ABDIJSIROOP ZWANENBERG Gevaarlijk spel. ZEELAND. KRONIEK van den DAG. Sw-", TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN WOENSDAG 22 DECEMBER 1937. No. 301. iMwm iüss Vacants® op de sdhoien bij de a„s. blijde gebeurtenis. MIDDELBURG. THOokt -wot 9Trioaét Verkoucmém, hoest, bronchitis en de gevaarlijke gevolgen daarvan. AKKER's versièrk!© rstraat ch 16, irer 12, ersche elen, 2 ondom 85.—. t, over xstraat prima Rund- Tele- t., met broei- prijs. n, Kis- Mid- an le- m pa- ag op ïandel, 620. jij Van Rui- Rund- kalfs- Blik. Bel et, de wijnen, 8 c. p. 8 Mbg- NKEN hand» heeren zelf- italage. Mbg. voor 1, moet jtechn. Turf- Wal- Verkiezingscomedie in Rusland Ongeveer een jaar geleden werden de Sovjet-Unie met veel ophef een nieuwe grondwet afgekondigd: ,.de meest demo cratische ter wereld". Zij maakte als men de rataplan van redevoeringen en persbeschouwingen, op bevel der regee ring ontketend, had kunnen gelooven met één slag een einde aan de dictatuur der Sovjet-regeering, met Stalin als men- schelijken moloch. De bevolking van het communistische Rusland verkreeg, zoo vernam men, algemeen en geheim kies recht. De Sovjet-Russische staatsinrich ting zou de exponent van de waarachti ge democratie worden. Weliswaar gin gen deze lofzangen vergezeld van eenig geknetter van executie-pelotons, welis waar werden bij tientallen civiele en mi litaire autoriteiten, hooge en lage be- bestuursambtenaren, hoofden en beamb ten van bedrijven, ingenieurs, partij functionarissen en ordinaire burgers van allerlei rang en stand, op grond van de onwaarschijn ijkste m sdaden officieel om het leven gebracht, maar dat kon aan vankelijk niet verhinderen, dat het Rus sische volk met een mengsel van hoop en vrees werd vervuld. De vorige week is men begonnen met de tenuitvoerlegging der meest democra tische grondwet ter wereld. De ruim 94 millioen kiezers der Sovjet-Unie gingen ter stembus om een Raad der Unie (als een soort van. Tweede Kamer) en een Raad der Nationaliteiten (bij wijze van Eerste Kamer) door middel van het stembiljet samen te stellen. De uitslag is een formidabel succes voor vadertje Sta lin geworden. Voor den Raad der Unie werden ruim 91 millioen stemmen uit gebracht, waarvan 98,6 op de reg'ee- rings candidaten; voor den Raad der Na tionaliteiten ruim 89 millioen, waarvan ongeveer 97.8 op de regeerings candi daten. Deze uitslag loopt, zooals men ziet, in groote lijnen parallel met de re sultaten, welke de laatste jaren bij de befaamde volksstemmingen in Duitsch- land werden verkregen. Niet allen in uitslag ook in me thode is de overeenkomst echter tref fend geweest. Met nagenoeg dezelfde middelen, welke de nazi-regeering toe paste, om te bewijzen, dat ze het g e- heele Duitsche volk achter zich heeft, heeft de Sovjet-regeering de verkiezin gen voor de beide Kamers der Russische volksvertegenwoordiging op touw gezet. In elk kiesdistrict was maar één candi- daat gesteld: de officieel getolereerde van het blok van communisten en regee- ringsgetrouwe partijloozen. De kiezers hadden dus slechts deze keus: ze kon den den candidaat op hun stembiljet kie zen, of het biljet ongeldig maken; te- gencandidaten kwamen er niet op voor. De heele verkiezing was zoodoende niet meer dan een belachelijke comed:e, welke met onze opvattingen van de democra tie niets te maken heeft. Het eenige, waarop Stalin zich tegenover het demo cratische buitenland zou kunnen beroe pen, is, dat dan toch maar bijna alle kiezers hun stem op zijn candidaten uit brachten. Inderdaad: maar dan moet men de vraag stellen, op welke wijze de stemming heeft plaats gevonden. De er varing leerde, dat in dictatoriaal gere geerde landen het