BUITENLAND. VLIEGOPLEIDING. Besmettelijke ziekten. GOES. ZUID-BEVELAND. NOORD-BEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. DE KERMIS TE TER NEUZEN OPNIEUW INGESTELD. Successen der regeeringstroepen. De Italiaasche verliezen. Italië verlaat ook het Internatio naal Arbeidsbureau. De strijd in het verre Oosten. HET INCIDENT MET DE „PANAY". De kanonneerboot is ook be schoten door Japansche motor booten. Japansche tegenspraak BEURS VAN AMSTERDAM. BEURSTHERMOMETER DONDERDAG. Unilever Scheper I— Rubber Olie Na den val van Nanking. De Chineesche verliezen be dragen meer dan 300.000 man. IERLAND ERKENT DE ITALIAANSCHE VEROVERING VAN ABESSYNIë. DUITSCHLAND. BEPERKING VAN HET GEBRUIK VAN IJZER EN STAAL. HONGARIJE. IN 22 JAAR NIET GESLAPEN. 00STZEE-LANDEN. LETLAND GETEISTERD DOOR ZWARE SNEEUWSTORMEN. ITALIê VAN ZEELAND TE ROME. PALESTINA. Vier Arabieren gedood. genover J 337 millioen over dezelfde periode van het vorig jaar; een stijging dus van 62 millioen. Ook de directe middelen (inkomsten-, vermogens-, grondbelasting etc.) blijver? een goed figuur maken: Ultimo Novem ber was er 107 millioen op kohier ge bracht tegenover 99 millioen op het zelfde tijdstip een jaar geleden. Het dagelijksch bestuur der Vereeni- ging voor Nationale Veiligheid deelt mede, dat de nationale luchtvaartschool binnenkort, dank zij den steun van het luchtverdedigingsfonds, ook te Vlissin- gen met eigen instructeurs en materieel de opleiding tot sportvlieger zal kunnen aanvangen. Reeds bestaat zulk een te Ypenburg, Schiphol, Eelde, Teuge, Twente en Eind hoven. In de week van 5 tot en met 11 De cember kwamen in onze provincie 2 ge vallen van besmettelijke ziekten voor, nl. een geval van Poliomyelitis anterior acu ta en een geval van roodvonk te Hoofd plaat. Raadsvaca'cure, De heer A. M. Simons nam gisteren afscheid als raadslid. Eerste opvolger op' de R.K. lijst is de heer L. A. van Opstal, nummer twee de heer P. Cbamuleau, ELLEWOUTSDIJK. Woensdagavond gaf de mondharmonicaclub „Bravo", uit 's-Gravenpolder, een uitvoering in het M. J. van Hattumhuis, alhier. Het uitgevoerde viel zeer in den smaak, vooral eenige tooneelstukjes, die bij wijze van afwisseling opgevoerd wer den. HEINKENSZAND. De jaarvergadering van de leden der varkensverzekering „Eendracht maakt macht" welke Woens dagavond werd gehouden wa^ slechts matig bezocht. Voorzitter Tramper gaf een overzicht over het bijna afgeloopen jaar waarin hij eerst memoreerde dat de vereeniging een goed lid verloor door den dood van wijlen de heer M. Wis- kerke. Het jaar was niet gunstig omdat uitkeeringen moesten plaats vinden voor gestorven varkens. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat uitgege ven werd f 305. Het te goed bedraagt thans f 1354. De aftredende bestuursleden werden herkozen. Besloten werd niet tot contri- butieverhooging over te gaan. HEINKENSZAND. Woensdagavond hield de Bazaarcommissie ten behoeve van de muziekvereeniging Euterpe alhier haar eindvergadering. Ontvangen was van verloting en bazaar f 959. Uitgegeven f 462. Goed slot f 497. Besloten werd dit goed slot te deponeeren in de kas ten bate der kosten verbonden aan het te houden Cdncours te Heinkenszand op 2en Pinksterdag 1938. Op voorstel van den voorz. den hr. J. v. Iwaarden werd besloten het bazaarcomit' intact te houden voor medewerking aan genoemd concours. YERSEKE. Donderdagavond verga derde het bestuur der Oranjevereeniging tp samen met afgevaardigden uit de verschillende buurtvereenigingen ter bespreking van