GOESCHE COURANT^ ZEELAND. BUITENLAND, WEERBERICHT. NUMMER 295. TWEE BLADEN. WOENSDAG 15 DECEMBER 1937. EERSTE BLAD. 180e JAARGANG. VLiSSIRGEH. MIDDELBURG. ZSID-BEVEURB. NOORD-BEVELAND. ZEEUWSGH-VLAANDEREN W.fc. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. OND. BRANDWAARBORGMIJ. 182 9 Krachtig Amerikaansch protest. MIDDELBUQGSCHE COURANT Dagblad Voor Midderourg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, ln£ez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitsvvaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen I7 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. mmmim. Gift van H.M. de Koningin voor „Ziekentroost". Voor verzending van Kerstpakketjes aan chronische zieken mocht het bestuur der sticht ng „Ziekentroost" te 's Gra- venhage een gift ontvangen van H,M. de Koningin. Protest tegen een veroordeeling van schoolkinderen tot gevangenisstraffen. De Nederfandsche afdeeling van den Internationalen Vrouwenbond voor Vrede en Vrijhe d heeft den volgenden brief gezonden aan den Roemeenfchen tniinster van justitie te Boekarest: „Met leed en groote verwondering heeft de Nederlandsche afdeeling van de T. V, V. V. het vonnis vernomen van het milita re gerechtshof van Cernauti, dat zeven en dertig schoolkinderen veroor deeld heeft tot verscheidene jaren ge vangenisstraf, daar zij de veiligheid van den staat in gevaar brachten, Zelfs al zouden deze jonge kinderen de meest te veroordeelen handel'ngen op poli tiek gebied bedreven hebben, dan nog kent onze twintigste eeuw andere op voedingsmiddelen, die menschelijker, en juist daardoor afdoender zijn. We durven dan ook ten stelligste ho pen, dat uw lankmoedigheid aan de wereld het treurige schouwspel be spaart, deze kinderen langdurige ge vangenisstraf te zien ondergaan, hoe schuldig zij ook zouden zijn." POSTPAKKETTEN MET GESCHENKEN VOOR DUITSCHLAND Denk om de hooge invoerrech ten en accijnzen. Men meldt ons uit Den Haag: Duitschland heft voor versch'llende artikelen zeer hooge invoerrechten, o. a. voor genaaide of op andere wijze uit geweven stoffen vervaardigde goederen ®n met handwerk, borduursel, enz. ver sierde voorwerpen, alsmede voor ta bak en tabakswaren, waarvoor boven dien nog een aanzienlijk accijns be taald moet worden. Het komt dan ook v.aalc voor dat de geadresseerden van wege deze kosten de pakketten met geschenken weigeren :'n welk geval de afzender verplicht is de terugzendings- kosten te betalen. Bij de aanbieding van franco uit te re ken pakketten, inhoudende tab,ak, si garen of sigaretten, wordt ongeacht het land van bestemming, een borgstelling geheven van ten minste f 50 per pak ket, Evenzoo zal bij de .aanbieding, in het bijzonder door particulieren, van franco-pakketten voor Duitschland, In houdende genaaide geweven goederen enz, een waarborgsom worden geheven van bijv. f 25. Voor den uitvoer van g'eschenkzen dingen naar Duitschland, inhoudende boter, kaas, spek, reuzel en spijsolie tot een maximum van 5 kg van elke soort, is geen uitvoermacht'ging, uit- voercertificaat of geleidebiljet noodig. Voor eiken uitvoer van eieren blijft evenwel een uitvoercert'ficaat, af te geven door de Nederlandsche centrale voor uitvoer van eieren en pluimvee te Beekbergen, vereischt. DE VERKOOP VAN HUISBRAND STOFFEN EN DE KOLENCONVENTIE De commissie van overleg der drie Ned. Middentsandsbonden, van meening dat de door de kolenconventie aange boden „regeling van den verkoop van huisbrandstoffen" een hoogst onbevre digende proeve v,an bedrijfsregeling ge noemd moet worden, heeft in een uit voerig adres de aandacht van de mi nisters van waterstaat en van econo mische zaken voor deze materie ge vraagd. De drie middenstandsbonden meenen, dat in de door de kolenconventie vast gestelde regeling de gezonde elementen ver te zoeken zijn, terwijl