STOOMWASSCHERIJ „ZEELAND" ZEELAND. BUITENLAND. KUNST EN WETENSCHAP. Langevielesingel D 197 - Tel. 63/ MIDDELBURG. Zra-REVEtflBD. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. FRANKRIJK DUITSCHLAND OOSTENRIJK. ZUID-AMERIKA. VER. STATEN BEURS VAN AMSTERDAM. IJZENDIJKE. Middelburg Tarief per kilo en per stuk, (Ingez. Med.) BE AAN DE KOLENVEREENIGING TE VLISSINGEN OPGELEGDE BOETE In verband met desdebetreffende vra gen van den heer Drop, (s.d.) heeft de minister van waterstaat, mede namens den minister van economische zaken ge antwoord bekend te zijn met een door de „huisbrandcommissie, ingesteld door de zg. kolenconventie, aan de coöpera tieve kolenvereenig'ng D.E.L. te Vlis- singen, aangesloten bij de Zeeuwsche federatie van coöperaties en kolenbon- den, opgeiegde boete ad f 1,600, omdat deze coöperatie naar de meening van de huisbrandcommissie bij de vermelding van de onder haar goedkeuring vastge stelde detailprijzen ook mededeelde- welke de werkelijk berekende prijzen zouden kunnen zijn. Ook is het den minister bekend, dat de huisbrandcommissie deze boete had Gpgclegd, zonder het bestuur der betrok ken coöperatie te hebben gehoord. Nadat de coöperatieve kolenvereeni- ging den wensch daartoe had te kennen gegeven, heeft op 2 November jl. een enderhóud met de huisbrandcommissie plaats gevonden, Het resultaat van de ze bespreking heeft de commissie aan leiding' gegeven de opgelegde boete te rug te brengen tot een bedrag van f 501 De huisbrandcommissie grondt haar bevoegdheid om boeten op te leggen op een clausule, welke in opgenomen in al le verkoopovereenkomsten van brand stoffen, afkomstig van leden der kolen- conventie, of van samenwerkende im porteurs. In hoeverre op deze clausule in het onderhavige geval een beroep kon worden gedaan, kunnen de ministers niet beoordeelen. Zulks zal eventueel door de rechterlijke macht moeten worden beslist. De ministers kunnen zich niet uitla ten over de rechtskracht der beslissin gen van de huisbrandcommissie, daar deze in laatste instantie door de rechter lijke macht dient te worden beoordeeld. Nieuwe Buurtcommissie. Op een gisteren gehouden vergadering werd de nieuwe buurtcommissie „Park? v. Nieuwenhove", omvattende Parklaan, P,ark v. N'euwenhove, Laan van Nieu wenhove, Meidoornlaan, (Nieuwbouw), Nadorstweg, beneven het gedeelte Noordsingel, hetwelk men gemeenlijk tot het Park v. Nieuwenhove rekent, opgericht Tof bestuur werden gekozen: A. G. J. Lichtendahl, voorzitter; P. Goossens, secretaris, Laan v. Nieuwen hove 6, telephoon 111, C. Kole, penning meester, mevr. A. J. de Veer-Berdenis v. Berlekom, mr. J. M. Pilaar, L, de Lange, J. Bos. Het Natrium licht. Men maakt er ons op attent, dat bij de houtstapels der N.V. Houthandel v.h. G. Alberts Lz. en Co. aan de Loskade reeds eenige maanden Natrium-verlich- ting wordt toegepast Aangehouden. De politie heeft aangehouden zekeren J. de F., die nog 3 dagen hechtenis moet ondergaan. Hij is heden aan den ambte naar van het O.M. voorgeleid. Nieuwe rijwielpaden. Op de Loskade is een deel van het breede trottoir opgenomen, maar tegen den trottoirband een teg'el rijwielpad gelegd. Zeker een groote verbetering ge zien den slechten toestand van de be strating ter plaatse. Deze verbetering zal alleen lang stand kunnen houden, als de bestuurders van zwaar beladen wagens het rijwielpad otnzien en 't verkeer lang's het pad ook door voetgangers wordt na gelaten en automobilisten niet op het pad parkeeren. In de Stationsstraat is reeds een rijwielpad gereed, en ook aan de andere zijde zal er een worden ge legd, Hier kan men dus in de toekomst in beide richtingen den rijweg met fiet sen ontwijken. Het rijverkeer dient dan ook daar het rijwielpad te ontzien. De fon'tein op de Balans-onthekt. Zoolang wij ons herinneren en dat is van de oprichting' van de fontein op de Balans, in 1894 bij het bezoek van