ES E EN Gevaarlijk spel. nP KRONIEK v« im DAB. RDAM N.V. TWIEDE BUD VAN DE PROVINCIALE ZEEOWSCHE MDDBLBBRGSCHE COURANT (W.O. DE G0E8CHE CRT.) VAN ZATERDAG 4 DECEMBER 1937. No. 286. Verbeterde stemming ter beurze m T KIELZOG VAN DE WEEK. X0RTGENE. Va pd. Va pd. erbaar. f 0.50 andsche ecember ttershof van de e, Paal asje na. den. aan de en don- Zeeveld, n afwer- elke da- t leeren C. Jozi- enmake- elburg. op eigen ia Bloe- goed- delburg. v.a. 20 3 voor 6 soor- achter- d v.a. 60 tr. Mbg. Perma- is een behan- lleen bij straat 5 ER be- leeren ameszo- kjes 90 schoen- 'burg. Mag. M'burg. ~n inge- e twee in dit 2 per sritten. n. Uw 1. aanb., 63, Te- A.s. 2 p. p. Gra- burg. trou- ed ont biedt, at zijn uwen. Mbg.) vaste "making ïgeveer jn No. e, Mid- BOND. jerkinf btinges. ïffrouV, Kad* urg. is ge- oor z'O- aatsten- Uiver" raat 21 Delbos op reit. Delbos, de Fransche minister van buitenlandsche zaken, is zijn reis door Oost- en Zuid-Oost Europa begonnen. Hij vertoeft thans in de Poolsche hoofdstad Warschau! V,andaar zal hij achtereenvolgens Boekarest Roeme nië), Belgrado (Joego-Slavië) en Praag (Tsjecho-Slovakije) bezoeken. De ge- heele reis zal 17 dagen duren, zoodat de minister in elk land 3 a 4 dagen kan doorbrengen, wat meer dan ge noeg s voor de beoogde politieke be sprekingen. De tocht werd geruimen tijd geleden reeds vastgesteld. Polen en de drie landen der kleine Entente worden nog steeds tot het Fransche blok gerekend, dwz., tot de groep van landen, welke als overwinnaars u t den wereldoorlog te voorschijn kwamen. De laatste ja ren hebben Polen en Joego-Slavië wel- 'iswaar enkele eigenaardige politieke bokkesprongen^ vertoond, maar deze brachten hen toch niet in het Duitsch- ïtalaansche kamp. De bedoeling van Delbos' reis is, om de banden tusschen de vier landen en Frankrijk zoo moge lijk nog wat te verstevigen. Het toeval beeft gewild, dat hij daartoe meer ma teriaal in zijn politieke knapzak heeft kunnen bergen, dan waarover hij aan vankelijk meende te beschikken. Na de vaststell ng v,an zijn reis is immers Lord Halifax in Duitschland geweest en von den als gevolg daarvan de Fransch- Engelsche besprekingen te Londen plaats. Deze besprekingen hebben, al weet men er 't ware niet v,an, in elk geval de „spil" Parijs-Londen verste vigd, zoodat Delbos nu ook min of meer als boodschapper van de Engel- che regeering kan optreden. Engeland geniet in Oost- en Zuid-Oost Europa nog steds veel gezag. Veël meer dan 2P Frankrijk hebben Polen en de tvleine Entente hun hoop op het Britsche Rijk gevestigd als verdediger van hun be langen tegen de aspiraties van Duitsch- ïand. De ndruk is gewekt, zooals men weet, dat de Engelsche regeering de politieke toestand rijp acht, om haar koloniale troef uit te spelen; dwz. dat zij zich in beginsel bereid wil verkla- -an over teruggaaf van voormalige ko loniën aan Duitschland te onderhande len, De prijs, welke het Derde Rijk iaarvoor moet betalen is kort en goed gezegd: afstand doen v,an een aantal gevaarlijke" wenschen ten opzi^te van Oost-, M dden- en Zuid-Oost Eu ropa. Hel spreekt vanzelf, dat men in de vier hoofdsteden, welke Delbos gaat bezoekn. wel heel verlangend zal zijn te weten, hoe de vork ten dezen precies ,aan den steel zit. Polen en de drie landen der Kleine Entente heb ben bij deze zaak groot belang. Vooral te Praag ziet men den Fran- schen minister met groote spanning tegemoet. Tsjecho-Slovakije 's het land, dat den laatsten tijd het meest van een zekere _Duitsche belangstelling te lijden heeft gehad. De Duitsche pers schroomt zelfs niet, om van de Tsjechi sche regeering te eischen, dat ze aan de