de dictatoria le allures daarentegen overheerschen. Allereerst springt naar de meening der bonden in de onderhavige regeling de absolute eenzijdigheid in het oog. Het machtige lichaam der kolenconven tie decreteert en de handel heeft te gehoorzamen, op straffe zijn bestaans mogelijkheid te verliezen. De bevoegdheden en de rechten van den brandstoffenhandel, aldus heet het in het adres, zijn op zoodanige wijze ingevlochten, dat men gevoeglijk kan spreken van nietszeggende formalitei ten. Het uitvoerend orgaan bij de regeling is de huisbrandcommissie, welker le den. met voorbijgaan van alle andere belanghebbenden, worden benoemd door de kolenconventie. De brandstof fenhandel wordt in de huisbrandcom missie slechts vertegenwoordigd door adviseurs, hieraan toegevoegd door de kolenconventie zelf. Een punt waartegen de drie bonden krachtig meenen te moeten opkomen, is de volkomen gelijkstelling van de coöperatie b met de handelaars en de coöperatie a. De gelegenheidsdistribu tie wordt volslagen op een lijn gesteld met den volw.aardigen handel. Voorts bestaat er geen enkele norm, waaraan nieuwe handelaren of coöpe raties hebben te voldoen, willen ze voor erkenning in aanmerking komen. Tenslotte hebben de drie bonden overwegend bezwaar tegen de manier, waarop de det,ailhandelsprijzen worden vastgesteld, waarbij alweer alle overleg met belanghebbende groepen is uitge sloten. De drie middenstandsbonden kunnen dan ook niet anders dan .afwijzend staan tegen een vorm van regeling, zoo als deze door de kolenconventie is ge decreteerd. De drie Nederlandsche middenstands bonden doen een klemmend beroep op de ministers van waterstaat en van economische zaken om te willen bevor deren, dat de „regeling" der kolencon ventie alsnog ongedaan worde gemaakt en vervangen door een goed geregelde en goed functioneerende bedrijfsrege ling voor den brandstoffenhandel. De uitvoer van uien en de vorst. Het uitvoer-controle-bureau meldt: Belanghebbenden bij den uitvoer van uien wordt erop gewezen, dat, in ver band met de mogelijkheid van een vorstperiode in de resteerende maan den van het uien-exportseizoen, het uitvoer-controle-bureau onder geen en kele omstandigheid uien, door vorst aangetast, ten uitvoer zal toelaten. Deze mededeeling geschiedt met de bedoeling, dat producenten en expor teurs van uien er tijdig rekening mede kunnen houden die maatregelen te tref fen, die voor het vorstvrij houden der uien noodzakelijk zijn. Iedere eeuwenoude gedachte wordt weer nieuw op hetzelfde oogenblik, dat de tijd haar noodig heeft. Dirk Koster. complimenteerd onder aanbieding van een blijvend geschenk en ook bloemen. Vervolgens werd de jubilaris met een auto naar zijn woning teruggebracht om het feest verder in huiselijken kring te vieren, hij had vrij-af. In ons blad van Zaterdag meldden wij, dat te Breskens in den tuin van den heer Streefkerk een pestvogel is opge merkt. Mevr. van der HoopDoor- schodt alhier deelt ons thans mede, dat in haar tuin al sinds eenige weken ook zoo'n vogel vertoeft. De vogel huist in een dennengroep en springt van den eenen naar den anderen boom en hup pelt heel gezellig door den tuin. De zaakAbrahamse. Met ingang van Maandag is de heer P. L. Abrahamse, ontslagen boekhouder bij de Zegam, tewerkgesteld als contro leur op het gemeentelijk bureau voor Sociale Zaken te Vlissingen. („VI. Crt,"). De garnalenvisscherij en de Belgische en Fransche contjngentelering. In zijn memorie van antwoord betref fende de begrooting van economische zaken, zegt de minister, dat de door België en Frankrijk getroffen contingen teeringsmaatregelen inderdaad voor de Nederlandsche garnalenvisscherij on gunstig zijn. Pogingen worden aange wend op dit punt verbetering te ver krijgen. DE WERKLOOSHEID. Met ongeveer 43.12 pet. toege nomen. De