GOESCHECOUBANT4 W.9de PI6I3 BINNENLAND. ZEELAND. WEERBERICHT. m NUMMER 288. TWEE BLADEN. DINSDAG 7 DECEMBER 1937. EERSTE BLAD. 180e JAARGANG. De toestand van Prins Bernhard. De overgebleven Spanjaarden in bewaring gesteld. MIDDELBURG. GOES. PIRITUS THEELICHTJE Verbruik: slechts één vijfde cent per uur WALGHEREN. ZUID-BEVELAND. ELBURGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes ea agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg ea Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. jnededeelingen 60 ct. p. r. By contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 -:Postrekeni ng no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon I 7. Aangeslotea bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandscbe Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. De particuliere secretaris van Z. K. H. Prins Bernhard, jhr. mr. C. Dedel, verstrekte hedehochtfefid te 11 uur het 'volgende communiqué: „De hoofdpijn, die gisteren wat he viger opkwam, is heden na eten rusti- gen nacht, bijna geweken. Pr'ns Bern- hard blijft niettemin al dien tijd opge wekt en belangstellend voor zoover hem dat vergunt is. De toestand van den hofjager Spek Hijft normaal." De Koningin uit Den Haag terug. De Koningin, die g'stermorgen haar verblijf in het burgerziekenhuis te Am sterdam heeft onderbroken om een bezoek aan Den Haag te brengen, is des avonds te ruim half zeven uit 's- Gravenhage te Amsterdam terugge keerd, waar zij wederom haar intrek in het burgerziekenhuis heeft genomen. De regeeringspersdienst meldt ten vervolge op de mededeeling van gis teren betreffende de ontvluchting van een aantal hier te lande geïnterneerde Spanjaarden, d,at, met 't oog op de on zekerheid, die mede daardoor aan den dag is getreden ten aanzien van de overgebleven Spanjaarden, de regeering besloten heeft, eze in verzekerde be waring te houden tot van het bewind van generaal Franco bevestiging zal zijn ontvangen, dat de gevluchte Spanjaar den, die hun aan de Ned. regeering ge geven woord hebben gebrokfën, bij aan komst in het onder dat bewind staande deel van Spanje naar Nederland zullen worden teruggezonden. De betrokken Spanjaarden zijn in de plaats waar zij vertoefden in poïi- tiebewaring gesteld in afwachting van overbrenging naar een gezamenlijke verblijfplaats. Ook Spanjaarden uit Den Haag ontvlucht. Niet ai een uit Eindhoven en Zeist, maar ook uit de residientie blijken Spanjaarden, d'e hun eerewoord aan de Nederlandsche regeering hadden gegeven om hier te blijven, te zijn ver dwenen, zoo meldt het Vaderland. Uit het Kolping-huis, aan den Z.O. Buiten singel, waar twintig Spanjaarden, d'e de partij van Franco gunstig ge zind waren, sinds ruim een half jaar vertoeven, zijn er sinds jl. Donderdag dr'e spoorloos verdwenen. Het is vrij wel zeker, dat dit drietal tez,amen'met twee anderen, die bij particulieren in Den Haag vertoefden, de wijk naar Spanje heeft genomen. Nader wordt uit Den Haag gemeld: Vanochtend te negen uur verschenen aan het Kolping-huis, acht rechercheurs van den vreemdel'ngendi.enst der Haag- sche politie. De twintig Spanjaarden, die overgebleven waren, nadat de po litie de verdwijning van vijf hunner lotgenooten had moeten constateeren, zijn de dupe geworden van de woord breuk der ontsnapten. Zij zijn door de polit e beambten in verzekerde bewa- gesteld en met twee gesloten po litieauto s naar het huis van bewaring in Den Haag overgebracht. De Spanjaarden naar fort Hons- wijk? Op het oogenblik zijn er na de ont snapping van v er personen uit Eind hoven zes uit Zeist en vijf uit Den Haag, nog 53 Spanjaarden in ons land aanwe zig, die allen gisteravond 0f heden ochtend door de hoofden van oolite aanfhVT dC ^^P^tsen zijn aangehouden en in verzekerde bewa iïly <geSttld- D!i Eindhovensdfe groep is tusschen reeds naar 's Herto genbosch gedirigeerd. Omtrent de do" finitieve verblijfplaats der Spanjaarden is niets