Sudeten-Duitschers een verregaan de autonom e zal toestaan. Deze in menging in de Tsjechische binneland- sche aangelegenheden veroorzaakte reeds heel wat ongerustheid te Praag, Zou Delbos nu voor Praag geruststel lende verzekeringen in den politieken knapzak hebben? Van groot belang voor de Tsjechi sche regeering is bovendien het nieuws, dat de Fransche minister te Warschau zal vernemen. Tusschen Polen en Tsje cho-Slovakije botert het sinds jaren niet. In verband o.a. met het feit, dat de Poolsche regeering meent, dat een kleine Poolsche minderheid in Tsjecho- Slovakije slecht wordt behandeld. Van rarijs ut zijn meermalen pogingen on dernomen. om de betrekkingen tus schen Warschau en Praag wat op te kalefateren. Het resultaat was steeds nihil. Polen e i s c h t van de Tsje chische regeering een verdraagzamer politiek jgens de Poolsche minderheic Zoolang aan d~e voorwaarde niet is voldaan, blijft men te Warschau bok ken. Wellicht, onderneemt Delbos thans opnieuw een poging tot toenadering tus schen de beide landen. Het staat vast, dat de Tsjechische regeering inderdaad zachtzinniger ten opz'chte van de min derheden binnen de grenzen van haar l.and zou kunnen optreden. Dat geldt ook ten aanzien van de Sudeten-Duit schers. Als Delbos er in zou slagen zulks den heeren te Praag duidelijk te maken, met merkbaar practisch resul taat, zou wellicht eindelijk een toen,a der'ng tuschen Warschau en"Praag ver wezenlijkt kunnen worden. Niet alleen voor de beide betrokken landen, maar voor geheel Midden- en Oost-Europa ware dat te wenschen. Er is meer dan genoeg onrust en gekijf in deze buurt FtBMiicteel weonomtsct Uit k* EageUch ,u PAUL TRENT, 54). ,Je hebt me je vriendschap aangebo den vrienden moeten altijd heel od recht tegen elkaar zijn. Vertel me wat je weet over Baron Branden", „Laat mij nu eens gebruik maken van mijn vrouwelijke privilege eerst de dames. Waarom heb je toegestaan, dat iemand zich vermomde als je vader?" „Hoe weet je dat?" vroeg hij ont steld. „Vrouwenoog'en zien dikwijls scher per dan die van mannen", „Ik kan het je niet zeggen", zei hij na een stilte. Hij was even in de verzoe- king gekomen haar in zijn vertrouwen te nemen, maar herinnerde zich zijn be lofte aan den admiraal. „Dan kan ik jouw vraag ook niet be antwoorden. Toch vind ik dat je me eenigen uitleg schuldig bent". „Dat ben ik met je eens, maar het ge heim is niet het mijne". •dk ken je geheim", zei ze bedaard, maar hij lachte ongeloovig.V „Zal ik het je vertellen?" vroeg ze en 9 knikte toestemmend. -a"gzaam stak ze een sigaret aan en aar oogen waren op hem gevestigd. wwkeTTBMht Vooral onder den invloed der stijgende goederenprijzen De rubberrestrictie Groote be langstelling voor het Fransche spoorwegcrediet. Over het algemeen had de beurs een aanmerkelijk vriendelijker aanzien dan de vorige week. Verschillende factoren werkten hiertoe mede. Een belangrijk feit is het baanbrekende herstel op de goederenmarkten. Vooral de metaal markten gaven een beter beeld te zien dan we sedert weken gewend wat en terwijl ook de tarwemarkt in herste was. Bepaald vast was de rubberprijs op grond van het bekend worden van het besluit van het Internationale Rubber comité waarbij het uitvoerquotum voor het eerste kwartaal 1938 is verlaagd tot 70 van de standaard-productie. Voor het tweede halfjaar 1937 bedroeg dit percentage nog 90 waardoor het ge middelde voor het geheele jaar 1937 op 83% bedroeg. Ten opzichte van dit jaar beteekent het thans vastgestelde percentage dus een verscherping der restrictie van 13% en voor ons Indië uitgaande van een standaardproductie van 540000 ton, een