toirtncisrt* 22* GOESCHE COUBANT£££ BINNENLAND. QEMEMD NBEtlWS. ZEELAND. WEERBERICHT. NUMMER 302. TWEE BLADEN. DONDERDAG 23 DECEMBER 1937. EERSTE BLAD. 180e JAARGANG. De kwaliteit van onze zuivelproducten. MIDDELBURG. WALCHEREN. N i ElU W E Kwartaalabonnees GRATIS ZBIO-BEVEUai». NOORD-BEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. TURKIJE. ELdUBGSCHl courant Dagblad Voor Midderourg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. ia Middelburg en Coes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, lngez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bjj contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap ,,De Middelburgsche Courant Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bq het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen I7 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. 3 De boter voldoet niet aan alle bnitenlandsche eischen. In de algemeene vergaderingen der bi) den F.N.Z. aangesloten bonden, wel ke alle in deze maand gehouden werden, heeft de heer J. A. Geluk, secretaris van den Alg. Ned. Zuivelbond, een inleiding gehouden over de resultaten, met onze boter en kaas behaald op de internati onale tentoonstelling, verbonden aan hel 11e internationaal zuivelcongres, dat dezen zomer te Berlijn is gehouden. Bij de keuring te Berlijn is gebleken, dat onze boter, hoewel tot de beste helft der ingezonden monsters behoorende vooral voor wat betreft de beoordeeling van geur en >-naak in vergelijking met de boter uit enkele andere landen ten achter bleef Dit resultaat, aldus spr., is voor ons een ontnuchtering geweest Het zal voor ons het beste zijn, dit feit te aanvaarden zooals het er ligt en er de eenige consequentie uit te trekken die er uit te trekken is, nl. na te gaan, wat de oorzaak van dit verschil kan zijn en middelen te beramen om hierin verbete ring te brengen. Spr. kom tot de slotsom, dat er alles op moet worden gezet, zoo spoedig mo gelijk de beschikking te krijgen over fondsen, waaruit o.m. de bestudeering van verschillende vraagstukken betaal^ kan worden en waaruit ook de kosten van onderzoekingen op verschillend ge bied bestreden kunnen worden. De ge legenheid hiervoor is, volgens spr. thans beter dan ooit. Ten eerste, omdat wij er vrijwel allen van overtuigd zijn,dat het noodig is, ten tweede, omdat er gelden disponibel zijn, die vanwege een cen traal orgaan als een deel van den melk prijs aan de boeren worden uitbetaald. Ind'en men uit bet landbouwcrisisfonds een klein deel van den melktoeslag af zondert voor dergelijke doeleinden, d<» van algemeen nut voor het melkveehou ders- en zuivelbedrijf zijn, dan kan daar tegen geen enkel practisch bezwaar be staan. terwijl het geld op den duur onge twijfeld rijker vrucht zal afwerpen dan in den vorm van direct uitbetaald melk- geld- Doch er moet meer gebeuren. Er moet ook worden nagegaan welke problemen in eerste instantie studie en onderzoek vereischen en hoe deze moeten worden aangepakt. Daarom ligt het in de be doeling van het bestuur van den F.N.Z. aan een bestaande commissie van deze vereeniging de meer algemeene taak or> te dragen, na te gaan, wat er gedaan moet worden om een eventueelen ach terstand in de kwaliteit onzer producten zoo spoedig mogelijk in te halen en de wegen aan te geven, die gevolgd moeten worden om tot een permanente activi teit in dit opzicht te komen. Spr. deed tenslotte een beroep op de medewerking van allen, opdat ieder op zijn plaats er het zijne toe bijdrage, dat wij vooruit komen. De tijd is er rijp voor en het is noodig. DE ERKENNING VAN ITALIë'S VEROVERING VAN ABESSYNIë. En de Nederlandsche