plannen van feestviering in verband met de verwacht wordende blijde gebeurtenis in het Prinselijk gezin. Hoewel allen het er over eens waren dat de vervulling van de blijde verwachting alleszins aanleiding geeft tot het organi- seeren van een vreugdedag, was het oor- deel algemeen, dat het aanbeveling ver dient, geen groote geldelijke offers te brengen aan de organiseering van dezen feestdag, om de vrij groote kans, dat het weer feestviering in dezen tijd niet gun stig zal beïnvloeden. Bovendien vraagt het 40-jarig regeeringsjubileum der Ko ningin in Sept. 1938 de aandacht. Ver schillende plannen werden overwogen en zullen door het bestuur nader onder het oog worden gezien. Ten aanzien van één punt werd echter een besluit genomen: nl. om 'n grooten lichtstoet samen te stellen, nu niet van kleine kinderen, maar van grooten. De verschillende buurtvereenigingen zullen haar beste beentje voorzetten om met elkander te kunnen concurreeren en den eersten prijs te kunnen bemachtigen. Het bestuur zal mooie prijzen beschikbaar stellen. KAMPERLAND. Alhier heeft zich een comité gevormd, bestaande uit enkele dames, om gelden in te zamelen om aan de behoeftige gezinnen waar in de maand Januari een baby verwacht wordt, een baby-uitzet uit te reiken. Tot voorzitter der Oranjevereeni ging „Kamperland" alhier is gekozen de heer A. J. Schippers. AARDENBURG. Is in enkele gevallen het mond- en klauwzeer in deze ge meente geweken, telkens komer er weer nieuwe bij. Zelfs zijn de laatste dagen enkele dieren aan deze ziekte gestorven. OOSTBURG. In de H.B.S. alhier werd Woensdagavond een bijeenkomst ge houden van directeur, leeraren, leerlin gen met hunne ouders en tal van an dere belangstellenden. De directeur, de heer Van Dam, opende met er op te wijzen, dat de school het instrument is, waardoor een groot deel van het geestelijk bezit der volkeren wordt overgegeven aan het volgende geslacht; wat we bezitten aan schatten van kennis en kunst wordt door de school onderhouden en overgebracht, soms gebrekkig, en de vlam van geest drift voor de cultureele schatten brandt vaak niet zeer fel, maar toch, dank zij de school, van de lagere scholen tot de Universiteit, worden goede dingen, die anders slechts bij enkele geleerden be kend zouden zijn, gemeen goed. Zoo lag het voor de hand, dat de school alh'er het initiatief nam tot een bijeenkomst als deze, waarin men zich wiled bezinnen, op wat de figuur van Vondel voor ons is. Het deed spr. daarom buitengewoon veel genoegen, dat zoovelen van de uit- noodiging voor dezen avond gebruik hadden willen maken. Veel bekoring ligt er in het feit, dat de bijeenkomst van menschen van ver schillenden godsdienst en sociale inzich ten bijeen brengt voor hetzelfde doel: dat wij ons aan elkanders belangstel ling kunnen warmen en voelen hoe wij Nederlanders verbonden zijn en een in onzen staat met ons Vorstenhu s en onze nationale cultuur. Na eenig applaus was de beurt aan den heer E, P. van der Werff, die sprak over: Vondel als mensch en vervolgens een aantal gedichten voordroeg. Spr? mocht bij de pauze een warm applaus oogsten. Na de pauze behandelde de heer Van der Werff de dramatische kunst van Vondel, De avond is zeer zeker voor velen een openbaring geweest; wie las er nog gedichten van Vondel? Maar het was een genot te luisteren. SLUIS. De Chr. Meisjesvereeniging „Immanuel" hield haar jaarfeest in het gebouw Luctor. De avond werd gevuld met het zingen van liederen, het houden van samenspraken, de opvoering van „Mechanieke