beslist, doch zeer vermoedelijk zal fort Honswijk de plaats zijn, waar de vreemdelingen met heel wat minder beweg ngsvrijheid doch tevens met heel wat meer waarborgen tegen hun ont snapping' de komende maanden zullen slijten. EEN ENGELSCH OORDEEL OVER ONZE MIJNINDUSTRIE. Tijdens besprekingen in het Engelsche Lagerhuis heeft de Labour-afgevaardig- de Jenkins ten aanzien van een regee- ringsontwerp voor de steenkolen-nijver heid waarbij de instelling van een com missie wordt bepleit, gezegd, dat Ne erland een der best beheerde kolenin- ustrieën van Europa is. Daarenboven omen in Nederland minder ongelukken voor. Er is een werkdag van 7% uur, waarbij als werktijd wordt gerekend de tijd, dien de arbeiders in de mijn ver blijven, terwijl in Groot-Brittannïë een werktijd van 7uur per dag bestaat. De loonen der Nederlandsche mijn werkers zijn volgens spreker in verhou ding tot die in de kolenindustrie van welke ander land op het vasteland gunstig en ook de huisvesting der mijn werkers is in Nederland goed. De Ne derlandsche mijnwerkers hebben mooie moderne woningen. Dit alles is mogelijk door het feit, dat de staat de controle op de industrie heeft. DE NATURALISATIE. De minister van justitie deelt in zijn memorie van antwoord aan de Twee de Kamer inzake eenige naturalisat e- ontwerpen betreffende een groot aantal personen mede, dat versterking' van de departementale bezetting gereede :#ï- doening van een belangrijk aantal na turalisatie-aanvragen in de hand ge werkt heeft. Er zijn thans betrekkelijk weinig onafgedane zaken uit oudere perioden aanhangig. Ruw geschat zullen er nog wel een paar duizend verzoekschriften uit de laatste jaren in behandel ng zijn. De mogelijkheid schijnt niet geheel uitgesloten, dat het staatsblad van 1937 de namen van om en bij de achttien honderd genaturaliseerden zal vermel den. Bij de beoordefeiing van de vraag, of een bepaalde naturalisatie met het oog op den toestand der arbeidsmarkt wel gewenscht s, wordt geval voor ge val bezien, terwijl de duur van het verblijf in Nederland daarbij mede in aanmerking wordt genomen. Onderscheid naar ras of godsdienst ktent de Nederlandsche wetgeving niet. Reeds daarom is er geen aanleid ng bij het verleenen van hek Nederlander schap de Jood.sche bevolkingsgroep af zonderlijk te classificeeren. De werkloosheid van het onderwij zend personeel zal door naturalisatie van de voorgedragen personen, die al len of nagenoeg allen reeds bij het on derwijs werkzaam zijn, wein g of niet worden geïnfluenceerd, lnfusschen ont moet het geen bezwaar, ofschoon zulks tot dusver niet gebruikelijk is geweest, voortaan nopens ter naturalisatie voor te dragen onderwijzend personeel ook de meening van den minister van so ciale zaken te vragen, 'ndien omstan digheden hiertoe aanleiding mochten geven. De opmerking van verscheidene le den betreffende het door een aantal verzoekers bekleeden van functies bij Nederlandsche burgerwachten is ter kennis van den minister van binnen- landsche zaken gebracht. Naar in ant woord hierop werd medegedeeld, maakt de aangelegenheid voor genoemden be- w ndsman een punt van overweging uit bij de voorbereiding van de voor schriften ter uitvoering van de wet op de weerkorpsen. De minister wil naar aanleiding van ;n dit verband gemaakte opmer kingen wel mededeelen, dat deel neming van vreemdelingen aan politie ke activiteit ontoelaatbaar moet wor den geacht. Strenge handhaving van dit standpunt acht hij zoozeer geboden, dat ;n het vervolg, wellicht nog scher per dan in het verleden, ook uit be schikkingen op aanvragen tot naturar- lisatie zal blijken, dat zoodanige vóór- tijdige belangstelling niet wordt aange merkt als een goede voorbereiding voor het Nederlandsche staatsburger schap. Het teekenonderwijs op de H.B.S. De wijziging in het leerplan van de H.B.S. B, waarbij het vak hand teekenen in de 3e en 4e klasse van 2 uur tot 1 uur is teruggebracht, heeft in