de allermooist geslaagde kerstgeschenken met buitengewoon gunstige prijzen «OVERTENTIEN. Anijsmelk KUNST EN WETENSGHAP. INGEZONDEN STUKKEN. SPORT. SCHULTE EN THIEME oude Jenever. BOLS Likeuren. Middelburg: Gortstraat 26. Vlissingen: Walstraat-Kleine Markt. BAARLAND. Uw Kerstgeschenk een probleem In onze magazijnen vindt U kus sens, plaids, bijzettafels, tapijtje handweefwerk, leeslampen, wand lampjes, haardbanken, couranten- standaards, kortom te veel om op te noemen. GABRILS E Langeviele Middelburg. 60 modelkamers. Enorme keuze kinder schoentjes. De leukste modellen en fijnste tinten. In lak Vanaf Snoezig laarsje, v. peau de peche m. leder-neusje,-zool en-hak. Ritssluit. tnbl.enrood Vanaf Zeerfijncalfsleder, chic model, bijz. mooie uitvoe ring., zw. en br. Maat 18 door op Woensdagavond 22 Dec 8 uur een bezoek te brengen aan het City Theater. Twee belangrijke hoofdfilms (productie 1937). »Pitah, de Grijze Wolf«, «Het Meisje van de Veenhoeve«f Kaarten en plaatsbespr. aan het theater van 11 1 uur en's avonds vanaf 7 30 uur. Prachtige, echt lederen pantoffel, warme voering, en bont- garneering. Iny* JffljÊk div. tinten y' Bijz. fraaie pantoffel m. prachtig gebor duurd voorblad, v bontgarn.Rood en blauw X.w Lakmolière, in zeer voornamesnit,bijz. chic. Prima lak. Voor de koude avonden. Een smakelijk kopje kunt U maken met de anijssuiker uit de DROGISTERIJ Het Huis met de Roode Pilaren Middelburg, U hebt slechts één theelepeltje noodig voor een kop melk. Per ons 25 cent Van zeer fijn croco leer in plateaustijl, keurig gegar neerd. In bruin Bi|Z. sierh|k en ele gant, keurig be-/ werkt. In zwart/ en bruin Uiterst solide en bijz. mooie pasv., prach- tigmodel.Zw.,br. en oxblood. Schitterend model met bijz. fraaie garn. Zeer chic en elegant- In zwart en M L bruin Het fijnste merk. Eiken dag een glaasje, PER LITERKRUIKƒ4 De fijnste kwaliteiten. PER FLESCH ƒ4 Zeer fijn en chic pi teau model. Iets aparts. In zwart en bruin Van zeer fijn calfs- leder. Voornaam en chic mod. Zeer mooi. Zw. en br. Buitengew. chic mod zeer fijn bew. Iets aparts. Zw.-, br.- enblauw-suède SCHOENFABRIEKEN WAALWIJK Wijnhandelaren, Middelburg. Vertegenwoordigers firma Bols. Ook bij alle slijterijen verkrijgbaar. WERK VAN LOUIS HEIJMANS, De tweede tentoonstelling in Sturm's Kunsthandel te Goes, s aan werk van den Middelburger Louis Heij- mans gewijd. Het is een vrij omvangrij ke collectie: schilderwerk, aquarellen, teekeningen, houtsneden en ander'gra fisch werk. De eerste indruk v,an het werk van Heijmans is: degelijk werk. Werk van een kunstenaar die zijn vak verstaat; een goed teekenaar; gevoel voor ver houd ngen en effecten; gevoel voor stemmingen; liefde voor de dingen: een mensch, een brug, een vaas; 'n weinig melancholisch: vooral getroffen, door het tragische, verlatene, miskende, de wijdte, de stilte. Om dit alles verdient veel van het geëxposeerde werk de aandacht, om dat het iets te zeggen heeft. Van de teekeningen denken we aan no. 36, de weergave van een „woonwagentype", in conté en inkt, de personificatie van dat type, naar lichaam en geest, met pas send fond; in no>. 