productieverminde ring van niet minder dan 162.000 ton De onmiddellijke reactie hierop v/as een prijsstijging van 29% cent per kg tot 30% cent. Blijkbaar acht men in rubber kringen de situatie hierdoor aanmerke lijk opgeklaard. Een moeilijkheid blijft intusschen hoe te doen met de inland- sche rubber waarvoor reeds licenties op basis van 90 voor het eerste kwartaal 1938 waren uitgegeven. Zeer waar schijnlijk zal men de oplossing dienen te zoeken in een drastische verlaging de zer licenties in een volgend kwartaal. Intusschen is het ons nog niet heele- maal duidelijk waarom men van deze scherpe restrictie zooveel heil verwacht; immers de rentabiliteit der ondernemin gen wordt daar toch zeker door beïn vloed; slechts wanneer de hieruit re- sulteerende prijsstijging opweegt tegen de verliezen welke een gevolg zijn van een stijging der kostprijzen alsmede der ving van winsten op het gerestringeerde gedeelte, zal deze rentabiliteit kunnen verbeteren. Zelfs bij de veel hoogere prijzen kon deze nog niet eens bijzonder gunstig worden genoemd. Voor het reeds in ons vorig overzicht gereleveerde Fransche spoorwegcrediet van 150.000.000 blijkt een groote be langstelling te bestaan, zoowel hier als in het buitenland, alwaar het Nederland se moet nieF vrgen hoe ik het e we ten ben gekomen dat spreken we af. Baron Branden is het hoofd van den Geheimen Duitschen Dienst in dit land „Ik denk dat je moeder je dat verteld heeft". Ze vond het prachtig' dat hij dat ver onderstelde, en eigenlijk was het ook de waarheid. „Mijn moeder heeft het me lang gele den verteld, Je bent in de macht van den baron. Hij denkt dat je voor hem weikt". G»y was te verontrust over haar be kendheid met de feiten om een opmer king te maken. i v®r£ist Zich, want in werkelijk- Dlenst"6r 'C voor 'e e'S?en Geheimen „Hoe weet je 'dat?" vroeg hij streng. "P0°F m?n gezond verstand en in tuïtie. Om te beginen herkende ik Syl vester. Je zult je herinneren dat ik hem op jouw kamers ontmoette dien dag dat je zoo in de narigheid zat. Ik had alleen maar de dingen te combineeren". „Je bent heel slim. Niet dat ik toe geef, dat je gelijk hebt", voegde hij er met plotselinge energie bij, toen hij be greep hoe gevaarlijk' die wetenschap van haar kon zijn, „Ik verwonder me, dat de baron je vertrouwt, maar misschien kan ik dat ook verklaren, Je hebt hem bezocht in verband met dienstneming in de Zuid- Amerikaansche Republiek. Hij heeft een val voor je uitgezet en daar ben je in- sche consortium belangrijke posten heeft kunnen plaatsen. Naar men weet heb ben de Fransche spoorwegen de krachtens dit crediet te vorderen gul dens aanstonds bij het Nederlandsche egalisatiefonds in goud omgezet, zoodat de Nederlandsche bank in de afgeloo- pen week een belangrijk bedrag aan goud moest afstaan. Voor onze betalings balans-positie doet zulks er echter niets toe. Nederland bezit eerder te veel dan te weinig goud en voorzoover het bui tenland in dit crediet heeft gepartici peerd, hebben zij zich de noodige gul dens toch ook weer door goudafgifte aan het egalisatiefonds kunnen ver schaffen zoodat onze goudschat hierme de eerst weer werd vergroot. Dat het Fransche crediet op zich zelf echter nog weinig is verbeterd, kan men hieruit afleiden dat de minister van fi nanciën de uitgifte heeft aangekondigd van een kortloopende leening, rentende 5 tot den koers van 95% en op 1 December 1940 aflosbaar a pari; daarna ieder jaar tot een 2 hoogere koers. M. a.w. men maakt op dit kortloopende papier n.b. een rendement van meer dan" 5% Wel een bewijs, hoe hoog de nood is gestegen. Zooals we reeds in den beginne op merkten was