de vereenigin- gen van de teekenleeraren heel wat kri tiek gevonden. Het laatste nummer van het orgaan van de Nederlandsche vereeniging voor teekenonderwijs zegt er o.a. van: i.In de diepste stilzwijgendheid is dit Potje in het onderwijslaboratorium op het vuur gezet. Het gerecht smaakt bit ter, Noch het bestuur van de vakvereeni- ging Nederlandsche vereeniging voor teekenonderwijs, noch eenige andere deskundige is in deze zaak om advies gevraagd. Geen overleg dus, maar on herroepelijk voorschrift van bovenaf". Het bestuur van de Nederlandsche vereeniging voor teekenonderwijs ver klaart in een voorrede in dit zelfde laat ste nummer, dat het zijn beste krachten zal geven om terug te winnen, wat thans verloren is gegaan. Het laat daarop volgen 'n reeks van uit- Voor elkander iets te zijn, oefent een wederkeerigen, verheffenden en heiligen invloed uit. spraken van directeuren van H.B.S.en, rectoren van lycea, hoogleeralen, van curatoren o.a. van de Technische hoog'eschool, van de Kon. Mil. Academie van den dir.-gen. der P.T.T., van den hoogieeraar-directeur der Academie te A'dam, van schilderkundige en bouw kundige genootschappen, die alle óf adheasie betuigen, met het standpunt van de vereeniging, óf zich met zulk een adhaesie-betuiging' aan het betreffende adres der Vereeniging tot den minister van onderwijs hebben gewend. Engelsche schoolkinderen vliegen met vacant ie naar Indië. Met het Indië-vlietuig „Valk" van de K.L.M. vertrokken hedenmorgen vifer Engelsche schoolkinderen naar ïndië. Daar deze jongelui n Engeland op „college" zijn, omdat hun ouders in Britsch-Indië wonen, waren zij nog nim mer in de gelegenheid hun groote va canties in het Oosten door te brengen en verscheiden van hen hebben liun naaste ram lie dan ook in geen jaren gezien. De drie maal weeksche dienst van de K. L. M. biedt evenwel te dezen aanzien vele mogelijkheden. De kinde ren hebben vijf weken Kerstvacantie en slechts vijf dagen voordat zij weei in de schoolbanken moeten zijn, b'e- hoeven zij eerst uit Indië te vertrek ken. In nog geen vier dagen brengt het Indiëvliegtuig van de K, L, M. hen naar Karach:, terwijl de bootreis of een gecombineerde reis te land en ter zee ongeveer drie weken zou duren. Nu houden de jongelui bijna een volle maand over voor hun va cautie thuis. Staking van personeel der Rijnsleepbooten te Rotterdam. De federatie van transportarbeiders heeft gistermorgen de staking gepro clameerd voor het personeel der Rijn- sleepbooten der N.V, Sleep- en Drink- Waterdienst v.h. Ruttens te Amster dam. Aanleiding hiertoe 's een looncon- flict. Op 9 November 11. w,as door de federatie een schrijven aan de onderne ming gericht inhoudende verschillende wenschen van het personeel tot verbe tering van de loonen. Op dit schrijven waarin de federatie zich bereid verklaar de verdere onderhandelingen te voeren werd geen antwoord ontvangen, even min als op een herinneringsschrijven, dat 24 November gezonden werd. In overleg met het personeel is daar op gisterochtend de staking geprocla meerd. SEIZOENSVERWACHTING VOOR DEN WINTER, Het Ned. Met. Inst, in De Bilt deelt mede: Zooals men weet, is de regenverwach ting voor den herfst niet vervuld. Naar het landgemiddelde gerekend, was alleen September boven normaal, plm. 31 pct„ October was veel te droog, plm. 75 pet-, November nog merkbaar te droog, plm. 20 pet., zoodat het geheele seizoen aan den drogen kant is geweest. Bij deze „teleurstelling" zijn intus- schen twee feiten te vermelden, die het vertrouwen in de seizoensverwachting in het algemeen verhoogen. Berekent men den verwachten neerslag voor de afzon derlijke maanden, dan is de uitkomst: September belangrijk boven normaal, October slechts zeer weinig, November iets meer. De gang is dus geheel overeenkomstig deze berekening geweest, doch alle maanden hadden daarnaast een tekort, dat niet met de berekening stemt. Het tweede feit is, dat zeer dicht