HET LIED van STILLE NACHT Hotel Noordzee-Boulevard Vlissingen WEERBERICHT. Ontwerp Kinderbijslagwet. NUMMER 303. DRIE BLADEN. VRIJDAG 24 DECEMBER 1937. EERSTE BLAD. 180c JAARGANG. Het licht in den nacht. ZATERDAG (len Kerstdag) zal ons blad niet verschijnen. Vraagt de Radio-Rede van Mr. P. J. OUD! K~nfM2Z2^* Hafel iB mMW (Ingez. Med.) ÈmWJW. OPGEPAST. miLITAIRë COLONICS VR00LIJK KERSTFEEST CORNS. H E N N I N G DINER-DANSANT. ytwitmale H $eevw0che MIDDELBURGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelrourg, Goe* ei agent schap Vlissingen 2.30, elder* 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg em Goe* 18 et. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bü contr. voor beide veel lager; tar. op aanvt. GOESCHE COUDANT^ Uitgeef «ter: Naainlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 1 7. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. Nun to diet auf, mein dunkier Herzensschrein, Und lass der Weihnacht Wunjer in dich ein. Steeds wordt hij gehoord, de klop op de deur, waarachter donkerheid is. Eeuw in, eeuw uit heeft de menschheid hem vernomen en tot zelfs in onzen somberen, ontwrichten tijd dringt zijn geluid door. Want die klop beantwoordt aan een diep verlangen in ons: de over winning van het licht. En in de Advents dagen, met hun stijging naar de herin nering aan het groote feest, wordt er meer dan anders nauwer contact ge zocht met het licht, dat schijnt in de duisternis. Het is een diepe mensche- lijke behoefte om, zoo wij al niet het licht door wijd geopende deuren binnen laten en door onze daden de duisternis verdrijven, tennrnste te denken aan zijn straling en ons te vermeien in de ge dachte, wat het zou zijn, zoo het zege vierend die duisternis overwon. In het bijzonder op het Kerstfeest denken wij eraan, aldus voortzettend de vreugde der eeuwen bij de blijde boodschap van den Kerstnacht, dien wonderbaren, van hoog licht bestraal den Kerstnacht, zooals de overlevering ons dien schidert. De vreugde is inderdaad de vreugde der eeuwen geweest. Zij is echter in den loop der tijden gewijzigd. Ongeveer an derhalve eeuw na de geboorte van het Christendom, volgens derden; in het midden der vierde eeuw, volgens den ander, begon men Kerstfeest te vieren. Vóór dien waren Paschen en Pinksteren en Epiphaniën (6 Januari, feest van Christus' verschijning of openbaring) de kerkelijke herinneringsdagen. Langza merhand drong ook de Kerstviering door. Het was aanvankelijk een kleine schare, die zich boog voor „het kinde- ke", en het waren veelal vervolgden en gesmaden, die zoo deden. Een stille vreugde, diep van binnen gevoeld, gaf uiting aan de verwachting, dat „de Vorst van het Licht", dat „de Vrede vorst" de aarde zou veranderen en haar duisternis verdrijven. Die verwachting maakte sterk, deed vervolging en smaad weerstaan en zoo kon het aantal ge- loovigen groeien tot eene meerderheid, die aan een deel van Europa een ander gelaat zou geven. Maar steeds, ook in de jaren der fel ste vervolging was er vreugde, de vreugde over het licht, dat schijnen zou voor de wereld. En bij het gedenkfeest der geboorte laaide die vreugde uit, want zij was geworden tot de grondge dachte van het bestaan: niet de duister nis maar het licht zal overwinnen. Die feestvreugde openbaarde zich op grootsche en op eenvoudige wijze. Zij was in de pracht der cathedralen en in de simpele versiering van het dorps kerkje met zijn schamele kribbe, waarbij os en ezel, met de herders in aanbidding hulde brengen aan den Verlosser. Dat kind in de kribbe versterkte en ver blijdde zelfs den armste en den ellen digste. Was het niet het beeld van Hem, die de macht had over allen aardschen rijkdom, over alle aardschen macht, en voor Wien hij, de arme, de ellendige, de gelijke was van allen, die in hoogheid of in rijkdom waren gezeten? De ar moede van het kind, de armoede van den stal, sprak in haar duidelijke sym boliek de waarde