de stemming ter beurze deze week inderdaad hoopgevender dan te voren. Speciaal Woensdag bleek een zeer gunstige dag te zijn. Donder dag was de stemming evenwel wat on regelmatiger, hoewel erkend dient te worden dat bepaalde fondsen goed ge vraagd bleken. Zoo b.v, aandeelen Phi lips en Unilever. Deze laatste zeer waarschijnlijk in verband met een voor stel tot verwisseling in preferente aan deelen van genoemd concern, de nog uitstaande preferente aandeelen van Jurgens en Hovema, waardoor de divi dend-kansen van de Unilever geacht worden te zullen stijgen. Het koersverloop voor rubberwaar den, die op het eerste bericht zoo zeer waren gestegen, was in het laatst van de week, wat teleurstellend. Vooral een fonds als Amsterdam Rubber, dat eerst niet onbelangrijk boven de 200 was ge komen daalde tot niet ver boven dit ni veau. Suiker was vrij opgewekt; hoewel met gi'ringe koersverschillen steeg H.V.A. tot 415 terwijl de specifieke fondsen als Nisu en Java Cultuur iets boven de 120 en 150 konden komen. Voor Amerikaansche waarden was wat meer belangstelling waar te nemen De beleggingsmarkt was goed gestemd: oude schuld was, iets beter; de 3 1937 een fractie "iager; terwijl voor de nieuwe Indische leening een grootere belangstelling valt waar te nemen. De agent moest zijn afgifte-koers althans tot 97 verhoogen. In de markt is dit fonds eindelijk weer op de uitgifte koers aangeland. Thans laten we de gebruikelijke koer sen volgen: H.V.A397—412 Deli-Batavia 208204 Delij-Mij270—268 U. S. Steels 3940 Anaconda's 20-22 Philips 268—273 Kon. Petroleum 326333 A'dam Bank 148150 Voor vijfduizend gulden bijouterieën ontvreemd. Donderdagavond is tijdens afwezigheid van de bewoners ingebroken in een huis in de Haringvlietstraat te Amsterdam. Een kast, waarin zich bijouterieën tot een gezamenlijke waarde van ongeveer f 5000 en honderd gulden aan klein geld bevonden is opengebroken en de ge heele kostbare inhoud medegenomen. Van de daders ontbreekt elk spoor. geloopen. Hij meende tenminste, dat hij je gevangen had. Dat verklaart alles". Guy was hoe langer hoe minder op zijn gemak geworden, terwijl hij luisterde. „Ik denk daar juist aan iets, admiraa' Langton zei, dat hij je graag zou ont moeten de dochter van zijn oude vriend". „Ik begrijp je, Guy. Je bent bang voor wat ik weet. Je wilt de verantwoorde lijkheid op de schouders van den admi raal schuiven. Denk je dat ik jou zou willen benadeelen?" vroeg ze heftig. „Ik ben niet ongerust over mijzelf. Er staan grooter belangen op het spel". „De belangen van je land. Je bent bang, dat als ik alles aan den baron ver tel, je spel bedorven zal zijn. Is het niet zoo?" „Ik moet alle mogelijkheden in aan merking nemen". „Ik zal je admiraal opzoeken. Je kunt afspreken voor een uur zoo vroeg als ie zelf wilt, morgenochtend. Is dat goed?" „Valda, het was lief van je om me al les te zeggen. Maar als jij de vermom ming van Sylvester doorzien hebt, hoe staat het dan met den baron? Hij heeft mijn vader ook ontmoet". „Maar een paar minuten. Sylvester heeft heel slim gehandeld. Ik zelf was er nog niet zeker van tot hij zichzelf ver ged.