Gevaarlijk spel. ZEELAND. KRONIEK van den DAG. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE M1DDELBURCSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN DONDERDAG 16 DECEMBER 1937. No. 296. Het drama op de Janqtse. tAuiiftV"heks"'riep hii w,s' SiiiEiiJüik WALCHEREN. AKTON Huw*», otventeb Hebben de militaire autoriteiten, die den Japanschen inval in China besturen, Engeland en de Ver. Staten, een nieuw bewijs van minachting wiUen leveren? Het lijkt nauwelijks aannemelijk, dat de vliegers en de kanonniers, die de op de Jangtse liggende Engelsche en Amen- kaansche schepen onder vuur namen, zich zoo kolossaal vergisten. Men had hier te doen met een kennelijk doelbe wust offensief; niet met verdwaalde bommen en kogels. De Japansche mili tairen wisten dat ter plaatse Engelsche en Amerikaansche vaartuigen lagen. Het „incident" zal naar alle waar schijnlijkheid op de gebruikelijke diplo matieke wijs uit de wereld worden ge holpen. De protestnota's van de Ameri kaansche en de Engelsche regeering vra gen niet meer genoegdoening dan de Ja pansche regeering wenscht te verschaf fen: formeele betuigingen van leedwe zen, een schadeloosstelling en verzeke ringen, dat het niet weer zal gebeuren. Men kan dit een zacht prijsje noemen voor het betoonde blijk van minachting: Japan's militaire autoriteiten zullen te vreden zijn, voorzoover deze lieden ten minste een dergelijke aandoening nog kennen; en hun voldoening niet geheel getemperd wordt door de overweging, dat hun regeering zich gehaast heeft om voordat Engeland en de Ver. Staten konden protesteeren reeds veront schuldigingen aan te bieden. Het in den grond boren van oorlogs schepen was in een betrekkelijk recent verleden een van de doeltreffendste mid delen, om een oorlog te ontketenen. Wij weten nu, dat daarin sindsdien eenige verandering is gekomen. Tegenwoordig staat op deze sport, althans in bepaalde omstandigheden, een boete in den vorm van excuses en schadeloosstellingen. Misschien komen we nog wel zoover, dat ze geheel straffeloos is te beoefenen. Voor de Japansche militaire autoritei ten moet, dunkt ons, de verleiding, om zulks te onderzoeken, groot worden. Al was het alleen maar, om nu eens precies te weten, hoeveel de openbare meening in Amerika kan verdragen. Want het blijkt thans opnieuw: de geestesgesteld heid van het volk der Ver. Staten maakt het den Japanners mogelijk, zich zoo verbazingwekkend veel te veroor loven. Toen indertijd door Japansche vliegtuigen dood en verderf werd ge zaaid onder de burgerbevolking van Nanking stak- er een storm van veront waardiging in Amerika op. Men dacht opeens met een draai der Amerikaan sche openbare meening te doen te heb ben, een draai, welke president Roo sevelt in de gelegenheid zou stellen, om een hardhandige politiek ten opzichte van het Verre Oosten aan te vangen. Maar de storm luwde nog sneller dan hij was opgestoken. Het pascifisme heeft diep wortel geschoten in het Ameri kaansche volk, zoo diep, dat zelfs het in den grond boren van een oorlogsschip het niet van zijn tegenzin tegen straffe maatregelen in het Verre Oosten heeft kunnen afbrengen. President Roosevelt, wien, naar met steeds grooter stelligheic wordt beweerd, de handen zouden jeu ken, moest een protestnota naar Tokio zenden, waarover de Japansche regee- ringb'nnenskamers zonder twijfel heeft geglimlacht. Nog penibeler dan die van president Roosevelt is de positie der Engelsche regeering. Zij heeft geen last met een openbare meening; het Engelsche volk zou straffe