uit van den naar de wereld nederige en van zijn superioreit over wereldsche heerlijkheid, want van die kribbe uit was de zegevierende tocht over een wereld in zonde begonnen. Maar ook daar, waar de feestviering grootscher allure had, waar de hoog altaren fonkelden van licht, muziek ruischte onder de hooge gewelven en priesters in de weelderige ornaten der ke.rk bogen voor „het kind in de kribbe ook daar kon de geloovige meenen, reeds hier op aarde zijn glorie te zien en de verwerkelijking van Je zus woord: Ik heb de wereld over wonnen. Zoo was er vreugde, vreugde alom, vreugde in de belofte van vrede en licht De menschheid vertrouwde op deze be lofte; maar zij zag haar ten deele reeds vervuld; zij hoopte op haar volledige vervulling. Die vreugde bleef, want zij beantwoordde aan de diepste gedachte van het gemoed, die gerechtigheid en vrede «telt boven onrecht en strijd. En indien de mensch deze gedachte in zich gevoelt, hoe zou zij dan niet afkomstig zijn van hooger sfeer? Goethe's woord: War nich das Auge sonnenhaft Wie könnt's der Sonne licht ertragen? Wie könnt's der Sonne licht ertragen? openbaart hier het geheim: hoe zou in des menschen ziel de gedachte aan het licht, dat de duisternis der wereld over wint, kunnen opkomen, zoo niet iets van het goddelijke licht in die ziel was ge daald en door haar was begrepen? De vreugde bleef, trots teleurstellin gen en terugslag. Dat licht zou niet ge- bluscht worden, die overwinning zou ge schieden, dat Rijk zou komen, Rijk van Vrede voor de aarde, Rijk van Licht voor de volkeren, waarin, naar het pro fetisch woord, de zwaarden tot ploeg scharen en de spiesen tot sikkelen zou den worden omgesmeed en men nergens leed zou doen noch verderven op den heiligen berg des Heeren. Zoo hoopte men, zoo geloofde men en van die ver wachting en van dat geloof zingt het lied der eeuwen: licht in den nacht! Dat zingt ook onze twintigste eeuw met haar zware, haar onstellende don kerheid. Dat zingt Genève en die het hoonen. Dat zingen de verdrukten en zij, die vervolgen, want het is niet des menschen om de duisternis te verkie zen boven het licht, de wolk boven de ster, het leed boven het geluk. Onver- woestelijk is de behoefte aan het besef van de eind-overwinning van het licht van het Kerstwonder. Aan de teere stem van een Zwitser sche dichteres heb ik het motto boven deze Kerstoverdenking ontleend,*) Laat ik met haar blijden, ernsffigen harte- kreet eindigen: Nun tu dich auf, mein dunkier [Herzensschrein, und lass der Weihnacht Wunder in [dich ein: dies Wunder, dass in diese unsre Welt einstmals das Licht der Liebe ward [gestellt Dass diese Liebe trug des Menschen [Kleid und teilte unsre Not und Dunkelheit. Und trank Verlassenheit und [Todespein, auf dass wir wüssten um ihr [Brudersein. Und ob auch diese Liebe ward [verlacht, verflucht, gemordet und zu Grab [gebracht sie lebt und ist. Verborgen oft, [missacht', und doch ein Stern in unsrer [Wirrnis Nacht, Drum tu dich auf, mein dunkier [Herzensschrein, und lass der Weihnacht Wunder in [dich ein. A. J. B. B. Ida Frohnmeijer. Tegen inzending van onderstaande bon (in open enveloppe, gefran keerd met IV2 cent) wordt U gaarne kosteloos een exemplaar toege zonden van de Radio-rede over de politieke toestand, gehouden door Oud-Minister Mr. P. J. OUD voor de VRIJZINNIG DEMO CRATISCHE BOND IPJL—r^s-1 hlnaffl il Heeft er wel één lied ter wereld Zulk een wonderlijke macht Als dat simpel melodietje, Als dat lied van Stille Nacht? Van de nederigste woning Tot in 't weelderigst paleis Klinkt het ieder jaar met Kerstmis Als een welbekende wijs. Groote tertsen, kleine tertsen Plegen langs ons heen te gaan, Opus zus en opus zooveel Doen ons vaak zoo weinig aan. Heel erg prachtige concerten Gaan zoo vaak oor in, oor uit Veel klassieke symphonieën Blijven ons een vreemd geluid, n Super-operetteschlager Wordt gauw een vergeten lied, Maar dat oude melodietje, Stille