STATEH-GENERAAL NIEUWE Kwartaalabonnees SUETEftLm BtOSOOfEH. ST00MWASSCHERIJ „ZEELAND" Zóó zien ze er uit de cachets Mijnhcrdt GRATIS O MIDDELBURG. GOES. BEURS VAN AMSTERDAM Langevielesingel D 197 - Tel. 637 Tarief per kilo en per stuk, DUITSCHLAND. ZUID-AMERIKA. ITALIË. i^sfca:aa3Maaemi sataa Nemen zeer. gemakkelijk in. Koker 12 cachets 50 ct. 2 stuks 10 ds Bij Apoth. en Drogizteik (Ingez. Med.) ;Zij, die zich met ingang van 1 Januari a.s. op ons blad abonnee- ren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers blijkt dat het bestuur liever f 25 subsi die heeft. Het garandeert dan de uitga ven van folders. Besloten werd de sub- sid'e te verbinden aan de uitgave van folders, waardoor feitelijk een combina tie ontstaat van beide voorstellen uit de vorige vergadering. De heer Zwemer wenschte geacht te worden tegen te hebben gestemd. Vastgesteld werd een nieuwe leges verordening alsmede een rioolbelasting verordening, de laatste was geldig tot 31 Dec. 1937. Nu was aan de orde de benoeming van een bezoldigd ambtenaar van den Bur gelijken Stand, vacature wijlen den heer Joh. Poppe. Tot bezo'digd ambtenaar van den bur gerlijken Stand (wedde f 9, per jaar) werd benoemd de heer F. C. de Roo. Verder werd een verordening regelen de de verdeeling werkzaamheden bij den Burg, Stand aangenomen. In verband met de wetswijziging, waarbij de zekerheidsstelling voor den ontvanger wordt opgeheven en den Raad verplicht wordt de gemeentewegen frau de op andere wijze te vrijwaren werd besloten van de dispensatiebepaling daarbij opengelaten gebruik te maken en G.S. te verzoeken te willen toestaan, dat de huid'ge toestand bestendigd blijft. Aangezien de ontvanger hiertoe bereid bleek. B. en W. deelden mede dat zij naar aanleiding van het in hün handen ge stelde request van de bewoners van hef villapark, nogmaals met de betrokkenen overleg hebben gep^egd. Zij meenen dat de gevraagde bonden wel kunnen ge plaatst worden bij het villapark, mits aan de andere zijde op Domburgsch grondgebied dezelfde borden zouden worden geplaatst. Eerst dan zou een regeling eenigszins kunnen helpen. Blij kens correspondentie door hun college gevoerd, blijkt, dat B. en W, van Dom burg bereid zijn een dergelijk voorstel aan den Raad te doen. B. en W. stelden nu voor om te besluiten een verbod voor motor- en rijwielverkeer en voor vee te scheppen bij den ingang van het wegje. N. eind Villapark indien althans de Raad van Domburg daartoe zal besluiten. Aldus z. h. st. aangenomen. Nu kwam ter sprake de steun aan kleine boeren. De v o o r z zette uiteen dat B. en W. de materie zoo moeilijk vonden, dat zij het gevoelen van den Raad daarover wenschen te hooren. Spreker zeide dat een ruwe berekening heeft aangetoond, dat het de gemeente 900 per jaar zal kosten en ongeveer zes menschen meer in werkverschaffing. Deze berekening zal nog eerder kunnen tegenvallen. Het is een moeilijk geval. Wethouder Maljaars zeide dat hij zijn stem niet aan invoering van een rege ling zal kunnen geven. Lang heeft de gemeenschap in de steden geprofiteerd van de goedkoope levensmiddelen, maar nu de kleine boer er niet meer uit kan komen, moet de dorpsgemeenschap maar alleen voor hen zorgen. Spr. ge voelt dat als 'n groote onbillijkheid. Het Rijk moet naar spr.'s meening voor de kleine boeren zorgen. De heer V anLiere was het in groote trekken met den heer Maljaars eens. Hij vroeg echter of het niet mo gelijk zou zijn dat de gemeente een ge heel eigen regeling ontwierp. Jhr. V anAdrichemBoo- g a e r t zou in eenige belastingverhoo- ging in dit geval geen bezwaar zien. Z. i. mag de vrees hiervoor geen overweging zijn om niet tot ondersteuning over te gaan. Wethouder D e K r o o vroeg of de regeling niet voor één jaar zou kunnen worden vastgesteld. De heer Zwemer gevoelde voor de invoering. Dq heer Brand wilde er niet te gen zijn, al onderschreef hij grootendeels de bezwaren door wethouder Maljaars