geheime karakter er van, niet al te nauwlettend geëerbiedigd pleegt te worden. Men kan op grond daarvan vermoeden, dat het verleden week voor de Russische kiezers levens gevaarlijk is geweest, om hun biljet on geldig te maken, d.w.z. van een poli tieke opvatting blijk te geven, -yyelke Stalin ongehoord genoeg vindt, om er de doodstraf voor toe te laten passen. Uit dezen hoofde moet men er zich over verbazen, dat nog ruim 600.000 kiezers den moed vonden, een streep door den candidaat op hun stembiljet te halen. Oorspronkelijk heeft het in de bedoe- 69). Uit het Engelsch van PAUL TRENT. Boerc „ïk kom over den jongen Hallam pra ten. Ik ben blij dat ik gelijk had met dat' draadlooze rapport. U heeft ontdekt dat hij onschuldig is". „Ja, en ik ben er heel blij om", zei de admiraal hartelijk. „Hij vertelde mij, dat u op de hoogte is van zijn particuliere aangelegenhe den". „In zekere mate ja". „U weet van deze nieuwe verloving?" "7a' maar daar kan ik niet met u over praten. „Ik ben wel oud, maar ik heb mijn hersens nog bij elkaar. Ik vertrouw Hal lam; ik gelobf dat hij niet tot een leelijke streek in staat is. Dit nieuwe engage ment van hem is verdacht. Wilt u me eèn vraag beantwoorden?" óa" me niets- sir George. Ik zal u ze£éen. Ik heb een groote be- éedaa^'h^ Bij alles wat hij gedaan heeft ls hij gedreven geworden ioor zi,n plichtsgevoel. Is u voldaan?" lük' A G)eorS'e antwoordde niet dade- T=ick de,n admiraal strak aan. en.voldaan", zei hij langzaam, r et spijt me voor den armen jon gen. Ik zal mijn best doen om hem er ling der Sovjet-regeering gelegen, wel tegencandidaten toe te laten. Deze had den dan gesteld moeten worden door bepaalde vereenigingen en corporaties, welke de regeering duldt. In den loop der verkiezingscampagne vernam de ont hutste kiezer echter opeens, dat per dis trict toch maar niet meer dan één naam, die van den regeerngscandidaat op het stembiljet gedrukt zou wor den, Blijkbaar was .Stain bij na der inzien gaan vreezen, dat er wel eens te veel van die tegencandida ten gekozen zouden hebben kunnen wor den, hetgeen dan aan de latente opposit e tegen zijn bewind zonder twijfel politiek voedsel zou hebben gegeven. Er ont stond hierdoor een allerdwaaste toe stand: terwijl er overal slechts één can didaat op de nominatie voorkwam, werd een intensieve propaganda voor de ver kiezingen gevoerd: alsof het ging tus- schen verschillende politieke partijen. De arme kiezer, die geen keus had. zaj er niets of alles van begrepen hebben. Maar in 't laatste geval kan de zaak voor hem nauwelijks een belachelijke comedie zijn geweest. Daarvoor bevat ze te veel bitters. Sovjet-Rusland heeft nu zijn beide ra den, tezamen de nationale volksverte genwoordiging vormende. De Raad der Unie („Tweede Kamer") telt 1143 afge vaardigden, de Raad der Nationaliteiten („Eerste Kamer") 574. Wat in de poli tieke praktijk de taak dezer beide li- .chamen zal zijn, laat zich gemakkelijk genoeg gissen: wat zij is van den Rijks dag in Duitschland, van de fascistische Kamer in Italië: ja en amen brullen op de redevoeringen en voorstellen, welke de dictator eenigen luidruchtigen luister wenscht bij te zetten. De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen heeft aan de directeu ren van de rijks hoogere burgerscholen en de rijkskweekscholen voor onderwij- j zers en onderwijzeressen en de hoofden der rijks leerscholen en rijks lagere scho len de volgende mededeeling gezonden; Ik heb de eer U te verzoeken om, zoo dra de verwachte gelukkige geboorte van een koninklijken Prins of koninklijke t Prinses bekend zal zijn, de nationale vlag van het schoolgebouw uit te han- i gen en die ook den daarop volgenden j