Nacht, vergeet men niet. Als dat Stille Nacht gaat klinken, 't Mooie lied van rust en vrêe, Zwijgen alle and re^stemmen En men neuriet zachtjes mee. Of het nu uit kinderkeeltjes Of uit groote orgels komt, Of het de violen zingen Of dat opa 't stiekum bromt, Altijd is het weer dat lieve, Dat herinnerings-refrein. Altijd is dat zoo gebleven, Altijd zal het weer zoo zijn. Stille Nacht. Het gaat weer klinken. Heil'ge Nacht. Het komt weer aan. Als het nu door heel de wereld Overal maar werd verstaan Lange Jan. Zooals dezer dagen is gemeld, heeft de minister van sociale zaken bij den Hoogen Raad van Arbeid aanhangig gemaakt een voorontwerp van wet, hou dende regelen inzake kinderbijslag-ver zekering. Aan de toelichting tot het ontwerp ont- leenen wij, het volgende: Om redenen van practischeïi aard heeft de minister zich, bij het ontwer pen der onderhavige regeling, voorshands beperkt tot de groep der loontrekken- den. Voor deze categorie van personen intusschen bedoelt het wetsontwerp te 'geven eem algemeene geldende rege ling waaraan terzake van de, verstrek king van kinderbijslag tenminste moet worden voldaan en waarop door het eco nomisch sociale leven bedrijfsgewijz'e kan worden voortgebouwd. Het zou, zooals voor de hand ligt, tot ongewenscfffe gevolgen leiden, in dien de individueele werkgever werd be last met het geven van bijslagen aan de in zijn dienst zijnde arbeiders. Te ver wachten valt dan immers, dat in een aantal gevallen arbeiders met groote ge zinnen moeilijk'er werk vinden, of, bij inkrimping van personeel, eerder voor ontslag in aanmerking komen. Degenen in wier belang de maatregel bedoeld was, zouden daar juist door gedupeerd worden. Zulks kan worden ontgaan door een regeling, waarbij de kosten van alle in een bepaalde tijdsduur vfersckuldigde kinderbijslagen worden omges'agen over alle werkgevers naar evenredigheid van het door hen aan hun arbeiders uitbetaalde loon, zoodat het voor den individueelen werkgever van geen be lang is of en hoeveel arbeiders, die aan spraak op kinderbijslag kunnen maken, in zijn dienst werkzaam zijn. Gestreefd is naar een eenvoudigen opzet van de regeling. In het ontwerp wordt recht op kin derbijslag toegekend aan den arbeider, die hier te lande zijn woonplaats heef! en wiens gezin meer dan twee kinderen beneden den leeftijd van vijftien jaar telt. Bijslag wordt gegeven voor elk kind, dat hebben altijd voorrang, ook al kruisen zij den voorrangs- weg, waarop u rijdt. wenschen wij U allen en wij maken U er op attedt, dat onze zaak den Eersten Kerstdag GESLOTEN IS. FOTOGRAAF FOTOHANDEL MARKT MIDDELBURG (Ingez. Med.) TIJDENS DE FEESTDAGEN COUVERTS 3.50. MENU. ie Kerstdag. Huitres de Zélande. Oxtail Clair au Sherry. Tron^on de Turbotin a la Normande. Medaillon de Veau a la Jardinière. Caneton Bigarade Marmelade des Pommes. Fruits - Pudding au Rhum - Gingembre. 2e Kerstdag. Huitres de Zélande. Consommé Printanière. Filets Sole au Bananes. Tournedos a la Përiqueux. Choux de Bruxelles au Marrons. Perdreaux Flambée. Fruits Crêpes Suzette Gingembre. Verzoeke tafel te reserveeren. (Ingez. Med.) den leeftijd van vijftien jaar nog niet bereikt heeft. Het ontwerp bepaald den bijslag voor elk in aanmerking komend kind op 3 pet. van het dagloon vaii den arbeider. Voor de vaststelling van den bijslag wordt het dagloon, hetwelk meer dan 8 bedraagt, voor dat meerdere niet medegerekend en wordt jpet dagloon, hetwelk minder dan 3 bedraagt, ge acht 3 te hebben bedragen. De bijslag zal zooveel mogelijk, evenals het loon, per week of per maand worden uitbe taald. De middelen tot dekking der toe te kennen kinderbijslagen en der admini stratiekosten moeten worden opge bracht door de werkgevers naar een pre miestelsel, De premie zal worden bere kend over het totale loonbedrag, dat de onderneming aan hauir arbeiders uit keert, ongeacht of dat loon wordt ont vangen door'een ongehuwden dan wel een gehuwden