kend een dankbaar gebruik worden ge maakt. In dit verband kan het bestuur met groote waardeering melding maken van een ontvangen royaal aanbod, n.l. dat het Middelburgsch Muziekkorps voor de middag-wandeling, buiten bezwaar van de vereenigingskas medewerking velr- leent. RONDOM ONZEN SCHOUWBURG. Ongegronde geruchten omtrent afbraak. Onze Schouwburg is, als trouwens meer inrichtingen voor kunst en ver maak te dezer stede, een zorgenkindje; al te weelderig van inrichting is hij niet, maar wij zijn er niettemin tevreden mee en waardeeren hem als plaats, waar in Zeelands hoofdstad de tooneelspeel- kunst der groote steden ook nog ons, provincialen, geboden kan worden in een ons vertrouwde en ons ondanks al les toch wel genoeglijk aandoende om geving. Zooals men weet, is deze Schouwburg in vroeger jaren er heeft voordien een andere gestaan, doch dat was eigen lijk maar een soort woonhuis met een groote zaal er bij gezet door een aan tal bekende Walchersche families. Toen het niet al te best meer ging met dezen toen nieuwen Schouwburg, die nu in- tusschen al weer oud is geworden, heeft de heer C. W. d'Huy te dezer stede hem gekocht en, aanvankelijk alleen, later in compagnonschap met den heer A. van der Mijle, dezen tot op den huidigen dag, onder vele zorgen, geëxploiteerd. Thans bereikten ons van verschillen de zijden mededeelingen, behelzende, dat de heer d'Huy zijn belangen in den Schouwburg aan zijn compagnon zou hebben overgedragen, dat laatstgenoem de tot afbraak van den Schouwburg zou hebben besloten en dat in de plaats daarvan drie woningen gebouwd zou den worden. Deze mededeelingen gewerden ons in zoo stelligen vorm en uit zoodanige bron, dat wij meenden de zaak nader te moeten onderzoeken. Daarbij is ons gebleken dat van al de ze geruchten geen woord waar is! De heer C. W. d'Huy heeft zijn belangen in den Schouwburg niet overgedaan, noch is hij van plan zulks te doen, en evenmin is hij voornemens, noch heeft hij het voornemen gehad, zijn overigens noodzakelijke medewer king tot plannen als hier genoemd, te verleenen. Met andere woorden: ook dit berust, gelijk zoo veel en zoo vaak het geval is, op praatjes, die lederen grond van waarheid geheel en al ontberen. Wij kunnen niet altijd allerlei loos ge rucht tegenspreken, maar in dit geval meenden wij toch goed te doen, onzen lezers in te lichten. OPGEPAST VOOR BRANDGEVAAR. De Kerstdagen brengen in de meeste won:ngen mede het ontsteken van licht jes bij kerstboomen enz. Met het oog op liet brandgevaar bij het gebruik van kaarsen of vetpotjes is het zeker ge- wenscht dan te zorgen dat men een brandbluschapparaat of wel een emmer water met een spons bij de hand te heb ben om eventueel direct te kunnen in grijpen als dit noodig mocht zijn. Met klem raden wij aan de lichtjes nooit zon der toezicht te laten en zeker niet te laten branden als niemand thuis is. In dezen Kersttijd kon de „Dorkas- Ver." der Zevende-Dags-Adventisten, na een goed bezochte tentoonstelling van 300 stuks gebreide, gemaakte en ver maakte goederen, een Kerstuitdeeling houden, waarmede vele gezinnen van alle gezindten werden verblijd. RAADSVACATURE. De heer L. A. van Opstal die benoemd was verklaard tot lid van den Raad in de vacature Simons, heeft die benoe ming niet aangenomen. Als opvolger zal nu benoemd ver klaard worden de heer J. van der Voort, die inmiddels uit Goes is vertrokken. Hierna komen achtereenvolgens aan de beurt de heeren A. Baars en P. Chamu- Ieau. Eerste noteering is vorige koer (en) daarachter officieele noteering van lie den; beteekent geen noteering ontvangen. Denemarken Oblig. 1926-5 101 Amsterdam 1936-3% 101% Zeeuws. Hyp. B-4 100100 Cities Service Cy. P. 1958 5 43%—43% A Amsterd, Bank 154%154 A Pref. Jurgens A 134%134% A Ned. Gist- en Spiritusf. 