de beide Koninginnen aan Zeeland, was 't gazon door een hek van het overige deel van het plein gescheiden, niemand vond dit hek mooi en men heeft thans beslo ten een pogrng te wagen of het gazon ook zonder het hek veilig zal zijn voor het publiek, en dat speciaal de jeugd zijn weg langs en niet over het gazon zal nemen, zooals helaas op den Dam en andere plaatsen nog wel voorkomt. Men brengt nu een rollaag van klinkers aan, tegen het gazon. Laat ieder mede hel pen te voorkomen, dat deze groote ver betering' en verfraaiing weder te niet moet worden gedaan. KRUIN1NGEN. Aan de volgende per sonen is voorloopig vrijstelling van den dienstp'icht verleend wegens broeder- dienst C. Bauer Az., A. A. Hoevens, N. Kievit Hz., G Kole Pz., A. Lavooij Hz.. B. Leys Mz., L. J, Paauwe Jr., E. J. H. Schothorst, L. H. Schrier, M. Timmer man, P. Tramper, J Wisse Jz., J. Witte Cz. KRUININGEN. Bij de Donderdag ge houden klopjacht in den polder Kruinin- gen werden geschoten: 173 hazen, 24 patrijzen, 3 konijnen, 2 fazanten, 2 snap pen en 2 duiven. AARDENBURG. In hotel „De Roode Leeuw" werd Donderdagavond een 'le zing gegeven over T, B.C. onder het vee. Ongeveer 60 landbouwers woonden de lezing, wélke werd gegeven door den hr. P. Stehouwer, inspecteur van den Vëe- artsenijkundigen Dienst te Breda, bij. De vergadering werd g'eopend door den heer A, H. de Milliano, uit Waterlandkerkje, lid der Prov. Staten van Zeeland. DE STRIJD DER VLAMINGEN. EEDE. Zooals bekend, werden in den laatsten tijd in België eenige personen veroordeeld wegens het overschilderen van Fransch-talige officieele opschrif ten in Vlaanderen. Het is de bedoeling van die personen de naleving van de wet op de Vlaamsch- en Franschtalige op schriften in België te forceeren. Dergelijke schilders zijn thans ook in de nabijheid van Eede, even over de Belgische grens aan 't werk geweest, en hebben het Franschtallige opschrift van verschillende Rijksborden overgeteerd, hetgeen een ietwat onaesthetischen aan. blik geeft. SLUIS. Te Utrecht is in den ouder dom van 83 jaar overleden de heer A. J. Borghstijn, oud-burgemeester van Sluis en oud-secretaris van Zuidzande. Hij was de laatste jaren te Amerongen woon achtig. SLUIS. De Zendingscollecte in onze gemeente bracht op de som van f 108. SLUIS. Donderdagavond werd in het gebouw Luctor een filmavond gehouden uitgaande van het Steuncomité der Rijn- sche Zending voor welken avond zeer groote belangstelling bestond. Ook van buiten de gemeente. Het samenzijn werd geopend door ds. Beukenhorst. Daarna was het woord aan den propa gandist van dezen filmavond den heer J. N. Munnik uit den Haag, penning meester van het comité. Spr. g'af een beschouwing over het werk der Rijnsche Zending, jvaarna de uit vijf deelen be staande Sumatra-film getiteld, Gods „groote werken onder het Batakvolk", gedurende vijf en zeventig jaar, ver toond werd. Ds. Tiemens uit Aardenburg sprak het slotwoord. In vrijheid. De vrouw P, E. v, H. woonachtig te Hulst, die dezer dagen ter zitting van het Kantongerecht te Terneuzen werd aangehouden als verdacht van meineed, is thans wederom in vrijheid gesteld. De strijd in het Verre Oosten DE INCIDENTEN TE SJANGHAI. Na bijna den geheelen dag het gedeel te van de internationale nederzetting te Sjanghai te hebben bezet, waar een Chi nees een bom had geworpen naar de paradeerende Japansche troepen, heb ben de Japanneezen zich gisteravond te ruggetrokken. Met een zucht van ver lichting is dit besluit tot terugtrekking door de bewoners der internationale ne derzetting vernomen. Immers ieder oogenblik konden zich nieuwe inciden ten voordoen met alle gevolgen van dien. Na de ontruiming hebben de Japan ners den Britschen commissaris van po litie van de internationale nederzetting een memorandum overhandigd waarin o.a. wordt verlangd, dat de Japansche troepen het recht hebben op ieder punt de nederzetting