stand der werkloosheid in het dis trict van de Arbeidsbeurs te Middel burg per 30 Novemer jl. was: Middelburg 826 (798); Vlissingen 589 (600); Goes 169 (146); Aagtekerke 4 Arnemuiden 150 (140); Baarland 30 (13) Biggekerke 18 (2); Borssele 33 (1); Co lijnsplaat 100 -(2; Domburg 61 (63), Drie wegen 21 (2); Ellewoutsdijk 25 (4); 's- Gravenpolder 26 (6); Grijpskerke 6 's-Heer Abtskerke 3 (3); 's-Heer Arends- kerke 71 's-Heetenhoek 63 (9); Heinkenszand 44 (1); Hoedekenskerke 27 (15); Ierseke 81 (91); Kapelle 69 (6); Kats 18 Kattendijke 5 (1); Kloetin- ge 27 (6); Kortgene 12 Koudekerke 57 (19); Krabbendijke 44 (14); Kruinin- gen 95 (17); Meliskerke 6 Nieuw- land 23 Nisse 3 Oostkapelle 30 (8); Oudelande 23 (16); Ovezand 33 (7); Rilland 23 Ritthem 4 (4); Scho- re 13 (1); Serooskerke 26 (6); St. Lau rens 5 (4); Souburg 185 (161); Veere 9 (3); Vrouwenpolder 12 (3); Waarde 9 (2); Wemeldinge 46 (17); Westkapelle 183 (175); Wissenkerke 66 (12); Wol- phaartsdijk 32 (3); Zoutelande 17 (4). De cijfers tüsschen haakjes zijn die van 31 October. Totaal stonden per 30 November 3422 personen als werkzoekenden ingeschre ven tegen 2391 op 31 October en 2162 op 30 September. Het groote verschil komt voornamelijk door de groote süj- ging der werkloosheid ten plattelande. Een veertigjarig jubileum. Hedenmorgen is de heer A. Minder- houd, die heden den dag herdenkt dat hij vóór 40 jaar in dienst trad bij Van Gend Loos voor den aanvang van de kantooruren om 8 uur door den direc teur toegesproken, die hem namens de hoofddirectie een enveloppe met inhoud aanbood en bovendien hem in werkelij- ken zin in de bloemetjes zette. Namens het personeel werd de jubilaris ook ge- KRUININGEN. Dinsdagavond werd in hotel „De Korenbeurs" een propaganda- bijeenkomst gehouden door den A.N.W.B. De burgemeester sprak een inleidenc woord, waarna de propagandist van den A.N.W.B. een lezing hield over het werk van den A.N.W.B. en over de verkeers veiligheid. Deze lezing werd door de aanwezigen (plm. 50) met groote aan dacht gevolgd', evenals cje ve/rtoonde film „De Veilige. Weg". Uit het gespro kene en vertoonde kon men een duide lijke voorstelling krijgen van het vele nuttige werk door dezen bond gedaan Door enkele der aanwezigen werd van de gelegenheid gebruik gemaakt zich als lid op te geven. De plaatselijke propa- ganda-commissie zal verder pogingen in het werk stellen voor het werven van nieuwe leden. KAMPERLAND. Dinsdagavond hielc de Oranjevereeniging „Kamperland" al hier haar jaarvergadering in het ont spanningslokaal o.l. van den waarne mend voorzitter, den heer H. S. J. Klein looh, daar de voorzitter, dr. W. Jansen telegrafisch bericht gedaan had niet te genwoordig te kunnen zijn en tevens zijn ontslag hierbij indiende wegens ver trek naar elders. De penningmeester C. J. Schipers gaf het financieele overzicht en kon een ba tig saldo boeken van ruim 55. De secretaris H. S. J. Kleinlooh gaf een breedvoerig overzicht van de ge houden feestelijkheden, en deelde mede dat de vereeniging thans ruim 300 leden telt. Het aftredende bestuurslid J. Ch. de Muynck werd bij acclamatie herkozen terwijl in de ontstane vacatures, mede door het bedanken van den heer J. Me lis werden gekozen A. J. Schippers en H. D. Meulenberg. Met aléemeene stem men werd besloten di. W, Jansen het eerelidmaatschap aan te bieden. OOSTBURG. De Dinsdag in hotel de Vuijst" alhier gehouden vergade ring der vereeniging „Ceres" onder lei ding van de presidente mevr. Van Cruij- ningen-Erasmus was buitengewoon druk bezocht. Uit het jaarverslag der secre taresse b'eek, dat de verschillende cur sussen der vereeniging door meer dan 100 leerlingen gevo'gd waren, terwijl 't ledental was geklommen van 300 tot 346. De rekening over 1937 sloot met een batig sldt van f 58. De aftredende bestuursleden de