naar voren gebracht. Maar hij ziet dit gevaar: Doet de gemeente niets, dan zou men daar elders ten onrechte uit kunnen concludeeren, dat steun in Oost- kapelle niet noodig is. Op voorstel van jhr. Boogaert ge steund door den heer Zwemer werd tenslotte besloten, indien mogelijk, de Rijkssteunregeling toe te passen voor kleine boeren en wel met ingang van een door B. en W. te bepalen datum. Nadat de zaak nader zal zijn geregeld. Tegen dit voorstel stemden de heeren Maljaars, Coppoolse en Van Liere. De Spaansche burgeroorlog. DE STAD TERUEL BOOR DE REGEERINGSTROEPEN OMSINGELD. Het' ministerie van landsverdedig'ng te Barcelona deelde hedenmorgen me de, dat niettegenstaande de sneeuw stormen de regeeringstroepen aan het Oostelijk front hun deze week voor Teruel begonnen actie hebben voort gezet, De gisteren veroverde stellin gen zouden de troepen 'n st.aat stellen de stad Teruel geheel te omsingelen; alle verbindingswegen van de stad zijn, volgens deze berichten, afgesneden. Overal werden vijandelijke tegenaan vallen afgeslagen. Daarentegen deelt het groote hoofd kwartier der opstandelingen te Sala manca mede, dat de rechtsche troepen met succes den vijand achtervolgen in de buurt van Teruel. Zij zuiveren het terrein van de regeer'ngstrolepen, die er zijn doorgedrongen. De strijd in het verre Oosten. DE JAPANNEEZEN ONTMOETEN IN NOORD CHINA FELLEN TEGENSTAND. Uit Peiping wordt gemeld, dat men gelooft, dat Hankau slechts weinig vrees behoeft te gevoelen voor een on- middellijken aanval op Hankau langs den spoorweg P,eipingHankau. Het verste punt, dat de Japanneezen nog hebben bereikt in hun opmarsch van het Noorden is Tsjang Teh in Noord Honan, waar zij sinds verscheidene weken zijn blijven staan. In Sjansi hebben de Ja panneezen, ofschoon zij de hoofdstad CITY. De gevaarlijke vrouw. Joyce Haerth, de hoofdfiguur in deze film is al om zeer bijzondere redenen van lievelinge van 't publiek tot een van bar tot bar slenterende dame gedaald: zij brengt het noodlot aan hen die in haar omgeving vertoeven. Moord, echtschei ding, bankroet en meer van dergelijke onzalige dingen ruineerden het leven der mannen die haar nabijheid zochten. Het noodlot dat haar omring't maakte haar broodeloos; nog slechts bij 't geest rijk vocht "voelt zij zich 't veiligst. Don, 'n van haar vereerders treft Joyce in een verre van helderen toestand in een bar aan. De herinnering aan de artiste is bij hem zoo sterk en levendig, dat hij zijn verloofde met een list huiswaarts zendt en de zorg voor de afgedwaalde artiste op zich neemt. Maar van dit oogenblik af kan ook hij zich niet meer losmaken van deze vrouw. Beleedigingen en lief- koozingen, vermaningen en vleierij, het is hem alles om 't even. Hetzelfde lot als alle andere mannen, die met deze vrouw in aanraking kwamen is ook Don be schoren. Zijn verloofde zegt hem vaar wel, zijn werkkring raakt hij kwijt, zijn kapitaal gaat verloren. Prachtig beeldt deze film de strijd tegen het noodlot uit, alleen is het jammer dat het einde iet wat geforceerd is omdat men er per se een happy ending van heeft willen ma ken. Echter aan de film als geheel hoeft dit niet te schaden. De geheele film draait eigenlijk om het spel van de hoofdpersoon: Bette Davis. Zij won destijds met deze rol van de fatale vrouw den prijs voor de beste creatie van het productie-jaar. En inder daad is het spel van Bette Davis boeiend en goed getypeerd. Het steekt wel ver uit boven haar medespelers. Al leen reeds daarom zal deze film velen boeien. De kroongetuige. In deze crimineele film kan men zijn speurtalent beproeven wie nu wel den moord op den bandiet Cabano gepleegd kan hebben. Is het de componist ge weest, die brieven uit het huis van den vermoorde heeft weggehaald, of de pri ma donna, die verklaart, dat de compo nist op het uur van den moord bij haar is geweest, hoewel zij elkaar niet blij ken te kennen? We zullen het niet ver raden. Misschien