- De prins en de baron denken alle bei da* je te vertrouwen bent". „Gelukkig", zei hij met vuur. „Zullen we van onderwerp verande De maan schijnt door de boo- men; de stoomboot is in zicht, en vol veiwachting klopt ons 't hart. Want de oude menschenvriend, die elk jaar de vene reis naar deze lage landen pleegt te maken om er zijn gaven met kwistige hand te strooien, heeft zich ook thans nog niet door de steeds feller wordende concurrentie van den vreemden kerst man laten verdringen, In vrijwel alle vaderlandsche gezinnen geuren boter letter, speculaas of marsepijn, en in de minst ontvankelijke harten onstaan in deze dagen meer bewondering en meer ontzag' voor de dichtkunst dan de jong ste Vondel-herdenking er vermocht te wekken. Het prozaische land hanteert het rijm; de zwakke paedagoog den bceman; de winkelier het artikel; de jeuga den schoen en het ongeloof; de nuchtere de fantasie. En de groote vreugden, de kleine smarten de teleur stellingen over dit alles spiegelen zich in het gelaat van Nederland, dat den makkers den goeden raad geeft thans huil wild geraas te staken. Het lijkt wel, dat de meest nabij zijnden den wenk hebben begrepen. In Engeland en Frankrijk is het geraas over het bezoek van lord Hallifax aan Duitschland plotseling verstomd; bij on ze Oostelijke buren heeft men het luid trappelende koloniale paard van den pu- blieken'.weg naar den stal geleid; de Vlamingen, die van de nieuwe regee ring niet eens een taai-kwestie present kregen, verneemt men heelemaal niet meer; op Italië's schaterlach over een zekere samenkomst in Brussel is de stilte al gevolgd. Alleen de Jappen, Chineezen en Spanjaarden doen alsof zij nooit van Sinterklaas gehoord hebben, en zij gaan voort het harde, wreede strijdlawaai te verwekken. De groote af stand, die ons land van Japan en China scheidt, verklaart veel, doch dat de Spanjolen ook niet thuis geven, is be denkelijk. Als we hier niet zoo vast in de schoenen stonden zouden we er door gaan twijfelen of Sint daar. inderdaad wel de voorname positie bekleedt, waar aan hij in de oogen der Nederlanders voor een goed deel gezag en onver- falauwde toewijding ontleent nottinlt'Ht (Ingez. Med.) ren? Ik wil je raad inwinnen". Valda ging op de leuning van zijn stoel zitten, Een oog'enblik rustte haar hand op zijn schouder. „Ik ga je beschouwen, als mijn groo- ten broer, mag ik?" „Ja", antwoordde hij, maar het meisje voelde zich verkillen bij die spoedige toestemming. „Voor moeder stierf heeft ze me een belofte afgedwongen een belofte, die ik niet wilde geven, Ben ik daardoor ge bonden?" „Een belofte is heilig, vooral wanneer ze gegeven wordt onder zulke omstan digheden". „Maar als het nakomen van die be lofte nu eens verkeerde resulaten had", drong ze aan en hij kon zien hoe angstig ze op zijn antwoord wachtte. „Is dit niet een vraag die je aan een geestelijke moet doen? Ik durf er n et in beslissen". „Je zult toch wel een meening heb ben?" „Je moeder zou je toch niet binden door een belofte, Hie je kwaad zou doen?" „Zij vond het niet kwaad, moeder had maar één passieik hield van haar en wil doen wat g'oed is". „Ik kan er niet over oordeelen zonder alles te weten, maar naar wat je me ver telt, geloof ik, dat je je belofte moet houden", zei hij ernstig en zij wendde haar hoofd at. Meneer Damme van de post, dien St. Nicolaas natuurlijk te vriend moet houden opdat de jaarlijksche ex peditie van zijn honderdduizenden pa- ketten niet in het honderd zal loopen, heeft niet tot 5 December op zijn ca deau behoeven wachten. Rfpeds deze week kreeg de wakkere leider van de P. T. T. een gloednieuwe doctors-hoed ten geschenke, die door zijn vorm eeni- germate aan een spaarpot deed denken. Het gerucht, dat mijnheer De Wilde van finantiën voor een toepasselijk rijmpje zou hebben gezorgd, waarin om den an deren regel het woord: „Millioen" voor kwam, schijnt niet geheel te klop pen Ook in Utrecht, niet voor niets bisschopsstad geheeten, kwam de ver rassing al voor den gebruikelijken dag door den schoorsteen van het stadhuis zakken. Maar B. en W. voerden om de ze lijvige surprise, afkomstig uit een warenhuis, en