LAATSTE BERICHTEN. INGEZONDEN STUKKEN. LEURDERS EN BEDELAARS. XV, f 200- 1827 12044 f 100-' S6 8906 16716 WAT DE BELGISCHE REGEERING VOOR DEN MIDDENSTAND DOET. in zijn omgeving voor bekend, staat, dat hij zoo goed konijnen kan slachten, kreeg on-angs bezoek van een kennis, die hem verzocht, zijn kat te willen afmaken. De bakker gaf de kat eerst een karden slag op den kop, stopte het versufte dier m een zak en wierp deze in het vuur van zijn oven Het arme dier had m zijn doodsangst nog een poging gedaan, om door een rookkanaal te ontsnappen, maar was daarin niet geslaagd. De officier van justitie eischte f 15 boete, doch de politierechter die m scherpe bewoordingen de handelwijze van den bakker laakte, achtte een geld boete hier niet de juiste straf. Hij ver oordeelde den bakker tot een week ge- gevangenisstraf KERK EN SCHOOL, Aan de universiteit te Utrecht slaagde voor het doctoraal examen rech ten de heer G. W. baron van der Feltz, te Middelburg, Bij herstemming gekozen tot no tabelen in de Ned, Herv. Kerk te W ,a- terlandkerkje in de vacature j. Enters de heer C. Jansen Verplanke met 8 van de 14 stem men. De heer F. PoUsonnier kreeg 5 stemmen en 1 van onwaarde. Bij de verkiez:ng van notabelen voor de Ned. Herv. Gem. 'te A a r- d e n b u r g moet in de vacature A,. Butler, die niet herkiesbaar was, her stemming plaats hebben tusschen de heeren J. C. C. Henry (24 st.) en Iz. Vermeulen (43 st.) In de vacature W, Lucieer, die be dankt heeft, moet herstemming plaats hebben tusschen de heeren C. W. Cy- souw (16 st.) en J. A. Z. Roos (15 st.) In de vergadering van het k:es- college der Ned. Herv. Kerk te Oost- k a p e 1 1 e, werd tot ouderling her kozen de heer A. Maljaars Azn. en gekozen in plaats van den heer J. Pop- pe, die] bedankt had, de heer J. de Visser Jzn., thans diaken. Tot diaken werd herkozen de heer Jacs. Wondergem en gekozen den heei P, Wijkhuis. Bij de Maandag gehouden verkie zing van notabelen der Nederl. Herv. Gem. teCadzand werden als zoo danig herkozen de heeren A. J. de Bruijne en I. Risseeuw. VAN ONZE ADVERTEERDERS, WAAROM COFFEINEVRLIE KOFFIE? Men schrijft ons: Dat vraagt menigeen zonder meestal een juist antwoord te ontvangen. De één haalt de schouders op en zegt: onzin De ander dweept met de coffeinevrijc koffie, omdat hij de voordeelen daarvan aan den lijve ondervonden heeft. Het is juist, dat de menschen op cof feine heel verschillend reag'eeren. In tegenstel.ing tot alcohol, is het bij cof- feine echter vrij moeilijk te bepalen, waar de grens van het onschuldige genot ophoudt en het gevaar begint. Niet al leen de hoeveelheid van het gebruikte genotmiddel, [maar ook individujeele aanleg en gevoeligheid, ouderdom en weerstandsvermogen, zijn factoren, waarmede rekening gehouden dient te worden. Wie kan trouwens heden ten dage van zichzelf zonder meer beweren, dat het niet noodig is, hart en zenuwen te ontzien? Bevindt zich niet elk mensch in een positie van verdediging tegen de attaques, welke de onrust en het tempo van het hedendaagsche leven op ons uit oefenen? Juist daarom eischt de prik kelende werking van coffeine onze bij zondere aandacht. Door coffeine wordt het hart -en hel centrale-zenuwstelsel met geweld over het punt van vermoeidheid heen ge bracht. Juist dit gevoel van vermoeid heid moet echter elk verstandig mensch als signaal van waarschuwing beschou wen. Vele geneesheeren vergelijken cof- teine met een zweep, die niet ongestraft dag m dag uit gebruikt mag worden. Wat ons in oogenblikken van ontspan ning bij een kop goede koffie genot en opwekking verschaft, is niet de coffeine, maar zijn de aromatische oliën, die bii v