Betje", een stuk dat de lachspieren danig in beweging bracht, een vlaggen-revue, waarbij de meisjes een lied moesten zingen met betrekking op het land, dat door hen werd voorge steld. In de pauze werd een verloting ter stijving van de kas gehouden, waar bij de namen van een tweetal poppen te raden was. De prijzen werden gewon nen door Tini Lako en Marietje Bee- rens. Tot slot werd een leekenspel „Strijd" opgevoerd. Ds. Beukenhorst liet daarna nog zingen en sloot de bijeen komst, die goed bezocht was. TER NEUZEN. In de gisteren gehou den vergadering van den Raad van Ter- Neuzen kwam o.a. aan de orde het ver zoek van 105 neringdoenden tot intrek king van het raadsbesluit van 9 Nov. j.l. waarbij de kermis werd afgeschaft. De Voorzitter het eerst het woord ne mende, zeide het te zullen betreuren wanneer men op het ingenomen stand punt zou terug komen; hij kan zich niet voorstellen, dat een en ander zou voort spruiten uit gewijzigd inzicht. Boven dien, wanneer men een ander besluit zou gaan nemen, zal dit aan het prestige van den Raad niet ten goede komen. De heer Van D r i e 1 was bereid op zijn stem terug te komen, omdat hij de draagwijdte van het genomen besluit bi' nader inzien niet voldoende heeft over zien. Zijn stem is gebleken niet in over eenstemming te zijn met de wenschen die bij de bevolking bleken te lev- Daarom erkent hij zich te hebben ver gist en nu mede zal werken het raads besluit in te trekken. De heer Van Cadsand vergeleek de houding van den Raad bij kinderen die knikkers omruilen en later op dit besluit terugkomen omdat het niet mag van moeder! De heer V erlinde zeide niet te hebben kunnen voorzien, dat de s.d.-raadsleden zich tegen de kermis zou den verklaren. De heer R i e m e n s zei de als principieel tegenstander van dc kermis het voorstel tot afschaffing te hebben gedaan. De heer Cols en merkte op dat de voorz. blijkt niet boven de partijen te staan, hetgeen hem een scherpe terecht wijzing bezorgde. Spr. zeide zich niet te kunnen vereenigen met diegenen, die. hoewel princip;gel tegen dc- kermis, op andere plaatsen toch van deze gelegen heid tot amusement gebruik maken. De kermis dient behouden te blijven. De heer De Hamer betoogde da' juist de linkerzijde heeft aangespoord tot het indienen van het voorstel tot af schaffing der kermis. De heer L a m- brechtsen van Ritthem meende als liberaal zijn stem tegen de afschaffing der kermis te moeten ver heffen. De heer S c h e e 1 e meende dat indien de heeren 't Gilde en Va- Driel hun stem aan het voorstel tot af schaffing hebben gegeven, zij als verte genwoordigers der S.D.A.P. daarin toch een volksbelang hebben moeten zien. Na nog .eenige discussie werd het voorstel van de minderheid van B. en W. om het genomen raadsbesluit in te trekken, en dus de kermis opnieuw in te stellen, aangenomen met 9 tegen 6 st. Voor: de heeren Duurinck, Van Hecke, Colsen, Van Driel, 't Gilde, De Vos, Geel- hoedt, Verlinde en Lambrechtsen van Kitthem; tegen de heeren Riemens, De Kraker, Den Hamer, De Bruijn, Van Cad sand en Scheele. Omtrent een telegrafische mededee- ling van dit besluit aan Ged. Staten was nog een breedyoerige bespreking en een stemming noodig, waarbij met dezelfde stemmenverhouding tot telegrafische mededee.ing werd bes'to.en. De Spaanscüe burgeroorlog. Het minister e van landsverdediging te Barcelona heeft in een officieel com muniqué medegedeeld, dat d e regee- ringstroepen aan het front van Teruel twee honderd gevangenen hebben ge maakt, terwijl de lijken van de