verpakt in welgeteld 5 tonnetjes, al evenmin een vreugde-dans uit als de heeren v. d, Bildt om de hun ne, die vermoedelijk vanwege hun de buut met de weervoorspelling op langen termijn, bij onderzoek uit een stok be duimelde kaarten en een kannetje kof fiedik bleek te bestaan Wie van de twee ernstige man nen, die nu al tal van weken te samen aan het schaakbord zijn geklonken, den koek zal bemachtigen, en wie de gard is een vraag, welke ook in deze reeds zoo spannende dagen velen blijft kwel len. Want hoewel Aljechin's zon steeds hooger aan den horizon rijst beseft men, dat bij het schaakspel, als bij elk ander spel, de kansen ieder oogenblik kunnen keeren, en dat geen enkel systeem feil loos is. Het in de bridge-wereld om zijri onfeilbaar systeem immers zeer ver maard echtpaar Culbertson heeft dit laatste nog weer eens aangetoond door op slechts 2 harten down te gaan Josephine Baker, dé donkere dochter van uncle Sam, de dartele, vrijheidslie vende danseres, die hier te licht werd bevonden, is daarentegen nog maar weer eens in den echt gehuppeld.... De maan schijnt door de boomen, en de makkers staken hun graas. Maar in Amersfoort was men niet zuinig met jubelen over de 80-jarige rijschool; in Overiissel werden klanken ter eere van den 2%-jarigen staat van d'enst van den commissaris der Koningin vernomen; uit Antwerpen drong het handgeklap over het spel van den vergeten Nederland- schen tooneelspeler Louis de Vries tot onze streken door, en Rotterdam da verde. Naar men zegt van instemming met de overwinning van het Neder- landsch elftal; naar men ook zegt lou ter van voldoening over het feit, dat on danks den voetbalwedstrijd het rijver- keer niet vast liep. Vol verwachting kloppen in de ze dagen de Nederlandsche harten. De vaderlanders gaan zich te buiten aan wenschen. Aan groote wenschen, kleine wenschen, onbescheiden wenschen, ho- pelooze, niet in te lossen wenschen, goede en kwade wenschen. Doch in het meerendeel der wenschen zal stellig be sloten liggen de allerbeste wensch voor den vorstelijken patiënt in het burger ziekenhuis in de hoofdstad, wiens nood lottig ongeval Maandag tie vreugde over den naderenden oud-Hollandschen feestdag gelukkig slechts tijdelijk mateloos temperde.... Kwartiermeester. Abonnementen en Advertentiën voor dit blad worden aangenomen door den Agent K. DE VOS. Waarom had ze die vraag gedaan? Ze had vooruit kunnen weten wat hij zou antwoorden. Ze had hem te dineeren gevraagd met het vaste voornemen om te trachten hem verliefd te maken, maar tot nu toe had ze nog geen enkel ^an die vrouwelijke verleidingskunstjes toe gepast, die meestal zooveel succes heb ben. Had ze den rrjoed om het te doen? Een gevoel van schaamte hield haar te rug, maar slechts voor korten tijd. Eindelijk liep ze naar een groote rust bank en ging er op liggen met de handen achter het hoofd. Ze hield een sigaret tusschen de lip pen en haar oogen rustten op hem, oogen vol uitdagend verlangen. „Valda, je ziet er gewoon verrukkelijk uit", riep hij impulsief. „Het doet me pleizier dat je dat vindt. Kom hier naast me zitten". Hij gehoorzaamde werktuigelijk en een zachte hand greep de zijne. „Guy, ik weet niet wat ik zonder jou zou moeten beginnen. I'k voel me zoo ongelukkig en eenzaam. Alleen als jij bij mij bent leef ik. We zullen altijd vrien den blijven". „Dat hoop ik", Hij voelde hoe haar hand, beefde en hij trachtte de zijne los te maken, maar tevergeefs, Ze klampte zich aan hem vast en haar oogen on! moetten de zijne, oogen niet langer ver langend, maar vol passie. (Wordt vervo'gd),

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 5