indfn der, ,koffic ontstaan. In dit het i °Pgesl°ten, hoe het komt, dat de coifeine-vrije koffie ten aanzien van smaak en geur' van cof! femehoudende koffie in het geheel niet verschilt. Alhoewel in vele scheikundige boe ken beschreven is, hoe de coffeine aan de koffieboonen kan worden onttrok ken, is de toepassing van het procédé lang niet gemakkehjk. Zooals elk jong bedrijf bij toepassing van nieuwe uitvin dingen met kinderziekten te kampen ufol Z* ,°°k coffeinevrije koffie wel het geval geweest zijn. Blijkens in trn^^T/'i 7erkregen aanvullende oc trooien, lijkt de coffeinevrije koffie, be- ïi °.nde/ j?et merk "Haé" met kwal't -**1' ^ans een hoogtepunt van kwaliteit bereikt te hebben. EEN ENQUêTE, A, W. Nieuwenhuize, burgemeester van Oude lande: Ook ik sta niet op het harde stand punt dat ieder maar voor zichzelf moet zorgen, maar de gepredikte liefde tot den naaste, d e niemand uitsluit, is om practische redenen moeilijk na te vol- gen. Men moet zooveel mogelijk helpen, maar men moet tevens zorgen, dat die hulp niet aan onwaardigen wordt be steed. De ervaring heeft mij geleerd, dat het meerendeel van de in Uw cir culaire ondër 1 bedoelde „kooplieden" verkapte bedelaars zijn. Hoewel 'k soms medelijden met de stumpers heb, zal ik niet van hen koopen en ook aan hen geen giften geven. Verschillende in woners alhier houden hun deuren geslo ten, terwijl er ook zijn die aan den „koop man" een kleine gift geven. De eer sten handelen m.i. juist, terwijl de tweeden het euvel niet bestrijden, maar in de hand werken. Een klein gedeelte van bedoelde „kooplieden", kan in de gemeenten, die een ventverbod hebben, geweerd wor den. Te Oudelande wordt aan een „koopman" die alleen eenige potloo- den of een paar pakjes naalden bij zich heeft geen ventvergunning gegeven. Venten deze personen toch, dan kan de politie tenminste maatregelen nemen en verkapte bedelarij tegengaan. Da practijken van de onder 2 bedoelde personen zijn naar mijn meening veel erger. Het gelijkt soms veel op oplich terij. Ook van deze personen absoluut niets koopen en nooit een bijdrage aan hen geven. Als men door het droe ve verhaal van zoo'n koopman of col porteur medelijden met hem krijgt, vraagt men waar hij woont etc. en schrijft men over hem aan bv. den geestelijke van zijn kerk of aan een instelling van weldadigheid in zijn ge meente. Soms krijgt men dan een schrij ven terug, dat het medelijden vlug doet verdwijnen. Ook het verhaal van het krijgen van een v.aste aanstelling blijkt bij nader onderzoek vaak op fantasie te berusten. Van deskundige zijde schrijft men ons: De zg, verkapte bedelarij doet zich vrijwel overal voor. In het algemeen het meest onder de venters met galanteriën (veters, zeep, garen, band), potlooden, postpapier, treefjes etc. In Middelburg, en in een ze-er groot aantal andere ge meenten des lands, is voor het venten een vergunning van de plaatselijke overhe d vereischt. Men bekomt deze op de dorpen ter secretarie, in de groo- tere gemeenten ten Politiebureele, waar zoowel de persoon v.an den aan vrager als diens koopwaar aan een onderzoek worden onderworpen. Blijkt het, dat de negot e „degelij ke waar" is en in een voldoende hoe veelheid wordt medegedragen en zijn er overigens geen omstandigheden, die het weigeren v,an eene vergunning wet tigen, dan wordt zij verleend, evenwel voor een bepaalden tijdsduur. Dit 's noodig om het aantal kooplieden „langs de deur", dat het huisvrouwen en dienstmeisjes lastig maakt, zooveel mogelijk te beperken. Den vergunning houders wordt, wanneer de omstandig heden daartoe aanleid ng geven, op het hart gedrukt zich van brutaal optreden te