BUITENLAND. GOES. WALCHEREN. £UID-BEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. WOLPHAARTSDIJK. Geruchten over een uittreding van Italië uit den Volkenbond. BELGIË.. FRANKRIJK BEURS VAN AMSTERDAM. ENGELAND. RUSLAND ITALIA TSJECHO-SLOWAKIJE. (Ingez. Med.) De collecte voor het Fonds voor Bijzondere Nooden heeft deze week f 47 opgebracht. KOUDEKERKE. De Raad dezer ge meente komt Dinsdagmiddag in open bare vergadering bijeen. Op de agenda komt o.m, voor een voorstel tot het beschikbaar stellen van 25 pet. der kos ten, verbonden aan het maken van een zijtak aan den weg, welke verb'ndjng geeft van den Koudekerke-Vlissingschen weg met den Middelburgschen straat- weg. Ingevolge een wijziging der Lager Onderwijswet 1920 is de gemeenteraad verplicht tot opheffing eener openbare school voor gewoon lager onderwijs le besluiten, waarvan het aantal leerlin gen, berekend naar den maatstaf van art'kei 28, voor wat deze gemeente betreft, minder dan 50 bedraagt. Per 16 Maart, 16 Juni en 16 Septem ber jl. bedroeg het aantal leerlingen der openbare school 41, terwijl dat ge- hal per 16 December a.s. groot zal zijn 43 of 44. Het gemiddeld aantal blijft dus beneden de 50. Nu is voornoemde bepaling o.m. niet van toepassing, wanneer ingevolge art, 19 de instandhoud'ng der school wordt gevorderd. Dit artikel toch zegt, dat in iedere gemeente in een genoegzaam aantal scholen voldoend openbaar la ger onderwijs moet worden gegeven welke voor alle kinderen, ongeacht hun godsdienstige opvoeding toegan kelijk moet zijn. Artikel 19 zou dus niet nageleefd kunnen worden, wanneer tot opheffing der school werd besloten. D,at is de re den, dat de gemeenteraad vóór 1 Fe bruari beslissen moet of dit geval zich voordoet. Dit besluit 's aan de goed keuring van Gedeputeerde Staten on derworpen. In verband hiermede stellen B. en W. den Raad voor te beslissen, dat in in standhouding van de openbare school wordt gevorderd ingevolge art. 19 der L. O.-wet 1920. Ged. Staten deelen mede, dat ge wenscht is in de heff ngsverordening voor de schoolgelden reductie van schoolgeld toe te passen voor het in hetzelfde jaa,r b'ezoeken door leerlin gen uit hetzelfde gezin van een school voor lager onderwijs. Daarom stellen B. en W. voor dat, indien meer dan één leerling u i hetzelfde gezin in het zelfde schoolgeldjaar een school voor openbaar- of bijzonder gewoon of uit gebreid lager onderwijs bezoekt, wordt het schoolgeld voor den tweeden leer ling mettien, voor den derden m.et dertig, voor den vierden met vijftig, voor den vijfden met vijf en zeventig ten honderd verminderd wordt en voor de volgende leerl ngen geen schoolgeld is verschuldigd. De minister van binnenlandsche za ken heeft medegedeeld, dat het, nu meer dan 55 opcenten (60 opc.) op de gemeentefondsbelasting worden gehe ven. niet geoorloofd is, dat naast de verlaging van de huurwaarde voor koffiehuizen tevens de personeele be lasting naar den grondslag biljarten is verlaagd. In verband hiermede verzoekt de Minister een van be de desbetref fende verordeningen in te trekken, met ingang van 1 Januari 1939. Volgens B. en W. geniet de intrek king van de verordening tot het doen vervallen van de heff ng der perjoneele belasting naar den grondslag biljarten de voorkeur, hetgeen zij dan ook voor- 'Stellen. Het aandeel der gemeente in de kos ten van de vernieuwing van twee ge deelten van den Koudekerke-Vlissing schen weg is bepaald op f 19134, we gens overdracht van gronden en ver koop van boomen is f 742 ontvangen, zoodat ten laste der gemeente blijft f 18,392. B. en W. stellen nu voor een geldleening daarvoor tot een bedrag van f 18000 aan te gaan, SINT LAURENS. De heer P. Boon, volontair ter secretarie alhier, is met ingang van 17 Januari a.s. als zooda nig benoemd te Tholen, VROUWENPOLDER. De in deze ge meente gehouden collecte voor de stich ting „Tehuis voor alleen staande blinden te Wolfhez'en" heeft f 34% opgebracht. 