te betreden en voorts indien het Japansche leger van meening is, dat de politie van de nederzetting niet bij machte is de anti-Japansche ge voelens voldoende te onderdrukken, dan behoudt het Japansche leger zich het rechl voor alle noodzakelijke maat regelen te nemen, ingesloten het ver- hooren van personen en het doen van huiszoekingen. Met een merkbare opluchting maakt de Britsche pers melding van de be trekkelijk weinig ernstige incidenten, welke zich voordeden bij de parade van het Japansche leger in Sjanghai. Alle bladen zijn van oordeel, dat deze parade zeer geschikt was om de spanning nog te vergrooten. De houding der Fransche auto riteiten. In een semi-officieele verklaring ma ken de Fransche autoriteiten bekencf, dat zij niet voornemens zijn den Japan- schen troepen toe te staan, de Fransche concessie te betreden, tenzij met goed keuring van de Fransche regeering. De concessie is Fransch gebied en leeft on der een van de internationale nederzet ting verschillenden status. Wanneer de Japanneezen de Fransche bund willen gebruiken, zoo verklaren de Fransche autoriteiten, voor het vervoer van voor raden uit Hongkioe naar Nantau, dan zijn de Franschen bereid hun toestem- (Ingez. Med, ming te geven, mits de daarbij betrok ken Japanneezen niet gewapend zijn. Chineesche' vliegtuigen neerge schoten. Naar uit Sjanhai wordt gemeld zou den negen Chineesche vliegtuigen gister morgen zijn neergeschoten tijdens een raid der Japansche legervliegtuigen op Nanking. Dit was de eerste maal, dat legervliegtuigen Nanking bestookten, se dert het uitbreken der vijandelijkheden, Een twintigtal Chineesche vliegtuigen steeg op om de aanvallende Japannee zen te weerstaan. Een luchtgevecht ont stond, dat een uur duurde. Hierbij wer den negen Chineesche toestellen neer geschoten. RATTENVANGERS GEVRAAGD. Geheele streken in het departement van den Bovenrijn in het Oosten van Frankrijk worden door muskusratten geteisterd. Teneinde deze plaag te be strijden hebben de burgemeesters van- verschillende gemeenten belooningen uitgeloofd ten bedrage van vijf francs voor iedere doode rat. Een inwoner van Staffelfelden bij Mulhouse heeft reeds 142 pestverspreiders gevangen, Postvliegtuig verongelukt. Het postvliegtuig der Duitsche Luft hansa, dat naar Bagdad zou vertrek ken, is bij den start op het vliegveld van München verongelukt. De gezagvoer der kwam om het leven. Twee leden der bemanning werden zwaar, en twee licht gewond. Het toestel :werd zwaar bescha digd. Na 19 jaar achterhaald. Kort geleden heeft voor het gerecht te Weenen een man terechtgestaan voor een diefstal ten nadeele van het rijk, die hij.... 19 jaar geleden ge pleegd heeft. Toen in November 1918 de strijd aan het front van Tyrol verloren was, ontbond een kap'tein te Innichen, aan de tegenwoord ge grens v,an Italië, zijn troepen en stond den manschappen toe wat zij ook wilden uit het legerde- pot en het kleedingmagazijn mecfe te nemen. „Jullie kunnen het nog beter mee nemen dan het in handen te laten van de Italianen", voegde hij er aan toe. De soldaten voldeden gaarne aan dit bevel, en zoo zond o.a. een groeps commandant uit 'n lijst gekozen en 'n De overheid kwam deze overtreding op het spoor en wenschte em,and voor deze onregelmatigheid, die door het gerechtshof als diefstal beschouwd werd, aansprakelijk te stellen. Op goed geluk werd de naam van den groeps- commnadant uit een lijst gekozen en 'n bevel tot ,aanhouding van den beklaag de uitgevaard'gd. Na den oorlog was hij naar Weenen teruggekeerd, waar hij echter niet te vinden was, zoodat het bevel tot in hechtenisneming doorgegeven werd naar alle politieposten in Tyrol. In den afgeloopen zomer ging de „schul- d'ge", eens groepscommandant, nu een eerzaam winkelier, met vacantie naar Tyrol, vergezeld van zijn gezin. Een dag nadat hij zijn naam h,ad ingeschre ven in het gastenboek