onthouden, op straffe van intrekking der vergunning. Er zijn natuurlijk lie den, die zonder de vereischte vergun ning Venten, dikwijls omd.at men het om persoonlijke redenen n et gewensent vindt bij de politie te verschijnen. Woldt dit geconstateerd dan volgt pro ces-verbaal, Het is begrijpelijk daft de politie dit niet altijd kan constatee- ren zoomin als het brutaal optreden, omdat eerstens de venters zich wel tevoren zullen overtuigen of er een dienaar van Hermandad in de buurt is en voorts omdat het voorkomt, dat deze lieden worden binnengelaten, dik wijls uit misplaatst medelijden. Het is ju st het medelijden, waarop deze cate gorie van personen gewoonlijk specu leert! Is het dan geen zielig gezicht langs de huizen te zien gaan een vrouw, met zich dr,agende een klein kindje in een doek? Inderdaad, dit is zoo, maar weet men of dit haar eigen kind is dan wel een voor deze gelegenheid geleend kind, zooals vaak voorkomt? Toege geven, men kan ze niet allen over de zelfde k,am scheren, maar 'toch dient men in deze dingen niet te weekhartig z?ja- Daarom is het dikwerf uiterst moeilijk vast te stellen of de bedoe- ing voorzit het medelijden op te wek- boekwerken of tijdschriften die zij aanbieden een gave voor zich te vragen. Ik ben dan ook van meening, dat het publiek ,aan het ongewenschte optre den, zoo van venters als van colpor teurs, zelf schuld heeft. M.i. moet men bij venters vragen naar de ventvergunning. Kan men die niet toonen, dan onherroepelijk weige ren iets te koopen. Wordt de venter brutaal, d,an terstond zeggen de politie te zullen waarschuwen en dit doen ook! Aan colporteurs, die men niet in de ontvangkamer iaat komen, geve men geen kaartjes e.d. Treden zij onbehoorlijk op, ook de politie waar schuwen, c.q. de uitgever van de aan geboden boekwerken hieromtrent in lichten. een diepe, gezonde slaap naar waarde weet te schatten, mag niet lichtvaardig heenstappen over het feit, dat de prikkelende wer king der coffeine op hart en zenu wen ruim 24 uur kan duren. Koffie Hag is gegarandeerd coffe- ïnevrij, dus goed voor een gezonde, verkwikkende nachtrust.Bovendien worden door het vermaarde Hag- procédé de krachtige smaak en het kostelijke aroma van de fijnste hoog- landkoffie voor 100%gewaarborgd. Wetenschappelijke lit. verstrekt gratis de N.V. Koffie Hag Mij., Amsterdam, Postbox 889. (Ingez. Med.) Bij K.B van 4 December 1937, is aan N. L. Wiltink, op zijn verzoek, eer vol ontslag verleend als leeraar aan de R.H.B.S. te Middelburg. PROFESSOR VOLLGRAFF BUITENGEWOON LID VAN DE KONINKLIJKE ACADEMIE VAN BELGIë. Professor dr. C. W. Vollgraff, hooglee raar aan de Universiteit te Utrecht, is gekozen tot buitengewoon lid van de Koninklijke Academie van België in de afdeeling letteren en moreele en politie ke wetenschappen. In de maandelijksche studieklas zal het nieuw gekozen lid een voordracht hou den over de „Groot-Nederlandsche op vatting over de nationale geschiedenis van België". GERUCHTEN OVER EEN AANSLAG TE BERLIJN. Volgens in het buitenland opgedo ken geruchten zou dezer dagen een ge heimzinnig persoon 'n de Rijkskanse larij te Berlijn zijn betrapt en door een revolverschot gedood. Men bracht een en ander in verband met een voorge nomen aanslag op Hitier. Officieel worden deze geruchten te Berlijn categorisch ontkend. DE AANVAL OP NANKING BEGONNEN. De Japansche troepen hebben een stra tegische positie ingenomen in de voor steden van Nanking en zijn hedenoch tend begonnen met den algemeenen aan val op de stad. De stad is thans door dichte rookwolken omhuld. Voorbereiding tot feestvieren in Tokio. De gemeenteraad van Tokio heeft reeds optochten georganiseerd om mor gen den* val van Nanking te vieren, wel ke heden wordt verwacht. .staatsloterij! 