stap bij de Oslo-staten, De correspondent van de N. R. C. te Stockholm meldt aan zijn blad: Het overleg van de Nederlandsche re geering met de andere Oslo-staten, betreffende de consequenties v.an de verovering van Abessynië door Italië, is hier bekend geworden door een te legram u t Berlijn, waarin sprake is van een door onze regeering genomen „initiatief om de andere Oslo-staten te winnen voor een gemeenschappelijke bemiddelingspoging van deze groep - bij Frankrijk en Engeland, teneinde het recht van Italë op Abessynië erkend te krijgen." In het communiqué van het Zweedsche departement van buiten landsche zaken wordt evenwel gespro ken van een initiatief om de diploma tieke betrekkingen met Italië te ver beteren, V,un versch llende zijden wordt ons ook bevestigd, dat de stappen van de Nederlandsche regeering niet anders opgevat kunnen worden. Er is contact gezocht, omdat vier van de Oslo-stat'en Nederland, België, Zweden en Fin land^i een en hetzelfde bezwaar on dervinden, geen gevolmachtigd gezant naar Rome te kunnen zenden, een be zwaar, dat bij den tegenwoordigen ge spannen nternationalen toestand op de departementen van buitenlandsche za ken van deze vier landen wel sterk ge voeld wordt. Het initiatief is dus om' reden van practischcn aard genomen Het wijst geenszins op een voornemen, met de tot nu toe gevolgde Volkenbonds. polit ek tegenover Italië als krenkei van het Volkenbondspact te breken. Er wordt hier ook op gewezen, dat de aangelegenheid op het oogenblik feitelijk niet actueel is en dat de om standigheden, waaronder de Nederland sche regeering zich een maand of dr e .geleden tot de andere Oslo-staten wendde, uiteraard verschillen van de omstandigheden thans, nu Italië den ^Volkenbond heeft verlaten. In het communiqué van het Zweed sche departement van buitenlandsche zaken wordt nog gezegd, dat Zweden den wensch geuit heeft inzake deze aangelegenhe d contact met de andere Oslo-staten te houden en van haar hou ding op de hoogte gesteld te worden De Noorsche minister van buitenland sche zaken heeft, desgevraagd, ver klaard, dat de kwestie van Italië's ver overing v.an Abessynië geregeld behoor de te worden door de mogendheden, die in de eerste plaats verantwoorde lijk voor de geschapen s'tuatie zijn. Dit is heel den tijd door het Noorsche standpunt geweest. De Deensche minister van buiten landsche zaken heeft in een persge- sprek medegedeeld, dat het verzoek van de Nederlandsche regeering tot geen resultaat heeft geleid. Var gen van den heer Wijnkoop. Het Tweede Kamerlid Wijnkoop (communist) heeft aan den min ster van buitenlandsche zaken de volgende vra gen gesteld: Is het juist, dat de Nederlandsche re geering het initiatief n.am of stappen deed, om de zgn. Oslo-staten of althans eenige Europeesche regeer'ngen tot overleg te bewegen om te komen tot de erkenning van ed souvereiniteit van Italië over Abessynië? Indien dit zoo is, wat 's d-^n de re den dat de Nederlandsche regeering een dergelijk init'atief nam, terwijl de groote mogendheden, bij den Volken bond aangesloten, wegens de daaraan verbonden nadeelen de erkenning nog steeds hebben geweigerd? Is de regeering niet van mecning dat, waar het zelfbeschikkingsrecht aan de bevolking van Abessyn'ë tegen h.aat wil is ontnomen, een dergelijk optreden van Nederland er toe leidt, de onafhan kelijkheid van kleine of zwakke staten meer dan ooit in gevaar te brengen? STEUN AAN DE PLUIMVEETEELT. De minister van economische zaken heeft vastgesteld de crisis-steunbeschik- king 1938 voor pluimvee. De steun zal worden verleend over van eigen bedrijf afkomstige, door fok kers en