maatregelen tegen Japan toe juichen, Maar zij durft niets te onderne men, zoolang de Amerikaansche regee ring werkeloos blijft. De politieke situa tie in Europa verbiedt John Buil het ri sico van een oorlog in het Verre Oos ten eenzaam op zich te laden. Het pacifisme is op zichzelf een prach tig geestelijk goed. Maar het lijkt nau welijks voor bestrijding vatbaar, dat het als panacee tegen alle kwalen der hui dige internationale samenleving niet in aanmerking komt. Integendeel: er zijn omstandigheden, waarin zijn toepassing het omgekeerde van zijn doelstellingen tengevolge kan hebben. Het lijkt er wel heel veel op, dat zulke omstandigheden zich thans in het Verre Oosten voordoen; al zal men zich er uiteraard voor moe ten hoeden, zulks lichtvaardig aan te nemen. Men stelle zich maar eens voor oogen, dat een gewapenderhand ingrij pen van Engeland en de Ver. Staten in het Verre Oosten, gemakkelijk zekere oorlogszuchtige tendenzen in Europa in het leven zou kunnen roepen (ol moeten we zeggen: prikkelen?) 64). Uit het Engelsch van PAUL TRENT. ,,Wij hebben een overeenkomst ge sloten en ik zal me eraan houden. Het is waar, ik heb je niet lief, maar ik zal je geven wat daar het dichtste bij komt en f^} ""i11 deel van de overeenkomst eerlijk nakomen". G«y, waarom kun je me niet lief hebben?' vroeg ze klagend. De vraag verwarde hem, want ze wachtte op antwoord. De ingeving van v°lgend, nam hij haar ge- rSC Zr'n ^anden en kuste haar linnen rriT{d- aanraking van zijn haar zÜ verloor haar zelfbeheersching; ze sloeg haar ar- W *1 We ^eer op tot bal ^St°Ctt WBkte op en Ze had zich los gemaakt en keek hem triomfantelijk aan. ÏL-"^U ka° ket me n'e*s meer schelen, tob maken dat ie van me houdt. Ik heelTi7?-nu niet meer- Je hebt me heel[gelukkig gemaakt. Ik zal nog meer voor je zmgen „I et de armen naar achteren en ge en oogen begon ze heel zacht te zin- AMSTERDAM WEER GARNIZOENS STAD. Vcorlocpig vierhonderd man in de Oranje-Nassau"kazerne. Omtrent de leger ng met ingang van 15 Juni 1938 in Amsterdam van het op te richten tweede regiment luchtdoel artillerie vernemen wij nader, dat de troep zal worden ondergebracht in de Oranje-Nassau-karzerne aan de Sarpha tistraat. Deze kazerne is op het oogenblik grootendeels ingericht als militair maga zijn en hiervan is het gevolg, dat zij voorloop'g slechts een betrekkelijk ge ring aantal manschappen zal kunnen herbergen. Dit aantal is vastgesteld op vierhonderd man, doch het zal geleide lijk in belangrijke mate worden opge voerd. Zooa's gezegd, hangt het tempo f van deze uitbreiding af van de huisves tingsmogelijkheid, welke de kazerne zal bieden. Hieraan kan worden toegevoegd, dat het korps luchtdoelartillerie, dat op 26 Mei. 1922 is opgericht en te Utrecht is gevestigd, vermoedelijk zal worden ver anderd in een brigade, bestaande uit een staf en twee regimenten. Het nieuwe regiment zal geheel ge motoriseerd zijn en bestaan uit een af deeling luchtdoelartillerie en luchtdoel mitrailleurs. Het feit, dat de troep ge heel is gemotoriseerd, heft gedeeltelijk het bezwaar op, dat bestaat door den grooten afstand tusschen kazernes en oefeningsterrein, waarvoor gronden in den Riekerpolder, dit is in de nabijheid van Schiphol, zijn aangewezen. De vre desorganisatie yan het tegenwoordige korps luchtdoelartillerie bestaat behalve den staf uit drie schoolcompagnieën. Met de voorbereidingen voor het in richten van logies voor het luchtdoel regiment is reeds een aanvang gemaakt De in de Oranje-Nassau-kazerne opge slagen