5000: 16236lng Heden)' 1500: 8119 16401 1000: 19181 10925 4309 4810 10428 ken. De vermomde bedelarij doet zich ook voor onder de door U bedoelde colporteurs, die geen ventvergunning behoeven en gewoonlijk - in tegen stelling van de vorige categorie - zeer welbespraakt zijn. Zij zijn op 't oog als heer gekleed en het eerst wat zij trachten te doen, is binnen te komen Daarmee is reeds de helft gewonnen! Een groote fout van sommige, dikwijls vooraanstaande personen is zijn naam kaartje, ,al of niet met aanbeveling er op geschreven, af te geven. Sprekende voorbeelden zijn er te over om te be wijzen hoe verkeerd dit is. Vooral zij, die een naamkaartje weten machtig te worden, gebruiken dit te pas en te onpas, j,a juist :'n het laatste geval om als niet ingeteekend wordt om de EEN ONTSLAG. Kruiningen, 7 December 1937. Het bericht onder K. en S., betreffen de het ontslag van mijn echtgenoote, is m.i. niet goed weergegeven. Het schrijven van den minister van O. K. en W. aan B. en W. te Kruiningen luidde aldus: „Op grond van de door U verstrekte inlichtingen, kan ik, in verband met de gezinsomstandigheden geen vrijheid vin den een van de uitzonderingsbepalingen van art. 1, 2e lid van paragraaf 15 bis de Wet van Februari 1936 (Staatsblad no. 100) voor het jaar 1938 van toepas sing te verklaren ten aanzien van mevr. J. HondiusWaverijn. Met inachtneming van het bepaalde in het derde lid van voornoemd artikel, verzoek ik U haar in verband met bo venstaande beslissing, met ingang van 1 April 1938 uit haar betrekking ontslag te verleenen". Uit het door uwe correspondent ge plaatste stukje kon men niet opmaken wat de ware reden van het ontslag is. Hoogachtend, L. C- Hondius. Nederland vindt navolging* Mr. M, Visser schrijft ons: De snelle ontwikkeling van het ver keer in de laatste tientallen jaren heeft tot g'evolg gehad, dat groote ve.-schihen in de economische verhoudingen in hef eene land vergeleken met die in he, an dere land, voor zoover het de moderne cultuurstaten betreft, niet of nog nau welijks meer waarneembaar zijn. De toestanden, althans in West-Europa en Noord-Amerika vertoonen in het alge meen genomen, groote overeenkomst. Dit geldt ook voor den middenstand. Bij onze zuidelijke Buren, de Belgen, is deze stand evenzeer, zoo niet erger in het gedrang geraakt. Niet te vroeg der halve was de Belgische regeering er bij, toen zij eenige maanden geleden den Leuvenschen professor dr. F. Collin op droeg als regeeringscommissaris een onderzoek in te stellen naar de grieven en k'achten van den middenstand, de oorzaken daarvan en de middelen, welke de vertegenwoordigers van den midden stand ter verbetering aanbevelen. Ten slotte vroeg de regeering hem zijn oor deel uit te spreken ovér de vraag, in hoe verre deze middelen ter verbetering voor dadelijke uitvoering vatbaar zijn. In een kort onderhoud, dat ik met prof. Collin had, kwam onmiddellijk het ge brek aan een goede administratie bij den middenstand ter sprake. Ik kreeg den indruk, dat de toestanden op dat gebied in België nog slechter zijn dan hier te lande, al is mij uit eigen ervaring be kend, dat een zeer groot deel van den middenstand ook in ons land administra tief vrijwel alle inzicht in eigen zaak mist Later kon ik kennis nemen van het uitmuntende rapport, dat professor Col lin heeft uitgebracht. Ook voor Neder land valt daaruit wat te leeren, waarom hier enkele belangrijke punten u't deze publicatie worden behandeld. Opmerkelijk is, dat goede statistieken omtrent het aantal middenstanders (kleinhandel, ambacht, kleine