39 „schuiten aan paal spreekt vooral de serieuze tee- ken,aar; in 38 „armoede" en 40 „ouder dom", de gevoelsmensch, In „armoede" treffen de uitgewerkte, grove handen, de moede, wezenlooze bi k, het onder voede en verwaarloosde, de volstrek te armoede, ook aan geest. „Ouder- dom' geeft het type van een vrouwtje, dat afgedaan heeft, het armhuis-type, moe v,an zorgen en denken, toch berus tend ook, geestelijk reeds dood, fat soenlijk tot het einde. Ook de stillevens hebben elk hun eigen karakter. In 15 treffen lijn en kleuren, de grondgedachte: rood, geel blauw; in 12, de gave stof uitdrukking, van makreelen, ijzeren pot, emaille; in 23 „sierpompoenen", de weelde van kleuren, lijnen, sp'egeleffecten; in 18 „witte kin' de serieuze weergave der teere nuances in de effen, glazuren voorwerpen de schoonheid van het eenvoudige. In het andere schilderwerk: haven- en zeegezichten, landschap, mooie hoekjes in Brugge en Kortrijk, enz. v n- den we dit goede terug. Er is werk bij, waarin de kunstenaar o.i. meer wilde geven dan menschelijk mogelijk is. Maar w.iar de schilder iets minder ver grijpt weet de stemm'ng van zijn werk ons toch wel te treffen. Bijvobr- beeld m 10 „Haven te Veere", eë* weimg aan den decoratieven kant, maar mooi van compositie, en pakkend om bet ijle, de stilte, de teere kleuren keen Een blik in sprookjes- oo tl denken voorts .aan 31, 14 en allen weergevende een deel van het mooie Bagijnhof te Kortrijk, Voor al 14 wist ons te boeien, dat stille vrouwtje gaande in die stille, eeuwen oude gang, die geen e nde schijnt te hebben. Er is meer werk dat afzonderlijke be spreking verdient, er zijn mooie hout sneden, etsen, litho's, maar wij zouden dan al te uitgebreid worden, A.lleen nog onze critiek, d e we voor het laatst bewaarden, omdat die vrijwel gelijkelijk op al het gekleurde werk van toepas sing is:" het is te blauw. De schilde- geeft weliswaar een oneindig aantal schakeer ngen v.in kleuren, van rood, en groen, en bruin, en grijs, en geel, in 't kort, hij geeft alle schakeeringen die uit de grondkleuren rood, geel en blauw maar samen te stellen zijn, maar al die schakeeringen, uitgezonderd het harde geel, zijn juist iets te blauw. Het is niet zoo, d.it rood er paars door wordt, of geel groen, het is zelfs niet zoo, dat ds kleur er „vuil" door wordt. Het is'een onbeteekenend tikje, maar juist teveel om het werk volkomen „waar" te doen zijn. Het kan zijn, dat dit opzet is van den sch lder, en het kan ook een an dere oorzaak hebben, maar naar onze meening blijft het een tekortkoming. RESTAURATIE VAN KULTUURMONUMENTEN. In het orgaan „Maatschappij-Belan gen" van de Nederlandsche Maatschap pij voor Nijverheid en Handel, over De cember 1937, staat afgedrukt het Adres aan de Tweede Kamer, waarin onder meer met redenen omkleed, het verzoek wordt gedaan, de restauratie van onze monumenten krachtiger dan tot dusver, ter hand te nemen, daar hier een sociaal belang mee gebaat is. Het geldt hier dus een volksbelang van de eerste orde. In dit adres wordt gewezen op de noodzakelijkheid, de uitvoering dezer werken door bemiddeling van het „Werkfonds" te doen uitvoeren, althans het zou toe te juichen zijn, wanneer het hiertoe kon kmen. De oudere lezers van uw blad, die zich Middelburg van vóór 45 jaren kunnen herinneren, weten nog wel, hoe onze Monumenten hier ter stede er toen uit zagen. De Abdijgebouwen hadden afge broken torens en verknoeide gevels, ons Raadhuis werd bouwvallig en was overal geschonden; het Militair Hospitaal had een afgebroken topgevel, verdwenen kruiskozijnen en toegangstrap en een ge cemente facade. Het Muntplein met de afgebroken kloostergangen, de Koorkerk met de foeileelijke ramen, de Nieuwe Kerk en het Statengebouw op de Groen