goederen worden voorzoover eenigszins mogelijk, naar andere mili taire gebouwen, o.a. het arsenaal, over gebracht. Aangezien de beschikbare plaatsruimte voor opslag in de hoofdstac zeer gering is, kan de overbrenging der voorraden niet zoo snel geschieden, als men dit wel zou wenschen. Het is de be doeling, dat in de Oranje-Nassau-kazer ne onderdak Zullen vinden de manschap pen en het ongehuwde kader. De aandacht moet worden gevestigd op een misverstand, dat heerscht om trent Amsterdam als garnizoensstad. Het is namelijk niet juist, dat Amster dam, zooals velen meenen. de laatste jaren zonder garnizoen 's. Weliswaar is in het voorjaar van 1922 het zevende regiment, als laatste, naar elders ver trokken en was dit in 1924 eveneens het geval met de compagnie hospitaalsolda ten, doch in hetzelfde jaar is het garni zoensdetachement opgericht, terwijl bo gen. Maar al dien tijd begluurde ze hem door haar oogharen en haar stemming veranderde. Ze Zou hem zoo spoedig mogelijk trouwen. Ze was blij dat ze openhartig gesproken had. Er was maar één ding, dat ze verzwegen had dat ze in den geheimen Duitschen dienst- was geweest. Maar zelfs dat zou ze hem vertellen, alleen nu niet. Eu de zaligheid als alles vergeten was en ze altijd bij hem kon zijn liefhebbend en bemind! Geen offer Zou te groot zijn voor zijn geluk. Ze had al heel veel gedaan om hem te winnen. Ze durfde niet langer aan haar moeder te denken. Ze was bereid die laatste belofte te breken, maar vreemd genoeg voelde ze haar geweten niet erg bezwaard. Het lied was uit en ze zweeg. Hij voelde ook geen behoefte om te praten. Toch had geen van beiden het gevoel van verwarring dat stilte zoo vaak te weeg brengt bij. menschen die niet met elkaar sympathiseeren. „Guy, heb je medelijden met jezelf? fluisterde ze. „Neen". „Haat je me niet voor wat ik gedaan ïeb?" Denk er altijd om, dat ik je je. vrijheid aangeboden heb". ,,Je was heel edelmoedig. Nu is het mijn beurt om wat te doen. Ik kan je niets beloven, behalve dat ik altijd goed voor je zal zijn. Liefde laat zich niet dwingen. Ik Zal doen wat ik kan om Stella te verbeten. Misschien dat met verloop van tijd vendien in de hoofdstad gelegerd zijn de tweede afdeeling politietroepen en de brigade der koninklijke marechaussee, zoodat d.e stad nooit zonder garnizoen is geweest. Op het oogenblik bedraagt de garnizoenssterkte 295 man. Samenwerking van verkeersorganisaties. De Kon. toeristenbond A.N.W.B., de Kon. Ned. Automobiel Club, de Kon. Ned. Motorwielrijders Ver. en de Bond van Bedrijfsautohouders in Nederland hebben besloten een geregeld contact tot stand te brengen, teneinde meer eenheid te bevorderen op het gebied van we genvraagstukken en in de beantwoor ding van verzoeken om advies van be langrijken aard betreffende dergelijke vraagstukken, en teneinde te bevorde ren, dat de belangrijkste officieele stap pen op dit terrein zooveel mogelijk eens gezind worden gedaan. Zij hebben daarom besloten dit contact te doen bestaan uit maandelijksche bij eenkomsten, waarvan het voorzitter schap en het secretariaat afwisselend gedurende een half jaar bij een der ver- eenigingen zullen berusten. Dit besluit zal 1 Januari 1938 in wer king treden. Voorzitterschap en secre- ratiaat zullen het eerste half jaar door den Kon, Ned. Toeristenbond A.N.W.B. worden waargenomen. Brandstichting. In verband met een Zondagavond jl. plaats gehad hebbenden brand in de wo ning van den schoenmaker S. te Zierik- zee, vond de politie die een onderzoek instelde, termen aanwezig