488 A De Schelde N.B. 44 C Am. Smelt Ref. 38%—37% A Born. Sum. H.M. 182%—181% A Houth. Alberts 96% C Union Pac. Rr. 65%67 C Int. Nickel Cy. 34%-^. Ned. 1000-4 100%—100% O. Indië 37 1000-3 96%--96% Engeland 1960-90 4 84—84% A Koloniale Bnk 131132 A N.I. Hbk. 1000 139%—139% C Ned. H. M. 1000 156%—155% A v. BeBrkels Pat. 66%67 C Calvé-Delft 85—87 A Philips Gem. B. afg. 298%299- 300% C Unilever 146146%-45% C Am. Car en Foundry 20%20% C Anaconda Cop, 24%23%-% C Bethlehem St, 47%—-47%-% C Kennec Copper 29%29%-% C U. States St. C. 4544%-% C North Am. Cy. 1616% A Kon. Petr. Mpij. 375%—376-79 C Contin. 01 Cy. 22%22% C Phillips Petr. Comp, 29%29% C Shell Union O.C. 13%—13 C Tide Water Ass. Oil 11%11%-% A Ned. Scheepv. U. 121%—123-22% A H.V. Amsterdam 444%446%-47 A Java Cult. Mij. 169%—170 A N.I. Suiker U. 140—140% BEURSTHERMOMETER VRIJDAG UnUevcs Markt Philips Rubber ObLMiAi Schept* Wettig'. Kominki, H.V.A. Amerika jdepone©!?. A Deli Batavia 230%232%-34% C Deli Mij. 1000 294—296%-97% A Senembah 281%280%-83% C Bait more en Ohio 9 8% C Southern Pac. Cy. 16%16Y-% C Southern Rlw. 10% A Amst. Rubb. C. 211 211 %-t2% A Deli-Bat. Rubb. 146%—146% A Hessa Rubber 150%149 A Serbadjadi S,R. 105%—105% WISSELKOERSEN. heden Londen Berlijn Parijs Brussel New-York 8.98% 72.47% 6.11 30.52 1.79% gister 8.99 72.47 6.11 30.51% 1.79% Kerstconcert, Programma van het Kerstconcert, te geven door de harmonie „Hosanna" op a.s. len Kerstdag, des middags om 12 uur, op de Groote Markt, alhier. 1, „Koraal Ps, 98", Hij heeft gedacht aan Zijn Genade; 2. „Stille Nacht"; 3. „Kerstliederenfantasie"; 4, Weihnachts- pastorale"; 5. „Eere zij God"; 6. „Fanta sie over de oude Kerstzangen"; 7. „Dem Ruhm und Ehre"; 8. „Het Onze Vader". Alle nummers zijn voor harmonie be werkt door den heer C. G. Govaarts, directeur van „Hosanna". 's-HEER ARENDSKERKE. Het be- bestuur der Oranjevereeniging alhier heeft besloten de blijde gebeurtenis op eenigszins feestelijke wijze te vieren. De groote festiviteiten zullen echter pas te gelijkertijd met het 40-jarig regeeringsju- bilum van H.M, de Koningin gehouden worden. Het programma is als volgt vastge steld: Wanneer de blijde gebeurtenis plaats heeft vóór 6 uur 's avonds, zal er den zelfden avond een lichtstoet georgani seerd worden, waarvoor alle bestaande vereenigingen zijn uitgenoodigd deel te nemen. Vermoedelijk zal het verdere van den avond gevuld worden met zang en mu ziek. Tevens werd besloten om aan de burgerij een oproep ten doen om op den dag der blijde gebeurtenis zooveel mo gelijk de vlag uit te steken. Het bestuur nam genoemde besluiten, gezien de tijds omstandigheden en daar de kas der Oranjevereeniging niet toelaat, om zon der dat eerst bij de burgerij is aange klopt, een groot feest te organiseeren. Goes. RILLAND-BATH. Onder leiding van den heer W. Koning Wz, te Rilland werd gister in café „Het Wapen van Ril land" een vergadering gehouden om te geraken tot oprichting van een „storm vloed waarschuwingsdienst", waartoe de Rijkswaterstaat den Kreekrak- en Hoger- waardpolder heeft uitgenoodigd. Het Meteorologisch Instiuut te De Bilt heeft reeds vele jaren gegevens verza meld omtrent windkracht, windrichting, waterstand, opperwater enz. en daaruit berekend de waarschijnlijke hoogte voor den te verwachten vloed en is thans in staat 4 k 6 uren voor het verschijnen van den te verwachten vloed vast te stellen of deze gewoon of buitengewoon hoog zal zijn. Aan de bespreking namen deel de vertegenwoordigers van polders alsmede van de g'epeenten Rilland-Bath en Krab- bendijke. Het resultaat was dat een waarschu wingsdienst zal worden opgericht. De berichten omtrent te verwachten buiten gewoon hoog water zullen van De Bilt via Amsterdam naar Bergen op Zoom worden gezonden, vandaar naar N.V. Landb. Mij, de Bathpolders, die op haar beurt de omliggende polders en de ge meenten Rilland-Bath en Krabbendijke zal waarschuwen. KATS. Donderdagavond vergaderde de landbouwvereeniging onder voorzit terschap van H. v. d. Maas. De secr.