dat men het geval vlug doorziet, misschien ook niet. In het laatste geval houdt het er de spanning in, in het eerste kan men genieten van de aardige verwikkelingen en van de sympathieke figuur van den politiecom missaris, In de hoofdrollen spelen Sy- bille Schmitz en Ivan Petrovitch. ELECTRO* „Ik ben een vluchteling". Een Amerikaansche schrijver, Robert E. Burns, moet een boek geschreven hebben, dragende tot titel: „I'm a fugi tive", ofwel: ik ben een vluchteling. Dit moet een autobiografie of eigen-levens- beschrijving van den auteur wezen; hij moet daarin schilderen, hoe hij, volko men onschuldig nog wel, tot dwangar beid aan den ketting wordt veroordeeld, ontvlucht, zich in de maatschappij een eervolle plaats verovert, verraden wordt, en wat daar op volgt. We kennen het boek niet; de lust, het te lezen, is nu wel opgekomen! Want: naar die ware levensbeschrij ving is deze film gemaakt. Een ver schrikkelijke film, waar men niet heen moet gaan als men niet tegen een stootje kan. Want het is wél realistisch, wat hier den stillen aanschouwer gebo den wordt! Daardoor heeft het verhaal evenwel een zekere woeste schoonheid verkregen. En, voor wie met de Ame rikaansche geestesgesteldheid niet on bekend is, ook een vrij hooge mate van waarschijnlijke waarachtigheid. Het leven der Amerikaansche dwangarbei ders 't blijkt dat het kettinggangers- systeem niet enkel in het Fransche bagno bestaat is meedoogenloos hard, de bruten, die deze mannen koejeneeren, zijn weinig beter, sommigen wellicht slechter, dan degenen die ze moeten be waken. Al hoede men zich hier weer voor overdreven sentimentaliteit: wie in koelen bloede eenige moorden pleegt en daarvoor aan den ketting moet boeten, is zelf ook geen lieve jongen. En een menschengemeenschap die de vergel dende gerechtigheid in haar systeem heeft, moet de uitwerking dezer ver geldingsgedachte ook aanvaarden! Hoe dit zij: de film is een harde, sui- kerromantieklooze. werkelijkheidsrol prent geworden. Wie van een leuke, ge zellige film ter verpoozing houdt, blijve er heusch liever van weg; het zal hem of haar slecht bekomen. Maar voor wie het aandurft is het een belangwekkend gegeven, goed verwerkt. GRAND THEATER. In de schaduw van de Guillotine. Deze Metro-film is van buitengewone goede kwaliteit en opzet en brengt in beeld een aangrijpend drama, zich af spelende te Londen en Parijs in de ja ren 17651789 naar het Iboek van den bekenden Engelschen schrijver Charles Dickens. De voornaamste medespelen den, waarvan we noemen de groote filmster Ronald Colman, Elisabeth Al lan, Edna Oliver en Reginald Owen, vertolken de verschillende gegevens op zoon sublieme wijze dat deze film be slist een der beste is die hier op het doek wordt gebracht. Vooral Ronald Colman speelt zijn rol op meer dan schit terende wijze en de scène waarin hij zijn leven opoffert uit liefde voor de vrouw van een ander is een der hoogte punten van de film. De film laat ons zien hoe het in die tijden gebruikelijk was dat de edellieden zich alles ten kos te van het volk durfden doen geschieden waardoor een steeds groeiende haat eindelijk moest uitloopen op een revolu tie. De markies de St. Evremont wordt daarbij in zijn kasteel overvallen en gedood en een dokter, door hem in de gevangenis opgesloten wordt door vrien den bevrijd en naar Engeland gebracht. Tijdens deze bootreis maakt zijn dochter kennis met een neef van den overvallen markies die echter een anderen naam heeft aangenomen waaruit een op rechte wederzijdsche liefde ontstaat. De neef, die zich echter niet kon aan passen aan de onderdrukkende leefwijze van zijn oom was daardoor bij hem ge haat, waarvan hij de gevolgen tijdens de reis moet ondervinden en wordt gear resteerd. Zijn verdediger te Londen is een dronken advocaat, die eveneens verliefd wordt op de dochter van den dokter. Wanneer hij vrij wordt gespro ken vestigt hij zich na zijn huwelijk we derom te Frankrijk