houders van vermeerderingsbe- drijven afgeleverde kuikens en voor broedei bestemde eieren, die als zooda- n;g worden gebruikt, met dien verstan de, dat een kippenkuiken en een een denkuiken zullen gelden resp. voor 1 2/3 en 4 eieren en dat de steun slechts zal worden verleend over ten hoogste 25 eieren per op het betrokken bedrijf op 1 Januari 1938 in overeenstemming met de voorschriften der centrale aanwezige goedgekeurde hen of eend. EENDENEIEREN EN PARATYPHUS De afdeeling volksgezondheid van het ministerie van sociale zaken schrijft: Nu en dan worden gevallen van pa- ratyphusbesmetting bekend, veroor zaakt door het gebruik van eenden eieren. Om het optreden v,an deze ziekte door het gebruik van eendeneieren te V°u,omen is het noodig voor direct gebruik van deze eieren hard te koken (8 minuten) en ze in bakwaren slechts te gebruiken, :ndien deze hard gebak ken worden. Aangeraden wordt daarom: eendenei eren niet te gebruiken voor de Berei ding van pudding, vl,a, slagroommeng sels e.d. taartvullingen, zacht gebak, kortom: niet voor eetwaren, welke niet of onvoldoende verh't worden. Voor consumptie-ijs is het gebruik van een deneieren verboden. ROOSENDAAL KRIJGT EEN GARNIZOEN. Het tweede bataljon van het derde regiment infanterie, In de Dinsdag gehouden vergadering van den gemeenteraad van Roosendaal heeft burgemeester Prinsen, nadat de raad een geheime zitting had gehouden medegedeeld, dat de gemeente een gar nizoen zal krijgen. Het tweede bataljon van het 3de reg. infanterie zal te Roo- sndaal worden gevestigd. Door het bezit leert men zaken en personen het best kennen, door het gemis het best ze waardeeren. Reeds geruimen tijd zijn hieromtrent door het gemeentebestuur met de be trokken autoriteiten onderhandelingen gevoerd. Aan den Rondweg, welke in aanleg is, zal een kazerne worden ge bouwd. Daartoe is de beschikking ver kregen over een terre n ter grootte van 300 ha. Het garnizoen zal, naar wij vernemen, vijfhonderd man sterk zijn. (N. R. C.) Ook Roermond krijgt een garnizoen. N,aar wij vernemen, is n beginsel besloten dat te Roermond een bataijon infanterie, groot vierhonderd man, als mede de regimentsstaf, bestaande uit tien man, in garnizoen zullen komen. De dochter van minister De Wilde treedt in het huwelijk. Hedenochtend is te Den Haag het hu welijk voltrokken tusschen me}. A. M. J, de Wilde, dochter van den minister van financiën en den heer J. van Andel, leeraar in de wis- en natuurkunde aan het Chr. Lyceum, aldaar, zoon van den heer J. van Andel, inspecteur der lycea. DE HANDELSBETREKKINGEN TUSSCHEN NEDERLAND EN ITALIË. De regeeringspersdienst meldt: Op 22 December j.l. zijn te Rome van Nederlandsche zijde door den leider van de Nederlandsche onderhandelingsdelega tie mr. A. Kleffens, adjunct-directeur van de handelsaccoorden, en van Ita- liaansche zijde door den heer Giannini leider van de Italiaansche delegate overeenkomsten (geparafeerd, waarbij voor het jaar 1938 het handels- en be talingsverkeer tusschen Nederland en Nederlandsch-Indië eenerzijds en Italië anderzijds wordt geregeld. Zoodra de onderteekening van de geparafeerde accoorden zal hebben plaats gehad, zullen nadere bijzonderhe den worden bekend gemaakt. De ontvangen overeenkomsten tre den in de plaats van de overeenkomsten van 1 Januari 1937, die op 31 Dec. e.k afloopen. Het clearing'verkeer blijft tot Neder land en Italië beperkt. STEUN AAN KLEINE TUINDERS- De minister van economische zaken /de heer Steenberghe, heeft vanochtend in de Tweede Kamer medegedeeld, dat hij voornemens is een steunregeling voor kleine tuinders in te voeren, in den geest van de