nijverheid) in België 2'eer moeilijk zijn samen te stellen. De schattingen loopen uiteen van 250.000 tot meer dan het dubbele daar van. Dit laatste cijfer zal wel het dichtst bij de waarheid zijn. Schattingen zijn er meestal ver naast. Ook hier te lande. Onlangs bv. verzekerde mij iemand, goed bekend in deze omgeving, dat in zijn district van de Kamer van Koophandel en Fabrieken niet meer dan 2 pet. van de zaken en fabrieken, middenstandsza ken waren. Ik kon hem uit de statistie ken van de laatste volkstelling aantoo- nen, dat het percentage 40 pet,, was (al le zaken met minder dan 5 man perso neel)! Professor Collin acht voor België het cijfer van 500.000 op grond van de voor hem toegankelijke gegevens der belas tingautoriteiten niet te hoog. Een be langrijk aantal dus bij een bevolking van nog geen 814 millioen zielen. Na boven vermelde opmerking ten aanzien van Nederland, mag men veilig de gevolg trekking maken, dat de Nederlandsche middenstand wat beteekenis betreft niet onder doet voor de Belgische. Een tweede feit in dit rapport gecon stateerd is de abnormale groei van het aantal kleinhandelsondernemingen tus schen 1925 en 1935, nl. met 40 pet. te genover een bevolkingsaanwas van 614 pet. In 1930 werden van de circa 230.000 kleinhandelsondernemingen er ongeveer 213.000 gedreven door middenstanders. Dit komt uit op een kleinhandelszaak per 37 inwoners. Voor Nederland zijn deze cijfers iets gunstiger, zooals ik wellicht in een an der artikel nader hoop aan te toonen,. Deze abnormale groei gaat natuurlijk gepaard met een abnormale sterfte on der deze zaken. Het kan niet anders, zooals wel moet volgen uit de kleine inkomsten, welke er bij Zoo groote bezetting uit het grootste deel der za ken kunnen verkregen worden. In 1933 leverden 90 dezer zaken hun eige naren een inkomen op van minder dan 25.000 fres. en 55 een inkomen bene den de 10.500 fres. per jaar. De klachten van den middenstand be troffen in hoofdzaak de concurrentie van de warenhuizen, de eenheidsprijs winkels, de verbruikscoöperaties, de pa- tronale magazijnen en wat men in Bel gië economaten, hier te landen oneigen lijk „personeelscoöperaties" noemt. Wat warenhuizen e.d. en de coöperaties betreft zijn de toestanden in België en de wenschen en grieven van den mid denstand in het algemeen niet belang rijk van de overeenkomstige in Neder land. Patronale magazijnen zijn winkels van groote industrieel© ondernemingen, waarvoor deze ondernemingen het ka pitaal verschaffen. De bedrijfstaktiek is verkoopen met lage winstmarge, welke dikwijls voert tot prijsbederf. Op deze wijze trachten de industrieelen de in dexcijfers voor levensonderhoud te drukken als wapen tegen loonsverhoo ging. Dumping binnenslands dus door degenen, die tegen dumping uit het bui tenland zelf bescherming genieten. Pro fessor Collin acht optreden van de re geering daartegen gewenscht. De economaten in Nederland als personeelscoöperaties bekend mo gen zich evenmin in zijn sympathie ver heugen. Hij verlangt scheiding van deze be drijven van de instellingen, waarbij ze bestaan, met dien verstande dat deze instellingen geen faciliteiten van gratis bergruimte en verzending e.d. meer zul len verleenen. Wat den middenstand zelf betreft, wijst professor Collin op een groot ge brek aan beroepskennis en ervaringen voorts op het reeds hierboven genoem de ontbreken van een goede admini stratie. Ook ten aanzien van het laatste is er een gebrek aan voldoende onder legdheid. Deze opmerkingen vonden in stemming bij de best ingelichte verte genwoordigers van den middenstand. Hoe deze gebreken in de praktijk tot allerlei ongewenschte