in onze na bijheid, in Frankrijk en op de Britsche eilanden, veel meer regen is gevallen, zoodat daar de herfst zeker boven nor maal is geweest. Er is dus een zekere verschuiving op getreden, die bij dergelijke verwachtin gen wel meer optreedt. Voor den winter geven de berekenin gen uitkomsten, die voor de temperatuur niet veel van de normale afwijken, maar voor den neerslag wijzen op een teveel. Er bestaat geen aanleiding, om een strengen, maar evenmin om een zeer zachten winter te verwachten. De uit komsten voor de afzonderlijke maanden loopen, wat de temperatuur betreft, niet veel uiteen, maar maken het waarschijn lijk, dat het teveel aan neerslag in Fe bruari zou zijn te verwachten. Stoomschip vraagt sleepbootassistentie. Een onbekend stoomschip heeft van morgen ter hoogte van den Braakman sleepboothulp gevraagd. Een tweetal te Terneuzen gestationneerd liggende sleepbooten zijn derwaarts gevaren. Schuld aan een aanrijding. Gisteren heeft op den hoek van de Nieuwstraat en de kade een aanrijding plaats gehad tusschen twee vrachtauto's. Die, bestuurd door D., kwam uit de Nieuwstraat, die, bestuurd door G., reed van de Londensche kade naar de Bier kade. Laatstgenoemde bestuurder reed vlak bij de plaats waar de wegen samen komen een rijdende handkar voorbij en kwam daarbij op het linkerwegdeel. Dit is verboden bij art. 3 derde lid van het motor- en rijwielreglement en deswege zal proces-verbaal tegen G., worden op gemaakt. De auto van D. kreeg' een de fect aan de stuurinrichting en beide wa gens bekwamen schade resp aan het rechter en bet linker spatbord. Op de tentoonstelling van konij nen enz, te Ede. behaalde de heer P. J. den Hollander, lid van Nut en Sport met zijn jonge Ned. Havan's 3 etere- prijzen; te Diepenveen-Dventer behaal de dezelfde inzender met oude en jon ge dieren eveneens 3 eereprijzen, „The Lucky Stars." De band „The Lucky Stars" trad gis teravond op iti het gymn,astiek-gebouw der ver. Kinderzorg. Terwijl daar een huiselijk feest gevierd werd, verleende bovengenoemde band belangeloos zijne medewerking. Door het spelen van di verse muzieknummers en het ten ge- hoore brengen van vaderlaüdsche en andere populaire liederen, welke door allen uit volle borsl werden meegezon gen, werd de feestvreugde van den avond niet weinig verhoogd. Een her haald en krachtig applaus bewees, hoe een en ander zeer in den smaak viel. Verdeeling salarissen over rekeningen bedrijven. Sedert 1 Januari 1921 werden ver schillende uitgaven van de drie bedrij ven (gas-, waterleiding- en electrici- teitsbedrijf) over die bedrijven verdeeld in een verhouding van 2: 1 2, voor wat betreft salarissen, pensioenpremie, en pensioenverhaal voor de ambtenaren en voor diverse onkosten, en in een ver houding van 2 1 over het gas- en wa terleidingbedrijf voor wat betreft sa laris c.a. voor den opzichter van deze bedrijven en van de pensioensbijdragen voor de fitters. Aangezien het aantal aansluitingen (geplaatste meters) sedert dien sterk is gewijzigd op 1 Januari 1921 was dit in Bovenaangegeven volg orde 3653, 3404 en 913 en op i Januari 1937 3607, 5096 en 4877 en de be drijven sterk zijn gegroeid is een her ziening van de geschetste kostenverdee- ling zeker gewettigd. Op grond van een door den directeur ingesteld onderzoek komt deze na terzake gepleegd over leg met het verificatiebureau der- Ver. van Ned. Gemeenten tot het volgen de voorstel. De salarissen, pensioensbij dragen en het pensioenverhaal voor de ambtenaren bij de 3 bedrijven alsmede diverse onkosten worden verdeeld in de verhouding 3:2:4, het salaris, de pen sioensbijdragen en het pensioenverhaal betreffende den technisch ambtenaar bij gas- en waterleiding bedrijf verdeeld in de verhouding 1 1 en betreffende de fitters in verhouding van de werkelijk verloonde bedragen. Gevolg van een en ander zal zijn een voordeel voor het Gasbedrijf van 2830, en nadeel voor de beide andere bedrijven