van het hotel, verscheen een inspecteur van politie en arresteerde hem. D wetgevende macht, die zoo een goed geheugen bleek te hebben, heeft intusschen besloten ditmaal lankmoedig te zijn, en heeft den man vrijgespro ken. Alle politieke organisaties in Brazilië ontbonden. De president der Brazilfaansche re publiek heeft een verordening getee- kend, waarbij ,alle politieke organ sa- ties, ook die der integralisten, ontbon den worden. De minister van arbeid heeft aangekondigd, dat de vakorganisa ties hervormd zullen worden in den zin der corporatieve gedachte. Eerste noteering is vorige koer(en) daarachter offic eele noteering van he den; beteekent geen noteering ontvangen. Denemarken Oblig. 1926-5 102 JU102 Amsterdam 1936-314 101101 Zeeuws Hyp. B-4 100 Cities Service Cy. P. 1958 5 43%44 A Amsterd. Bank 151%152 A Pref. Jurgens A 135135 A Ned. Gist- en Spiritusf. 479%—480 A De Schelde N.B. 39% C Am. Smelt Ref. 38%37% ex div. A Born. Sum. H.M. 178 A Houth. Alberts 9896% C Union Pac. Rr. 66%68% C Int. Nickel Cy. 31%33% Ned. 1000-4 100%—100% O. Indië 37 1000-3 96%—96% Engeland 1960-90 4 84% A Koloniale Bnk. 129129 A N.I. Hbk 1000 139—139 C Ned. H. M. 1000 151—154%-55% A v. Berkels Pat. 60%60 C Calvé-Delft 78—78 A Philips G. B. afg. 283%—289-93 C Unilever 147%—148-46% C Am. Car Foundry 18%19%-% C Anaconda Cop. 22%23%-% C Bethlehe mSt. 38%39%-40% C Kennec Copper 27%28%-%' C U. States St. C. 42%—43%-44% C North Am. Cy. 17%—17% A Kon. Petr. Mpij. 340%343%i45% C Contin Oil Cy. 21%—22%-% C Phillips Petr, Comp. 29%29% C Shell Union O.C. 12%—12%-13 C Tide Water As. Oil 12%—12%-% A Ned. Scheepv. U. 114%116-18 A H.V. Amsterdam 422430-38 A Java Cult. Mij, 157160 BEURSTHEKMOMETER ZATERDAG. t Rubber Markt Unilever Olie - Tabak Wettit Philips H.V.A. Amerika Schepen -ObLMarkt- Gedepon.' A N.I. Suiker U, 126127 A Deli Batavia 205208%-11% C Deli Mij. 1000 278-276-84 A Senembah 273%—271-75% C Baltimore Ohio 9%9% C Southern Pac. Cy. 15%16%-% A Southern Rlw. 1010% A Amst. Rubb. C. 208%—215-18 A Deli-Bat. Rubb. 142146-48 A Hessa Rubber 141144%-46 A Serbadjadi S.R. 102%—108-11% WISSELKOERSEN. héden gister Londen 8.98% 8.98% Berlijn 72.50 72.55 Parijs 6.11 6.11 Brussel 30.59 30.59 New-York 1.80 1.80 VONDELHERDENKING TE GOES. Ook Goes heeft Vondel herdacht en geëerd, ook Goes is Vondel nader ge komen. Op initiatief van de Vereeniging van Onderwijzers in Zuid- en Noord-Beve land, samenwerkende met andere ver- eenigingen op cultureel gebied, had gisteravond in „De Prins van Oranje" de Vondelherdenking plaats. De voorzatter der Ver. van Onderwij zers, de heer Kloosterman, opende de bijeenkomst en heette de talrijke aan wezigen welkom in het bijzonder den burgemeester van Goes, den gemeente- scretaris en den inspecteur van het L.O., die met hun dams aanwezig wa ren. Spreker bracht dank aan die or ganisaties, die hadden medegewerkt om dezen avond te doen slagen en richtte een speciaal woord van welkom aan den spreker van dezen avond, den be kenden declamator en tooneelspeler Paul Huf. De heer Huf het woord verkrijgende, zeide met genoegen naar Goes te zijn gekomen en bracht hulde aan de organi satoren v,an dezen avond. Indien Goes de gedachte mocht koesteren achteraan te komen in de rij der steden, die hulde widen brengen aan den nog altijd grootsten der Nederlandsche dichters, dan berustte die gedachte op een ver gissing: tot in de maand M,aart was de heer Huf nog bezet met Vondelherden kingen, Overgaande tot het eigenlijke doel van dezen avond, gaf spreker de aan wezigen een schets van Vondels leven. Ze werden gevoerd naar Keulen en zagen daar den kleinen Joost huppelen ,aan de oevers van den Rijn; ze werden gevoerd naar Utrecht, naar Amsterdam en zagen, hoe daar z'ch de groote fi guur van Vondel ontplooide. Ze zagen hoe Vondel niet alleen dichter was, maar ook mensch, mensch in zijn vol ste beteekenis, zich