gevolgen leiden, zoowel voor de betrokkenen zelf, als voor de gemeenschap, toont professor Collin in den breede aan. Hier kunnen wij daarover niet in bijzonderheden tre den terwille van de ruimte. Opmerkenswaard is zijn vergelijking van den voorlichting en den steun, wel ke aan den landbouw in België verschaft worden, vergeleken met wat te dier op zichte voor den middenstand geschiedt. In België staan niet minder dan 100 technische raadgevers ten dienste van den landbouw. De middenstand is daar mede maar zeer, zeer spaarzaam be deeld. Voor Nederland is de vergelij king te dezen niet veel gunstiger. Ook voor België geldt het bezwaar, dat voor den werknemer geen strafbe palingen bestaan ter handhaving van den achturendag. Ook daar doen de werknemers na volbrachte dagtaak den werkgevers concurrentie aan. Voor de middelen ter verbetering ver wijst professor Collin naar Nederland. En wel in tweeërlei opzicht. Ten eerste beveelt hij oprichting aan van een in stelling als het hier bestaande Econo misch Instituut voor den Middenstand en ten tweede de invoering van een wet als de Vestigingswet-Kleinbedrijf 1937. In deze opzichten strekt Nederland der halve zijn buren ten voorbeeld. Wat het eerste betreft, moge in dit vermeld wor den, dat inderdaad dezer dagen plan nen worden braamd om een instelling als het Econ. Inst. voor den Midden stand op te richten. Van het tot stand komen van een wet als de Vestigingswet verwacht profes sor Collin een beperking van het aantal middenstandszaken en verhooging van het peil van den middenstand, geheel zooals in ons artikel aan deze wet ge wijd, indertijd is uiteengezet. Van slui ting van het bedrijf is hij beslist tegen stander. De ervaringen trouwens, welke in Duitschland daarmede zijn opgedaan, wekken nu niet bepaald enthousiasme voor een dergelijken maatregel. Ook het middenstandskrediet behan delt professor Collin in zijn rapport, een punt, waarop ik t.z.t. naar aanleiding van de Nederlandsche toestanden te dien opzichte, nader hoop terug te ko men. Dit punt houdt nauw verband met het voeren eener goede administratie, waaruit de toestand en de levensvat baarheid van de zaak gemakkelijk moet zijn af te leiden. (Nadruk verboden). BURGERLIJKE STAND. Goes. Bevallen: R. van Luijk, geb. Mol d-„ T. M, Speelman, geb. Thijsse z. Overleden: D. Koeman 75 j. wedn. J. L. de Jager te Kloeitinge, J. Vermue 81 j. wed. Rentmeester, E. Feleus 84 j. wed. J. v. Liere. (D.Z.) Vlissingen, Van 26 Dec. Ondertrouwd: J. J. Ellens 25 j. en T. J. de Vos 19 j„ A. Opperhuizen 26 j. en A M. de Kriek 22 j. Getrouwd: P. de Nooijer 30 j. en N. Meerman 27 j., C. Zachariasse 32 j. en' J. de Bruine 32 j. Bevallen: A. C. Mulder, geb. Koke laar d„ W, van der Star, geb. van Luijk d„ N. Philips, ge"b. Vermeulen z\, M, de Jonge, geb. Woldhuis z. Overleden: P. Wielemaker 79 j. wede. van A. Kluijfhout, S. Haringa 74 j. vr. van L. Zeijlmaker. (V.C.) Westkapelle, Van 29 Nov—5 Dec. Ondertrouwd: J. W. Roelse jm. 28 j. en L, Brasser jd 25 j. Bevallen: L. van Rooijen, geb. de Pagter d. Overleden: J. Brasser 65 j. man van J. E, Toutenhoofd, L. Lievense 78 j. wed. van D. Huibregtse, J, Willeboordse 92 j. wed. van W, Gabriëlse. Driewegen. Bevallen: M. de Baar, g'eb. de Winter zoon. (D Z.) 's Gravenpolder. Over de maand Nov. Bevallen: P. M. de Kraker, geb. Gijzel d., M, M. Vermue, geb. Lippens d. Overleden: A. C. Eckhardt wed. van M. Hubregtse 57 j. Wolphaartsdijk. Over de maand Nov. Bevallen: N. J. v. Strien, geb. Van Oeveren z., C. Verhage, geb, Oudkerk d„ C. Hannewijk, geb. Visser z., D J. Boone, geb. Timmerman z, (D.Z.)

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 3