's HEER ARENDSKERKE. Gister morgen bevond 't zoontje van den alhier wonende J. zich aan den Oude-Rijks- straatweg' bij het café Tol zich verma kende met de sneeuw. Plotseling werd hij aangevallen door den hond van v. H. Hevig bloedend werd het ventje door omstanders bevrijd uit zijn benarde po sitie en naar den dokter gebracht. HANSWEERT. Het motorsch'p „On derneming", geladen met stukgoed van Amsterdam naar Antwerpen is gister morgen tijdens mist in het Slaak om hoog gevaren en blijven zitten. Sleep- booten zijn van Wemeldinge uitgeva ren om het schip tegen hoog water vlot te sleepen, Het motorschip „Petronella", op weg naar .Antwerpen voer :'n het Schaar van Waarde omhoog. Sleepbooten en het bergingsvaartuig Bruinvisch zijn van hier. uitgevaren om het schip vlot te brengen. Een schip op den havendam. KAPELLE, Voor het Nutsdepartement te Kapelle trad daartoe uitgénoodigd de heer A. W. Davola op, de vermaar de „illusionist", telepaath etc. in het vereenigingsgebouw Öbadja. Ook werd een jeugdvoorstelling gegeven. KRUININGEN. Op de weegbrug aan het station KruiningenIerseke zijn dit jaar gewogen 2.636.295 kg bieten en 274,094 kg diverse producten. Voor de weegbrug te Hansweert zijn de getallen 3.810,270 kg b eten en 814,847 kg di versen. AARDENBURG, Tengevolge van de gladheid van den weg kwam de br. A. de V. alhier door het slippen van zijn rijwiel te vallen en ontwrichtte daarbij zijn schouder. Na in het ziekenhuis te Oostburg te zijn behandeld, kon de pa tiënt huiswaarts keeren. AARDENBURG. De werkloozen heb ben in deze gemeente de bieten geladen, liggende aan de Kaai, te Draaibrug en bij de Liter, in totaal resp. 426.590 kg, 601,550 en 214,280 kg. Gedurende ruim twee weken hebben de werkloozen hier een aardig centje aan kunnen verdienen. Thans worden verschillende te werk gesteld bij het los sen en laden van klinkerkeien te Bres- kens en Aardenburg, waar weer onge veer een maand werk in zit. Oostburg heeft de primeur. Vermeldden wij dezer dagen, dat de gemeente-secretarie te Aardenburg aan gesloten is bij de radiodistributie, thans blijkt ons, dat de Gemeentesecretarie te Oostburg hiervan de primeur heeft. De ze is reeds enkele jaren bij de radio distributie aangesloten. Het betreft hier controle toestellen waartoe de radio- distribuant zich bij contract tot plaatsing verplicht. TERNEUZEN. Hedenmorgen is het motorschip Germ na II", geladen met steenkolen .en op weg van de Ruhr naar Gent op den havendam van de Westhaven te Neuzen geloopen. Sleep- boot-assistentie is ter plaatse. Vier sleepbooten hebben getracht het schip weder in het diepe water te brengefci, doch dit is door den lagen waterstand m slukt. Het schip zit wel eenigszins gevaarlijk. Bij opkomend water zullen de pogingen worden hervat. De Spaansche burgeroorlog, j ADVERTENTIëN en ABONNEMEN TEN op ons blad worden gaarne aan genomen door het Agentschap: M. KLOOSTERMAN PALMA DE MAJORCA GEBOMBARDEERD. In een officieel communiqué van het Franco-bewind te Salamanca wordt medegedeeld, dat verschillende regee- ringsvliegtu gen gisteren de stad Pal- ma op Majorca hebben gebombardeerd, waarbij enkele slachtoffers zijn geval len. Jachtvliegtuigen der rechtsche troepen, aldus het communiqué, heb ben acht vijandelijke vliegtuigen neer gehaald. terwijl het afweergeschut er drie neerschoot. Gevechten bij Madrid, Woensdagochtend vroeg hebben de troepen van Franco een hevigen aanval gedaan bij V'lla Nueva de la Canada, twee kilometer ten Noorden van Bru- nete. Bij het offensief van de recht- schen