steunregeling ten behoeve der kleine boeren. Zijn vader levensgevaarlijk verwond. Tijdens een huiselijken twist heeft te Gilze (N.B.) een zoon van S. van A. zijn vader met eenige messteken aan het hoofd gewond, zoodat deze in levensge vaarlijken toestand naar het Ignatius- ziekenhuis te Breda moest worden over gebracht. De zoon meldde zich direct bij de po litie aan. Roodvonk. Dagelijks worden er te Monster nieu we gevallen van roodvonk geconsta teerd. Reeds konden in verband hiermede verschillende bijeenkomsten niet door gaan. Thans heeft zich ook een geval van roodvonk te Naa1dwijk voorgedaan, nl- bij me;. V., onderwijzeres aan de open bare school aldaar. De klasse van de onderwijzeres heeft vrijaf gekregen. BURGERLIJKE STAND. Goes, Bevallen: M, J. de Dreu, geb. Provoost z., J. E. Stobbe'aar. geb. Simons d., S. Krugers Dagneaux, geb. Hupkes d. 476ste STAATSLOTERIJ. 3e klasse, 3e lijst. Trekking van Woensdag 22 Dec. Prijzen van 45. 12889 12897 13982 LIEFDADIGHEIDSAVOND CITY-THEATER. De slechte tijdsomstandigheden, waar van schier iedereen den invloed onder gaat, hebben ook minder aangename ge volgen voor vereenigingen en instellin gen van weldadigen en philantropischen aard. Hun inkomsten, die meer dan ooit noodig zijn om aan de stijgende vraag naar steun het hoofd te kunnen bieden, zijn in de laatste jaren sterk gedaald Geen wonder, dat er dan getracht wordt andere middelen te vinden om de be rooide kas wat aan te vullen. Dat er par ticulieren gevonden worden, die daartoe het initiatief nemen, is een verheugend verschijnsel. Het geeft blijk van echten burgerzin. Zulk een loffelijk streven nu heeft tot gevolg gehad, dat gisteravond in het City-theater een bioscoopvoorstelling gegeven kon worden waarvan de opbrengst geheel ten goede komt aan de Vereeniging tot het bezoeken der Armen. Van vele zijden is medegehol- pen om dezen avond te doen slagen- Wat in dit geval wil zeggen, dat het theater heel goed bezet was. De pad vinders en -sters hebben daartoe het hunne bijgedragen door kaartenverkoop. Want deze actie tot hulpverleening :s mede van hen uitgegaan. Het resultaat is dat aan den Armenraad plm. f 170 kan worden afgedragen. Een zeer mooi bedrag, dat zoo hoog is dank zij de geringe onkosten die ge maakt zijn, o.m. door het geheel be langeloos medewerken van de directie van het City-theater, die haar zaal gra tis afstond voor deze voorstelling. Er werden twee films vertoond eveneens gratis ter beschikking gesteld door de filmmaatschappijen die het publiek enkele aangename uren hebben bezorgd. Als eerste film draaide: ,,Pi- tah, de grijze wolf" een geschiedenis naar Curwoods bekende boek, zich afspe lend in het hooge Noorden, waarin op treffende wijze de liefde en gehechtheid van het dier tot den mensch is uitge beeld, al staat dit niet op den voor grond. Want het spannend verhaal van den strijd om een erfenis, i.e. een goud mijn is centraal gesteld. De mooie op namen van de natuui' in deze barre streken, waar het bestaan hard en ruw is en z'n terugslag ook vindt in de men- schen, die daar den strijd om hét be- bestaan voeren, geven aan de film een bijzonder cachet. De andere film „Het meisje van de Veenhoeve" is een Ufa-product. Knap van fotografie en goed gespeeld. Hansi Knotech heeft een der hoofdrollen als Helga, het meisje, dat eens een misstap begaan hebbende, daar nu de gevolgen van heeft te dragen. Als dienstbare wordt ze op een boerderij aangenomen door toedoen van des boers zoon, die naar de hand dingt van een rijke boe rendochter. Doch daar gebeurt zoo een en ander, dat een ommekeer teweeg brengt in de verhoudingen bij alle par