soldaten van Franco werden gevonden. Een escadril e van de regeeringslucht- macht heeft op geringe hoogte gevlogen boven 'n troepentransport van de recht- schen en dit onder vuur genomen. De vliegtuigen schoten 22.000 mitrailleur-pa tronen af. De regeeringstroepen zouden belangrijke ste'lingen in de buurt van Te ruel hebben bezet. In de Italiaansche b aden wordt de elfde lijst gepubliceerd van in Spanje gesneuvelde Italiaansche legionnarissen, die in het leger van Franco streden. De lijst behelst de namen van 76 man schappen, d:e aan verwondingen, opge- loopen aan het front, zijn overleden. De Italiaansche regeering heeft heden het secretariaat van het Internationaal Arbeidsbureau ervan verwittigd, dat Italië deze organisatie met ingang van 15 December verlaat. De Amerikaansche staatssecretaris Huil heeft bekend gemaakt, dat offi- cieele rapporten bevestigd hebben, dat Japansche vaartuigen de „Panay" onder machinegeweervuur hebben genomen, en dat het schip door Japansche vlieg tuigen gebombardeerd was. Deze be richten zijn gezonden aan den Ameri- kaanschen ambassadeur te Tokio, die ze ter kennis zal brengen va nhet Japan sche departement Van buitenlandsche zaken in den vorm van protesten ter aanvulling van het vertoog over de reeds bekende feiten, dat in een formeele protestnota over het bombardement was ingediend. Ambtenaren van het staatsdeparte- ment te Washington verklaren, dat be vestigd wordt, dat, terwijl de overleven den van de „Panay" in kleine booten vluchtten, de Japansche vliegtuigen hen van geringe hoogte onder machinege weervuur namen en twee hunner ver wondden. Zij voegden hieraan toe, dat de officieele berichten van het staats- departement tevens bevestigen, dat voor de „Panay" zonk twee Japansche motor booten het schip naderden en het onder machinegeweervuur namen. Eenige Ja- panneezen, zoo wordt voorts gezegd, kwamen aan boord van de „Panay" en bleven daar ongeveer vijf minuten, of schoon de Amerikaansche vlag in top woei en gemakkelijk gezien kon worden. Staatssecretaris Huul gaf te kennen, dat deze berichten het incident met de „Panay" ernstiger maakten dan eerst leek. Hij wacht nog op het antwoord van de Japansche regeering op het Dins dag verzonden formeele protest. Volgens persberichten zouden Japanneezen bo vendien de Amerikaansche ambassade te Nanking zijn binnengedrongen en daar terechtstellingen hebben verricht. Indien deze berichten officieel bevestigd zou den worden, zouden zij den grondslag voor een nieuw protest te Tokio kunnen vormen. De Japansche militaire autoriteiten te Sjanghai ontkennen echter met nadruk, dat twee Japansche motorbooten ma chinegeweervuur op de „Panay" hebben gelost. Zij verklaren, dat geen Japansche legerafdeelingen of vlooteenheden in de nabijheid waren, toen de boot werd ge bombardeerd. Een afdeeling Japansche matrozen zal naar het incident met de „Panay" ge zonden worden, om door dit gebaar den slachtoffers een laatste eer te bewijzen. Bovendien hebben de bemanningen der oorlogsschepen in de Chineesche wateren zich bereid verklaard geld in te zamelen voor de nagelaten betrekkingen der slachtoffers in de Vereenigde Staten. De woordvoerder van het ministerie van buitenlandsche zaken te Tokio heeft verklaard dat het niet mogelijk is te zeggen wanneer de antwoorden op de Amerikaansche en Engelsche nota's ge reed zullen zijn, aangezien een nauw keurig onderzoek moet worden inge steld, Japan zal evenwel beide landen genoegdoening geven hoewel over som mige punten onderhandeld