twiticinU ELBUBQSCHE COURANT GOESCHE COURANT^ WOdc 182 9 ZEELAND. BINNENLAND. WEERBERICHT. NUMMER 287, TWEE BLADEN. MAANDAG 6 DECEMBER 1937. EERSTE BLAD. 180c JAARGANG. Twee Overwegingen voor Waakzame Inteilectueelen. De toestand van Prins Bernhard. MIDDELBURG. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. j Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. By contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. PI8I3 Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekeni ng no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", teri hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. Het Comité van Waakzaamheid van An- ti-Nat.-socialistische Inteilectueelen aldus prof. Pos in de (ex) „Tribune" en dr. Menno ter Braak in „De Groene" is géén s t r ij d organisatie en geen politieke organisatie, maar een loutere studie vereeniging. En des wege ziet het er ook geen been in, met marxistisch-communistisch denkende en schrijvende en sprekende lieden samen te werken, teneinde gezamenlijk het natio- naal-socialismeja wat eigenlijk te b e s t r ij d e n? Dat laat zich niet al te best met het loutere studie-doel rijmen, maar vooruit met de geit, dat moet dan maar gaan. „Enheid door Democratie" zegt: het spijt ons, maar wij doen niet mee. Wij hebben deze simpele kijk op de zaak: dat het fascisme en het communisme samen-hooren gelijk 't wit en het zwart, het leven en de dood: de een kan niet zonder den ander, zelfs niet als een van tweeën de baas is, maar zeker niet zoo lang ze samen nog niets te zeggen hebben in een staat. Roei het communisme in Nederland met wortel en tak uit, en het fascisme is zijn voornaamste doelwit kwijt; roei het nationaal-socialisme in Nederland geheel uit, en de communisten hebben hun reden, om 'n volksfrontje te jengelen, verloren. Als ze dan met een plaat, waarop het communisme zich, als oranje-leeuw vermomd, tegen de aanslagen, welke de Nederlandsche fascisten op onze gewetensvrijheid in den zin hebben, teweer stelt, den verkiezingsboer opgaan, dan ge looft niemand het meer; n u ge- looven de waakzame inteilectueelen klaarblijkelijk nog wel in deze drie- dubbel-overgehaalde communistisch-na- tfonale volksverlakkerij. In hun waak- zamen afkeer van Mussert zien zij niet, hoe de heer Lou de Visser in een on bewaakt oogenblik in z'n vuistje lacht, en denkt: zoo gaat-ie goed. Loopen jullie maar schijnbaar los voor jullie eigen karretje; dat je onder 't dekzeil een deel van m ij n lading meesleurt, merk je toch niet. En als je 't merkt, dan vind je het immers nog heelemaal niet erg? Er zijn twee zaken, die nog eens nader bekeken moeten worden. De eerste is deze: dat het Comité van Waakzaamheid een on-politieke studie- vereeniging zou zijn. Bedoelt men nu on-politiek in den zelfden zin, waarin E.D.D. on-politiek is, namelijk niet rechtstreeks deelnemend aan den politieken strijd dezer dagen, zooals deze zich in en tusschen politieke partijen en kiesvereenigingen en aan de stembus afspeelt, dan hebben wij er desnoods nog vrede mee. Maar: een loutere studie club? Kom kom, mijne heeren, maakt het nu niet al te bont. Wij weten nu wel, dat gij de anti-fascistische, tevens anti- marxistische democraten voor on- noozele halzen aanziet, maar zelfs aan de goedgeloovigheid en bereidheid tot kritiekloos aanvaarden van dezulken moet ge nu toch geen al te hooge eischen stellen! Want laat ons nu eens wel wezen: de naam alleen reeds verraadt immers al uw gansch anderen aard dan die eener vreedzame studie-vereeniging Door de waakzaamheid, die, gekoppeld aan het an.t i-nationaalsocia- C' T T den wakkeren krijgsman suggereert, die ter verdediging van eigen legermacht, en naar hem opge geven richting, tegen