dag te laten hangen. Voor zooveel de navolgende regeling wegens de Kerstvacantie overbodig is, gelieve U het volgende in acht te ne men. Is de geboorte op een schooldag vóór den aanvang van den schooltijd en heeft zij den vorigen dag plaats gehad, dan wordt dien schooldag (den nationalen feestdag) vacantie gegeven. Is de geboorte op een schooldag vóór den aanvang van den schooltijd bekend en heeft zij denzelfden dag plaats gehad, dan wordt dien dag en den volgenden schooldag (den nationalen feestdag) va cantie gegeven. Wordt de geboorte op een schooldag tijdens den schooltijd bekend, dan wordt voor het verdere van dien dag en ook den daarna volgenden schooldag (den nationalen feestdag) vacantie gegeven. Ontwerp kinderbijslagwet. De regeeringspersdienst meldt: Het in de troonrede aangekondigde wetsontwerp in zake de toekenning van kinderbijslag is thans door den minister van sociale zaken bij den Hoogen Raad van arbeid aanhangig gemaakt. DE GEGIJZELDE HAAGSCHE JOURNALIST. Verklaring van burgemeester De Monchy, In de Haagsche gemeenteraadsverga dering van Maandagmiddag heeft burge meester mr. S. J. R. de Monchy met be trekking tot de gijzeling van den heer Hansen, verslaggever van „Het Vader land", een verklaring afgelegd, waarin spr. zei, dat op zichzelf door de mede deeling geen gemeentebelang van betee- kenis is geschaad. Nadat de heer Hansen gegijzeld was, een maatregel, die in elk geval automa tisch zal eindigen bij de sluiting van het vooronderzoek, hebban alle door hem ingeroepen rechterlijke instanties die gijzeling gehandhaafd, daarmede uit sprekende, dat hij geen wettigen grond van verschooning had. De burgemeester bewonderde aller minst een soort van journalistiek, die ge bruik maakt van mèdedeelingen, waar van de verslaggever weet, dat zij slechts door een strafbaar feit tot zijn kennis kunnen zijn gekomen. Toch heeft spr. deernis gevoeld voor den heer Hansen, die van zijn vrijheid werd beroofd, omdat hij niet wenschte te handelen tegen wat hij meende, dat hem door eer en geweten werd voor geschreven. Spr. liet de vraag terzijde, of hij als journalist wel gerechtigd was te blijven zwijgen, toen ook de hoogste rechterlijke instantie hem zijn verschoo- ningsrecht ontzegde. Ruim een week geleden heeft de bur gemeester aan den raadsman van den gegijzelde zijn bemiddeling aangeboden om te komen tot het opstellen van een verklaring, die wanneer zij hem door' alle raadsleden en den secretaris geza menlijk of afzonderlijk door elk hunner zou worden toegezonden den heer Hansen tot spreken zou kunnen brengen. Dit aanbod is afgewezen. Intusschen duurt de ellendige toestand voort, dat er een persoon in ons mid den is, aldus spr., die er zich van be wust is, mededeelingen uit de geheime vergadering te hebben gedaan en niette min gedoogt, dat een ander gegijzeld zit, die hem niet verraden wil. Zoolang wij in het duister tasten, moeten wij nog de mogelijkheid veronderstellen, dat het vergrijp minder erg is geweest dan het schijnt. Het is denkbaar, dat slechts een deel van het gepubliceerde afkomstig is van een der aanwezigen en het overige door den journalist als waarschijnlijk be dacht en als feit is vermeld. Het is denk baar, dat de betrokkene er zich eerst in een later stadium der zaak reken schap van is gaan geven, dat hij zich in derdaad iets heeft laten ontvallen, dat direct of indirect tot de publicatie aan leiding heeft gegeven. Maar het is in elk geval de dure plicht van ieder, die ook maar de mogelijkheid veronderstellen kan, dat hij in de middag- en avonduren van 20 September de geheimhouding heeft geschonden, zich aan te melden, opdat geen dag langer dan noodig is de gijzeling zal