markt met totaal bedorven voorgevels, het Rijksarchief in de St. Pieterstraat, waarin twee onooglijke winkels onder gebracht waren, het Steenrotsgebouw met zijn geheel bedorven onderpui, 't was allemaal te afschuwelijk om naar te kijken. Onder leiding van Victor de Stuers, de architecten Cuypers en Frederiks, di verse Rijksbouwmeesters, Statenleden en andere w.o. het Bestuur van de Ver- eeniging Hendrick de Keyser, zijn er ge lukkig hierin groote verbeteringen ge komen, en is onze stad één der plaatsen geworden met veel vreemdëlingenbe- zoek. Al de hierboven genoemde veran deringen aan onze Monumenten, konden finantiëel op de toen gebruikelijke ma nier worden uitgevoerd, wij leefden toen ook niet in een crisistijd. Nu is dit an ders geworden, er kan op normaal finan- tiëele uitvoering van dergelijke werken niet meer gerekend worden, men pro beert het wel, maar men slaagt er niet in Bij de belangrijke restauratie van on zen Abdijtoren, komt dit alweer naar voren, daar een geheele herstelling door de Gemeente niet bekostigd kan worden. Zonder hulp van het Werkfonds, komt het sociaal belang „Werkverruiming" voor dit karwei, niet veel terecht. Daar om is m.i. het adres, hierboven genoemd, voor Middelburg van groot belang, en ware het gewenscht, dit adres te steu nen door adhaesie te betuigen. Kan hier voor de Kamer van Koophandel, Han delsbelang, Ver. voor Vreemdelingenver keer een taak liggen? Zoo ja, laat dan de Mij. voor Nijverheid en Handel niet al leen adresseeren, maar doe mee. De werkloosheid dient met alle mogelijke middelen bestreden te worden; dit is het groote maatschappelijke belang, en te vens dat van lederen inwoner. Onze toren wordt op Donderdagen in den zomer door 500 a 700 personen be zocht, voorwaar een beeld, dat voor zich zelf spreekt. Zoo trekken de Abdijgebou wen reeds jaren een belangrijk aantal vreemdelingen. Niet één vreemdeling wordt hierheen getrokken door de Na dorstbebouwing of anderen nieuwbouw ;n de stad. De gelden, uitgegeven tot be houd en herstel van onze monumenten zijn niet verloren, maar zij worden „ka pitaal", iets dat m.i. niet uit 't oog ver loren mag worden. Middelburg, 20 December 1937. Koole. VOETBAL. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIëN voor dit blad worden aangenomen door den Agent J. J. HOOGVLIET. Wedstrijdprogramma Z.V.B. Zondag. Ie KI. A. Goes 3Vlissingen 3. Kruiningen 1Hansw. Boys 1. Middel burg 3Ierseke 1. Domburg 1De Zeeu wen 2. ie K1. B, Terneuzen 3Axel 2. S.V.O. Philippine 1. Corn Boys 2Ria 1. Ie Kl. C. Breskens 3Biervliet 2. IJzendijke 2Groede 2. Overgangski. Walcheren 1Middel burg 4. 2e Kl. A. Kapelle 1—R.C.S. 3. 3e Kl, A. De Zeeuwen 6De Noor mannen 2. R.C.S. 4Zeelandia 5. Mid delburg 5Vlissingen 5. Overzicht der 2e klasse. De dag van de gelijke spelen heeft eens te meer doen zien dat de rol der lager geplaatste elftallen nog geenszins is uitgespeeld. Vooral de hekkensluiter R. B. C. toont de laatste wedstrijden, dat het haar ernst is te trachten zoo spoedig mogelijk de laatste plaats te verlaten. Wel konden de Roosendalers het krani ge staaltje van Goes, op het Hero-ter- rein een overwinning in de wacht te sleepen, niet evenaren, maar toch werd een gelijk spel afgedwongen. En dat is eveneens een verdienstelijke prestatie. Goes denkt er echter niet over zich door R.B.C. te laten voorbijstreven, en ook de Goesenaren bevochten een ge lijk spel. R.B.C. en Goes hebben dus de