in Juli van dit jaar, waarbij de regeeringstroepen Brunete moesten prijsgeven, werden de troepen van Franco op ongeveer drie kilometer ten Zuiden van Villa Nueva de la Canada tegen gehouden. G steren slaagden de regeeringstroepen erin den aanval van de rechtschen af te slaan; de frontlijn is niet gewijzigd. De strijd in het Verre Oosten KRACHTIGEN TEGENSTAND DER CHINEEZEN TE NANKING. De bezetting van Nanking door de Japanners gaat niet zoo vlot als men wel gedacht zou hebben. De Chineezen, die aanvankelijk tot den terugtocht had den besloten, schijnen thans de stad tot iederen prijs te zullen verdedigen. Ver scheidene divisies zijn in de stad samen getrokken. De Chineezen hebben alle villa's en andere gebouwen tusschen de binnen- en buitenmuren der stad plat gebrand, teneinde den Japanneezen van dekking te berooven. De Japansche troepen trachtten hun vooruitgeschoven posten te doen doordringen tot de 18 poorten van den 30 mijl langen muur. De Japansche voorhoede heeft vannacht in het maanlicht doorgestreden. Een tegenaanval der Chineezen, waarbij den Japanners ernstige verliezen zouden zijn toegebracht, kon tenslotte worden af geslagen. De woordvoerder van 't Japan sche leger deelde hedenochtend mede, dat de omsingeling van Nanking thans een feit is. In werkelijkheid bestaat deze omsingeling uit een halve cirkel ten Zuiden van de stad, aangezien deze in het Noorden begrensd wordt door de Jangtse, waarvan de linkeroever nog door de Chineesche troepen bezet wordt. Uit Rome wordt gemeld: In diploma tieke kringen is het gerucht in omloop, dat Italië zich er op zou voorbereiden, het voorbeeld van Duitschland en Japan te volgen en zich officieel uit den Vol-.; kenbond zou terugtrekken. Het is evenwel onmogelijk geweest van officieuze zijde bevestiging van deze geruchten te verkrijgen, terwijl voor het oogenblik evenmin bijzonderheden be kend zijn geworden. Nader meldt Havas: Hoewel het ge rucht, dat Italië voornemens zou zijn uit den Volkenbond te treden nog niet be vestigd is, wordt het toch in diploma tieke kringen te Rome met grooten ernst opgenomen. Het schijnt, dat Italië, na met Duitsch- land en Japan van gedachten te hebben gewisseld, besloten heeft het voorbeeld van deze mogendheden te volgen. Het besluit zal vermoedelijk nog voor het einde van deze week openbaar worden 't gemaakt. De voornaamste oorzaak schijnt te liggen in het aarzelen van den Volken bond om het Italiaansch-Abessijnsche keizerrijk te erkennen. De wrekloosheid. Het aantal ingeschreven werkloozen bedroeg in de week van 29 November tot 4 December gemiddeld per dag 152.485, tegen onderscheidenlijk 181.350 en 150.326 in dezelfde week in 1935 en 1936. MOORDENAAR VAN ZIJN ZOONTJE TER DOOD VEROORDEELD. De Parijsche correspondent van de N. R. C. meldt aan zijn blad: Het hof te Versailles heeft Moyse, moordenaar van zijn zoontje ter dood veroordeeld. Bij uitzondering kan ge zegd worden, dat het algemeene rechts gevoel hiermee bevredigd is. De procu reur-generaal zeide voor een keer zon der voorbehoud de strengste straf te vra gen. De verdediger, de welbekende Ray mond Hubert, had een onmogelijke taak. Hem schoot niet anders over dan ver zwakte toerekeningsvatbaarheid te plei ten. Dit strookt niet met het optreden van Moyse, Niemand heeft hem in bescher ming genomen, of verzachtende omstan digheden aangevoerd. Hij deed zich on gewoon antipathiek voor. In de recht zaal liet hij zich als een opsnijder ken nen. Met Landru had hij gemeen voor liefde voor vrouwen van over de vijftig aan den dag te leggen. Zijn echtgenoole zat naast hem op de beklaagdenbank. Deze vrouw is niet de moeder van het vermoorde kind, wel Eerste noteering is vorige koer(en) daarachter offic eele noteering van he den; beteekent ^een noteering ontvangen. Denemarken Oblig, 1926-5 102% Amsterdam 1936-3% 101% Zeeuws. Hyp. B-4 100%—— Cities Service Cy. P. 1958 5 43%—44% A Amsterd. Bank 152 A Pref. Jurgens A 131% u- T'cd- Gist- en Spiritusf. 