onder zijn anderen naam. Hij wordt echter door een vrouw wier kind door den markies met zijn ka ros is doodgereden herkend en gevan gen genomen en door het revolution- naire standgerecht ter dood veroordeeld door de guillotine. Alle mogelijke (middelen aangewend door den dokter om zijn schoonzoon van de guillotine te redden zijn vruchteloos, totdat de dronken advocaat Ronald Colman in de gevangenis weet bin nen te komen en zich in de plaats van den veroordeelde stelt om op het scha vot te sterven terwille van de vrouw die hij b'efheeft. Het geheel is van onvev- valschte romantiek en de momenten van het schrikbewind de magistrale ensceneeringen zijn werkelijk voortref felijk. In deze film worden evenementen beleefd, die eens de wereld deden wan kelen. De Fransche revolutie, het ont staan ervan en de gebeurtenissen daar na, die het aanzien van Europa vervorm den, De liefdesgeschiedenis geeft aan deze film wel een zeer dramatisch ka rakter. Eerste noteering is vorige koer(en) daarachter officieele noteering van he den; beteekent geen noteering ontvangen. Denemarken Oblig. 1926-5 101% Amsterdam 1936-3% 100%100% Zeeuws Hyp. B-4 100%100% Cities Service Cy. P. 1958 5 41%42% A Amsterd, BaBnk.152%152% A Pref. Jurgens A 133%—. A Ned. Gist- en Spiritusf. 491 A De Schelde N.B. 40% C Am. Smelt Ref. 37% A Born. Sum. H.M. 173%174 A Houth. Alberts 96&%96% C Union Pac. Rr. 64%64% C Int. Nickel Cy. 33%33% Ned. 1000-4 100%—100% O. Indië 37 1000-3 96%—96%-% Engeland 1960-90 4 84%—84% A Koloniale Bnk. 125126 A N.I. Hbk. 1000 136%—136% C Ned. H. M. 1000 151—152% A v. Berkels Pat. 6567 C Calvé-Delft 79%—79% A Philips Gem. B. afg. 286%—283-86% C Unilever 145145%-% C Am. Car Foundry 19%19% C Anacnda Cp. 2423%-% C Bethlehem St. 43%—42%-% C Kennec Copper 29%29%-28% C U. States St. C. 43%—43%-% C North Am. Cy. 16%16% A Kon. Petr. Mpij. 363 361%-63% C Contin. Oil Cy. 22%—22% C Phillips Petr. Comp. 29%29% C Shell Union O.C. 12%—12%-13 C Tide Water Ass. Oil 11%11%-% A Ned. Scheepv. U. 117%—119-18. A H.V, Amsterdam 436% ^437%-35 A Java Cult. Mijt. 162164% A N.I. Suiker U. 133133 BEURSTHERMOMETER ZATERDAG. Kouinkl H.V.A. Tabak Schepe- Philipa Unilever Wettig. Markt ObkMark i Amerika Suiker IRubber Gedeponee A Deli Batavia 213—213%-16% C Deli Mij. 1000 289%—289%-91 A Senembah 278277 C Baltimore en Ohio 9%8% C Southern Pac. Cy. 16%16%-% A Southern Rlw. 10%10 A Amst. Rubb. C. 210%209%-10 A Deli-Bat. Rubb. 143%142-43% A Hessa Rubber 145 A Serbadjadi S.R. 104—104 WISSELKOERSEN. Heden gister Londen 8.99 8.98% Berlijn 72.50 72.48 Parijs 6.11 6.10% Brussel 30.57 30.56 New-York 1.79% .1.79% Middelburg (Ingez. Med.) Taijjoean bezet hebben, naar zij zelf toegeven moeten terugtrekken uit an dere punten, die zij tevoren reeds bezet hadiden. Veelvuldig worden- aanvallen gedaan op den spoorweg Peip'ngHan kau tot binnen twintig mijl afstand van Peiping door Chineesche onge organiseerde troepen. De Japansche woordvoerder geeft toe, dat er nog niet voldoende Japansche troepen geweest zijn om de Zuidelijke helft van Sjansi van Chineezen te zuiveren. Op dertig mijl ten Zuiden van Taijoean zijn de Ja panneezen in het defensief. Ten slotte leidt men uit de omstandig heid, dat 75.000 man Japansche troepen in de afgeloopen acht weken uit Noord China teruggetrokken zijn, af, dat geen geen groote opmarsch in Zuidelijke rich ting voor het oogenblik onder oogen jvordt gezien. HITLER KONDIGT DE „VOLKSAUTO" AAN. Hitier heeft gisteravond een „kame raadschapsavond" te Berlijn bijgewoond van de 2000 arbeiders, die aan de auto wegen hebben medegewerkt. In zijn redevoering gaf Hitier eerst een overzicht van de arbeidspolitiek van het Derde Rijk. Tegenover andere landen was Duitschland vooral ten achter op het ge bied der algemeene motoriseering. In eenige landen is thans, aldus Hitier, de automobiel het algemeene verkeersmid del voor het volk. Over enkele maanden zullen wij de eerste