van resp. 1350 en 1480. B. en W. stellen voor deze gewijzigde verdeeling ingaande 1 Januari 1938 in te voeren. Sint-Nicolaas bij de oude vrouwtjes. Als regel komt Sint voornamelijk daar, waar vele kinderen te samen zijn, maar dit jaar heeft hij wat langer te Middel burg vertoefd en vond hij gisterenavond gelegenheid om met Zwarte Piet een be zoek te brengen aan het gesticht op de Heerengracht en dat in het bijzonder aan de vrouwenzaal. Het was voor de daar aanwezige oudjes een ouderwetsche Sint-Nicolaasavond, die allen aan de jeugd deed terug denken. Zaterdag is op een vergadering van Besturen van Chr. Scholen de Vereeni- j ging voor Chr. Buitengewoon Lager On- (Ingez. Med.) Verwachting tot morgenavond: DE BILT: Zwakke tot matige wind uit Oostelijke richtingen, nevelig tot zwaar bewolkt, nog kans op regen of sneeuw, lichte vorst des nachts, overdag tempe ratuur om het vriespunt. Gewaarschuwd wordt tegen het gevaar van gladde we gen door ijsafzetting. UKKEL. Matige wind uit Z. tot W. richtingen, bewolkte hemel met opkla ringen, later opnieuw betrokken, met regen- en sneeuwbuien. Wo. 8 Dec. Zon op: 7 h 57; onder: 15 h 46. Licht op: 16 h 16. Maan op: 11 h 03; onder: 21 h 25. E.K.: 11 December. ÊH; Hoog- en Laagwaier te Vlissingen.' December. Hoogwater. Laagwater, Di. 7 3.29 15.54 10.07 22.11 Wo. 8 4.06 16.34 10.44 "22.47 Do. 9 4.45 17.14 11.25 23.24 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: December. Hoogwater. Laagwater. Ma. 7 5.26 17.43 11.08 23.22 Wo. 8 5.59 18.18 11.45 23.57 Do. 9 6.35 18.56 12.23 Wesikapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later (S springtij). derwijs in Zuid-Beveland opgericht. Aan het voorloopig comité, bestaande uit de heeren W. 't klooft te Goes; W. A. v. Wijck te Wolphaartsdijk; W. Hon- ders te Ierseke en J. Hommes te Nieuw- dorp werd opgedragen een ontwerp sta tuten en reglement ter tafel te brengen op de eerstvolgende vergadering, die gehouden zal worden op 22 Jan. e.k. te Goes. Besloten werd voor deze vergadering alle besturen van Chr. Prot. Scholen in Zuid-Beveland nogmaals op te roepen. HET AUTO-ONGELUK TE ST. LAURENS. Het jongetje overleden. Betreffende de ernstige aanrijding te St. Laurens, meldt men ons nog dal door den burgemeester d e spoedig ter plaatse verscheen, de personenauto di'e, teneinde het jongetje mis te rijden een zwenking had gemaakt en tegen een boom reed, inbeslag is genomen. In den loop van den namiddag ver scheen de justitie uit M'ddelburg, ten einde een plaatselijk onderzoek in te stellen. Het bleek dat B., den bestuurder van den auto geen schuld treft. Wij vernemen verder, dat het jon getje, dat vijf jaar oud was, nog in dea loop van gisternamiddag aan de op- geloopen verwondingen is bezweken. ARNEMUIDEN. Bij verhindering van den voorzitter werd door den 2den voorzitter, den heer J. de Nooijer, Za terdagavond de vergadering geleid van de plaatselijke afdeeling van den B.V.L. Besloten werd, dat op 14 Januari a.s. de jaarvergadering zal gehouden worden waar waarschijnlijk de Commandant en de secretaris van het gewest Zeeland aanwezig zullen zijn, en vermoedelijk een projectielantaarn met toebehooren zullen medebrengen. Door de leden zal getracht worden deze vergadering ge zellig te doen maken. Getracht zal wor den machtiging te krijgen tot aankoop van prijzen, welke anders van het ge westelijk Landstormkorps werden ont vangen. Het vaandel zal eenige verbe tering ondergaan, terwijl gepoogd zal worden door het bestuur om ook met scherp te mogen schieten. NIEUW- EN ST, JOOSLAND. Op de weegbrug alhier zijn 4,627,215 kg sui kerbieten gewogen en 270,380 kg pulp. VEERE. Voor de betrekking van tweeden ambtenaar ter secretarie te dezer plaatse hebben zich 21 sollicitan ten aangemeld. BIEZELINGE. Toen de auto-onderne mer J. v, d, V, te Biezelinge in België uit zijn vrachtauto stapte brak hij zijn

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 1