voortduren en opdat in de zen Raad het onderling vertrouwen, voor ons werk in het belang der gemeente zoo volstrekt noodig zal worden hersteld. VEREENIGING TOT EXPLOITATIE VAN VOLKSTUINEN „KWEEKLUST." In de bovenvoorzaal van de Een dracht hield gisteravond de Vereeni- ging tot Exploitatie van Volkstuinen „Kweeklust" haar jaarvergadering. De voorzitter, de heer J. F. Vermeu len opende de 18e jaarvergadering met de herinnering, dat hij verleden jaar gewaagde van meer licht, dat men toen meende te mogen verwachten; het blijkt nu, dat hij toen te optimist'sch is geweest, want het spook der werk loosheid is nog niet verdwenen. Spr. wil niet opnieuw te optim'stisch zijn, maar hopen, dat de zorgen met het jaar 1938 een einde zullen nemen en dat men de volkstuinen alleen z,al be werken na afloop van de gewone dag taak. Spr. deelde mede dat de eere voorzitter, burgemeester Fernhout we gens uitstedigheid, het lid der commissie van toezicht arts Van Gelderen wegens ambtsbezigheden en het tweede lid, weth. Onderdijk wegens ziekte afwezig waren Spr. ste de voor aan den hr. Onderdijk een schrijven te richten waarin hem na mens de vereeniging spoedig herstel van zijn ziekte wordt toegewenscht, Met dit voorstel stemde de vergade ring in, Spr, wees er verder op, dat hei voorkomt, dat .als een commissaris op een terrein aanmerk'ngen maakt, het betrokken lid een onwelwillende hou ding aanneemt, in plaats van als het lid meent onbillijk te zijn behandeld z ch tot het bestuur te wenden. Spr. hoopt op een aangename vergadering in het belang van den bloei, der volks tuinen. Spr. wijst verder op een verzoek van de Vereeniging voor luchtbescherming, die steun tracht te verkrijgen van de volkstuinders om daadwerkelijk op te treden. Spr. vindt daarin aanleiding de volkstuinders te adviseeren, om als zi) op hun tuintjes zijn tijdens een lucht aanval daar te blijven liggen, tot den aanval over is. Is dan het tu'ntje in het besmette grondgebied gevallen. dar> zal er wel 14 d.agen over heen gaar» voer wind en regen de ontsmetting van groenten enz. heeft verricht. Daarom mag men na 'zulkeen aaqval niets van het tuintje mede naar huis nemen en ook zelf dient men zich zoo mogelijk eerst door een onderdompel'ng in het water voorloopig te ontsmetten om zich daarop r.aar de naastbij-zijnde ontsmet- tingsinrichting te begeven. Na deze opening bracht de secreta ris, de heer J. Antheunisse, zijn jaar verslag uit. waaru t blijkt dat de ver eeniging telt 207 leden en 6 donateur» tegen verleden jaar 201 leden en 6 do rt,atuers. Er zijn drie leden overleden, 6 bedankten, doch er traden 15 leder» toe. Er z.ijn pogingen gedaan om te komen tot vermindering van pacht, doch een beslissing daavop is nog n et verkregen. Er zijn altijd nog leden, die op hun plichten gewezen moeten wor den. De opbrengst der tuintjes was dit jaar goed en er zijn nu perceelen uit gegeven tot een maximum van 300 m2. De Commiss'e v,an toezicht hoefde ook dit jaar niet op te treden. De. heer J. Boone, secretaris der grondcommissie, wees er in zijn ver slag op, dat men gedacht had, na het s Zwanenberg, (Ingez, Med.) doorheen te helpen". „A propos, hij is bevorderd tot luite nant-commandant. Vertei liet hem of iemand anders nog niet. Hij zal het waar schijnlijk aan het eind van de maand weten. Denkt u dat hij graag benoemd' zou worden op een van de nieuwe lichte kruisers?" „Ik vermoed van wel. Ik haat ge heimzinnigheden, maar hij is een beste jongen". „Ja, een beste kerel", antwoordde de admiraal met ongewone vriendelijkheid HOOFDSTUK XXXVI. „Wat wenscht u? Ik hoop niet dat u iets voor me te doen heeft?" vroeg Val- da den baron. Bij haar terugkeer in haar kamers