zal moeten worden. Eersle noteering is vorige koerfen. daarachter officieele noteering van he den; beteekent geen noteering u.n'.v?,r:g?n. Denemarken Obüg. 1926-5 101% Amsterdam 1936-3% 100% Zeeuws. Hyp. B-4 100% Cities Service Cy. P. 1958 5 4241% A Amsterd. Bank 152%—152% A Pref. Jurgens A 133% A Ned. Gist, en Spiritusf, 495497 A De Schelde N.B. 39%—40% C Am. Smelt en Ref. 36%37% A Born. Sum. H.M. 173173% A Houth. Alberts 96%96% C Union Pac. Rr. 64%64% C Int. Nckel Cy. 33%—33% Ned. 1000-4 100%—100% O. Indie 37 1000-3 96%—96% Enge and 1960-90 4 84—84% A Koloniale Bnk. 125%—125 A N.I. Hbk. 1000 137%—136% C Ned. H. M. 1000 150—151 A v. Berkels Pat, 64%65 C Calvé-Delft 79%—79% A Philips Gem. B. afg. 283%—284%-88 C Unilever 144144%-45% C Am. Car Foundry 19%19% C Anaconda Cop. 23%23%-24% C Bethlehem St. 42%43%-% C Kennec Copper 28%29%-% C U. Stales St. C. 43%—43%-% C North Am. Cy. 15%—16% V Kon. Petr. Mpij. 363%—360%-65% C Contin. Oil Cy. 22%—22% C Phillips Petr. Comp. 28%29% C Shell Union O.C. 12%—12%-13 C Tide Water Ass. Oil 11%—11%-% A Ned. Scheepv. U. 119117-18% A HV Amsterdam 434%—437%-35 A Java Cult. Mij. 160162 A Deli Batavia 213211-15 Markt Koniuiri H.V.A. -ObLMarL. - Tabak Watt it Amerika Philips Ge dep or. A N.I. Suiker U, 130131 C Deli Mij. 1000 289%—287%-91% A Senembah 271—277%-79% C Baltimore Ohio 9%9% C Southern Pac. Cy. 16%16%-% A Southern Rlw. 10%10% A Amst. Rubb. C. 209%—209%-11 A Deli-Bat. Rubb. 142%—143-44 A Hessa Rubber 144%145 A Serbadjadi S.R. 104104 WISSELKOERSEN. heden gisteren Londen 8.98% 8.98% Berlijn 72.48 72.52 Parijs 6.10% 6.10% Brussel 30.56 30.56% New-York 1.79% 1.79% De woordvoerder gaf verder toe, dat kolonel Hashimoto, die het schip com mandeerde, dat op de „Lady Bird" heeft geschoten, op eigen gezag handelde. Het onderzoek heeft dit opgehelderd. Sinds verscheidene maanden hebben de Japanneezen reeds voorbereidingen getroffen voor een opmarsch naar de Zuidelijke provincies met Kanton als doel. Zij hebben verscheiden eilandjes bezet aan de monding van de Parel rivier, waaraan Kanton is gelegen, en rond Hongkong, met name te Tsjikai en San Tsjian. De Japanneezen leggen thans in haast in den Patras-archipel, op 200 km ten Zuid-Westen van Kanton, een belangrijk centrum voor watervliegtuigen aan. Drie Chineesche divisies, die van de hoofdmacht waren afgesneden toen de verdedigers van Nanking de Jangtse overtrokken hebben zich een weg ge baand door de Japansche linies en zijn te Kwangte aangekomen. De mannen zijn totaal uitgeput en de divisies hebben groote verliezen geleden. Maarschalk Tsjang Kai sjek heeft gis teren 'n radioboodschap tot 't Chineesche volk gericht. Daarin heeft hij o.m. ge zegd: „sedert den aanvang der vijande lijkheden zijn de verliezen van het Chi neesche leger gestegen tot boven 300.000 man. Een langdurige tegenstand kan niet ge boden worden in Nanking of de groote steden, maar wel in de dorpen in geheel China en in de krachtige vastberaden heid des volks. De tijd moet komen, waarop de militaire kracht van Japan volkomen zal zijn uitgeput, zoodat wij daardoor de overwinning behalen." De correspondent van de „Daily Mail" te Dublin heeft aan zijn blad ge meld, dat De Valera, de Iersche minis ter-president een schrijven heeft gericht tot koning George II, waarin hij hem mededeelt, dat de regeering van den Ierschen vrijstaat voornemens is een ge volmachtigd minister te benoemen bij „den koning van Italië en keizer van Ethiophie". Krachtens een verordening van het ministerie voor economische