den bewoner, genoemden S., aan te houden en aan de Justitie te Middelburg voor te geleiden als verdacht van brandstichting. De marechaussee te Sluiskil heeft aangehouden zekeren M., afkomstig uit Clinge (België) d e er van verdacht wordt zich op verschillende plaatsen in Zeeuwsch Vlaanderen te hebben schul dig gemaakt aan openbare schennis der eerbaarheid. ilÜHÊLBüfiG, KERK EN VREDE. Gisteravond vond in het gebouw der Vrijz. Hervormden een Kerstgetuigenis- avond plaats, uitgaande van „Kerk en Vrede". Ds. v. d, Hooff sprak over Gods Barm hartigheid en de werkelijkheid van den oorlog. Spr. liet uitkomen, dat we ook het Evangelie van Christus te zien heb ben als een werkelijkheid, nl. dat het God behaagd heeft, om ongevraagd de volheid van zijn liefde in Jezus Chris tus aan ons te openbaren als een ge nadegave. Wij, als Christenen, weten dat Jezus lijdt door de elkander doodende menschheid. Daarom mogen we niet goed praten, wat God veroordeelt, ook den oorlog niet. Daarna sprak ds. Don over: „De hei lige oorlog". Voor de heidensche volke ren gold een oorlog tegen een andere stam. als een dienst aan hun g'oden, als een heilige oorlog. Het Evangelie heeft in zooverre invloed gehad, dat we niet meer spreken van „heilig" in verband met oorlog, maar liever van defensie en weerkracht. Men heeft er nu behoöfle aan den oorlog eenigen rechtsgrond te verschaffen. „Kerk en Vrede" ziet den oorlog ook de verdedigingsoorlog als een gruwelijk kansspel, lijnrecht in strijd met den geest van het Evangelie van Jezus Christus. Christen zijn be- teekent: open oogen van God ontvangen te hebben voor de werkelijkheid van den oorlog en daar tegenover te staan als een krijgsknecht van Christus en te ge tuigen, dat ook voor het Nederl. volk, slechts waarachtig heil gelegen is, door, in vertrouwen op God, alle ongerechtig heid af te zweren. Tusschen het getuigenis van beide sprekers werden nog lichtbeelden ver toond, eerst enkele van den oorlog in de lucht, daarna een serie over opbouwend vredeswerk. Deze lieten zien, dat ook voor hen, die voor de vrede willen wer ken, gelegenheid te over is, om hun krachten te geven. AAGTEKERKE. Woensdagavond hield de kolenvereeniging Aagtekerke en Om streken u.a., onder leiding van haar voorzitter, den heer J. Jobse, haar jaar vergadering. Uit het verslag van den se cretaris bleek, dat in het afgeloopen jaar waren aangekocht 265.000 kg brand stoffen en 10.000 stuks turf. De aftreden de bestuursleden de heeren G. Janse en A. Verhage werden herkozen. Tot lid van de contróle-commisie werd gekozen de heer D. W. Overweg. Voor het lossen van brandstoffen te Middelburg gaven zich 8 personen op. Ten slotte werd door den voorzitter breedvoerig besproken de saneering en de kwestie van D.E.L. te Vlissingen. De vergadering was door 38 leden be zocht. RAAD VAN GRIJPSKERKE. Geen Kerstgave voor de werkloozen. GRIJPSKERKE. Woensdag vergader de Raad, onder voorzitterschap van bur gemeester De Keijzer. In de „streekplanregeling" moet deze gemeente 1.35 bijdragen voor 1937 en 22.50 voor 1938. Besloten werd de be staande verordening inzake den gemeen teveldwachter te doen vervallen, en een nieuwe verordening vast te stellen, waarbij met verlangens van den minister van binnenl. zaken is rekening gehouden. Aan Middelburg is deze gemeente over 1935 krachtens art. 86 der L.O.wet 1920 verschuldigd voor het gewoon lager on derwijs 77 en voor het U.L.O. 116. Van het bestuur der afd. Grijpskerke van den Ned. Chr. Landarbeidersbond w,as een verzoek