had zij een te'egram gevonden, dat haar vroeg om terstond op St. Jamesp'ein te komen. Hoewel ze zeer moedig was, was ze toch wat nerveus uit angst dat ze iets hadden ontdekt. „Wij hebben u den laatsten tijd met rust gelaten. Wij hebben nu werk voor u. Hallam komt over een half uur hier. U moet met hem afspreken. U moet hem vanavond in de adm'raUteit ontmoeten. Hij z'al u dan plannen laten zien. U moet die goed in u opnemen. Dat is alles". Ze begon te lachen en hij keek haar verbaasd aan. „Ik heb u al gezegd, dat mijnheer Hal- 'am in geen enkel geval mag weten, dat ik in uw dienst ben. Ik vrees, dat u ie mand anders zult moeten zoeken". „Wat voor reden heeft u daarvoor?" „Mijnheer Hallam heeft voor u ge werkt, maar alleen onder dwang". „Dat weet ik", zei de baron kalm. „Hij respecteert me, en ik wil dat re spect behouden. Als hij zou weten, dat ik een Duitsche spion ben geweest dan zou hij zoon schepsel niet tot vrouw willen hebben, U hoeft niet te trachten me over te halen. Ik ben vast besloten en ik ben niet bang voor u", riep ze dr'ftig. De baron wist wanneer hij zwijgen moest en besloot niet aan te dringen. Er was nog een uitweg hij kon op Hal» lam's woorden afgaan wat de plannen betreft, maar na rijp beraad vond hij dat toch niet veilig' Iemand, dien hij onvoor- waardehjk vertrouwen kon moest er heen. maar hij kon niemand bedenken. „Waarom gaat u zelf niet?" vroeg ze plotseb'ng. Er kon gevaar aan verbonden ;zijn, maar er was altijd gevaar. In ieder ge val kon er geen vergissing gemaakt, worden, wanneer hij zelf plannen inzag. Hij zou zich kunnen vermommen, maar dat zou Clarkeon gemakkelijk genoeg k aar spelen. Hij moest alleen maar den waker voorbij, en een bezoeker van lui tenant Hallam zou n:et nauwkeurig worden oogenomen. „Goed", zei bij tenslotte. „Ik z'al u de zen keer vrij laten". „Dank u", Izei ze droog. „Maar er is genoeg' te doen. De prins is helaas een man van zijn woord. Na vanavond mag Hal am niet meer worden lastig gevallen. Maar het is een geluk, dat u met hem verloofd bent, Het is ook eigenlijk beter, dat hij uw relatie met ons niet kent. Ik vertrouw, dat u alle in lichtingen, die u uit hem zult krijgen, aan ons zult overbrengen. Ik heb in iedere haven een vertrouwensman zitten. Zij allen krijgen bevel om met u in Londen in contact te blijven. U is op het vaste land school gegaan. Heeft u niet een vriendin in Rotterdam?" Valda dacht even na. „Ja. Lucie van Tulk", zei eindelijk. „U moet een nieuwe code gebruiken, die ik u zal geven. Ik wil niets aan het toeval overlaten. Ik zend vanavond ie mand naar Rotterdam. De volgende week moet u beginnen met schijnberich- ten te posten. Ik wil alles in orde heb ben", „U hebt de dingen altijd grondig' aan gepakt, baron". „Daar heb ik mijn positie aan te dan-1 ken daaraan en aan mijn kennis van dé menschelijke natuur", antwoordde hij zelf voldaan. „U is heel knap. Nu moet ik weg. Ik wil niet, dat mijnheer Hallam me hier vindt", „Misschien is dat wel beter", gaf de baron toe. Precies op tijd kwam Hallam en keek rond naar mijnheer Sinclair, dien hij daar zou ontmoeten. Sommige menschen, die wat vatbaar zijn op borst en keel denken, dat het nu eenmaal hun lot is 's winters te moeten hoesten, kuchen, hijgen en benauwd op de borst te zijn. Indien Gij tot diegenen behoort, probeert dan eens de nieuwe versterkte Alcker's Abdijsiroop die honderdduizenden hun levens-blijheid heeft teruggegeven. Reeds naenkele lepels bemerkt Ga dat dit middel U werkelijk zal kunnen helpen. De slijm, die op de borst drukte, en U benauwd maakte, komt gemakkelijk los, de hoestbuien wor den zeldzamer, lichter en verdwijnen, Uw adem haling wordt weer diep en