steenlegging beleven van onze grootste fabriek. De Duitsche volkswa gen zal er worden vervaardigd. Wij zul len in enkele jaren vele honderdduizen den van dezen nieuwen wagen jaarlijks onder het volk brengen. Uit een luxe verkeersmiddel van weleer zal een der meest geweldige verkeersmiddelen der menschheid ontstaan. Wij, aldus Hitier, beleven hier een reusachtigen omme keer. Wij leven in een tijd, die wellicht de geweldigste technische vernieuwin gen met zich brengt, die men zich kan denken. De auto was eerst een luxe-arti kel en een luxe-middel. Het is intusschen een verkeersmiddel geworden. Boven dien is het evenwel voor ons een ontzag gelijk exportartikel geworden. Het is zeer duidelijk, dat de essentieele pro- ductievoorwaarde voor dit verkeersmid del is, dat het werkelijk in groote mas sa's wordt vervaardigd. Wanneer wij werkelijk de automobiel scheppen, die door het volk kan worden gekocht, dan moet zij zeer goedkoop zijn, zoo goed koop als vroeger 'n motorrijwiel. Slechts wanneer het in massa wordt geprodu ceerd en goedkoop is, kan het ook wor den geëxporteerd. Er moeten dus zeer veel auto's worden vervaardigd, willen wij eindelijk komen op het punt dat Amerika reeds heeft bereikt, n.l. op iedere vijf bewoners een auto. Acht dooden bij vliegongeval. Uit La Paz wordt gemeld, dat het vermiste vl egtuig van den Lloyd Boli viano te Sorata (Bolivia) is teruggevon den. De drie leden der bemanning en vijf passagiers zijn om het leven geko men. Militair vliegtuig verongelukt, Een vliegtuig van het vliegkamp Ron- chi is tengevolge van den mist nabij Spilimbergo in de provincie Udine tege een heuvel gevlogen. Drie inzittende: kwamen om het leven. ,en BEGROOTING VAN ONDERWIJS, De leerlingenschaal weer on derwerp van debat. Bij dé voortgezette behandeling van de begroot'ng van onde.rwijs in de Tweede Kamer hebben tal van spre kers het woord gevoerd over de afdee- ling lager onderwijs. Naast verschillen^ de details was het weer de leerlingen- schaal, welke het kernpunt van het de bat vormde. De Chr. Hist, fractie ver klaarde zich bij monde van den heer Tilanus in abstracto vóór verlaging der leerlingenschaal. Aangezien echter deze verlaging financieel niet wel mogelijk zou zijn, bepleitte de heer Tilanus (chr. his.) een bestrijding van het euvel der groote klassen door een soepeler toepassing van artikel 50 1 d 2 der la ger onderwijswet en, zoo ook dat niet mogelijk zou zijn, de ,aanstelling van kweekelingen met akte op de groote- re scholen tegen een salaris van f 50 per maand. Voor de vrijzinnig-democratische frac tie verklaarde de heer Oud, dat de verlag'ng der leerlingenschaal financi eel wel niet mogelijk zou zijn en dat een afsnijden van excessen bet meest practische is, wat men ter bestrijding van wantoestanden op het oogenblik kan doen. De heer Oud betoogde met klem, dat deze aangelegenheid niet al len den min.ister van onderwijs, doch het geheele kabinet aangaat. Nadat nog versch llende and.ere spre kers het woord hadden gevoerd ving minister Slotemaker de Bruine aan met te antwoorden op detailkwesties. Om financieele redenen kon de minister n ets toezeggen inzake de uitbreiding van den leerplicht tot zwakzinnige kinderen en inzake verbe ter ng van het onderwijs aan schippers kinderen. Een wettelijke regeling van het bewaarschoolonderwijs is niet te verwachten. Bij de nieuwe wettelijke regeling var de opleiding van onderwijzers zal het godsdienstonderwijs als gewoon vak op het rooster worden geplaatst en zal meer aandacht worden besteed iaan dc practische en paedagog sche opleiding van den toekomstigen ondèrwijzer. De minister verklaarde het tucht recht van den onderwijzer onbetwist baar te achten. Een wettelijke regeling ,acht hij overbodig en bovendien hiet wel mogelijk. Over de leerlingenschaal zal de m - nister Woensdagavond spreken. De Kamer is tot Dinsdag verdaagd.

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 2