den v ij a n d waak zaam is, dan aan een vreedzame louter- intellectueele studievereeniging? Trou wens, indien dit (naar ons gevoelen: pour le besoin de la cause voorgedane) lou ter intellectueele-studie-mombakkes het ware aangezicht dezer Nederlandsche vereeniging van inteilectueelen was, dan zou het een schande voor den weten- schappelijken zin dezer Nederlanders zijn, indien zij, met een Nederlandschen hoogleeraar aan hun hoofd, zich heetten te zetten tot de studie van vraagstuk ken, terwijl zij de oplossing reeds te voren in hun beginselprogramma-in-'t- kort, te weten: hun naam, hebben neer gelegd! Dit is dwaasheid. Een loutere sociaal-politieke studievereeniging is niet anti-nationaal-socialistisch en ook niet anti-communistisch, niet anti-liberaal en ook niet anti-sociaal-dem cratiscb, maar doodeenvoudig a'iti-niets. Een studie vereeniging die begint met „anti" te zijn, is geen stud vereeniging, maar een comité van actie, van werking, en wel van tegenwerking. Dit vlie gertje der waakzame inteilectueelen gaat derhalve niet op. Maar er is nog iets anders. De toestand is in ons land thans zoo, dat communisme en fascisme beide na 26 Mei voorloopig naar 't schijnt, niet zoo machtig veel meer in de melk te brokkelen hebben. Men late zich echter niet in slaap sussen. Ze werken beide door, vermoedelijke harder en intenser dan menigeen denkt. Er is geen sprake van, dat Mussert de zwarte- hemden-winkel liquideert. Integendeel: hij gaat dóór, en als hij terugkeert van de groote dwalingen zijns weegs, een zuivering in de gelederen weet door te voeren, en de leiding in handen van ver beten maar fatsoenlijke idealisten weet te leggen dan kan er nog wel eens een en ander gebeuren, waar menigeen, zelfs als hij intellectueel is en waakzaam meende te zijn, van zou schrikken. De onwijze en on-critische, althans: nog on voldoende-wijze en onvoldoende-criti- sche, jeugd zou dan misschien zoo stie kempjes nog wel eens meer voor Mus serts leuzen kunnen gaan gevoelen, dan men vermoedt, en dan wenschelijk is. Welnu: als goede democraten wen- schen wij dat te voorkomen. Maar daarvoor is toch allereerste eisch van t a k t i e k: geen verbond met communisten? Wij zijn volkomen bereid aan te ne men, dat vele inteilectueelen geheel bona fide van oordeel kunnen zijn, dat het communisme op-zich-zelve, als idee, niet slecht is; dat het niet verwerpelijk mag heeten, naar den communistischen staat te streven. Wij denken er niet zoo over, wij houden het vooralsnog op onzen rechtsstaat, in onze parlementaire democratie verwezenlijkt, maar desal niettemin: die andere meening is als louter-academische opvatting bestaan baar en natuurlijk toelaatbaar in ons land. Maar: wanneer het nationaal-socia lisme dreigend boven onze hoofden hangt, en wij maken ons tot afweer ge reed, dan moeten wij deze principieele en felle anti-communisten toch niet een gevaarlijk wapen tegen onszelven in de hand geven, door ons op z'n ideolo gisch volksfrontsch met deze commu nisten innig te verbinden? Als Mussert dan tot zijn trawanten zegt: 't is één pot nat, die democraten, die inteilec tueelen en die communisten, die immers samen in één front materieel: volks front; ideëel: „waakzaamheid" tegen ons vereenigd zijn!" wat men kan daar op voor steekhoudends antwoorden?? Beseffen deze waakzamen dan niet dat, hoe goed zij het wellicht in abstracto bedoelen, in concreto. vermengen met communisten hun, als de nood aan den man komt, onmiddellijk tot para-com munisten stempelt, met al de gevolgen van dien? Begrijpen deze waakzame inteilec tueelen niet dat zij, zoo ze al niet gelijk wij principieel anti-communis tisch zijn, zij zich toch in elk geval van alles wat maar naar sympathie voor en