geruischloos en do slijmvliezen van Uw borst en keel worden versterkt. De planten-extracten en de codeïne, de grootste hoest-bedwinger, maken de nieuwe verstèrkte Abdijsiroop tot ,,'s Werelds béste Hoest-siroop". Flacon 90 et., f 1.51, f 2.40, f 4.20. Overal verkr jgbaar. Hoe grooter flacon, hoe voordeeliger het gebruik. (Ingez. Med.J werk in 1936 om tot een maximum van 300 m~ voor de tuintjes te geraken, in 1937 minder werk te zullen hebben, maar door het cpiioogen van een deel. van de terreinen van de Nadorst met bagger, uit de vesten, moest het over schietende terrein verkaveld worden, en vooral het maken van een platte grond was voor leeken niet gemakkelijk. Er moesten 4 leden, die grond wilden hebben, teleurgesteld worden. De voorzitter wees erop, dat het be stuur alles doet om de leden zooveel mogelijk tevreden te stellen. Dit is nog niet geheel gelukt, maar alleen als het ledental nog veel toeneemt zal er overgedacht kunnen worden te trachten nog meer grond in pacht te krijgen. Het verslag van den heer Boone werd goedgekeurd, evenals de rekening van den penningmeester, den heer J. Ver- hage. Hieruit blijkt de gezonde finan- cieele toestand der vereeniging, de gelden waren voor het einde van het boekjaar (30 November) geheel binnen. De voorzitter zeide in zijn dankwoord, tot den penningmeester, dat het dus nog steeds een bloeiende vereeniging is. Tot voorzitter werd bij acclamatie herkozen de heer Vermeulen, die dank bracht voor het bewijs van vertrouwen. Spr. zeide in deze functie altijd veel plezier te hebben gehad, sinds hij haar 15 jaar geleden van ir. Bloemsma over nam. Spr. beloofde met de zelfde liefde voor de Volkstuinen te zullen blijven werken. In het bestuur is men onderling vrienden, er zijn hechte banden en men streeft er na steeds het doel hoog te houden. De vergadering herkoos vervolgens de heeren J. Verhage en P. Rijkse even eens bij acclamatie tot bestuurslid. Bij de rondvraag kwamen allerlei klachten en wenschen naar voren. Zoo werd er geklaagd over verschui vingen in de gïonden; over het niet den bode op de hoogte stellen van verhui zingen; over de afwatering aan het ter rein aan den Karelsgang; over het pad over het terrein aan den Nadorst. Eenige discussie ontstond over de vraag of het bestuur een lid, dat zijn grond steeds vuil laat liggen, geheel van tuin hebben moet uitsluiten. Er zijn per sonen, die meenen, dat men niet te „Ik ben vanavond mijnheer Sinclair", zei de baron. „Is alles geregeld? Weet u Izeker dat u om half tien alleen is?" „Zoo goed als zeker, maar zoo niet, dan zal ik u laten weten, dat ik het te druk heb om te ontvangen. In dat ge val moeten we het morgen probeeren". „Toon geen verbazing als u mij niet herkent", waarschuwde de baron hem en na nog eenige aanwijzingen eindigde het gesprek. Hallam had de eerstvolgende uren niets te doen. Hij nam de sigarettenko ker, dien Valda hem gegeven had, uit zijn zak en bekeek hem nieuwsgierig. „Bond Street", zei hij tegen den chauf feur van de taxi en zij hielden stil bij een juwelier. Hij koos een ring met een robijn om geven door diamanten. Ofschoon zijn hart n;ei bij deze verloving betrokken was. wilde hij zich toch strikt aan de ge woonten houden. En toen hij dus Valda's kamers binnen kwam lag er een glim lach op zijn gezicht. Zij stond midden in de kamer, en hij zag dat ze rood was van Zenuwachtigheid. „Ik ben zoo blij", zei ze zacht. „Valda. ik heb dit voor je meege bracht". zei hij. Ja, hij moest haar kussen, het hoorde bij zijn deel van het spel en hij raakte haar voorhoofd met zijn lippen aan. Toen schoof hij den verlovingsring aan haar vmg'er. f Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 5