- penn. M. de Regt deed verslag over het afgeloopen jaar. De ontvangsten bedroe gen 6895, de uitgaven 6826, goed saldo f 68. De heer M. Priester zeide als bestuurslid te willen aftreden. De heer G. de Back zeide dat verschillende leden, ook hij zelf, zullen bedanken. Hij stelde voor tot ontbinding van de ver- eeniging over te gaan. De voorz. stelde hierop namens het bestuur voor om Don derdag 30 Dec. een algemeene vergade ring te houden en tot liquidatie der ver- eeniging te besluiten en "dan vervolgens lid te worden van het Centraal Bureau- Met algemeene stemmen werd dit aan genomen. OOSTBURG. We zijn hier reeds lang gewoon, dat wat de H.B.S. vereeniging geeft, goed is en een druk bezoek trok dan ook weer de j.I. Woensdagavond ge geven uitvoering dier vereeniging in sa menwerking met de verleden jaar opge richte vereeniging „Opgang". Eerstgenoemde voerde op het béken de „Elckerlyc". Bijna zonder uitzonde ring werden de rollen in de moeilijk uit te spreken en eigenaardig gevormde be rijmde zinnen van dien tijd, uitstekend gezegd. Het tweede stuk waarm de leden van „Opgang in samenwerking met enkele H.B.S.'ers optraden was Gouden re gen" van Priestley. Dit stuk werd werkelijk fijn gespeeld. De avond is zeer geslaagd. Bigamie. De politie te Eist heeft een 47-jarigen man, zekeren H. gearresteerd, die zich aan bigamie heeft schuldig gemaakt. H. huwde in 1912 in Barneveld met een vrouw, die thans nog' in Barneveld woont.' Hij verliet haar in 1916, Deze maand trad H. wederom in het huwelijk, thans met een inwoonster ui Eist zonder dat zijn eerste huwelijk ont bonden was. Door een toeval ontdekte een ambtenaar ter secretarie van Eist dit feit. De politie heeft hierop een on derzoek ingesteld met bovenvermld re sultaat, De gijzeling van den journalist. Bij het bestuur van den Ned. Journa listen Kring is dd. 23 dezer een brief in gekomen van den minister van justitie, mr. Goseling, waarin deze bewindsmap schrijft, dat het verzoek om den gegij zelden journalist C. L. Hansen geduren de de a.s. feestdagen in vrijheid te stel len, niet kan worden ingewilligd De minister vestigt er de aandacht op, dat het tweede lid van artikel 18 van het Kon. besl. van 26 Sept. 1928, st.bl. 382 (Gijzelingsbesluit) niet ziet op de oorzaak der gijzeling, doch bedoelt de mogelijkheid te openen, dat m bui tengewone omstandigheden aan een ge gijzelde (onverschillig om welke reden de maatregel van gijzeling op hem is toe gepast) ge'eg'enheid wordt gegeven het gesticht tijdelijk te verlaten. Een dergelijke buitengewone omstan digheid, aldus de minister van justitie, kan in casu niet aanwezig worden ge acht. KOLENDAMPVERGIFTIGING TE NUL AND. Een meisje om het leven geko men. In den afgeloopen nacht is de 25-ja rige dochter van den landbouwer Van Santvoort te Nuland door kolendamp vergiftiging om het leven gekomen. De twee oudste dochters van het ge zin sliepen in een opkamertje, waar een kleine kachel brandde. De moeder hoor* de omstreeks middernacht een Toen zij ging kijken wat er aan de hana was, vond zij beide meisjes bewuste* DE geblaze Zonder Het Ci uitspra, zaak. In O. een ad geheele in zijn nalaten den be tien ja meeste gebracl alle in men. E strede: doch gerech Het ELC De zich ir de eer songs film h verhaa re ld je I turiers ten te Hij is hij aar dat er alleen handei rergezl gaat o evene< ter ee bopa zijn ki door zelfs xl aan h boorlii meer 1 gen bi een h< Een ontmo meisje vrooli nemer noeg waren kind. I hij mal te hoi evenn tehuis moeil wann( jesper natuu meisje zij wl verbe heid i De sluiteM len ei verzo en de dat e: stakii helpe opdaj van

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 2