ingekomen, om te wil len bevorderen, dat aan de bij haar aangesloten leden, door werkloosheid getroffen, een brandstoffenbijslag wor de gegeven op grondslag van de rege- „Je bent een schat". „Ik voel me een beest. Ik neem alles en geef er niets voor terug, maar je hebt t mij heel gemakkelijk gemaakt door te spreken zooals je gedaan hebt. We be- g'nnen nu in ieder geval met een schoo ne lei. Wij bedriegen elkaar niet". „Neen", zei ze flauwtjes, met een ge voel dat ze haar ziel zou willen geven om het verleden uit te wissen. „Wij zullen gauw trouwen, hoe eer der hoe beter". „Vóór den oorlog?" vroeg ze gretig. „Weet je daarvan?" „Ik weet alleen dat die gauw zal uit- ireken niet precies wanneer, maar leel gauw. Maar ik ben niet bang om jou te laten gaan vechten, zoolang als je van mij bent. Als je vrij waart en Stella was vrij en jullie zouden elkaar weer ontmoeten...." Maar hij viel haar streng in de rede. •Als Stella vrij was, zou dat geen ver schil maken. Ik heb je gevraagd om met me te trouwen, en zoolang jij dat wenscht, zal geen andere vrouw mijn vrouw worden". „Dat zal nooit gebeuren", riep zij ver heugd. Zonder een woord meer snelde zij weg. maar keerde spoedig terug. „Ik wou graag dat je dit droeg. Het is de zegelring van mijn vader. En deze sigarettenkoker was ook van hem. Ik graag, dat jij die hebt". De koker was van goud en in de slui ting zat een robijn. J**onHVXagn menschen Juist de wenschen (Ingez. Med.) „Je bent heel lief voor me, Valda". Er werd gescheld en zij sprong op, „Wie zou dat kunnen zijn?" vroeg ze ademloos. „Ik moet even zien". Zij deed de voordeur open, nadat ze zorgvuldig de zitkamer had gesloten en de baron en de prins stonden voor haar. „Goeden avond, mogen wij binnen ko men?" vroeg de baron minzaam. „Mijnheer Hallam is hier", antwoord de zij in het Duitsch. „Des te beter", zei de prins. „Hij mag niet weten U begrijpt wat ik ik bedoel." „Maar u weet het wel van hem", pro testeerde de baron, „Dat is wat anders. Hij heeft me ten huwelijk gevraagd." „Ik feliciteer u". Als we getrouwd zijn zal ik hem alles vertellen. Nu durf ik het niet". „Dat begrijp ik", zei de prins. „Weet u wat mijnheer Hallam voor ons doet?" „Dat heeft de baron me verteld". „Heeft mijnheer Hallam er vanavond over gesproken of over morgen avond?" „Neen. Wat gaat hij doen?' „We hoopten dat u ons zoudt willen willen helpen. Het feit, dat u met hem verloofd is zou het ons 'gemakkelijk ma ken. Maar dan zou hij van uw connectie met ons moeten weten". „Dat is onmogelijk. Als u hem ver telt Ze hield op en de prins antwoordde op haar onuitgesproken bedreiging, „We zullen u niet verraden. Mogen we ling, welke gold voor de periode 1936- '37. Namens B, en W. stelden zij voor, daaraan te voldoen, doch niet van 15 November af, maar van de trek kingsperiode uit de werkloozenkas tot Jt Maart 1938. De heer Van S 1 u ij s zeide dat de minister een kolenteïeslag voor schrijft van f 1,30 en wilde hetzelfde bedrag zien toegepast voor deze ge meente. De V o o r z. merkte op, d,at deze min sterieele aanschrijving in de eerste plaats geldt voor die gemeenten, welke met rijkssteun werken, terwijl het be stuur der afdeeling niet meer vraagt dan het bedrag van f 1, gelijk aan de periode 1936-'37, Wethouder Geschiere meen de, dat toch moeilijk k,an worden ge gaan boven hetgeen wordt gevraagd. De heer Van S 1 u ij s zeide, dat het bedrag van f 1,30 te laat bek'ènd was bij het bestuur der rafd., en stelde mitsdien voor f 1,30 ut te keeren, in plaats van f 1 per week. aan