tijen. Het verhaal krijgt een dramatisch verloop wanneer de zoon verdacht wordt van een moord. De karakteruit beelding is van een groote kracht en men krijgt ook een aardig folkloristisch beeld van het Duitsche Veengebied, waarin bijgeloof en oude zeden een rol spelen. De vele bezoekers zullen zonder twij fel geen spijt hebben gehad, dit pro gramma te hebben gezien en zeker niet wanneer zij het resultaat van deze lief dadigheidsvoorstelling vernemen. ARNEMUIDEN. De Gereformeerde Meisjesvereeniging „Wees een Zegen" vergaderde Dinsdagavond o, 1, van ds. H. Scholing waarbij uitgenoodigd waren de leden der Ger. kerk. Deze konden de door de leden der meisjesvereen, zelf gemaakte kleedingstukken bezich tigen. Deze kleedingstukken een 190 stuks werden aan de diaconie overge dragen, waarvoor de heer A. Klaasse de meisjesvereen. hartelijk dank bracht. De kleedingstukken zouden vanavond uitgereikt worden aan de daarvoor in aanmerking komende lidmaten der Ger. kerk. MELISKERKE. Gevonden: een paar dekleed adres: gem. veldwachter Melis- kerke, e VRA-ANT IVfclES amtiroest Vraagt Uw garagehouder f 3.50 per 5 liter bus (lngez. Med.) Verwachting tot morgenavond! DE BILT: Zwakke tot matige Z. tot W. wind, aanvankelijk-'betrokken, la ter tijdelijk opklarend, weinig oi geen regen, iets zachter overdag. UKKEL: Matige Z.W. tot W. wind, betrokken hemel en nevelig weer, plaat selijk regen of motregen, later opklarin gen, aanhoudnd vrij zachte temperatuur met een nachtelijk minimum van 0 tot 5 graden. Vr.~24 Dec. Zon op: 8 h 11; onder 15 h 48. Licht op: 16 h 18. Maan onder: 11 h 17. L.K. 24 Dec. Hoog- en Laagwater te Vlissingen i December. Hoogwater. Laagwater. 3.19 15.54 10.10 22.19 4.11 16.46 11.03 23.07 5.05 17.40 11.54 23.55 Di. 21 Wo. 22 Do. 23 Hoog- en Laagwater te Wemeldinges December. Hoogwater. Laagwater, 5.24 17.51 11.09 23.27 6.11 18.36 12.02 6.59 19.25 0.17 12.53 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later (S springtij). Di. 21 Wo. 22 Do. 23 Zij, die' zich met mgang"van 1 Januari a.s. op ons blad abonnee- ren, ontvangen de tot dien datum verschijnende" nummers KAPELLE. Vanwege de afd. Kapelle van Volksonderwijs werd in het lokaal „Obadja" een feestvergadering gehou den welke onderleiding stond van den onderwijzelr Wondergem en druk be zocht was. Na een openingswoord van den voor zitter traden daartoe uitgenoodigd op de bekende radio-artisten Julia de Gruyter en Rien van Noppen met Vlaamsche voordrachten. De feestavond is uitste kend geslaagd. KORTGENE. De heer J. A. Wolse verzoekt ons mede te deelen, dat hij op de vergadering van de Oranjevereeni- ging, waarvan een verslag voorkomt in ons blad van 22 dezer, niet heeft ge vraagd, of de vereeniging een reglement bezit voor het houden van feesten, maar spr. vroeg naar een reglement, dat de huishoudelijke zaken regelt. Dit laat ste werd onnoodig geacht. CADZAND. Dinsdag waren hier, zoo meldt ons een onzer correspondenten vier personen bijeen. Eén er van werd dien dag 85 jaren; hij werd gelukge- wenscht door één van 88 jaren, één van 83 jaren en één van 82 jaren, dus allen tezamen 338 jaren! VERSCHEIDENE SCHEPEN VERGAAN IN EEN HEVIGEN STORM Talrijke slachtoffers. De omgeving van Istanboel is door door hevige stormen geteisterd. Op straat werden verscheidene personen omgeworpen en ernstig gewond. Het schip „Hisar" werd op het oogen blik, dat het den Bosporus binnen wilde varen, tegen de rotsen geslagen. Het schip zonk binnen 10 minuten, van de 25 opvarenden zijn 23 verdronken. Men is ongerust over het lot van ver scheidene andere schepen.

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 1