490 A De Schelde N.B. 36% C Am. Smelt en Ref. 37%— 38% A Born. Sum. H(M,. 172%—175 A Hout.h. Alberts 96%—96% C Union Pac. Rr. 65%—67% C Int. Nckel Cy. 33%—32% Ned. 1000-4 100%—100% O. Indië 37 1000-3 96%—96% Engeland 1960-99 4 84%— 84% A Koloniale Bnk. 128%—128% A N.I. Rbk. 10CO 139%—139 C Ned. H. M. 1000 151—151% 1 A v. Berkels Pat. 60—60% C Calvé-Delft 79%—80 A Philips Gem. B. afg. 285%—287-82% C Um ever 145%—144%-44 C Am. Car en Foundry 20%—19%-20% C Anaconda Cop. 23%—24-23% C Bethlehem St. 41%— 41%-% C Kennec Copper 29%— 29%-28% C U. States St. C. 43%—43%-44 C North Am. Cy. 17%—17% A Kon. Petr. Mpij. 344%—343%-46 C Contin. O I Cy. 22%22% C Phillips Petr. Comp. 29%—29% C Shell Union O.C. 12%12%-13 C Tide Water Ass. Oil 12%12-11% A Ned. Scheepv. U. 115%—118-16% A H.V. Amsterdam 432434-31 A Java Cult Mij. 150%—156 A N.I, Suiker U. 122—126 BEURSTHERMOMETER DONDERDAG. Philips Mwrist Koninki. H.V.A. Amerika X Tabak Sckspc; Rubber Wetf Obl.Markt Unilever - Jedepon- A Deli Batavia 208211-09 C De.i Mij. 1000 285-287-88 A Senembah 272%—278-75 C Baltimore en Ohio 9%9% C Southern Pac. Cy. Ï6%17-% A Southern Rlw. 10%10% A Amst. Rubb. C. 209-210-07% A Deli-Bat. Rubb. 140—139 A Hessa Rubber 140142% A Serbadjadi S.R. 105%—104%-03% WISSELKOERSEN. Heden. Gister. Londen 8.98% 8.98% Berlijn 72.47% 72.45 Parijs 6.11 6.11 Brussel 30.56% 30.56 New-York 1.79% 1.79% werd de moeder als getuige gehoord. Dit getuigenis was evenals andere verplet terend voor den beklaagde. Hij gaf zich uit voor genaturaliseerden Spanjaard, tereador, vlieger en vriend van een be kende tooneelspeelster in waarheid leefde hij hoofdzakelijk van afdreiging. De moeder van den vermoorden Mauri ce, die het kind een tijd in huis had tot de vader het opeischte, zette hij op de laaghartigste manier af. Hij nam den jongen bij zich onder voorgeven, dat hij bij de moeder geestesvoedsel ontbeerde. De stiefmoeder en hij moeten het slecht behandeld hebben. Om dit te be mantelen gaven zij voor, dat Maurice lastig was. Dit is in strijd met de ver klaringen van de anderen, die den jon gen van nabij kenden: algemeen werd zijn volgzaamheid geprezen. De schijn heiligheid waarmede Moyse voor de ge zworenen het liet voorkomen of hij den dood van den knaap betreurde, heeft walging gewekt. Ge,looft men hem, dan is het kind van een keldertrap gevallen, waarbij hij een schedelbreuk zou heb ben opgeloopen. Deze stelling is door den geneeskundigen deskundige ontze nuwd. De kleine Maurice moet een moedwilligen en langzamen verstikkings dood gestorven zijn. Deze afschuwelijke bijzonderheden hebben in het land die pen indruk gemaakt. Het vinden van het lijkje op een hoop vuilnis, Nieuwjaarsdag van dit jaar, had al een golf van verontwaardiging door het volk gejaagd, want zij volgde op een reeks kindermishandelingen. Het duurde geruimen tijd voor de dader ontdekt werd. Deze kon volstrekt niet aanne melijk maken, waarom hij het overlijden niet terstond had bekend gemaakt, on dersteld, dat Maurice door een ongeluk omgekomen was. Moyse zeide dit niet gedurfd te hebben uit vrees voor een moordenaar gehouden te worden. Hij heeft het lijkje eenigen tijd in huis ge houden en zich daarna er van ontdaan, waarbij hij zorgde, dat het geen enkel herkenningsteeken droeg. Verkeersvliegtuig verongelukt. Nabij Saint Sauveur is een vlieg tuig van de lijn LyonMarseille ten gevolge v,an den mist tegen een berg helling gevlogen Is. De radio-telegrafist vond den dood, terwijl de bestuurder ernstig en de