brand- stoffentoeslag. Het voorstel van den hr. Van Sluijs werd door geen der leden ondersteund, waarna het voorstel v.an B. en W. met aigemeene stemmen werd aangenomen. Op een bezwaarschrift van L. J. Bie- rens te St. Laurens, tegen zijn aanslag schoolgeld over 1937, voor zijn kinde ren, die alhier de bijzondere school be zoeken, werd .afwijzend beschikt. Op voorstel van B. en W. werd beslo ten, voor deze gemeente het lidmaat schap aan te vragen van de fraude-ris - co-onderlinge van gemeenten te 's-Gra- venh.age, en wel met ingang van 1 Ja nuari 1938. Mede in verband met een schrijven van Ged. Staten, werd voorts op voor stel van B. en W. overgegaan tot het vaststellen eener verordening op de heffing en invordering van een vergoe ding voor het verstrekken van 'nlichtin- gen of opgaven uil het bevolkingsregis ter der gemeente. Aangezien nog altijd toefde een de finitieve beslissing te nemen betreffen de den steun aan kleine boeren, zei de de v o o r z. dat B. en W. deze ma terie aan een zeer nauwkeurig en diep gaand onderzoek hebben onderworpen. Zelfs het raadplegen van autoriteiten op dit gebied, kon het bezwaar, dat. B. en W. hebben tegen het steunen, niet naar behoefter maar wel naar het bedrijf, dat. onbillijk wórdt geacht, niet opheffen. Na rijp beraad, stelden B. en W. dan ook voor, op de grondslagen, zooals door den betrokken minister vastgesteld niet in te gaan op de sieuuverleening, als zijnde voor een gemeente als deze, wel ke geen rijkssteun ontvangt, in haar be- staanden vorm praktisch onuitvoerbaar. Aldus besloten. Bij de rondvraag gaf de heer Van S 1 u ij s te kennen, dat hij gaarne zag, dat aan de daarvoor in aanmerking ko mende leden van de afd. Grijpskerke van den Ned. Chr. Landarb. bond een Kerstgave werd verstrekt. De v o o r z. zeide, dat geen verzoek daartoe is inge komen, wat den heer Van Sluijs aan leiding gaf, mitsdien voor te stellen, te besluiten bedoelde Kerstgave te ver strekken. De heer C e v a a 1 vond in deze Kerstgave zeker wel iets goeds, doch meer bestemd voor de stad, waar de omstandigheden zooveel anders zijn dan op het platteland. De heer A. L o u- w e r s e zeide nog hetzelfde standpunt te deelen als het vorig jaar. Hij vindt de zaak der Kerstgave eene voor de diakonie. Wethouder Louwers. e zeide een ander gevoelen te zijn toege daan, en steunde het voorstel Van Sluijs, dat echter werd verworpen, met 4 te gen 3 stemmen. binnen komen?" „Als antwoord deed Valda de deur van de zitkamer open. „Guy, hier is baron Branden met een vriend", zei ze. „Ik had al het genoegen met mijnheer Hallam kennis te maken". „Mogen wij u geluk wenschen? Als voogd van juffrouw Glyn zult u mij for meel toestemming voor uw huwelijk moeten vragen. U kunt het beschouwen als reeds gegeven", Guy was opgestaan en hij slaagde ér met moeite in om zijn zelfbeheersching te bewaren. De toestand was vol gevaar. Een onvoorzichtig woord van hem of Valda zou de argwaan van den baron kunnen opwekken. Dan zou er van hun zorgvuldig uitgedachte plannen niets terecht komen. „U is zeer vriendelijk", zei Guy tot den baron. „Mogen wij een wihisky soda heb ben?" vroeg de prins en Valda ging heen om glazen te haW. „U is een geluksvogel. Ik hoop dat ik het genoegen mag hebben u een huwe lijksgeschenk te zenden", zei de prins beleefd. „Ik ben gelukkiger dan ik verdien", antwoordde Guy kalm. „Valda is veel mooier dan juffrouw Cameron", zei de baron en Guy kreeg' zin om hem een schop te geven. (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 5