relatie met het communisme zweemt angstvallig en terdege verre moeten houden, teneinde het fascisme de kans te ontnemen deze waakzamen als para communisten met schijn van recht te kunnen doodverven? Overigens, wat ons betreft, wij zien het zoo: men is extremist communist of fascist) of men is democraat; voor ons geldt hier het tertium non datur. Geen communist zijn, maar heulen met de communisten, is voor ons principieel ver' werpelijk, terwijl het voor een ieder practisch tot de waardeloosheid der al dus gevoerde anti-fascistische actie voert Zoolang het Comité van Waakzaam heid zich, onder een deken liggende met het communisme, slechts eenzijdig tegen het fascistische aanzicht van 't extre misme wil richten, kunnen wij niet anders doen dan er nadrukkelijk tegen te waarschuwen: het speelt, onbewust misschien, t nationaal-socialisme in de kaart. Slechts een sterke, principieel-demo- cratische actie die zich tegen de uiter sten van rechts èn van links richt, kan met kans op succes den strijd tegen den Manzonderwien en diens volge lingen aanbinden. Niemand kan macht hebben of in vloed uitoefenen op anderen, als zijn woorden weersproken worden door zijn daden. tm. De particuliere secretaris van Z.K.H. Prins Bernhard, jhr. mr. C. Dedel, ver strekte hedenochtend te 9.45 uur het volgende communiqué: „De goede toestand, waarin Prins Bernhard verkeert, houdt aan. Niette min wordt bezoek vooralsnog niet toe gestaan. In afzienbaren tijd blijven alle bemoeienissen van den Prins buitenge sloten." In het communiqué van gistermiddag werd eveneens medegedeeld, dat over eenkomstig den aard van het ongeval, het volkomen rust houden nog geruimen tijd zal duren. De toestand van hofjager Spek is goed, De knieoperatie, welke Zaterdag morgen onder plaatselijke gevoelloos heid is verricht, heeft geen nadeeligen invloed op zijn gestel gehad. H.M. de Koningin naar Den Haag. H. M. de Koningin is hedenochtend te elf uur, vergezeld van een hofdame, per auto van Amsterdam naar Den Haag vertrokken. De Koningin wordt tegen zes uur hedenavond in de hoofdstad te rugverwacht, Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Februari 1938 de gepensioneerd gene- raal-majoor-titulair G. J. D. Bauduin op zijn verzoek, eervol ontheven van de waarneming van de functie yan inspec teur der burgerwachten, onder dankbe tuiging voor de in die functie bewezen diensten en is met ingang van denzelf den datum belast met de waarneming van de functie van inspecteur der bur gerwachten, de reserve-kolonel b. d. der infanterie W. Froger, adjudant van H. M. de Koningin in buitengewonen dienst. Bij "Kon. Besluit zijn benoemd: tot ridder in de orde van den Neder landschen Leeuw H. Behrens, waarn. voorzitter van de stichting Wereld- Jamboree 1937, te 's-Gravenhage; in de orde van Oranje-Nassau: tot officier: C. W. Becking, voorzitter van de financiëele commissie der stich ting Wereld-Jamboree 1937, te 's-Gra venhage en E. J. Kools, voorzitter van de voedingscommissie der stichting We reld-Jamboree 1937, te 's Gravenhage; tot ridder: ir. C. Beets, voorzitter der padvindervereeniging Nederland, te Lon- neker, A. G. Hartman, secretaris der stichting Wereld-Jamboree 1937, te Gravenhage, mr. R. G. A. Höppener, voorzitter van het bestuur der R.K. ver kenners en waarn. hoofdkwartierscom missaris der R.K. verkennersgroepen bij de Ned. Padvindersvereeniging, te Roer mond, ds. W. M. A. Kalkman, hoofd kwartierscommissaris voor de padvin- dersgroepen der Ned.