hofmeester en drie pas sagiers lichter gewond werden. MASSAMOORDENAAR GEARRESTEERD. De politie heeft gisteren te Saint Cloud bij Parijs een Duitscher gearres teerd, die zich Siegfried Sauerbey noemde, hij werd verdacht een make laar 'n huizen, Lesorbe, met hamersla gen te hebben vermoord. Tijdens een nachtelijk verhoor be kende S,auerby. Vervolgens bekende hij ook de jeugdige Amerikaansche artiste, miss Dekoven, die in Juli van dit jaai op geheimzinn'ge wijze is verdwenen, te hebben vermoord, evenals Roger Leblond, een jongeman, die dood in zijn auto werd gevonden in de Rue Neuilly te Parijs en den taxichauffeur Gouffy. Dè moordenaar verklaarde verder in werkelijkheid Eugen Wiedmann te heeten en :'n Februari 1908 te Frank fort am Main te zijn geboren. Hij is op 18 Maart 1937 uit Duitschland ge vlucht om te ontkomen aan den mili tairen dienst. Aangezien hij zondei middelen van bestaan was, besloot hij zich geld te verschaffen tot eiken prijs. Vliegtuig in het Nijldal verongelukt, Een bombardementsvliegtuig van het te Khartoem gestatiolnneerde eskader is Woensdag in het dal van den Witten Nijl (Egypte) neergestort. De piloot en een passagier, de Egyptische bisschop Herbert Guy Bullen, kwamen om het leven. GERUCHTEN OVER EEN ARRESTATIE VAN GENERAAL ALSKNIS ASTROV, - Van particuliere zijde wordt verno men, dat het gerucht gaat, dat generaal Alsknis Astrov, vice-volkscommissaris van landsverdediging en commandant van de luchtmacht, gearresteerd zou zijn. Een bevestiging van dit gerucht is nog niet ontvangen. Generaal Astrov was de voorzitter van den krijgsraad, welke maarschalk Toechatsjefski ter dood heeft veroor deeld. Met Toechatsjefski, Gamarik en admiraal Orlof, zou hij de vierde vice- volkscommissaris van landsverdediging zijn, die sedert Juni van dit jaar ver dwenen is. Ernstig ongeluk in marmergroeve. Uit Porto Venere wordt gemeld, dat nabij La Spezia in een marmergroeve nabij de beroemde Byrongrot een in storting heeft plaats gevonden. Vijf arbeiders werden onder marmerblok ken bedolven. De zesde bleef onge deerd. Tot dusver heeft men slechts van een der arbe'ders het afschuwelijk verminkte lijk geborgen. EEN HUWELIJKSCONTRACT! Een eigenaardig huwelijkscontract is bekend geworden, toen een vrouw echt scheiding aanvroeg bij het gerechtshof te Praag. Volgens haar zeggen had haar echtge noot, toen zij in den echt verbonden werden, een plan opgemaakt van haar plichten. Hierin stond o.m. dat zij, als zijn vrouw: le. het huis in orde moest houden, de huur en alle belasting moest betalen; 2e. haar echtgenoot drie maal tijden per dag zou bereiden, n.I. een ontbijt, klaar om acht uur, bestaande uit een kop koffie, twee sneedjes brood, boter en twee hardgekookte eieren, om 12 uur een diner van vier gangen, en 's avonds een souper van twee gangen. Bij een andere clausule werd de vrouw het recht verschaft tweemaal per week met haar echtgenoot naar de bioscoop te gaan zoolang zijn gezondheid dat toe zou laten. Tijdens de rechtszitting werd nu door den advocaat van de vrouw verUaard, dat deze laatste nooit eenig geld VBO haar man had ontvangen, en daarente gen al haar spaarpenningen voor de huishouding uitgegeven had. Toen zij zich hierover bij haar man beklaagde, had deze geantwoord dat m het contract volstrekt geen melding yas gemaakt van de verplichting eenerzijds om haar bioscoopkaartje te betalen. In het contract stond alleen vermeld, dat zij het recht zou hebben met hem mee tc gaan: zij moest nu ook maar zelf haar entreebewijs betalen. De advocaat veroordeelde deze over eenkomst als „onzedelijk en niet bin dend". De rechtbank was het geheel eens met deze meening, veroordeelde den echt-

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 2