dames A. de Hullu de Hullu en. S. LeenhoutsKotvis wer den bij acclamat'e herkozen. Het aantal portefeuilles wordt tot 16 uitgebreid; op eene goede behandeling en doorzending zal prijs gesteld worden. Een nieuwe cursus, nl. die voor kantwerken is thans aangevangen en telt een genoegzaam aantal deelneemsters. Op 2 Januari a.s. zal de vereen'ging 25 jaar bestaan dit feit zal in het a.s. vooriaar op intieme wijze worden herdacht. De excursie vraag werd ;n handen van het bestuur gesteld. Door den heer L. van Dijk werd een en ander verteld over het werk od de boerderij in verschillende provincies getracht zal worden genoegzame deel name te verkrijgen voor een folkloristi sche film op dit gebied. Deze schijnt zeer interessant te zijn. De kermis terug? TERNEUZEN. In de morgen te houden raadsvergadering zal in behan deling komen een verzoek van nering doenden tot intrekk;ng van het besluit tot afschaffing van de kermis. AXEL, Dinsdag had alhier ten over staan van B. en W. de inschrijving plaats voor het afbreken, sloopen en opruimen van het stadhuis, een daarnaast staand woonhuis en aanhoorige gebouwen. Daar de afbraak, met uitzondering van nader omschreven stukken, eigendom wordt van den slooper, werd in dit geval de levering niet gegund aan dengene, ,die het laagst, maar aan die het hoogst had ingeschreven, zoodat men kan zeggen, dat eigenlijk de gebouwen voor afbraak werden verkocht. Ingeschreven werd als volgt: C. Westdorpe, Goes f 777,77, (gegund) P. C. Hoornick, Goes f 777, J. Everaard, Roosendaal f 713, J, van Hecke, Vlis singen f 675, A. van Sabben, Axel f 400, J. Wisse, Axel f 357, C. Vermast, Neu zen f 354, P, Voet, Hontenisse f 280, A. van 't Hoff, Axel f 275, A. de Zeeuw, Axel f 244, F. van der Poel, Lamswaar- de f 210, A. Millenaar, Hulst, f 110, P. Dieleman, Neuzen f 80, en A, Vernaeve, Sas van Gent f 75. De Spaansche burgeroorlog Madrid gebombardeerd. De rechtsche artillerie heeft gister middag de hoofdstad bestookt. Onmid dellijk lagen de straten verlaten. De gra naten vielen in de binnenwijken. Er zijn verscheidene dooden en gewonden ge vallen. De SpaanschPortugeesche grens gesloten. Uit Gibraltar wordt gemeld, dat de rechtsche Spaansche autoriteiten de grens bij La Linea hebben gesloten. Men heeft dezen maatregel in verband gebracht met het gerucht, dat de ronde doet over een komend offensief. De strijd in het Verre Oosten VOOR DE PROVINCIE ZEELAND MIDDELBURG (ingez. i*ieu.( Verwachting tot morgenavond: DE BILT. Matige, tijdelijk toenemende Z.W. tot N.W. wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen, kans op regen of natte sneeuwbuien, iets kouder, UKKEL. Aanvankelijk zwakke veran derlijke wind, later matige tot vrij sterke wind uit N.W. richtingen, bewolkte tot betrokken hemel en nevel, regen- of sneeuwbuien, tijdelijk opklaringen, aan houdende koele temperatuur, plaatselijk nachtvorst. Do. 16 Dec. Zon op: 8 h 06; onder: 15 h 45. Licht op: 16 h 15. Maan op: 14 h 43; onder: 6 h 18. V.M.: 17 December. Hoog- en Laagwater te Vlissingen December. Hoogwater. Laagwater Wo. 15 10.50 23.20 4.50 17.27 Do. 16 11.40 5.47 18.16 Vr. 17 0.09 12.32 6.41 19.08 Laagwater te Wemeldinge: December. Hoogwater. Laagwater. 0.15 12.37 5.58 18.26 1.11 13.33 6.53 19.15 2.08 14.30 7.42 20.06 Westkapelle is 28 min en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later (S springtij). Hoog- en Wo. 15 Do. 16 Vr. 17 En Japansche verontschuldi gingen. De ambassadeur der Vereenigde Sta ten te Tokio heeft de Japansche regee ring een formeele nota overhandigd, waarin krachtig geprotesteerd wordt te gen het tot zinken brengen van de „Pa- nay" en drie Amerikaansche koopvaar dijschepen, en de aandacht wordt geves tigd op verscheidene vroegere gelegen heden, waarbij Japansche strijdkrach ten „de rechten der Vereenigde Staten