laatste weken een goede spurt ingezet, tot nadeel van Zeelandia, dat nu, mede door den verloren wedstrijd tegen Vlis singen, in het hoekje terecht gekomen is waar de slagen vallen. Zeelandia zal nu spoedig weer eens een wedstrijd moeten winnen om binnenkort niet door Goes, en wellicht door R.B.C. ingeloo- pen te worden. De Zeeuwen en R.C.S. staan, hoewel zij Zondag niet speelden, nog betrekke lijk veilig, en we gelooven ook niet dat dit tweetal eerlang beducht hoeft te zijn voor de laatste plaats. Dit is even eens het geval met De Baronie. Zij wist uit den wedstrijd tegen Breda weer een punt te verzamelen, waardoor de Ba ronie weer heeft bewezen tot de goede middengroepers te behooren, maar waarschijnlijk voor de onderste of de bovenste plaats niet in aanmerking te zullen komen. Breda zit dichter bij den kopgroep en wie weet of de Bredanaars nog niet eens zullen profiteeren van een struikeling van de leidende elftallen. Van de drie leiders heeft Vlissingen Zondag de volle buit weten te bemach tigen, en tevens haar aanspraken op de bovenste plaats behouden. Middelburg en Hero lieten een steek vallen, doch dit beteekent nog in geen enkel opzicht dat daarmee een kans op de eerste plaats is verkeken. Voor Hero al zoo niet, omdat zij de boventse plaats, on danks dit gelijke spel, nog heeft weten te behouden. We gelooven niet ver van de waarheid af te zijn wanneer we de meening uitspreken, dat dit drietal aan elkaar gewaagd is. Dit kan met anders, dan de spanning ten goede komen. 3e klasse A- IJzendijke komt er na een weifelend begin steeds beter in. Een overwinning op Axel, al is het dan ook in een thuis wedstrijd, is toch altijd nog een ver dienstelijke prestatie. Een gevaar voor de leiders zullen de IJzendijkenaren waarschijnlijk wel niet worden, maar als zij de kracht van de laatste ontmoetin gen weten te behouden dan zullen zij een goede positie op de ranglijst blijven innemen. Het tegengestelde is met Hoofdplaat het geval. Na een goed begin is zij thans aan het afzakken. Nu weer werd van Sluiskil, in een uitwedstrijd, ver loren. Hoofdplaat kan met een enkelen gewonnen wedstrijd wel weer spoedig tot de bovenste regionen stijgen, maar dan zal zij toch constanter spel ten bes te moeten gaan geven. Axel zal ook wel geen bedreiging meer gaan vormen voor de twee leiden de elftallen, maar de Axelsche voetbal lers zullen natuurlijk nog wel heei wat punten verzamelen en het den tegen standers danig lastig maken. Ook Sluis kil is zich eenigszins aan het herstellen, en op het Sluiskilterrein zullen eveneens nog tal van elftallen struikelen. 3 B. Is de overwinning van de Goesche Boys een voorbode tot betere verrich tingen? Men zal het dienen af te wach ten. Intusschen blijft de zege op Mid delburg II een keurige prestatie. Van de Middelburg reserves valt dit verlies wel tegen, maar zij blijven haar positie op de ranglijst, d.i. in de middengroep, er toch door behouden. Zeeuwsche Voetbalbond. Ie Klasse A. In de le klasse A van den Z. V. B. werd Zondag slechts één wedstrijd ge speeld nl. te Hansweert tusschen Hans- weertsche Boys en Domburg. De hek kensluiters hebben den Domburgers het vuur na aan de schenen gelegd. Met een 65 overw nning konden de Dom burgers tenslotte weer huiswaarts trek ken. De cijfers toonen dus wel aan dat Hansw. Boys kranig partij heeft gege ven. De stand is in deze klasse nu:

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 7