-Christ. Vereeni ging bij de Ned Padvinders vereeniging te Amsterdam, A. H. van Leeuwen, hoofdkwartierscommissaris der Ned. padvindersvereeniging, architect van de stichting Wereld-Jamboree 1937, te 's- Gravenhage en A. Oosterlee, secretaris van de Ned. Padvindersvereeniging en hoofdkwartiercommissaris voor verken ners bij de Ned. padvinders vereeniging, te Nijmegen. Gratis bij koop van doos of pot Dompo deze Dampo-inhaiator om bij een hevige verkoudheid Dampo-dampen in te ademen. Doos 30 - Pot 50ct. Bij Apoth. en Drog. Wonderlijk zooals Dampo MIJNHARDT U il III helpt! (Ingez. Med.) FAILLISSEMENTEN Het faillissement van L. RijkBoon man, vroeger wonende te Cadzand, thans te Oostburg, is geëindigd door het ver bindend worden van de eenige uit- deelingslijst; met een uitkeering aan concurrente crediteuren van 3,978 pet. Curator mr. J. Erasmus te Oostburg. In de Vrijdag j.l* voor de Recht bank alhier behandelde strafzaak tegen W. S. te Schoondijke heeft de verdedi ger mr. A. H. Kuipers zich niet, gelijk abusievelijk door ons gemeld, aan het oordeel der Rechtbank gerefereerd doch na gehouden pleidooi vrijspraak subsidiair schorsing der vervolging we gens een geschilpunt van Burgerlijk Recht verzocht. Een slagersvakschool. Naar wij vernemen zal de slagersvak school voor Zeeland, die aanvankelijk te Goes zou worden gevestigd, niet daar doch te Middelburg komen. Binnenkort hopen wij nadere mededeelingen hier omtrent te kunnen doen. De politie heeft proces-verbaal te gen een bakker opgemaakt, die gisteren, dus op Zondag, arbeid liet verrichten Op 't politiebureau staan drie rij wielen, waarvan de eigenaars onbe kend zijn en die men gaarne door de be trokken eigenaars zag afgehaald. ON'D. BRANDWAARBORGMIJ. VOOR DE PROVINCIE ZEELAND VAN MIDDELBURG (Ingez. Med.) Kolendampvergiftiging. Te Lunteren zijn twee oude men- schen, de 85-jarige S. B. en zijn 60-jarige dochter, door kolendampvergiftiging bij na 24 uur bewusteloos geweest. Geluk kig hebben omwonenden bemerkt, dat er iets niet in orde was en dank zij dit in grijpen, zijn de beide oude menschen thans weer bijna geheel hersteld. Leveranciers kregen Zaterdag geen antwoord op hun herhaald bellen. Zij schonken hieraan echter geen aandacht, in de veronderstelling,, dat de bewoners uit zouden zijn. Toen men des avonds evenwel nog geen leven in de woning bespeurde, hebben omwonenden zich toegang verschaft en vonden den ouden heer en zijn dochter in bewusteloozen toestand. Na door een geneesheer te zijn behan deld, bleken de slachtoffers er niet zoo ernstig aan toe te zijn, daar nog juist bij tijds frissche lucht was binnengekomen. Beiden verklaarden niets bijzonders be speurd te hebben. Dank zij het energiek optreden der buren, konden zij thans echter bespeuren in ernstig levensgevaar te zijn geweest. MILITAIRE ONDERSCHEIDINGEN. Hedenmorgen zou op het Molenwater de uitreiking plaats hebben van twee militaire onderscheidingen. Het Molen water was door de hevige regens daar voor niet geschikt en daarom stonden de leerlingen der S.D.O.A. tegen kwart over elf opgesteld op de binnenlaats der kazerne en heeft daar de overste, de hr. G. Berghuijs voor het front van den troep en in bijzijn van verschillende be langstellenden na het voorlezea van de desbetreffende besluiten van den minis- ter van oorlog het officierskruis met het jaartal XV gespeld op den borst van den eersten luitenant van administratie J. A. J. van Spronsen en dat voor 24-jarigen militairen dienst op dien van den ser geant-kok G. de Boer. In een toespraak heeft de comman dant eerst er op gewezen, dat de eerste onderscheiding is ingesteld in 1844 door Koning Willem II en dat deze nog steeds op diens geboortedag 6 December wordt uitgereikt. Spr. wees op het belang zoo wel van het officiers als van het alge- meene onderscheidingsteeken en wenschte de beide heeren geluk. De troep heeft daarna gedefileerd voor de kazerne uit en langs Korte Noordstraat, Zuidsingel en Konings