volkomen genegeerd hebben". De nota zegt, dat in het onderhavige geval het optreden der Japansche strijd krachten is geschied met volkomen mis kenning van de Amerikaansche rechten. Onder deze omstandigheden vraagt en verwacht de Amerikaansche regeering van de Japansche regeering een formeel tot uitdrukking gebrachte betuiging van leedwezen, en aanvaarding van de ver plichting tot het geven van volledige en uitgebreide schadeloosstelling, en de verzekering dat besliste welomschreven stappen zijn genomen om te verzekeren dat de belangen en eigendommen van het Amerikaansche volk in China niet het voorwerp zullen worden van een aanval door de Japansche strijdkrachten of van onwettige inmenging van eeniger- lei Japansche autoriteiten of strijdkrach ten, hoe dan ook. De Japansche regeering heeft thans ook in een officieele nota haar leedwe zen betuigd en haar verontschuldigingen aangeboden. De Japansche regeering zal alle aangerichte schade vergoeden en te genover hen, die verantwoordelijk zijn voor het incident passende maatregelen nemen. De Japansche regeering zegt in nig te hopen, dat de zeer vriendschap pelijke betrekkingen tusschen Japan én de Vereenigde Staten door deze onge lukkige aangelegenheid niet zullen wor den geschaad. De Japansche minister van buitenland- sche zaken Hirota heeft ook aan den Britschen ambassadeur een nota over handigd waarin het leedwezen der Ja pansche regeering met 't incident waar bij Britsche oorlogsschepen bij vergis sing door de Japansche luchtmacht ge bombardeerd zijn, wordt betuigd. Japanneezen willen Amerika een nieuwe kanonneerboot aanbieden. Een delegatie van meisjesstudenten te Tokio heeft een bezoek gebracht aan den Amerikaanschen ambassadeur om namens de Japansche vrouwen en meis jes uiting te geven aan het leedwezen over het incident met de „Panay". Er is te Tokio voorts een beweging gaande, de inschrijving open te stellen op een fonds voor den bouw van een ka nonneerboot, welke aan de Vereenigde Staten zou worden aangeboden in de plaats van de „Panay". De overlevenden van de „Panay". De Britsche kanonneerboot „Bee", welke reeds verscheidene opvarenden van de „Panay" en de tankschepen aan boord heeft genomen, heeft thans draad loos medegedeeld, dat ook op Hansjan- eiland overlevenden zijn gevonden. Reeds zijn twee groote Japansche vlieg- booten aangekomen met doktoren, ver pleegsters, levensmiddelen en verband- stoffen. De overlevenden van de „Panay" worden aan boord van het Britsche oor logsschip „Lady Bird" en van het Ame rikaansche oorlogsschip „Oahu" naar Sjanghai gebracht. De schepen worden voorafgegaan door Japansche mijnenve gers ter bescherming. Vijftien opvaren den van de „Panay" worden nog vermist. Chineesche troepen omsingeld. Uit Hankau wordt gemeld, dat men vreest, dat een aanzienlijke Chineesche troepenmacht bij Nanking door Japan sche troepen is omsingeld. Van Chinee sche zijde wordt toegegeven, dat Poekau in Japansche handen is. De hoofdmacht van het terugtrekkende Chineesche le ger is op het oogenblik geconcentreerd bij Poetsjeng ten Noorden van Poekau. Zeventigduizend Chineezen te Nanking gesneuveld? Het aantal gesneuvelde Chineezen te Nanking wordt van Japansche zijde op zeventigduizend geschat. Officieele ge gevens zijn niet verkrijgbaar. Berlijn blijft Tsjiang Kai-sjek erkennen. Naar Reuter uit Berlijn meldt, verze kert men daar in welingelichte kringen, dat de vorming van een nieuwe republi- keinsche reéeering in China de betrek kingen van Duitschland met de regeering van Tsjiang Kai-sjek niet wijzigt, welke Duitschland als de eenige wettige regee ring van China blijft beschouwen. Van Chineeschen kant te Berlijn ves tigt men er de aandacht op, dat ook na den val van Nanking de Duitsche mili-

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 1