zaken, is het gebruik van ijzer en staal in den vervolge in Duitschland verboden voor den bouw van garages, telefooncellen, toiletten, kiosken, jalouzieën etc. Dit verbod wordt ook uitgestrekt tot land- bouwvoorwerpen, zooals troggen, etens bakken, graansilos etc. en tot een zeker aantal uiteenloopende voorwerpen, zoo als planqueittes, grafkruisen, kandela bers, lantarens, uithangborden, bagage netten in wagons, de verordening wordt op 1 Januari van kracht en schrijft nog voor, dat al de genoemde voorwerpen vervaardigd moeten worden van '.u- dustrieproducten van Duitschen oor sprong. Sinds hij als soldaat in Juni 1915 in Galicië een hoofdwonde opliep heeft de 53-jarige Paul Kern uit Boedapest geen oog toegedaan. Overdag werkt hij in de sociale rijks verzekeringsmaatschappij, gaat na zijn werk naar zijn gezin en zit den gehee- len nacht aan de radio. Hij neemt heel weinig rust, maar sluit af en toe zijn oogen om te voorkomen, dat deze over vermoeid raken. „Ik voel mij nooit slaperig", verklaar de hij, „maar ik eet zeer veel. Viermaal overdag nuttig ik een warmen maaltijd, en 's nachts gebruik ik vier koude maal tijden." Bij zonsopgang gaat Kern naar het stationsrestaurant, dat reeds vroeg open is. Daar drinkt hij een kop koffie en slaat het verkeer gade. Hij is ook een zwaar rooker, die ruim tweemaal zoo veel rookt als anderen. Ieder jaar opnieuw ontvangt hij be zoek van buitenlandsche physici, en kort geleden heeft hij een aanbod ge kregen van een Amerikaansch medisch instituut van 25.000 dollar voor zijn schedel na zijn dood. Zw.are sneeuwstormen hebben de laatste dagen in Letland ernstige scha de aangericht. Te Lettgallen is een vrouw doodge vroren, nadat zij urenlang gedwaald had, hoewel zij zich op slechts 150 pis afstand van haar won'ng bevond. Ook een 50-jarige man is doodge vroren. Van de 75 autobusdiensten zijn er nog slechts acht in bedrijf. De steden ondervinden de gevolgen der sneeuw stormen, doordat de .aanvoer van melk is gestaakt. Van Zeeland, de vroegere Belgische min ster-president is te Rome aangeko men. Het doel van zijn reis is in Ita lië het oeconomisch onderzoek voort te zetten, waarmede hij zich indertijd op verzoek v,an Groot-Brittannië, Frankrijk en de Vereen gde Staten heeft belast. Hoewel deze reis geen officieel ka rakter draagt, zal Van Zeeland door Mussolini worden ontvangen. Overstroomingen. Een geweldige regenval heeft in Midden- en Zuid-Italië ovefral over- stroomingsgevaar doen ontstaan. Vooral ernstig is de toestand in de provincie Umbrie, waar de Nera groote gebieden onder water heeft gezet. In de nabijheid van Reiti is bij een aardverschuiving ten gevolge van hoog water een auto meegesleurd. De beide inzittenden von den den dood. Het peil van den Tiber stijgt dagelijks met ongeveer een meter. In de heuvels bij Toelkaram is het tot een gevecht tusschen een Arabische bende en troepen gekomen. Vier Ara bieren werden gedood, verschillende anderen gewond. De soldaten schijnen geen verliezen geleden te hebben, In een openbaar park te Nabloes is een bijeenkomst gehouden ten teeken van protest tegen den moordaanslag op den burgemeester. Meer (Tan 3000 per sonen waren aanwezig. De tot de ge matigde Arabische partij behoorende redenaars keurden de terrorisGsche methoden af en verbonden z ch, met een beroep op den kor,an, plechtig te gen de misdadigers op te zullen tre den. Na de bijeenkomst verzochten de notabelen van Toelkaram den autoritei-

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 2