gevende ,aan zijn werk, zijn gewoon dagelijksch beroeps- werk en ook aan zijn kunstenaarswerk. Het leven van staat en maatschappij g'ng hem niet onopgemerkt voorbij, hij leefde fel mee met de bewegingen en beroeringen van zijn tijd. Vondel stond midden in het leven en dat leven gaf ,aan Vondel, waiï het aan iedereen geeft: vreugde eri leed. Op ontroerende wijze schetste de spre ker Vondels liefde voor ziin Maaike, zijn eenige en grootste liefde; schetste hij zijn leed, wanneer de dood ook in Vondels leven zijn offers e scht: zijn Constantijntje en zijn dochtertje, ,„de vreugde van de buurt." Het dansche, lange leven van Vondel werd belicht op een wijze, die de z,aal, jongeren en ou deren, van het begin tot het eirfde boeide. In deze rede wisselden heilige ernst, diep doorvoelde opmerk'ngen en een geestige kwinkslag elkander af. Vondl was niet meer de „geleerde" Vondel was niet meer de „geleerde" schrikaanjagende voorstellingen hadden uit hun studietijd, Vondel werd onder de bezielende toespraak van den heer Huf een mensch, niet uit het grijs ver leden, maar een mensch van vleesch en bloed, een mensch ook van onzen tijd. Na de pauze gaf de heer Huf enkele gedichten ter illustratie van het ge sprokene. De heer Huf belichtte Von- vliegveld van Miami (Florida), waar- Twee Amerikaansche legervliegtuigen aan meer dan vijfhonderd toestellen neergestort. Bij het begin van de manoeuvres van deelnemen, zijn gisteren twee toestel len omlaag gestort. De beide piloten dels liefde voor zijn geboorteplaats Keulen, zijn liefde voor zijn tweede va derstad Amstelredam, zijn eerbied voor het wereldlijk gezag door het prachtige sonnet op het overlijden van P. C, Hooft, waarbij het luiden der klokken duidelijk hoorbaar door de zaal klonk: Hugo de Groot werd geëerd door „Huigh de Groot's verlossing uit Loe- vestein'', het concentratiekamp met honden op vier pooten, uit de zeven- t ende eeuw, waardoor de aanwezigen ook weer nader werden gebracht tot het bekende: „Eén vrouw is duizend mannen te erg." Hoe bekend, maar met wat een warmte en kleur klonk uit „de Rey der Burghzaten"; „Waar werd oprech ter trouwen hoe hoorden we de vader zijn leed uitsnikken bij, „Uyt- vaert van mijn dochterken", terwijl wij in „Kiiiderlijck", behalve de smart toch ook weer de berusting proefden. Wat een toewijding en liefde sprak uit „de Lijckktacht aan het Vrouwe-koor". Maar ook „Wiltzang" dartelde döor de zaal en „danste om de bruid." De tijd was reeds vrij ver gevorderd, toen de heer1 Kloosterman met een kort woord deze bijeenkomst sloot en den heer Huf dank bracht en hulde voor al het gebodene. „Wij hebben v,an dezen avond een hooge gedachte ge koesterd, maar datgene, wat U ons ge bracht en gegeven hebt, heeft onze hooggespannen verwachtingen nog ver re overtroffen." Een hartelijk ,applaus der aanwezigen gaf merkbare u'ting aan de gevoelens van het publiek, dat tot het laatste toe ingespannen was blijven luisteren, In de circulaire, die wij indertijd van de Ver, van Onderw. ontvingen, werd de hoop u'tgesproken, dat deze Von delherdenkingsavond een avond mocht worden Vondel, Paul Huf en de Goe- sche cultureele vereenigingen waardig. Aan deze verwachting is in ieder op zicht voldaan, het was een .avond van hoogstaand kunstgenot, waarvoor het Goesche publ'ek en de vele aanwezi gen uit de nabijgelegen dorpen, Paul Huf en de organiseerende vereeniging oprechten en warmen dank verschul digd zijn. Vóór u het gaspedaal flink intrapt moet u er altijd éven aan denken, dat de remweg (afstand, noodig om te stoppen) met de tweede macht der snelheid stijgt. (Bij 40 km/u is de remweg 16 meter bij 80 km/u echter 64 meterI) de Amerikaansche luchtmacht op hetzijn om het leven gekomen. ABONNEMENTEN en ADVERTEN- TlëN voor dit blad worden aangenomen door den Agent G. C. BEVIN EN ZN.

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 2