straat naar de achterpoort en zoo weer naar de achterplaats. KOUDEKERKE. De bazaar heeft ook Zaterdagavond, evenals de beide vorige avonden een overweldigend druk bezoek gehad. De naam van de boerinnenpop Klazina was door 3 bezoekers geraden; de verjaardag van de verpleegster door twee. Bij loting werd Klazina gewon nen door den heer P. J. Terwoert en de verpleegster door den heer De Priester te Goes. Vrijdag 10 Dec. zal worden medegedeeld wien de boottocht Vlissin gen—Engeland ten deel is gévallen door het juiste aantal erwten te raden in een flesch. Tevens zal dan het rijwiel wor den verloot. Te 11 uur sloot burgemeester J. L. Dregmans den bazaar, dankbaar voor de groote opkomst en de gezellige sfeer die hier steeds is geweest. Spr. deelde mede dat bij opening is gezegd: wil de bazaar aan de verwachtingen voldoen, dan zal er 600700 moeten worden opgebracht. Ik kan U mededeelen dat deze verwachting verre is overtroffen. Komt allen op 10 Dec. bij de voordrach- Verwachting tot morgenavond: DE BILTmatig tot zwakke wind uit W. richtingen, zwaar bewolkt tot betrokken, tijdelijk opklarend, enkele regen- of sneeuwbuien, temperatuur om het vriespunt des nachts, overdag weinig verandering in temperatuur. UKKEL: matige tot vrij sterke wind uit Westelijke richtingen, afwisselend zwaar bewolkte hemel en opklaringen, regen- en sneeuwbuien op vele plaat sen, nachtelijk temperatuursminimum rond de 0 graden. O Di 7 Dec. Zon op: 7 h 56; onder 15 .h 46. Licht op: 16 h 16. Maan op: 10 h 40; onder 20 h 17. L.K, 11 Dec, Hoog- en Laag water te Vlissingen r December. Ma. 6 Di. 7 Wo. 8 Hoog en Hoogwater. 2.58 15.18 3.29 15.54 4.06 16.34 Laagwater te December. Hoogwater. Ma. 6 4.56 17.10 Ma. 7 5.26 17.43 Wo. 8 5.59 18.18 Westkapelle is 28 min. 23 min. vroeger; Veere (S springtij). Laagwater 9.33 21.40 10.07 22.11 10.44 22.47 Wemeldinget Laagwater. 10.34 22.48 11.08 23.22 11.45 23.57 en Domburg 38 min. later WAAROM DR. EUWE MOET VERLIEZEN. Neen, Dr. Euwe kan 't nooit winnen, Daar hij alvorens te beginnen, Tot nu toe schand'lijk heeft vergeten 'n Ragoutbroodje van Van Melle te eten! (Ingez. Med.) ten van den heer L. A. Stofkoper, wij zullen U dan ook den financieelen uit slag mede deelen". RAAD VAN BAARLAND. Wethoudster EteketeeHoog vliet heeft klachten tegen bur gemeester Ermerins ingediend bij den Commissaris der Konin gin, Ged, Staten en den offi cier van justitie. BAARLAND. Zaterdagnamiddag ver gaderde de Raad voltallig; voorzitter de burgemeester. De V o o r z. deelde mede, dat de kasgeldleening door Ged. Staten is goedgekeurd, docht hans, wegens vol doende ontvangsten, niet meer nood:g is. Bij 't nazien der kas van het B. A. bleek, dat een subsidie van f 1400 uit de gemeentekas voldoende zal zijn. (Het door het B. A. gevraagde 'bedrag ad f 2200, was door den Raad gebracht op f 2000, daarna door Ged. Staten op f 1800). Het door de Oudercommissie inge diende verzoek om subs'die wordt aan gehouden tot de begrooting over 1938 is goedgekeurd. Aan het .adres van de gemeente Beu- sichem. betreffende wijziging van art. 22 der motor- en rijwielwet, werd ad- haesie betuigd. De V o o r z. deelt mede, dat de O. L. scholen met minder dan 50 leer lingen op 1 Februari 1938 moeten ver dwijnen, tenzij de gemeenteraad besluit om te trachten de school te behouden; hij stelt namens B. en W. voor, alles in het werk te stellen om te trachten de Baarlandsche school die onder deze regeling valt te behouden. Hij doet vervolgens voorlezing van een request der Oudercommissie aan den Raad, Dit request bevat alle bijzonder heden, die de V, o o r z. hierover aan den Raad zou hebben mee te dee len. De heer Traas zegt, dat hij,

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 1