arbeider, hetzij met of zonder kinderen. Volgens een zeer voorloopig kosten raming zal de verschuldigde premie vermoedelijk bepaald kunnen worden op een percent van het loon. UITBREIDING BIJ DE CAVALERIE. In verband met de oprichting van het tweede eskadron pant serwagens en instelling van motorrijderseenheden, bewa pend met anti-tankbuksen. De N. R. C. meldt: Vergeleken met de licht ng 1937, is het aantal dienstplichtigen der lichting 1938, bestemd voor opleiding bij de cavalerie 254 man grooter. Deze vermeerdering spruit voort uit de uitvoering van twee plannen. Het eene is de reeds gemelde oprichting van het tweede eskadron pantserwa gens te Amersfoort, waarvan de eerste ploeg dienstplichtigen 5 Juli 1938 on der de wapenen zal komen. Het andere is de oprichting van motorrijderseenhe den, waarvan de datum van opkomst der hiervoor bestemde dienstplichtigen is bepaald op 4 October 1938. De diensttijd zal bij deze nieuwe for maties vijftien maanden bedragen. De uitvoer'ng dezer plannen houd' geen verband met de aanhangige wij'zi gingsvoorstellen in de Dienstplichtwet Het zal geen betoog behoeven da' de maatregelen van den minister var Defensie, om reeds met de besch'kba re middelen het aantal snel verplaats bare formaties uit te breiden, dient te worden toegejuicht in verband met de mogelijkheid om snelle reacties op eventueele onverhoedsche aanslagen op ons geb ed uit te voeren. Als garnizoensplaatsen voor de mo torrijders-formaties komen in aanmer king Apeldoorn en 's-Hertogenbosch. Deze motorrijders zullen onder meet worden bewapend met anti-tankbuksen. De Eerste Kamer en de deelneming in preferent kapitaal der N.V. Stoomvaart Mij. Zeeland. In het eindverslag van de commissi Verwachting tot morgenavond! DE BILT: Zwakke tot matige Z, tot Z.W. wind, nevelig tot half of zwaar be wolkt, weinig of geen neerslag, weinig verandering in temperatuur, UKKEL: Matige wind uit Z.W. rich tingen, betrokken en nevelig, hier en daar tijdelijk heldere hemel, plaatselijk motregen, aanhoudend zachte tempera tuur. Voor de Kerstdagen wordt zacht en nevelig weer verwacht, tijdelijk re gen, bij afwisselend helderen hemel. Za. 25 Dec. Zon op: 8 h 11; onder: 15 h 49. LLicht op: 16 h 19. Maan op: 12 h 49; onder: 11 h 37. Zo. 26 Dec. Zon op: 8 h 11; onder: 15 h 50. Licht op: 16 h 20. Maan op: 1 h 59; onder: 11 h 59. Ma. 27 Dec. Zon op: 8 h 11; onder: 15 h 51. Licht op: 16 h 21. Maan op: 3 h 08; onder: 24 h 23. N.M. 1 Jan. Hoog- en Laagwater te Vlissingen i December. Hoogwater. Wo. 22 4.11 16.46 Do. 23 5.05 17.40 Vr. 24 5.57 18.38 Laagwater. 11.03 23.07 11.54 23.55 12.42 Hoog- en Laagwater te Wemeldinges December. Hoogwater. Wo. 22 6.11 18.36 Do. 23 6.59 19.25 Vr. 24 7.43 20.13 Laagwater. 12.02 0.17 12.53 1.07 13.42 Westkapelie is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later (S springtij). van rapporteurs der Eerste Kamer over de wetsontwerpen tot wijziging en ver hooging van de begrooting van het Verkeersfonds voor 1937 (deelneming in preferent kapitaal der N-V. Stoom vaartmaatschappij Zeeland) en tot deel neming in preferent kapitaal van de N.V. Stoomvaartmaatschappij Zeeland (bevordering van vernieuwing van de vloot) verklaarde men algemeen met de strekking der wetsontwerpen in te stemmen. De wijze evenwel, waarop de regee ring die strekking hoopt te verwezen lijken, vond bij sommige leden afkeu- r'ng. Deze leden stemden in met de critiek, daarop in de Tweede Kamer geoefend, en achtten den gevolgden gang van zaken in strijd met artikel 3 der wet tot instelling van een Ver keersfonds. Nochtans zouden zij hun stem ook aan het eerste wetsontwerp geven, vermits zij het doel van de ontworpen regeling in haar geheel toe- ju'chten. Wel spraken zij de hoop uit, dat gelden, te besteden voor een doel, als waarvan hier sprake is, niet meer uit bedoeld fonds zouden worden be trokken.

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 1